ZEEUWSCH DAGBLAD NIEUWS Engeland en Frankrijk antwoorden de Sowjet-Unie Eisenhower in Parijs gearriveerd PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Notawisseling Russische politiek scherp veroordeeld Onder de K.L.M.-paraplu liepen twee Frinsesjes. Amerika stelt veroordeling van China voor „Door de eeuwen Trouw" stuurt pro testtelegram naar Minister van Oorlog Tweede Beneluxronde op 27 en 28 Juli De kleuters in Rilland hebben een prachtige school gekregen Militairen uit de West weer thuis GEEN MIRACULEUZE PLANNEN" Het vertrek van Dr Oussoren SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9f/, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANR No. 1758- Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 8 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.46 u., onder 16.48 u. Maan op 10.19 u., onder 18.52 u. Hoogwater op Dinsdag 9 Januari: Vlissingen: 2.33 u. 2.32 m., 15.04 u. .32 m. Terneuzen: 3.05 U. 2.52 m., 15.36 u. 2.50 m. Wemeldinge: 4.30 u. 1.89 m., 16.57 u. 1.94 m. Zierikzee: 4.15 u. 1.63 m., 16.46 u. 1.68 m. Engeland en Frankrijk hebben de Sowjet-Unie afzonderlijk een antwoordnota gestuurd op de Sowjet-Russisehe nota van 15 Decem ber, waarin Engeland beschuldigd werd van schending van het EngelsSowjet-Kussisch verdrag van 1942 door zijn handelingen als lid van het Noordatlantisch Pact. Engeland verklaart in de antwoordnota, dat het opnemen van Duitse eenheden in de defensieplannen der Westelijke geallieerden bedoeld was om de terugkeer van een onafhankelijk Duits nationaal leger te voorkomen en een zuiver defensieve maatregel is. Engeland acht het wenselijk de in de Sowjet-nota geuite beschul digingen „duidelijk en ondubbel zinnig" te weerleggen. In het in overleg met Frankrijk opgestelde antwoord, dat Vrijdag in Moskou werd overhandigd, worden de be schuldigingen van de Sowjet-Unie punt voor punt van de hand gewe zen: 1. Engelands houding ten aan zien van de Duitse hermilitarisa- tie bevat geen bedreiging voor de vrede. 2. West-Duitslands deelneming aan de verdediging van West- Duitsland is „zuiver defensief" en uitsluitend het gevolg van de noodzakelijkheid om de veiligheid van bescherming tegen de bedrei ging van communistische agressie te verhogen. 3/ Het optreden van de Noord- atlantische mogendheden komt dientengevolge voor de verant woordelijkheid van de Sowjet- Russische regering. 4. Het is „onjuist en ongegrond" om te verklaren, dat deze defen sieve maatregelen zullen leiden tot een herleving van het Duitse militarisme, daar deze bedoeld zijn om de terugkeer van een on afhankelijk Duits nationaal leger te voorkomen. 5. Engeland heeft r<jeds in zijn nota van 22 December „de Sow jet-Russisehe regering officieel verzekerd, dat Engeland vastbe sloten is nooit en te nimmer on der geen omstandigheden te dul den, dat West-Duitsland als basis voor agressie wordt gebruikt". 6. De bewering, dat het Noord atlantisch verdrag neerkomt op „een groep mogendheden, gericht tegen de Sowjet-Unie en andere vredelievende staten, is onge grond, daar het verdrag tegen geen mogendheid of groep mo gendheden is gericht, doch „uit sluitend tegen gewapende agres sie zelf". 7. Engelands vastbeslotenheid om te werken voor een vreedzame regeling van hangende internatio nale geschillen, in het bijzonder in de V.N. en in de raad van minis ters van buitenlandse zaken leid de tot zijn jongste voorstel tot het houden van proefbesprekingen tussen de vier grote mogendhe den, dat vervat was in de drie- mogendhedennota's van 22 De cember. Verder wordt in de nota verklaard, dat de Sowjet-Unie voortgaat met het handhaven van uitgebreide strijdkrachten waar van de omvang die van de strijd krachten harer bondgenoten van de vorige oorlog verre overtreft, dat zij weigerde in te stemmen met een doelmatige internationale supervisie van bewapeningen, in de Sowjet-zóne gemilitariseerde Duitse eenheden heeft gevormd in strijd met de overeenkomst van Potsdam en maatregelen voor collectieve veiligheid in de V.N. heeft tegengewerkt, toen commu nistische strijdkrachten in Korea tot agressie overgingen. HET FRANSE ANTWOORD. In een heden gepubliceerde nota beschuldigt Frankrijk de Sowjet- Unie er van, dat zij „een ernstige situatie" schept door een grote troepenmacht op voet van oorlog te houden. Deze troepenmacht is volgens de Franse nota „samen getrokken een flink eind over de Westelijke grenzen" van de Sowjet-Unie. Tegen de Russische beschuldi ging, dat Frankrijk het Frans- Russische verdrag van 1945 heeft geschonden, brengt Frankrijk thans in, dat Rusland „een poli tiek voert, die vijandig is jegens de Franse Unie". Op de Russische beschuldiging dat Frankrijk helpt bij de herbe wapening van Duitsland, ant woordt Frankrijk, dat het zich verplicht heeft gezien „maatrege len te nemen om de veiligheid te vergroten van Frankrijk en Euro pa ,met inbegrip van de Duitse gebieden waarvan het de verde diging op zich moet nemen". De Franse regering moest wel „de mogelijkheid bestuderen van een bijdrage door West-Duitsland tot de gemeenschappelijke verdedi ging". Zoon van premier Natsir bij zwemmen verdronken. De zoon van de Indonesische minister-president Natsir is gis terochtend bij het zwemmen ver dronken. Het stoffelijk overschot van de 11-jarige Abu is gistermid dag begraven. 65.000 ONTHEEMDEN NAAR CANADA. Canada heeft erin toegestemd 50.000 ontheemden uit Europa in de loop van dit jaar op te Hemen. Bovendien zal Canada nog 15.000 andere ontheemden opnemen om wier toelating speciaal verzocht is door vrienden en kennissen, die reeds in Canada wonen. Stichting Rijksbehoud tegen overdracht „Tjerk Hiddes". De Stichting Rijksbehoud pro testeert in een telegram aan de min.-president en de Staten-Gene- raal tegen de overdracht van de „Tjerk Hiddes" aan Indonesië. Zij ontkent dat deze uitlevering geschiedt ingevolge de besluiten van de R.T.C., aangezien de R.I.S. eenzijdig is opgeheven door de machtssurpatie der Republiek Indonesia en deze in de „Tjerk Hiddes" een uiterst gevaarlijk wapen krijgt om aan de eisen in zake „Irian" kracht bij te zetten" Stukken van straaljager op Ameland aangespoeld. Splinterhout, houtwerk met schroefbouten er in en gedeelten van de bekleding is alles wat men tot nu toe van de Engelse straal jager heeft gevonden, die Vrijdag bij Ameland in zee stortte. Van de piloot is nog geen spoor ont dekt. GEEN ANIMO. Het dorpje Mercourt in het Franse departement Somme beleeft een merkwaardige be stuurscrisis. Daar de burge meester en verscheidene ge meenteraadsleden ontslag hebben genomen, werden er 26 November verkiezingen ge houden. Men had althans ter stembus moeten gaan, want daar geen enkele candidaat was voorgedragen en niets voorbereid, vergaten de kie zers die dag zich naar de stembus te begeven. Toen be sloot men opnieuw op 24 De cember te stemmen. Ditmaal werden vier raadsleden, of schoon met moeite, toch ge kozen. Tijdens de eerstvolgen de bijeenkomst van de ge meenteraad op Zondag jl., om een burgemeester aan te wij zen, deed zich echter een an dere moeilijkheid voor. Nie mand wilde de leiding der ge meente op zich nemen. De prefect van het departement zal thans moeten beslissen. Wegens het gevaar voor opdooi is de provinciale verbindingsweg tussen West- en Oost-Zeeuwsch Vlaanderen gesloten voor asdruk- ken groter dan 1200 kg. Amerika heeft aan 22 leden van de V.N. een circulaire gezonden waarin het verklaart van mening te zijn, dat het communistische China veroordeeld dient te worden als agressor indien Clüna blyft weigeren in te stemmen met een staakt-het-vuren in Korea, zo wordt uit Amerikaanse bron vernomen. Premier van Pakistan te Londen aangekomen. Liaquat AU Khan, premier van Pakistan, is Zondagavond te Lon den aangekomen om alsnog deel te nemen aan de Gemenebestcon ferentie. Op doorreis van Karachi naar Londen, waar hij met de minister president van India en die van Groot-Brittannië besprekingen zal voeren, heeft Liaquat Ali Khan, een korte tijd op het vliegveld Schiphol vertoefd. Over het doel van zijn bezoek aan Londen gaf hij tegenover enkele journalisten een korte verklaring. Er zullen besprekingen worden gevoerd over de vraag of Kasjmir aan India of aan Pakistan zal worden toegewezen. De nota is Woensdag en Don derdag via de normale diploma tieke weg overhandigd. De com missie voor algemene maatrege len, in het najaar ingesteld door de algemene vergadering als on derdeel van Achesons plan ter versterking van de V.N., diende economische sancties tegen China voor te stelien en verbreking der diplomatieke betrekkingen door die landen, die de regering van Peking hebben erkend. Ook te Den Haag is een derge lijke nota ontvangen. De nota is in studie genomen. V.N.-troepen thans geheel achter 38ste breedtegraad. Rondom het verkeersknooppunt Wondjoe wordt thans hevig ge vochten. Volgens het Amerikaan se Achtste leger is de stad nog in handen van de verbonden troepen. Bij de Westkust hebben de Noordelijken Soewon bezet, een verkeersknooppunt 25 km. ten Zuiden van Seoel. Aan de Oost kust hebben de V.N.-troepen de laatste stelling ten Noorden van de 38ste breedtegraad prijsgege ven. De activiteit van de luchtmacht wordt door slecht vliegweer be moeilijkt. DE AMERIKAANSE VER LIEZEN IN KOREA. Te Washington is bekend ge maakt, dat de Amerikaanse ver liezen in Korea tot 40.176 man 1851 meer dan de vorige week zijn gestegen. Het genoemde aantal omvat 6761 doden en 27.977 gewonden (met inbegrip van degenen, die tengevolge van verwondingen zijn overleden). De rest wordt ver mist. De Stichting „Door de eeuwen Trouw" te Eindhoven heeft een telegram aan de minister van Oorlog en de Staten-Generaal ge zonden naar aanleiding van persberichten, volgens welke de bevel hebber op Java gemachtigd is met geweld tegen de Ambonese ex- ü.JVi.lj.-militairen op te treden. Zij verzoekt dringend „deze machtiging onmiddellijk in te trekken en de volle verantwoor delijkheid voor leven en welzijn van deze oud-strijders te blijven aanvaarden". De Stichting voert hierbij o.m. iet volgende aan: „Zulk optreden zou o.i. geen iteun vinden in de wet en zou dus .en enenmale onrechtmatig zijn. Dp treden tegen militairen, die »'eeds alles hebben gegeven voor de Nederlandse zaak, zou als on eervol moeten worden gekwalifi ceerd. Ons bestuur is uit zeer be trouwbare bron gebleken, dat van het zogenaamde incident van 5 Januari j.l., waarbij de Ambonese militairen zich aan insubordina tie zouden hebben schuldig ge maakt, een zeer onjuiste voorstel ling van zaken is gegeven. Een bevel tot gewapend optreden zou de Nederlandse troepen onvermij delijk voor een onoverkomenlijk gewetensconflict stellen. De aan Kolonel van Santen gegeven machtiging heeft bij een zeer groot deel van het Nederlandse volk grote ongerustheid en ver ontwaardiging gewekt", aldus de Stichting „Door de eeuwen Trouw" in haar telegram. Zweeds journalist te Amster dam dood gevonden. De achttienjarige Zweedse jour nalist Soeren Carlsson uit Motala, die een bezoek aan Nederland bracht, is Zaterdag dood in zijn hotelkamer te Amsterdam aan getroffen. Het vermoeden bestaat dat hij door gasverstikking om het leven is gekomen. Hij had des nachts een zogenaamd „gasdui- veltje" een gaskacheltje dat geen afvoer heeft - in zijn kamer laten branden. Aan zelfmoord wordt niet gedacht. In de stromende regen keerden met een toestel van de Swiss Air Prinses Irene en Prinses Margriet uit Sankt eAntan in ons land, terug. Door een stewardess van de K.L.M. gronddienst wor den ze met een parapluie tegen de regen beschermd. Route thans bekend Het succes van de eerste Bene luxronde heeft de M. C. Schelde- gouwen doen besluiten deze ronde tot een joarljjks terugkerend eve nement te maken. Tijdens het enige weken te Milaan gehouden congres van de F.I.M. werden als data voor de tweede ronde vast gesteld de 27e en 28e Juli 1951. Voor de organisatoren betekent dit hard werken, want 20 Januari a.s. moeten zij met de voorberei dingen gereed zijn. Op die dag wordt nl. te Breda een vergade ring gehouden met internationale officials, teneinde de organisatie vorm definitief vast te stellen, Voordien moeten echter nog be sprekingen worden gevoerd te Bergen op. Zoom, Den Haag, Brussel en Amsterdam. De start zal ook nu weer plaats vinden op de Markt te Bergen op Zoom, en ook de finish is weer de Zeeuwse hoofdstad. De route luidt als volgt: Bergen op Zoom- Breda-Rotterdam-Den Haag- Am- sterdam-Amersfoort-Apeldoorn- Arnhem-Nijmegen-Den Bosch- Eindhoven-Hasselt-Luik-Aywaille -Houffalize-Clerveaux-Diekirch- Mullertal-Luxemburg-Arlon-Tin- tiqny-Neufchateau-Beauraing- Dinant-Namen-Wavre-Brussel- Anwerpen-Goes-Middelburg. Hoewel deze route mogelijk en kele kleine wijzigingen zal onder gaan, staat het toch vast, dat zij zal lopen door het wereldberoem de Müllertal en het niet minder rijk met natuurschoon gezegende dal van de Semois. De belangstelling en de mede werking, welke de organisatoren van alle kanten ondervinden, is voor hen het bewijs, dat dit eve nement in de smaak valt en tot de verbeelding spreekt. De be langstelling blijkt ook uit het ere- comité, dat in de afgelopen maan den met de volgende autoriteiten werd uitgebreid: jhr mr F. Ir. G. de Regt (P.Z.E.M.) naar G. E. B. Rotterdam Benoeming tot adj. Directeur aanvaard. Naar wij vernemen, is tot ad junct-directeur van het Gemeen lijk Electrieiteitsbedrijf te Rot terdam benoemd, de heer ir G. de Regt, thans hoofdingenieur in algemene dienst bij de Provinciale Zeeuwse Eleetrielteits Mjj. De lieer de Regt, heeft, naar hij ons mededeelde, deze benoeming aanvaard. Ir. de Regt, die in Zeeland werd geboren en thans 51 jaar is, kwam in 1928 in dienst van de P.Z.E.M. toen nog de Societé Anonyme des Chemins de Fer Electrique. Hij maakte de opbouw mee van de Zeeuwse electriciteitsmaatschap- pij en heeft hierin baanbrekend werk verricht. Hij paarde een scherpe visie op de veie proble men, die zich bij de electrificatie van deze provincie voordoen, aan een kundigheid, die steeds een ef fectieve oplossing mogelijk maak te. Voor de P.Z.E.M. betekent zijn vertrek naar Rotterdam zeker een groot gemis. Te Rilland-Bath is Zat ro„g- middag onder grote belangstelling een nieuwe Hervormde kleuter school geopend. Anneke den En gelse, het driejarig dochtertje van de Ned. Herv. predikant, heeft, bijgestaan door haar moeder, het mooie rode lint doorgeknipt dat de ingang afsloot en is de eer aan de kleuters! als eerste het nieuwe gebouw binnengehuppeld. De officiële opening vond plaats in het speellokaal, dat heel waf ruimer bleek te zijn, dan het ver enigingsgebouw, waar ds O. den Engelse als voorzitter van het schoolbestuur de genodigden voor dien mocht begroeten en waar een kopje thee werd geserveerd. Allereerst schetste de predikant de achtergrond van de oprichting der school, die met vele princi piële en andere moeilijkheden ge paard ging, doch waarbij men ten slotte toch, zeer hooggegrepen, verwachtingen heeft kunnen ver- „Oranjestad" debarkeerde te Vlissingen. Gisteren omstreeks het mid daguur is het m.s. „Oranjestad" met 62 militairen uit de West te Vlissingen aangekomen. Onder hen bevonden zich twee Zeeuwen n.l. D. J. Kosten uit Kapelle en J. Nieuwersteeg uit Bruinisse. Omdat het sleepbootje motor- pech kreeg, stond de loods voor de moeilijke taak het schip op eigen kracht de buitenhaven bin- Generaal Eisenhower is gisteren te Parijs aangekomen om het opperbevel van het Atlantische leger op zich te nemen. Spoedig na aankomst had hij een informele bespreking met veldmaarschalk Montgomery, hoofd van de defensie van de Westerse Unie. Toen men na deze bespreking I REDE VAN DE GAULLE, aan Montgomery vroeg of hij een j Generaal Charles de Gaulle functie onder Eisenhower had jleef(- Zondag op de dag van de Eisenhower aanvaard, zei de veldmaarschalk: Vandaag geen vragen. Ik heb niets te zeggen". In een door de Franse radio omgeroepen verklaring zegt Ge neraal Eisenhower, dat hij geen Miraculeuze plannen" heeft en dat geen buitenlandse hulp alleen Europa kan beschermen. Eisenhower, die snel de hoofd steden van de landen van het At lantisch Pact wil bezoeken, heeft gezegd dat hij ongeveer midden Februari „meer blijvend" naar Europa zal komen. Een woordvoerder heeft Zater dag te Parijs verklaard, dat Eisenhower na zijn bespreking met Franse autoriteiten Brussel, Den Haag, Kopenhagen, Oslo, Londen, Lissabon, Rome, Frank fort, Luxemburg en Reykjavik tussen 10 en 26 Januari wil be zoeken. De generaal zal vervol gens een tweedaags bezoek aan Ottawa brengen en daarna naar Washington terug gaan voor be sprekingen met Truman alvorens Hij zijn nieuwe functie blijvend aanvaardt. aankomst van Eisenhower op een massabijeenkomst te Nimes een krachtig beroep gedaan op Ame rika. „Europa niet in de steek te laten". De Gaulle sprak zich uit voor onverwijld opnemen van Spanje in de Westeuropese gemeenschap en voor deelneming van Duitsland aan de Westeuropese defensie. Hij veroordeelde het Franse plan.voor een Europees leger en pleitte voor een nationaal Duits leger. 25 JAAR WERKPLAATS. De werkplaats Kindergemeen schap door ir Kees Boeke te Bilt- hoven gesticht, heeft Zaterdag het 25-jarig bestaan herdacht, waarbij twee nieuwe gebouwen in gebruik zijn genomen. De besprekingen tnssen de ge allieerde Hoge Commissie en de Westduitse regering over West- Duitslands deelneming aan de Westerse verdediging zullen mor gen beginnen, aldus heeft de Hoge Commissie bekend gemaakt. nen te brengen. Er stond een felle wind, zodat de debarkatie een half uur later plaats vond dan werd verwacht. Voor de autori teiten en familieleden betekende dat een fris half uurtje, maar de jongens zelf hielden de moed er in, zongen een deuntje of riepen, over de reling hangend, naar familieleden. Tenslotte konden de wach tenden aan boord gaan waar, op het achterdek, de militairen onder commando van le luitenant E. G. Oehlers, ston den aangetreden. Namens de mi nister van Uniezaken en Overzese Rijksdelen begroette Kapitein A. V. Vosveld hen. Ook burgemees ter mr dr B. Kolff gaf van zijn belangstelling blijk. Nieuwersteeg, met wie we spra ken, was blij dat zijn diensttijd er op zit. Hij is electriciën van be roep. Kosten, die menig wachtje geklopt had, verlangde er naar weer in de fruitteelt te gaan wer ken. Ze hadden een goede reis ge had en de verzorging aan boord was prima geweest. Toen stapten ze gepakt en gezakt met vele souvenirs van de valreep, waar bussen en legerauto's stonden te wachten om de jongens huis waarts te brengen. wezenlijken, dank zij de spontane medewerking van de ganse bevol king. Niet alleen een terugblik; óók een verwachting sprak ds den Engelse uit, hopende, dat, met Gods hulp, de school een goede toekomst tegemoet zal mogen gaan. Nadat hij de leidster, mej. M. Geldof, en haar assistente mej. Windhorst had toegesproken, hen wijzende op de heerlijke doch moeilijke taak die hen wacht, liet hij hen door de aanwezigen toezingen, het 3e vers van Ps. 134. Velen hebben hierna hun blijd schap over de totstandkoming van de school uitgesproken en hun ge lukwensen uitgebracht. Allereerst sprak de burgemeester van Ril land, de heer J. A. de Goffau, die de school een voorbeeld voor an dere gemeenten noemde. Vervol gens voerde de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. Glas, het woord. Zij prees het offer, dat gebracht is om de totstandkoming waar te maken en herinnerde aan het woord van Fröbel, „laat ons voor de kinderen leven". Na haar sprak de schoolarts voor Oost- Zuid-Beveland, de heer A. Looijen uit Goes, die, „als boeman" de oude school had afgekeurd doch dit gedaan heeft, in het belang van het kind, dat immers licht en lucht- nodig heeft". Nadat vervolgens de aannemer, de heer C. J. v. d. Sande zijn ge lukwens had uitgebracht en de heer M. van Pui, met een toespas- selijk woord, namens zijn colle ga's-meubelmakers, een aantal fraaie en gratis vervaardigde meubeltjes had overgedragen, sprak mejuffrouw Geldhof een woord van dank, waarna ds den Engelse een slotwoord sprak, al len dankend, die aan het welsla gen van de bouw hebben medege werkt. Vervolgens werd het gebouwtje bezichtigd. Het harmonieert uit stekend in het nieuwe bouwplan en bestaat uit twee ruime lokalen en een flinke gang. Keurig afge werkt als het is, strekt het de architect, de heer Tramper, tot eer. Naar de inspectrice voor het kleuteronderwijs mededeelde be staat er elders in het land het plan om het ontwerp over 'te ne men. Vandaag wordt het schooltje door 87 Rillandse kleuters in ge bruik genomen. Beelaarts van Blokland, voorzit ter van het Nederlandse Benelux Comité; oud-minister Julius Hos te, voorzitter van het Belgische Benelux Comité; kolonel F. C. Pahud de Mortanges, voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité; de heer Sceldrayers, voorzitter van het Belgisch Olym pisch Comité; Victor Boin, voor zitter van de Internationale Ver eniging van Sportjournalisten en mr J. L. Nieuwenhuis, Rijksin specteur van het Verkeer in Zee land. Veel medewerking en steun wordt vooral ondervonden van het Nederlandse Benelux Comité onder leiding van de actieve secretaris mr F. W. van Dam van Isselt. Onmiddellijk na het afsluiten van de voorbereidingen wordt met de propaganda begonnen. Afgaan de op het succes van de eerste Benelux Ronde en de plannen voor de propaganda mag zeker op een verdubbeling van het aantal deelnemers worden gerekend. Dr A. H. Oussoren predikant der Geref. Kerk te Middelburg, die vorige week een beroep ont ving van de Christian Reformed Church te Hoboken in Amerika, heeft gisteren aan de gemeente bekend gemaakt, dat bij dit be roep heeft aangenomen. Dr Oussoren, die, voordat hij naar Middelburg kwam, predikant was te Ambt-Vollenhove-Cadoe- len, deed in 2ijn tegenwoordige gemeente intrede op 7 October 1934. Dr Oussoren zal in het komen de voorjaar naar Amerika ver trekken. De predikant zal niet alleen het gewone kerkewerk in Hoboken moeten doen, doch ook de geestelijke verzorging van het Zeemanshuis in die stad op zich nemen. De kerk van Hoboken staat in correspondentie met de Geref. Kerken in Nederland. Bo vendien is er destijds een over eenkomst gesloten met de Eastern Mission Board (Deputa- ten v. Inwendige Zending), waar door dr Oussoren, evenals in Mid delburg nauw bij het zendings werk zal zijn betrokken. De stad Hoboken ligt in de staat New, Jersey en telt 200.000 inwoners, Het is een druk verkeerscentrum. Dr Oussoren werd beroepen uit een tweetal. De andere predikant die op dit tweetal was geplaatst was dr Ralph Bronkema uit Orange City. Sportuitwisseling MiddelburgFolkestone. Donderdagavond kwam de Mid delburgse Adviescommissie voor de sport in algemene vergadering bijeen teneinde de sportuitwisse ling met Folkestone te bespreken. Alle afgevaardigden bleken en thousiast over dit plan. Het is da bedoeling gymnasten, handballers en korfballers in de uitwisseling te betrekken. Mochten er voor hen geen tegenstanders gevonden worden, dan zullen zij hun sport in Folkestone demonstreren. De datum van de uitwisseling zal aan Folkestone worden over gelaten, echter met dien verstan de, dat in verband met de vacan- ties slechts de tweede helft van Juli of de maand Augustus in aanmerking zullen komen. De heer J. Parent werd tot tweede secretaris van de commis sie gekozen. Vestigingsverbod Kleinbedrijf Sinds September 1949 is het Besluit Algemeen Vestigingsver bod Kleinbedrijf 1941 buiten wer king gesteld t.a.v. alle bedrijfs takken, waarvoor toch reeds moet worden voldaan aan diverse eisen. Thans zal ook het besluit Alg. Vestigingsverbod Kleinbedrijf 1941 buiten werking treden voor ambacht, detailhandel en kleine nijverheid. De desbetreffende beschikking treedt in werking 1 April 1951. Het Besluit Alg. Vestigingsver bod Kleinbedrijf 1941 blijft na 1 April 1951 alleen van toepassing op de takken van bedrijf, ressor terende onder de bedrijfsgroep hotel-, café-, restaurant-, pension en aanverwante bedrijven, het reisbureaubedrijf, het leesbiblio- theekbedrijf, het schoonheidsver- zorgingsbedrijf en het begrafenis- bedrijf. In de St. Pietersberg is een 13 jaar oude vleermuis gevonden. In 1937 had men het diertje in een der grotten geringd. Het moet een zeldzaamheid zijn. De bekende Poolse musicus Paul Godwin heeft een verzoek ingediend om Neder lander te mogen worden. Het min. van O., K. en W. heeft om voor rangsbehandeling verzocht. Kortsluiting fn een electrische deken was vermoedelijk oorzaak van een brand op een bovenetage in een woning in Amsterdam. De bewoners waren niet thuis. Voor dat de brandweer, die door de bu ren werd gewaarschuwd, aanwe zig was, waren er 2 kamers uit gebrand. Zeven jaar geleden verloor veerman Beeks te Kessel bij Venlo zijn trouwring in de Maas. Nu dezer dagen wegens hoge waterstand de stuwen moes ten worden gestreken viel een ge deelte droog. Laat die veerman daar nu toch in de modder zijn trouwring vinden! De Ameri kaanse zweefvlieger Ivans maakt aanspraak op het wereldrecord; hij steeg in Californië tot 12.800 meter hoogte. Een ingenieur in Oxford heeft beweerd een toestel te kunnen construeren, waarmede hij gebeurtenissen uit het verle den „waar nog steeds uitstralin gen van uitgaan" alsnog kan fo tograferen. Het lijkt erg moeilijk, maar van elke gebeurtenis zwe ven thans nog energie-golven rond, volgens die mijnheer. Laat hij het maar vlug doen, dan kan hij misschien „posthüum" een vliegende schijf op een gevoelige plaat vastleggen. Inwoners van Florence, beweren er Zaterdag nacht weer een gezien te hebben. Het was er ditmaal een „met een wolkachtige staart". De Parijse politie heeft in de afge lopen maanden niet minder dan 80 schilderijen in beslag genomen, die allen vals gesigneerd waren met de handtekeningen van be roemde meesters. De meeste ko men uit een particuliere verzame ling van een overleden mijnheer Roussel uit Rouaan. De politie tracht nu uit te vinden of deze man, die een fortuin met de ver koop van de doekjes moet hebben verdiend, zélf de valse handteke ningen heeft gezet of dat hij de dupe van een derde is geweest. tot DE BILT ZEGT: Minder wind. Weersverwachting geldig vanavond. Aanvankelijk flinke opklarin gen maar later weer geleidelijk toenemende bewolking gevolgd door enige regen, voornamelijk in het westen van het land. Geleide lijk tot matig afnemende Zuid westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1