Regering stelt ultimatum aan Ambonnese militairen Dhr C* Zwagerman nam afscheid van agrarisch Zeeland NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HET OUDE LIED Huidige toestand is onhoudbaar Generaal Eisenhower naar Nederland Personenvervoer op de hjn Mechelen- Terneuzen bedreigd met opheffing SNIPPER Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 51», Tel. 2438, bij geen gehoor voor aivertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 17(57 Abonnementsprijs ƒ4,60 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 et per woord ZATERDAG 6 JAN. 1950 Hoofdredacteuri Dr» C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Yllssingenj J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. llujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.47 u., onder з.6.46 u. Maan op 9.10 u., onder. 15.48 u. N.M. 21.10 u. Hoogwater op Zondag 7 Januari: Vllssingen0.46 u. 2.17 m„ 13.17 2.18 m. Terneuzen: 1.18 u. 2.36 m., 13.47 u. 2.37 m. Wemeldinge: 2.40 u. 1.78 m., 15.08 u. 1.82 m. Zlerikzee: 2.25 u. 1.52 m„ 14.57 u. 1.56 m. Tn de gang der ontwikkelingen, 1 die het toekomstige lot van West-Nieuw-Guinea bepalen, is vrij plotseling een ernstige keer gekomen. Scheen het tot kort voor de afloop der onderhandelin gen met de Indonesische delega tie, dat de Nederlandse regering ditmaal, in het besef van haar verantwoordelijkheid voor het welzijn der Papoea's, voet bij stuk had gehouden: bij het scheiden van de markt bleek zij de Indo nesiërs toch weer halverwege te gemoet te zijn gekomen. Zoals ge bruikelijk bij deze regering heeft xij buiten de Volksvertegenwoor diging om en dwars tegen de aan dit lichaam gegeven verzekerin gen in aan de wederpartij ver gaande concessies gedaan. Dit maal niet minder dan de afstand van de Nederlandse souverelniteit over West-Nieuw-Guinea. Webs waar wel niet aan Indonesië zelf, maai- dan toch aan de Neder lands-Indonesische Unie, zodat Indonesië ruime gelegenheid zou krijgen om een ordelijke werking van het feitelijke bestuur, dat in Nederlandse handen zou blijven, te verhinderen en zodoende op de duur een volledig toegeven van Nederland af te dwingen. Alleen aan 't feit, dat de Indone siërs weigerden deze „oplos sing" te aanvaarden, ls het te danken, dat de Nederlandse vlag thans nog op het eiland waait. De Indonesische regering wilde na melijk niet met minder genoegen nemen dan met het volle pond: eigen souvereiniteit over „Irlan", zoals de nieuwe naam van West- Nieuw-Gulnea luidt. Merkwaardig is, dat desondanks de officiële reacties op de mis lukking der conferentie in Indo nesië vrij kalm bleven. Opheffing der Unie werd wel geopperd, maar of dit voorstel zal worden aangenomen is gezien de aarze lende houding der grootste partij, de Masjoemi, zelfs nog twijfel achtig. In regerings- en parlemen taire kringen beseft men te goed de economische en financiële voordelen, die de nauwe band met Nederland medebrengt. Gezien deze tamelijk gunstige stemming in Indonesië, kwam de verklaring van de frac tievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr van der Goes van Naters te meer ongelegen. Dat het de Partij van de Arbeid was geweest, die de Nederlandse regering tot bovengenoemde con cessies had gedwongen, was reeds eerder duidelijk. Haar nieuwe stap heeft de Nederlandse positie nog meer verzwakt, en dat op een tijdstip, dat er reden was om eerst even de verdere ontwikke ling der meningen in Indonesië zelf af te wachten. Men kan rustig zeggen, dat de Partij van de Arbeid met deze verklaring de Papoea's reeds heeft uitgeleverd aan een Indone sisch koloniaal bestuur. Zelfs de voorwaarden, die zij nog maakt voor de overdracht van de souve reiniteit, o.a. de handhaving van Nederlands bestuur gedurende de eerste 30 jaar, stelt zij reeds bij voorbaat ter discussie en dat on derhandelen met de Indonesiërs t>Ü haar toegeven betekent aan alle door de wederpartij gestelde eisen weten wij immers reeds lang. Waar nu de Partij van de Ar beid zich reeds zo onherroepe lijk in het openbaar voor over dracht van Irian aan Indonesië heeft uitgesproken is het aan geen twijfel meer onderhevig, dat elk kabinet, waarvan zij deel uitmaakt, geen enkele an dere keus meer zal hebben dan deze belofte waar maken. Daar om is het thans het ogenblik om met klem een beroep te doen op alle partijen, die in meerdere of mindere mate het huidige kabinet steunen: Indiep gij enig hart hebt voor een primitieve bevolking, die Nederlands zorg behoeft, maakt u dan los van de partij, die,deze bevolking reeds heeft uitgeleverd. Want dit is een punt, dat nog ter dege aandacht ver dient: De r 'ij van de Arbeid kan zich ditmaal niet, zoals tij dens het Indische drama, beroe pen op het (ook toen bestrijd- bare) motief: het gaat om de vrijheid van een volk, dat daar naar evenzeer haakt als wij zelf. Voozover de Papoea's zich, ge zien de geringe ontwikkeling van het merendeel, kunnen uit spreken, hebben zij om Neder lands bestuur gevraagd. En wat de P. v. d. A. hun schenken wil ls bovendien niet eens zo genaamde vrijheid, maar Indo nesische oerheersing. Wat daarvan te wachten is heeft Ambon getoond. Ook' het tweede motief van destijds: buitenlandse druk, gaat thans niet op. Het buitenland staat voor een groot deel dit maal zelfs zeer tegemoetkomend tegenover Nederlands aanspra ken op Nieuw-Guinea. Het enige argument, dat Mr van der Goes van Naters dan ook voor de huidige gedragslijn van zijn partij kon aanvoeren was: behoud van de „samen werking" met Indonesië. Eigen belang dus. En bovendien nog ver keerd begrepen eigenbelang ook. (Van onze Haagse redacteur) De regering heeft besloten een einde te maken aan het „vr(J- wllligheidsprincipe", dat volgens haar tot nu toe voor de Ambon- nezen op Java geld. Voor 15 Januari zullen deze ex-K.N.I.L.-mili tairen moeten beslissen of ztf willen overgaan npar het Indonesische leger, de A.i'.K.I., of zjj willen demobiliseren ter plaatse en of zjj willen afvloeien naar de Zuld-Molukken, aldus ls gisteren van be voegde zijde medegedeeld In Den Haag. Deze maatregel ls genomen, omdat naar het oordeel van de Nederlandse militaire en civiele autoriteiten In Indonesië de toe stand In de kampen der Ambonnezen volkomen onhoudbaar is ge worden. Op verschillende plaatsen zjjn de Ambonnese militairen in opstand gekomen tegen de Nederlandse commandanten, waarbij zich ernstige ongeregeldheden hebben voorgedaan. ON GEREGELDHEDEN. Zo vond op Eerste Kerstdag 'n ernstige schietpartij plaats, waar bij verscheidene doden en gewon den vieien en op Oudejaarsdag kwam het zelfs zo ver, dat een zestigtal jonge Ambonnezen zich ontdeden van de Nederlandse be waking van hun kamp, officieren neersloegen, daarna hun wapens opnamen en al schietende met een gestolen truck Djakarta doorre den. Kolonel Van Santen, die de gene raal Van Scheffeiaar heeft opge volgd heeft aan de regering mee gedeeld, dat de toestand niet meer in handen te houden is. Hier komt nog bij, dat de vertrouwens mannen der Ambonnezen te ken nen hebben gegeven niet meer te willen gehoorzamen aan de orders en de aanwijzingen der Neder landse officieren. De orde kan wellicht alleen gehandhaafd wor den als er gewapend wordt opge treden. De Nederlandse regering acht de situatie hoogst gevaarlijk en ziet hierin de mogelijkheid van zeer vergaande moeilijkheden waarbij in de eerste plaats de 5000 Nederlandse leden van het K.L. betrokken dreigen te wor den, die nog in Indonesië ver blijven, en die bovendien ernstige moeilijkheden met de Indonesi sche regering kan veroorzaken. De Nederlandse regering wil nu definitief en zo spoedig mogelijk een einde maken aan deze moei lijkheden en zorgen dat het K.L. in ieder geval vóór 1 April a.s. naar Nederland kan terugkeren. Men is zeer bevreesd, dat de ontwapening van de Ambonnezen, hetgeen bij de demobilisatie toch zal moeten geschieden, ernstige gevolgen met zich zal brengen. Reeds hebben de Ambonnezen medegedeeld, dat zij liever zullen overgaan tot een massa-moord op eigen vrouwen en kinderen en zichzelf dan toe te geven aan de wens van de regering; DE OPLOSSINGEN. Overgang van de Ambonnezen naar de A.E.R.I. acht de Neder landse regering nog steeds moge lijk. Verreweg het grootste deel van het voormalige K.N.I.L. is reeds naar de A.P.R.I. overgegaan in het afgelopen jaar. De rege ring is van mening dat een groot deel van de nu nog in kampen vertoer ende Ambonnezen even eens bereid zou zijn over te gaan naar de A.P.It.I. indien zij zich zoutjen kunnen losmaken van de druk van een aantal heethoofden onder hen. Over de mogelijkheid van af vloeiing ter plaatse meent de Ne derlandse regering dat zij volgens het gewijzigde contract van 1935 aangegaan met de leden van het K.N.I.L. wettelijk tot niets meer verplicht is. Bovendien wijst men erop dat er onder de huidige Am bonnese ex-K.N.I.L.-lers velen zijn die Ambon nooit gezien hebben en die afkomstig zijn uit de Ambon nese gemeenschappen van Dja karta en Semarang. Wellicht zullen velen van hen hiernaar terugwillen. Zij die voor de gestelde datum geen keuze hebben gedaan zullen ter plaatse moeten ofvloeien, aldus deelde men ons mede. „De situatie is thans van dien aard en de tijd dringt dermate dat een andere oplossing niet mogelijk is". Voorts werd verwezen naar het geen reeds in de Eerste Kamer door de minister van Ooi-log is medegedeeld dat eenaantal van ongeveer negentig militairen die op de Indonesische zwarte lijst voorkomen met hun gezinnen asyl in Nederland kan worden ver leend. Dit zou in totaal een groep van ongeveer 350 personen om vatten. De regering is er zich van be wust, dat zij het vertrouwen der Ambonnezen heeft verspeeld en dat zij dit vertrouwen ook niet meer herstellen kan. TWEE TELEGRAMMEN. Middels twee telegrammen is de regering op de hoogte gekomen van de toestand op Java. Het ene was afkomstig van kolonel Van Santen, commandant van de Ne derlandse strijdkrachten in Indo nesië, vroeger brigade-comman dant der Ambonnezen die bij Djocja hebben gevochten. Daarin werd mededeling gedaan dat 60 Ambonnezen weigerachtig zijn hun wapens terug te geven en waarin tevens machtiging werd gevraagd om eventueel gewapen derhand te mogen optreden. Het tweede telegram was van de Hoge Commissaris, de heer Lamping. Deze wees erop, dat de acties van de Ambonnezen goede A.P.R.I.-troepen in de grote ste den geconcentreerd houden, waar door het de Indonesische regering onmogelijk wordt om in het land orde en rust te handhaven. Van deze onmogelijkheid zullen de Ne derlanders de dupe worden, denk slechts aan de planters! De heer Lamping telegrafeerde ook, dat geen één Ambonnees ter plaatse gedemobiliseerd wenst te worden. Nieuw-Guinea noemde hij practisch onuitvoerbaar; Ambon is grotendeels verwoest, zodat Nederland slechts overblijft. De minister heeft echter in de Kamer al medegedeeld dat hij daarvoor niets voelt. Volgens hem is het onmogelijk om in 2 maan den tijds 12.00 mensen naar Ne derland over te brengen. Belangstelling der V.N. voor Helgoland gevraagd. Prins I ertus zu Loewen- stein, de rechts georiënteerde Duitse politicus, die de „bezet ting" van Helgoland leidde, heeft gisteren de Ver. Naties op gewekt een trustschapsregering voor het eiland in te stellen, die in functie zou moeten blijven totdat alle Heigolanders weer op hun eiland zijn teruggekeerd. De V.N. waren verplicht zich met de kwestie te bemoeien, omdat zij „een gevaar voor de algemene vrede" vormt. De Prins heeft gisteren de Duitsers verzocht de onderhan delingen over de toekomst van het eiland niet in gevaar te brengen door nieuwe „invasies". De Britse autoriteiten hebben te kennen gegeven, dat Enge land het eiland nog nodig heeft voor oefening van de lucht macht. Dit was belangrijk voor de verdediging van Europa en daarom ook in het belang van Duitsland zelf. Naar vernomen wordt zal ge neraal Eisenhower de opperbevel hebber van het Atlantisch leger, tijdens zijn bezoek aan West-Eu ropa ook naar Nederland komen. Op de vraag, of ons land dan reeds enige gevechtsklare eenhe den onder de bevelen van gene raal Eisenhower zal kunnen plaatsen, werd van bevoegde zijde geantwoord, dat gevechtsklare di visies in ons leger nog niet voor handen zijn, o.m. omdat de Ame rikaanse uitrusting nog niet is aangekomen. Men wees er echter op, dat ons land de nieuwe opper bevelhebber niet met lege handen tegemoet zal treden. Nederland beschikt over een groot reservoir aan Indonesië- veteranen, waarvan men dit jaar door herscholing twee mobilisa bele divisies hoopt te kunnen ma ken. De jonge lichtingen 1949 H en 1950 X zullen samen meer dan een divisie vormen, zodat het Ne derlandse leger tegen het einde van dit jaar drie divisies d.w.z. 75.000 man gevechtsklare troepen zal tellen, de territoriale troepen niet meegerekend. Deze divisies zullen echter eerst dan geheel ge- vechtsklaar zijn, wanneer de toe gezegde Amerikaanse uitrusting gearriveerd zal zijn. Generaal Eisenhower zal ver moedelijk Woensdag voor een tweedaags bezoek uit Parijs naar Nederland vertrekken. Lugubere vondst op Ameland. Gisterochtend zijn op de oost punt van Ameland drie licha men, een koffer met levensmid delen en enig wrakhout aan gespoeld. Later werd op oostelijk Ame land is een Duits scheepje, Hunsia genaamd, op het strand gevonden. Uit de papieren bleek, dat zes mannen aan boord moeten zijn geweest. In de week van 24 tot 30 De cember waren er in België ge middeld 189.562 werklozen. Zeeuwsch-Vlaanderen is er unaniem tegen In de raadszaal van het stadhuis te Axel had gisteren onder voor zitterschap van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, een informatorlsche bijeenkomst plaat» naar aanleiding van het voornemen der Nederlandse Spoorwegen om het personenvervoer op de Hjn MechelenTerneuzen te staken, een plan waartegen men algemeen gekant bleek. De vergadering werd o.m. bij gewoond door mr W. F. E. Baron van der Feltz, lid der Tweede Ka mer, de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten, de heer E. Smit, di recteur der Prov. Zeeuwse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer, bijna alle Oost-Zeeuws- Vlaamse burgemeesters, het ge meentebestuur van Axel en vele vooraanstaande figuren op het gebied van landbouw, handel, in dustrie en onderwijs. Terneuzen behoeft verbin ding met achterland. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat de N.S. vorig jaar kennis gegeven hebben van hun voornemen tot staking van het personenvervoer en dat Ged. Sta ten nu hierheen gekomen waren, om de bezwaren in de streek te vernemen. De burgemeester van Terneu zen, mr P. H. W. F. Teliegen, ver klaarde zich tegen opheffing. Een haven als Terneuzen kan niet zonder personenvervoer met het achterland. De directeur der N.S. ir Den Hollander, heeft in 1948 beloofd de aangetroffen toestand te zullen handhaven. Sindsdien is de frequentie niettemin verslech terd. De heer Smit zag in de ophef fing een groot nadeel voor het Zeeuwse vreemdelingenverkeer. De lieer Van den Berg, direc teur der Ammoniakfabrlek te Sluiskil verlangde meer aandacht voor het goederenvervoer. De concessie van de Z.V.T.M. De heer Hamelink schetste hoe het absoluut onvoldoende spoor wegvervoer na de oorlog Ged. Staten genoopt had tot het verlenen van de concessie aan de Z.V.T.M. r er rt Zo ziet misschien over een paar jaar het beursgebouw aan de Grote Markt te Goes eruit. Tenminste.als de gemeente Gces ingaat op het voorstel van de heer L. Verwer, eigenaar van „Hotel de Korenbeurs", die het gehele pand wil restaureren. Op pag. 4 geven wij nog nadere bijzonderheden over de grote plannen die genoemde hotelier koestert. Aanhalingstekens van ons. GRIEP IN BELGIË. Volgens functionarissen van de gezondheidsdienst lijden twee van elke tien Belgen aan wat genoemd wordt een epidemische „driedaagse griep". Engelse straaljager bij Ameland in zee gestort. Aan de Waddenkust ten Zui den van Hollum (Ameland) is gistermorgen een straaljager in zee gestort. Het vliegtuig was een Engelse Meteor VIII, op weg van Duitsland naar Engeland. De piloot heeft aan de vlieg basis Leeuwarden medegedeeld, toen hij boven Leeuwarden vloog, dat hij een noodlanding zou uit voeren. Waarom dit moest, heeft hij er niet bij gezegd. Toen hij zich voorbereidde die landing te maken, bleek het landingsgestel niet naar wens te werken. De pi loot deelde mede, dat hij dan het toestel zou verlaten. Er hing een laag, zwaar wol kendek. Daardoor heeft men in Leeuwarden niet kunnen zien, of of hij inderdaad het toestel veilig heeft veriaten. Tot gisteravond laat, toen men vanwege de duisternis het zpeken moest opgeven, was noch van de piloot, noch van het toestel iets gevonden. Men zocht gisteren met 3 reddingboten en met vliegtuigen het gebied tussen Leeuwarden en Ameland af. Indonesische debatten duren voort. Maandag regeringsantwoord. De debatten in het Indonesi sche parlement over de rege ringsverklaring naar aanleiding van het mislukken van de Nieuw-Guinea-conferentie, die Donderdagmiddag begonnen en in de avond werden voortgezet, zijn. nog niet geëindigd. Minister Leimena verklaarde namens de regering, dat het re geringsantwoord op zijn vroegst Zaterdag gereed zou zijn. Hij verzocht het parlement, de re gering in de gelegenheid te stellen Mandagochtend te ant woorden. Daarop werd besloten, dat het parlement Maandagochtend in plenaire openbare vergadering bijeen zal komen voor het aan horen van het regeringsant woord. Verdiende hulde voor oud-Rijksveeteelt- en Zuivelconsulent In een zeer drukbezochte samenkomst, die gistermiddag ln hotel „Nieuwe Doelen" te Middelburg werd gehouden, heeft agrarisch Zeeland afscheid genomen van de heer C. Zwagerman, van 1918 tot 1 Januari 1951 Rijksveeteelt- en Zuivelconsulent voor de pro vincie Zeeland, die, ln aanwezigheid van zjjn kinderen, een ver diende hulde ls gebracht. EI EI In de gemeente Warder heeft een kip van een pluimveehou der een ei gelegd van 2 ons en 7 gram. Onder de vele aanwezigen merk ten we op vertegenwoordigers van het Prov. Bestuur, van de land bouworganisaties in Zeeland, van de Stichting voor de Landbouw van het Ned. Rundveestamboek van het college van Rijkszuivel- consulenten in Nederland, van de organisatie van veehandelaren, van de Rijksconsulenten in Zee land, van de coöperatieve zuivel fabrieken en landbouwverenigin- gen, van de Kon. Ver. „Het Ne derlandse Trekpaard", van het Middelburgse en Vlissingse ge meentebestuur en talrijke andere genodigden, o.w. het voltallige personeel van het Zuivelconsu- lentschap. Hoewel een groot aantal spre kers zich voor de huldiging van de heer Zwagerman had opgege ven, is weinig officieel gesproken, Door de enorme belangstelling was het niet mogelijk allen een plaats te geven en aangezien er ook geen staanplaatsen meer be schikbaar waren, werd slechts ge legenheid gegeven de heer Zwa german de hand te drukken. „GEEN RIJKSAMBTENAAR" Zodoende voerden slechts twee sprekers het woord. In de eerste plaats was dat H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande als voorzitter van het huldigings comité. Hij herinnerde eraan, hoe de heer Zwagerman op 18 Octo ber 1906 door de Z.L.M. werd be noemd als consulent en hoe in '13 zijn benoeming tot Rijkszuivel- consulent volgde. De eerste jaren waren voor hem, die in 1884 in Hauwert werd geboren, niet ge makkelijk, maar in de afgelopen 44 jaar heeft de heer Zwagerman bereikt, dat het grootste gedeelte der Zeeuwse boeren en boerinnen hem niet meer ziet als de Rijks ambtenaar, maar als de man, die naast hen staat in hun moeilijk heden. De heer Collot d' Escury gaf daarna een opsomming van de re sultaten, die de scheidende con sulent heeft bereikt op het 'gebied van een betere veeteelt, opvoe ring der productie, voedering der dieren, verbetering van het var kens- .schapen- en geitenras, de zuivelbereiding, vele cursussen voor boerendochters enz. De heer Zwagerman gaf ook de grote stoot tot de oprichting van de coöperatieve zuivelfabrieken in Zeeland, terwijl hij de promotor was van de veekeuringen en tal rijke brochures (o.m. over de schadevergoeding) door hem wer den geschreven „Gij hebt uw gezondheid op de achtergrond gesteld, volgens uw vrienden te veel. Gij deedt dit voor ons allen, voor Zeeland, on danks de vele tegenslagen in uw gezin. Wij herinneren ons nog het oude Fordje, waarmede u jaren lang door Zeeland trok en oude kantoren in de Kuiperspoort en het Entrêpót. Wij zullen u nooit vergeten. Vele ambtenaren mogen aan u éen voorbeeld ne men. Namens vele vrienden en verenigingen zeg ik dank voor al hetgeen u voor Zeeland gedurende 44 jaar hebt verricht", aldus be sloot Baron Collot d' Escury zijn toespraak, waarna hij de heer Zwagerman namens veie agrari sche organisaties en instellingen een radiotoestel en de Mémoires van Churchill aanbood. DES DAAGS EN DES NACHTS. Tweede en laatste spreker was de heer C. Philipse, wnd. Commis saris der Koningin. Hij bood eerst de gelukwensen aan namens de Commissaris en wees daarna op de zeer vef?'zaken, die de heer Zwagerman tot stand heeft ge bracht en welke de welvaart van Zeeland op duidelijke wijze ten goede zijn gekomen. Hij noemde als voorheelden o.m. de meikcon- tróle en het streven naar het T.B.C.-vrij maken van vee. „U werkte des daags, maar ook des nachts. U hebt vele vruchten zien rijpen en zelfs mogen plukken. Dat is niet velen gegeven. Uw gro te energie en uw noeste arbeid hielpen u heen over de moeilijk heden in uw eigen leven. Zeeland is u dankbaar voor wat u hebt gedaan. God geve, dat uw levens avond licht moge zijn en dat Hij u met Zijn genade moge omrin gen", zo eindigde de heer Philip se .zijn rede namens het Prov. Be stuur, waarna hij in een kort per soonlijk woord de heer Zwager man nog dank bracht voor zijn vriendschap, zijn leiding en zün adviezen. Gisteravond heeft 't agrarische bedrijfsleven de heer Zwagerman en zijn gezin een diner aangebo den in de „Nieuwe Doelen", tij dens hetwelk het woord is ge voerd door mr A. J. v. d. Weel namens de Provincie, ir M. A. Geuze namens de Z.L.M., mr dr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg en de heer Hollema als persoonlijk vriend. Tenslotte heeft de heer Zwagerman dank gebracht voor de hulde, die hem werd bereid. De opvolger van de heer Zwa german is ir W. L. Harmsen, tot 1 Janurai j.l. adjunct-veeteelt- consulent. Noordelijke opmars in Korea duurt voort. Volgens frontberichten zouden de Chinezen in groten getale de rivier de Han zijn overgestoken. Naar luchtverkenners meldden, dringen enkele duizenden commu nisten in Zuidelijke richting ach ter de terugtrekkende troepen der Verenigde Naties op. Een deel van de Chinese troepen zou naar Intsjon, de haven in de nabijheid van Seoel, oprukken terwijl het gros van de troepen der verbon denen zich van de weg Seoel Intsjon verwijdert. Men verwacht te, dat Intsjon gisteravond door de tegenstander bezet zou zijn. In de middensector is de toe stand nog verward. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren een divisie der Verenigde Naties, die hier omsingeld is, van voorraden voorzien. Verder hebben Amerikaanse vliegtuigen het door de Chinezen bezette vliegveld Kimpo aange vallen. In een desbetreffend com munique wordt gezegd, dat de nog aanwezige Installaties volledig vernield werden. Een Chinees ba taljon op het vliegveld werd door de Amerikaanse toestellen ver- uw rast. Het Franse antwoord op de laatste Russische nota betreffen de viermogendheden-besprekin- gen is gisteren in Moskou inge diend. Men meent dat de drie Westelijken gemeenschappelijk hebben geantwoord. De lava stromen uit de Etna bedreigen thans de dorpen Fornazzo en St Alfio. De Franse minister-pre sident René Pléven heeft giste ren drie moties van vertrouwen gevraagd in de nationale vergade ring betreffende de belastinghef fing. In verband met de heer sende griep-epidemie mogen de scholen te Brugge voorlopig niet worden geopend. In Refice (Brazilië) heeft zich een vuurge vecht voorgedaan tussen politie en communisten, toen de politie het gebouw van een communis tisch dagblad omsingelde. Een groot aantal personen van beide partijen werd gewond. Sinds het uitbreken van de oorlog in Korea stegen de kleinhandelsprij zen van levensmiddelen in de Ver. Staten met 5,7 procent. Onge veer 2000 van de 3000 in China verblijvende Amerikaanse zende lingen is verzocht terug te keren in verband met de hevige anti- Amerikaanse campagne, als ge volg waarvan de zendelingen reeds sedert ongeveer 2 maanden hun werk niet meer konden doen. 15 Januari zuilen opnieuw be sprekingen beginnen over regeling van de Russische oorlogsschuld aan Amerika uit de laatste oor log, die 11 milliard dollar be draagt. Men onderhandelt reeds sinds 1945. De Belgische sla gers hebben gedreigd in staking te zuilen gaan als de detailprijzen voor het vlees niet worden vrijge laten. Gisteravond zijn van Schiphol weer 12 leerling-vliegers naar Amerika vertrokken voor hun opleiding. De Indonesische regering houdt bij de voorberei ding van algemene verkiezingen rekening met Westelijk Nieuw- Guinea. Indien men geen verte genwoordigers uit Irian zelf kan krijgen wil men volstaan met van Nieuw-Guinea afkomstige perso nen ln de volksvertegenwoordi ging op te nemen. De voorzitter wees er op, dat te geringe frequentie van het treinvervoer de bussen onmisbaar gemaakt had. Hij sprak de hoop uit de lijn te kunnen behou den. In de Langstraat, de Achter hoek en de Haarlemmermeer wor den echter de locale verbindingen ook opgeheven. De burgemeester van St Jan steen, de heer P. H. Geirnaerdt, meende, dat de mensen naar de bussen toegejaagd worden, door dat nog geen enkele verbetering van het treinvervoer is beproefd. Onderhoud landelijk net. De heer De Meijer, lid van de Kamer van Koophandel, meende, dat de N.S. deze lijn moeten zien als onderdeel van het landelijk net. De garantie van ir Den Hol lander was gegeven tot 1961. De hele actie tot afbraak dient al leen om de geldkwestie. Spr. was van mening, dat het personenver voer in geen geval mocht verval len, voordat er garantie bestond voor een behoorlijke verbinding met St Nicolaas en Gent. De heer Hamelink bepleitte ver volgens, dat de N.S. de rentabili teit van de lijn zouden beoordelen aan de hand van de uitkomsten (Zie vervolg pag. 5) Vandaag een ongekend grote stroom van giften. We kunnen de zaak haast niet bijhouden. Wanneer de actie zo blijft lopen, dan is de dag inderdaad niet ver meer, dat we de inzameling als een groot succes kunnen afslui ten. Gisteren maakten we melding van het feit, dat te gen de verwachting in de f1500 reeds was overschre den. Vandaag kunnen we meedelen, dat de f 1800 reeds is bereikt. Zullen we dit tempo kunnen handhaven? Dat hangt ook van uw me dewerking af. Niet alleen voor particulieren ligt hier een taak, maar ook voor verenigingen, waarvan vele trouwens al tijdens jaarfees ten e.d. ijverig aan het col lecteren zijn geslagen en met succes. De militairen van de C.O.A.K. dragen ook hun steentje bij door collectes in hun woonplaatsen. In onder staande verantwoording wor- len verschillenden van hen genoemd, die het hunne al hebben afgedragen. De grootste verrassing be reidden ons enkele vrienden van het Militaire Tehuis op Urk. Er werd daar niet min der dan f 102,50 ingezameld. Schitterend. Flip Jonkheer uit Y erseke ging met de koenkelpot rond in Yerseke en stuurde f3. Prachtig ge daan, Flip. De catechisanten der Geref. Kerk te Zierikzee collecteerden na de dienst op Kerstdag f 53,20 voor het tehuis. Joh. R. te Bruinisse collecteerde tijdens het Kerstfeest der C.J.M.V. en het bedrag werd prompt ver der aangevuld tot f30. Nog twee collectes van Kerst feestvieringen kwamen bin nen n.l. van de Geref. J.V.'s en M.V.'s te Colijnsplaat en Westkapelle. Er werd resp. f 5,25 en f 6,50 afgedragen. Hier volgt de lange lijst per soonlijke giften: D. J. J. te A. f 11,50, P. de K. te Gr. f 10, O. IC (C.O.A.K.) 10, H. v. B. te V. 7,50, A. J. K. te M. f 5,45, N. J. R. te B. f 5, O. te A dam f 5, M. R. te S. f 5, fam. L. C. te M. ƒ5, E. J. E. K. te A. f 5, J. M. v. R. te G. f 3. Een rijksdaalder werd ontvangen van Meitr. I. te St. L., A. V. te Den H. ea Sergt. P. S. D. te B. o Z., bei den oud-bezoekers van het Mil. Tehuis, voorts van S. W. te 's H. A., J. D. te M„ M. J. te B-, A. en D. de W. te B. o. Z„ J. H. te K.. Mej. W. T. te G. f2. A. J. te K. f2, T. B. (C.O.A.K.) fl.25. C. O. te A. fl, M. A. F. te R. fl, J. de R. te V. fl, K. O. te St. L. f 0,70. De stand kwam hier door op f 1800,94. Denkt U er om giro 68787 t.n.v. Zeeuwsrii Dagblad. ..Actie Bouw Mili taire Tehuizen". Zeeland is geduldig. Het ministerie van (Ie provin cie Transvaal heeft zich uitge sproken tegen een voorstel, bijbel se geschiedenis als examenvak op de Transvaalse scholen in te voeren. DE BILT ZEGT: Vrij zacht. Zwaar bewolkt met voorname lijk in het Noorden van het land opklaringen. Later vanuit het Zuiden nadering van een nieuwe regenzone. Gedurende de ochtend hier en daar nevel of mist. Aan vankelijk zwakke Westelijke wind, later krimpend naar Zuid en toe nemend tot matig of vrij krach tig. Vrij zacht

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1