q,iep NATIONALE I De galeislaaf Lezers grijpen naar de pen De ticeede grote stap vooruit L h V EN S VERZEKERING-B ANK N.V. g I ROTTERDAM 1 De grootste in Nederland iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH^ Onderwijs geldt de hele mens* Speelplaats: belangrijk deel van de school. Wat „Tante Pos" in 1950 beleefde. Spit, rheumatiek? "^Akkertje Rente Rijkspostspaarbank nu 2*28 pCt* RH II WIN Slaapt U slecht OVERAL iedere werker én PK. sterkerf Óndu cU taupe. ADAMSON Champagne. Jeugd-Amafeurs Radio-Omroep voor het eerst in de aether, Vrijdag 5 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Hulp b^j Ziekenhuis- en Sanatoriumkosten Onze eerste grote stap het periodiek genees- g kundig onderzoek kent U reeds; nu komt H onze tweede grote stap! De verzekeringen met overlijdensrisico, die thans worden gesloten, geven recht op een rente- loze lening (tot het bedrag van maximaal de premievrije poliswaarde!) niet alleen voor ope- ratiekosten doch nu ook voor de onkosten voortvloeiende uit opneming in een ziekenhuis H of sanatorium, noodzakelijk ter observatie of II behandeling van interne ziekten. j|i Vraagt onze brochure waarin onze stappen uitvoerig worden toegelicht. H -V rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrfrrrrrrrrff rrrrrrrrrrrArrrrrrrrrrr rXrirxrrrrfBfr[rrrrgg Korte berichten. De Britse hoge commis saris in Duitsland heeft de vrijlating gelast van Martha Haake, een voormalige ver pleegster van het concen tratiekamp Ravensbrück, die wegens oorlogsmisdaden tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Zij is thans ernstig ziek. J. G. Crowther, een Brit se schrijver van weten schappelijke artikelen, heeft ontslag genomen als voor zitter van het Britse Vre- descomité. De reden hier voor is niet gegeven. Het comité heeft thans D. N. Pritt met het voorzitter schap bekleed. Van gezaghebbende zijde te Rome is vernomen, dat de echtgenote va« de Itali aanse communistische lei der Togliatti op weg is naar de Sowjet-Unie, waar haar echtgenoot een rustkuur ondergaat. Meer Fransen dan ooit tevoren leren Russisch, al dus Pierre Pascal, hoofd van het instituut voor Oos terse talen te Parijs. Voor de oorlog hadden de Russi sche klassen van het insti tuut slechts 30 leerlingen, thans 395. Het Amerikaanse opper- gerechtshof heeft een be slissing van het districtsge rechtshof van New Orleans, dat de universiteit van Louisiana een negerstudent moet toelaten voor 't eerst in haar negentigjarige ge schiedenis, bekrachtigd. De universiteit had beroep aan getekend tegen de uit spraak. De burgemeester van San Francisco heeft de noodtoe stand In zijn stad afgekon digd om de spoedige instal latie van sirenes tegen luchtaanvallen te kunnen verkrijgen. De „Nasionale Parkraad" welke verantwoordelijk is voor het wel en wee van het Kruger-wildpark, zal bij de Unie-regering plannen in dienen om de westelijke grens van het reservaat van een omheining te voorzien. De geraamde kosten bedra gen 60.000 pond. (Van onze Utrechtse correspondent). Er wordt van ons onderwijs veel goed en veel kwaad gezegd. Ik hoor dagelijks zowel het een als het ander. Daarom wil ik u heden iets vertellen, dat niet zo bekend ls, namelijk dat in het buitenland algemeen het onderwijs in Nederland wordt geprezen. En wel omdat het intellectueel zo goed onderlegde mensen levert. Echter twijfelt men er in het buitenland nogal eens aan, of deze mensen sociaal bruikbaar zijn. Deze woorden sprak de minis ter van Onderwijs, prof. dr F. J. Th. Rutten op de conferentie voor hoofden van scholen, door het Christelijk Paedagogisch Studie centrum op Woudschoten belegd. De minister prees in zijn toe spraak het initiatief van het C.P.C., een initiatief dat blijkbaar is uitgegaan van het besef, dat bezinning op het werk van de dag noodzakelijk is. Minister Rutten, die onmogelijk het hele congres kon bijwonen, vroeg zeer nadrukkelijk om inzage van het volledig verslag, dat te zijner tijd van deze conferentie zal verschijnen. Natuurlijk werd hem dit door de leider der conferentie de heer Joh. Tigchelaar, gaarne toegezegd! Intussen verklaarde de be windsman, dat hij met genoegen naar het meesterlijk betoog van prof. dr J. Waterink had geluis terd. Deze hoogleraar sprak over de psychologie van het kind op de lagere school, een onderwerp, dat hij onlangs ook in een boek heeft behandeld. Gemeenschapsmens. Prof. Waterink stelde vast, dat het kind op de lagere school de eerste ontwikkelingsfase tot ge meenschapsmens doormaakt, baarom gaat het bij het begin van de leertijd niet om de vraag: wat weet het kind al? Want dat heeft maar weinig waarde. De belang rijke vraag is: hoe past het kind in de klas? Moederliefde is iets moois. Maar er bestaat moederliefde, al dus prof. Waterink, die funest voor een kind moet worden ge acht, omdat zij egoïstisch is inge steld. Zulke moederliefde ge draagt zich als een uitzuigende kracht, die het kind zijn ont plooiingsmogelijkheden ontneemt. Precies zo staat het eigenlijk met de school. De school kan het intellectuele uitzuigen bij de kin deren, met verwaarlozing van de andere ontplooiingsmogelijkheden. Dit is verkeerd. Het onderwijs geldt de totale mens. Wanneer de leerlingen alleen maar worden volgestopt met kennis, dan zullen zij (wat ook door minister Rut ten werd gelaakt) sociaal niet bruikbaar zijn. Parate kennis. Eén van de moeilijkste taken van de lagere school is het bij brengen van parate kennis. Men kan op dit punt onmogelijk een vaste lijn trekken, omdat een schoolkind in Britsum andere pa rate kennis nodig heeft dan een schoolkind in Amsterdam-Zuid. In het algemeen zou deze regel te geven zijn: de kinderen moeten leren opereren met hun geestelijk bezit. Van groot belang achtte prof. Waterink het ontplooien van de spel-, verzamel- en verzorgings- drang bij de kinderen. Men moet kinderen, die zich toeleggen op een verzameling of op het verzor gen van dieren, in de school hun kans geven. Maar vooral dient de speel plaats benut te worden. Niet al leen door de kinderen doch even zeer door de onderwijzers. Onder wijzers, die het vrij kwartier ge bruiken om een praatje met col lega's te maken, verzuimen de beste kansen om hun leerlingen grondig te leren kennen. Nergens immers komen de karaktereigen schappen van een kind beter uit dan in zijn spel. Men gebruike de speelplaats daarom als observa tieterrein en trachte langs die weg de kinderen te benaderen. Ruim 50.000 man personeel. De P.T.T. heeft een boekje, ge titeld „Enkele cijfers en feiten over het dienstjaar 1950" het licht doen zien. Hieruit blijkt o.m., dat in het binnenland in 1950 inter- locaal 341 millioen brieven wer den verzonden (in 1949 329 mil lioen) en 76 millioen briefkaarten (vorig jaar 72 millioen). Het aan tal verzonden postpakketten nam toe van 10.9 millioen in 1949 tot 13.5 millioen in 1950. De verzen ding van dienststukken liep ach teruit van 156 tot 140 millioen en die van drukwerken van 719 tot 715 millioen. Het uitgaande briefpostverkeer naar het buitenland liep met 267.000 kg. (ca. 5 terug; voor Indonesië was dit percentage ech ter 27 een daling die in ver band met de terugkeer van mili tairen verklaarbaar is. Een vrij groot aantal van de bij de P.T.T. gebruikte weegwerktui gen voldoet niet aan de wettelijke bepalingen betreffende de nauw keurigheid van weging. „Aange zien P.T.T. een overheidsbedrijf is", aldus het boekje, „is door het ijkwezen een overgangstermijn toegestaan om deze aangelegen heid te regelen". De verzending van gewone tele grammen in het binnenland is de laatste jaren achteruit gelopen. In 1950 werden 3.6 millioen tele grammen verzonden. Het tele- graafverkeer met het buitenland nam echter toe. Er zijn thans 510.000 (v.j. 470.643) telefoonaansluitingen, Terwijl er 51.000 aanvragen (v.j. 62.469) op een wachtlijst staan. In 1950 werden 556 millioen locale (v.j. 512 millioen) en 158 millioen interlocale (v.j. 442 millioen) ge sprekken gevoerd. Het totale personeel van de P.T.T. bedroeg eind December 50.190 (vorig jaar 49.132). (Ingez. mededeling, advert.) De zaak-Westerling. Interview met nieuwe procureur- generaal. „Een spoedige afhandeling van de zaken Westerling, Sultan Ha- mid 2, Andi Azis en Chairul Saleh is mijn eerste programmapunt als procureur-generaal" aldus ver klaarde de nieuw benoemde pro cureur-generaal Suprapto in een onderhoud met Aneta's corres pondent. De procureur-generaal vervolg de: „In samenwerking met het ministerie van buitenlandse zaken zal ik nogmaals een poging doen om Westerling aan Indonesië uit geleverd te krijgen. Met betrekking tot de zaak van Sultan Hamid 2 verklaarde de heer Suprapto, dat de berechting vermoedelijk in Djakarta zal plaats vinden. Ontploffing op scheepswerf in Peru. Bij een ontploffing op een scheepswerf in de buurt van Chimbote (Peru) zijn, naar van officiële zijde vernomen wordt, minstens 60 arbeiders om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen men bezig was de schade te herstellen, die al eerder was aangericht door een' steenstorting, waarbij 23 per sonen de dood hadden gevonden. Men had vijf springstofpatronen geplaatst, die gelijktijdig moesten ontploffen. Na de eerste ontplof fing, toen de arbgjflers hun schuil plaatsen reeds verlaten hadden, volgde een tweede. Volgens de correspondent van het blad „La Prensa", die van 75 doden melding maakt, zijn er tien zwaar gewonden, van wie er eni ge in levensgevaar zouden verke ren. Vliegtuig met bewegende vleugels. Een vliegtuig met vleugels, die kunnen fladderen als die van een vogel, heeft nabij Parijs met suc ces zijn eerste vlucht gemaakt. Het toestel, ontworpen door een Frans luchtvaartingenieur, heeft twee Renault-motoren van 220 pk en een topsnelheid van 320 km per uur. Twee derde deel van elke vleu gel kan heen en weer worden be wogen. Men hoopt, dat de fladde rende vleugels wanneer het vlieg tuig geperfectionneerd is, een ge lijkmatiger vlucht zullen garan deren, doordat zij schokken als gevolg van atmosferische omstan digheden zullen opvangen. Prijzen rijwielbuitenbanden verhoogd. Op grond van gestegen grond- stofkosten is per 1 Januari 1951 de maximumprijs voor normale rijwielbuitenbanden van de af meting 28 x VA verhoogd van f 4,85 tot f 5,20 per stuk. Rede van de heer L. Neher, De heer L. Neher, de directeur- generaal van 't Staatsbedrijf der P.T.T., heeft voor vertegenwoor digers van bedrijfsonderdelen uit het gehele land zijn traditionele Nieuwjaarsrede gehouden. De heer Neher zette uiteen, dat de toestand van het bedrijf in '50 niet rooskleurig is geweest, maar dat P.T.T. er zonder ernstige ta riefsverhogingen toch gekomen is. P.T.T. zal, als het enigszins mo gelijk is, trachten ook dit jaar te ontkomen aan het dreigend ge vaar der tariefsverhogingen. De directeur-generaal sprak de hoop uit, dat de uiteindelijke re geling van de radio-distributie nu binnen enkele maanden haar be slag zou krijgen. Met ingang van 1 Januari 1951 hebben de telefoondistricten een grotere administratieve zelfstan digheid gekregen en ook voor de inspecties der posterijen wordt, in de komend jaren, een grotere zelf standigheid voorbereid. Voorts wijdde de heer Neher aandacht aan het feit, dat 1951 veel van P.T.T. aan inspanningen zal vergen om een grotere mili taire paraatheid te verkrijgen. Tenslotte deelde de directeur- (Ingez. mededeling advert.) BROCADES 20 tabletten 45 ets CANADA ZOU MEER VLIEGE NIERS WILLEN OPLEIDEN. Canada schijnt bereid te zijn het aantal candidaten voor een opleiding tot vliegenier te verho gen van 300 tot 1000 of meer. De Noord-Atlantische bondge noten zouden uitgenodigd zijn zo spoedig mogelijk nieuwe man schappen te sturen. In een onbewaakt ogenblik is het 3-jarig dochtertje van de heer A„ wonende Stationsplein te Ber gen op Zoom, in een teil warm water gevallen. Het meisje kreeg ernstige brandwonden aan het lichaam en werd met een auto naar het ziekenhuis vervoerd. generaal mede dat de rentever goeding op de saldi der inleggers bij de Rijkspostspaarbank met in gang van 1 Januari 1951 van 2.16 procent tot 2.28 is verhoogd. (Ingez. mededeling, advert.) door rhëumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten f0.83, f2.08, f7.94. Zware straffen voor inbrekers bij Stichting 1940/1945. De vjjf Amsterdammers, die be trokken zijn geweest bij een in Juli 1949 gepleegde diefstal in het Leidse kantoor van de Stichting 1940 '45, waarbij ongeveer 58.000 gulden werd ontvreemd, zijn tot zware straffen veroordeeld. De Haagse rechtbank veroor deelde gistermorgen twee hunner tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek, één tot 4 jaar m. a., één tot 1 jaar m. a., waarvan 4 maan den voorw. en één tot 2 jaar m. a. KON. NED ZOUTINDUSTRIE. De Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie voerde haar pro ductie in het afgelopen jaar op tot ongeveer 410.000 ton, tegen 330.000 ton in 1949. Deze ver meerdering werd in hoofdzaak ge ëxporteerd. CHINESE BESCHULDIGING. Radio-Peking meldt, dat Ameri kaanse vliegtuigen tijdens een aanval op Oudejaarsdag 58 Chi nese burgers van de Mandsjoerijse stad Atoeng hebben gedood of ernstig verwond. Achttien ge bouwen In de stad werden vol gens de radio beschadigd. VLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING. Een vliegtuig met 45 passagiers aan boord heeft in de buurt van het vliegveld Midway bij Chicago een noodlanding moeten maken, waarbij het in brand vloog, De in zittenden konden zich echter tij dig in veiligheid stellen. (Ingez. mededeling, advert.) H. BLOK ZONEN, Kapelle Z.-B. QUAACK, Hoofdstraat 77, Kruiningen EVERSDIJK, Kanaalstr. 4„.Oost-Souburg HACCOU Zn., St. Jacobstr., Vlissingen Emigranten door de lucht naar Australië, Deze maand zullen acht vluch ten met emigranten naar Austra lië door de K.L.M. worden uitge voerd. Vandaag vertrekt reeds het eerste vliegtuig van deze se rie, die een onderdeel is van het voor het gehele jaar verwachte aantal van honderd. Verwacht wordt, dat binnen kort twee maal per week een vlucht met emigranten naar Australië wordt gemaakt, zodat dit jaar vermoedelijk 5000 Neder landers door de lucht naar hun nieuwe vaderland zullen gaan. Atoomenergie voor aan drijving van scheepsmotoren. In een verslag over de onder zoekingen op het gebied van het gebruik van atoomenergie voor de aandrijving van scheepsmotoren deelt Lloyds Register of Shipping mede, dat Britse geleerden be langrijke resultaten hebben be reikt, ofschoon nog geen spoedige toepassing van atoomenergie voor dit doel kan worden verwacht. FEUIIJ.ETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 51) o Onderweg hadden zij al menig woord opgevangen over het oe- vel van Nero tegen de Christe nen, dat nu het gesprek van de dag vulde. Op een ivoren zetel had Caius Itius plaats genomen, gekleed in de rechterlijke toga. Aan weerszijden van de estrade, waarop zijn zetel stond, waren ambtenaren bezig met het door zien van documenten en het maken van aantekeningen. Opziende van een stuk dat men hem ter hand gesteld had, vroeg de Legaat: Gij zijt de slaaf Catar Vir- ginius? Die ben ik, heer, Het eigendom van Io van Ionos? Ja, heer. Welke is je plaats in haar huis? Ik beheer haar bedrijf m kunstglas en antiquiteiten. Van wie ben je gekocht? Van de Caesar. Ik was m de Publieke Dienst. Welke prijs is voor je be taald? Virginius' verlegenheid op merkende, wendde de Legaat zich tot Io: Domina, misschien kunt u ons helpen, het is nodig dit te weten voor het proces-verbaal. Met moeite haar zenuwen be heersende, antwoordde Io: Vijftig millioen sertertiën. De Legaat kon een fluitgeluid tussen de lippen niet onderdruk ken en riep: Vijftig millioen sertertiën! Wat een bedrag voor één man'. Dan zich weer tot Virginius wendende, hernam hij: Dan ben jij dus de bewuste slaaf. De Gouverneur-Generaal heeft een mededeling van Nero ontvangen, behelzende' het be vel, dat je gestraft zult worden voor het hulp en onderdak ver lenen aan leden van een geheime en verraderlijke secte, Christe nen genaamd, die een samen zwering op touw gezet heeft le gen de verheven Caesar. Men wordt in deze dagen voor de be slissende keus gesteld: Christus of Caesar. Het was of de Legaat en de zaal voor Virginius' ogen in dei nende beweging waren. Hij had, evenals Io, iets van deze aard verwacht, maar nu hij vlak voor de harde, wrede werkelijk heid stond, kon hij nauwelijks zich zelf meester blijven. Maar niemand heeft het recht een onschuldig man, ik be doel slaaf, te straffen, zei Vir ginius, hoewel de zwakheid van zijn protest wel inziende. Het nuchtere antwoord van Itius was: Dat is een zaak, die door de verheven Nero uitgemaakt wordt. Het is niet gebruikelijk, dat een slaaf over de prerogatie ven van een god ook maar het minste oordeel heeft. Het spijt me zich tot Io wendend maar er is geen alternatief. Uw slaaf moet worden vastgehou den totdat de Gouverneur-Ge neraal de strafmaat heeft be paald. Dus mijn man wordt ge vangen gezet! schreeuwde Io verontwaardigd uit. Zoiets, was het enige wat de Legaat nog zei: hij gaf een wenk aan de legionaires, die zich aan weerszijden van Virginius plaatsten en hem wegleidden, gevolgd door Io, die door haar leed overweldigd werd. Na een smartelijke omhelzing voor de poort der Rivier-gevan genis, een der ellendigste holen van de stad, stond Io als ver steend voor de somber dreigende muren van Virginius' verblijf plaats. Haar eerste aandrift was te gaan naar de residentie van Corbulo. Bitter bedroefd en on troostbaar ging zij haar weg. Waarom, waarom al die wreed heid, die zinneloze kwelling, die duurzame angst? Waarom moest zoveel pijn geleden worden, zo veel bloed vloeien? En wat te beginnen tegen Caesar? Was er een keizer, van wie meer te vre zen was? De Gouverneur-Generaal was niet in een hoopgevende stem ming. Hij had een slapeloze nacht, vol onrust en verstoord heid achter zich. Zijn onderbe velhebber Paetus had drie le gioenen uit Syrië gevraagd en die waren geweigerd. Binnen drie maanden had hij, Corbulo, de veldtocht tot een beslissend einde kunnen brengen als die verwenste sukkel van de Pala- dijnse heuvel (Nero!) er niet tussen was gekomen. Er was één lichtpunt: de schone Io was nu binnen zijn bereik. Van alle dromen en hartstochten was nu de vervulling nabijBinnen enkele minuten zou in de kamer het grote drama van zijn leven worden voltooid, als hij met Io van Ionos alleen zou zijn. Nu die lummel uit Cymroe aan de kant was gezet, was de weg ge baand.. (Wordt vervolgd „Mobilisatie-oorlogskruis". Hoewel reeds eerder bekend heid werd gegeven aan de instel ling van het Mobilisatie-Ooriogs- kruis en de vereisten tot het be komen van de machtiging tot het dragen van dit Kruis, blijkt tel kens weer, dat bij gegadigden om trent een en ander nog steeds het juiste begrip ontbreekt. Kort samengevat komen deze vereisten neer op het volgende: Machtiging tot het dragen van het Mobilisatie-Oorlogskruis wordt in algemene zin verleend aan: 1. Militairen, die binnen het tijdvak van 10 Mei 1940 tot 3 September 1945 in werkelijke dienst zijn geweest, dan wel voor 10 Mei 1940 minstens 6 maanden gemobiliseerd zijn geweest. 2. Niet-Militairen, die binnen het tijdvak van 30 Augustus 1939 tot 3 September 1945 minstens 6 maanden dienst hebben gedaan aan boord van een zeeschip onder Nederlandse vlag, dan wel van een vliegtuig van de Ned. Burger Luchtvaart. 3. Niet-Militairen, die geduren de het tijdvak 10 Mei t/m 14 Mei 1940 dienst hebben gedaan op het toenmalige Departement van De fensie, dan wel in militaire be drijven, inrichtingen, werkplaat sen e.d, 4. Niet-Militairen, die geduren de de oorlog militaire werkzaam heden in het belang van het Ko ninkrijk hebben verricht t Formulieren tot het aanvragen van de meergenoemde machtiging zijn te bekomen bij: Comité Mobilisatie-Oorlogskruis Bleyenburg 38. 's-Gravenhage. Tel. 115130. Den Haag. W. J. RIJKENS Kolonel b.d. Prof. dr F. C. Gerretson, die, zoals gemeld, gisteren te Amster dam onder de motorwagen van een tram geraakte en in het Bin nengasthuis werd opgenomen, maakt het naar omstandigheden zeer goed. De Belgische politie is op zoek naar een stempelmachine, die ge bruikt wordt om het hakenkruis teken op munten van een frank aan te brengen. De munten, die voor dit doel werden gebruikt zijn in de oorlog uitgegeven en dragen een dubbele 1 de insigniën van Koning Leopold HL CORRESPONDENT VAN „HET VRIJE VOLK" TE CAIRO VERMOORD? De correspondent van „Het Vrije Volk" to Cairo, mr O. Kamphulsen, ls Woensdagmiddag dood in zijn aparteiuenten aan getroffen. Hy was aan de polsen gewond. A.F.P. meldt nog, dat de portier van het huis als verdacht van moord is aangehouden. NED. HUL, BOND PRO REGE. Naar wjj vernemen is jhr D. W. Sickinghe te 's-Gravenhage afge treden als lid en voorzitter van het hoofdbestuur van de Ned. Mil. Bond Pro Rege, zulks in verband met het feit, dat tussen hem en de leden van het hoofdbestuur prin cipiële verschillen zijn gerezen in betrekking tot de richtlijnen voor de toekomst. Het hoofdbestuur heeft in zijn plaats tot voorzitter gekozen, de heer G. Wielenga, kol. b.d. van het K.N.I.L. (Ingez. mededeling, advert.) HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN Juisi bij die telkens optredende tempe ratuurswisselingen herinneren Uw ge voelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw als het ware slutmerende rheu matiek en lendenpijn op onverwachte ogenblikken in alle hevigheid weer komen opdagen. Wrijf Uw pijnen weg, Uw spieren weer soepel en Uw gewrich ten weer lenig met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, waarvan al drie ge slachten zeggen: .Geen goud zo goed", „UNIE". De reacties in Indonesië op het mislukken van de Nieuw- Guinea-conferentie zijn tot dus verre opvallend rustig. Vr.n de aangekondigde boycotactie had den de verantwoordelijke poli tici reeds lang afstand genomen, Ook de na de eerste berichten over de negatieve uitslag van de conferentie opgegane stemmen voor onmiddellijke opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie hebben reeds een gematigder toon aangeslagen. Men schijnt zich voorshands te willen beperken tot een herziening van de R.T.C.-overeenkomsten met inbegrip van het Unie-statuut „in hel licht van de gewijzigde betrekkingen". Het lijkt erop, dat dit her- zieningsvoorstel meer moet die nen om toch iets te kunnen stel len tegenover het feit, dat „da zon op 1 Januari 1951 niet is op gegaan over een Indonesisch Irian", dan dat men werkelijk ingrijpende wijzigingen in de zin heeft. Blijkbaar heeft men in Indo nesische parlementaire kringen ingezien, dat de Unieband voor alsnog belangrijker is voor eigen land dan voor Nederland. De voor Nederland aantrek kelijke gedachte, da! onze Vorstin -aan het hoofd der Unie staat en de verwachting, dat door een werkelijk Uniegezag inderdaad nauwe samenhang tussen Nederland en zijn voor malige kolonie zou worden be waard, zijn immers reeds lang door de feitelijke ontwikkelin gen uitgehold. Wat ove: blijft zijn wat economische en financiële regelingen, die voor Nederland niet zonder belang zijn, maar aan Indonesië veel grotere voor delen bieden. Met dat al is er enige redc-z tot voldoening, omdat ernstige gevolgen van de Nieuw-Guinea- kwestie vooralsnog schijnen uit te blijven. Doch men blijve op ernstiger nieuws voorbereid, daar de houding der gematigde revolutionairen, die in Indonesië momenteel aan het roer staan, geen maatstaf is voor de op vattingen der extreme revolutio nairen, die hen ieder ogenblik van die plaats kunnen verdrin gen. 1) 1) Eerst na het schrijven van dit stukje ingekomen berichten wijzen trouwens al weer op een scherpere koers, ook bij de ge matigden. Zaterdag a.s. op de 221 m. Weinigen in Nederland weten af van liet nu reeds by na twee jarig bestaan van de J.A.R.O., de Jeugd Amateurs Radio Omroep, die door enkele enthousiaste jonge Haarlemmers in i949 werd opge richt met het doel, de jongeren in Nederland een eigen stem in de aether te geven. In het buitenland is men beter op de hoogte van deze omroep, aangezien het een buitenlands radiostation zal zijn dat de J.A.R.O. gelegenheid zal geven voor het eerst zjjn stem in de aether te doen weerklinken. Radio-Bremen zal aanstaande Zaterdag om 6 uur 's avonds op de 221 m. een klankbeeld uitzen den, dat de J.A.R.O. in zijn studio te Haarlem met eigen middelen en medewerkers heeft vervaar digd en dat een getuigenis geeft van de doelstellingen dezer om- roepvereniging-in-de-kinderschoe- nen. Bovendien zal in het klank beeld een beroep worden gedaan op de jeugd van de wereld om te trachten elkander over de gren zen beter te leren kennen en waarderen. DE STUDIO. Met veel persoonlijke opofferin gen hebben aldus A.N.P. deze jonge mensen in een tamelijk beperkte ruimte een studio ge bouwd, voorzien van de noodzake lijke apparatuur, waar zij op de geluidsband klankbeelden kunnen opnemen, die zij de binnen- en buitenlandse zenders aanbieden. Tot nu toe is het hun niet gelukt, in de „Nederlandse aether" te ko men. De Unesco heeft voor het stre ven omdat het de Internatlo- Engels en Esperanto gesteld klankbeeld vervaardigd, dat na het fiat van de deskundigen van de Unesco-zender via deze zender zal worden uitgezonden in de ver schillende zendtjjden waarover de Unesco in bepaalde landen de be schikking heeft. Niet alleen bestaat contact met Radio-Bremen, ook de Zwitserse jongeren nodigden afgevaardigden van de JARO uit om in Genève een afdeling van de JARO te ko men oprichten, aan welk verzoek inmiddels voldaan ls. WAT IS DE JARO? De JARO tracht te bereiken dat zij met uitsluitend eigen ama teurkrachten, gerecruteerd uit de gehele Nederlandse jeugd, in de aether kan komen om in de we reld „der grote mensen" een jong, misschien onervaren doch in ieder geval origineel jeugdig geluid te laten horen. Er is ook een Nederlands klank beeld gemaakt, dat de gedachte propageert, dat de jeugd van de wereld ook de radio nodig heeft om elkander te leren kennen en waarderen en tevens het idee dat de nationale verbondenheid der Nederlandse jeugd over de gren zen, van bepaalde groepsverban den heen moet worden verstevigd. Getracht is, dit klankbeeld door Radio-Nederland Wereldomroep (de P.C.J.-zender) uitgezonden te krijgen. Dit is echter niet gelukt. (De programmaleider van Ra dio Nederland Wereldomroep, de heer G. Sluizer, deelde ech ter desgevraagd mee, dat de we reldomroep sympathiek staat te genover het streven van de J.A.R.O., dat echter het bedoel- nale vriendschap bevorderen kan de Nederlandse klankbeeld nog belangstelling en in opdracht van deze onderafdeling van de UNO heeft de JARO een in het niet van zodanige kwaliteit was, dat het voor uitzending in aan merking kwam. Red.)

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2