NIEUWS Oorlogsschepen van vijf landen dekken terugtocht uit Intsjon PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Socialistisch voorbeeld voor onze socialisten. Nieuwe omsingelingspoging der Noordelijken „Verenigd kunnen wij alles bereiken" 0p 15 Januari bespre kingen over het plan Schaman. De millioenen van de Thiery's Houdt dat in de gaten 't gaat om onze soldaten. Ultimatieve motie in Indonesisch Parlement Duitse arbeiders strijden voor medezeggenschap SNIPPER Uitgave Stichting „ZeeuwscH Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, btj geen gehoor voor alverten ties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dtjkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1756 AhonnementsprQs ƒ4,63 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord Hoofdredacteur: Dra C. GROENT VRIJDAG 3 JANUARI 1661 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltr, Middelburg; Ds A. Grappen, BiezeUnge; Ds J. 8. Hartje», Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nlenwdorp; Dr H. Huizenga, Middelburg; J. Huljssen, Teraeuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. I.aport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zulderaa, Goes op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.48 u., onder 16.44 u. - Maan op 8.07 u., onder 14.31 u. Hoogwater op Zaterdag 6 Jan.: Vlissingen: 12.21 u. 1.94 m., u. m. Terneuzen: 0.21 u. 2.15 m., 12.48 u. 2.14 m. Wemeldinge: 1.38 u. 1.63 m., 14.06 u. 1.62 m. Zlerikzee: 1.22 u. 1.39 m., 13.54 u. 1.37 m. e voorzitter van de Rotter- damse Kamer van Koophan del, mr K. P. van der Mandele, heeft in een Nieuwjaarsrede voor die Kamer de sombere eco nomische situatie, tvaariir Neder land verkeert, volgens de „N. R. C." in de volgende bewoor dingen getekend: „Als geheel laat de economi sche toestand van het land zich niet gunstig aanzien, ondanks fac toren die op het tegendeel schij nen te wijzen. Hoe komt 't dat wij afdrijven naar de positie van de handelsman die slechte zaken doet en alleen nog tijdelijk op de been wordt gehouden dooi een rijk familielid, minister MarshallT De twee elementen van het nadelig verschil in de balans liggen duidelijk voor ons: wij hebben teveel voor eigen ge bruik opgenomen en daardoor dollars in guldens omgezet; on wij hebben te weinig aan het buitenland geleverd en daardoor die guldens niet in andere, liefst harde, valuta kunnen converte ren." Mr Van der Mandele schrikt er vervolgens niet voor terug de hoofdoorzaak van deze teleur stellende ontwikkeling onom wonden aan te geven. „Hebben wij dan werkelijk een te grote consumptie? Zie naar Engeland waar de regering de mensen telkens weer durft te ontnemen, wat zij gewend zijn als eerste levensbehoeften te be schouwen. Het resultaat is, dat de Brit zijn bedelaarspak kan wegwerpen. Is ons volk, zo vroeg mr Van der Mandele, m zijn geheel moreel in staat en be reid om zich deze zelf-onthou- ding op te leggen teneinde eco nomische, financiële en daardoor politieke zelfstandigheid te her- vinnen? Hoe kunnen wij de verloren terreinen in het Verre en Na burige Oosten herwinnen, nieuwe exportgebieden ontsluiten, de handels- en betalingsbalans tn evenwicht brengen, de deviezen reserve aanmerkelijk verster ken? Zie ook wat dit betreft naar Engeland. Sir Stafford heeft zijn mensen aan het werk gezet niet om het aanzien van de Londense city weer presen tabel tamaken, maar wel om werkgevers en werknemers Ie drijven naar productieve wer ken, die het land uit zijn min derwaardig-afhankelijke positie zouden kunnen redden. Cripps ligt nu afgetobd op het ziekbed, maar had hij schoner kerstge schenk aan zijn volk kunnen geven dan de brief aan Washing ton, dat Groot-Britannië zijn economische zelfstandigheid her neemt?" Nu kan men op deze lof voor de Britse Labourregering wel het een en ander afdingen Ook mr Van der Mandele zal trouwens wel niet bedoeld heb ben haar een brevet van on voorwaardelijke bekwaamheid toe te kennen. Zo kan men zich bijvoorbeeld afvragen, of de in Groot-Brittannië ingevoerde so ciale voorzieningen, speciaal op het gebied van de gezondheids zorg, niet onnodig kostbaar zijn, vooral daar zij in de practijk niet schijnen te bevredigen, en of zodoende niet een extra last op het Britse volk gelegd is, d.ri vermeden had kunnen worden Ook kan men er gevoegelijk aan twijfelen, of de kostbare na tionalisatie van industrieën de economie van het land inder daad ten goede is gekomen. Men kan er voorts op wijzen, dat Broot-Brittannië, mede door de banden met het Britse Gemenebest en met zijn kolo men, in de gelegenheid geweest is om te profiteren van de stij ging van grondstoffenprijzen en van het sterk oplopen van de oorlogsproductie sedert de aan vang van het conflict in Korea. Er is ook reden om er aan te herinneren, dat Engeland ook in 1949 weer, evenals tijdens de wereldcrisis in de dejtiger jaren, zijn munt gedevalueerd heeft op een ogenblik, dat dit voor het eigen land voordelig scheen, zonder zich ook maar een ogen blik te bekommeren, of de be langen van tal van bevriende landen hierdoor misschien ïr. gevaar kwamen. Dit alles is waar en wij zou den dan ook zeker niet wil len beweren, dat de voorsprdhg van Groot-Brittannië uitsluitend uit de verdiensten van zijn hui dige socialistische regering te verklarun is. Veel meer zoude wij de oorzaak van die voor sprong willen zoeken in de be wonderenswaardige geestkracht van het Britse volk, dat niet al leen in, maar ook na de oorlog zich grootse opofferingen heeft getroost voor zijn nationaal her stel. En bij alle bezwaren, die men tegen haar hebben mag en wij koesteren er niet weinige moet men toch erkennen, dat het de Labourregering 'ot eer strekt, dat zij niet gestreefd heeft naar een schijnwelvaart, .zoals hier te lande maar al te veel geschied is, doch haar on derdanen de harde werkelijk heid voor ogen heeft durven stellen. Men mag niet anders hopen, dat ook onze socialisten daartoe nog intijds de moed zul len vinden. De radio-stations van New-York riepen Donderdag berichten, afkomstig uit Intsjon, een West-Koreaanse haven in de nabijheid van Seoel, om, waarin werd medegedeeld dat de verbonden troepen die Intsjon beschermden, Donderdagavond over zee zjjn terug ge trokken. Terwjjl dit geschiedde beschoten geallieerde oorlogs bodems de weg, waarover de communistische troepen de haven naderen. Donderdag duurde de terugtocht der verbonden troepen over het gehele, 240 km lange Koreaanse front, voort. De toestand in de centrale frontsector, langs de ten Noorden-Oosten van Seoel lo pende weg tussen Tsjoentsjon en Kapjong, is niet duidelijk. De communistische troepen, die inmiddels de rivier de Han zijn overgetrokken proberen de door stromen vluchtelingen op Intsjon, de haven van Seoel, terugtrek kende verhonden troepen te om trekken. Een grote armada van verbonden oorlogsschepen ligt aan de Westkust gereed om, zonodig, de verbonden troepen over zee af en naar nieuwe bestemmingen in Korea te voeren. De terugtocht wordt door geallieerde vliegtuigen die de oprukkende communis tische troepen met bommen en vuur van boordwapens bestoken, gedekt. Het brandende Seoel is thans volledig door de verbondenen ont ruimd. Een geallieerde vlieger zei: „Het was alsof een mieren hoop door het vuur was overval len. Vluchtelingen stroomden uit de stad in alle richtingen, zelfs trokken zij naar het Noorden". Een communistisch leger, ter sterkte van ongeveer 200.000 man, voert in Midden-Korea een stoot uit, welke ten doel heeft de ver bonden troepen in twee delen te splitsen, voordat zij hun posities hebben gestabiliseerd in een nieu we verdedigingslinie ten Zuiden van Seoel, waarvan de juiste lig ging nog geheim wordt gehouden. Het wegvoeren der verbonden troepen uit de ter hoogte van Seoel gelegen West-Koreaanse haven, Intsjon, 24 uur na de val van de Zuid-Koreaanse hoofdstad, vindt plaats onder ^dekking van oorlogsschepen van vijf landen. Deze manschappen, die aan ach terhoede-actie hebben gevochten, hebben eerst de toegangen tot Seoel bewaakt, waarna zij in de richting van Intsjon trokken, waar zij noodstellingen rondom deze haven hebben verdedigd. De inlichtingendienst van Mac Arthur meldt de aanwezigheid van grote convooien achter de communistische linies in het Oos ten van het schiereiland. Deze troepen, aldus het rapport, die mogelijk 120.000 Chinezen en 50.000 Noord-Koreanen sterk zijn, treffen voorbereidingen voor een aanval op Wondjoe, het belang rijke verbindingscentrum in het midden van Korea. De verovering van deze stad zou de communisten in staat stel len de beoogde omsingeling van de verbonden troepen in 't Noor den en Westen voort te zetten. Ook zouden zij daardoor gebruik kunnen maken van de weg naar Poesan. Geen bombardementen op China. President Truman heeft Don derdag op een pers-conferentie verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten China niet zullen bombarderen zonder machtiging van de Verenigde Naties. De pre sident sprak opnieuw de hoop uit, dat een derde wereldoorlog dit jaar zou kunnen worden ver meden. In antwoord op vragen hoever de ontwikkeling zou kunnen gaan voordat hij, Truman, met het Con gres zou moeten beraadslagen Te Utrecht slaagde op 2 Jan. 1.1. de heer Chr. Sterken uit Ovc- znmle voor het diploma kennis van landbouwwerktuigen. aldus Generaal Eisenhower op persconferentie Generaal Dwight D. Eisenhower, de opperbevelhebber der troe pen van het Atlantisch Pact in Europa, heeft aan de vooravond van z|jn vertrek uit Amerika op een pers-conferentie gezegd: „De Westerse wereld is van oordeel, dat zij het recht heeft niet slechts in veiligheid zonder meer te leven doch in een veiligheid, die aan de volken het vertrouwen geeft, dat zij onder rustige omstandig heden kunnen leven. Dit te bereiken is alles wat wij pogen. De Westerse wereld heeft in deze ook verplichtingen tegenover zich zelf'. over een oorlogsverklaring, zeide de president, dat indien de juiste tijd gekomen was, de juiste maat regelen zouden worden genomen. Hij hoopte, dat het tijdstip waar op hü om een oorlogsverklaring zou moeten verzoeken nimmer zou aanbreken en voegde er aan toe, dat dit nog niet gekomen was. De president deelde de journa listen mede, dat de Amerikaanse regering geen verzoek aan de Ver enigde Naties om communistisch China te bombarderen in overwe ging had. Toen hem gevraagd werd of hij van mening was, dat de Verenigde Sta'ten zich thans formeel ln oorlog bevonden, zeide Truman, dat dit niet het geval was en dat de Verenigde Staten hun verplichtingen tegenover de Verenigde Naties naleefden. De president Weigerde commentaar te leveren op de militaire situatie in Korea. „Indien de Westerse wereld voor dit doel een voldoende deel van haar hulpbronnen, haar arbeids kracht en Inspanningen beschik baar stelde zou dit opofferingen betekenen". Indien ieder door Amerika gebracht offer niet door de West-Europese landen beant woord wordt met even grote of fers en een even grote mate van oprechtheid kunnen wij het niet klaarspelen". Amerika had de taak op zich genomen een opper bevelhebber te benoemen, omdat het de mening was toegedaan, dat de West-Europese landen zich in toenemende mate bereid tonen met de Verenigde Staten collec tief samen te werken om veilig heid te bewerkstelligen. Eisenhower, die in dit verband op zwaardere belastingen zin speelde antwoordde op een des betreffende vraag, dat hij dit slechts als voorbeeld had ge bruikt. Hij verklaarde met grote nadruk: „Indien wij deze landen kunnen verenigen is er niets wat wij niet kunnen bereiken". De generaal zeide niets te weten van overeenkomsten, die bepaalden, welk aandeel ieder land zou ge ven. Hij zeide hieromtrent geen instructies te hebben ontvangen. Russische troepen in China? Volgens onlangs in Hongkong uit China gearriveerde reizigers zouden eenheden van 't Russische leger in China zijn aangekomen en in Sjanghai en Tsjing Tao ('n haven aan de Gele Zee) alsmede in Charbin (Mandsjoerije) gele gerd zijn. Russische soldaten met volledige uitrusting waaronder pantservoertuigen zouden volgens genoemde zegslieden in de tweede helft van November via Peking naar Tsjing Tao vervoerd zijn. Een reiziger uit Charbin ver zekerde tegenover journalisten, dat toen hij de stad tegen midden December verliet, een volledig ge motoriseerde divisie, samenge steld uit Russen en' andere Euro peanen, in Charbin gestationneerd was. Deze reiziger, schatte de Russische troepenmacht in Char bin op 10.000 man. In een particuliere mededeling uit Sjanghai werd gezegd, dat on langs talrijke Russische soldaten- officieren, onder-officieren en manschappen in Sjanghai aange komen waren. Op de vraag of de Atlantische de fensie-organisatie in 2 jaar tijds opgebouwd kon worden, ant woordde hij, hierover nog met nie mand gesproken te hebben. „Ik weet niet of de Sowjet-Unie een derde wereldoorlog wenst. Ik ge loof niet, dat enig land de grote verantwoordelijkheid op zich zou nemen te verklaren, dat het op zettelijk een wereldoorlog zou ontketenen. Dit is een verschrik kelijke beslissing". Op een vraag omtrent het ge bruik van Duitse troepen in de strijdmacht van het pact wenste hij slechts te zeggen, dat de bij drage van een land, dat deze niet geheel van harte deed, „niet al te doeltreffend" zou zijn. Eisenhower zeide mogelijk naar Duitsland te gaan „om belangrijke personen, wier inzicht van groot nut kan zijn te spreken". Generaal Eisen hower sprak op zijn druk be zochte persconferentie met na druk waarbij hij herhaaldelijk met de vuist op tafel sloeg. De enige bedoeling der Westelijke demo cratieën was de vrede te bewaren, zo zeide hij nog. Hij hoopte tegen het einde van de maand naar Amerika terug te keren voor en kele dagen van besprekingen. De generaal sneed geen zuiver mili taire onderwerpen aan. De hervatting van de bespre kingen over het plan-Sehuman is uitgesteld van 8 tot 15 Januari a.s. Op laatstgenoemde datum zullen de delegaties van Italië, West-Duitsland, België, Neder land, Luxemburg en Frankrijk bijeenkomen om de laatste hand te leggen aan het verdrag inzake het plan. Volgens gewoonlijk welingelich te kringen zijn de besprekingen uitgesteld in verband met het feit, dat de geallieerde hoge commis sarissen van West-Duitsland en kanselier Adenauer nog geen be slissing hebben genomen inzake de „deconcentratie" van de in dustrieën van het Ruhrgebied. Deze deconcentratie is een voor waarde voor het plan-Schuman. Prof. Hallstein, hoofd van de Duitse afvaardiging voor de be spreking van het plan-Schuman, heeft op een pers-conferentie ver klaard, dat hij zeer tevreden is over het verloop van de bespre kingen te Parijs Prof. Hallstein zei, dat het nog niet tot een volledig accoord is gekomen over sommige tech nische en juridische kwesties, doch dat zonder moeilijkheden een overeenkomst zal worden bereikt. Volgens hem komen onder die kwesties voor: de compensatiekas, de geallieerde wet op de decar- tellisering van de Duitse Industrie, het toekomstig statuut van het internationale gezagsorgaan voor de Ruhr en 't probleem der prijs beheersing. Besprekingen over een Europees leger te Parijs. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft bekend gemaakt, dat Frankrijk vertegenwoordigers van West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen zal uitnodigen, deel te nemen aan de besprekin gen te Parijs over een Europees leger. Engeland zou worden uitgeno digd, de besprekingen over een Europees leger bij te wonen en zou „bijna zeker" een waarnemer naar de conferentie sturen. De conferentie zou trachten een op lossing te vinden voor de kwestie van de vorm van de Duitse deel neming. De woordvoerder wist niet of de Duitse generaals Spei- del en Heusinger aanwezig zouden zijn. Te Potcliefstroom (Transvaal) is' een bankbiljet van 1 pond ge vonden, gedateerd 24 Juli 1872 met de handtekening van D. J, Erasmus, waarnemend president van de Zuid-Afrikaanse republiek tussen het aftreden van Marthi- nus Wessel Pretorius en de ambtsaanvaarding van T. F. Bur gers. Waarschijnlijk is dit het enige exemplaar dat deze hand tekening draagt. 500 MENSEN DOOR ORKAAN OM HET LEVEN GEKOMEN. Een orkaan welke onlangs de Comoren-Archipel (in de Indische Oceaan) heeft geteisterd, heeft meer dan 500 mensenlevens ge- eist. 40.000 personen werden dak loos. Er komen steeds meer erfgenamen opdagen Naar het schijnt is thans een industrieel uit de provincie Namen in België van plan aanspraak te gaan maken op de befaamde erfenis van Jean Thicry. Volgens geruchten zouden ook een burgemeester en een adjudant van de Belgische Rijkswacht in de Belgische pro vincie Namen zich rekenen tot de gerechtigden op de erfenis van naar schatting 160 miilioen gulden. In Nederland is de kwestie van de millioenen-erfenis onlangs weer in de publieke belangstelling gekomen naar aanleiding van de gemelde oprichting van een nieu we vereniging van Nederlandse Thiery-erfgenamen ter vervan ging van de oude vereniging, waarvan de statuten verouderd waren. Over de in 1600 te Reims gebo ren erflater, Jean Thiery, die het vak van schoenlapper beoefende, is bekend, dat hij later naar Brus sel trok en na enige tijd vandaar naar Italië. In dat land ondervond hij veel geluk. Hij wist namelijk zjjn meester, een gewezen reder, van de verdrinkingsdood te red den. De geredde liet hem uit dankbaarheid een kapitaal van 67 miilioen goudfrank na. Zonder complicaties kwam deze schat in het bezit van de zoon en de klein zoon van de schoenlapper. Bij de dood van de laatste echter deden zich de eerste moeilijkheden voor, doordat de erfenis door Napoleon ten bate van de Franse staat in beslag werd genomen. Ofschoon reeds ln 1890 was be paald, dat de Franse staat 31 mii lioen papieren Franse franken schuldig was aan de familie Thie ry, werd pas in 1932 door de toenmalige Franse minister van Justitie voorgesteld twintig mii lioen aan de familie uit te keren. De erfgenamen weigerden echter deze naar hun mening te kléine som te aanvaarden. Het nagaan van de stamboom der Thiery's vormde een grote be lemmering voor de regeling van de kwestie. Ook In Goes wonen familieleden. Het stadhuis van Parijs is in dertijd hersteld met een gedeelte van het kapitaal, dat de Franse staat zich van de familie Thiery had toegeëigend. De erfgenamen beschouwen zich daarom mede eigenaars van hut Parijse stad huis. Eigenlijk waren we van plan eerst morgen weer een verantwoording te publice ren, maar een grote verras sing noopt ons vandaag reeds een stukje te schrijven. We hadden niet verwacht, dat op de dag, dat de oproep om de f1500 vol te maken, ver scheen, dit ideaal zo spoedig zou worden verwezenlijkt. Woensdagmiddag werden ue opgebeld met de mededeling, dat elf afdelingen van de Ned. Christen Vrouwenbond in Zeeland met elkaar een be drag van f 150,54 bijeen had den gebracht, waarmee we plotseling boven de f 1500 uit kwamen. Dat deze verrassing ons bracht tot het uitgeven van een extra verantwoor ding is begrijpelijk. Met veel genoegen publiceren we dan ook onderstaande erelijst, waardoor de stand Woensdag reeds werd gebracht op f 1508,09. Bijeengebracht werd door de afdelingen Goes f27,50, Wissekerke f 14,89, Zierikzee f2,50, Nieuwdorp f 10, Oostkapelle f23, Se- rooskerke f 11,50, Colijnsplaat f 11,40, Grijpskerlce f13, Yer- seke f13, Kamperland f 10 en Kruiningen f 13,75. Hartelijk dank leden van de N.C.V B.. die hebben bijgedragen tot dit prachtige resultaat! Maar, er is nog meer. Nog een tien tal afdelingen der N.C.V.B hebben toegezegd te collecte ren, doch konden hieraan in de laatste weken van 1950 geen gevolg geven, Zij zullen ech ter in Januari of Februari zorgen, dat een bedrag wordt, afgedragen. Gezien boven staande opbrengsten, mogen we er ons wel vast nan over tuigd houden, dat deze 10 af delingen met elkaar kans zullen zien ook weer f 150 bijeen te brengen. Alle collec tes van de N.C.V.B. worden afgedragen via mevr. de JongBikker, Nieuwe Burg, Middelburg, die wij mede danken voor haar bemidde ling. Handelaar in valse bank biljetten stond terecht. Ben Ali Isidor te Parijs, dit was de grote man, aldus verklaarde gistermorgen als getuige voor de Rotterdamse rechtbank een poli- tie-ambtenaar, die deelgenomen had aan het onderzoek tegen de 35-jarige speelgoedfabrikant C. K uit Rotterdam. Deze had in de eerste maanden van 1950 zelfge maakte Belgische 1000 franc-bil jetten ten verkoop of ter omwis seling aangeboden, zowel ln Ne derland als in Duitsland. Verdachte K. bekende en hij vertelde, dat hij circa 150 duizend franc-biljetten te Parijs voor 30 procent van de waarde had ge kocht. De politie-ambtensar verklaar de nog, dat de valse Belgische bankbiljetten haast niet van ech te waren te onderscheiden. Ver dachte zei verder, dat hij met een los werkman uit Rotterdam, die eveneens terecht stond, verdacht van verkoop en uitgifte van val se Belgische 1000 francs biljetten, de biljetten in de reserveband van zijn auto naar Nederland heeft gesmokkeld. Ten aanzien van de eerste ver dachte, merkte de Officier van Justitie, mr C. W. Baron van De- dem, in zijn requisitoir op, dat door de medewerking van ver dachte de valse muntersbende van Ben Ali Isidor te Parijs kon wor den opgerold. Deze bende was ook bezig, aldus de Officier, met de voorbereiding voor het fabriceren van valse honderd gulden biljet ten. Hij eiste tegen K. een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek. „ÏRIAN AAN ONS President Soekarno van de Re publiek Indonesië tijdens één van zijn jongste toespraken. Prinsessen Iréne en Margriet uit Oostenrijk teruggekeerd. Gisteravond zijn de prinsessen Iréne en Margriet uit Oostenrijk teruggekeerd. De Koningin en de Prins zullen met hun oudste dochter nog korte tijd 'n Sankt Anton blijven. Nederland voor keuze gesteld: Afstand W. Nieuw-Guinea of opheffing Unie. In het Indonesische parlement zal een motie worden ingediend, waarin er op aangedrongen wordt dat de regering de onderhande lingen over Nieuw-Guinea slechts zal hervatten op basis van de overdracht der souverreinlteit over West-Nleuw-Guinea aan Metaalarbeiders en mijnwerkers dreigen met staking Het bestaan van millioenen Duitse arbeiders wordt bedreigd door liet besluit van vakvereni ging der metaalbewerkers om medezeggenschap der arbeiders ai te dwingen door staking, aldus schrijft de voorzitter van het W. Duitse verbond van werkgevers, dr Fritz Berg, aan kanselier Ade nauer. De sedert jaren in West-Duits land gevoerde strijd om het recht van medezeggenschap der arbei ders in de bedrijven schijnt thans in een beslissend stadium te zijn gekomen. In Bonn wordt ver wacht, dat de regering en de vak bonden tot een laatste overleg op het hoogste niveau zullen beslui ten en dat Adenauer de president der federatie van vakverenigin gen, dr Boeckler, zal uitnodigen tot een half Januari te houden conferentie. Deze conferentie zal staan on der de druk van het besluit der metaalbewerkers, op 1 Februari a.s. een staking te beginnen. Deze vakvereniging omvat een half miilioen arbeiders der metaalin dustrie. Men houdt voorts reke ning met de waarschijnlijkheid, dat het voorbeeld der metaalwer kers gevolgd zal worden door de vakvereniging der mijnwerkers, die gisteren in Bochum is bijeen gekomen- om de datum te bepalen van een referendum onder de mijnwerkers over de vraag, of zij principieel tot staking bereid zjjn om recht af te dwingen. Het vak verbond der mijnwerkers omvat meer dan 90 procent van alle W. Duitse mijnwerkers. Voor het West-Duitse parle ment liggen op het ogenblik drie voorstellen tot het regelen der medezeggenschap, een van de re gering, een van de Christelijke de mocratische en een van de soci aal-democratische partij. Dit laat ste vertolkt de eisen van de vak bonden, die neerkomen op gelijke rechten van ondernemers en ar beiders in alle sferen van het be drijfsleven. De meeste onderne mers hebben herhaaldelijk te ken nen gegeven, dat zij slechts een adviserende functie aan de arbei ders in sommige hen direct aan gaande kwesties willen toestaan De vakbonden hebben ondanks verschillende voorstellen volhard in hun eis om gelijke zeggenschap te verkrijgen. Duits ministerie over de grenscorrecties. In het jaaroverzicht van het West-Duitse ministerie voor za ken betreffende geheel Duitsland wordt ondermeer opgemerkt: aan de NederlandsBelgische grens werden pogingen ondersteund om de eenzijdig uitgevoerde zoge naamde grenscorrecties ongedaan te maken en tevens om plannen op het gebied van de landschaps cultuur en de ontwikkeling der bewoners te bevorderen. Ook in de overige grensgebieden werd het cultureel bedreigde Duitse volksgoed met bescheiden mate riële middelen ondersteund. Dezer dagen Is het dertig jaar geleden, dat de heer J. v. d. Bijl te Haamstede in dienst trad bij de Polder Schouwen als kantonnier. Tachtig arbeiders werden ge dood en evenveel gewond bij een dynamietontploffing ln de vallei van de Santa, een rivier in Noord Peru. West-Duitsland heeft over het tijdvak van 1 April 1950 tot en met 31 Maart 1951 6 mil liard Duitse marken bezettings- kosten te dragen. In 1950 kwa men in de Britse zone van Duits land 115.429 vluchtelingen uit de Sowjet-zone binnen, 88.697 vluch telingen moesten worden afgewe zen. Tengevolge van zware re gens hebben zich Donderdag over stromingen voorgedaan in Mid den- en Zuid-Italië. In Noord- Italië ligt de sneeuw 3 meter hoog. Op het strand van Zuid- West-Afrika spoelen millioenen dode vissen aan. Hun dood wordt toegeschreven aan de werking van onderzeese vulkanen of aan een besmettelijke ziekte. Een sinds het eind van de oorlog stilliggen de „Lockheed" vliegtuigfabriek te Marietta (Georgië) zal weer in werking worden gesteld. In de oorlog werden in deze fabriek B-29 bommenwerpers gemaakt. Er vonden 28.000 arbeiders werk. De Amerikaanse progressieve (linkse) partij heeft Truman ver zocht alle Amerikaanse troepen uit Korea terug te trekken. De Canadese Dagbladbond verwacht in 1951 schaarste in de wereld voorraad krantenpapier en moge lijk een tekort als het Amerikaan se verbruik blijft stijgen. Ameri ka verbruikt 60 procent der we reldproductie (voor de oorlog 44 procent). In Noord-Engeland heerst een griep-epidemie. In Li verpool wordt de lossing van sche pen ernstig belemmerd doordat 3000 havenarbeiders griep heb ben. Het Franse consulaire per soneel is uit Koenming uitgewe zen. Koenming ligt aan de Chi nees-Vietnamese grens en men vermoedt dat China aldus wil be letten dat gegevens zouden uitlek ken over Chinese hulp aan de Vietminh-strijdkrachten. Luité- nant-generaal I. A. Aler, de chef- luchtmachtstaf zal een bezoek brengen aan Amerika om zich daar op de hoogte stellen van de indeling en werkwijze der Ameri kaanse luchtmacht. Het Neder landse schip „Singkep" heeft de opvarenden aan boord genomen van het Britse vrachtschip „Pa- lana", dat ter hoogte van Noord- Oost-Australië op een rif is ge lopen. In de Limburgse grotten huizen 12 soorten vleermuizen. In totaal zijn ruim 16.000 van deze fladderaars In de Limburgse grot ten geringd. Indonesië; ten tweede, dat Ban Nederland ulterl|jk twee maan den tjjd zal worden gegeven om deze eis te beantwoorden en ten derde, dat, indien het antwoord onbevredigend mocht z|Jn, het Unie-statuut zal tvorden geannu leerd en de annulering van andere met Nederland gesloten verdra gen, voorzover nadelig voor Indo nesië zal worden overwogen. De partij van minister-presi dent Natsir, de Masjoemi, die een derde der zetels bezit, zal deze motie waarschijnlijk steunen. De woordvoerder van de Mas joemi, mr Jusuf Wibisono, heeft echter ln het parlement verklaard zich af te vragen, of een opzeg ging van de unie, Irian nader tot Indonesië zou brengen en gezegd, er niet van overtuigd te zjjn, dat een opzegging van de overeen komst der R.T.C. een verbetering zou betekenen van de Indonesi sche positie ln de strfld om Irian. In regeringskringen werd aan Aneta medegedeeld, dat, naar men verwacht, de ln Maart te houden conferentie van Unie-ml- uisters te Djakarta, de laatste ln unleverband zal zijn Indien Neder land zich alsnog niet bereid ver klaart, de souverelnitelt over W.- Irian over te dragen. Oplichter voor de rechtbank. Het Amsterdamse gerechtshof heeft gistermorgen een begin ge maakt met de behandeling in 2e instantie van de zaak tegen de thans ruim 60-jarige Siegfried Wreszinsky, zich noemende ban kier. Wreszinsky is voortgezette oplichting ten laste gelegd en hij is daarvoor door de rechtbank bij na een jaar geleden veroordeeld tot totaal vier jaar gevangenis straf met een jaar aftrek van het voorarrest. Toen in 1940 de Duitsers ons land binnenvielen bevond Wres zinsky zich in de gevangenis, waar hij een vonnis uitzat hem opge legd in verband met oplichting van een Weens meisje, dat hij f 4000 afhandig had gemaakt on der belofte haar familie aan pas poorten voor Zuid-Amerika te heipen en van een Zeeuwse koop man van f 6000, die hij aan een uitvinding zou helpen. Wreszinsky, die Jood is, raakte in Westerhork maar wist daaruit te ontsnappen en dook onder in Amsterdam. In de hoofdstad gaf Wreszinsky zich uit voor bankier, consul, vriend van Churchill, millionnair, ere-burger van Dantzig, en mede werker van de Secret Service. Hij spiegelde o.m. de koopman Ver heul voor „zwart" geld tot „wit" geld te kunnen maken na de be vrijding. Hij trad voorts op als contactman bij Duitse relaties ip gevallen waarin hulp voor gear resteerde Nederlandse illegale werkers nodig was. Grote sommen gelds werden hem ter hand ge steld. De rechtbank qualificeerde het allemaal als oplichting. Ds Koningsberger, predikant te Amsterdam, was een der getui gen. Ds Koningsberger had een zoon, die in het bezit van wapens was gearresteerd. Schaffer legde het contact met W. en er werd een bedrag van f 50.000 betaald om de jonge Koningsberger en zijn vrienden te bevrijden. De jon geman werd echter doodgescho ten. Later is de f 50.000 terug betaald. De volgende zitting zal plaats hebben op 13 Januari. DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en hier en daar tijdelijk nevel of mist. Matige, af en toe krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1