AKKERTJE Verschillende oorzaken werkten de beelden storm in de hand. jHHl De galeislaaf APAMSON De beeldenstorm op Walcheren. I. Beeldenverering werd beelden aanbidding» Onderwijzer moet „herder" zijn» GEMEENTERADEN N* Ce Ge Ve telt 41*350 leden* Sportbeoefening en levensbeschouwing, t)ndzc de- Coupe-, 6en meesterschot. GELUKKIG NIEUWJAAR. ORANJEBOOM BIER! Dtnierdag 4 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Vrijwel Iedereen heeft In z\jn schooljaren gehoord van de beelden storm. Begonnen ln Vlaanderen sloeg hjj over naar de Noordelijke Nederlanden. Te Antwerpen b.v. werden ln enkele uren al de beelden ln de Roomse kerken vernield. Als gevolg hiervan zond Koning Flllps de hertog van Alva met een leger naar ons land om de Nederlanders te straffen. Meer werd op school niet verteld, omdat de onderwijzer er ook niet meer van wist. Mogelijk kwam later bij menigeen de vraag op: Hoe heeft de beeldenstorm ln ons dorp, ln onze stad gewoed, daar de eeuwen oude kerk vroeger een Rooms bedehuis is geweest? Met het schrijven van dit artikel willen w(| die vraag enigszins beantwoorden voor zover het Walcheren betreft. DE OORZAKEN VAN DE BEELDENSTORM. Deze zijn niet met enkels woor den op te sommen, daar verschei dene oorzaken genoemd kunnen worden. Eerst de toenemende af keer van de beeldendienst. In de loop der tijden was in de Roomse krrk de beeldenverering een grote plaats gaan innemen. Ofschoon het eerst niet in de bedoeling lag, werd de beeldenverering bij velen een beeldaanbidding, daar voor 't beeld het hoofd werd ontbloot, neergeknield en gebeden. De beel den waren vaak prachtig aange kleed en versierd met vele kost baarheden. Bij processies werd zo'n beeld, vooral dat van Maria met veel eerbetoon rondgedragen. Het publiek knielde en sloeg een kruis. Als strijdig met de Heilige S-hrlft kregen de eerste Hervor mers een afkeer van een derge lijke beeldendienst. Waar botsin gen niet uitbleven, werden de beelden in de Roomse kerken ver nield, zoals reeds in 1531 ln Zwit serland. Toen de Hervorming ook in de Nederlanden langzaam maar zeker doorwerkte, was er bij vele verlichte personen een afkeer te gen de beelden gekomen. Behalve de beelden waren er in vele kerken de relequiën, waar aan bijna'goddelijke eer werd be wezen. Relequiën zijn voorwerpen, die afkomstig zijn van heilige per sonen. Zij werden bewaard in prachtige kostbare kastjes en ook in de processies meegedragen. Zeeuwse relequiën. In Middelburg en in Sluis was een stuk van 't kruis van Jezus en in Aardenburg zelfs het heilig bloed. Te Brugge wordt nog jaar lijks de heilige bloedprocessie ge houden. In Veere bewaarde men het hoofd van een heilige. De eer bied voor processies werd in 't midden der 16e eeuw mede door de doorwerking der Hervorming minder. Zo werd te Veere bij een processie geroepen: „Ik voel aan mijn beurs, dat het mis is". Met d,Yz<vi;:,f '^F."vA Hof u Een andere oorzaak van de beeldenstorm was het slechte le vensgedrag van vele geestelijken. Dat was verre van onberispelijk. Bezoek aan herbergen, dronken schap, samenleving met vrouwen, bij wie zij kinderen hadden, waren aan de orde van de dag. Zeer be grijpelijk konden weldenkende personen voor dezulken geen eer bied hebben. Daarbij kwam, dat de rederijkers in hun spelen vaak de kerk en de geestelijkheid onder grote hilariteit van het volk he kelden. Spot echter verbetert niet, maar verbittert. Hagepreken debet aan beeldenstorm. Ook hebben sommige hagepre- dikers wel een weinig schuld aan de beeldenstorm. Bij velen, de goede niet te na gesproken, was het prediken meer een schelden op de Roomse kerk dan het bren gen van het Evangelie. De beken de predikers Dathenus en Modet, die ook op Walcheren optraden, waren nog al revolutionnair van karakter. Opmerkelijk was b.v. dat te Axel en te Hulst de beeldenstorm uitbrak op de dag na de prediking van Caspar van der Heyden. Het was de plicht der overheid om al de beelden en de gehele Sante- kraam op te ruimen. Zo predikte men. Er waren genoeg voorbeelden van afgoden ln de Bijbel aan te wijzen. De vrome koningen van Juda werden ten voorbeeld ge steld. Als de overheid het niet deed, dan werden de toehoorders opgehitst zelf de Baal uit te roeien. Verder moeten wij niet verge ten, dat aan de tachtigjarige oor log een veertigjarig martelaar schap om 't geloof vooraf ging. Ook op Walcheren heeft het bloed van vele martelaren gevloeid. Het sterven van vele gelovigen maak te op de brede lagen van het volk grote indruk. Sociale wantoestanden. Als laatste en wellicht meest directe oorzaak van de beelden storm kan genoemd worden de sociale toestand van 't land. Naast rijkdom was er ook grote armoede. De lonen in de textiel industrie in Vlaanderen waren erbarmelijk laag. Heel jonge kin deren moesten reeds mee helpen verdienen. Daarbij kwam in 1565 en 1566 een graancrisis. De Deen se koning had de Sont afgesloten, zodat het broodkoren uit de Oost zeelanden niet kon worden inge voerd. De Nederlanden hadden geen koren genoeg van zichzelf. De roggeprijs steeg binnen enkele maanden tot het drievoudige. Er kwam hongersnood. Het jaar 1566 wordt daarom ook het hongerjaar genoemd. Het dreigend onweer ontlaadde zich in de beeldenstorm. Hierin kwam de opgekropte woe de tot uiting. De gezeten burgerij zag ook liever dat de opgewonden volksmassa een aanval deed op de kerken dan op haar particuliere bezittingen. Zij deed dan ook wei nig of niets om de beeldenstorm té beletten. In sommige steden wisten de regeringspersonen, hoe wel zij de storm niet konden be zweren, nog enkele kerkschatten te redden. R. de M. (Ingez. mededeling, advert.) neem een Nieuwjaarsrumoer in Den Haag, De Haagse politie heeft op di verse plaatsen in de stad moeten Ingrijpen bij de viering van de aarwisseling. In een zekere straat had men zo'n „vreugde vuur" gemaakt van Kerstbomen, dat de brandweer er aan te pas moest komen, in een andere straat, de Ravensteinstraat, werd op de deur met flessen, stenen en stukken ijs gegooid. Een 16- jarige jongedame liep bij een charge van de politie een klap met een gummistok op; een 22- jarige korporaal liet een slag koord ontploffen waardoor van een zestal woningen en van een auto de ruiten vernield werden. Er ls dezer dagen een begin ge maakt met de export van bewaar- kool naar West-Duitsland. Hoewel ook andere soorten in aanmerking komen bestaat tot heden hoofd zakelijk vraag naar rode kool. De verwachting is, dat ook België deze week nog aan de markt zal komen. Maar mag eigen zielzorg niet nalaten. (Van onze Utrechtse correspondent). Het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum, dat ln 1950 met zoveel succes zijn taak heeft ver richt, ls ln het pas begonnen jaar aanstonds gestart met een con ferentie voor de hoofden van scholen op Woudschoten bij Zeist. De heer P. van Duyvendijk, voorzitter van het Studiecentrum, verklaarde, dat men niet uit on democratische overwegingen al leen de hoofden der scholen bijeen riep. Gebleken is, dat men de beste resultaten heeft, wanneer zig- fsncr-warofl-'drahaat aMVt:ex liefhebbers, dat de conferentie herhaald moest worden, terwij] men nog diverse aanvragers moest teleurstellen. Aan de conferentieleider, de heer Joh. Tigchelaar, was opge dragen een inleidend woord te spreken. Deze lichtte de bedoeling van de conferentie toe. Het zou gaan om de drie aspecten in de kind-beschouwing, het psycholo gische, het geestelijke en het sociaal aspect. De heer Tigchelaar sprak de wens uit, dat ondanks verschil van aanpak der vraag stukken toch de eenheid van sa men denken en samen spreken merkbaar zou zijn. De goede Herder. Als eerste inleider trad op prof. dr K. Dijk, die sprak over de pas torale zorg van het onderwijs. Wanneer wij door allerlei om standigheden genoopt zijn ons op nieuw te bezinnen op het karakter van het christelijk onderwijs, zo begon prof. Dijk, dan kunnen we er nooit genoeg de nadruk op leg gen dat we bij dit onderwijs te doen hebben met de christelijke zielzorg voor het kind. Als wij het Evangelie van Jezus Christus in het middelpunt van ons onderwijs plaatsen, dan staat dat Evangelie ook in het middel punt van de opvoeding, die door het onderwijs wordt gegeven. De taak van de school is anders dan die van de kerk. Wij moeten bijv. de catechese wel onderschei den van het godsdienstonderricht op de scholen. Maar wij zien toch deze overeenkomst: de onderwij zers dienen, evenals de predikan ten, het voorbeeld te geven van de goede Herder. Zij behoren altijd herder te zijn, dus ook wanneer zij les geven. Dit herderschap bestaat niet hier in dat men de behandelde leerstof overdekt met een geestelijk saus je. In heel het onderwijs moet die pastorale zorg uitkomen. Van grote betekenis moet het persoonlijk gesprek met de leer ling worden geacht. Wanneer een onderwijzer niet van tijd tot tijd onopzettelijk met elk van zijn leerlingen heeft gesproken, aldus prof. Dijk, dan acht ik, dat hij zijn taak niet voldoende heeft ver zorgd. Bij de pastorale zorg is van be lang de kennis van de volksaard in de streek, waar men werkt. Daarnaast moet men de bestude ring van het sociale milieu der leerlingen niet verwaarlozen. Al deze dingen zijn evenwel zèr" de 1ëlgeri"zielzcjfg Jnalaaf."'KÏs een kind op school niet weet van zijn onderwijzer, dat hij de Heer Jezus liefheeft, dan klopt er iets niet. De herder moet de schapen kennen, maar de schapen moeten óók de herder kennen. Anders strooien we wel, maar zaaien we niet. Aan het eind van zijn Inleiding, waarop een drukke bespreking volgde, sprak prof. Dijk als zijn mening uit, dat er bij de onder wijzersopleiding meer met de pas torale zorg worde gerekend en dat er op de ouderavonden en in per soneelsvergaderingen ook over gesproken worde. Dewey beschuldigt Trumans regering. Ti.„mas Dewey, de republikein^ se gouverneur van New York, heeft in zijn jaarlijkse boodschap bij de opening van de zitting van het wetgevend orgaan van de staat erop aangedrongen, dat er 'n noodtoestand als in oorlogstijd in de staat zou worden ingevoerd. Hij verordende strenge bezui nigingen en beperking van func ties die niet betrekking hebben op de verdediging. Hij beschuldigde de regering van Truman van „ernstige zwak heid en weifeling". „De federale regering heeft nog geen geschikte plannen voor de burgerverdediging bekend ge maakt. Totdat zij dit gedaan heeft moeten de staat en haar gemeen ten voor hun eigen heil zorgen", aldus Dewey, die verklaarde, dat de V.S. bedreigd worden door de „werkelijke mogelijkheid" van een aanval, van een buitenlandse vijand, „voor het eerste sedert de vroegste dagen van onze natie". KORTE BERICHTEN Radio Vaticana riep Dinsdag om, dat in Moskou dertig millioen pamfletten zijn gedrukt, waarin zes manieren worden aangegeven om de R.K, kerk te bestrijden. De pamfletten worden thans in de Sowjet-Unie en in de andere volksdemocratieën verspreid. 115 Amerikaanse firma's te Sjanghai zijn thans gesteld onder toezicht van de militaire controle commissie van Oost-China. De Amerikaanse oUemaat- schappijen, die in Saoedi-Arabië werkzaam zijn hebben met de re gering van dit land een overeen komst gesloten, krachtens welke zij zich verbinden een som van 44 millioen dollars te betalen en de royalty te verhogen- van 30 tot 50 dollarcents per vat olie. De Amerikaanse gezant in Boe dapest, Nathaniel Davis, zal uit Boedapest naar de V.S. vertrek ken voor een verblijf aldaar van 6 weken. De Franse president, Vincent Auriol, wordt op 28 Maart in Washington verwacht voor een statiebezoek als gast van Truman. Op 3 April vertrekt hij naar Ca nada. dagT"niè5W?'iftrJStM^Jena™nT),iief kader van haar zuivering van communisten en sympathisanten uit belangrijke functies in open bare dienst. Generaal de Lattre de Tassigny, de nieuwe Franse opperbevelheb ber in Indo-China, Is voornemens nieuwe moderne forten in Noord- Tonkin te doen bouwen, waardoor een nieuwe krachtige frontlinie zal worden geschapen. (Ingez. mededeling, advert.) tr WINTER HANDEN? ST.-PHILIPSLAND. Uitbreidingsplan vastgesteld. Vorige week vergaderde de raad. De heer K. Goudzwaard was zonder kennisgeving afwezig. De voorzitter deelde mede, dat het secretariepersoneel het zo druk had met de voorbereidende werk zaamheden voor de doorlichting op t.b.c., dat er geen notulen wa ren gemaakt. Voorts deelde hij mede thans een woning te hebben in Anna- Jacobapolder, zodat hij eerlang in de gemeente komt wonen. De haven- en kadegelden wer den opnieuw vastgesteld. De verzoeken van de Bond te gen het Vloeken om subsidie en van de C.B.T.B. om subsidie voor de stichting van een landbouw- winterschool werden voor ken nisgeving aangenomen. Het ver zoek van het schoolbestuur en van de heer Rijstenbil tot demping van een sloot werden afgewezen. Er zijn nog andere sloten te dem pen, die al jaren een onhoudbare toestand opleveren. Ook om fi nanciële redenen kan het niet. Een schrijven van de Land- en Tuinbouwarbeiders tot steunver- hoging en extra uitkering werd voor kennisgeving aangenomen. Over het voorstel tot vaststel ling van het uitbreidingsplan B 2 bestond enig bezwaar. De heer L. C. Clarisse wilde een weg van de Voorstraat langs de bakkerij naar de Achterstraat. Het bestuur der Ned. Herv. Kerk wilde de weg VoorstraatSchoolstraat zo laten daar anders het plantsoen ge schonden wordt. De raad was het daarmede eens. In het uitbrei dingsplan is ook opgenomen de verbreding van de opril Oostdijk- Emmastraat en de straatverbre ding Oude school-Hoek plantsoen. De uitvoering van het plan zal en kele jaren duren. In een schrijven vanXied. Sta ten werd gevraagd, welke bezwa ren de raad had om toe te treden tot de gemeenschappelijke rege ling schooltandverzorging. De voorzitter zei, dat in beginsel hiertoe reeds werd besloten, maar dat dit door de kring Tholen nog steeds niet is doorgegeven. Thans werd officieel tot toetreding be sloten. Daarna volgde de behandeling van de begroting 1951. Namens een raadscommissie rapporteerde de heer Guiljam, dat deze zeer sober is en de post onvoorzien laag. Er werden geen algemene beschouwingen gehouden. De heer Stormezand wilde de presentie gelden van f 3.op f 4.bren gen en nieuwe stoelen voor de raadszaal aanschaffen. Geen reke ning is gehouden met vak U en de uitbreiding van het 8e leerjaar. De brandblusmiddelen zijn ook niet in orde. De voorzitter ver klaarde, dat B. en W. voor de brandblusmiddelen f 3000 op de begroting zullen plaatsen, voor vak U f 500 voor de Chr. school te Anna Jacobapolder en de pre Jk3'7os?D onder houd woningwetwoningen wilde de heer Stormezand op f 38 per woning per jaar brengen. De voorzitter zal dit met opzichter Kloet bespreken. De begroting werd vastgesteld op ontv. en uitg. f 146.679.71, onvoorzien f 1532,56 I" aaldienst ontv. en uitg. f -2,52. Bedrag per leerling f <0. De rekening over '49 van het B.A. geeft in ontv. en uitg. f 2545,52 en de begroting '51 van het B.A. f 4503,75. Onvoorzien f 105,65. Bij de rondvraag vroeg de heer Quist, of er bij gladheid zand ge strooid kan worden in de Anna (Van onze Utrechtse correspondent). Sportbeoefening heeft te maken met levensbeschouwing. W(J hebben géén christelijk verbond omdat we niet op Zondag willen turnen. Ons doel is positiever. Helaas, dit wordt niet Ingezien door de christelijke leidslieden. Deze weten ln pers en radio steeds scherpe ljjnen te trekken. Maar zodra de sportbeoefening in het geding ls, vervagen hun grenzen. Met deze woorden lichtte de heer J. C. van Asch uit Rotter dam de richtlijnen toe, die de technische commissie van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond heeft opgesteld. Hij deed dat in de jaarvergadering van het N.C.G.V. te Utrecht. Wij moeten loskomen zo ver volgde de heer Van Asch van de Griekse en Roomse opvatting als zou de zondeval slechts het geestelijke hebben aangetast. Daarom spreken wij van christe lijke lichamelijke opvoeding. Als christelijke organisatie die nen wij minder betekenis te hech ten aan de show. De nadruk van ons werk moet liggen op de oefen avonden. Alle narigheid van on derlinge naijver komt voort uit het wedstrijdwezen. Natuurlijk zijn wedstrijden niet minderwaar dig maar zij mogen geen einddoel van ons verenigingswerk worden. Ook in dit opzicht geldt, dat christen-zijn „dienen" is. Elk ach- te de ander uitnemender dan zich zelf. Nader verklaarde de heer Van FEUILLETON. Vrj) naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. Maar waarom moet je daar over tobben, lieve? Wij hebben niet één wet van Caesar overtre den. Toe, wees vrolijk en tob niet! Maar jij tobt zelf, Virgi nia! Ik lees het in je ogen, ik zie het aan de rimpels in je voorhoofd. Denk je weer aan de Publieke Dienst? Ik ben geen slaaf van de staat meer, ik ben nu slaaf van de liefde. Zij kuste hem en legde haar hand op de zijne: En het is Corbulo's gelaat, dat je niet loslaat. En 't is zo, wij mogen niet vergeten, dat alle legergroepen van het Oosten on der zijn bevel staan. Hij kan op alle manieren je belagen, door samenzwering, door verraad, door je deelname aan de Chris telijke godsdienst aan te voeren. Een Romeins generaal heeft niet veel :oodig, om iemand aan te klagen, die hem dwars zit. En laat fooral die manuscripten open liggen voor je huispersoneel, waaronder spion nen kunnen zitten. Berg ze ach ter slot en grendel. En vooral, breng ze niet op dezelfde plaats, waar je je juwelen bergt. Virginius zag, hoe bleek zij ge worden was terwijl zij voortging: O liefste, zie je niet in, dat er geen alternatief is. Corbulo is er volkomen van op de hoogte, dat de meeste, zo niet al je vrienden volgelingen van Chris tus zijn. Dat alleen al geeft hem bewijs genoeg in handen. Vir ginius, je ziet het toch ook zo? Zij bracht haar gelaat dicht bij het zijne. Haar ogen waren vol tranen en zó vol angst, dat zijn hart dreigde te bezwijken. Ik heb je zo lief. Io. Wat wil je, dat ik doen zal? In de eerste plaats moeten wij Syrië verlaten. Corbulo zal ons nooit met rust laten en ze ker niet in een provincie, die hq bestuurt. Luister liever en versta mij alsjeblieft niet verkeerd, want ik zou mijn aderen ope nen, voordat ik iemand toestond mij aan te raken: Corbulo is ge vaarlijk door zijn beestiale lus ten. Vandaag ik, morgen een Jo din. Hij weet, dat ik jou boven alles lief heb, dat alles wat ik ben, alles wat ik hoop te wor den, onafscheidelijk bij jou be hoort. Ik heb hem dat gezegd in duidelijke taal. Ik voel me ellendig van angst angst voor wat hij doen kan. Door haar beslistheid van toon geschokt, had Virginius haar hand gegrepen en hij herhaalde: Jij moet maar zeggen, waar we heen zullen gaan, Io. Buiten het bereik van zijn macht. Naar Ionos, of naar Tranquilitas, of naar* mijn buitengoed bij Narbonensis. Terwijl zij nog sprak, werd hun koets aangehouden door twee Romeinse officieren. Eeu hunner kwam voor het portier en vroeg: Catar Virginius, slaaf van Io van Ionos? Virginius knikte. Hij was zo dra hij de legionaires ontwaard had, bleek geworden en Io greep ontzet zijn arm. Een rol uit zijn overkleed trekkende en die aan Virginius ter hand stellende, vervolgde de officier: Een sommatie van het Tri bunaal. Virginius, te verward om door te denken, nam het stuk en las: ,De slaaf van Io van Ionos, voorheen in de Publieke Dienst, thans domicilie hebbende in het huis van Tan Tanna in de Nica- torstraat en bekend als Catar Virginius, glasmaker, moet zich onmiddellijk na ontvangst van dit bevel melden bij het Tribu naal voor Caius Itius, keizer lijk legaat van de provincie Sy rië, toegevoegd aan Domitius Corbulo, gouverneur-generaal van de provincie Syrië." - Hebt u enig Idee, wat dit alles te betekenen heeft? vroeg Virginius uiterlijk kalm. De twee schudden het hoofd. Met een slaaf, die voor het Tri bunaal gedaagd was, te onder handelen, behoorde niet tot de taak van Romeinse officieren. Io vroeg nu: Is er iets tegen, dat ik mijn man vergezeld? Volstrekt niet, Domina. Wij betreuren de oorzaak van onze order. Maar het ls onze plicht. Wij kunnen u alleen nog zeggen dat de legionaires de stad door zoeken naar Christenen. Het is Caesar's bevel. Denkt Nero dan, dat die rustige, onschadelijke mensen belangrijk genoeg zijn, om legio naires uit hun taak te velde te halen, waar zij zoveel nuttiger werk kunnen doen? vroeg Io. De keizer vertelt ons niet, wat hij denkt Domina, ant woordde een der officieren met een grijns. Hiermee was het voorspel af gelopen en werden Virginius en Io geleid naar de Basiliek van Tiberias, waar zij de brede, marmeren trappen bestegen en door hooggewelfde gangen de zaal van de Legaat bereikten, die al de aangehouden personen aan een eerste verhoor moest on derwerpen. (Wordt vervolgd.) Asch, dat hij geen voorstander was van sport, voor zover daarin het strijdelement zou overheersen, Liever koos hij uitsluitend voor het spel-element. In de discussie over deze richt lijnen kwam vooral het vraagstuk van de turnkleding voor dames naar voren, een jaarlijks terugke rend punt op de vergadering van het N.C.G.V. Naar de heer Van Asch mededeelde, handhaaft de technische commissie haar stren ge voorschriften op dit stuk, al thans voor het optreden naar bui ten. Groei in de breedte. Aan het begin van de vergade ring had de voorzitter van het N.C.G.V., de heer J. J. Adriaanse uit Amsterdam met genoegen ge wag gemaakt van de groei der or ganisatie (het Verbond telt 41.350 leden, verdeeld over 152 vereni gingen). Wij groeien uit, constateerde de voorzitter. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat met de groei een zekere vervlakking intreedt. Veel hangt van de leiding af. De laatste jaren stonden in het teken van het 40-jarig bestaan, dat met Pinksteren 1950 te Deventer is gevierd. Nu moet er weer bezin ning zijn, want de groei mag niet alleen in de breedte gaan. De vergadering behandelde in de morgensamenkomst een aantal zaken van interne aard af. De jaarverslagen van de heren J. ter Steege te Groningen en M. Z. de Pagter te 's-Gravenhage, resp. secretaris en penningmeester van het Verbond, kregen na enige dis cussie de goedkeuring der aanwe zigen. Voorts nam men kennis van het voornemen van de bondspropa- gandist, de heer C. A. de Bruyn uit Leiden om deze functie neer te leggen. Tal van jaren heeft de heer De Bruyn zich met volle toe wijding gegeven aan de propagan da van het Verbond, zeide de heer Adriaanse. Zolang geen opvolger is aangewezen, zal da heer De Bruyn zijn werk blijven doen. De vergadering besloot weder om een zomerconferentie in Over- veen te beleggen. Tot zeer lang durige discussie gaf nog aanlei ding het agendapunt: „Mededelin gen Stichting N.C.G.V.-belangen". De dirigent van het door de Russen gecontroleerde Berlijnse radio symphonia orkest, prof. Hermann Abendroth, is als eerste Duitse gastdirigent na de oorlog naar de Sowjet-Unie vertrokken. Jacobapolder. Er was zand ge noeg, maar het was direct op, zo verklaarde de voorzitter. Er zal wegenzout gekocht worden. Op verzoek van de heer Verwijs zal het tegeltrottoir aan de Chr. school verbeterd worden. Over de demping van de sloot in het Kar- reveld zal in overleg met het Pol derbestuur worden getreden. Verder vroeg de heer Verwijs, hoe het staat met de uitkering van vorstverlet. Onmiddellijk werd een voorschot bij het Rijk aangevraagd, doch dit mislukte. B. en W. hebben zich toen tot de Bank van Ned. Gem. gewend en deze zal f 10.000 beschikbaar stel len. POORTVLIET. Discussie over gemeenschappelijke regeling schooltandverzorging. In de vorige week gehouden raadsvergadering was burgemees ter van Oeveren wegens ziekte afwezig. In een schrijven van Ged. Sta ten over de schooltandverzorging werd geadviseerd toe te treden tot de gemeenschappelijke rege ling. B. en W. stelden de raad voor hieraan gevolg te geven. De heren de Graaf, van Ast, Vroegop en Van Houdt handhaafden hun bezwaar van het niet vertegen woordigd zijn van een raadslid in de commissie. Weth. Krijger voer de aan, dat een wethouder toch ook raadslid is. De heer van Ast vroeg, waarom de Ver. van Burgem. en Secr. geen stap terug doet. De raadsleden moeten alles maar voor zoete koek aannemen. Wordt er een bil lijke eis gesteld, dan wordt die afgewezen. De opzet van de rege ling ls fout. De voorzitter antwoordde, dat de heer v. Ast toch ook voor stander was van de oprichting van een A.V.O.-werkplaats, die ook uit de boezem van de vereniging is voortgekomen. Weth. Krijger vroeg de raad Ged. Staten te rapporteren, dat de raad wil deelnemen, mits men een raadslid als vertegenwoordi ger in de stichtingscommissie neemt. Bij stemming waren de reeds genoemde raadsleden tegen. Alleen de wethouders en de heer G. K. J. Krijger waren voor toe treding. Het aangehouden verzoek van de School met de Bijbel om een fietsenbewaarplaats te bouwen, werd opnieuw in bespreking ge bracht. De opzichter Blaas had gunstig geadviseerd. De begroting is f 614.Allen waren voor uit voering. Het Rijksschooltoezicht voor Lager Onderwijs verzocht de post leermiddelen en schoolbibliotheek te verhogen tot f 8.per leerling. Momenteel is zij totaal f 600.en voor de bibliotheek f 30.B. en W. waren bereid het bedrag voor de leermiddelen tot f 880.-— te verhogen, maar deze verhoging te bezuinigen op de post verbetering scnuoi. wat vu- umiiuthcok be treft, Wilde men voorlopig van verhoging afzien. De raad ging met het voorstel accoord. Besproken werd een schrijven van de heer Chr. M. Bevelander en omwoners om tot demping van de sloot over te gaan en een ver zoek van A. L. Groen, in de Paasdijkstraat ongeveer 16 m. sloot wil dempen. De heer van Houdt merkte op, dat, nu Bevelander de grond van de gedempte sloot aan de gemeen te wil afstaan, het hem gewenst leek hierop in te gaan en de ge hele sloot te dempen. De voorzit ter antwoordde dat zulks niet ineens kan. Weth, Krijger stelde eveneens voor de gehele sloot te dempen, evenwel bij gedeelten uit te voeren, te beginnen met de 20 meter van de Groen, na overleg met deze en Bevelander, waarbij voorgesteld zal worden de buizen te leveren en geëist, dat de grond in zijn geheel aan de gemeente komt. Dit voorstel werd m.a.s. aangenomen. Op een verzoek van C. P. van der Slikke en G. Moerland om een straatlantaarn in de Stoofstraat, werd afwijzend beschikt. De centrale Dienst Noord-Zee- NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Op Oudejaarsavond heeft mi nister-president Drees zich ge richt tot een groep Nederlan ders, die voor de oorlog nauwe lijks bestond: tot hen, die in vreemde landen overzee een nieuw bestaan hebben gezocht. Wel waren daar vanouds de overzeese delen van ons eigen Koninkrijk, waar vele Neder landers gevestigd tvaren, doch de Nederlandse volksplantingen in het werkelijke buitenland wa ren, uitgezonderd Zuid-Afrika, welks bewoners echter reeds lang een eigen natie waren-gaan vormen, slechts van geringe omvang en meest van oudere datum. Zij werden ook niet, zoals thans, door een voortdu rende stroom van nieuwelingen aangevuld. In het Nederland van na de oorlog is de emigratie echter een zo gewoon verschijnsel ge worden, dat wij er al niets vreemds meer in te zien. „Nu wij het dichtst bevolkte land van Europa zijn", aldus de beschrijving van minister Drees in zijn toespraak, „is de drang om elders weer ruimte en gro tere mogelijkheden te zoeken, bijzonder sterk geworden. Zij, die naar andere landen uitzwermen, zullen vanzelfsprekend opgaan in het volk, waarvan zij deel gaan uitmaken, maar herinne ringen aan hun afstamming en hun moederland zullen nog ge slachten lang blijven doonver- ken." Zo is het inderdaad. Wij zou den het wel graag anders willen en echt Nederlands nationale volksplantingen vestigen over zee, maar de kans daarop is voorbij. De Britten zijn ons op dat gebied voor geweest en er zit voor onze landverhuizers, willen zij in den vreemde ge accepteerd worden, niets anders op dan te gaan behoren tot da naties, waaronder zij komen te wonen. Een verlies van alle Neder landse cultuur behoeft dit ech ter zeker niet te betekenen. Aan ons, die hier blijven, de taak om de banden met hen, die van ons gingen, zo nauw mogelijk te blij ven aantrekken, voor het bewa ren van goede Nederlandse tra dities in den vreemde niet al leen, doch vooral van het gods dienstige leven van reformato rische stempel, zoals dat in deze lage landen tot ontwikkeling is gekomen (Ingez. mededeling, advert.) land adviseerde de minimum hoogte der vertrekken terug te brengen van 2.70 m. op 2.60 m. Daarmee ging men accoord. De heer Vroegop vroeg naar de gunning van de aanbestede woon huizen. De wnd. voorzitter ant woordde, dat hierop eerst Rijks goedkeuring moet worden verkre gen. Een der leden stelde voor het werk vast te gunnen in afwach ting van de Rijksgoedkeuring, doch dit is niet mogelijk. Daarna werd de begroting aangebeten. Dajakkers naar Brits Noord-Borneo? Het Indonesische parlementslid Djoko Prawiro heeft de regering gevraagd, of het waar is, dat 5000 Dajakkers van de Apokajanstam in Oost-Borneo bezig zijn van In donesisch gebied naar Serawak (Brits-Noord-Borneo) te eva cueren en of het juist ls, dat deze evacuatie voornamelijk veroor zaakt wordt door een onrecht vaardige behandeling van rege ringszijde, die de christelijke in woners beter behandelt dan de heidenen. Op de middenweg te Amster dam ls Dinsdagavond een 33- jarige wielrijder door een vracht wagen aangereden. De man over leed ter plaatse. De Nederlandse vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, de heer D. J. von Balluseck, heeft „De weerlozen" beste manus cript uit romanprijsvraag. De Romanprijsvraag, welke ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van A. W. Sijthoff's uitge versmij N.V. te Leiden werd uit» geschreven en waarvoor 116 in zendingen binnengekomen zijn i» gewonnen door de heer Valeer Kerkhoven uit Maldegem met de roman „De Weerlozen". Volgens het oordeel van de jury kwam bij de beoordeling reeds di rect vast te staan, dat zijn manus cript ver boven alle andere in zendingen uitsteekt. Zowel de schrijfkunst als de bouw van het boek zijn opvallend goed, terwijl daarnaast de auteur de gave bezit om de sfeer van het boek tot in alle details uit te werken. Hij won daarmede de prijs van f 2000. Het boek zal binnenkort bij Sijt- hoff worden uitgegeven. Aan twee manuscripten vielen eervolle ver meldingen ten deel t.w aan de ro man „De hoogste verdieping" van de heer F. J. M. G. Huijsmans te Zandvoort en aan die van Jacque line van Barghem te Blaricum, getiteld „Als een ceder op Liba non". Dinsdagavond is minister van Schaik voor een bezoek aan de West vertrokken. De torpedobootjager „Tjerk Hiddes" zal op 11 Jan. a.s. uit uc„ Nieuwediep naar Indonesië ver zijn geloofsbrieven aan Trygve trekken om te worden overgedra- Lie aangeboden. gen aan de Indonesische marine.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2