NIEUWS Indonesische regering wil herziening van het Unie-statuut SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Om het bezit van Westelijk Nieuw-Guinea Verbonden troepen hebben Seoel prijsgegeven V. B. N. A. geeft de schuld aan de regering» Raadsel van urn deksel opgelost» Bemoeiingen der „Commissie van Drie" misiuKi Nederlander sprak over Zuid-Afrika Goes heeft nog 800 woningen tekort Uitgave i „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor Hdvertentles 2&10, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1755 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 4 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr \V. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag! Zon op 8.48 u., onder 16.43 u. Maan op 6.44 u., onder 13.36 u. Hoogwater op Vrijdag 5 Januari! Vlissingen: 11.24 a 1.74 m., 23.50 u. 1.95 m. Terneuzen: 11.50 u. 1.94 m-. u. m. Wemeldinge: 0.34 u. 1.55 m., 13.04 u. 1.47 m. Zierikzee: 0.17 u. 1.33 m„ 12.50 u. 1.24 m. entie der Verenigde Naties tgesloten De Indonesische premier, de heer Moh. Natsir, heeft gisteren in het Indonesische parlement medegedeeld, dat Indonesië vanwege het mislukken van de besprekingen Inzake Nieuw-Guinea te Den Haag herziening van de overeenkomst der Ronde Tafel-conferentie met inbegrip van het statuut der Nederlands-Indonesische Unie zou moeten overwegen. Natsir verklaarde, dat de impasse in de besprekingen een toe stand schiep, waarbjj naar nieuwe grondslagen in de verhouding tussen Indonesië en Nederland gezocht dient te worden. Natsir zeide, dat het uitblijven van de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië het samenwerken met de Nederlanders od dezelfde basis als voorheen „zeer moeilijk" had gemaakt. HU drong er b« de bevolking op aan, de strijd om Nieuw-Guinea voort te zetten en zeide, dat het parlement moet beslissen, hoe de zaak in de toekomst moet worden behandeld. Betreffende het standpunt dat donesische volk kan niet aanvaar den en begrijpen, dat de Neder landse partij, hoewel zij de aan spraak van het Indonesische volk begrijpt, zich daarnaar niet wil voegen. De samenwerking, zoals deze thans bestaat zal daarom levenloos en onwerkzaam worden. Politieke waarnemers te Dja karta waren van mening, dat mo gelijke interventie door de Ver enigde Naties uitgesloten is door de verklaring van de minister president, dat alleen op basis van overdracht der souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië be sprekingen met Nederland zouden kunnen worden gehouden. De parlementsmotie. De politieke correspondent van Aneta heeft een groot aantal ge sprekken gevoerd met invloed rijke leden van het Indonesische parlement over de kansen van de ontwerp-motie, waarin op annule ring van het Unie-statuut en wij ziging van de R.T.C. wordt aan gedrongen. De conclusie, die uit deze ge sprekken kan worden getrokken, is als volgt samen te vatten: Het de Indonesische regering inneemt na het mislukken der Nieuw- Guineaconferentie, zeide Natsir het volgende: 1. De Indonesische regering handhaaft en zal op behoorlijke wijze blijven strijden voor de na tionale aanspraak op Irian. On derhandelingen in de toekomst kunnen slechts worden gehouden op basis van overdracht van de souvereiniteit over Irian aan In donesië. De Indonesische regering is van mening, dat een conferen tie, die niet gebaseerd is op deze souvereiniteitsoverdracht niet tot resultaat kan leiden, zelfs wan neer z(j zou worden bijgewoond door een derde partij. 2. De regering meent, dat enige onderhandeling, die niet de over dracht van de souvereiniteit over Irian aan Indonesië tot resultaat zal hebben, zoals nu gebleken is, een spanning in de verhouding tussen Nederland en Indonesië tot gevolg zal hebben. Het mislukken van deze confe rentie heeft een nieuwe toestand geschapen. Daarom moet de ver houding tussen Nederland en In donesië gebaseerd worden op deze nieuwe toestand. Samenwerking levenloos en onwerkzaam. In de loop van zijn rede zeide Natsir, dat naar de mening van de Indonesische delegatie het voorstel om de souvereiniteit aan de Unie over te dragen niet be doeld was om een oplossing te be reiken, maar om indruk tegenover het buitenland te maken. Zulks werd eveneens verklaard in twee belangrijke Nederlandse kranten, aldus Natsir. Natsir zeide voorts: in het af gelopen jaar hebben wij de samen werking met Nederland ernstig in uitvoering gebracht. Tweemaal werd een ministers-conferentie gehouden, die vlot verliep. Het In- Distributie van metalen wordt voorbereid. Op het ogenblik worden maat regelen voorbereid voor de distributie van enkele metalen voor de industrie. Als eerste metaal komt koper aan de beurt, waarvoor een distributieregeling reeds zeer binnenkort ie to nrafhton De wereldpositie van .enkele, metalen is reeds enige tijd door de oorlog in Korea en de toege nomen productie van de bewa peningsindustrie moeilijk gewor den. In verband daarmee zijn met name in de Ver. Staten be perkende maatregelen voor het gebruik en de uitvoer dezer me talen genomen. lijkt onwaarschijnlijk, dat er een meerderheid kan worden gevon den voor de motie, welke zonder meer de opzegging van het Unie statuut eist. De indruk bestaat, dat de meeste fracties haar stem zullen geven aan het voorstel tot wijzigingen in de R.T.C.-overeen- komst, in dier voege, dat daaruit genomen wordt, wat in de huidige situatie niet meer als passend wordt geoordeeld en dat daaraan wordt toegevoegd, hetgeen thans opportuun is te achten. EERSTE KENTEKENBEWIJS MOTORRIJTUIGEN. Het eerste kentekenbewijs voor motorrijtuigen, dat de oude num- merbewjjzen vervangt op grond van de nieuwe verkeerswetgeving, werd gisteren verstrekt aan de directeur van het verbond voor Veilig Verkeer, de heer J. K. Leijen. Het kenteken is N.D. 01 01. Het tweede kenteken werd toegewezen aan de heer Euver- man te Groningen. Verkeersongeval eist een dode De 54-jarige heer J. Ter Haar, een koopman uit Hilversum, is gistermorgen op de Rijksweg tussen Hilversum en Bussum het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. De door hem bestuurde per sonenauto werd aangereden door éën vrachtwagen uit Amster dam, die bij het passeren van een fietser slipte en vervolgens de personenauto ramde. Twee mede-inzittende jongens, het 6- jarig zoontje van de heer ter Haar en diens 9-jarig vriendje, liepen verwondingen op. Duizend luchtdoelartilleristen naar Breda. Met ingang van heden zal in de Seeligkazerne te Breda een nieuw regiment zware luchtdoelartillerie worden gedetacheerd onder com mando van luitenant-kolonel A. Wzanino. Het regiment zal de naam Waalhaven voeren. Van daag worden de eerste 500 recru- ten ingelijfd, in Juli volgt weder om een contingent van 500 man. De manschappen zullen worden opgeleid door kader van het voor malige K.N.I.L. Twee millioen vluchtelingen in Zuid-Korea De strijd om Seoel nadert zijn einde. De troepen der Verenigde Naties hebben het niet kunnen bolwerken tegen de sterke troepen- afdelingen der Noordelijken, die sinds enkele dagen in het offensief waren tegen de Zuid-Koreaanse hoofdstad. Gisteren hebben de verbonden troepen de stad moeten prijsgeven. Terwijl de groten deels verwoeste stad In brand stond, en de communistische troepen zich vechtend een weg baanden, verlieten de Verenigde Naties troepen de stad en trokken zjj terug in Zuidelijke richting. De Zuid-Koreaanse regering had inmiddels haar regeringszetel ver plaatst naar Poesan, een havenplaats aan de Zuidkust. woordvoerder uit 210.000 Chine zen en 90.000 Noord-Koreanen. Een woordvoerder van het 8ste Amerikaanse leger heeft te Tokio meegedeeld, dat 300.000 man Chi nese en Noord-Koreaanse troepen de 38ste breedtegraad hebben overschreden en dat er nog meer ter versterking onderweg zijn. De 300.000 man aanvallende strijdkrachten bestaan volgens de Tekort aan aardappelen in de grote steden. "'steric van Landbouw zegtt Handel schept kunstmatige schaarste. Reeds vorige week werd erop gewezen, dat er in de aardappel voorziening voor de grote steden met ernstige stagnatie rekening moest worden gehouden. Berichten uit kringen van de groothandel waren vrij alarmerend. Bjj voortduring van de slechte weersom standigheden zou het tekort vrijwel onvermijdelijk zijn. De afgelopen dagen hebben geen verandering gebracht in deze zienswijze van de groothandel, zo verklaarde de heer J. Bouwman, voorzitter van het hoofdbestuur van de V.B.N.A. Een door deze organisatie op 28 December ge houden controle der voorraadpo- sitie in de grote steden wees uit, dat Amsterdam nog voor onge veer 8 dagen voorraad had, Haar lem voor ca. 4 dagen. Leiden voor 5 dagen, Den Haag voor 3 dagen, Rotterdam voor 2 dagen en Utrecht voor ongeveer 10 dagen. De groothandel wijt de schuld voor deze situatie hoofdzakelijk aan het feit, dat bij prijsbeschik- king van 30 December alleen een maximumprijs werd vastgesteld voor de consument (14 cent voor de kleiaardappelen) en detaillist (12 ct.), maar niet voor de groot handel en de teler. Als gevol; hiervan zouden de boeren die on der de huidige weersomstandig heden toch al niet gaarne hun kuilen openen, dusdanig hoge prij zen vragen, dat de groothandel, die momenteel toch al hogere ver voerskosten heeft, niet meer kan inkopen tenzij men de hele maxi mumprijsregeling zou gaan ont duiken. DE MENING VAN DE REGERING. Van de zijde van het ministerie van Landbouw deelde men op bovenstaande voorstelling van za ken mede, van oordeel te zijn, dat het de aardappelhandel thans past onrust te zaaien, omdat die han del meent alleen daardoor te kun nen bereiken wat hij zich ten doel heeft gesteld. De voor de grote steden vermelde voorraadpositie achtte men schromelijk in ongun stige zin overdreven. Men heeft momenteel alleen te kampen met een relatieve schaarste. Vermoe delijk heeft men slechts de detail- listenvoorraden opgenomen en in de voorraadpositie bijv. niet de voorraden der groothandelaren verdisconteerd. De handel heeft voor duizenden tonnen gecontracteerd, doch wenst die thans niet te betrekken, omdat men onder de huidige weersomstandigheden extra trans portkosten heeft. Ook de op af roep gekochte partijen worden de handel door kunstmatig een grotere schaarste dan nodig te scheppen, een verhoging van de maximumprijzen te forceren. De voor consument en detaillist ge stelde prijzen achtte men vol doende hoog om de handel een be hoorlijke winstmarge te laten. Wanneer die winstmarge thans wordt gedrukt door extra ver voerskosten, valt dit onder het normale bedrijfsrisico voor de handel. Wanneer er, zo besloot de zegs man van het ministerie, ernstige stagnatie in de aardappelvoorzie ning voor de grote steden zou ontstaan, zou deze slechts een ge volg kunnen zijn van het feit, dat er door de handel momenteel zwaar gespeculeerd wordt In aardappelen. DE STRIJD OM NANNO SJOERT. Het echtpaar Mijnders uit As sen voert reeds lang strijd om zijn zevenjarige zoon Nanno Sjoert, die in 1943 aan de hoede van een Duise pleegmoeder, Gerda Ullner te Bremen, werd toevertrouwd terug te krijgen. Deze vrouw verklaart echter, dat de jongen als baby vrijwil lig aan haar werd afgestaan en dat de ouders verzekerden, later geen rechten op het kind te zullen laten gelden. Volgens de Nederlandse Vice- Consul te Bremen, de heer G. L. H. Lucas, die in deze zaak veel heeft gedaan, kan de terug keer van de jongen alleen nog langs diplomatieke weg geschie den. De Bremer pleegmoeder Gerda Ullner met de zevenjarige Nanno Sjoert, die zich van de strijd, welk om hem gevoerd, niets be- wust is. Aan het centrale front worden gevechten gemeld bezuiden Hong- tsjon, 40 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Volgens een schatting van het Amerikaanse 8ste leger werden bij de luchtaanvallen van Dinsdag meer dan 1700 Chinezen gedood of gewond. Amerikaanse, Austra lische en Zuid-Afrikaanse piloten maakten Maandag en Dinsdag ruim 1600 vluchten. Volgens de inlichtingendienst aaSn^en,A^'rolm TO naamste doel van de aanval van de communisten is. Vier Chinese legers en twee Noord-Koreaanse legercorpsen aan -het Oostelijk- centrale front zouden waarschijn lijk pogen het verkeerseentrum Wondjoe, 80 km ten Zuiden van de breedtegraad, te veroveren Vluchtelingenleed. Een stroom van twee millioen vluchtelingen beweegt zich thans achter het front in Korea in Zui delijke richting, in de hoop ergens nieuw onderdak te zullen kunnen vinden. In Poesan, de aanvoerha- ven van de verbondenen aan de Zuidkust, zal voor hen in elk ge val geen plaats meer zijn. Met de beschikbare verblijfsruimte in de ze stad is reeds tot het uiterste gewoekerd. Elke vierkante meter ruimte in kerken, scholen, thea ters, fabrieken en andere gebou wen is er reeds ingenomen. De autoriteiten, die geen plaats ruimte meer te vorderen of te vergeven hebben, willen nu stro- matten gaan distribueren opdat daklozen zich daarmede nog enige beschutting tegen de koude kun nen verschaffen. En onderwijl ar riveren nog dagelijks duizenden vluichtelingen uit het Noorden. Bij de stations zwerven horden vervuilde en bedelende kinderen, huiverend onder hun armelijke bedekking van oud legergoed. De honger drijft velen tot nachte lijke rooftochten. Vele vissers uit Poesan en om streken hebben hun gewone be drijf thans verwisseld voor vluch- telingentransport. Zij vragen het equivalent van duizend Ameri kaanse dollars voor het over brengen van een gezin. Helgoland was even zonder „bezetting". Gistermorgen is de Britse pa trouilleboot „Eileen" met een detachement Duitse politie aan boord opnieuw uit Cuxhaven vertrokken om de „bezetters" van het Helgoland van het eiland te gaan afhalen. Oit is ook gelukt. In de loop van de dag keerde de boot met de „bezet ters" terug. Een twaalftal Britse mariniers, met stalen helmen, tommyguns en kampeeruitrus tingen, stonden gereed om zo nodig in te grijpen. Tevoren was uit Cuxhaven nog een vis sersboot naar Helgoland ver trokken met een vijftiental per sonen, onder wie journalisten, die zich bij de „bezetters" gingen voegen, wier aantal van dag tot dag wisselt, Onder de vijftien was Wilhelm Bah, leider van de vereniging van oorlogsblinden te Cuxhaven, die zijn geleidehond meenam. Vijftien Duitse politiemannen stonden in de houding toen de „bezetters", onder leiding van Prins von Loewenstein, zich naar de boot begaven. Het hoofd van de Duitse politieafdeling wenste hun een gelukkig nieuwjaar en feliciteerde hen met hetgeen zij gedaan hadden. De ^„bezetters" hebben in een grote schuilkelder gewoond, het enige gebouw op het eiland, dat nog bewoonbaar is. Enkele van hen (in totaal 24) hebben zich bezig gehouden met het opnieuw begraven van de beenderen van doden, waarvan de graven door bombardementen ge troffen werden en met het her stellen van beschadigde kruisen. Inmiddels wordt uit Hoernum op het eiland Sylt gemeld, dat 2 boten met ongeveer 12 Duitsers aan boord van Sylt naar Helgo land zijn vertrokken. Men gelooft, dat zij op Helgoland zijn aange komen kort nadat de „Eileen" met de vorige „bezetting" was vertrokken. De nieuwe groep be staat uit Duitse journalisten en Helgolanders. Hef was helemaal niet zoek Toen Dinsdagochtend vroeg twee surveillerende agenten het hekje om het parkje bij het Na tionaal Monument op de Dam te Amsterdam geopend zagen staan en daarna constateerden, dat de deksel van de urn, die aarde uit Limburg bevat, verdwenen was, rees het vermoeden, dat een mis plaatste grap waarschijnlijk door mensen, die wat te diep in het glaasje hadden gekeken, was uit gehaald. De politie is de gehele Dinsdag ijverig bezig geweest de verdwenen deksel te zoeken, tot dat plotseling bleek, dat de dek sel helemaal niet verdwenen is. Ongeveer drie maanden geleden was een dronken buitenlandse zeeman het parkje binnengestapt en had per ongeluk de deksel ver nield. Hij was daarvoor opgepakt en had de dag daaropvolgend ten stadhuize de veroorzaakte schade vergoed. Daarop was de beeld houwer, die destijds de urnen ver vaardigde, opdracht gegeven een nieuwe deksel te maken. Deze beeldhouwer vertoefde in het bui tenland en daardoor is de op dracht nog altijd niet volvoerd. Van enig misdrijf is dus geen sprake en men kan veilig zeggen, dat alle opwinding niet meer dan een storm in een glas water is geweest. Ilse Koch in hongerstaking. Ilse Koch, de weduwe van de oud-commandant van het concen tratiekamp, Buchenwald, is een hongerstaking begonnen. Zij arri veerde gisteren 20 minuten te laat in de rechtzaal. Zij had Maandag ochtend niets gegeten. Peking's houding onverzoenlijk De „Commissie van Drie", die uit de Verenigde Naties was ge vormd om te komen tot een sta ken van het vuren in Korea heeft haar pogingen opgegeven. In een rapport aan de politieke commis sie der Verenigde Naties komt zjj tot de conclusie dat het haar door de houding der Chinese commu nisten onmogelijk is bevredigende Tesultaten te bereiken. Sir Benegal Rau, het Indische lid van de „Commissie van Drie' zegt in het rapport dat de com missie van Drie het aanvaarden van de volgende zes voorwaarden door beide partijen een „redelijke basis" achtte voor het tot stand komen van een staakt-het-vuren in Korea. Deze voorwaarden waren: 1. Het staken van alle oorlogs handelingen in geheel Korea. 2. Het tot stand brengen van een gedemilitariseerde zone dwars over Korea, ter diepte van onge veer 30 kilometer, die de 38ste breedtegraad als Zuidelijke grens zou hebben. 3. Alle grondstrijdkrachten zou den op de door hen op het ogen blik van het sluiten der wapen stilstand ingenomen posities moe ten blijven, of naar de achter hoede moeten worden terug ge trokken. De wederzijdse strijd machten, de guerilla's inbegrepen, zouden achter het gedemilitari seerde gebied moeten worden op gesteld, 4. Een commissie der Verenigde Naties zou toezicht moeten uit oefenen op de richtige naleving De heer J. J. de Kok over het rassenprobleem en de immigratie Onze correspondent in Zuid- Afrika— de heer J. J. de Kok, die momenteel met zijn gezin in Zee land vertoeft, heeft gisteravond in Middelburg voor de Z.V.U. de eerste van z(jn lezingen over het rassenprobleem en de immigratie- mogelijkheden in Zuid-Afrika ge houden. Vanavond zal hij in Goes spreken en morgenavond in Ter neuzen. De heer De Kok bleek niet al leen een goed schrijver; hij wist door de eenvoudige en onderhou dende wijze, waarop hij de zaken uiteenzette, de aanwezigen te boeien. De heer De Kok begon met te wijzen op de scherpe tegenstel lingen tussen de minderheid der blanken, die is verdeeld in twee groepen, n.l. de Afrikaners en de Engels sprekende South Africans, en de overigen die verdeeld zijn in Kaffers, Indians en kleurlingen. (De vermenging tussen Kaffer en blanke). Spr. schetste de geschei denheid die door de regering Ma- lan scherp wordt doorgevoerd. er niet zou zijn, aldus de heer De Kok, dan zouden blank en bruin zich op de duur gaan vermengen, zoals destijds in Brazilië is ge beurd, wat voor blank funest zou zijn. Zuid-Afrika telt 11 millioen inwoners, waarvan 2% millioen blanken en 8 millioen Kaffers. Deze laatsten, die oorspronkelijk uit Centraal-Afrika stammen, vormen het grootste probleem. De verhouding tussen blanken en Kaffers was volgens spr. vrjj goed, hetgeen hij aan de hand van en kele voorbeelden uit de steden en van 't platteland duidelijk maak te. Hoewel men tracht verbete ring te brengen in de woningtoe standen bleken deze mensen nog zo primitief te zijn dat betere be huizing door hen niet op prijs werd gesteld. Voorts is de verhouding tussen de Kaffers en de kleurlin gen hopeloos en de verhouding tussen Kaffers en Indians, welke laatste groep hoofdzakelijk be staat uit slimme handelslui, die op suikerplantages werken, vreemd. Spr. vond het moeilijk een conclusie te trekken en zei niet getransporteerd. Aldus tracht Wanneer deze scherpe scheiding dat de Afrikaners grote voorstan- De heer J. J. de Kok ders zijn van gescheidenheid. De mening van de heer De Kok was dat de blanken de zwarten op tac tische wijze moeten opvoeden. Tenslotte wees spr. er op hoe dr Malans politiek van geschei denheid hele gezinnen uiteenrukt omdat blanken en kleurlingen niet meer in gezinsverband mogen sa menleven. Wat emigratie EMIGRATIE. betreft, zei de heer De Kok na de pauze, dat onder de regering Smuts de En gelsen het gemakkelijkst naar de Unie konden emigreren. Onder dr Malan is dit echter veranderd. Spr. zei dat er vooral een groot gebrek Js aan bouwvakarbeiders en het is mogelijk dat dit gebrek er oorzaak van is dat na de zo- mervacantie, die thans aan de gang is, verschillende grote wer ken moeten blijven stilliggen. Ook aan technisch personeel bestaat grote behoefte. Wat de landbouw betreft noemde de heer De Kok Zuid-Afrika vooral voor energieke jonge boeren aantrekkelijk. Het is echter moeilijk er aan de gang te komen. De komst van Hollanders wordt door de Afrikaners niet di rect toegejuicht want die zijn naar hun mening te actief. Spr. besloot met te zeggen dat er voor Nederlanders in Zuid- Afrika grote mogelijkheden zijn mits men er maar komen kan. Na de causerie werden nog en kele vragen beantwoord. De heer M. J. van Minnen leidde de heer De Kok namens de Z.V.U. in en dankte hem na afloop voor zijn interessante causerie, daarbij de hoop uitsprekend dat hij door middel van het „Zeeuwsch Dag blad" de Zeeuwse bevolking ver der op de hoogte zou houden van hetgeen in Zuid-Afrika gebeurt. Geen nieuws over de gasvoorziening op lange afstand Het was daarom maar een som ber gestemde nieuwjaarsrede, die burgemeester W. C. ten Kate gis teravond, op de eerste raadsver gadering van het nieuwe jaar, uit sprak. Somber temeer, omdat het met de financiën eveneens slecht staat. Spreker, die allereerst de mutaties die in de raad hebben plaats gevonden, memoreerde, was over het bouwvolume voor 1951 eveneens pessimistisch ge stemd. Hij hoopte, dat rekening gehouden zal worden met de cen trumfunctie die Goes bekleedt. Er zijn nog vele problemen. Het terrein is" aangelegd en aan het ontwikkelingsplan wordt met kracht gewerkt. Het algemeen rioleringsplan, de scholenbouw, het is allemaal met elan ter hand genomen. Het bureau voor Ge meentewerken kreeg een pluim pje, evenals het personeel van da reinigingsdienst en het brand-, weerpersoneel. Wat betreft de gasvoorziening op lange afstand is nog niets de finitiefs bekend. Ter bevoegder plaatse is dan ook op spoed aan gedrongen. (Zie vervolg pag. 2.) Het ziet er met de woningtoe stand in Goes maar somber uit. Vertoonde het begin van het afge lopen jaar een tekort van 500 wo ningen, tlians is dit aantal ge groeid tot 800. Het zielental der gemeente steeg van 13073 tot 13275 en de groei zou zeker gro ter zijn geweest, indien al dege nen, die hier hun werk hebben gevonden, zich ook zouden hebben kunnen vestigen. van de wapenstilstandsbepalingen. Zij zou hiervoor vrij toegang moe ten hebben tot geheel Korea. 5. De wederzijdse troepenmach ten zouden niet verder mogen worden verstrekt. 6. Krijgsgevangenen zouden worden uitgewisseld, op een basis van een tegen een. Sir Benegal Rau deelt verder mede dat het geallieerde opper bevel deze voorwaarden als een bevredigende basis voor bespre- kingéfi om tot een staakt-het- vuren te komen, had aanvaard. Peking antwoordde echter op vragen van de Commissie van Drie dat de door de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties genomen besluiten „onwettig en van nul en gener waarde zijn' daar geen vertegenwoordiger van Peking aan de besprekingen had deelgenomen. Vervolgens riep Radio-Peking op 22 December een lange ver klaring om, waarin werd ver klaard dat de gehele poging der Verenigde Naties, om tot een staakt-het-vuren in Korea te ko men, niets anders was dan een „Amerikaanse samenzwering' „Na het ontvangen van deze jongste verklaring van Peking", aldus Sir Benegal Rau, „werd de Commissie van Drie gedwongen te concluderen dat het, ondanks haar beste streven, onmogelijk was - tot een bevredigende rege ling voor een staakt-het-vuren in Korea te komen". Arrestaties te Athene. De politie te Athene heeft 60 personen gearresteerd, die leden van een communistische organi satie worden genoemd. Zij wor den beschuldigd van het aan werven van guerillastrijders en van andere revolutionnaire ac tiviteit. Een vrouwelijke gearresteerde, de 40-jarige Evanghelia Floria, is uit de derde verdieping van het politiebureau gesprongen. Zij is overleden. De politie zegt een onder grondse financiële organisatie van de communisten te Athene te hebben ontdekt. Zij kreeg een spoor, toen een vooraanstaande Griekse communist uit Praag te Athene aankwam met een vals Argentijns paspoort. Volgens de politie had hij opdracht de Griekse communistische partij te zuiveren en te reorganiseren. MOORD OP SUIKERFABRIEK IN INDONESIë. Op weg naar de riettuinen in het Boeloewangse in de baanop- zichter van de suikerfabriek Ka- bon Agoeng, de heer F. Lubeck, bij een beschieting met automa tische wapens gedood. De staalbedrijven in West- Wales hebben nog slechts schroot- voorraden voor 10 dagen en de Men verwacht in New-Dehli dat de Nepalese koning, die enige tijd geleden naar India is ge vlucht binnenkort op de troon zal terugkeren. Het Amerikaanse Hoge Commissariaat in Duits land zal van Frankfort naar Bonn worden verplaatst. De O.-Duit- se president, Wilhelm Pieck is gis teren 75 jaar geworden. Presi dent Truman is gemachtigd op dracht te geven tot de bouw van een vliegdekschip van 60.000 ton. Dit schip zal dienst doen als drij- vende basis voor zware vliegtui gen, die naar men meent, gebruikt zouden kunnen worden voor het meevoeren en uitwerpen van atoombommen. 96 procent der Westh-Duitse staalarbeiders heb ben zich uitgesproken voor een staking om hun eisen inzake me dezeggenschap in de bedrijven in gewilligd te krijgen. Gisteren is de 82ste zitting van het Ameri kaanse Congres geopend. De Duits-geallieerde besprekingen over een mogelijke Duitse bijdra ge in de verdediging van West- Europa, die op 8 Januari zouden beginnen, zijn voorlopig uitgesteld. De republikeinse raadgever der Amerikaanse regering in buiten landse aangelegenheden, John Foster Dulles, zal binnenkort naar Japan vertrekken om daar besprekingen te voeren over een Japans vredesverdrag. De Utrechtse hoogleraar en dichter. Prof. Gerretson (pseudoniem Geerten Gossaert) is gisteren in Amsterdam onder een tram ge komen. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Het onlangs opge richte „Comité Radioluisteraars" zal medio Januari een nieuw eigen radio-programmablad „Het Ra dioprogramma" gaan uitgeven. „De abonné's op de bestaande ra dioprogrammabladen betalen te veel en daaraan willen wij een eind maken", aldus het standpunt van het comité. Men verwacht grote moeilijkheden met de om roepverenigingen. DE BILT ZEGT: Overwegend droog weer met nu eri dan opklaringen en voorname lijk gedurende de ochtend nog op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Tempera tuur vrijwel overal geleidelijk stij- productie zal worden beïnvloed gend tot enkele graden boven het tenzij de aanvoer beter wordt. vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1