Irovintig^aw ®r(ORT FILO FOP GROTE PRIJSVERLAGING ALBERT HEIJN Zeldzame Plant Uit de historie van het Zwin* Akkertje co de NOTEERT EVEN? Reeds de Noormannen wisten het te vinden. Zeeuwse Wandelingen Kiespijn Ook in 1951, ALBERT HEIJN weer No. 1 Woensdag 3 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Wie met aandacht de Zeeuwse kranten leest, is gedurende de laatste maanden herhaaldelijk de naam Zwin tegengekomen. Het zou me niet verwonderen, als er ook in Zeeland mensen zijn, die niet weten waar het Zwin te vinden is en evenmin wat het eigenlijk is. Daarom dit artikel. opzoekt om haar eieren te depo neren. Verschillende variëteiten meeuwen vliegen krijsend over de moerassen naar de zee, waar ze plotseling duikehd een zilverig visje verschalken. En ook voor kieviten, tureluurs en wie weet welke moerasvogels nog meer is Het ontstaan van het Zwin. Door grote overstromingen, tel kens herhaald, ontstond in de vijf de eeuw van onze jaartelling in het westen van het tegenwoordige Zeeuwsch Vlaanderen een grote en diepe geul, die bij iedere hoge vloed breder en dieper werd en tenslotte doorliep tot de stad Brugge. Tussen Cadzand (toen een eilandje) en Knocke drong het met een brede mond in het land met zijarmen naar Oostburg en Aardenburg. Brugge had er in de 14e en 15e eeuw zijn grote handelsbloei aan te danken. Maar langzamerhand ging het Zwin verzanden, hoeveel moeite men ook deed om dit proces tegen te houden. Stuk na stuk werd in gepolderd en op 't ogenblik be staat er nog slechts een klein ge deelte van, een schorrengebied bij de duinen van Cadzand. HANDELSBLOEI OP HET ZWIN. Vanuit de Noordzee konden de grote schepen tot aan de haven van Brugge komen. Op drukke dagen waren daar soms 150 sche pen bezig met laden en lossen. Brugge was toen één van de voor naamste koopsteden der wereld en had in die tijd van grote voor spoed ongeveer 200.000 inwoners, dat is drie maal zoveel als tegen woordig. Ook de voorhavens van deze machtige handelsstad deel den in de bloei. Dat waren Dam me (in België gelegen) en de be kende plaatsjes Sluis en St. Anna ter Muiden, tegenover elkaar ge legen, elk aan een oever van het Zwin. St. Anna kreeg in 1241 stads rechten. Een eeuw tevoren was het ontstaan op een in het Zwin opgewassen schor. Nu is het nog slechts een klein plaatsje met een paar rijen huisjes rond een plein tje, waarop een oude pomp staat. Alleen de grote vierkante toren getuigt nog van een glorierijk ver leden. De Amsterdamse studen ten, die het vroegere gemeente huis als zomerverblijf hebben ge kregen, zullen er wel wat vertier brengen. Sluis is iets minder oud, kreeg tussen 1280 en 1290 stadsrechten, maar als u wilt weten, hoe groot het vroeger was, moet u maar eens een wandeling maken over de wallen. Toen was heel deze ruim te volgebouwd en woonden hier wel 20 a 30.000 mensen. U begrijpt het wel: door de ver zanding van het Zwin is er van de vroegere welvaart in genoemde plaatsen niets meer over; het zijn stille stadjes geworden, waar toeristen graag vertoeven. OORLOG OP HET ZWIN. Niet slechts vreedzame, rijkbe laden handelsvloten voeren over de wateren van het Zwin. Al de eeuwen door was het een toneel van oorlogsgeweld en krijgs rumoer. De bekende Noormannen stuur den hun drakenschepen erheen en konden op deze manier hun plun dertochten uitstrekken tot ver in Vlaanderen. En de eeuwendurende strijd tussen de Hollandse en Vlaamse graven werd voor een deel op dit water uitgevochten, evenals de 100-jarige oorlog tussen Frankrijk en Engeland. In 1340 b.v. werd hier tussen beide vloten vlak voor de wallen van Sluis een grote zeeslag geleverd. Ook in de 80-jarige oorlog te gen Spanje is hier meermalen bloedig gevochten, zowel tegen de Spanjaarden als tegen de kapers uit Duinkerken. HET ZWIN VAN Nü. Zoals ik reeds zei, bestaat er van het oude Zwin nog slechts een klein gedeelte, een gebied van schorren, waar de grens met Bel gië dwars doorheen loopt. Het Nederlandse gedeelte is echter maar 20 h 25 pet van het totaal In 't voorjaar is het een broed- Elaats van allerlei watervogels, ie wilde eend zwemt door de kreken en waggelt over de hogere schorren, waar ze een mooi plekje CXXXVIII. het hier een ideaal gebied om een gezin te vormen. In de zomer is het Zwin een groot paars tapijt van bloeiend schorrekruid, terwijl ook zeekraal lamsoren, zeeasters en andere dergelijke planten volop tieren in dit drassige oord. Om deze plantengroei in stand te houden, is het nodig, dat het zoute water in de kreken geregeld ververst wordt. Er loopt dan ook (Ingez. mededeling, advert.) Neem een geul vanaf de zee naar dit gebied. En dat is het 'm nu juist, waarom het Zwin de laatste tijd telkens op de proppen is gekomen We zijn bang, dat die geulen aan de toch al niet brede duinen zul len knagen, een gevaar, dat in deze omgeving niet denkbeeldig was. Daarom zouden we liefst de toegang tot het Zwin definitief afsluiten. Maar daar verzetten zich de Belgen tegen, die het Zwingebied als recreatieoord wil len behouden, vooral voor de zo mergasten uit Knocke. Een com missie is benoemd om de juiste oplossing te vinden, die beide bu ren bevredigt. Ondertussen heeft men op Nederlands gebied een dam aangelegd, zodat het zee water niet meer het Zwin kan binnenvloeien. Dat was nodig om de achterliggende Zwindijk te be schermen. Zou deze doorbreken, dan stond een groot deel van Zeeuwsch Vlaanderen bloot aan overstroming. Om de plantenvege- tatie in stand te houden, kan men af en toe echter nog wel wat wa ter binnenlaten. De Belgen hebben hetzelfde ge daan met de geul op hun grond gebied. Wanneer ze zo bezorgd zijn over het voortbestaan van het Zwingebied, laten ze dan niet zo verontwaardigd doen, maar hun eigen geul weer openmaken! L. v. W (Intussen is bekend geworden, dat een andere geul wordt gegra ven, waaraan, behalve ,,Het Zeeuwse Landschap", diverse ge meenten in W.Z. Vlaanderen veel geld ten koste leggen). Aan de heren J. P. Markusse en J. J. M. van Oeveren te Kort- gene werd dezer dagen het onder scheidingsteken Oorlog en Vrede uitgereikt. Voor het tweede gedeelte van de lichting 1952 zullen 15 jonge lui uit Kortgene worden gekeurd. Met ingang van 1 Januari 1951 is mej. N. Engelvaart te Kortgene benoemd tot penningmeesteresse van de gymnastiek- en athletiek- vereniging O.K.K. in de plaats van de heer J. L. Maas. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candi- daats-examen voor civiel-inge- nieur de heer C. P. Kallewaard te Kortgene. Te Grjjpskerke keerde op 30 Dec. j.l. uit Indonesië terug sol daat Andries Bastiaanse. Eén sol daat uit deze gemeente is nog in Indonesië. De heer H. P. de Munck, on derwijzer aan de O.L.-school te Rilland is als zodanig benoemd aan de O.L.-school te Domburg. De opbrengst der collecte ten bate van de Kankerbestrijding tijdens de uitvoering der Chr. Zangvereniging te Kamperland bracht f 107.85 op. Tot knecht bij de Visserijpolitie op de Zeeuwse Stromen met standplaats Hansweert is aange steld de heer A. Jumelet Dz. te Bruinisse. Zaterdagavond keerde soldaat S. Marcusse, de laatste militair van Kamperland, die nog in In donesië verbleef in zijn ouderlijke "oning terug. Afscheid van de heer D. W. Lindenbergh. De heer D. W. Lindenbergh, die op 1 Januari j.l. aftrad als Pro vinciaal Voedselcommissaris in Zeeland en opgevolgd werd door ir J. D. Dorst, heeft vorige week in een samenkomst te Goes af scheid genomen van de plaatse lijke bureauhouders, de afdelings chefs en verschillende genodigden uit landbouwkringen. Nadat de heer Lindenbergh woorden van dank had gesproken voor de hem verleende koninklijke onderscheiding en voor het ver trouwen en de samenwerking tij dens zijn ambtsperiode, werd hij in waarderende woorden toege sproken door vertegenwoordigers van de Directie van de Landbouw, van de afd. Personeel en Mate- riëel van het departement van Landbouw, van het personeel (waarvan hij een vulpen en pot lood ontving), door ir Dorst en door vele andere sprekers, o.m. de hoofdcontroleurs van diverse diensten. De heer Lindenbergh dankte voor de gesproken woor den en het geschenk. Maj. de Kam ijdens jacht partij gewone. Toen de Prov. secretaris van Steun Wettig Gezag, maj. P. de Kam, tijdens een jachtpartij in de omgeving van Grijpskerke met de kolf van zijn geweer de sterkte van het ijs wilde proberen ging het geweer plotseling af. Majoor de Kam kreeg hierdoor een lading hagel in het linkerbeen en moest, nadat hem door dokter P. J. Bom van Oostkapelle eerste hulp was verleend naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd worden. DRIJVENDE TORPEDO IN WESTERSCHELDE. Personeel van v. d. Tak's Ber- gings Bedrijf heeft een merkwaar dige oudejaarsavond gevierd. Midden op de Schelde tussen Breskens en Nieuwersluis ont dekten deze koene bergers een voorwerp in het water dat eruit zag als een lange sigaar en bij na der onderzoek een drijvende tor pedo bleek te zijn, souvenir van de jongste oorlog. Rustig hebben zij het monster op sleeptouw genomen en het aan land gebracht bij de Oranjemolen dijk te Vlissingen, waar de Mijn- opruimdienst van de marine voor de demontage zorgde. Ver op zee heeft men de lading vernietigd. IN VROLIJKE BUI, NAAST DE BRUG GESTAPT. Zaterdagnacht omstreeks het middernachtelijk uur zag de groentekoopman L. uit Vlissingen een man in vrolijke stemming wankelen over het ijs van de wa tergang nabij de Vlissingse Hoge- weg. Toen de nachtelijke wande laar in het midden van de water gang was gekomen, zakte hij er door. Geheel ontnuchterd werd hij door de heer L. en diens schoon zoon uit het frisse nat gevist. Dr v. K., die inmiddels was gewaar schuwd verleende de eerste hulp en bracht de man, die zei in z'n vrolijke bui, naast de brug té zijn gestapt, naar huis. MIDDELBURG. Jubilea en afscheid N.V. De Vitrite Fabriek. Zaterdagmorgen verenigden zich in de cantine der N.V. De Vitrite Fabriek, de directie en vertegenwoordigers van he personeel, teneinde enige werk nemers te huldigen i.v.m. hun 40- of 25-jarig jubileum. De personen met 40-jarige dienst waren P. Adriaanse, A. C Ryken en A. Wolf, terwijl A. Huysman en Ch. II. Schutte 25 jaar werkzaam waren. De directie bracht hun dank voor hetgeen zij gedurende veie jaren in het belang van de ven nootschap hebben verricht, jn- der aanbieding van een enve loppe met inhoud. Ook de voor zitter van de Personeelraad, de heer P. Meliefste, bood zijn ge lukwensen aan. Naar gelang van de afdeling waarin zij werkzaam zijn ge weest, werden zij gefeliciteerd door hun afdelingschef en naaste medewerkers, terwijl cadeaux werden overhandigd. Nadat door enkele jubilarissen een dankwoord was gesproken, bleef men nog enige tijd onder een genoeglijk praatje bijeen, Hierna werden door de direc tie en vertegenwoordigers van het personeel ontvangen een drietal werkers, die op 1 Ja nuari 1951 het bedrijf met pen sioen verlaten. Hun namen, met vermelding van het aantal dienstjaren, zijn M. P. Simonse (47), N. Jansen (45) en Johs van Helleman (30). De directeur, de heer B. A, Hesselink, richtte woorc.cn van dank en waardering to' dit drie tal Hierna voerden naast de voorzitter van de Personeelraad verschillende sprekers h woord, die in het bijzonder met betrokkenen in de loop der jaren hadden samengewerkt. VLISSINGEN. Drank in de man; rijbewijs kwijt. Enige uren na het inwerking tre den van de nieuwe wegenver keerswet moest de Vlissingse po litie reeds de scherpe bepaling toepassen die daarin is gesteld tegen autobestuurders die bij het nieuwjaarwensen te veel drank had gebruikt en in de Irislaan een hekwerk ramde toen hij de bocht verkeerd nam, zit nu zonder rij bewijs totdat de rechter uitspraak zal doen. GOES. Buitenlandse Nieuwjaarswens voor onze stad. Het zal onze stadgenoten niet zijn opgevallen, dat de stadhuis klok bij de jaarswisseling werd geluid door een tweetal dames, w.o. een Hongaarse, die met oud en nieuw in een der plaatselijke hotels logeerde. Alvorens het nieuwe jaar werd ingeluid bracht het tweetal een warme chocolade dronk aan de plaatselijke politie, Van 200 eerlijke vinders, Zaterdag j.l. was het in Goes de „dag der gevonden voorwerpen' Niet minder dan 200 mensen heb ben in het centrum van de stad een portemonnaie gevonden. Som migen liepen er direct mee naar het politiebureau, anderen maak ten het nieuwe beursje direct open teneinde te onderzoeken of men de eigenaar kon opsporen.^ Tot hun verrassing bemerkten de' vinders, dat ze gebukt hadden voor een originele reclame-stunt van het Geschenkenhuis in de Lange Kerkstraat. In de beursjes zat nl, een briefje Waarin werd medege deeld dat men de portemonnaies mocht behouden en waarbij tevens verwezen werd naar de balans opruiming. 's-H. HENDRIKSKINDEREN. IJsvereniging „De Poel". De ijsvereniging „De Poel' hield een algemene ledenverga dering, waarin een nieuw be stuur gekozen werd. Dit bestaat uit de heren: A. de Schipper, M. de Schipper, M. - Vermeule, C. Klap en J. Schipper en de da mes mej. K. de Dreu en L. v. d. Vrie. Tot voorzitter werd geko zen de heer A. de Schipper Jaczn. ARNEMUIDEN. Bietencampagne geëindigd. De bietencampagne is thans ge ëindigd. Lagen voorheen de bieten meters hoog op de Kade, dit jaar was dit niet het geval. Alle bie tenwagens werden met de grijp- kraan rechtstreek in de schepen gelost. Gewogen werden voor Dintel- oord 5.422.020 en voor de Centrale 1.476.950 kg. bieten. KAMPERLAND Jaarfeest C.J.M.V. Vrijdag- en Zaterdagavond werd in de Hervormde school het jaarfeest der C.J.M.V. „Eben Haezer" gehouden. Na opening door ds Postma hield de heer P. de Moor een in leiding uit Samuël 1. Daarna volgde de schets „Boerke Naas". Hoofdthema van de beide avon den was het door J. de Jong ge schreven toneelstuk „Nijnke", dat bijzonder in de smaak viel. Enkele leden van de Mandoline club „Volharding" zorgden voor de muzikale omlijsting. Beide »i/ "p 112. „Aangenaam!" zei Filo, „mijn naam is Filo Fopmaar mwat zei U dat U was, Botanicus?" „Juist! Botanicus, ofwel plantkundige; een mooi beroep, jongmens!" was het antwoord van Dr Spriet. „Kom mee, mijn huis is vlakbijHij zette een wandelpas in, zó onverwacht snel, dat Filo hem met moeite bij hield. „Juist, jongmens, je deed kranig werk!" ging Dr. Spriet verder, „het was geen pretje In die modder; ik heb natte voeten gekregen en daarom ga ik andere sokken aandoen; we zijn gelukkig bijna thuis Na een uur hadden zij het huis van Dr. Spriet bereikt. Toen deze zich een beetje had opgeknapt, liet hij Filo zijn plantkundige ver zameling zien. „Tjonge!" zei Filo, „dat 's niet mis; een pracht- collectie! Hoor eens, Dr. Spriet, hebt U wei eens een plant in een steen zien veranderen?" „Dat kan niet, jongmens!" „Ik zal U laten zien dat het wél kan", zei Filo, nam het plantje dat de ge leerde uit het moeras had meegenomen en deed het in een koker tje KATS. Verbouw toren. Vrijdagmiddag werd ten ge meentehuize te Kortgene de ver bouwing van de toren aanbesteed Er werd als volgt ingeschreven P. A. Remeeus f 3284; L. W. Leen- dertse f3380; D. C. Schippers f3450; L. Vogelaar f3562; C. Anemaet f 3730; J. M. de Kater f3780; Gebrs. Kievit f 4150; H. M, Haringman f 4650 en Schroevers- Tazelaar f4725. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, t.w. P. A. Re meeus, wonende te Kats. KORTGENE. Revisiecommissie Sociale Bjjstand Op grond van de Overbruggings regeling is dezer dagen een Revi siecommissie voor Sociale Bij stand in het leven geroepen, wel ke in beroep zal beslissen over zaken, die uit de toepassing van de Overbruggings- en Sociale Bij standsregeling voortvloeien. De commissie bestaat uit de heren A. A Schuit, burgemeester, te vens voorzitter; M. Broekhoven, Colijnsplaat; J. van Hakken, Kortgene; J. van Gilst te Colijns plaats. Voorts een vertegenwoordiger van de Rijksconsulent voor de So ciale Bijstand en het Gewestelijk Arbeidsbureau. Als secretaris treedt op de heer P. G. van den Bosse, Kortgene. BRUINISSE. Mosselkwekers bespraken hun belangen. De mosselkwekersvereniging „Algemeen Vissersbelang" hield haar jaarvergadering in het Veerhuis o.l.v. de heer A. Ver spoor. Aan het begin dezer vergade ring bracht burgemeester van den Berg namens de Commissa ris der Koningin de bijzondere dank over van het Koninklijk paar voor de wijze, waarop de vissersvloot hulde betuigde tij dens het Koninklijk bezoek. In zijn jaarverslag memoreer de de secretaris, de heer D. de Koning, dat in het afgelopen jaar weer enige moderne mos- selvissersvaartuigen het ver ouderde houten type vervingen Hij herdacht de overleden leden Muller, de Waal en de Koning en stond uitvoerig stil bij de ramp, die de mosselcultuur heeft getroffen. De rekening van de penning meester, de heer M. A. Jumelet sloot met een batig saldo van f 216,25. De heren W. N. Hoogerheide, Jac. de Waal Lz. en H. Jumelet, werden bij acclamatie herkozen als bestuursleden. Bij de rondvraag drong de heer H. Jumelet erop aan, nu de Wie- ringer vissers in Zeeland de zelfde rechten hebben gekregen als de Zeeuwen en erkend mos selkweker zijn, aan de Zeeu wen dezelfde rechten te doen geven, wat betreft mosselzaad- visserij op de Waddenzee, waar bij de Wieringers nog altijd een voorsprong hebben. De afge vaardigde naar de vergadering van de Stichting voor de Zeeuwse Visserijbelangen zal dit punt ter sprake brengen. De plannen tot sanering van de mosselpercelen en wederopbouw van de mosselcultuur blijken in een vergevorderd stadium te verkeren. Mogelijkheden voor ijle haring visserij Het blijkt, dat voor de mos selvissers, die niet in staat zijn in hun eigen bedrijf in hun on derhoud te voorzien en nu de kuilvisserij beoefenen, de moge lijkheden zeer gering zijn. Mo menteel is praktisch alleen de visserij op bliek geoorloofd. Enigen hadden, voordat de winter intrad, reeds het initia tief genomen om ook de ijle ha ringvisserij te gaan uitoefenen, docht dit blijkt zonder vergun ning niet mogelijk. De Stichting voor de Zeeuwse Visserijbelangen wendt nu po gingen aan om ontheffing van dit verbod te verkrijgen. Doorlichting op fcb.e. Medio Januari zal weer een massa-doorlichting plaats heb ben op t.b.c. Niet minder dan 30 huisbe zoeksters uit de beide vrouw-=*i- vereniginge zullen bij iedere in woner gaan informeren, of men zich wil laten doorlichten. ST. ANNALAND. Totaal aanvoer suikerbieten. Hoewel de suikerbietencam pagne nog niet helemaal ten einde is, is reeds bekend hoeveel Koninklijke keert 4 pCt interim dividend uit. De directie der N.V. Koninklij ke Nederlandsche Petroleum Mij deelt mede, dat besloten is tot uitkering van een interimdividend over het boekjaar 1950 van 4 pCt contanten, betaalbaar van Woensdag 7 Februari a.s. af, te gen intrekking van dividendbewijs No. 92 der aandelen en onderaan- avonden was de zaal goed bezet, delen. (Ingez. mededeling, advert.) MAÏZENA per pak 15 ct BAK- EN BRAADVET per pak 36 ct SPERCIEBONEN per groot blik 72 cl DOPERWTEN. groot blik vanaf 64 ct PRUIMENJAM per pot 39 ct HUISHOUDJAM per pot 65- 47 ct DROOGKOKENDE RIJST 500 gram 49 ct GROENE ERWTEN 500 gram vanaf 27 ct SPLITERWTEN 500 gram vanaf 33 ct BRUINE BONEN 500 gram vanaf 39 ct A.H. THEE De krachtigste en de geurigste NU per 100 gram 64 72 - 76 - 80 - 85 ct ZAANSE BESCHUIT grote rol 26 ct GROTE ONTBIJTKOEK per stuk 38 ct ZAANSE KOEKEN 50 ct MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! Spaart onze Cinderella plaatjes bieten er dit jaar werden aange voerd, n.L ca. 4 millioen kg. minder dan vorig jaar. De aan voer was als volgt: Ver. Coöp. Suikerfabr. Dinteloord en Roo sendaal 7.458.307 kg. (in 1949: 9.047.851 kg.); Puttershoek 3.763.124 kg. (4.057.918 kg.) en Centr. Suikermij. 3.435.371 kg. (5.209.680 kg.). Er zijn nog en- kele landbouwers, die al hun bieten nog niet van het land hebben, ja zelfs gedeeltelijk nog in de grond. Gemiddeld bad men over de opbrengst niet te klagen, al was die niet zo als vo rig jaar, evenmin het gehalte. Klopjacht. Bij de tweede klopjacht, die in de Noord- en Uiterstnieuw- landpolder gehouden werd, zijn 87 hazen geschoten. In totaal werden in 1950 176 hazen buit gemaakt tegen 150 in 1949. ST. MAARTENSDIJK. Begin van brand. Zaterdagmorgen zag de brand weerman J. de Graaf rook op stijgen uit de schuur van de heer 'L. van Gorsel. Bij nader onder zoek bleek, dat een houten kist, die als vuilnisbak werd gebruikt, in brand stond. Vermoedelijk was smeulende as daarin ge deponeerd. Door de kist buiten te brengen werd erger voorko men. Ongeval. Maandagmorgen had de doch ter van de heer I. van As hel ongeluk op de Molendijk door de gladheid te vallen. Met een ge broken enkel en een lichte her senschudding werd zij opgeno men. De leider der Italiaanse com munistische partij, Palmiro Togli- atti, die, zoals gemeld, kortgele den naar Moskou is vertrokken, heeft de Italiaanse communisti sche partijleiders instructies ge zonden over de in de komende maanden door de partij te volgen gedragslijn. HEDEN, 3 JANUARI. GOES. Hotel de Korenbeurs 11 uur: Installatievergade ring Kamer van Koophandel en Fabrieken v. d. Zeeuwse Eilanden. 7 uur: Gemeenteraadsverga dering. MIDDELBURG. Concert- en Gehoorzaal (kl. zaal) 8 uur; Z.V.U. Lezing van de heer J. J, Th. de Kok over Zuid- Afrika. DONDERDAG 4 JANUARI. GOES. Prins van Oranje, 8 u.: Z.V.U. lezing als in Middel burg op Woensdag. Schuttershof, 8 uur: Concert Arti et Amicitiae. Prins van Oranje, 8 u.: Chr. Besturenbond. VRIJDAG 5 JANUARI. MIDDELBURG. Schuttershof, 8 uur: feestavond Perso- neelsver. Raad v. Arbeid. Nagekomen Advertentie Einde van het Belgische wantrouwen? Heel wat is er de laatste maanden te doen geweest over het leggen van een dam door het Vrije van Sluis voor de mon ding van het eeuwenoude Zwin De bedoeling hiervan was ver dere duinafslag te voorkomen. Van Belgische zijde werd heftig geprotesteerd, daar men vrees de, dat de afdamming de onder gang van het natuurreservaat zou bewerkstelligen. Ook waren de Belgen er niet over te spre ken, dat het aanleggen van de dam buiten hun medeweten was geschied. Hoewel van Nederlandse zijde werd verklaard, dat het voort bestaan van het Zwin mede een Nederlands belang is en dat al het mogelijke zou worden ge daan om het natuurreservaat te behouden, trokken onze Zuider buren deze verklaringen in twijfel. Wel greep de zee een paar maal zelf in door het uitschuren Van een oude geul, doch dit werd niet voldoende geacht, daar hierbij slechts gedeelten van het Zwin zeewater ontvingen, Zoals reeds gemeld, is men van Nederlandse zijde enige da gen geleden begonnen met het (Inaez. mededeling, advert.) Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoeraen op 2 Januari medegedeeld door de Inca»»o-Bank N.V», Goea Amsterdamsche Bank N.V. Grootb. Obligatiën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening '47 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertilic. Indië 1937 A Grootboek 1946 Cult. Hand. Ind. Bk. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurg. Berkels Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lev. Bros Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do. 6 cum. pref. wd Wilton Biliton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim 'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber 'Cendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap.lijn m 97 95# 95# 97# 96# 96-3 4 m 92J4 95# 39 77# 14154 169 316 11454 165 120 169J4 142J4 220 304 227 172 15154 229 270# 28554 29954 296 114J4 108 9554 97 35 89 36 18354 119 Kon. Boot 138# 141 97/4 Kon. Paketvrt. 115 114J4 9754 Ned. Scli. Unie 151# 151# 95# v. Ommeren's Sv. 194# 195 95# Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. 148# 147 9754 162# 161# 96# H.V.A. 109# 108# 54# 9654 Java Cult. 54# 78# N.I.S.U. 95# 95# 100 Vorstenlanden 24 23# 92# Deli Bat. Mij. 111 110 95# Deli Mij. 99# 98 39# Senembah 87 87 7554 14154 Muller Co. 163# 163# Amsterd. Bk. 166 166 169 Escompto Bk. 42 42 316 Holl. Bk. Unie 263 266 115# Cert. Javasche Bk. 85 12754 Herstelbk. Pr. 163 Ned. Bk. v. Z. Afr. 225 229 123 R'danische Bank 176# 177# 168# Surinaamse Bk. 14754 Twentse Bauk 171 172# 21954 Am. Smelting 77# 305 Anaconda Copp. 41# 41# 235 Bethl. Steel 50# 49# 22754 Chrysler 75# 173# General Motors 98 96 152 Intern. Nickel 39# 39# Kennecott 80 79# 2 28 Rep. Steel 46# 46 271 Stand. Brands 6# 654 289# U.S. Steel 43# 44 30054 Cities Service 91# 92# 1854 298# North Am. 18 Cont. Oil 95# 97 115# Midcont. Oil 57 ex. 58# 110 Philips Oil 81# 94 Shell Union 56# 57 97 Tide Water 39# 39# Baltimore 2054 19 91# Miss. K. Texas 1154 10# 37 New York Centr. 23# 22# 185 Pennsylvania 2354 23# 119 Canadian Pac. 24# Heden overleed, zacht en kalm, c.-.ze innig geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder CORNELIA KLOOSTERMAN, Weduwe van Maehiel in 't Ank-er, in de ouderdom van 75 jaar en 9 maanden. A. K. IN 'TANKER. W. J. IN 'TANKER. S. C. IN 'TANKER— ZANDEE. MACHIEL. KEES. WIM. Schore, 31 Dec. 1950. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 4 Januari 1951, des middags om 12 uur. uitgraven van de middengeul. Dit geschiedt door de D.U.W., in opdracht van „Het Zeeuwse Landschap". Hiermee is een eind gekomen aan het Belgische wantrouwen. Gehoopt werd, dat bij giertij de gegraven geul door de zee verder uitgeschuurd zou worden. Zover fe het evenwel nog niet gekomen, daar bij het laatste springtij tengevolge van de Oostenwind het water niet hoog genoeg kwam. Wellicht heeft men een volgende maal meer succes. BERGEN OP ZOOM. Gezin ternauwernood aan gasverstikking ontkomen. Zondagmiddag is het gezin Ver biest, -bestaande uit man, vrouw en drie kinderen en wonende in de Johannesstraat door gas be dwelmd door de buren in de ka mers gevonden. Direct waar schuwden zij de dokter, die ée slachtoffers naar het Algemeen Burger Gasthuis liet overbrengen. Daar de huisdeur op slot waa werd aanvankelijk de mogelijk heid van zelfmoord niet uitgeslo ten geacht. Bij een onderzoek door de politie bleek echter, dat all» kranen gesloten waren. Fitters van de gasfabriek vonden tenslot te een breuk in de buitenleiding. Doordat vorst en sneeuw de grond afsloten moet het gas door de vloer de woning zün binnenge drongen. Onder dezelfde omstan digheden was ook reeds vorig jaar een ander gezin, dat toen dit huis bewoonde, ternauwernood aan de verstikkingsdood ontsnapt. De buren waren Zondagmiddag getroffen door de volstrekte stil te in het huis. Door hun kloppen gewekt wist mevrouw Verbiest toen nog naar de deur te kruipen en deze te openen. De heer Verbiest en een der kinderen zijn ook thans nog niet geheel buiten levensgevaar. V eilingsberichten GOES. Veiling van 2 Jan Appels voor export: Goudreinet- ten 30,0532,60, Jonathan 58, Zure Bellefleur 3034, Golden Delicious 4243, Cox Oranje Pippin 64,5075,20, Jonathan (verpakt) 4953. Gewone vei ling: Jonathan 3234, Goudrei- netten 1224, Zure Bellefleur 21, Golden Delicious 1435, Cox Oranje Pippin 37, alles per 100 kg. GOES. Eiermarkt van 2 Jan. Prijsbericht voor de handel: Grote kipeieren 11, kleine 9. Prijs voor verse kipeieren tot .s. Zaterdag f 2,13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uit betaald. VEERE. Vismijn van 2 Jan.: 342 kg export-garnalen 1,962,39 831 kg schar 3644; 322 kg bot 4453; 28 kg wijting 40—51; 13 kg kabeljauw 9396; 43 kg schar- dijn 40—46; 13 kg ongesorteerde vis 44.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3