Nog steeds suizen de bommen neer op Helgoland* De galeislaaf ADAAtSON OhcUc de foupe. In Schotland verlaten eilanden genoeg Eilandbewoners blijven op terugkeer hopen. Geef ons Helgoland weer terug. SANATOGEN Hatschie II •JTÏÏÏÏ1 Ten onrechte als politieke delinquent behandeld. Woensdag 3 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De dag, die de catastrophe over het eiland bracht, de zwartste dag in de geschiedenis van Helgoland, was de achttiende April 1945. Meer dan twee uur lang bombardeerden toen ruim dui zend Engelse vliegtuigen dit stuk rots met projectielen van het zwaartste kaliber. Het rotsblok doorstond de aanval, maar de woningen, scholen, kerken en hotels werden even als het beroemde aquarium en de vuurtoren, totaal ver woest. De uitwerking van de bom menregen was verschrikkelijk. De rota scheen op zyn grondvesten te beven. Stof vulde de bunker, dat f(jne rode stof, dat men nog vandaag op zjjn tong meent te voelen. Aan het zware dreunen van de neerstortende rotsmassa's scheen geen einde te komen. De Ingangen van de bunkers werden bedolven. Het Ucht ging uit. Kin deren huilden en vrouwen sidder den. De mannen konden geen woord uitbrengen en waren doods bleek. Wat ging er gebeuren? VERSCHRIKKELIJK BEELD. Toen werd het even na twee uur helemaal stil. Was de aan val afgelopen? Men waagde het, door de kleine gaten bij de Ingan gen naar bulten te kruipen. Ver schrikkelijk was het beeld, dat men te zien kreeg. De meeste hulzen van de lage strook land, die de brand van 15 October wa ren ontkomen, waren door bri santbommen vernield. Hier en daar brandde het. De lage land- strook was niet meer, was de eer ste indruk. En wat een aanblik bood de eens zo scherpe rotswand. Aan de Zuid-Oostkant was de rots geheel vervormd. Over het rots geruis, vlak bij de bunker, die door losse stenen was bedolven, klommen wij naar boven. Daar zagen wij een enorme puinhoop voor ons liggen. Van het zuidelijk voorterrein stegen de zware rook wolken van brandende olie om hoog. Toppen van masten doken boven het wateropppervlak op en wezen de ligplaatsen van de ge zonken schepen. Maar nog meer schokte de aan blik van het Oberland. Het leek, alsof hier trechter aan trechter lag. De vuurtoren, die altijd het van verre zichtbare symbool van het eiland was geweest, lag in stukken op de grond. De kerkto ren stond nog overeind. Het was echter nog slechts voor één dag. De volgende dag werd hij opge ilazen. Het schip van de oude, mooie kerk, bestond uit twee gro te bomtrechters. Op de puinhopen lag het kostbare doopvont, waar de kinderen altijd hun doopwater naar toe hadden gedragen. En Jvie zou het beeld kunnen ver geten, dat het kerkhof bood, waarover men steeds zo eerbiedig geschreden had? De bevolking moest na het grote bombardement het eiland verlaten. ZIJ woont nu verspreid over 180 verschillende plaatsen ln Duitsland. 8009 EMIGRANTEN. Vlak na de overgave, op 8 Mei 1915, hoopten de Helgolanders nog, dat op het eiland spoedig weer wederopbouw zou worden toegestaan. Maar toen Engeland in 1917, evenals op de achttiende April, 8700 ton springstof in de onder grondse bunkers liet bréngen en het eiland liet springen, verloor men deze hoop. Ondanks alles bleef het eiland staan. Helgoland heeft de groot ste explosie van Europa, afgezien van kleinere aardverschuivingen, goed doorstaan.En ook bij de oefenvluchten In het bommenwer- pen, die de Britse luchtmacht bij na dagelijks uitvoert, houdt het eiland zich goed. De eilandbewoners, het waren er 3000, beven steeds weer bij het geluid van een explosie, die zij op het 60 mijl van de Noordzee ver wijderde vasteland kunnen horen. De meesten van hen zijn momen teel werkeloos. Er zijn Helgolan- der families, die met vier of vijf personen ln een kleine kamer leven. De vissers zetten echter nog al tijd hun kreeftenkorven bij Helgo land uit, en halen met levensge vaar de vangst uit zee, waarbij zij voortdurend in de vrees leven, een bomaanval te moeten mee maken. HET RECHT. Over de juridische kant van de kwestie-Helgoland zijn na de oor log verschillende memorandums en verhandelingen geschreven. In een verhandeling van de stad Hamburg wordt betoogd, dat het niet in oorlogstijd bombarderen van de bewoonbare plaats Helgo land, volgens de regelen der „Geef ons Helgoland, weer terug." Dat is de vraag van de bewoners van dit zwaar gebombardeerde eiland dat thans nog door de Britten als oefenobject wordt ge bruikt. Reeds tijdens de oorlog, toen de Britse eis werd ge steld het eiland ouer te geven, hebben Helgolanders getracht de commandant van het eiland gevangen te ne men en op zijn commando post een witte vlag te hijsen. Maar zij werden verraden, gearresteerd en op het Duitse vasteland geëxecuteerd Toen volgde het Britse bombardement. matige daad is. De Engelse rege ring, wie de verhandeling in han den werd gesteld, antwoordde, dat de Britse bombardementsvlieg tuigen absoluut oefeningen moes ten houden en dat voor dit doel geen plaats was, die geografisch zo gunstig lag als Helgoland. Toen dezer dagen de conserva tieve afgevaardigde prof. Savory er de aandacht op vestigde, dat er in Schotland voldoende onbewoon de eilanden waren, die men voor dergelijke oefeningen kon gebrui ken, protesteerde Schotland. En dus wordt Helgoland nog steeds gebombardeerd. En toch, als steunpunt voor schepen ln de storm, als reddings station voor schipbreukelingen, als lichtbaken, als plaats van on derzoek voor de zeebiologie, en van de ornithologie, als badplaats, die duizenden gezondheid en ont spanning bracht, als een bijzon der mooi, zonderling stuk natuur was Helgoland van betekenis. Men zou toch denken, dat zo'n eiland de moeite waard is, voor bommen gespaard en voor de Haagse Conventie een onrecht- mensheid bewaard te blijven.. (Ingez. mededeling, advert.) Haal gezondheid in huis, een reserve aan gezondheid, waaruit gij putten kunt na dagen van inspan ning of zorgen, om Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. Het Zenuwsterkende Voedsel (Invez. mededeling, advert.) De organisatie der zeepkistenwedstrijden. Nu het achter ons liggende sei zoen heeft bewezen, dat de zeep- kistenwedstrijden zich een belang rijke plaats ln het sportleven der jeugd hebben veroverd, acht het Nationale Zeepkisten Comilé, dat destijds door de K.N.A.C. en de K.N.M.V. en met instemming van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is op gericht, het nuttig tezamen met de bestaande en nog op te rich ten Comité's een vergadering te houden. Daarin zouden dan de verschillende vraagstukken, die o.m. verband houden met een lan delijke regeling van het wedstrijd programma en de nationale en in ternationale kampioenschappen kunnen worden behandeld. Deze vergadering zal worden gehouden op Donderdag II Januari a.s. des morgens te 10 uur in Hotel Kurhaus te Scheve- ningen. Alle bij het Nationaal Comité bekende plaatselijke Co mité's zijn tot bijwoning van deze vergadering uitgenodigd, terwijl nieuwe Comité's of Comité's in oprichting zich daartoe kunner. aanmelden bij het Secretariaat van het Nationaal Zeepkisten Comité, Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage. Hoofdbestuur Stichting voor de Landbouw in 1951. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité heeft zijn nieu. we voorzitter, ir C. S. Knottnerus, aangewezen als hoofdbestuurslid van de Stichting voor de Land bouw in plaats van de heer P. J J. Dekker te Wemeldinge. In het jaar 1951 zal het hoofd bestuur van de Stichting voor de Landbouw bestaan uit de volgen de heren K.N.L.C.: H. D. Louwes, Mr C. Th. Graaf van Lynden van Sandenburg; J. H. Tanting en ir C. S. Knottnerus; Chr. Boeren- en Tuindersbond Chr. van den Heuvel; H. M. Ger- brandy; B. Havenaar en J. Ha verkamp; Kath. Ned. Boeren-en Tuin dersbond: Jos Zegers; G. Mer- tens; Jac. Groen en A. J. de Goey; Algem. _Ned. Landarbeiders bond: J. Lageveen en A. de Ruy- ter; Ned. R.K. Landarbeidersbond: C. J. van der Ploeg en A. A. Pan nebakker; Ned. Chr. Landarbeidersbond: P. Stokman en D. Meyer. In de Januari-vergadering zal het hoofdbestuur een voorzitter en een ondervoorzitter voor dit jaar benoemen. De actie van de vlootstrijd- krachten der V.N. Generaal Mac Arthur heeft be kend gemaakt, dat in de zes maanden voor 30 December de vlootstrijdkrachten der V.N. en de vliegtuigen der vliegkampschepen 15.355 Chinese en Noord-Kore- aanse manschappen hebben ge dood. De gemeenschappelijke ac tie leidde tot de vernieling van 345 schepen van allerlei soort, 71 fabrieken, 4437 magazijnen andere gebouwen, 210 opslag plaatsen voor munitie en andere voorraden, 6480 oliereservoirs, 1090 spoorwegwagons, 198 Loco motieven, 2411 voertuigen van al lerlei soort, 131 tanks, 81 vlieg tuigen, een vliegtuighangar, 107 bruggen en één tunnel. Aan een groot aantal soortgelijke doelen werd schade aangericht. De vloot strijdkrachten maakten 132 ge vangenen, vijf voertuigen, 15 sche pen en 1 munitiemagazijn buit. (Ingez. mededeling, advert.) RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het at tegen de weldadige warmte van de pljnatlllende Thermogène. (Ingez. mededeling, advert.) Opnieuw hebt U kou gevat en hoestUdagen-1 lang. Grijp tijdig in. I Bronebitis dreigt Neem heden nog akker s abdijsiroop, die weldra Uw hoest zal stillen en Uw keel en luchtpijpen zuiveren van prik- kelend sbjm en ziektekiemen. Morgen reeds zilt U zoveel betert Tegen (Kou, Hoest, Bronchitis eh Griep: wV// FEUILLETON. Vrij naar het Engels var JOSEPH STEPHENS 49) —o— Blijf je niet eten? drong Io nog eens aan. We kunnen dan wat vroeger aan tafel gaan. Ik zou het graag doen, Io. maar ik heb een afspraak, reeds binnen het uur. En tot Virgi- nius: Ik heb al mijn manuscrip ten in je bibliotheekkast gelegd. Binnenkort zullen ze, naar ik hoop, gevoegd worden bij de pa pieren van Markus, Mattheus en Paulus, om dan tezamen gepu bliceerd te worden. De uitgeverij van Montanus in Efeze heeft aangeboden ze uit te geven in codexvorm, aan twee zijden be schreven en samengebonden. Met een hart vol dank laat ik ze hier achter, mijn beste Theo- filus. Waarom noem je mij Theo- filus? Mijn beste broeder, ik houd van je naam prins Catar Vir ginius. Maar de betekenis van Theofilus is meer: door God be mind. En dat ben jij. Met warme handdruk nam Lucas afscheid van zjjn gast heer en gastvrouw, en reisde zijn weg met blijde'.-hap om de vreugde hem bereid in de Ie- venswending van dit voor Chris tus' zaak zo veel belovende paar. HOOFDSTUK XIX. De morgen van Lucas' vertrek bracht Virginius door in zijn bi bliotheek met het inzien van de aan zijn zorgen toevertrouwde documenten. Zij gaven hem een indruk van de stormachtige rei zen der apostelen voor de ver breiding van het Woord en het stichten van gemeenten in Klein- Azië, Griekenland en Rome. Als een gewetensvol arts had Lucas overtollige fragmenten er uit ge licht en waar het schrift onge lijkmatig was, dit verbeterd. Al les bleek gereed voor de samen bundeling en getuigde van be grip voor hen, die het zouden lezen. Getroffen door het uitnemen de Grieks, waarin Lucas uit het Aramees vertaald en de inhoud van de zware theologische inslag ontdaan had, werd Virginius meegesleept door de schoonheid en de eenvoud van Jezus' -ge boorte, de heilige blijdschap van Maria, haar lofzang, de zalig spreking van Simeon en de lof zang van Zacharias. Lucas, zo overwoog hij, was zowel drama turg als biograaf. Hoe sober was die tekening van de nachtelijke hemel boven de slapende her ders van de zingende engelen- legioenen. En hoe fijn die schets van Zacheüs, geklommen in de vijgeboom om Jezus te zien. Lu cas bleek niet alleen een gebo ren verteller, maar ook een uit nemend karaktertekenaar, en bovendien was zijn beschrijving van het Evangelie toegankelijk voor allen, van wat ras of volk of stand ook. En in die echt menselijke schetsen straalden de liefde en het mededogen dooi', waarvan Christus' woorden en daden doordrenkt waren. Nadat hij de manuscripten in de kast opgeborgen had, legde Virginius zich een ogenblik te rusten op de divan, terwijl het zachte druppelen van een fon tein, het kabbelend rivierwater en de vrolijke stemmen van twee meisjes in de hof beneden zich vermengden. Hij moest weer denken aan Corbulo, wiens stil zwijgen hem verontrustte en hij sloot even de ogen Io kuste hem wakker; hij sprong overeind, verbaasd zó lang te hebben gerust. Zij keek hem onderzoekend aan: Wat kijk je doezelig, net als een kleine jongen, die uit z'n slaap gehaald is. Kom, biecht eens op, wat heb je misdreven? Hij schudde het hoofd en ant woordde: Je bent gekleed om uit te gaan. Ik heb totaal onze afspraak vergeten. Geef mij even tijd om van kleren te wisselen. Ik zal het je vergeven als je gauw terug bent. En hier op je wachten. Het regende hard toen hun koets de Vicatorbrug opreed. Zij wisselden af en toe een paar woorden, maar er scheen iets in de lucht te zitten, dat een ge sprek als van jonge geliefden belemmerde. En Virginius vroeg: Waarom ben je zo stil. Io? Ik heb je dezelfde vraag willen doen, sedert we van huis gingen. Virginius, je tobt ergens over. Hij ontkende en hernam: Maar jij hebt wat; Io, wat is het? O, het is ellendig. Poly heeft nieuws uit Rome meege bracht. Zoals gewoonlijk is Nero in een slechte bui. Het amphi theater, dat hij heeft laten bou wen voor zyn Neroniaspelen is door de bliksem getroffen en tot de grond afgebrand. En zijn standbeeld, dat er vlak bi) stond, is versmolten tot een vormeloze klomp. Je kunt je Indenken hoe dat werkt op zijn stemming, die door de nederlaag van Corbulo ln Armenië toch al niet best is. (Wordt vervolgd.) DE PRINSESSEN IN SAN KT ANTON. Du Prinsesjes vermaken zich uitstekend en beoefenen vlijtig de ski-sport. Onder leiding van de ski leraar Ludwig Tscholl ma ken Prinses Beatrix, Prinses Irene en Prinses Margriet goede vorderingen. Huuradviescommissie in rechtsgebied van ieder kantongerecht. Nu op 1 Januari de Huurwet in werking is getreden, zal in het rechtsgebied van ieder kantonge recht een huuradviescommissie worden ingesteld. Aan deze com missie zullen verhuurders, huur ders en onderhuurders advies kunnen vragen 'over de wettige huurprijs in hun geval. Hoewel de voorbereiding van de huuradviescommissies vrij ver ge vorderd is, zullen zij niet onmid dellijk na 1 Januari geïnstalleerd zijn. Intussen behoeft dit belang hebbenden niet te weerhouden om zich reeds thans schriftelijk tot de oommissie ln hun gebied te wenden. Zij kunnen hun corres pondentie daartoe richten tot de huuradviescommissie en deze adresseren aan het gemeentehuls in de plaats ,waar het Kanton gerecht U gevestigd. KORTE BERICHTEN Een groep Amerikaanse econo mische en landbouwdeskundigen heeft aanbevolen om tarwe- en maisreserves op te slaan in de Ver. Staten, Engeland, West-Eu ropa en Japan om te gebruiken in geval van een nieuwe oorlog. In het jaarverslag van de di recteur-generaal der E.C.A., Wil liam Foster, wordt medegedeeld, dat de industriële productiecapa citeit in West-Europa in 1950 met 13 pet is gestegen. De Engelse scheepsbouwnyver- held begint 1951 met orders ter uitvoering voor ongeveer 3.500.000 brt ter waarde van 280 k 300 pond sterling, waarvan ongeveer een derde voor de export bestemd is. Het Syrische kabinet heeft be sloten alle electriciteitsbedrijven en alle geëlectrificeerd vervoer in Syrië te nationaliseren. Alle be trokken maatschappijen zijn in buitenlandse handen. De ondernemers, die geregelde vrachtautodiensten onderhouden en lid zijn van de N.O.B. weg transport of de N.V.T.O. (waarbij eveneens de semi overheidsbedrij ven zijn aangesloten), delen mede, dat zü besloten hebben, dat tydens de huidige weersomstandigheden vanaf 2 Januari 1951 een toeslag van 10 pet op alle tarieven zal worden geheven. De byzondere raad van cassatie zal op 28 Februari behandelen de zaak tegen van Geelkerken, des- ty'ds plv. leider der N.S.B., hoofd- stormer van de Nationale Jeugd storm en inspecteur-generaal der Nederlandse Landwacht. Zal de mosseihandel herleven Hoewel tengevolge van de vorst de gehele mosseihandel stil ligt, worden toch plannen uitgedacht en pogingen aange wend om deze handel te doen herleven. De voorzitter van de Advies commissie Mosselen en vcorzit- ter van de Visserij Centrale, drs D. J. van Dijk, is onlangs naar Frankrijk geweest, om te trach ten intrekking te verkrijgen van het verbod van invoer van mos selen. Hoewel de parasiet voorkomt aan de Zuidkust van Frankrijk, wordt deze niet gevonden aan do Atlantische kust. De Franse regering is be vreesd, dat bij invoer van mos selen ook de Westkust zal wor den besmet. Een voorstel om de invoer ln bepaalde kustgebieden te ver bieden en verder een verwa- terverbod in te voeren, werd door de Franse regering niet aanvaard. Het bezoek van dr Lambert, een Frans bioloog, die heeft onderzocht, of de Wad- denzee-mosselen vrij van para sieten zijn, heeft tot dusver nog niet tot een resultaat geleid. De totale uitvoer ln dit seizoen heeft tot dusver 145.000 tonnen bedragen. Hiervan waren 83.000 tonnen Zeeuwse mosselen en 62.000 tonnnen Waddenzee mosselen. \De helft van deze Waddenzee-mosselen werd aan gevoerd door de Zeeuwen. Op verdere aanvoer van Zeeuwse mosselen valt dit sei zoen praktisch niet meer te re kenen. Ook de voorraad wilde mosselen op de Waddenzee schijnt uitgeput te zijn, zodat bij invallende dooi alleen nog aanvoer is te verwachten van wat de Wierlngers op eigen per celen hebben uitstaan. Met het bestuur der Vis serijen op de Zeeuwse Stromen en andere daarbij betrokken In stanties zal overleg worden ge pleegd over een billyke rege ling voor de aan de Staat ver schuldigde pachtsommen voor de visserijpercelen. MINDER GEESTDRIFT. Indonesië zal de samenwer king met de Nederlanders na het mislukken van de Nieuw- Guinea-conferentie niet met hetzelfde enthousiasme kunnen voortzetten als vorig jaar, zo heeft de heer Roem na terug keer van de Indonesische dele gatie te Djakarta medegedeeld. Een verklaring, icaaruan men hier te lande allicht met enige verwondering kennis zal hebben genomen. De resultaten der „samenwer king" in het afgelopen jaar wa ren immers mager genoeg. Een tweetal Unieconferenties leverde zo goed als niets op. De situatie der Nederlandse bevolkings groep in Indonesië was zodanig, dat een ware uittocht naar het vaderland plaats vond. Absurde looneisen, brandstichtingen en telkens terugkerende bedreiging en erger van het Europese per soneel maakten, dat de Neder landse landbouwondernemingen het hoofd nauwelijks boven water konden houden. Neder lands aanspraken op N ieuw- Guinea werden ontkend. De Ronde-Tafel-overeenicomst werd geschonden door vestiging van een eenheidsstaat. Nederlands Ambonese vrienden werden ge terroriseerd. Wanneer dit alles nog iets te maken heeft gehad met „enthou siasme" van Indonesische zijde voor samenwerking met Neder land, dan is men geneigd zich af te vragen, wat men dan wel verwachten moet bij een ver mindering van deze verbijsteren de geestdrift. Anderzijds zal men weinig teleurstelling over deze aangekondigde vermindering kunnen geuoelen, nu de samen werking ook toen het enthou siasme blijkbaar nog op volle sterkte was al zo weinig zaaks bleek. 489 (Ingez. mededeling, advert.) RUWE LIPPEN? Schadevergoeding mogelijk. Op 3 November 1950 is de wet tot toekenning ener tegemoetko ming aan personen, die ten on rechte als politieke delinquenten zqn behandeld in werking getre den. Zij, die ten onrechte gedeti neerd geweest zijn, aldus deelt het ministerie van Justitie ons mede, kunnen een verzoek tot een tege moetkoming Indienen, indien zij 1. Vrijgesproken of ontslagen zün van rechtsvervolging of hun zaak anderszins bij een bijzonder gerechtshof zonder oplegging van straf of maatregel Is beëindigd. 2. Indien de beschuldiging by een tribunaal is vervallen ver klaard. 3. Indien zij onvoorwaardeiyk buiten vervolging gesteld zyn op Voorlopig weinig champignons naar Amerika. Op initiatief van de Kamer van Koophandel te Maastricht werden begin 1950 pogingen aangewend om te komen tot georganiseerde export van champignons in blik naar de V.S. uit de Z.-Limburgse kwekers werd toen een commissie samengesteld, die de mogelük- heden hiertoe nader zou onder zoeken. Na verschillende bespre kingen werd het echter al spoe dig duidelijk dat een georgani seerde export naar Amerika voor lopig nog niet mogehjk is. Er ble ken ernstige moeilykheden van velerlei aard, als gevolg waarvan de Limburgse kwekers niet tot de gewenste samenwerking konden komen. Aangezien echter de productie voor binnenlands gebruik veel te groot is, worden er champignons naar verschillende landen uitge voerd. Deze export geschiedt door de telers individueel of in groepsver band. Eén der Maastrichtse kwe kers plaatste dezer dagen een or der van 5000 kg. bllk-champignons voor Zuid-Amerika. Het grootste gedeelte van de verse champignons gaat naar België, grond, dat de gerezen verdenking ongegrond is gebleken. Het verzoek moet worden inge diend by de rechtbank van de woonplaats van de verzoeker bin nen zes maanden nadat zich één van de genoemde omstandigheden heeft voorgedaan, of, indien zulks het geval was voor de inwerking treding van de wet, binnen zes maanden na de inwerkingtreding, d.i. uiteriyk 3 Mei 1951, Personen, die onvoorwaardelUk buiten vervolging gesteld zyn fp grond van de geringe schuld, kun nen alsnog by de Kantonrechter van hun woonplaats verzet tegen deze beslissing doen teneinde te verzoeken de beslissing te veran deren in een onvoorwaardeUjke buitenvervoigingsteliing op grond, dat de gerezen verdenking onge grond is gebleken. Dit verzoek moet worden ingediend voor 3 Februari 1951. Er wordt de aandacht op geves tigd, dat verzoeken tot wijziging van een krachtens het tribunaal- besluit opgeiegde verbeurdverkla ring moeten worden ingediend vóór 1 Mei 1951. Een na die da tum Ingediend verzoek heeft geen kans van slagen, tenzq voor over schrijding van de termyn byzon dere redenen bestaan. Zaken, waarin reeds een verzoek is afge wezen, worden niet opnieuw in behandeling genomen. ARMAGNAC MAAKTE PROEFVLUCHT. Het eerste van de 15 vliegtui gen van het type „SE 2010 Ar magnac", bestemd voor de open bare luchtvervoerdienst, heeft thans een proefvlucht gemaakt bij Toulouse. De „Armagnac" weegt 75 ton en heeft een vleugelwydte van 49 meter. Het zal het grootste bur- geriyk toestel ter wereld zyn. Met zy'n vier motoren van 3500 p.k. elk heeft het toestel een maximum uursnelheid van 540 km. op 6000 meter hoogte, terwijl de kruissnelheid 452 km. per uur bedraagt voor een totale lading van de start van 75 80 ton. e

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2