Seoel ernstig bedreigd door Noorde offensief. lijk NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Somber begin. Oud-dienstplichtigen weer onder de wapenen. V.N.-troepen trekken terug op nieuwe verdedigingslinie. - Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Zegt Indonesië het Unie-statuut op? Russen maken hun antwoord nota bekend* Tarieven van de zegelwet gewijzigd* Zeeuwse Weeskamer-archieven thans overgenomen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9fTel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1754 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG S JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Kareise, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zonen en Maan. Donderdag: Zon op8.48 u., onder 16.42 u. Maan op 5.11 u., onder 13.00 uur. Hoogwater op Donderdag 4 Jan.: Vlissingen: 10.15 u. 1.53 m., 22.53 u. 1.78 m. Terneuzen: 10.41 u. 1.74 m., 22,23 u. 1.90 m. Wemeldinge: 11.50 u. 1.34 m., u. m., Zierikzee: 11.34 u. 1.13 m., u. m. 1~) e jaarwisseling ligt weer achter ons en de meesten onzer hebben dezelfde dagelijk se arbeid als in het afgelopen jaar reeds weer opgevat. Zo graag zouden wij dat in het nieuwe jaar willen doen met nieuwe hoop op een betere toe komst, doch hoe wij ook speuren naar gunstige tekenen, wij ont waren ze niet. En de leidende staatslieden der wereld, die op hun hoge positie het terrein in veel wijdere omtrek kunnen overzien, hebben ons al evenmin kunnen melden, dat er gelukki ger tijden wenken in het ver schiet. De nieuwjaarsboodschap pen, waarin zij zich tot hun vol ken hebben gericht, getuigden integendeel slechts van de hoge ernst van de toestand waarin de wereld verkeert. Volslagen on zekerheid omtrent zelfs de naas te toekomst noopte het staats hoofd van de machtigste natie ter wereld, president Truman, er dan ook toe zich te beperken tot de simpele wens, bijna een gebed: „Ik hoop, dat 1951 vrede aan de wereld zal brengen." Een wens, die op dat moment reeds teleurgesteld was wat het Verre Oosten aangaat. Mocht men aan het slot van 1950 nog gehoopt hebben op een spoedig vreedzaam, zij het niet geheel bevredigend, einde van het Ko reaanse conflict: het nieuwe jaar was nog maar enkele uren oud, toen deze hoop de bodem werd ingeslagen, doordat een groot scheepse aanval van Chinezen en Noord-Koreanen de enigszins geluwde strijd weer in volle gloed deed oplaaien. Nu door dit nieuwe offensief de 38ste breedtegraad, die zoals bekend de grens vormt tussen Noord- en Zuid-Korea, is over schreden, is de kans op bijleg- ging van het geschil tussen de Verenigde Naties en China in dit gebied wel zo goed als ver keken. Zelfs ,ag men zich af vragen, of thans niet veeleer over slaan van deze brand naar elders dreigt. Geen wonder, dat de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, met de ze ernstige gebeurtenissen in Korea en trouwens tal van an dere dreigende verschijnselen elders voor ogen, aan het volk der Verenigde Staten niets an ders voor kon houden dan Chur- chills leuze van 1940: bloed, zweet en tranen. Uit deze woor den spreekt overigens een be grip voor de werkelijkheid, waarover men zich mag verheu gen en waarvan men wensen mocht, dat het ook in het toch veel directer bedreigde Europa scherper in het algemene be wustzijn zou doordringen. Des te betreurenswaardiger is het, dat Acheson ter bezieling voor die zware, bloed, zweet en tranen vergende taak, die Ame rika en trouwens de gehele vrije wereld wacht, op niets beters wist te wijzen dan op geloof in eigen land en in de mogelijkheid en zekerheid van het volbrengen van die taak. Zelfs in een zijner nobelste vertegenwoordigers als hoedanig wij Acheson zeker zien mogen wist de Westerse wereld dus niet verder te komen dan tot een volstrekt ongemoti veerd vertrouwen in de mens en zijn kracht alleen. Misschien was dit nog wel het somberste van dit sombere begin, somber der zelfs nog dan de herleving van het krijgsgeweld in Korea. Aan ons, die, ondanks alle in nerlijke tegenstelling, nog met zovele vezelen van ons bestaan zo intens aan deze Westelijke wereld verbonden zijn, daarom eens te meer de taak in deze wereld ook in dit nieuwe jaar een zoutend zout te zijn door ons voortdurend getuigenis van Hem, Die ook in de wereldpoli tiek alleen de vaste grond van ons vertrouwen mag en kan zijn. In 1951 zal weer een beroep moeten worden gedaan op het personeel van oudere lichtingen, dat gedurende meerdere jaren in Indonesië heeft gediend. Velen zullen 't een onbillijkheid vinden, dat deze mensen, op wie de dienst plicht reeds zo zwaar heeft ge drukt, thans wederom de uniform moeten aantrekken. Zij hebben gelijk. Het is onbillijk, maar het is onvermijdelijk om twee redenen. De eerste is, dat wij deze geoefen de mensen met lange militaire ervaring onder de huidige om standigheden niet buiten beschou wing mogen laten en zij op korte termijn niet vervangbaar zijn door overeenkomstige aantallen die nog geheel geoefend moeten wor den. Het tweede is, dat dit zo zijnde zij een zekere mate van herscholing (vooral in groter ver band) niet kunnen missen en zon der dat hun handen en die van hun aanvoerders in geval van een plotselinge oorlog geheel verkeerd zouden staan, aldus schrijft gene raal mr H. J. Kruis in de mili taire spectator. Er wordt hard gewerkt om het kamp Oirschot tijdig zodanig in te richten, dat daar een gehele brigade kan worden onderge bracht in geval van oefeningen. In overleg met de Amerikaanse legerleiding wordt getracht de beschikking te krijgen over een Amerikaans officier met oorlogs ervaring als brigadecommandant, teneinde het instructieteam te kunnen leiden. De verenigde Noord-Koreaanse en Chinese troepen hebben htm op nieuwjaarsdag ingezette offensief in Zuidelijke richting voort gezet. Chinese troepen zouden zich nog slechts op 19 A 20 km afstand van Seoel bevinden. Men houdt er ernstig rekening mee dat een aanval op de verdedigingslinie der Verenigd Naties voor Soel op handen is. Het is thans duideljjk dat de gehele geallieerde linie, als gevolg van het communistische nieuwjaarsoffensief, in Zuidelijke richting moest worden verplaatst. Het achtste Amerikaanse leger valt terug op tevoren gereed gemaakte stellingen. Het wordt daarbij op de voet door Cliinese en Noord-Koreaanse patrouilles gevolgd. Het verluidt echter dat de hoofdmacht der communistische troepen, 'die uit de lucht hevig door geallieerde vliegtuigen wordt bestookt, zich nog op flinke afstand van het achtste leger bevindt. Volgens A.F.P. bevinden com munistische troepen, die langs de weg JongtsjonOejjongboeSe oel naar 't Zuiden oprukken, zich op 20 km afstand van de Zuid' Koreaanse hoofdstad. De troepen der Verenigde Na ties zouden Oeibongdjoe, 18 km ten Noorden van Seoel reeds heb ben prijsgegeven. Ook Tsjoent- sjon, een belangrijk kruispunt van wegen in het midden van de ver dedigingslinie over het schier eiland, is opgegeven. Seoel geëvacueerd. A.F.P. meldt verder, dat de troe pen der Verenigde Naties hun al gemene terugtocht op een nieuwe verdedigingslinie ten Noorden van Seoel voortzetten. De overgebleven inwoners van Seoel zijn gistermorgen begonnen de stad te verlaten. Zij is bijna ge heel verlaten. Uit de frontberichten blijkt nog niet duidelijk of het offensief dei- communisten onder Chinese of Noord-Koreaanse leiding wordt uitgevoerd. In militaire kringen te Tokio voorspelt men dat er aan het Westelijke front mogelijk ge durende verscheidene dagen een stilstand in de krijgshandelingen zal intreden, welke door de com munisten zou worden gebruikt om Het nieuwe jaar is goed ingezet. We mogen niet nala ten in deze eerste verant woording in 1951 eén ere saluut te brengen aan zeven tien personen, die in de Scheurpolderop Rozen burg wonen. Zij waren het, die ons de grootste verras sing bereidden, want we ont vingen een lijst, waarop door ieze mensen niet minder dan 110 gulden was ingeza meld. Voorwaar een schit terend staaltje van meeleven. Eén van de correspondenten van een Zeeuws blad, de heer A. W. N. te O., deelde mede, dat bij het uitbetalen van het honorarium over het ie kwartaal 1950 een bedrag van f10 kon worden ingehouden en gestort voor het Militair Tehuis. Een voorbeeld ter navolging voor correspon denten van alle Zeeuwse bla den. Dan is er een collecte ■jan de Geref. Kerk van Aar denburg A. B. M. T. Z. f 18,50 en een collecte tijdens de Kerstfeestviering van de JA', en M.V. te Schoondijke f5. Aan giften van particulieren werden ontvangen: W. P. v. d. B. te O. f2,50, J. B. te M. f 1, P. de R. te M. fl, fam. S. te M. f 1,50 en mej. C. te M. f 1. De stand op heden kwam zodoende op f 1357,55. En nu op naar de f 1500. Zal de ver antwoording Zaterdag a.s. dit bedrag halen? Deze eerste verantwoording in het nieuwe jaar geeft ons zeker moed. Hier en daar moeten ook nog collectes worden af gedragen. Doe dit spoedig, dan zullen we de f 1500 zeker ieze week bereiken. U weet toch ons gironum mer nog wel? 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zee land" te Goes. We wachten weer af. versterkingen aan manschappen en uitrusting over de Imdjin te brengen. Luchtmacht actief. In de Oostelijke frontsector was de toestand Dinsdagavond (plaat selijke tijd) verward. Het is niet nauwkeurig bekend hoe diep de communistische troepen in de ge allieerde linies zijn doorgedron gen. Gemeld wordt dat de verbon den troepen in het gebied van Tsjoentsjon terug trekken. Boven dit gebied worden vele geallieer de vliegtuigen waargenomen, het geen beduidt dat de positie van het achtste Amerikaanse leger aldaar ernstig is. De in massa aanvallende com munistische troepen worden door de geallieerde artillerie en vlieg tuigen heftig bestookt. Het over grote deel van de gehele gealli- Ouders, past op uw kinderen Moeten de weggebruikers voor zichtiger worden en de ouders meer oplettendheid betrachten In 1949 overleden in ons land vol gens het C.B.S. in totaal 573 kin deren van 0 t.m. 4 jaar aan een ongeval. En dat zijn niet alleen verkeersongevallen. Van de 573 kinderen verloren er 135 het leven door een verkeersongeval, 174 door verdrinking (veelal in putten e.d.), 118 door verstikking (o.a. in de wieg door stikken in de kus sens, in box of kinderstoel door ongevallen met tuig of band), 59 t.g.v. brandwonden (door lekken de of te warme kruiken, vallen in teil met heet water e.d.). De thans ter beschikking staande cij fers over de eerste 9 maanden van 1950 werden 456 slachtoffertjes van 04 jaar geregistreerd, waarvan 99 t.g.v. een verkeerson geval. Laten de ouders toch vooral be seffen, dat het leven van een kind af kan hangen van een soms klei ne voorzorgsmaatregel. De medezeggenschap van de Duitse arbeiders. Het geschil over West-Duits- lands binnenlandse kwestie num mer één, medezeggenschap of deelneming van de arbeiders in het beheer van industrieën, is in een nieuwe fase getreden. De vakverenigingsleider Boeck- ler heeft Adenauer medegedeeld, dat het West-Duitse vakverbond vastbesloten is het volledige recht van de arbeiders op medezeggen schap te verzekeren, desnoods door middel van stakingen. Dit schrijven van Boeckler is in antwoord op een brief van Ade nauer aan de vakverenigingen d.d. 14 December, waarin de kanse lier stakingen op last van de vak verenigingen om volledige mede zeggenschap af te dwingen „een vergrijp tegen de constitutie" noemde. Boeckler heeft tevens bekend gemaakt, dat aan de West-Duitse mijnwerkers binnenkort gevraagd zal worden, te beslissen over de kwestie van het al of niet staken voor hun recht op medezeggen schap. De arbeiders van de ijzer en staalindustrie hadden zich on langs met grote meerderheid uit gesproken voor een staking. Voor het examen machinezet- ter slaagde te Amsterdam de heer C. J. Overmeire te Goes. eerde luchtmacht is boven de Westelijke frontsector in de strijd geworpen. Vliegers meldden Maandag avond twee gevechtswagens te hebben vernietigd. Dit zijn de eerste vijandelijke tanks, die sinds het jongste communistische offen sief zijn waargenomen. „Sabres", de nieuwste Ameri kaanse straaljagers, die de snel ste vliegtuigen ter wereld zijn, doorkruisten het luchtruim boven Noord-West-Kórea, op zoek naar tegenstanders, die zij evenwel niet ontmoetten. Ebert dringt aan op samen voeging van Oost-Berlijn en Oost-Duitsland. Friedrich Ebert, de burgemees ter van Oost-Berlijn, heeft op een massa-vergadering in Oost-Ber lijn er op aangedrongen, dat Oost- Berlijn volledig onder jurisdictie van de Oost-Duitse staat ge plaatst en daardoor in feite het zesde land van de Oost-Duitse re publiek zal worden. Het opnemen van Berlijn in de Oost-Duitse een heid was een onbetwistbare nood zaak. De bezetting van Helgoland. Het hoofd van de Duitse mij- nenopruimdienst te Cuxhaven, Von Blanc, is gisteren op last van de Britse bezettingsautoriteiten ontslagen omdat hij herhaalde malen heeft geweigerd schepen ter beschikking van de Duitse po litie te stellen voor de verwijde ring van de „bezetters" van Hel goland. De instigator van de Helgoland- actie, Prins Hubertus zu Loewen- stein, die zich op het ogenblik op het eiland bevindt, heeft thans in een schrijven de Britse premier Attlee verzocht persoonlijk voor het herstel van de volkenrechte lijke status van het eiland op te komen. Reuter meldt nader, dat nog 9 personen, onder wie 2 vrouwen gisteren uit Cuxhaven naar Hel goland zijn vertrokken. De groep bestaat uit 8 Duitsers en een Zwitserse student. Ongeveer 15 betogers bevinden zich thans op het eiland. President Soekarno en vice-pre sident Hatta hebben gisteren de zitting van het Indonesische kabi net bijgewoond. Op deze zitting, waarin minister Roem rapport uitbracht over de Nieuw-Guinea- conferentie, werden de consequen ties van het volledig in impasse geraken der besprekingen in be schouwing genomen. In het gebouw van het parle ment kwamen de voorzitters van parlementaire fracties bijeen om de laatste hand te leggen aan het concept van de ontwerp-motie ter annulering van het Unie-statuut en herziening van de overeen komst der RondeTafel-conferen- tie. A.F.P. bericht, dat men nog niet kan zeggen of deze motie de meerderheid in het parlement zal verkrijgen, daar de Masjoemi (In donesische Mohammedaanse par tij) meent, dat het tijdstip voor dergelijke maatregelen nog niet is aan gebroken en dat men op nieuw zou moeten pogen te onder handelen met Nederland op uit drukkelijke voorwaarde, dat de souvereiniteitsoverdracht over Irian door Den Haag wordt aan vaard. Generaal Eisenhower komt deze week naar Europa. Naar van gewoonlijk betrouw bare zijde te Londen is vernomen, zal generaal Eisenhower, bijna terstond na aankomst in Europa, een „bliksembezoek" brengen aan de hoofdsteden van de landen van het Atlantisch Pact. Hij zal Za terdag a.s. naar Parijs vliegen. Na afloop van zijn bezoeken, die ver moedelijk twee tot drie weken in beslag zullen nemen, zal hij naar de Verenigde Staten terugkeren om verslag uit te brengen op het hoofdkwartier van het Atlantisch Pact. Er is nóg geen beslissing gevallen over zijn definitief hoofd kwartier in Europa. Alle Britse troepen op het vas teland zullen onder het bevel van generaal Eisenhower worden ge steld, zodra hij zijn hoofdkwartier in Europa vestigt. Generaal Eisenhower zal meer dan 3 Britse divisies orifler zijn bevel krijgen. Westelijke mogendheden zijn sceptisch afwachtend Radio Moskou heeft het Russische antwoord op de gelijkluidende nota's van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk over de agenda van een voorgestelde bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier gepubliceerd. De Sowjet-ünie heeft in haar antwoord aan de drie Westerse mogendheden voorgesteld, dat een voorbereidende bijeenkomst voor de agenda van een viermogendhedenconferentie zal worden ge houden. Deze bijeenkomst zou in Moskou, Parijs of Londen, maar niet in New Vork gehouden moeten worden. De Russische nota wijst de Wes terse verklaring, dat besprekin gen over de besluiten van de Oost- Europese ministers te Praag geen basis kunnen zijn voor een demo cratische oplossing van het Duitse vraagstuk van de hand. Verder wordt ontkend, dat Oost-Duits land zou worden bewapend. Ver klaringen in deze geest worden verzinsels genoemd van het be gin tot het eind, die in genen dele met de werkelijkheid overeen komen. De Russische nota zegt vervol gens, dat de houding van de Sow- jet-Unie inzake verkiezingen voor geheel Duitsland welbekend is. De nota acht het duidelijk uit de bekend gemaakte feiten, dat de drie Westerse mogendheden 'n geregeld Duits leger in West- Duitsland op de been willen brengen. De nota zegt, dat niemand de Westerse regeringen in het ver leden had bedreigd en ook thans niet bedreigt. De nota acht der halve pogingen om plannen voor militarisatie van West-Duitsland te rechtvaardigen inconsequent. REACTIES. In zijn huidige vorm wordt de Sowjet-nota in Londen noch als een aanvaarding, noch als een verwerping beschouwd van de Brits-Frans-Ametikaanse voor stellen, op 22 December j.l. ge daan, voor het houden van vier- Vaste rechten in het algemeen verdubbeld. Per 1 Januari zijn in de tarie ven van de Zegelwet wijzigingen aangebracht. Ten gerieve van onze lezers geven wjj van deze wijzigingen een kort overzicht van de in de practijk het meest voorkomende gevallen. Zoals bekend, zijn de zegelrech ten te verdelen in vaste rechten en evenredige rechten. Vaste rechten worden geheven op kwi tanties, pand en borgtochtakten, schuldbekentenissen, connosse- menten en vrachtbrieven, bewij zen van ontvangst van vervoerde goederen en soortgelijke stukken. Bij de evenredige rechten wordt het geheven recht berekend 6f naar de oppervlakte van het ge bruikte papier öf naar de in het stuk uitgedrukte geldsom. Het ge zegeld papier behoort tot de stuk ken waarop evenredige rechten geheven worden, evenals huur- en pachtakten en bewijzen van huur koop. De vaste rechten nu, zijn bij de tariefsverhoging in het algemeen verdubbeld; de evenredige rechten slechts incidenteel verhoogd. Het huurzegel, het huurkoopzegel en het beurszegel (op effecten trans acties) zijn ongewijzigd gebleven. Het is voor ieder, die met het zegelrecht te maken heeft van be lang dit te weten, want voor ieder stuk, waarvoor het zegelrecht niet overeenkomstig de wettelijke bepalingen is voldaan, is een boete van 10 maal het niet of te wei nig betaalde recht verschuldigd. De minimum boete is f 100. GEZEGELD PAPIER. Het tarief van het formaatzegel (meer bekend als „gezegeld pa pier") is, wanneer het papier niet meer dan 440 vierkante cm groot is, gebracht van f 0,30 op f 0,50; voor papier niet groter dan 624 vierkante cm van f 0,50 op f 1,00 en voor papier dat niet groter is dan 1248 vierkante cm van f 1,00 op f 2,00. Hier volgt voorts een overzicht van een aantal van de meest voor komende stukken met het oude en het nieuwe tarief. (Indien achter het tarief een is ge plaatst, is het betreffende stuk aan een zegelrecht naar de opper vlakte van het papier onderwor pen en is het vermelde bedrag het minimumtarief) Akte van aanbesteding van f 0,50 op f 1,00 Advertentie- contract van f 0,50 op f 1,00+). Bestek, bij aanneming van werk van f 0,50 op f 1,00 Huur. Tot f 250 vrij en verder per f 100 f 0,12. Huurkoop. Per f 250 f 0,12 met een minimum van f 0,10 es een maximum van f 0,60. Kwitan tie. De vrijstelling is gebracht van f 10 op f 20. Machtiging van f 0,30 op f 0,50 Schuldbekentenis sen. Voor geldschulden groter dan f 100 van f 0,30 op f 1,00 Voor geldschulden tot en met f 100 van f 0,30 op f 0,50. Goedkeuring van Statuten van f 50 op f 100. Wij ziging van Statuten van f 25 op f 50. (Deze gegevens zijn ontleend aan een door de Rotterdamsche Bank samengesteld overzicht). mogendheden-besprekingen, „om de internationale spanning te ver minderen". De Sowjet-Unie zal haar nota nog in ruime mate moeten toelichten, voor er ook maar sprake kan zijn van een voorlopige bijeenkomst van ver tegenwoordigers der „Grote Vier". Een van de gevolgen van een viermogendhedenconferentie uit sluitend over het Duitse vraag stuk zou zijn dat de Europese lan den geneigd zouden zijn hun aan dacht van het Verre Oosten af te wenden en meer te richten op de problemen van Europa zelf. Dit zou voor de Sowjets het voordeel hebben van tijdwinst, terwijl zij in staat zouden zijn zicht thans tot de leiding van de communistische expansie tot het Verre Oosten te beperken. In Washington heerst de ver wachting dat de Amerikaanse re gering zich zal verzetten tegen aanvaarding der Sowjet-Russi- sche voorwaarden voor het hou den van viermogendheden-bespre- kingen. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken staan sceptisch tegenover de mogelijkheid van een daadwarkelijke vermindering der spanning tussen de Sowjet-Unie en het Westen. Zij verklaren dat de Sowjet-Unie blijkbaar inwilli ging van de twee volgende voor waarden onontbeerlijk acht voor het aanvangen van besprekingen: 1. Er mag door de minister van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" slechts over vraagstukken, „betrekking hebbende op Duits land", worden gesproken. 2. Het vraagstuk der Duitse ontwapening moet het eerste punt zijn van elke agenda voor het houden van viermogendheden-be- sprekingen. Euwe deelt de kop in Luzern. In de zevende en laatste ronde kwamen Euwe (Nederland) en Pilnik (Argentinië) tegen elkaar uit. De partij werd na spannende strijd remise. De eindstand van het tournooi is: 1 en 2 Euwe en Pilnik, ieder 5% punten; 3 en 4 Christoffel en Giustolisi, ieder-3% punten; 5, 6 en 7 Blau, Grob en Kupper, ieder 3 punten; 8. Kaliwoda 1 punt. DE STUWEN IN DE MAAS. De stuwen in de Maas beneden Maasbracht zouden gisteren weer worden opgericht. Gehoopt werd, dat heden de waterstand tot vaar- peil zou zijn gestegen. De scheep vaart naar en van de Waal ga bij voorkeur via St. Andries, aange zien het Maaswaalkanaal ijsbe- zwaren heeft. Getracht wordt he den ook de scheepvaart op het Julianakanaal te herstellen. Rijksarchief in Zeeland brengt verslag uit. Fragment van Middelburgse weeskamer in den Briel gevonden. In het verslag van het Rijks archief in Zeeland over 1949 wordt o.m. medegedeeld, dat de materiële toestand der verzame lingen bevredigend bleef en dat de overneming der weeskamer archieven thans voltooid Is. Als bjjlage is opgenomen een uitge breide staat van aanwinsten. In het verslag van de Rijks archivaris, dr W. S. Unger, wordt gezegd, dat de inventarisatie van het archief der Commercie Com pagnie gereed kwam en dat het herstel van de rechterlijke archie ven, afd. Zeeuwse eilanden, voort gang vond. De verzameling De Hullu, in meer dan één opzicht een belangrijke bron voor de ge schiedenis van Westel. Zeeuwsch Vlaanderen, werd beschreven en de bewerking van de archieven der ingenieurs van de Rijkswater staat in Zeeland werd voortgezet, terwijl de inventarisatie van het archief van de weeskamer van Zierikzee ter hand werd genomen. Voorts werd voltooid de inven tarisatie van het archief van het Departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van het Al gemeen 17931904. Het archief der Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente te Vlissingen van 1586—1940 werd bewerkt. DE WEESKAMER-ARCHIEVEN In het verslag wordt verder ge zegd, dat de eerder geuite bewe ring, dat de overneming van de weeskamer-archieven met de ver werving van dat te Gapinge zou zijn voltooid, niet geheel juist is gebleken. Doordat het gemeente bestuur van Zierikzee de zorg voor zijn oud-archief opdroeg aan een onbevoegde en verbetering in deze toestand voorshands niet was te verwachten, moest volgens de voorschriften het archief der weeskamer, 15241810, worden teruggenomen. Nadat eindeloze besprekingen waren gevoerd, leg de het gemeentebestuur zich ten slotte bij de zaak neer en werd het ruim 40 strekkende meter •grote archief overgebracht. Hoewel de formele omstandig heden er gunstig zijn er is een archivaris, zij het honorair, en de archiefbewaarplaats is redelijk wel zal ook het weeskamer archief van Veere, zowel van de stad als van het landrecht, na de terugvoering van het in bewer king zijnde stadsarchief in het Rijksarchief blijven. JOURNAAL GEVONDEN. Van de Middelburgse weeska mer ging in 1940 alles verloren. Behalve een pak stukken betref fende afwikkeling van nalaten schappen 18121820, met retro- acta 17521787, in 1946 door de Algemene Rijksarchivaris overge dragen, werd nu nog een frag ment van dit eertijds zeer om vangrijke archief teruggewonnen. De waarnemend archivaris van De premier van Pakistan, Lia- quat Ali Khan, zal de openings vergadering van de Gemenebest conferentie te Londen niet bijwo nen. Hij is alleen bereid naar Lon den te komen als het geschil tus sen India en Pakistan over Kasj mir op de agenda wordt ge plaatst. De Dalai Lama, de lei der der Tibetanen, is in Jatoeng, een stad aan de TibetaansIn dische grens, aangekomen. De Amerikaanse regering heeft uit gebreide volmachten gekregen in zake de burgerverdediging in ge val van een aanval op de Verenig de Staten. De Israëlische pre mier, Ben Goerion, heeft ver klaard dat Israël thans sterk ge noeg is om bij een eventuele aan val van zijn buurstaten, zijn onaf hankelijkheid te verdedigen. Het Amerikaanse congres heeft een bedrag van bijna 20 milliard dollar voor defensie-uitgaven toe gestaan. Daarmee is in totaal 43 milliard dollar toegestaan voor versterking der defensie geduren de dit financiële jaar. 81 Hon gaarse mijnwerkers zijn omgeko men als gevolg van een ontplof fing in een mijn te Tatabainya. Canada zal te Chalk River in Ontario een nieuwe atoomsplijt- oven bouwen. De oven zal 30 mil- lioen dollar kosten en waarschijn lijk in 1952 gereed komen. Het 81ste Amerikaanse congres is gis teren voor de laatste keer uiteen gegaan. Vandaag komt 't nieuwe congres waarin de democratische meerderheid geringer is, bijeen. Vrijdag a.s. zullen opnieuw 6 le den van de L.S.K. naar Amerika vertrekken om daar hun vlieger opleiding te voltooien. Tijdens een echtelijke twist in de Suma- trastraat te Den Haag ging het zo heet toe, dat de man in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Zijn echtgenote had hem met een mes diepe steekwonden toegebracht in de nek en de rug. In 1950 hebben zich in de Lim burgse mijnen in totaal 18 dode lijke ongevallen voorgedaan. In 1948 en 1949 bedroeg dit aantal resp. 17 en 14. - In de gemeente Den lip (bij Purmerend) heeft zich een nieuw geval van pseudo- vogelpest voorgedaan. Den Briel droeg n.l. een journaal 1633—1639 ener weeskamer over, aanwezig in het Brielse archief, dat door hem daar niet terecht kon worden gebracht, doch dat door dr Unger onmiddellijk als Middelburgs kon worden geïdenti ficeerd. AANWINSTEN. Het archiefje van het zeerecht te Veere werd overgenomen, even als dat van de kreits IJzendijke, onderdeel der classis Walcheren, van 1731—1816 (1925). Van de Inspectie der Registratie en Suc cessie te Middelburg werden over genomen de memories van succes sie Middelburg (w.o. Veere) 1818 —1848 en Vlissingen 1818—1843, terwijl de Algemene Rijksarchi varis de archieven overdroeg van de directeur-commandant e.a. ambtenaren bij het Marine-eta- blisssement (werf) te Vlissingen, die aan het gemeentearchief van Vlissingen in bewaring zijn gege ven. Van de archivaris der ge meente Goes werd o.m. ontvangen een manuscript, bevattende „Be schrijving der meest openbare ge bouwen in Middelburg", terwijl de archivaris van Rotterdam over droeg de Acta Snodalia van Zee land 15911643 gebonden in band met wapen van Veere. Van Veere werden overgenomen stukken be treffende het landrecht van de steden op Walcheren 1575, 1578 en 1724, alsmede bestekken van aanbesteding van werken aan het kanaal van Arnemuiden, de for ten Lilloo en Liefkenshoek, de kaaien te Middelburg en het ma ken van molens te Zierikzee, Zon- nemaire en Noordgouwe, 1685— 1781. Voorts werden o.m. nog ont vangen een hydografische kaart van een deel der Wester-Schelde tussen Lilloo en Hansweert van 1681, een rapport over de geschie denis van het Giethuis te Mid delburg 1899, twintig kaarten en plattegronden van Zeeland en zijn onderdelen, 17e19e eeuw en een extract uit de geheime notulen der Staten van Zeeland betreffen de de onderhandelingen met Frankrijk, 5 Dec. 1661. NASPORINGEN, Door 82 (vorig jaar 46) ver schillende personen werden, be halve genealogische nasporingen ingesteld omtrent een groot aan tal onderwerpen, op de geschie denis van Zeeland betrekking hebbend. Gegevens uit het archief werden gepubliceerd of verwerkt in de academische proefschriften van dr H. Enno van Gelder, Munt hervorming tijdens de Republiek 16591694, van mr R. Feenstra, Reclame en revindicatie, en in het derde deel van het Oorkonden- boek van het Sticht Utrecht, uit gegeven door dr F. Ketner. Nieuwe school te Westkapelle geopend. Gistermiddag heeft de burge meester van Westkapelle, mr M. Tydeman in tegenwoordigheid van vele genodigden de nieuwe Open bare Lagere school in zijn ge meente officieel geopend. Da opening werd o.m. bijgewoond door de hoofd-ingenieur-directeur van de Prov. Dienst van de We deropbouw en Volkshuisvesting, de heer A. M. D. Glerum, de in specteur van het L.O., de heer A. A. Leenhouts, de architect, de heer C. de Cler, de wethouders en raadsleden van Westkapelle, ds W. Oosthoek, het onderwijzend personeel en het oud-schoolhoofd, de heer P. de Vos. Met een korte rede, waarbij de burgemeester allereerst de aan wezigen welkom heette, opende hij de school. Aan de architect werd een boekwerk aangeboden, terwijl voor de school een aantal bloemstukken waren geschonken benevens een medaillekastje en een lijst. Na de officiële opening werd nog het woord gevoerd door de heren Glerum, De Cler, Leen houts, I. v. d. Sande als hoofd der school, J. de Pagter, voorzitter van de oudercommissie en het oud-schoolhoofd, de heer P. de Vos. Na de thee werd de school be zichtigd. Het gebouw heeft een vijftal lokalen benevens een ka mer voor het hoofd. Verder is de school centraal verwarmd, terwijl de zolderverdieping kan worden gebruikt voor handenarbeid en handwerken voor de leerlingen der hoogste klassen. Onrust in Marokko. Op nieuwjaarsdag hebben leden van de „Istiqlal" (vrijheid) da hoofdstraten van Rabat, de hoofd stad van Marokko, gebaricadeerd om te beletten, dat de plaatselijke heersers hun nieuwjaarswensen aan de Franse resident-generaal, Alphonse Juin, zouden overbren gen. Drie Moorse waardigheids bekleders werden mishandeld. Twee demonstranten werden ge arresteerd. Dit is het eerste ern stige nationalistische incident sinds 1944. De „Istiqlal" is een vurig-nationalistische beweging. De gespannen toestand in Rabat blijft voortduren. DE BILT ZEGT: Plaatselijk buien. Zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuien af gewisseld door verspreide opkla ringen. Hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Tempera turen om het vriespunt tot lichte dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1