FILO FOP Zeldzame Plant PU ROL AKKERTJES GEMEENTERADEN Lezers grijpen naar de pen. en de Hef ambacht bloeit in Denemarken. LEESTAFEL Nooit deed zó weinig zó veel voor zóveienf Dinsdag 2 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 5 WEMELDINGE. Café's mogen 's Zondags open blijven. Een dezer dagen vergaderde de raad. Medegedeeld werd dat de uitgaven voor het onderricht voor de schooljeugd beneden het toe gestane crediet ls gebleven. N. a. v. een verzoek van de afd. Wemeldinge van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond en de Alg. Landarbeidersbond om over te gaan tot het instellen van een prijzen-commissie werd medege deeld, dat B. en W. een derge lijke commissie voor deze gemeen te niet nodig achten. Een verzoek om schadevergoe ding van de heer Joh. Hamelinck werd verworpen omdat het op ongezegeld papier was ingediend. I. v. m. een verzoek van de Bond van Ouden van Dagen om een kolentoeslag voor diegenen, die een nooduitkering ontvangen, werd besloten belanghebbenden te verwijzen naar een instelling van weldadigheid. De heer H. Wolzak werd eervol ontslag verleend als onderwijzer voor het vak lichame lijke oefening op de o.l. school. Tot lid van het B.A. werd de heer J. Ruissen herbenoemd. Als afgevaardigde naar de alge mene vergadering van aandeel houders van de N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland werd voor '51 aangewezen burgemeester C. N. F. van Sas, en als pl. vervanger afgevaardigde de heer M. C. Lin- denbergh. Goedgekeurd werden de reke ning 1949 en de begroting 1951 van het Burgerlijk Armbestuur, terwijl de gemeente-rekening dienst 1949, voorlopig werd vast gesteld op een totaal bedrag in ontvang van f 192.992.27 en in uitgaaf van f 188.786.49 op de ge wone dienst en op een totaal in ontvang van f 240.575.99 en ln uitgaaf van f 254.235.68 op de ka- pltaaldienst. Opgemaakt werd een plan tot dekking van de niet ver rekende bedragen wegens oorlogs schade tot een totaal-bedrag van f 1792.84. Besloten werd om over te gaan tot de bouw van 9 woningen, waarvan 2 met verminderde rijks bijdrage en 7 overeenkomstig de premieregeling woningbouw 1950. Bij het punt „voorkomende za ken" stelt de heer v. d. Hiele voor de café's des Zondags te sluiten, ómtrent dit voorstel ontspon zich een breedvoerige gedachtenwisse- ling, waarna het voorstel in stem ming gebracht werd en werd ver- Worpen. Voor stemden de heren Van der Hiele, Dominicus en Ha melink, tegen de heren Linden- bergh, Dekker en de Jonge. De heer Veerhoek onthield zich van stemming. WAARDE. Het sportveld weer ter sprake. Een dezer dagen vergaderde de raad. Wegens ziekte van de bur gemeester werd deze vergadering gepresideerd door wethouder M. Van FraaSsen. Tot lid van de Oommlsslè tot wering van school verzuim werd gekozen in de va- oature A. Koster de heer W. J. Kersten. De leden van de advies commissie woonruimtewet wer den herbenoemd. De begroting 1951 werd vastgesteld. De heer Mol bracht de aanleg van een Sportveld weer ter spreke. Hij deelde mee, dat de voetbalvereni ging een kostenberamlng had ge maakt die aanmerkelijk lager lag dan die van de C.D.B. Getracht zal worden een sobere oplossing te vinden. 's-Heer Abtskerke. De heer Wisse ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Onder voorzitterschap van bur gemeester J. D. Jansen kwam de raad in openbare vergadering bij een. Vastgesteld werden een ar- beidsovereenkomstenbesluit en re glementen op de rechtstoestand Van de ontvanger en de ambtena ren van de burgerlijke stand. De aftredende leden van de com missie van advies ingevolge de Woonruimtewet werden alle her kozen. Tot ambtenaar van de burgerlijke st. id werd benoemd de heer P. Wisse en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer B. Markusse. NW- EN ST. JOOSLAND Debat over benoeming. De raad van Nieuw- en St Joos land kwam Donderdagavond in openbare vergadering bijeen. Over de benoeming van ambte naren ter secretarie ontspon zich een debat tussen de voorzlter en de heer Van Nimwegen, waarbij deze laatste de mening bleek toe gedaan, dat B. en W. over de huis houding der gemeente verant woording schuldig zijn, indien de raadsleden daar naar vragen, ter wijl de voorzitter zei, dat dit slechts een gunst is. Een verzoek om subsidie voor de opleiding van een kleuteron derwijzeres uit de gemeente werd afgewezen. Aan de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam werd tegen het advies van B. en W. ln m.i.v. 1951 f 10 per jaar subsidie verleend. Met de centr. Raiffelsenbank te Utrecht werd voor de dienst 1951 een kas geldlening van f 25.000 aange gaan. Tot hoofd van de O.L. school werd benoemd de heer S. T. Al berts uit Arnemuiden. De heer A. Spee te Groede verkreeg 1 stem. Bij verdere zaken bespraken de raadsleden 8. Janse Samzn en C. van Nimwegen het ter aarde be stellen van overledenen. Door het college van B. en W. zullen maat regelen worden getroffen, dat zulks in het vervolg op waardiger wijze zal geschieden. Tot waarn.-secretaris werd be noemd de 1ste ambtenaar ter se cretarie de heer D. Brouwer. Tot slot hield de voorzitter een oudejaarsrede, waarna wethouder De Lange en het raadslid Van Nimwegen B. en W. en de secre taris dank brachten voor de ge sproken woorden en de verrichte werkzaamheden over het afgelo pen jaar. AXEL. Nog 94 nieuwe woningen. In de Donderdag onder voor zitterschap van burgemeester P, L. D. J. van Oeveren gehouden raadsvergadering werd aangeno men het voorstel tot aanvaarding van het extra toegewezen contin gent van 75 montage-woningen en het daartoe aangaan van een geld lening van f 775.000. Eveneens werd aangenomen een voorstel tot aanvaarding van de extra toegewezen 19 woningen en 't daartoe aangaan van een geld lening van f 190.000. KERKWERVE. Nieuw Gemeentewapen bij Koninklijk Besluit vastgesteld. Een dezer dagen vergaderde de raad. Medegedeeld werd dat bi) Ko ninklijk Besluit van 5 December met intrekking van het besluit van de Hoge Raad van Adel van 31 Juli 1817, aan de gemeente Kerkwerve een nieuw gemeente wapen is verleend, waarvan de beschrijving luidt als volgt: Gedeeld: 1. doorsneden in drie ën: 1. effen sinopel, 2. effen goud, 3. effen keel; II. doorsneden: a. wederom doorsneden: 1. in sabel twee golvende, versmalde dwars balken van zilver, 2. in zilver een hollend paard van sabel, b. in sa bel een zwaard van zilver met gouden gevest, vergezeld van drie gespen van goud, geplaatst 2 1, het zwaard rustende met het ge vest op de onderste gesp. Het schild gedekt met een gou den kroon van drie bladeren en twee parels. Als afgevaardigde naar de ver gaderingen van de N.V. Water leiding Mij werd aangewezen de heer Andr. Kloet. Als leden van het algemeen be stuur Ziekenhuis Schouwen-Dui- veland werden benoemd de burge meester en wethouder Der We duwen. Overgegaan zal worden tot aan koop van een effect zulks in ver band met de omstandigheid, dat voor afkoop onderhoud graven, gelden zijn ontvangen, die rente- gevend dienen te worden belegd. Nationale Reserve en wij. Nog steeds zijn er vele Zeeuwen die niet weten, wat eigenlijk de Nationale Reserve voor taak heeft, en wie er bij dienst kan nemen. Welnu laten wij u een kort overzicht mogen geven. De Nationale Reserve is onder deel van de Kon. Ned. Landmacht, en heeft tot taak om in oorlogs tijd, en in dagen van spanning, daadwerkelijk op te treden. Wanneer straks uw man, zoon, broer of vriend, aan het front staat in West-Duitsland, of waar dan ook, en er een oorlog zal uit breken (wat God verhoede), moet hij weten dat het thuisfront zorgt voor huis en haard, en dat niet een vijand uit de lucht aan gevoerd hem in de rug kan aan vallen. Een zeer belangrijke taak dus, redenen waarom ook deze te vor men troepen gelijkwaardig wor den gewapend als f'- dienstplich tige infanterist. Wanneer we dit feit ons duide lijk voor ogen stellen, wie durft dan nog aan de kant van de weg blijven staan T Er wordt van U gevraagd een offer, zeker, maar o zo'n klein offer. Slechts enkele uren in de week op een oefenavond, die in onderling overleg wordt bepaald. U wordt bij toelating volledig ge kleed en bewapend, en zult straks niet machteloos toe behoeven te zien, wanneer parachutisten of 5e colonne's zich meester trachten te maken van uw omgeving van uw provincie, stad of plaats. Gij moogt niet dulden, dat straks uw broer, vriend of buurman bij de dienstplichtige troepen in de rug kan worden aangevallen. Welaan dan, buitengewoon dienstplichtige en dienstplichtige miliciens boven de 35 jaar, en al len die door omstandigheden vrij van dienstplicht zijn: treedt aan voor een nationale zaak, bij de Nationale Reserve. Blijft niet aan de kant van de weg staan. Kerels in Zeeland, melden zich aan voor het eerste Zeeuwse bataljon. Reeds velen deden het. Ondergetekende wenst geheel vrijblijvend inlichtingen voor deelname bij de NATIONALE RESERVE Naam: Huisadres: Plaats: De Geref. Vereniging voor Drankbestrijding. Naar wjj vernemen hebben de moeilijkheden, die in de Geref. Var. voor drankbestrijding ver leden jaar tengevolge van kerke lijke verschillen zijn ontstaan nog steeds geen eiqde genomen. De jaarvergadering Amersfoort-1949 nam een voorstel aan van de Prov. Gron. bond om alle samen werking ongedaan te maken en ook uit verschillende lichamen te treden waarin de drankweer in Nederland zich pleegt te manifes teren. De jaarvergadering 1950 nam een voorstel aan dat het voorstelAmersfoort ongedaan maakte. Daarop dreigde de Gro ningse bond uit te treden en een nieuwe organisatie op te richten. Drie leden van het hoofdbestuur, behorende tot de Geref. kerken, onderhoudende artikel 31 K.O., traden af. Thans heeft het hoofd bestuur met één stem meerder heid besloten om de samenwer king in de Nat. Blauwe week- commissie voorlopig op te schor ten en de Prov. Gron. Bond in de gelegenheid te stellen op de jaar vergadering 1951 opnieuw een voorstel in te dienen dat neer komt op het besluit van Amers foort 1949. Meerderen in het hoofdbestuur kunnen zich met de gang van zaken niet verenigen en wij vernemen dat de heer C. Bui tendijk, ere-lid der vereniging, die tal van jaren penningmeester de zer organisatie ls geweest, zijn ontslag heeft genomen als redac teur van het orgaan der vereni ging. Ook de heer H. J. ter Hoeve te Arnhem, die een groot aantal jaren voor de provincie Gelder land ln het hoofdbestuur zitting heeft gehad, heeft zijn ontslag genomen, wijl hij niet langer mede verantwoordelijkheid voor het H.B. wenst te dragen. De vogelbescherming. Voor het tijdvak van 1 Januari 1951 tot en met 31 December '52 kunnen de hoofden van plaatse lijke politie, ieder voor zijn ge meente, vergunningen verlenen tot het gebruik maken van gewe ren tot het doden van vogels, die in die gemeente niet gerekend v/orden tot de beschermende vo gels. Bepaald ls, dat in het gehele rijk niet zullen behoren tot de beschermde vogels in de zin der vogelwet 1936: a. gedurende het tijdvak van 1 Januari 1951 tot en met 31 De cember 1952: de schollevaar, de mantelmeeuw, de houtduif, de bonte kraai, de ekster, de Vlaam se gaai, de roek, de kauw; b. gedurende de tijdvakken van 1 Januari tot en met 15 April 1951, van 15 Juli 1951 tot en met 15 April 1952, alsmede van 15 Juli tot en met 31 December '52: de zilvermeeuw, de kok- en kap- meeuw; c. gedurende de tijdvakken van 1 September tot en met 31 Dec. 1951, alsmede van 1 September tot en met 31 Dec. 1952: de blau we reiger; d. gedurende de tijdvakken van 15 Juni tot en met 30 November 1951, alsmede van 15 Juni tot en met 30 November '52. de spreeuw. Australische persstem over de Nieuw-Guinea-conferentie. De „Sydney Morning Herald" zegt in een hoofdartikel over de mislukking van de Nieuw-Guinea conferentie in Den Haag, dat En geland niet in staat schijnt te zijn geweest om een diplomatieke stap te doen die zou hebben kun nen bijdragen tot oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea, „waar van de veiligheid van Australië afhangt". „Indien de souvereinil teit over Westelijk Nieuw-Guinea aan de Indonesiërs zou worden overgedragen, dan wordt Nieuw- Guinea, van het standpunt van Australië bezien, militair onhoud baar", aldus de „Sydney Morning Herald", die voorts schrijft: „Ge zien het grote belang, dat Aus tralië heeft in de handhaving van de status quo in Nieuw-Guinea, moet het verwondering en be zorgdheid wekken, dat de Britse regering gefaald heeft om de houding van Australië te steunen. In plaats daarvan heeft White hall een starre politiek van non interventie gevolgd, een politiek, die eveneens door Washington wordt gevolgd", aldus het blad >V -4- 111. Warempel! Hij hoorde iemand roepen! „Hè! Hela! Help eens 'n handje, jongmens!" Filo keek om zich heen en plotseling zag hij wat er aan de hand was. Daar tussen het struikgewas zag hij een man en het vreemde was, dat die man tot zijn schouders in de grond zat. „Oef!" dacht Filo, „ik zie het al! 'n Drassige bodem! Die man is weggezakt en kan zich niet meer omhoogwerken Ik moet gauw helpen, anders verdwijnt ie helemaal!" Met voor zichtige handigheid probeerde hij de man uit zijn netelige toestand te bevrijden. „Juist! Goed zo!" moedigde het slachtoffer hem aan, „maar denk om mijn Orlissum!" Hiermede bedoelde hij blijkbaar een plantje, dat hij in zijn linkerhand hield en dat hij angstvallig behoedde voor beschadiging. „No geen klein rukje, jongmens!" Na een half uur zwoegen lukte het eindelijk. De geredde, een mager persoon, stak glimlachend zijn hand uit en stelde zich voor. „Juist! Ik ben Dr. Spriet, botanicus". (Van onze Utrechtse correspondent.) De vakopleiding ln het meu bileringsambacht in Nederland staat ver ten achter bij Dene marken. Dit was de conclusie van de heer A. J. v. d. Ven te Rotterdam, lid van de commissie uit de Chr. Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf, die een bezoek aan Denemarken heeft gebracht. In aansluiting op hetgeen bondssecretaris Brouwer op de conferentie van deze organisatie te Zeist over de toekomst van het ambacht had gezegd, betoog de de heer v. d. Ven, dat men hier te lande al zijn krachten moet geven aan de verbetering van de vakopleiding. Wanneer zich hier een meu belmaker uit een massabedryf zelfstandig vestigen wil, zal hij daar geen kans toe zien. Hij heeft niet voldoende opleiding genoten. In Denemarken krijgt iedere meubelmakersleerling een opleiding van vijf jaar in het be drijf; pas daarna mag hij de in dustrie in, zodat ook de industrie uitsluitend over vaklieden be schikt. Het resultaat van een derge lijke opleiding valt wel te oe- speuren in dat gene wat Dene marken aan meubilair bieden kan. Terwijl de meubelmakers hier vaak niet meer dan „meu bel-monteurs" zijn, schuilen daar echte kunstenaars onder de beoefenaars van het meubel makersambacht. Slechts de „top"' der meubelmakers hirr, vermag met hen te wedijveren, De Deense stijl kenmerkt zich door slankheid; men gebruikt veel gebogen hout. De stoelen zijn licht en ijl. Dit alles wordt tot stand ge bracht door de goede samen werking, welke daar bestaat tussen meubelmakers en bin nenhuisarchitecten. Hier te lande kent men zulk een samenwez'king niet; naar de heer Brouwer mededeelde zijn er echter besprekingen van de organisaties met binnenhuis architecten gaande om verbete ring in de situatie te brengen. Franse radio-omroeper had te lange tong. Pascal Coupeau, redacteur van de Franse nationale radio-om roep, Is ontslagen omdat hij Woensdagavond in een commen taar had gezegd, dat „de Ameri kaanse regering niet de Ameri kaanse democratie vertegenwoor digt doch een bewapeningswed loop ls begonnen en Frankrijk dwingt hierin te volgen. Verder had hij gezegd, dat de Ameri kaanse regering Stanton Griffith had benoemd tot ambassadeur bij de „dictatuur-staat van Franco", er aan toevoegende, dat de Fran se regering eenzelfde stap over woog „als logisch resultaat van de beslissing, die de V. N, onder inspiratie van de Amerikaanse democratie heeft genomen ten aanzien van de Hi tier aan de overzijde der Pyreneeën". T zenden aan: of: DISTRICTSCOMMANDO NATIONALE RESERVE J. A. v. d. Goeskade, Goes BUREAU BEVOLKING, KAMER 7, Gemeentehuis, Vlissingen. Adv. Het plan-Schuman voor ondertekening gereed. De overeenkomst inzake het plan-Schuman is thans voor on dertekening gereed. Er moeten alleen nog enkele politieke kwes ties worden geregeld, namelijk 't aantal afgevaardigden, dat de deelnemende landen zullen hebben in de Assemblee van het plan- Schuman, waaraan het hoge ge zagsorgaan verantwoording ver schuldigd zal zijn, en het aantal leden van laatstgenoemd lichaam. Ten aanzien van deze kwesties zal een beslissing worden geno men op een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg, zo wordt in welin gelichte kringen te Parijs verno men. Men hoopt, dat de onderteke ning van de overeenkomst de vol gende maand zal kunnen geschie den, Spanje heeft weinig interesse voor Nederlandse paarden. In het lopende handelsverdrag met Spanje voor het tijdvak Juni 19501 Juni 1951 voor de export van paarden is een post opgenomen van f 2.500.000. Tot dusver werden uitgevoerd 12 paarden ter waarde van f 21.000. Hoewel destijds gedacht werd aan een levering van circa 3000 paar den, zijn de verwachtingen om trent realisering van deze export thans niet hoog gespannen. Wel iswaar is de prijs voor de 12 gele verde paarden niet maatgevend voor de gemiddelde prijs, welke hier te lande voor de paarden moet worden betaald het be trof hier geen gebruikspaarden doch desalniettemin ls het ge middelde prijsniveau dusdanig, dat van Spaanse zijde geen be langstelling blijkt te bestaan voor aankoop van paarden in ons land. Overigens is de omvang van de huidige paardenstapel in Neder land nog wel dermate groot dat 2500 k 3000 paarden naar Spanje geleverd zouden kunnen worden. Ontmoeting Adenauer— Grotewohl bij Dibelius? Kanselier Adenauer en de Oost- Duitse premier Otto Grotewohl, zijn door Duitse evangelische kringen uitgenodigd om elkaar te ontmoeten bij dr Otto Dibelius, hoofd van de Duitse protestantse kerk en bisschop van Berlijn en Brandenburg. Dit voorstel is gepubliceerd ln „Die Kirche", het weekblad van de protestantse kerk ln de Sow- jet-zöne. Het schijnt, dat dit voorstel geïnspireerd is door lei dende kringen van deze kerk, die het herstel van de Duitse eenheid voorstaan. Dr Otto Dibelius verklaarde Donderdagavond dat hij een voor stander is van besprekingen tus sen Oost- en West-Duitsland, in dien hiermede een vereniging van Duitsland wordt beoogd. Hij zei in dat geval zijn eigen woning te Berlijn beschikbaar te stellen als plaats van samenkomst voor Grotewohl en Adenauer. Dr Otto Dibelius, de geestelijke leider der twaalf millioen Oost- Duitse protestanten en kerkelijk leider der In totaal 37 millioen Duitse protestanten, wordt reeds ruim een jaar lang heftig door de Oost-Duitse communisten en hun organisaties aangevallen. Zij be schuldigen hem ervan dat hij de „kerkgangers ertoe aanzet geen acht te slaan op de Oost-Duitse wetten". AANTAL SLACHTOFFERS 000R VERKEERSONGEVALLEN 11111111111T-1 1938 '39 '40 D1 <42 '43 '44 '45 '47 48 '48 1950 Ter gelegenheid van de alge mene jaarvergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht heeft de wnd. voorzitter Prof. Dr Ir N. A. Halbertsma er op geweien, dat het aantal ver keersongevallen in de eerste helft van het jaar 1950, vergeleken met die van 1949 een toeneming ver toont van ongeveer 20 pet., ter wijl het aantal dodelijke slachtof fers hierdoor met 24 pet. is toe genomen. In verband hiermede wil het nuttig voorkomen op basis van bovenstaande spreuk het totale beeld vanaf 1938 eens in beschou wing te nemen, waarvoor verwe zen wordt naar de hierbij afge drukte grafiek. Van het totaal aantal jeugdige slachtoffers bedraagt het aantal tot 13 jaar gedurende de laatste jaren gemiddeld 250, dat wil dus zeggen, elke schooldag een kind Wist u ook, dat op de Grebbe berg 400 goede vaderlanders het leven lieten, doch dat het verkeer jaarlijks bijna 1000 dodelijke slachtoffers vraagt? Behalve het onnoemelijk leed, dat elk jaar weer in de gezinnen wordt gebracht, is de maatschap pelijke schade 88 millioen gulden per jaar. Rudolf van R eest: „De andere Wereld". Uitgave Bosch Keuning NV., Baarn. De bekende schrijver Rudolf van Reest heeft een boek ge schreven, waarvan de stof be langwekkend en groots is. Fen boek over de sociale noden uit het begin dezer eeuw, dat de le zer zal boeien, van het begin tot het eind. Het opmerkelijke van dit boek is, dat het niet, zo als de meeste romans, een happy-end heeft in de gewone zin des woords. De hoofdpersoon van. het verhaal, dat in Rotter dam speelt, sterft na een leven van opoffering. Zijn verschei den doet hem echter ingaan in het rijk van zijn Vader, in „de andere wereld". Ik ben blij met deze roman, niet alleen omdat zij blijk geeft geschreven te zijn door een Rotterdammer in hart en nieren, doch ook om de ge negenheid, die er uit spreekt voor jonge mensen, voor de jonge man van het verhaal. An ton, zo heet deze jonge man, is de zoon van een tuinder. Zijn vader ls, door de nood gedwon gen, zijn geluk in de stad gaan (Ingez. mededeling, advert.) Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht geneest Uitspraken Rechtbank Middelburg. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg heeft C. P. J. v. D., scheepsbevrachter te Terneu- zen, veroordeeld tot 2 x f 2.50 of 2 x 1 dag, omdat hij aan een kind beneden de leeftijd van 16 jaar sterke drank had verkocht. Vier landbouwers, n.l. J. A. Ie C. uit Retranchement, A. P, de P., P. A. de P. en P. C. de B., allen uit Cadzand, werden vrijgespro ken. Zij hadden terecht gestaan, omdat zij zonder vergunning van het ministerie van Sociale Zaken vreemds arbeiders in hun dienst hadden gehad, n.l. Belgen. Ter zit ting was echter komen vast te staan, dat de landbouwers deze arbeiders hadden gekregen door middel van hun werkgeversvere niging, die een vergunning bezat. De marktkoopman J. M. v. Z., te Goes, werd wegens overtreding van de Wegenverkeersregeling veroordeeld tot f 6 of 3 dagen. Hij had n.l. te Axel zijn wagen ln de Noordstraat geparkeerd, terwijl hij wist, dat dit verboden was. P. L„ kaashandelaar te Hulst, kreeg wegens openbare dronken schap, gepleegd bij 2e herhaling binnen 1 jaar, 14 dagen hechte nis en 1 jaar Rijkswerkinrichting. De Duitse schipper V. K. van het Zwitserse motorschip „Rho ne", werd vrijgesproken. Hij was indertijd door de Kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot f 50 of 25 dagen, omdat hij verzuimd zou hebben melding te maken van een aanvaring, die zijn schip met een meers toel bij de sluizen te Wemeldinge gehad zou hebben. De Rechtbank had echter niet de overtuiging verkregen, dat de verd. de hem temaste gelegde schade had gevaren. M, de B., chauffeur te Temeu- zen, werd veroordeeld tot f 15 of 10 dagen, omdat hij met zijn wa gen over een onbewaakte over weg t« Terneuzen was gereden, toen er een trein naderde. beproeven. Anton is een uit blinker. Hij mag doorstuderen, maar de dood van zijn vader maakt hier een eind aan. De jongen moet „de handel in" Dat betekent beulen voor een paar cent, vernederingen onder gaan, dag in dag uit, maar steeds vervuld met de hoop ééns er bo ven uit te zullen klimmen, wat te worden, de „andere wereld' binnen te gaan, de wereld der meer gegoeden. Maar het is teveel; hij sterft. Een aangrij pend boek, dat iedereen moet lezen. Kaj Munk: „Zalig Kerst feest". „Kerstfeest bij de Oude Snaren". D. A. Daamen's Uitgeversmij., 's-Gravenhage. Daamens Uitgeversmaatschap pij brengt in een bandje twee werken van Kaj Munk: het ene een dagbladartikel, het andere een ervaring uit de pastorale loopbaan van deze wonderbare Deense predikant, maar beide doorstraald van het licht van het zalig Kerstfeest. Dwars tegen de nood in, waarin de wereld zich nu be vindt, getuigt Munk, dat het tóch feest is, dat tóch Christus ge boren is. Wat een groot geluk deze zekerheid meebrengt, daar van spreekt het tweede ver haal. Kaj Munk: „Verhalen van Jezus". D. A. Daamens Uitgeversmij., 's-Graven- hage. Op een prettige en voor do kinderen zeer goed leesbare ma nier heeft Kaj Munk, toen hem in de oorlog publicatie van an der werk verboden was, de ge lijkenissen van Jezus naverteld. Waar onze beste kinderbijbels en Zondagsschoolvertellingen niet aan het euvel ontkomen, stoute tegenover lieve mensen te zetten, waarbij de eersten Gods toom en de anderen Zijn gene genheid opwekken, hadden we graag gehad, dat hier nu eens, ook voor kinderen duidelijk werd gemaakt, dat God alleen goddelozen rechtvaardigt. De schrijver is echter ook hier bij de moralisatie gebleven. Na tuurlijk betekent dit geenszins, dat er van Munk's navertellen geen goeds zou te zeggen zijn. Op een pakkende, zeer reële wijze zet de auteur de gelijke nis midden in het leven van elke dag en leert ons, hoe wij de juiste toon van het vertellen uit de Bijbel kunnen vinden. (Ingez. mededeling, advert.) Eén of twee AKKERTJES als gö U rillerig en koortsig voelt bewijzen dit afdoende. Laat Uw opkomende kou of griep niet verergeren, maar neem dadelijk AKKERTJES. Dan behoort U morgen tot de duizenden die reeds b|) zó weinig zó veel baat vonden. Zorg steeds AKKERTJES in huis te hebben. helpen direct Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Abra ham F., z. v. J. Pouwer en A. Harthoorn te Serooskerke; Wil- lemina H., d. v. H. J. ter Haar en W. C. de Greeuw; Jan, z. v. J. Olyslager en J. den Boeft; Ma rijke, d. v. J. Hendrikse en M. P. de Vos; Cornelis A., z. v. C. A. Buys en L. Krijtenberg; Chris- tiaan F., z. v. Chr. de Boks en G. v .d. Molen; Jacomina B., d. v. J. A. den Butter en J. IJzerman; Erland R. E. M., z. v. E. C. A. A. Mes en G. E. Helminck. Ondertrouwd: G Peene, 28 j. en J. Möens, 23 j.; C. W. Brakman, 32 j. en M. J. Ailewijn, 28 j.; H, Glinskj, 24 j. te Vlissingen en C. Kooman, 23 j. Gehuwd: L. Zweedijk, 48 en W. P. Boone, 30 j.; F. J. van Eekeren, 51 j. en W. C. D. Jonge- neel, 61 j.; P. Dingemanse, 43 j. en M. Poortvliet, 38 j.; P. Geldof, 29 j. en Chr. Minderhoud, 27 j.| J. P. de Veer, 29 j. en J. M. Blaauw, 23 j. Overleden: P. H. C. Blankert, 78 j., geh. met G. van Wage; A. A. Schonis, 22 j.; N. Hollebrandse, 58 j., wed. van K. de Visser; P. C. Meyer, 20 mnd.; E. Geervliet, 72 j„ geh, met J. Moerland; J. A. Bliek, 93 j., wedn. van E. Evers- dijk; P. Riemens, 54 j„ geh. met M. Verhage; C. J. Michielse, 87 j., wedn. van D. Vos; M. Matthijssa, 17 j. VLISSINGEN. Geboren: Cor nelia G., d. v. A. Krakeel en C. G. de Beer; Aloysius C., z. v. C. Ver- cauteren en K. G. Keukelaar; Jan E., z. v. W. A. Dembienski en J. M. Kolijn; Johanna, d. v. A. Wijs hake en J. Schets; Miehiel D., z. v. J. D. van Doornik en M. W. Vos. Ondertrouwd: W. Stroo, 49 j. en G. C. Bliek, 44 J.; C. L. van ïwaarden, 23 j. te Middelburg en J. Schoe, 21 j.; G. E. C. Lam- brecht, 27 j. en M. Hooijmans, 32 j.; J. L. Lenaerts, 29 j. te Den Helder en G. W. Groote, 30 j. Gehuwd: J. Wevers, 21 j, en E. Dierickx, 21 j.; Ph. Nagelkerke, 30 j. en J .J. de Leeuw, 25 j.; M. de Wijze, 25 j. te Utrecht en J. W. van Reems, 22 j. Overleden: P. Castel, 62 j. echtg. van E. H. Naerebout; M. J. Bras ser, 75 j. ongehuwd; L. de Nooijer, 48 j., echtg. van E. J. van de Velde; M. Torno, 85 j., ongehuwd; A. J. Hoveljn; 78 j., wede. van J. P. Pluijmers; M. J. Dommissie, 60 j., echtge. van H. K. Bernard. WEMELDINGE. Geboren: Jan z. v. M. C. Dagevos en J. C. Slab- bekoorn; Adriaan J., z. v. J. van Willigen en M. Hoogesteger. ZIERIKZEE. Geboren: Jacobs M. d. v. J. Stoutjesdljk en J. M. Schot; Adrianus L. zn v. A. Ber- revoets en C. M. den Haan. Gehuwd: M. E. J. Berrevoets, 20 jr en M. Verwest, 21 jr. Overleden: J. P. Koopman, 41 jr overleden te Bergen op Zoom, Wat brengt de Radio? Woensdag 3 Januari 1951. HILVERSUM I (402 M.). VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Zenderslut- ting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor d» huisvrouw. 9.22 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Rhythmlsch kwartet, 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.50 Rege ringsuitzending, 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varla. 18.20 Het Marinehospitaal te Overveen. 18.30 Gram. 18.35 Promenade-or kest. 19.00 Causerie. 19.15 Rhyth mlsch trio. 19.30 VPRO: Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuw». 20.05 Radlosehaakwedstrijd Noor- wegen-Nederland. 20.06 Politiek commentaar. 20.15 Gev. muziek. 21.10 Hoorspel. 22.10 Omroepor- kest en solist. 22.45 Causerie 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35 24.00 Gram. HILVERSUM H (298 M.). NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Lichte muziek. 12.30 Land- en tutnbouwmeded. 12.33 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Amusementsmu ziek. 13.50 Gram. 14.30 Kameror kest. 15.30 Vocaal ensemble. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zenderslui ting. 18.00 Dameskoor. 18.30 Gram. 18.35 Instrumentaal septet 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaak wedstrijd Noorwegen-Nederland. 20.06 Geestelijke liederen. 20.35 Gram. 20.45 Causerie. 21.05 Lich te muziek. 21.30 Planovoordracht 21.45 Tenor en piano. 22.00 Amu sementsmuziek. 22.45 Avondover denking, 23.00 Nieuws, 23.15 denking. 23.00 Nieuijs. 23.15—

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 5