IrovintiMfe/»® ^ORT Lezers grijpen naar de pen Gemeenteraden. KPriUZEtüff Een nieuw gemeentehuis voorWestkapelle Drie koningen zongen voor drie prinsesjes maar ze wisten het zelf niet Samen de schouders er onder! j AÖAMSON laat zich vermurwen. Dinsdag 2 januari 1951 PROTESTAN TS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Wie verloor een tientje? Zaterdagavond tussen 7 en 8 Uur kunnen op het bureau van Politie weer een aantal gevonden voorwerpen worden afgehaald. Het zijn o.m. verschillende huis sleutels, band van regenjas, en kele handschoenen en wanten, dop van benzinetank, hoorn van bromfiets, kaart van consultatie bureau, br. portemonnaie. Bij particulieren zijn naast ver schillende handschoenen en wan ten terug te bekomen: Zwart zakkammetje, zwart al plnomuts, zakdoek, geblokte shawl, rubber zadelkussen, wit hondje, zaklantaarn, muntbiljet, voorhamer, zw, kinderportm. met fO.50, zw. turnschoen, oranjekleu rige want, nummerbord K 20623, mantelband, electrische lamp, kop van fietsbel, bankbiljet van f 10, schroevendraaier, 2 dassen .brei werkje met bal wol, zw. vulpen, handbeschermer, gouden ring met steen, geblokte sjaal, bruine da mestas inh. portm. met 6 4 7 gul den en bijbeltje. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie maakt bekend, dat in het tijdvak van 20 December tot 27 Decern ber 1950, de volgende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: reisgids, diverse wanten, huissleutel, herenrijwiel, damesrijwiel, en dat inlichtingen aan zijn bureau zijn te bekomen van de adressen, alwaar de vol gende voorwerpen zijn te bevra gen: koperen zaklamp, muntbil jetten, handtasje, zwart hondje, ball point pen, halskettinkje, ca puchon, actetas, polshorloge, broche. WAARDE. Dulvententoonstelling. Door de Postduivenvereniging werd een clubtentoonstelling ge houden waarop de volgende prij zen werden behaald. Oude doffers, kl. I: le prijs Gebr. Kopmels; 2, 7, 9 en E.V. P. Sonke; 3, 8 A. Waterman; K. G. Loulsse; 5, 6 Gebr. Blauw- kamer; Z.E.V. C. Schrier. Oude Dulvinnen, bl. IX: 1 A. de Leeuw; 2, 3 W. Krijnsen; Gebr. Kopmels; Z.E.V. C. de Leeuw; E.V. A. Waterman. Jonge Doffers, kl. Ill: 1, 6 C. de Leeuw; 2, 4, 5 en Z.E.V. P. Sonke; 3 A. P. de Leeuw; E.V. K. Kamp. Jonge dulvinnen, klasse IV: 5 W. Krijnsen; 2 K. Kamp; 4 A P. de Leeuw; Z.E.V. Gebr. Kop mels; E.V. K. G. Louisse. Schoonste Doffer: Gebr. Kop mels. Schoonste Duivin; A. P. de Leeuw, NIEUWDORP. De C.B.T.B. vergaderde. Onder leiding van de heer A. J de Jager vergaderde de plaatse lijke afdeling van de C.B.T.B. Door de heer F. Dekker Pz, werd gesproken over: „De Fruit teelt", waarna verschillende za ken van organisatorlschen aard werden afgehandeld. Alle aanwe zigen verklaarden zich bereid het christelijk landbouwonderwijs in de provincie met een jaarlijkse bijdrage te steunen. Verkiezing ambtsdragers. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk te 's-Heerenhoek-Nieuwdorp zijn herkozen de heren A. de Boot en J. Traas en tot diaken de he ren P. van de Kreeke en A. Mulder. De heer A. de Boot heeft deze functie al meer dan 40 ja ren vervuld. 's-GRA VENPOLDER. Arm gebroken bij het schaatsenrijden. Dezer dagen had de heer C. J. Verboom bij het schaatsenrijden het ongeluk te vallen, waardoor hij zijn arm brak. Hij werd naar huls vervoerd waar E.H.B.O. ver leend werd. WEMELDINGE. Ongeluk. Tengevolge van de gladheid had mej. de wed. N. Woensdagmod- yen het ongeluk te vallen en de pols te breken. Dr Gnlrrep ver leende de eerste hulp. HOEDEKENSKERKE. Aanbesteding. Donderdagmiddag had ln hotel „Centraal" te Goes de aanbeste^ ding plaats van de Hofstede ,,Dorpzlcht'l. te Hoedekenskerke, Er werd als volgt Ingeschre ven: C. van Gorp te Wemeldinge f 96.000; Fr. Ntjsse te Hoedekens kerke f99.500; C. Priem te Lewe- dorp f99.990; D. Priem te Ove- sande f98.728; J. Priem ta Ove zande f 99.900; Gebr. Janse te Nisse f97.250; Gebr. Verhetjke te Hllewoutsdjjk f 100.000; D. v. d. Poel te Oudelande f97.993; Gebr. v. d. Poel te Terneuzen f 98.000; J. van Koeverlnge te Schore f 99.800; Walraven te Middelburg f107.130; Wlrtz te Oudelande f99.600; Van Sabben te Goes f 99.600; Wed. Verheijke te Elle- woutsdtjk f99.500; Firma J. la Grand, Hoedekenskerke f 94.280. De gunning is aangehouden. BRUINISSE. De laatste loodjes Met houwelen en bijlen en breek ijzers is men thans bezig de laat ste op de schepen alhier liggende Suikerbieten los te werken en ln de schepen te transporteren. Daar met veel mensen gewerkt wordt Ml het waarschijnlijk mogelijk «ijn alles nog juist voor Nieuw jaar weg te krijgen. Ned. Herv. Kerk In Januari aanbesteed. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk te Brulnlsse hebben ln een vergadering beslo ten om, nu het schema van de adoptiehulp van Dordrecht be kend ls, op een rader te bepalen datum ln Januari tot aanbeste- tlng van het kerkgebouw over te gaan. Door de bouw- en restaura tiecommissie ln de Nederlands Hervormde Kerk was de kerk van Dordrecht aangewezen om aan de herbouw van de kerk te'Brulnls se financiële steun te verlenen. Aanbesteding boerderij. De uitslag van de openbare aanbesteding voor het bouwen van een boerderij voor de heer M Arendse, Weeleweg B 93 te Vrou wenpolder luidt: Firma J. Mesu en Zoon te St. Laurens f 50.550; J. Adrlaanse te St. Laurens f 50.950; Fa. J. van Wlerlngen te Alphen a. d. Rijn f 51.095; N. van Doorn te St. Lau rens f51.770; Fa. A. J. Stoppels en Zoon te Middelburg f53.600; J. Walraven te St. Laurens f 55.820; L. de Rijk te Middelburg f56.332; K. Francke en Zoon te Oostkapelle f56.900; Fa. I. Fran se te Middelburg f 57.490. Tot diaken in de Geref. Kerk te Levvedorp is gekozen de heer G. de Hamer. —Bij de Geref. Gemeente te Bors sele zijn herbenoemd tot ouder ling de heren Busch en Iz. de Muijnck. Tot diaken werden be noemd de heren J. Paardekoper en G. van Liere. Bij Kon. Besluit is benoemd tot voorzitter van het waterschap Nol Koude- en Loven de heer C. Deker te Hoek. WESTKAPELLE. Noodschool wordt opgeruimd. Donderdagmiddag vergaderde de raad. Het verzoek van de be- drijfsraad bouwbedrijf i.v.m. de in aanbouw zijnde woningen minder goedkeuringen uit te reiken werd voor kennisgeving aangenomen, evenals een schrijven van de Ned. Jagersbond tot wijzlgfcg van de politieverordening Inzake loslo pende honden ln het jachtveld. Enige omwonenden bij de Prelaat verzochten 'een straatlantaarn bij de bushalte. De voorzitter deelde mede, dat een reeds eerder ge daan verzoek werd Ingewilligd, doch dat het nog steeds wachten ls op een klok. Het opruimen van de nood school werd gegund aan de hoog ste Inschrijver, n.l. de heer J. Dekker voor f 2130. Tot lid van de commissie tot wering school verzuim ln de vacature J. Vrij hoef werd benoemd het hoofd der school met de Bijbel, de heer De Vree. In de rondvraag vroeg de heer H. van Rooijen of er al plan nen zijn voor de bouw van een lijkhulsje. De voorzitter ant woordde, dat er werk van ge maakt zal worden. HOEK. Begroting 1951 aangenomen. Vorige week vergaderde de raad onder leiding van burgemeester A. F. Hanssens. Tot leden van de woonruimtecommissie werden be noemd de heren D. J. Tollenaar, J. Leunis, F. van Drongelen, F. de Jongh en J. J. Donze. De raad besloot een filmapparaat aan te schaffen als hulpmiddel voor het onderwijs op de scholen. Subsidie aanvragen voor de bouw van een kleedkamer op het voetbalveld en een jeugdgebouw op het Boe- regat werden afgewezen. De be handeling van de begroting voor 1951 nam heel wat tijd in beslag. Verbetering van de Goese Haven. Wordt door gemeenteraad besproken. Woensdagavond om 7 uur ver gadert de gemeenteraad. Door de Fa Van Riessen is aan de gemeente gevraagd om een stuk haventerrein ter grootte van ongeveer 7595 vierkante meter erfpacht te mogen ontvangen aan de nieuwe haven, aansluitend aan het terrein van de Fa Jac. de Dreu. Dit nieuwe terrein is nodig omdat het bestaande te klein en uitbreiding aldaar niet moge lijk is. Om het door de Fa Van Riessen gevraagde terrein behoorlijk te ontsluiten en een voldoende op pervlakte te verkrijgen is het no dig, dat daar een weg wordt aan gelegd over het door de gemeente in erfpacht uitgegeven terrein aan de Fa De Dreu. Ook van het terrein, in gebruik bij de padvin ders, moet een gedeelte in ge bruik worden genomen. Daar staat tegenover dat aan de pad vinders een aansluitend terrein aan de Noordzijde van het bij hen in gebruik zijnde perceel door de gemeente kan worden argestaan, De terreinen moeten nu voor gebruik geschikt gemaakt wor den. Langs het nieuwe terrein van de Fa Van Riessen moet nu een aanleg- en los- of laadsteiger van ongeveer 12 meter lengte worden gemaakt, terwijl over het terrein van de Fa De Dreu een weg moet worden aangelegd. Door de Fa Duvekot en Van Heel is gevraagd om langs hun pakhuizen aan de J. A. van der Goeskade een nieuwe beschoeiing te maken, daar de bestaande to taal versleten is. Deze firma's zijn bereid van de kosten 30 procent voor hun rekening te nemen. Door de directeur van Gemeen tewerken worden alle kosten te zamen voor de gemeente geraamd op ongeveer f -22.000, welk bedrag kan worden betaald uit het nog resterende crediet van de haven. B. en W. stellen nu voor deze werken uit te laten voeren. Voorts is een voorstel ingediend tot onbewoonbaar verklaring van de woning A. v. Westerwijkbuurt No. 3 en een voorstel tot tijdelijke ziektekostenverzekering van het gemeentepersoneel. N.a.v. een vraag werd medege deeld dat de beruchte Binnendijk in het a.s. voorjaar geheel zal worden geasphalteerd. Voor ver bouwing van de O.L. school is een bedrag van f 50.000 uitgetrokken. De gewone dienst sluit met een bedrag van f 211.396,34 aan in komsten en uitgaven en de kapi taaldienst met f 592.898,24. De post onvoorzien is f 2097,32 groot, De subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur bedraagt f 6500. De begroting werd goedgekeurd. In de rondvraag werd medege deeld dat de weg HoekPhilip pine na de vorst zal worden open gesteld. Verder kwamen klachten ter tafel over de sneeuwruiming en de hulsvuilophaaldienst. Ten slotte ging de raad in besloten zitting. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ernst, H. A. van Slooten te Wierden. Geref. Kerken. Beroepen te Palembang (Sum.) A. G. Luiks te Rotterdam-Kra lingen. AARDBEVING OP DE AZOREN Op de Azoren heeft een zware aardschok vier huizen vernield en verder lichte schade aangericht op het eiland Terceira. )e kosten mogen niet hoger zijn dan f120.000. Zoals »'U reeds in het kort meldden heeft de raad van YVest- kapelle" vorige week besloten de architect Roosenburg opdracht te geven tot het ontwerpen van een verkleind ontwerp voor het nieu we gemeentehuig op een vrijstaan de plaats Aan deze beslissing gingen breedvoerige discussies vooraf, die werden geleid door de burge meester, mr Tydeman. Deze deel de eerst mede, dat de besprekin gen met de architect, die tevens supervisor is, niet wilden vlotten. Zijn ontwerp was financieel niet uitvoerbaar voor de gemeente. Na vele besprekingen hadden B. en W. hem een ultimatum gesteld om een gewijzigd, goedkoper ontwerp in te dienen en dan niet een vrij staand plan, bij koffiehuis De Valk, maar een z.g. frontplan aan de Noordzijde van het plein. Wethouder Gabriëlse wees er op, dat voor de stichting zeker 'n bedrag f 250.000 nodig zou zijn, Ook als dit bedrag gevonden zou worden, zou de exploitatie van het gebouw veel te zwaar zijn. Het geval-Westerbeke mag niet over het hoofd worden gezien, hoewel het persoonlijke belang voor het algemeen belang zal moeten wij ken. Hem zijn verschillende oplos singen aangeboden, die hij deels heeft verworpen, deels heeft ge accepteerd, doch niet gebruikt. De heer Gabriëlse stelde voor het ontwerp-Roosenburg maar te ac cepteren, teneinde niet met hem tot een conflict te komen met alle onprettige consequenties daarvan. De mening van de architect, De heer Roosenburg, inmiddels ter vergadering toegelaten, ver klaarde, dat hij met zijn ontwerp niet anders bedoelde dan de ver heffing van Westkapelie. Twee jaar werkte hij eraan en het viel hem moeilijk het te laten varen. Voorts sprak hij zijn teleurstel ling erover uit, dat geen enkele 'nstantie heeft getracht door een hulpactie gelden bijeen te bren gen. De heer Gabriëlse merkte op dit te begrijpen, daar de laatste jaren op de vrijgevigheid van het publiek roofbouw is gepleegd. De architect deelde mede, dat, inden de raad zou besluiten toch in het front te bouwen, hij zich zou terugtrekken zowel als ar chitect als supervisor. Na een korte schorsing en her vatting der vergadering sprak de raad zijn vertrouwen uit in de heer Roosenburg, die zich bereid verklaarde een verkleind ontwerp in te dienen voor een vrijstaand plan. Combinatie met een vereni gingslokaal raadde hij af, daar dit niet in overeenstemming is met het „gezagsdragende element van het gemeentehuis Discussies. De heer P. Lievense zou gaarne zien, dat het verenigingsgebouw in het front werd opgenomen en de heer Cijsouw was van mening, dat de architect niet voldoende rekening had gehouden met de toch al zeer zware lasten der ge meente. De heer Roosenburg merkte op, dat de duurte van het plan niet samenhangt met de grootte, maar hoofdzakelijk met de hoge mate- riaalprijzen. Aangezien de mate rialen zeer solied zijn, zal het on derhoud veel minder kosten. De heer Westerbeke bleef zich verzetten tegen de plaatsing, ten gevolge waarvan een particulier schade kan ondervinden. De heer Van Rooijen stelde voor een 20- tal meters verdere Oostwaarts te bouwen,waardoor het uitzicht van café Westerbeke vrij zou zijn en het plein toch vrij zou blijven. De caféhouder stelde daarop ech ter geen prijs, waarop het voor stel werd ingetrokken. Na een geanimeerde discussie nam de raad genoegen met een vrijstaand plan en het weglaten van een verenigingslokaal, mits het de financiële draagkracht der gemeente niet teboven gaat. De heer Roosenburg verklaarde zich bereid een verkleind vrij staand plan te ontwerpen, dat tot circa f 120.000 beperkt zal blij ven. Daarna werd gestemd. Alleen de heer Westerbeke verklaarde zijn stem niet aan het voorstel te kunnen geven. SANKT ANTON. Ludwig Tscholl, de skileraar van de Prinsesjes is best tevreden over hun prestaties. Zelfs de kleine Margriet weet op haar miniatuur skies al aardig de heuvels te beklimmen. Jan Linthorst Homan, het achtjarig zoontje van de Commissaris der Koningin in Friesland, is nog geen grootheid op de smalle latten maar vol bewondering voor de prestaties van zijn reisgenootjes. Zo hard ais zijn benen hem konden voortbewegen, rende hij boven op de Galzig de Prinses jes achterna, die in een flitsende vaart de hellingen afsuisden. „Ik wil ze in de wolken zien ver dwijnen" riep hij enthousiast uit. Maar hij kreeg er de kans niet toe, want de beide Prinsesjes waren reeds in de tussen de ber gen hangende wolken verdwe nen voor hij ook maar een glimp van haar had kunnen opvangen. De Prinsesje genieten onge stoord van hun korte vacantie. Ze zijn zo langzamerhand al stamgasten geworden in Sankt Anton, dat de laatste twee da- gen; zon overgoten als het was, de idyllische aanblik gaf, die het zijn grote narm in de wereld heeft gegeven. Tijdens de lunch brachten drie Koningen der tradities getrouw een bezoek aan Sankt Anton. Het waren zeer jonge Koningen, die van huis tot huis en van ho tel tot hotel trokken in hun witte gewaden met opges'.'kte sterren, waarboven hun geverfde hoof den sterk afstaken. Ze waren rijkelijk vroeg, want Driekonin gen valt uiteindelijk eerst op de zesde dag in Januari, maar om dat deze Koningen kerstvacantie hadden, waren ze nu maar vast gekomen om de vrijwillige be lasting hunner „onderdanen" te innen. Twee uur hadden de drie jongens moeten reizen om met de trein van Schönwies, waar zij wonen, naar Sankt Anton te ko men. De jeugdige drie koningen wis ten niet, wie het meisje was, dat daar in de zaal van Hotel Post met open mond naar hun lied jes luisterde en ze wisten niet wie die twee in grijze ski-panta lons en zacht groene truitjes waren, die plotseling, midden onder het zingen hen op zij scho ven en tussen de tafeltjes door hun weg zoch'en naar de tele fooncel, in de hal van Hotel Post. De drie Koningen hadden ge zongen voor drie Prinsesjes maar twee hunner toonden voor deze Koningen geen spoor van i interesse, toen ze hoorden, dat HsPret was val1 korte duur' een echte Koningin voor hen I Nadat Vrijdagmiddag de Noord aan de telefoon was. En terwijl I en Veersevest in Middelburg wa Prinses Margriet aandachtig I goedgekeurd en velen de luisterde naar het fraai uitge- schaatsen hadden ondergebonden, doste drietal en haar shilling I werden Zaterdagmorgen alle liefderijk offerde, stonden Bea-1 overige vesten goedgekeurd. Vele trix en Irene met rode hoofden honderden reden Zaterdagmiddag bij de telefoon en spraken met Dp de verschillende vesten en Za Het voederen van vogels. Gelukkig beseffen velen de nood der vogels in deze winter. Door het strooien van voedsel (afval en kruimels uit de keuken en van de tafel) trachten zij het leven dezer dieren te redden. Wij willen echter vragen, dit eten niet op de rijweg uit te strooien, omdat daardoor reeds enkele meeuwen het slachtoffer van het verkeer werden. Wat het geven van drinkwater betreft kan men proberen het wa ter In een bakje zó te geven, dat de vogels zich daarin niet kun nen wassen. Men kan dit berei ken door ln het waterbakje een omgekeerde schotel te leggen, zo dat slechts een smal randje wa ter bereikbaar ls. Een schepje .suiker in het water houdt ook het bevriezen wat langer tegen. Het Bestuur van de afd Zeeland-Zuid van de Ned Ver. tot Bescherming van Dieren. haar ouders. Stagnatie veer Vlissingen Breskens. Van de zijde van het provinci aal bestuur van Zeeland wordt medegedeeld In de periode van stagnatie die op het veer Vlisslngen-Breskens ten gevolge van herstelwerkzaam heden aan de sluiswerken te Vlis singen optreedt, kunnen op dit veer bij slechte weersgesteldheid geen auto's worden vervoerd. Uety v We>af een Is het waar, dat een krant zoveel geld kost? Nee, dat is niet waar! Een abonnement op „Zeeuwsch Dagblad" kost per week nog geen vier dubbeltjes. Kijk maar eens, wat U voor die vier dubbeltjes kunt kopen. Daar hebt U nog niet eens een pakje sigaretten voor of 100 gram lekkere bonbons. Voor 37 cent per week iedere dag het nieuws in huis! En U bent het toch met ons eens: in elk christe lijk gezin het „Zeeuwsch Dag blad", de christelijke krant voor Zeeland. Doe daarom als zovele abonné's. Tracht een nieuw abonnement op ons blad te noteren. Vul deze bon in, zend die op naar „Zeeuwsch Dagblad", Goes en wij zorgen voor de rest. U kunt noteren als kwartaal-abonné op Uw blad; Naam: Adres: Woonplaats: Breskens aangemerkt als zeehavenplaats. Op vragen van het Tweede Ka merlid Van de Wetering (C.H.) betreffende opneming van de ha ven van Breskens in de uitvoe ringsresolutie op het bepaalde in artikel 12, sub 18, van het besluit Omzetbelasting, heeft de heer Lieftinck, minister van Financiën schriftelijk het volgende geant woord: De resultaten van het onder zoek, hetwelk de minister in ver band met deze vraag heeft Inge steld, hebben hem aanleiding ge geven een beschikking te doen uitgaan, krachtens welke Bres kens voor de toepassing van de bepalingen van het besluit op de Omzetbelasting 1940 met ingang van 1 Januari 1951 als zeehaven plaats wordt aangemerkt. Schaatswedstrijd te Veere. De reeds eerder aangekondigde schaatswedstrijd te Veere zal ijs en weder dienende vanmiddag om uur doorgang vinden. De wed strijden worden gehouden op de Vest. De Veerse Ver. voor Vreem delingenverkeer stelt prijzen be schikbaar. Voorlopig zullen ech ter alleen hardrijderijen worden gehouden, waartoe men een drie tal klassen heeft ingesteld, t.w. de schooljeugd, jongens en meis jes van 13 tot 17 jaar en ouderen. Het ligt in de bedoeling deze win ter ook nog wedstrijden in het schoontijden te houden, terwijl er eveneens nog een wedstrijd met priksleden voor de jeugd komt. Vanmiddag zal „Koperen Ko" met muziek het feest opluisteren. Vermoedelijk zullen deze wed strijden, gezien de dooi, wel niet door kunnen gaan. S.s. „Martagon" naar Antwerpen gesleept. Het Engelse vrachtschip „Mar tagon", dat Vrijdag voor Kerstmis voor de Belgische kust op een wrak is gelopen is Zondagmiddag, na zijn lading kolen in Vlissingen te hebben gelost, door drie sleep boten van Vlissingen naar Ant werpen gesleept. Een tweetal bergvaartuigen begeleidde het schip, dat te Antwerp in dok zal gaan. Dr Euwe aan de kop in Luzern. Op Nieuwjaarsdag werd het In ternationaal schaaktournooi te Luzern voortgezet met de afge broken partijen uit de zesde ronde. Onze landgenoot, dr Euwe, ver loor van de Zwitser Christoffel, die in het toreneindspel twee pionnen meer had dan Euwe. Door deze uitslag staat onze land genoot niet meer alleen op de le plaats, maar deelt deze thans met de Argentijn Pilnik, die zijn af gebroken partij uit de zesde ronde tegen Giutsolisi (Italië )won. Grob (Zwitserland) won van zijn landgenoot Blau. De stand na de zesde ronde luidt thans: 1 en 2 Euwe en Pil nik, ieder 5 punten; 3 en 4 Grob en Christoffel, ieder 3 punten; 5 terdagavond toen de Seisvest, die gedeeltelijk beschikbaar is voor de Middelburgse IJsclub, verlicht was, bleek de liefhebberij zeer groot. Diegenen, die hebben gewacht tot de Nieuwjaarsdag om te schaatsen, werden wel zeer te leurgesteld. Nog een klein aantal waagde zich gistermorgen op de vesten, doch toen het gistermiddag ook nog ging regenen, was de ijspret spoedig gedaan. Zaterdagmiddag zakte op de Noordvest een kraampje, waar men schoenen en jassen in bew ring kon geven door het ijs, waar door een aantal personen met een natte jas of natte schoenen naar huis moesten. In Goes was het verloop van de ijspret ongeveer gelijk. Ook daar genoot men Vrijdag en Zaterdag volop. Gisteren waren echter de vesten bijkans verlaten omdat zij door de invallende dooi onberijd baar waren geworden. Voor velen, die hadden gehoopt het nieuwe jaar schaatsend te beginnen een teleurstelling Van Akkeren won SluisBruggeSluis. De wedstrijdtocht over 30 km I van Sluis naar Brugge en weder om terug naar Sluis, die Zater dag werd verreden, heeft van de c.a. 20 deelnemers het uiterste gevergd. De sneeuwval in de mid daguren had het ijs stroef ge- I maakt en tevens stond er een vrij I sterke wind. De oudste deelnemer, de 42 I jarige veteraan Jan de Jager, was van 't gehele gezelschap de beste man. Ook zijn beide zoons die sa- I men nauwelijks dertig lentes ha len lieten zien dat zij uit het goe de hout zijn gesneden. Van Akkeren, De Jager en Cools trokken zich al spoedig van de I anderen los en toonden zich een klasse beter dan de rest. In de eindsprint won Van Akkeren met miniem verschil. De uitslag was: 1. P. van Ak keren, Sluis in 68 min.; 2. Jan de Jager, Wolphaartsdijk; 3, Cools, Cadzand; 4. J. de Roo, Schore; 5. G .de Roo, Schore; 6. Misseeuw, Schoondijke; 7. C. de Jager, Wolphaartsdijk; 8. L. de Jager, Wolphaartsdijk en 9 Dob belaere. Franse regering krijgt vertrouwensvotum. De Franse nationale vergade ring heeft in vier stemmingen haar vertrouwen uitgesproken in de regering Pléven. De eerste stemming betrof de belastingen voor de bewapeningsbegroting De andere drie punten waarop Pléven de vertrouwenskwestie had gesteld waren: 1. Geen latere wijziging van de begrotingscijfers. 2. Verwerping van een commu nistisch amendement om sommige belastingen te verlagen. 3. Goedkeuring van de bewape ningsbegroting in haar geheel. In het aan de stemming voor afgaande debat zeide premier en 6 Blau en Giustolisi, ieder 2Vz Pléven, dat het bewapeningspro- punten; 7 Kupper 2 punten; 8 gram drie procent van Frankrijks Kaliwoda 1 punt. electriciteitsproductie zou vergen. De export van staal en de import Oud-Kamerlid J. M. Krijger Jr ^"d^worTn® °°keS Z°" overleden. Er was applaus toen Pléven De heer J. M. Krijger Jr, oud-1 uiting gaf aan zijn „vreugde over lid van de Tweede Kamer, is gis- de benoeming van de grote leider ternacht om 1 uur te zijnen huize I Eisenhower" in Vriezenveen overleden. Jan Machiel Krijger werd op I 12 Mei 1874 te Bruinisse geboren. Hij werd opgeleid voor architect en kreeg een aanstelling als tech nisch ambtenaar bij de Rijkswa terstaat. Vervolgens werd hij as-1 istent aan de Technische Hoge-1 ehool te Delft, waarna hij ver- Vrouw aan brandwonden overleden. Een felle brand heeft Zaterdag ochtend gewoed in de boerderij van de heer J. Keizer te Winscho ten. De brand was ontslaan door- scheidene jaren directeur van het I dat een kachel uit elkaar sprong dagblad „De Nederlander" was, toen deze werd aangemaakt met welke functie hij ln 1931 neerleg- tractorolie. Bij deze explosie ge- de. In 1921 nam hij voor de C.H. raakten de kleren van de echtge- U. zitting in de Tweede Kamer, note van de heer K in brand. Met waarvan hij voor de oorlog lid ernstige brandwonden werd zij was. Van 19311933 was de heer naar het Winschoter ziekenhuis Krijger burgemeester van Vrie- overgebracht, waar zij in de nacht in het hoofdbestuur van de Chr. I van Zaterdag op Zondag overleed. Hist. Unie. Verder was hij lid van Haar man, die haar de brandende het hoofdbestuur van de N.C.R.V. I kleren wilde afrukken, liep ook In Maart 1946 bedankte de heer ernstige brandwonden op en werd Krijger met mr dr Van Rhijn en eveneens in het ziekenhuis opge- mr De Jong als lid van de C.H.U. nomen. Het gezin K. zou de vol- omdat zij zich niet konden ver- gende maand naar Canada emi- enigen met de beslissingen van de greren. algemene vergadering der Unie, In de stad Groningen brak op welke zich voor een contact met nieuwjaarsochtend een binnen- de A.R. partij uitsprak. Daarna brand uit in de machinefabriek gaf hij al zijn krachten aan een I van de firma Naayer en Hout- nieuwe staatkundige partij, de I man. Bij de blussingswerkzaam- Protestantse Unie, die echter geen heden werden vijf brandweerlie- zetel verwierf. den door de rook bedwelmd, OhxUe. de- foufte. TWEEDE EEUWHELFT. Bp het begin van het vorige jaar it er een min of meer we tenschappelijk dispuut over ge voerd, of nu 1950 of 1951 moest worden beschouwd als het aan vangsjaar van de tweede helft der twintigste eeuw. In het land der tradities, Groot-Britannië, waar men voor zulke vragen een „Koninklijk Sterrenkundige" rijk is, heeft deze autoriteit uit gesproken, dat pas de le Januari 1951 de nieuwe periode zou in luiden. Maar met het bekende ongeduld, dat de mensen van onze tijd in het algemeen en die van de pers in het bijzonder ken merkt, heeft men zich aan deze gezaghebbende mening niet ge stoord, en zodoende zagen reeds een jaar geleden vele gedenk boeken en talloze herdenkings nummers van tijdschriften en dagbladen het licht. Hier zit iets spijtigs in, om dat nu de illusie, dat de tweede helft dezer eeuw zich gunstig zou onderscheiden van de eerste reeds voortijdig vervlogen is! Het jaar 1950 onderscheidde zich immers bepaald niet door een roziger tint van zijn sombers voorgangers! Maar scherts terzijde. Op een jaar komt het tenslotte niet aan, wanneer wij bezig zijn over eeuwen te spreken. Doch ook zo beschouwd, blijft toch het feit bestaan, dat de gebeurtenissen in het afgelopen jaar niets goeds spelden voor de toekomst. Voor de hoop, dezer dagen uitgespro ken door een bekend geschied kundige, dat, evenals in de ne gentiende, ook in onze eeuw op uijftig jaar onrust een toeede eeuwhelft van rustige opbouw zou volgen, zien wij dan ook weinig grond. Gelukkig hebben wij een be tere hoop: op Jezus Christus, Die gisteren en heden Dezelfde is. Dat van Hem alleen ook in 1951 en volgende jaren ons aller ver wachting moge zijn! A.s. Zaterdag Zeeuwse schaatskampioenschappen? Naar wy vernemen ligt het ln de bedoeling de Zeeuwse schaats kampioenschappen op de lange baan over 500, 1500 en 5000 meter Zaterdag 6 Januari a.s. te ver* rijden op de plas „Schenge" op de grens Wolphaartsdyk's-Heer Arendskerke. De organiserende ysclub H.Y.C. van Heinkenszand heeft benevens de provinciale beker nog enkele medailles voor deze wedstrijden uitgeloofd. De wedstryden beginnen om 11 uur. Het zal echter van het al of niet vriezen afhangen of dit schaatsfestijn zal kunnen door gaan. Landwegen op Walcheren aanbesteed. Vrydagmiddag werd door de Herverkaveiingscommissie aan besteed bestek L 67, het maken van landwegen, totale lengte c.a. 4232, in de Noordwatering van de Polder Walcheren, met bijkomen de werken. Er werd als volgt ingeschreven! Fa Eiland en Voiker, Vlissingen 73.850; Jasper van Verlaat, Hardinxveld f 76.320; Gebrs Geld- Serooskerke (W.) f 76.590! Fa J. D. Janse, Colijnsplaai 77.900; Fa Van Oord, Werken dam f 79.200; Fa D. Monshouwer, Zwyndrecht f 96.600. Harlingen heeft nog geen sneeuw gezien. Er- is één plaats in Nederland waar men nog geen sneeuw heeft gezien dit jaar. Terwijl het hele land ruimschoots zyn portie van het winterse weer heeft gehad tot dusverre, is in Harlingen en om geving nog geen vlokje gevallen en ook de vorst is hier veel min der geweest dan men voor een stad in Friesland onder deze om standigheden had mogen ver wachten. Het heeft er de schyn van dat de weergoden het met Harlingen wel heel goed hebben voor gehad, want buiten n' straal van 10 km rond de stad zijn de velden wit. De enige die zich over dit knip oogje van moeder natuur niet ver heugt is de jeugd van Harlingen die met lede ogen de berichten over de sneeuwpret over het hele land leest.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2