Nieuwjaarsboodschappen gingen de wereld in. NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sombere geluiden bij de Jaarswisseling. Minister Drees riep op tot eenheid. Noordelijk Nieuwjaars offensief in Korea begonnen^ Koninklijke familie geniet van de wandelsport* V iermogendheden- besprekingen op komst? Oostenrijkse president overleden* Korea-vrijwilligers sloten vriendschap met Franse legionnaires* T Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1758 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DINSDAG 2 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zbn en Maan. Woensdag: Zon op 8.48 u., onder 16.40 u. Maan op 3.38 u., onder 12.37 u. Hoogwater Woensdag 3 Jan.: Vlissingen: 9.01 u. 1.41 m., 21.45 u. 1.62 m. Terneuzen: 9.28 u. 1.62 m., 22.13 u. 1.83 m. Wemeldinge: 10.27 u. 1.26 m., 23.15 u. 1.49 m. Zierikzee: 10.10 u. 1.08 m., 22.58 u. 1.29 m. Der traditie getrouw hebben de vooraanstaande personen uit de verschillende landen by de jaarswisseling boodschappen tut hun landen en volken gericht. Veel hoopvols hielden deze boodschappen niet ln. Over het algemeen tekenden zy de situatie waarin de huidige wereld verkeert, n.l. verscheurd en gespleten. OPROEP TOT EENHEID. Minister-president zei in zijn nieuwjaarsboodschap o.a. het vol gende: Ook het jaar 1951 zal geen ge makkelijk jaar zijn. Wij zullen onze kracht tot het uiterste moe ten inspannen om te beschermen wat ons het dierbaarst is. De besten van ons volk hebben tij dens de bezetting ongekende of fers gebracht om vrijheid, recht en menselijkheid te doen zegevie ren en wij blijven die hooghouden als onaantastbare waarden. Wij hebben na de oorlog er naar ge streefd ons uit de diepe armoede waarin wij gestort waren, om hoog te werken en ons snel in aantal groeiende volk een rede lijk bestaanspeil te doen verwer ven. Ook in dit opzicht zijn de nog onvolkomen resultaten weer in gevaar. In ben er echter van overtuigd dat wij de moeilijkheden te boven zullen komen als wij weer ver vuld zijn van de geest die het ver zet bezielde, en van de wil tot aanpakken ,die grote dingen tot stand kan brengen. Goede samenwerking in eigen volk ondanks de verschillen in be ginsel en in inzicht, die met de vrijheid des geestes onverbreke lijk verbonden zijn, nauwe samen werking bovendien met andere volkeren in internationaal ver band, zijn onmisbare voorwaar den voor een gezonde ontwikke ling, nationaal en internationaal. Laten wij op deze dag, die de gedachten op de toekomst richt, ons boven alle tegenstellingen uit bewust zijn van onze eenheid als leden van één volk. VREDE De enigste nieuwjaarswens die Truman de wereld inzond, luidde: „Ik hoop dat 1951 vrede aan de wereld zal brengen". „De Verenigde Staten hebben nu nodig hetgeen Churchill in '40 de enige oplossing voor Engeland achtte, namelijk, bloed, zweet en tranen", aldus minister Acheson in een op oudejaars-avond door hem gehouden radio-rede. „Doch", vervolgde de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, „hier moet nog iets bij: geloof, geloof in ons land en geloof dat de grootse taak, die ons wacht, volbracht kan en zal worden". Generaal Douglas Mac Arthur heeft in een nieuwjaarsboodschap verklaard, dat Japan misschien zal moeten herbewapenen, indien „de internationale wetteloosheid de vrede blijft bedreigen". De generaal hoopte, dat dit niet nodig zou zijn, maar indien het geval zich zou voordoen zou Ja pans veiligheid „alle andere vrije landen in het gebied van de Stille Oceaan zeer ter harte gaan". DUITSLAND IN 1951. De West-Duitse bondskanselier dr Konrad Adenauer zeide o.m.: „Het werk en de politiek van West-Duitsland in 1951 zullen er toe bijdragen dat ons land een wezenlijk deelgenoot wordt in de gemeenschap der democratische landen. In dat geval kan men ver wachten dat West-Duitsland de met die positie overeenkomstige verplichtingen zal aanvaarden. In dien onze veiligheid in de ge meenschap van vrije volken is verzekerd, zullen wij succes kun nen boeken met ons streven naar politieke vrijheid en gerechtig heid. Ik ben van mening dat alle Duitsers van goede wille dit pro gramma zullen onderschrijven". De Oost-Duitse president, Wil helm Pieck, deed een beroep op alle Duitsers in Oost en West in 1951 al hun krachten te wijden aan de verwerkelijking van Duits- lands eenheid. Andere Oost-Duitse politieke leiders verklaarden, dat behalve de hereniging van Duitsland het hoofddoel voor 1951 de onderteke ning van een vredesverdrag met de vierbezettingsmogendheden is. Op binnenlands gebied was het hoofddoel een grote zuivering van de socialistische eenheidspartij (S.E.D.). FRANKRIJK VERSTERKT. De Franse minister-president Pléven heeft in een radio-bood schap verklaard, dat de Franse nationale defensie in het komend jaar belangrijk zal worden ver sterkt. Pléven bracht in herinne ring, dat de Franse productie in 1950 een derde boven het niveau van voor de oorlog is gekomen en dat de nationale uitrusting is her steld en versterkt. President Klement Gottwald en premier Antonin Zapotocky heb ben nieuwjaarsboodschappen ge zonden aan de president van de schalk Stalin, waarin uiting wordt gegeven aan Tsjecho-Slowakije's steeds groter wordende vriend schap „ten opzichte van de Sow- jet-Unie" zonder welke Tsjecho- Slowakije niet vrij zou zijn het socialisme in hun eigen land op te bouwen". „Ons land heeft zich door zijn voortdurende strijd voor de we reldvrede en voor de handhaving van zijn onafhankelijkheid hoge achting verworven", verklaarde maarschalk Tito in zijn nieuw jaarsboodschap. „Wij treden het jaar 1951 met veel kommer binnen. Wij mogen echter nooit vertwijfelen" besloot Oproep aar de Britse communisten. De „Observer" schrijft, dat het politiek bureau van de Britse communistische partij onder haar leden een manifest heeft rondge deeld, dat er uitziet als een „in structie van de Kominform". De leden van de partij zou opgedra gen zijn wanorde te scheppen in alle industrieën, die voor de be wapening werken. Volgens de „Observer" luidt de inleiding van dit manifest: „Dit is de ernstigste oproep van de com munistische partij sedert het einde van de oorlog. Als politiek doel zou gesteld zijn het losmaken van Engeland van de Verenigde Staten. De oudste Spaanse. De oudste Spaanse vrouw, me vrouw Rosa Munoz, geboren in 1830 en bijgevolg 120 jaren oud, is Zaterdag te Santa Cruz de Te- het Joego-Slavische staatshoofd, neriffe aangekomen. ,V.N. troepen moesten terugtrekken. Zo begint bet leven maar zelden. Vrijdagmiddag is zo staat in het Amsterdams politierapport een 41-jarige vrouw, terwijl zij met haar echtgenoot op weg was naar de taxistandplaats op het Haarlemmerplein, in de Plancius- straat onwel geworden en beval len van een dochter. Er werden dekens en een kleed om de vrouw heengelegd, totdat de G.G. en G.D. ter plaatse was, waarna zij met het kind door deze dienst naar het Wilhelminagasthuis werd overgebracht. Moeder en kind maakten het, naar omstandighe den, goed. Dorpsmuziek bracht Nieuwjaarsmorgen een aubade. Met de trein van uit Zurich, die Zaterdagavond om tien voor half zeven in Sankt Anton bin nenliep, zijn H.M. de Koningin en Prins Bernhard aangekomen. Reeds 20 minuten voor de aan komst stonden de prinsesjes Bea trix, Irene en Margriet op het perron te wachten in de 15 gra den vorst, die in Sankt Anton heerste. In haar grijze bontjasjes gesto ken wachtten de prinsesjes op 't perron van Sankt Anton vol on geduld. Toen de trein eindelijk het stationnetje binnenreed in 't schemerduister, nam Prinses Bea trix voor een ogenblik de regie over van de cameraman, die de aankomst voor „Neerlands nieuws" vastlegde. „Moet die fakkel nog niet aan" zei ze tot Piet Out, die op een hoge trap met zijn camera gericht stond. De magnesiumfak kel deed terstond het hele sta tionnetje en allen, die er verza meld waren, baden in een sprook jesachtig licht, dat de aankomst een bijzondere sfeer gaf. De fel brandende magnesium belichtte een uniek tafereel: de koninklijke moeder, die haar drie dochtertjes in de armen sloot. Omstuwd door toeristen en oude bekenden uit Sankt Anton, baanden Koningin en Prins zich met de drie prinses jes een weg naar hotel „Post". Prinses Beatrix vertelde gedu rende de korte wandeling van het station naar het hotel honderd uit. „Aan oma heb ik al een brief van drie kantjes geschreven", zei ze tot haar moeder. Het staat nog niet vast hoe lang de Koningin in Sankt Anton zal vertoeven. Zoals bekend zul len Prins Bernhard en Prinses Beatrix in elk geval tot ongeveer 12 Janurai blijven. De Prins, die Vrijdag weer voor het eerst op was, vertelde, dat hij naar Sankt Anton al zijn Spaanse studieboe ken heeft meegenomen. „Mijn Spaanse studie kan ik ook gedu rende deze vaeantie niet ontbe ren", zei de Prins. Aubade op nieuwjaarsmorgen. De dorpsmuziek van Sankt An ton heeft onze koninklijke familie op nieuwjaarsmorgen een aubade gebracht. Ze hadden nog slaperige gezichten, de blazers en de trom melaars, want de meesten hun ner hadden niet meer dan 2 of 3 uur slaap genoten na een oude jaars-avond, die voor sommigen tot 6 uur in de ochtend had ge duurd. De Koningin, de Prins en de prinsesjes echter, die reeds tij dig ter ruste waren gegaan, voel den zich volkomen fit en stonden alweer vroeg met de ski's gereed om er op uit te trekken. Het reeds enkele dagen wachte „algemeen offensief" de 38e breedtegraad is Maandag begonnen, aldus meldt het Ameri kaanse achtste leger. 200.000 Chi nezen en Noord-Koreanen trek ken op de Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoel aan. De troepen der Ver. Naties werden genoodzaakt langs een 32 kilometer breed front „in sommige gebieden op beperk te schaal zich terug te trekken" Generaal Mac Arthur verklaar de Maandag, dat de communis tische strijdkrachten in een „wel overwogen poging er aanvankelijk in zijn geslaagd door stellingen der onzen in het gebied van Ko- rangpori heen te dringen". De verbonden legers moesten zich ten Zuiden van de Imdjin terugtrekken. Ondanks de door de luchtaanvallen veroorzaakte moeilijkheden staan de Chinese communisten, die voor hun be- vooradingsproblemen „een of an dere uitweg" hebben gevonden, klaar om een groot offensief te gen de strijdkrachten der Ver. Na ties te beginnen, aldus Mac Arthur. Het offensief begon met een hevige nachtelijke aan val op de Westelijke sector van het front van het Amerikaanse achtste leger. Behalve deze aanval verwacht men een grote omsingelingsbewe ging van het Oosten uit en een krachtige aanval in het centrum langs de route JongsjonSeoel. De berichten duiden erop, dat de aanval begon in het gebied van Korangpori, ten Noorden van Seoel en even ten Zuiden van de 38e breedtegraad. Zuid-Koreaanse troepen, die de zwaarste aanval te verduren kre gen, werden 10 kilometer terug geworpen. Zij vielen op sommige plaatsen terug tot 16 kilometer ten Zuiden van de 38e breedte graad, in de eerste uren van het offensief. Volgens de laatste berichten rukken de Noordelijke troepen nog steeds op. Zij stormden bij de dageraad over de bevroren Imdjin, nadat gedurende de ge hele nacht de stellingen van de verbonden troepen onder artille rievuur hadden gelegen. Doordat de rivier bevroren was konden de Noordelijken lichte artillerie mee nemen. Het is klaarblijkelijk de bedoe ling om door te stoten via de cor ridor JongtsjonOeijongboe Seoel. Men gelooft, dat de grootste aanval in het centrum van het schiereiland in het gebied van Tsjoentsjon zal worden ingezet. Volgens berichten van het front bevinden de aanvallers zich 45 kilometer ten Noorden van Seoel, even boven de 38e breedtegraad. Het front van de aanval strekte rangpo tot 32 kilometer Oostelij ker ten Zuid-Oosten van Jongt sjon uit. Volgens de laatste berichten deden bijna 250.000 man Chinezen en Noord-Koreanen Dinsdag een dubbele aanval op de linies der verbonden troepen. Zij vorderden aan de Westkust tot minder dan 28 km van Seoel en vielen nabij de Oostkust aan, waar zij een on standvastige verdediging ont moetten. In berichten van het front wordt gezwegen over bijzonderheden omtrent het terugtrekken van de verbonden troepen. Ook worden geen bijzonderheden verstrekt over de posities van de verbonden troepen. Het Amerikaanse achtste leger wordt krachtig door de lucht macht gesteund. Volgens generaal Mac Arthur bedroegen de verliezen van de Noordelijke troepen Maandag door aanvallen van de luchtmacht meer dan 2650 man het hoogste aan tal op een -dag sedert het begin van de strijd in Korea. Van dit aantal zou het grootste deel ge dood zijn. Het resultaat van de Benelux-besprekingen. „Ik ben zeer verheugd over de te Den Haag genomen beslissin gen", aldus verklaarde de heer Heger, Belgisch minister van Landbouw, tegenover een redac teur van het nieuwsbureau Belga. „De landbouwers krijgen dus de verzekering van de veiligheid, waarop zij aanspraak maken. Het nieuwe accoord zal een merkbare verbetering teweeg brengen". In betrokken kringen wordt er in dit verband aan herinnerd, dat het protocol van Luxemburg in de ogen van de Belgen een aantal dubbelzinnigheden bevatte. Alle dubbelzinnigheden werden op de bijeenkomst van Den Haag van Donderdag en Vrijdag j.l. verwijderd. In geval van moeilijkheden voor het bepalen of het toepassen van de minimumprijzen behoudt elke regering de bevoedgheid de maat regelen te treffen, welke zij nodig acht voor het vrijwaren van haar landbouwbelangen. Ondanks de besprekingen, die op sommige ogenblikken, „vrij vinnig" konden worden genoemd, verklaarde men, dat de bijeen komst in Den Haag over het al gemeen een bevredigende indruk heeft gewekt, er is gebleken dat zelfs wanneer zich vrij aanzien lijke moeilijkheden voordoen, alle Beneluxpartners blijk geven van hun oprechte wens, een overeen komst te bereiken, die iedereen kan bevredigen. Aan de vooravond van deze bij eenkomst spraken sommige krin gen van een vertrouwenscrisis In de boezem van de Benelux, de verkregen resultaten zijn daar om te bewijzen, dat deze vrees onge grond was. In de loop van de komende we ken zullen de Benelux-ministers opnieuw overleg plegen om tot re geling van de financiële kwestie, pas daarna zal men eraan kun nen denken een vergadering te houden voor het sluiten van een economische verdrag dat in de huidige internationale omstandig heden nuttiger blijkt dan ooit. Alleruiege zoekt men in Engeland, naar de „kroiuv gssteen", die uit de Westminster Abdij te Londen is weggehaald. Daar men een vermoeden had, dat de steen in het riviertje de „Serpentine" in Hyde Park gedeponeerd zou kunnen zijn, werd het water 's avonds nog door politiemannen in boten bij het licht van schijn werpers ajgedregd. RUSSEN ZOUDEN IN PRINCIPE HEBBEN TOEGESTEMD. De Sowjet-Unie heeft geant woord op de nota der Westelijke Geallieerden van 22 December, waarin een bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden ter bespre king van de hangende wereld vraagstukken werd voorgesteld. Volgens Amerikaanse functio narissen laat het antwoord van de Sowjet-Unie op de Westelijke no- Na zijn dood hekelde hij de bezetters nog. De Oostenrijkse president, dr ner, die daarmede de vorstin, die Binnenlandse suikerproductie is niit voldoende. Evenals vorig jaar hebben de suikerfabrieken in Nederland een lange campagne gemaakt. De weersomstandigheden waren dit jaar echter niet zo gunstig. Het was te nat en cfe vroeg ingevallen vorst veroorzaakte niet alleen moeilijkheden bij de fabrieken, doch ook de telers hadden veelal de grootste moeite de bieten van het land te krijgen. Zelfs nu is er hier en daar nog een perceel, dat niet gerooid is. Over het algemeen valt de vorstschade echter mee, al moet enige reserve voor de ko mende dagen worden gemaakt. Een zevental fabriegken is reeds klaar, die te Halfweg, Putters- hoek, Oud-Beierland en Dintel- oord zullen begin Januari afwer ken. De totale hoeveelheid bieten die verwerkt zal worden bedraagt omstreeks 2900 millioen kilo (v. j. 3 milliard). De opbrengst per Ii.A. is weder boven de normale. Het suikergehalte was echter weer laag, hoewel dit iets beter was dan vorig jaar. Gemiddeld zal het net boven de 16 procent uit komen. Evenals vorig jaar zullen c.a. 340.000 ton witte suiker geprodu ceerd worden, meer dan 70.000 ton gedroogde- en suikerpulp (v. j. 80.000 ton) ruim 900.000 ton natte pulp (800.000 ton), ruim 100.00 tonmelasse (onveranderd) en meer dan 100.000 ton schuim aarde (70.000 ton). De in het binnenland geprodu ceerde suiker is nog niet voldoen de om in de Nederlandse behoefte te voorzien. Hiervoor zal nog c.a. 100.00 ton ruwe suiker geïmpor- zich Maandagmorgen van bij Ko- teerd moeten worden. Karl Renner, is Zondagnacht overleden. Dr Renner was reeds enige tijd ziek. De dag voor Kerstmis had hij een instorting. Dr Renner werd 80 jaar oud. Dr Renner is sinds December 1945 president geweest. Hij werd tot deze functie geroepen nadat hij kanselier was geweest in de eerste na-oorlogse regering, die in April 1945 werd gevormd. Voordat de Russen op 13 April Wenen veroverden was dr Renner besprekingen met hen begonnen over de vorming van een voorlo pige regering. 27 jaar geleden vervulde dr Renner een soortgelijke rol toen hij de eerste kanselier werd van de Oostenrijkse republiek bij haar geboorte en toen hij het aftreden va nde Oostenrijkse keizer Karl bewerkte. Dr Renner tekende het vredesverdrag van St Germain voor de nieuwe republiek. Tijdens het bewind van kanselier Dolfuss trok dr Renner zich uit het open bare leven terug. In een nieuwjaarsboodschap, die voor zijn ziekte was opgeno men, verklaarde dr Renner, dat Oostenrijk het streven naar beëin diging van de bezetting „moe wordt". De president laakte de vier mogendheden, dat zij Oosten rijk geen stem willen geven bij hun besprekingen en de voorbe reiding van een vredesverdrag. Laatste groet voor Koningin Jnliaan. Zondagmorgen om tien uur kreeg H.M. Koningin Juliana het overlijdensbericht van dr Renner. Enkele uren later kreeg zij na mens dezelfde overleden president nog een bloemengroet. Het was de laatste regeringsdaad van dr Ren- Eén wilde met geweld terug. „Het waren echte vrywilligers, onder wie nogal wat met enige branie", vertelde by zyn terugkeer in Amsterdam luitenant-kolonel J. Slagter over het Nederlandse detachement vrywilligers, dat hy met de „Zuiderkruis" naar Korea heeft gebracht. (Het schip voer daarna naar Indonesië en kwam Zondagmorgen met ruim 1000 Nederlandse militairen in Amsterdam aan). Het was feitelijk be gonnen in Port Said, waar de 650 vrywilligers tot hun genoegen dichtby hun eigen boot de „Sibajak" met Nederlandse emigranten voor Australië ontdekten. Kennelijk waren onder hen eni ge kennissen van enkele vrijwilli gers. Plons, daar ging met veron achtzaming van alle discipline een kloeke vrijiwlliger na een fraaie duik van boord gekleed en wel 't vuile havenwater in, om vervol gens met fikse slagen naar de „Sibajak" te zwemmen. „Dat was des te erger", vertelde overste Slagter, die commanderend offi cier der troepen aan boord van do „Zuiderkruis" was, „omdat zwemmen in de haven daar ver boden is". Nog 6 andere vrijwilligers do ken hun kamera'ad na en bereik ten zonder moeite de inviterende touwladder, die over de railing van de „Sibajak" naar beneden bengelde. De volgende haven was Aden, waar de vrijwilligers broeder schap sloten met niet minder dan 4000 Franse legionnaires, die met de „Pasteur" op weg waren naar Indo-China. Van het kortstondig verlof in Aden hebben ze energiek gebruik gemaakt. Ik heb me laten ver tellen, dat vele van de jongens records hebben gebroken in het drinken van champagne, die hun werd aangeboden door de Franse militairen", aldus overste Slagter. EEN WILDE TERUG. „Intussen", zo vertelde een lui tenant, die eveneens de hele reis meemaakte, „bezorgde één der soldaten de staf enkele onaange name ogenblikken. Hij had in Port Said een brief van zijn ver loofde gekregen, die hem mede deelde, dat ze er eindelijk in was geslaagd een huis te krijgen, juist nu hij ten einde raad zich maar had aangesloten bij het detache ment". Dat deed de deur dicht bij deze jongen. Hij wilde tot iedere prijs meteen terug naar Nederland. Hij vroeg de geneesheer om hem af te •keuren voor de dienst, maar de jongen was kerngezond. Hij liep de deur plat bij alle hogere offi cieren aan boord, vertelde, dat zijn verloofde een huis had kun nen bemachtigen en dat hij wilde trouwen. „Tenslotte kwam hij op de laatste etappe naar Pusan des nachts om half één mijn hut bin nen en verklaarde, dat hij zich zou gaan verdrinken. Meteen was hij verdwenen. Hoe men ook zocht, men kon hem niet meer vinden". De bemanning werd gealarmeerd, er werd groot appèl gehouden, maar het begon er op te lijken, dat de jongen inderdaad over boord was gesprongen. Groot was de opluchting van de staf, toen de man tenslotte rustig slapend in zijn kooi werd aangetroffen, juist toen het schip zou bijdraaien om te gaan zoeken naar de dren keling. AANKOMST IN ZUID-KOREA. Op een Donderdag tegen het einde van November meerde de „Zuiderkruis" tenslotte in de baai van Pusan. Er lagen verscheidene schepen op de rede en het ge heel ademde slechts rust en vre de. Ter ontvangst stond aan de kop van de kade een Koreaans muziekcorps, dat een walsje speel de. Maar de grote verrassing voor de jongens was de Amerikaanse leger-band, die bestond uit ge- uniformeerde negers. Die lui ga ven een zgn. hot-jazz boogie-woo gie nummertje weg, dat de jon gens aan boord dol van opwinding maakte. De vrijwilligers kregen Ameri kaanse wapens en 'n Amerikaans field-jacket. De volgende dag werd 't detachement rechtstreeks naar de trein gebracht. Een geregelde treindienst was er niet meer. Er stond een trein klaar, waarvan de wagons in de plorabele toestand verkeerden. Onze treinen van 1945 waren er nog heilig bij. Men moest 2 uur wachten voor er een chef kwam, die het sein tot vertrek gaf. Enkele blijkbaar van heel erg belangrijke papieren voorziene burgers mochten met dezelfde trein mee reizen althans, ze mochten plaats nemen voor op de locomotief en achterop de tender. In de stad hadden de Ameri kaanse soldaten blijkbaar het be roep van schoenpoetser populair gemaakt. Er liepen er tientallen, die reclame voor zichzelf maakten door zich zelf onder een laagje schoensmeer te bedekken". zijn land andermaal als vaeantie- oord had gekozen, wilde verwel komen. Aan dr Wilhelm Korab, de Oostenrijkse kabinets-secreta- ris, had hij opgedragen van We nen naar Sankt Anton te reizen om de orchideeën te overhandi gen en de Koningin namens hem te begroeten. De Koningin heeft de bloemen, die een zo uitzonderlijke waarde hadden gekregen, in haar kamer geschikt. Geruime tijd sprak zij met dr Korab, die uitstekend Ne derlands spreekt, over de gestor ven president. Tien Hamburgse studenten wil len vandaag, samen met nog 4 anderen, naar Helgoland vertrek ken. Het aantal „bezetters" uit protest tegen de Britse oefen bombardementen zal daardoor tot 45 stijgen. Volgens Tass is in Oespenka (Siberië) een vjjfling geboren. Men schat het huidige aantal bewoners van het vaste land der V. Staten op 152.340.000 tegen 150.697.361 op 1 April 1950. De uitbarstingen van de Etna, die enigszins waren afgenomen, zijn Zondag opnieuw krachtiger geworden. In 't Engelse Graaf schap Kent zijn acht pokkenlijders in het ziekenhuis opgenomen. Men vermoedt dat de ziekte door een Brits officier uit Pakistan is overgebracht naar Engeland. In de Chinezenwijk van Saigon heeft Zondagmorgen een ontzet tende brand gewoed. Honderden hutten werden vernield en meer dan 1000 personen werden dak loos. In de eerste 9 maanden overtroffen de inkomsten van de Engelse schatkist de uitgaven met 66.490.405 pond Sterling. In de buurt van Konja in West-Anato- lië zou het graf van Plato zijn ontdekt. Het onderzoek van de grafsteen zou hebben uitgewezen dat de Griekse wijsgeer daar op de Alaettinheuvel zou zijn begra ven. Ten Noorden van Brisbane (Australië) is een vliegtuig, dat belast was met het opsporen van haaien, temidden der badgasten neergestort. Drie kinderen werden gedood en 15 gewond. Zwitser land telde op 1 December 1950 4.696.000 inwoners. Bij een vliegtuigongeluk in Argentinië zijn 17 personen omgekomen. Doordat de kerstboom vlam vatte brak oudejaarsavond brand uit in de villa van de heer Stuart te Arnhem. Bijna het gehele huis brandde uit. In Wormer is Zon dag een grote boerderij afgebrand. Juist omstreeks de jaarswisse ling heeft een 30-jarige boeren knecht te Marum in een vecht partij twee broers zodanig toege takeld, dat de een spoedig daarop overleed. De minister van Bin nenlandse Zaken van Zuid-Afrika, dr T. E. Donges bezoekt momen teel ons land. De 9 negers, die vorige week Zondag als versteke lingen in Amsterdam kwamen zijn Zaterdagavond met hetzelfde schip weer vertrokken naar de Goudkust waar zij vandaan kwa men. ta waarin een viermogendheden- bespreking wordt voorgesteld, da deur open voor zulk een confe rentie, maar volgt de nota „de lijn van de gebruikelijke propaganda". De inhoud van de nota is nog niet bekend, maar het antwoord zou in ambtelijke kringen te Was hington teleurstelling hebben ge wekt. Een conferentie over alle belangrijke wereldkwesties zoals door de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk voorgesteld, zou niet zonder meer zijn aanvaard. In het antwoord zou geen uiting zijn ge geven aan de wens om te komen tot een overeenstemming, die de huidige internationale spanning zou kunnen verlichten. Volgens te Washington binnen gekomen telegrammen uit Londen verluidt evenwel uit Britse diplo matieke kringen, dat in de Rus sische nota het Westelijke voor stel aanvaard wordt. A.F.P. verneemt uit gewoonlijk welingelichte Britse bron, dat de Russische regering accoord zou gaan met een conferentie van plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Gro te Vier". Zij zou echter wensen, dat deze conferentie in een andere plaats dan New York wordt ge houden. In gewoonlijk gertouwbare krin gen, die nauw bij de Franse rege ring betrokken zijn, wordt verno men, dat de Sowjet-Unie in prin cipe accoord gaat met een confe rentie van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken om de agenda te bespreken voor een vergadering van de mi nisters zelf. Volgens onbevestigde berich ten wordt in de Russische ant woordnota verder gezegd, dat er vóór de conferentie van de grote vier geen stappen dienen te wor den gedaan tot bewapening van West-Duitsland, dat de resoluties van Praag naar Russische mening de beste basis vormen voor de voorgestelde besprekingen en dat het de Russische regering onmo gelijk voorkomt de besprekingen uit te breiden tot het Verre Oos ten, zolang communistisch China niet tot de Verenigde Naties is toegelaten en zijn regering niet algemeen Is erkend. Premiers van Britse Gemene best gaan vergaderen. Donderdag a.s. beginnen te Lon den besprekingen tussen de pre miers van staten van het Britsa Gemenebest. Van gezaghebbends zijde wordt vernomen dat ter con ferentie gesproken zal worden over alle aspecten „van het sluiten van een vredesverdrag met Japan. Ook zal worden gesproken over de mogelijkheid van een herbewa pening van Japan voor zelfver dedigingsdoeleinden, die werd aangeroerd door generaal Mao Arthur in zijn nieuwjaarsbood schap aan dat land. Groot-Brittannië is reeds drie jaar verlangend zo spoedig moge lijk een vredesverdrag met Japan te sluiten, doch het Britse Geme nebest in zijn geheel heeft zich steeds verzet tegen het in de een of andere vorm herrijzen van Ja pan als militaire mogendheid. Speciaal Australië en Nieuw- Zeeland zijn hiertegen gekant. Hun positie kan worden vergele ken met die van Frankrijk t.a.v. een Duitse herbewapening. Het zou geen verwondering wekken indien een of andere stap van Washington, om een Japanse herbewapening toe te staan, een soortgelijke Sowjet-Russische re actie zou veroorzaken als het ge val was toen de Westerse mo gendheden mededeelden voorne mens te zijn West-Duitsland op nieuw te bewapenen. DE BILT ZEGT: Buien. Zwaar bewolkt met vooral in het Westen en Noorden van het land regen-, sneeuw- of hagel buien. Af en toe opklaringen. Ma tige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde Zuid- Westelijke wind. Temperaturen óm het vriespunt tot lichte dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1