^ssuss^srssss. d. - Het vraagstuk van lonen en mizm kostte heel wat hoofdbrekens. Binnenstad herrees in snel tempo* Nieuwe burgemeester deed zijn intrede. 19501 jaar van grote activiteit voor Vlissingen* Na bijna vijf jaar keerde de Marine terug. Nederland in 1950. ONS.VOLK HIELD RECHTS. Goes werkte aan de toekomst* Vele plannen gemaakt, maar ook veel tot stand gebracht. Zaterdag 30 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Middelburg in 1950. Het meest kenmerkende van het jaar 1950 «as voor de hoofd stad van Zeeland het snelle tempo van de wederopbouw. Wie de binnenstad op dit ogenblik vergelijkt met een jaar geleden, zal onmiddellijk toegeven, dat er zeer hard ls gewerkt en dat Mid delburg spoedig zjjn stadskern zal terug hebben. Een niet minder belangrijk feit van het afgelopen Jaar was de benoeming van een nlenwe burgemeester ln de persoon van mr dr N. Bolkesteln, ge komen uit Groningen. En om nog Iets te noemen, dat sterk tot de Middelburgers gesproken heelt: de grandioze wijze, waarop het Gothische gedeelte van het stadhuis door Koningin Juliana in ge bruik werd genomen. De benoeming van burgemees ter Bolkesteln heeft lang op zich doen wachten. Het was te begrij pen, dat zijn benoeming door de eén werd toegejuicht en door de ander werd afgekeurd. Nu hy een half jaar de belangen van de stad heeft behartigd, moet zonder eni ge terughoudendheid worden ge zegd, dat Middelburg ln hem een energieke persoonlijkheid heeft gekregen, die door zyn optreden by alle bevolkingsgroepen reeds nu het vertrouwen heeft gewon nen. DAGEN' OM NOOIT TE VERGETEN. Dagen om nooit te vergeten wa ren het, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard ln Middelburg verbleven. Er is waarschynlyk nimmer zo'n mensenmenigte op de been geweest; het enthousias me was groot. Het was een zeer gelukkige omstandigheid, dat met dit bezoek het einde der restau ratie van het Gothische stadhuis samenviel. De avond van het ko- nlnkiyk bezoek aan het Stadhuis was als een sprookje uit duizend en één nachten: een schittering van goud en gewaden ln de his torische vertrekken van Kelder mans' scheppingDe rytoer van het koninkiyk paar de vol gende dag door een groot deel der stad was een schouwspel, dat nie mand vergeten zal. Treffend was de samenkomst en het voorstellen van talryke Zeeuwen ln de zo juist fraai gerestaureerde voor lopige Statenzaal aan de Groen markt. DE HERBOUW VAN DE BINNENSTAD. Reeds zelden wq tets over de herbouw van de stadskern, die alle reden tot tevredenheid geeft. Vooral ln de Lange Delft, nog al- tüd Middelburgs hoofdstraat, ls hard gebouwd en vele lelijke gaten tussen de winkelpanden zijn ver dwenen. Als de voortekenen niet bedriegen zal iet einde van 1951 gezegd ./orden, dal de Lange Delxt .s nerrezen. Ook op de Markt begint er nu schot ln te komen, al moet hier nog zeer veel worden gebouwd, voordat het terrein weer enigszins toon baar zal zijn. Hoewel in 1950 vrij veel wouln gen gereed kwamen, ls het wo nlngprobleem nog nijpend. Nog 500 gegadigden staan op de lijst van woningzoekenden en het ziet er niet naar uit, dat binnen af zienbare tijd allen geholpen kun nen worden. RES'XAIU»AjlIES VORDERDEN. In het afgelopen jaar vorderde de restauratie van de Lange Jan en de beide kerken. Eindeiyk kwam het plan voor de spits van de toren gereed, zodat achter de restauratiewerkzaamheden meer spoed kon worden gezet. De Nieu we en Koorkerk zyn uitwendig gereed en leder, die ze van dtcht- by of uit de verte ziet, kan niet nalaten met bewondering even te biyven kpken naar deze juwelen van steen. Dicht bij de Nieuwe Kerk staat het nieuwe monument voor de gevallenen. Een onder werp, dat vele tongen en pennen ln beweging heeft gebracht. Nu het er staat, moet worden gezegd, dat het wel wat afsteekt tegen de omgeving en dat het beeld, ge zien de verhoudingen der omrin gende gebouwen, te klein ls. DE ABDIJ. Jammer genoeg ls er van ver dere restauratie van het Abdy- complex dit jaar niets gekomen. Over weinige jaren zal Middel burg weer pronken met zyn fraaie Stadhuis, aan de afbouw waarvan hard wordt gewerkt, zyn toren en kerken, terwyi de Abdy er nog by ligt als zes, zeven jaar geleden. Het staat nu definitief vast, dat op het terrein van het voormalige entrepot geen Rijksgebouwencom plex zal verrijzen. In de plaats daarvan zal binnenkort daar de nieuwe brandweerkazerne wor den gebouwd, terwijl er ook plaats ls voor een aantal woningen. Be gin Februari stortte aan de an dere kant van het dok, dat als jachthaven zal gaan dienen, de enige oude gevel, die ln Middel burg nog was blijven staan na de ramp van Mei 1940, ln elkaar en daarmede was het lot van „De Steenrotse" bezegeld. ONDERWIJSCENTRUM. Meer dan ooit tevoren ls Mid delburg thans onderwy'scentrum. Niet minder dan vier scholen wer den ln 1950 officieel ln gebruik genomen. Het waren de Ulo-school voor meisjes op de Dwarskade, de C.B.T.B.-landbouwhulshoudschool op het Noordbolwerk, de C.B.T.B.- landbouwwinterschool op „Tooren- vllet" (waarbij een recreatieoord zal worden aangelegd) en de chr. lagere landbouwschool van de Z. L. M. aan de Koudekerkseweg. Niet ver hier vandaan vordert de bouw van de chr. B.L.O.-school goed. Als de raad de plannen goedkeurt zal binnen afzienbare tyd worden begonnen met de aan leg van een zwembad. „BRUG DER ZUCHTEN" Als wy in dit overzicht niet even zouden wijzen op de „brug der zuchten", zou het verhaal niet compleet zyn. Het is wel heel erg, dat Middelburg na meer dan zes bevrijdlngsjaren nog met deze br>'gmisère zit. Het ls ook jam mer te moeten constateren, dat er voor het Industrieterrein ach ter de meelfabriek niet veel be langstelling bestaat, hoewel toch alle gunstige voorwaarden voor vestiging van industrieën aanwe zig zijn. Tenslotte nog enkele losse fei ten. De kraamkliniek zal als be zuinigingsmaatregel worden op geheven; dit jaar werd een mid denstandscentrale opgericht; 't Zand kreeg een prachtige speel tuin en de Geref. Gem. een mo dern geoutilleerd rusthuis; het Middelburgs Hulpcomité werd op geheven en de jachten van Capt. Child gingen weer vanuit Mid delburg varen. Een vurige wens werd vervuld. 1950 is voor Vlissingen een jaar van grote activiteit geweest; een jaar, waarin belangrijke besluiten werden genomen en voor een deel ook uitgevoerd. Toch ls er geen onverdeelde verheuging over hetgeen bereikt is, want naarmate het jaar vorderde werd de financiële toestand van de Scheldestad ongunstiger. Bij her haling was er reeds op gewezen, dat de gemeente in de toekomst de zware lasten niet zelfstandig zou kunnen dragen. Bij de aan bieding van de begroting voor 1951 is dit in een helder licht komen te staan en de reeds eerder door de burgemeester, mr B. Kolff, afgelegde verklaring, dat de gemeentelyke autonomie in 't gedrang dreigt te raken, is maar al te waar gebleken; Vlissingen voelt zich ln zyn vrije ontplooiing beknot en hierin zal vooralsnog geen verandering komen als er geen bijzondere maatregelen genomen worden. Ook Vlissingen ging voort met de woningbouw. Vlissingen heeft in het afge lopen jaar in het teken gestaan van de jubileumvieringen. Een groot aantal organisaties en in stellingen vierde een zoveel jarig bestaan en evenzovele malen werd acte de présence gegeven van hetgeen er leeft in de Schel destad. De brandweer bestond 30 jaar; de Geref. School 60 jaar; de Mij. „De Schelde" en de Mij. „Zeeland" 75 jaar, „Ons Genoegen" organiseerde een groot festival t.g.v. het diaman ten jubileum en zo zouden we nog door kunnen gaan. Het is echter niet onze bedoeling in dit overzicht te streven naar volle digheid: wij stippen slechts aan. De Marine terug. Een zeer belangrijk feit viel in de laatste maand van het jaar. De Marine keerde te rug! En daarmee werd de reeds vele malen gedane voorspelling van burgemeester Kolff bewaar heid. Wie herinnert zich niet hoe in Mei 1946 de Koninklijke Ma- Hei „eue/ia/iose Rode Kruis was ook uit jaar weer paraat. In Juli startte men met een nieuwe mobiele installatie voor het drogen van bloedplasma. rine Vlissingen verliet, ondanks alle protesten en de grootse be toging in de Scheldestad? Het betekende een verlies van on geveer 800 mensen, maar vooral ook een morele slag na al het geen in de zware oorlogsjaren was doorgemaakt. De terugkeer van de Marine naar de oude ba sis aan de Scheldemond (thans is het alleen de „Flores", maar straks zal het personeel met de opleiding waarschijnlijk groter zijn dan voorheen) is een,stimu lans bij de verdere uitbouw van de steeds groeiende Scheldestad, die vandaag rond 24000 inwoners telt. Nu de Mij. „Zeeland" nog. Maar de terugkeer hiervan zal wel wachten tot er voldoende „achterland" is en een dagelijkse verbinding naar Engeland eco nomisch verantwoord. Het valt overigens te betreuren, dat de resultaten van de zomerdienst Vlissingen—Folkestone beneden de verwachtingen bleven. Een teer punt, dat ook in 1950 meermalen besproken werd, is de kwestie van Vlissingens een zijdige structuur. Weliswaar zyn er meer welvaartsbronnen dan de Kon. Mij. „De Schelde" (die zeer goed bezet was met orders en nog steeds kampt met een te kort aan personeel), maar deze zijn niet van zo grote omvang. Het gemeentebestuur heeft hier oog voor en doet al het moge lijke om'een eventuele crisis in de metaalindustrie uiteinde lijk is men daar toch bang voor geen ramp te laten worden voor Vlissingen. In 't strijdperk. De Vlissingers zelf zijn 'er hard van overtuigd, dat er aan gepakt moet worden en in het begin van het jaar traden de middenstanders met talrijke ver wijten in het strijdperk tegen het V.V.V.-bestuur, dat naar hun mening niet actief genoeg was. We kunnen ons niet goed voor stellen, dat het aan de hooglo pende discussies heeft gelegen, naar een feit was, dat er veel 'reemdelingen kwamen. Dit :wam echter niet tot uiting in ie resultaten van het zeebad, waarvan 41.326 mensen gebruik maakten tegen 47.000 in 1949. Nog in het seizoen kwam het nieuwe badpaviljoen gereed. In het afgelopen jaar is veel gedaan aan herbeplanting. De raad, die een druk jaar achter de rug heeft, voteerde verschei dene malen credieten voor het ..pnieuw beplanten van plant soenen e.d., alsmede het voor malige Nollebos, waarin dit plantseizoen 80.000 bomen en heesters gestoken zouden wor den. Verder herstel en kerkbouw. Aan herstel is ook nog heel wat gedaan, want nog lang niet alle gebouwen waren weer in goede staat. De binnenhavens kwamen geheel gereed en met verbetering van de Vissershaven werd begonnen. Er werd een aanvang gemaakt met het her stel van de sluizen, de aanbe steding van een nieuwe brand weerkazerne vond plaats en de Hervormde Gemeente mocht een noodkerkje in gebruik nemen als begin van het Hervormd Centrum in de nieuwe stads wijken. Het Eelgische en Neder landse loodswezen kregen nieu we sociëteiten, de Willem II kazerne werd omgebouwd tot tijdelijk tehuis voor ouden van dagen en Jeugdherberg en om nog slechts één ding te noemen: het carillon werd aanbesteed. Werden in 1949 verschei dene scholen in gebruik ge nomen, in 1950 was het een tweetal: de tweede Chr. Kleu terschool en de Gemeentelijke Huishoudschool, die in een gro te behoefte voorziet. Een fraai nieuw station kon in gebruik ge nomen worden en vele gezinnen kregen een nieuwe woning, al is de woningsituatie hierdoor in 't geheel niet verbeterd. Inte gendeel, Vlissingen heeft nog een groot aantal woningen te kort. Een hoogtepunt was de Schel- debekerzwemwedstrijd, welke voor het eerst sinds 1939 weer gehouden werd. En dan Kinder- stad, dat meer dan 15.000 be zoekers trok, onder wie H.M. de Koningin en Prins Bernhard. Een laagtepunt mag men noe men de watervoorziening, met name van de hotels op de Bou levard. De hoop, dat in 1950 een einde aan de misère zou komen, werd niet bewaarheid; er moest met een tanker water gehaald worden uit Rotterdam. De gemeenteraad heeft het niet gemakkelijk gehad in het voorbije jaar. Slechts enkele van de vele problemen waarmee de raad te maken had, hebben wij aangestipt. Vele besluiten moes ten genomen worden en het is te verwachten, dat 1951 zeker even zwaar wordt, temeer daar de begroting een tekort aanwijst van minstens f 127.000. Overigens, men zou niet zeg gen, dat Vlissingen vanuit of bij het ziekbed bestuurd wordt. B. en W. mogen dan eens schert send aangeduid zijn als het col lege van „Benenwee", men mag bewondering hebben voor de wijze waarop de burgemeester en de wethouders hun taak ver richten. Dat hun arbeid ook in het komende jaar gezegend mo ge worden! Nu «y aan het eind van 1950 ons gaan verdiepen in hetgeen het afgelopen jaar Nederland bracht, komen wy eens te meer tot de conclusie, dat de wereld zo klein is. Niet klein in geografische betekenis; de wereld is nog altyd even groot als /ij altijd ls geweest en ook zal blijven tot het eind der dagen. Klein echter in politiek opzicht. De spanningen, die de bewoners van onze planeet in twee kampen verdeelden, een oosteiyk en een westelyk, be paalden voor een groot gedeelte de koers, die het Nederlandse schip van staat voer. Nederland was wel gedwongen om zich steeds vaster bij het Westen aan te sluiten tegen de dreiging uit het Oosten. Het leiderschap van Amerika moest worden erkend en de daaruit voortvloeiende consequenties aanvaard. Ook de verhouding tot Indonesië bracht in het nu bijna afgelopen jaar weer vele ver wikkelingen met zich. Tot een oplossing kwamen de moeilykheden niet; zullen wy ooit tot een bevredigende oplossing komen? In een ander overzicht geven wy een nadere beschouwing over de ontwik kelingen betreffende Indonesië. ONS KONINKLIJK GEZIN. Ook gedurende het jaar 1950 vervulde het Huis van Oranje zijn hoge taak. De banden, 4 eeuwen geleden aangeknoopt en sindsdien bevestigd en verste vigd, kwamen weer tot gelding. Niet dankbaar genoeg kan ons volk zijn, dat gedurende het af gelopen jaar ons gehele vorste lijk gezin weer werd gespaard. Bij verschillende gelegenheden vertegenwoordigden leden van het Oranjehuis Nederland in de wereld. Op 2 Januari vertrok Prins Bernhard voor een reis naar het Westelijk Halfrond. Hij bezocht daar Porto Rico, Cura sao, de Nederlandse Antillen, Venezuela, Suriname, Brazilië, Mexico, de Verenigde Staten en Canada. Op 19 Maart keerde de Prins terug op Schiphol. Op 6 Mei opende Prins Bernhard in Philadelphia de Holland Fair. Van 23 tot 26 Mei bracht het koninklijk gezin als gast van President Auriol een bezoek aan Frankrijk. Op 8 Juni ont hulde Prinses Margriet te Spaarndam een beeld ter ere van het legendarische jongetje, dat door met zijn vinger een gat in een dyk te dichten, Holland voor ondergang behoedde. Op 15 Juni opende Koningin Juliana in Rotterdam „Rotterdam Ahoy", de tentoonstelling, die nader hand zo'n groot succes zou blij ken te zijn. Op 23 Juli legde Prinses Irene ln Londen de eer ste steen van de in de oorlog verwoeste Ned. Herv. Kerk. Op 31 Augustus herdacht het ge hele Nederlandse volk de 70ste verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Op 20 November vertrok het koninklijk paar Het jaar 1950 bracht voor Goes tussen al het lief en leed, dat ivy hoewel we er eigenlijk nog met onze neus bovenop zitten hier nog eens willen herdenken, een belangrijke vooruitgang. Met volle yver werd aan de ontwikkeling van deze Bcvelandse centrum gemeente gewerkt. De woningbouw vond gestadig voortgang, de huisvesting verbeterde en de Goese middenstanders waren actiever dan ooit. voor een driedaags bezoek naar Londen. LONEN EN PRIJZEN. De zorg om het bestaan kost te in het afgelopen jaar velen heel wat hoofdbrekens. De stryd tegen de duurte vergde van de regering heel wat en zy moest heel wat moeilijkheden het hoofd bieden om prijzen en lo nen zo goed mogelyk in even wicht te houden. Het bleek echter niet mogelijk om de prijzen op hetzelfde niveau te houden; de internationale ont wikkelingen lieten hun weerslag gevoelen. Was per 1 Januari reeds een algemene loonsverho ging van 5 pet. ingevoerd, be gin September bleek het in ver band met de gestegen prijzen noodzakelijk nog eens 5 pet. loonsverhoging toe te staan. Of we thans aan het einde van de ze ontwikkeling staan is zeer de vraag. De kosten van levenson derhoud stijgen helaas nog steeds. ONZE DEFENSIE. Een ander zorgenkind van de regering was in 1950 de defensie. Veel werd daarover gesproken zonder dat men nochtans tot voor ieder bevredigende resul taten kwam. De verplichtingen, die Nederland in het kader van de West-Europese defensie op zich heeft genomen, drukten zwaar. Dank zij Amerikaanse en Canadese steun kon worden be- Een nieuwe minister van Oorlog trad voor het voetlicht, Mr H. L. s'Jacob. en volk in het afgelopen jaar gelukkig bespaard. Op 2 Febru ari verging boven de Noordzee een K.L.M.-postvliegtuig, waar bij een 7-koppige bemanning om het leven kwam. Verder kwamen bij onze nationale luchtvaartmaatschappij geen op zienbarende luehtrampen voor; wel vergingen nog verschillende leger- en marinevliegtuigen. Op 21 Juni richtte een zware wind hoos grote schade aan in Noord- West-Brabant. Met name Wil lemstad en Dinteloord werden zwaar getroffen. Op 23 Augus tus trok een windhoos over het midden van ons land. Vooral de Veluwe en Zuid-Friesland le den zware verliezen. Een ramp van een andere soort dreigde de pseudo-vogeipest te worden. Hoewel duizenden stuks pluim vee aan deze ziekte ten offer vielen en de schade tengevolge daarvan in de honderdduizenden loopt, nam de epidemie toch niet die ontstellende vormen aan, die men vreesde. BELANGRIJKE GEBEURTENISSEN. Op 14 Februari had de afkon- Middcnstand actief. Zo kwam in Januari reeds een uitvoerig rapport van het Econo misch Technologisch Instituut en de Prov, Planologische Dienst op tafel, waarin de bouw besproken werd van een nieuw ziekenhuis, een industrieterrein en een re creatiegebied. De volgende maand werd medegedeeld, dat voor 3% ha. optie was gevraagd op het in dustrieterrein. Fraaie woningen verrezen aan de Van Mellestraat, langs de De Grootstraat is men bijna gereed gekomen met 50 montagewoningen, terwyl op het industrieterrein de eerste 14 van de 60 daar nog te bouwen wonin gen kort geleden werden afgele verd. Voorts werd er veel parti culier gebouwd in de reeds be staande bouwplannen, waar de laatste „gaatjes" werden en wor den opgevuld. SCHOLENBOUW. Niet minder belangryk was de bouw van scholen. Aan de Kam perfoeliestraat is de Hervormde School practisch gereed, een bui tengewoon fraai gebouw met acht klassen. In de Leliestraat kwam in September het Openbare en in October het Chr. Kleuterschool tje gereed. De Ambachtsschool stond in het brandpunt der be langstelling. Het Rijk heeft er al een oogje op laten vallen. Mocht verkoop gelukken, dan zal in Bouwplan Oost een nieuwe Am bachtsschool verrijzen - en waar- schyniijk ook een Huishoudschool. Hoewel hieromtrent de plannen nog niet vast staan is ons wel bekend, dat het Ambachtsschool gebouw is afgekeurd voor het on derbrengen van een huishoud school. Toch zal ook hiervoor spoedig een voorziening getrof fen moeten worden, want het ge bouw aan de Wyngaardstraat is te klein geworden ONTWIKKELINGSPLAN. Goes, dat op een tekort van byna 42.5 duizend gulden rekent voor het komende jaar, heeft niettemin een ontwikkelingsplan in de maak, dat opgesteld wordt door het architectenbureau Ir A. v. d. Steur en de Groot in Rot terdam samen met de dienst voor gemeentewerken. Dat hierin ook aan de verbindingen in de stad aandacht zal worden geschonken, spreekt van zelf. Binnen enkele jaren kan een verviervoudiging van het verkeer worden verwacht. De aanleg van het verlengde Beatrixplein, de Bergweg-in-aan- bouw, het plan tot de doorbraak Anjelierstraat-Oostsingel, het plan tot het afgraven van de opril naast het ziekenhuis en het kort gang wijzen hier trouwens al op. cZe Van MallestTaat hwam ctu aantal Een belangryke maatregel was ook de bouw van het wacht huisje aan het parkeerterrein en de efficiënte omlegging van het verkeer aldaar. Niet minder trouwens de mechanisatie van de reinigingsdienst. Ook het brand weerpersoneel was buitengewoon actief. NOG EEN KLEINE GREEP. Een jaar lief en leed. We doen hier nóg een kleine greep. De jachthaven werd vernieuwd, de Contactcommissie van de Goese Middenstandsverenigingen maak te plannen voor de toekomst, in Mei begon een cursus Welfare- werk, georganiseerd door U.V.V. en Roode Kruis, in de Herv. Kerk werd een grote zendingstentoon stelling gehouden, in Juni was er een Benelux-schuttersfeest, dat klonk als een klok, in October werd het T.B.C.-onderzoek in Zeeland te Goes geopend en in 'dezelfde maand begon men in de Ambachtsschool officieel „zoete broodjes" te bakken. Kapper Harthoorn vond een haarmiddel uit en Mevr. Harthoorn die geen familie van de kapper is overigens kreeg de Carnegie- medaille voor het redden van een kind. Tenslotte bestond dit jaar „Hosanna" 60 jaar en „Excelsior" 20 jaar, werd in April een Bach- concert gegeven door de Kon. Bond van Chr. Zang- en Orato riumverenigingen en in November de Hohe Messe door het U.S.K.O. December sloot met een erfenis van niet minder dan 130 millioen. De Thiery's in Goes weten er alles van. Een jaar lief en leed. Moge Goes in 1951 een gezegend jaar beleven, de stad verdient het! In spanning volgde men het verloop van het proces Bertha Hertogh. Half December arriveerde zij in de ouderlijke woning te Bergen op Zoom. gonnen aan de opbouw van 3 infanterie-divisies. Men hoopt hiermee in 1951 gereed te ko men, zodat zij dan mobiliseer- baar zullen zijn. Twee van de ze divisies zullen worden ge vormd uit militairen, die in In donesië hebben gediend en één uit militairen van de lichting 1949 II en 1950. Ruim 70.000 mi litairen van de K.L. repatrieer den in 1950 uit Indonesië; 98 pet. van hen vond weer een be trekking in de burgermaat schappij. Ruim 3000 verblijven er thans nog in de tropen en men hoopt deze alsnog zo spoe dig mogelyk te repatriëren. Van groot belang zyn de vor deringen gemaakt by de Natio nale Reserve. Vele, vaak groots opgezette oefeningen, hebben de grote waarde van dit binnen landse verdedigingsapparaat be wezen. Moeizaam is men door de kinderziekten geworsteld. De basislegging werd voltooid. Onenigheid over het defensie beleid en een debat daarover in de Tweede Kamer leidde op 12 October tot het aftreden van minister Schokking. Met hem ging heen de staatssecretaris van oorlog, Mr W. H. Fockema An- dreae. Tot opvolger van minister Schokking werd benoemd Mr H. L. s'Jacob, voordien secretaris generaal van Financiën. RAMPEN. Grote rampen bleven ons land diging plaats van de wet op de Publiekrechtelijke Bedryfsor- ganisatie. Op dezelfde datum trad de wet in werking. Op 10 Maart werd een bedrag van 303 millioen gulden van de tegen waarde-rekening van de Mar shallhulp vrijgegeven voor het economisch herstel van Neder land. 275 millioen hiervan is be stemd voor de inpoldering van de Zuiderzee. Op 7 Juni werden de eerste gedeelten van de in poldering van de nieuwe Ooster polder gegund. Deze zal komen te liggen tegenover Elburg. Op 5 Februari bestond de Leidse Uni versiteit 375 jaar. Met grootse feesten is dit jubileum gevierd. Op 26 April gingen de Neder landers van 23 jaar en ouder naar de stembus om de leden van de Provinciale Staten te kiezen. Een duidelyke verschui ving naar rechts, met winst vooral voor C.H.Ü. en V.V.D., viel te constateren. De zware verliezen, die de communisten leden, toonden aan, dat ons volk niets voor een totalitair systeem voelt. Op 15 Mei verkreeg Mr Th. R. J. Wijers eervol ontslag als minister van Justitie. Op 28 Juni werd hij opgevolgd door Mr A. A. M. Struycken, wet houder van Breda. Op 17 Mei bestond onze grootste Neder landse luchthaven, Schiphol, 30 jaar. Op 14 Juni werden in Am sterdam de feesteüjkheden ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat ge opend. Hoewel het er bijzonder leutig toeging in „Damstad", le verden deze feestelijkheden een financiële strop. Dat deed ook de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950", die van 5 Mei tot 19 Augustus in Sonsbeek te Arnhem werd ouden. Het tekort van Dam 1 cl bedroeg f300.000 en van Mijlpaal 1950 f 700.000. Op 24 October werd in Zuid-Limburg een complot ont dekt, dat aan gedeserteerde dienstplichtigen steun verleende bij uitwijking naar België. Zes personen, waaronder bet com munistische Tweede Kamerlid Hermans, werden gearresteerd. In November leefde geheel Ne derland mee met de familie Hertogh te Bergen op Zoom. Groot was overal de opluchting, toen tenslotte het Opperge- rechtshof te Singapore besliste dat Bertha naar haar ouders zou terugkeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 8