Productiviteit van Zeeuwse grond nagenoeg op vooroorlogs niveau* De fruitkwekers hadden geen slecht 1950. ZIJ» DIE ZEELAND IN 1950 ONTVIELEN. Aan het Zeeuwse bouwfront heerste in 1950 grote activiteit* Landbouw en Veeteelt in het afgelopen jaar. BOEREN WILLEN GEEN LASTDRAGERS ZIJN VAN 'S LANDS ECONOMISCHE ZORGEN. Goede ooast, maar duur oogst, maar duur verworven. Ondanks vele moeilijkheden waren de financiële resultaten goed» Klein fruit gaf goede oogst. Voor n bedrag van 39.6 millioen werd geïnvesteerd JANUARI FEBRUARI MAART APRIL MEI JUNI JULI AUGUSTUS SEPTEMBER OCTOBER NOVEMBER DECEMBER Zaterdag 30 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Wanneer wij een jaaroverzicht geven van de Zeeuwse landbouw in de uitgebreide betekenis van het woord, mogen wij opmerken, dat de oogsten in 1950 over het algemeen goed zijn geweest; echter niet zo goed als in 1949, dat trou wens 'n uitzonderijk goed jaar was. Het agrarische bedrijfs leven heeft zich in 1950 geconsolideerd mag men wel zeggen. Het is een jaar van uitbouw geworden, nadat vorig jaar het herstel van oorlogsschade en inundatie grotendeels ten einde kwam. Weliswaar zijn verschillende verwoeste be drijven nog niet gereed, maar speciaal t.a.v. het productie- peil van de gronden is men een heel eind op weg naar de vooroorlogse toestand. De productie zelf is door verbetering van rassen, onkruidbestrijding enz. boven het peil van 1940 gestegen. Het zijn de vele regens ge weest, die de landbouw minder gunstig beïnvloed hebben en de aanvankelijk al niet hoog ge spannen verwachtingen omtrent de oogstresultaten nog eerder beschaamden dan overtroffen. De afhankelijkheid van de land bouw van het weer is in het af gelopen jaar weer eens duidelijk gedemonstreerd. April was nat en koud, Juni vrij warm en Juli en Augustus brachten veel regen zoals ook de volgende maanden van het jaar. De grote hoeveel heden hemelwater zijn niet zon der invloed gebleven. Mogen de oogstultkomsten toch nog goed zyn geweest, door het slechte weer ging de bedrijfsvoe ring met grote moeilijkheden en hoge kosten gepaard. Geen bijzondere voorvallen. Bijzondere voorvallen hebben zich in 1950 niet bepaald voor gedaan in de Zeeuwse landbouw. Enkele dingen zijn er evenwel die onder de aandacht mogen worden gebracht. Op verschil lende plaatsen kwamen luchtge- koelde aardappelbewaarplaatsen gereed, St. Philipsland, Zierik- zee, Scherpenisse, en in andere plaatsen werden hiervoor plan nen ontworpen of in uitvoering gebracht 1950 stond in het teken van de mais en het lijkt er op, dat deze teelt een blijvende plaats zal gaan innemen. Verdergaande mechanisatie. De materialisatie en mecha nisatie heeft zich verder voort gezet. Gebleken is echter, dat het werk met de machines door het slechte weer aanmerkelijk meer moeite kostte; doch dit is geen onoverkomelijk bezwaar. Eén ding is er bij die verder gaande mechanisatie waaraan wel even aandacht geschonken mag worden. Wanneer er door de gespannen internationale toestand stagnatie optreedt in de materiaalvoorzie ning, kan dat aanleiding geven tot zeer grote moeilijkheden, omdat er een groot aantal paarden opge ruimd is. Hoever de mechanisatie in Zeeland reeds gevorderd is, bleek op de Z.L.M.-tentoonstel- ling, die in brede kring, ook uit België, grote belangstelling oogstte. Overigens is de liefde voor de paardenfokkerij in Zee land nog niet verflauwd. Op de nationale tentoonstelling in 's-I ïtogenbosch haalden de Zeeuwse paarden niet alleen een groot aantal prijzen weg, maar daar vond ook de bekroning plaats van een Zeeuwse hengst en een merrie tot landelijke kampioenen. Al zal de traditie van Zeelands roem op het ge bied van de paardenfokkerij de eerste jaren nog wel gehand haafd blijven, er wordt reeds aan geknaagd, doordat bij de jongeren de interesse verflauwt. De veehouderij. De belangstelling voor de rundveehouderij nam in het af gelopen jaar toe. O.a. door ge brek aan melkers kwam het in de melkveehouderij niet. direct tot grote uitbreiding. Over het geheel nam het aantal stuks rundvee echter toe, in het bij zonder door aankoop van jong mestvee. Het verkrijgen van meer stalmest was hieraan ook niet vreemd. Het vraagstuk van de organische bemesting had ook dit jaar weer grote belangstel ling. De kunstmatige inseminatie vond meer toepassing met goede resultaten. Deze maand werd te 's-Heer Hendrikskinderen zelfs een stierenstation geopend. Onderwijs en arbeids verhoudingen. Er viel een toenemende inte resse te constateren voor het land- en tuinbouwvakonderwijs. Zeeland werd verscheidene scholen op dit gebied rijker: Schoondijke, Middelburg, 's-H. Arendskerke, Kruiningen. De- arbeidsverhoudingen wer den vooral in de herfst eniger mate verstoord door wat inter ne moeilijkheden, die overigens niet van ernstige aard waren. De organisaties van werknemers en werkgevers zetten hun werk op dezelfde wijze voort en de samenwerking tussen de organi saties van beide zijden werd geconsolideerd. Landbouw voelt zich pakezel. De prijzen waren over 't al gemeen bevredigend, al ont stond er op het einde van 't jaar deining in de landbouwwereld door de in het uitzicht gestelde verplichte inlevering van een bepaalde hoeveelheid gerst per H.A., tegen een prijs lager dan dia welke door het Landbouw Econ. Instituut was berekend. Minister Mansholt heeft in Mid delburg de gemoederen wat ge rustgesteld door zijn mededeling een procentuele inlevering te overwegen. De verlaging van de melkprijs van 18 op 17H et. heeft niet alleen in andere pro vincies, maar ook hier beweging veroorzaakt. Het is de boer niet duidelijk, dat in een tijd, dat het kosten- peil stijgt, men overgaat tot ver laging van het prijspeil tot be neden de door een officiële in stelling als het L.E.I. berekende gemiddelde kostprijs in Neder land. De ontevredenheid hier over vindt niet alleen zijn aan leiding in de verlaging, maar ook in het symptoom dat men ziet, dat het de landbouw is waarvan de eerste bijdrage moet komen om de loon- en prijs politiek in Nederland te verwe zenlijken. Op zichzelf vinden de boeren dat niets bijzonders, maar terecht staan zij op het standpunt, dat de landbouw niet alleen de gevolgen moet dra gen van de loon- en prijspoli tiek welke door de regering wordt gevolgd. Men vreest in landbouwkringen dat men verder wil gaan op deze weg en men kan met zekerheid aannemen, dat dit noch in Zee land noch in de rest van Neder land door de agrariërs zal worden geaccepteerd. In dit verband wijzen wij nog op hetgeen minister Mansholt te Middelburg heeft gezegd in de algemene vergadering van de Z.L.M. De minister verzekerde, dat de regering pal zal staan voor een behoorlijk prijspeil in de landbouw, waardoor de be bouw moet echter zelf door maatregelen de basis scheppen voor een behoorlijke bestaans zekerheid. En nu gaat het er maar om wat men onder een „behoorlijk prijspeil en be staanszekerheid" verstaat. De minister mag dan zeggen, dat de boer niet de pakezel is, maar we zijn bang, dat de boer al een heel eind op weg is om zich de lastdrager van 's lands economische zorgen te voelen. In elk geval zullen 's ministers woorden wel niet de nodige ge ruststelling gebracht hebben. Gememoreerd zij nog, dat m.i.v. vandaag de heer D. W. Lin- denbergh zijn functie neerlegt als Provinciaal Voedselcommissa- ris, hij wordt opgevolgd door ir J. D. Dorst, die aftreedt als secre taris van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Dankbaar terugzien. Zo is dan een jaar voorbij waarin, ondanks de vele moei lijkheden, zoals die ieder jaar voorkomen, met vrucht gewerkt is. Wanneer men ziet, dat onge veer een derde van Zeeland ge- inundeerd is geweest, kan men er met dankbaarheid op terug zien, dat zoveel weer is opge bouwd in de landbouw,die nog al tijd Zeelands belangrijkste middel van bestaan is. Buitengewoon ver heugend is vooral, dat de grond zo goed als zijn voor oorlogse productiviteit weer herwonnen heeft, terwijl de op brengsten door allerlei maatrege- uicitgotcti uuui auciici JuuuLiv.51.- len zelfs boven het peil van 1940 liggen. Een overvloedige regenval was oorzaak, dat de fruitoogst in Zeeland in het afgelopen jaar minder groot was dan in 1949. Toch mag het financiële resultaat voor de telers niet ongunstig ge noemd worden. Gaven de pit- en steenvruchten aanzienlijk minder opbrengst dan in het recordjaar 1949, met het klein fruit werden betere resultaten geboekt, zodat het gemiddelde niet ongunstig was. Gezien het feit, dat ook de pryzen beter lagen dan vorig jaar, mag zeker van een bevredigend eindresultaat gesproken worden. In het afgelopen jaar kreeg de veilingsvereniging K.E.O. te Krabbendijke een nieuwe direc teur in de heer S. G. Noote- boom, een man, die in korte tijd heeft weten te bewijzen, dat de Zeeuwse fruitteelt hem zeer na aan het hart ligt. De veiling K.E.O. was in 1950 zeer actief. Men opende dit jaar een nieuw pakstation en een fraai koelhuis. DE NOTENTEELT. Tenslotte nog iets over de Reeds de bloei verliep voor de peren, pruimen, kersen en vroeg bloeiende appels zeer on gunstig, zodat ook de vruchtzet ting minder was. Daarbij kwam nog, dat het ongunstige weer de ziektebestrijding, speciaal de schurftbestrijding, ten zeerste belemmerde. Men kon n.l. niet voldoende spuiten. Naast de schurft was de Tortrix of blad roller een lelijke plaag, die men echter, naar de proeven hebben uitgewezen, met Parathion en D.D.T., goed kon bestrijden. Het klein fruit gaf, zoals we reeds schreven, een goede oogst. De aardbeien, vooral de latere rassen, bloeiden rijk. De droge periode in Juni heeft nog wel remmend gewerkt op de groei. Gaven de aardbeien in 1949 een oogst van 664.938 kg., dit jaar werd er ruim 947.770 kg. geoogst. De oogst van de kruisbessen was goed, (dit jaar 1.083.267 kg. tegen 956.530 kg. in 1949) de prijzen even eens. De kwaliteit van de rode bessen had van de regen te lij den en de afzet was minder vlot dan vorige jaren. De opbrengst is uiteindelijk niet tegengeval len: 712.414 kg. (in 1949 1.066.997 kg). De Duitse zure bessen stel den evenals de vorige jaren erg teleur. Vele telers hebben de struiken dan ook al gerooid. De oogst van de zwarte bessen was bevredigend: 615.390 kg.-(in 1949 569.987 kg.). De frambozen ga ven hoge prijzen en de oogst was zeer goed: 84.553 kg. (in 1949 57.913 kg.). Ook de zwarte bramen leverden prachtige re sultaten: 294.098 kg. tegen 193.219 kg. in 1949. De opbrengst van appels, pruimen en kersen bedroeg on geveer 70 pet. van het vorige jaar. Dit betekent dus een nor male oogst, daar de resultaten van 1949 uitzonderlijk waren. De peren gaven mindere resul taten, n.l. 50 pet. DE AFZET. De afzet van appelen liep wat de vroege rassen betreft tot Augustus vrij behoorlijk. Daar na had men geregeld te kampen met moeilijkheden, doordat nu Duitsland, dan weer België de grenzen sloot, waardoor de prij zen telkens een kleine daling te zien gaven. De afzet van de pe ren verliep vlot. Van de kwaliteitsappels had den de gevoelige rassen zoals Cox Orange Pippin vrij veel last van stip. T.a.v. de bewaar- baarheid van het gekoelde fruit zijn de verwachtingen niet hoog gespannen. GEEN PLANTWOEDE. Dat er, zoals vaak beweerd wordt, dit jaar een plantwoede heeft geheerst, kan ten stelligste ontkend worden. Niet dat er minder uitgebreid is dan vorige jaren, doch men bleef daarbij toch binnen normale perken. In de fruitstreek om Kapelle wor den thans de oude centra aan een verjongingskuur onderwor pen. Dat is niet anders dan een gelukkig verschijnsel te noe men. Wat vooral op grote schaal werd gedaan was het wikkelen van het fruit. Men is thans vol op bezig appels, Bellefleurs standaard C., te verpakken in wikkels van de exporteurs. Dit fruit gaat n.l. naar Engeland. In Goes en Krabbendijke is verder op grote schaal geëxperimen teerd met de z.g. „klein-verpak- kingen". notenteelt. Uiterst nauwkeurig heeft de heer Robijn, hoofdassi stent bij de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst te Goes, zijn on derzoek naar goede moeder bomen voortgezet en er dit jaar weer een aantal ontdekt. Er wa ren dit jaar zeer veel noten dat betekent een strenge winter, zegt men op het platteland en dit maakte de beoordeling veel al gemakkelijker. Zij, die interes se hebben voor deze teelt, zul len overigens nog geduld moeten oefenen want men is nog maar pas begonnen en boompjes kun nen nog niet geleverd worden. In het begin van het komende jaar zal te Wageningen een no tendag gehouden worden. Op deze dag zullen de Zeeuwse noten on der de loupe genomen worden en zal men gaan uitdokteren of ze voor veredeling in aanmerking kunnen komen. Er is in alle delen van Zeeland hard gebouwd in het afgelopen jaar. Honderden woningen zijn in steden en dorpen verrezen en aan het eind van het jaar 1950 mag de conclusie worden getrok ken, dat een belangrijke stap is gezet op de weg naar een ruimere en betere woningvoorziening in onze provincie. Voor vele millioenen is in de sector van de bouwnijverheid geïnvesteerd. Dank zy de medewerking van de heer M. D. A. Glerum, hoofd ingenieur-directeur van de Prov. Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, zijn wij in staat in dit artikel vele gegevens te verwerken, die een duidelijk beeld geven van de acti viteit op het „bouwfront" in 1950. Met alles, wat zich op het brede terrein van de bouwnij verheid in Zeeland heeft afge speeld, was in 1950 een bedrag van 39,6 millioen gulden gemoeid. Het bedrag van 36.8 millioen voor 1949 kan niet als vergelij king dienen, omdat in 1950 voor diverse werken geen Rijksgoed keuringen meer nodig waren, o.m. alle werken, die minder dan f 2000.— vorderden en voorts de weg- en waterbouwkundige wer ken, die voor rekening van Pro vincie en polders kwamen, dit jaar niet in het eindbedrag zijn ver werkt. Herstel van oorlogsschade vroeg 0.9 millioen. In de sector „herstel oorlogs schade" werd dit jaar maar 0.9 millioen besteed. In 1949 be droeg dit nog 3.3 millioen. Men mag hieruit dus afleiden, dat het normale oorlogsherstel gro tendeels is geëindigd. Dit is zeer verblijdend, wanneer men be denkt, dat de totale oorlogs schade heel wat meer dan 50 millioen bedroeg. Het is wel interessant te we ten, hoe de verdeling over de provincie was wat de bestede gelden voor herstel van oorlogs schade betreft. Voor Middelburg was dit bedrag slechts f 9000. voor Vlissingen f 144.700.voor Walcheren f 105.400.voor W. Z.-Vlaanderen f434.300.voor O. Z.-Vlaanderen f 68.700.—, voor de Bevelanden f 68.600. voor Goes f 12.000.— en voor N. Zeeland f 56.300. Er zit nog heel wat fruit in de koelhuizen. Er ligt thans aan het eind van het jaar nog heel wat fruit in de koelhuizen. Aan appels ligt in Goes 1.375.000 kg., in Kapelle 953.330 kg., in Krabbendijke 397.838 kg. In totaal dus 2.726.168 kg. Bij de telers ligt naar schatting nog een voorraad van 860.000 kg. appels. Aan peren ligt in de Goese peiling 25.000 kg., in Kapelle 112.539 kg., in Krabbendijke 85.875 kg. In totaal dus 223.414 kg., ter wijl men aanneemt, dat bij de telers nog ca. 90.000 kg. liggen. Zes millioen voor openbare werken. Een ander belangrijk cijfer heeft betrekking op de uitvoe ring van weg- en waterbouw kundige werken in de provincie, waarmede een bedrag van 6 millioen gulden was gemoeid. De grootste bedragen werden op Walcheren en in Zeeuwsch- Vlaanderen, resp. voor de her verkaveling en de uitvoering van de wederopbouwplannen, besteed. De verdeling over de provincie luidt als volgt: Mid delburg f 552.600.Walcheren (incl. Vlissingen) f 2.312.000. W. Z.-Vlaanderen f 877.400. O. Z.-Vlaanderen f 897.600. Bevelanden f 463.700.Goes f320.000.en Noord Zeeland f 610.100.—. Rijksgoedkeuringen werden verleend voor 1763 woningen. Voor de cijfers over de woning bouw in 1950 zal ongetwijfeld de meeste belangstelling bestaan. Wy kunnen daaromtrent mede delen, dat dit jaar Rijksgoedkeu ringen zijn verleend voor de bouw van 1763 woningen (vorig jaar 1186). Het totale aantal goedkeu ringen, dat na de bevrijding werd verleend, is hiermede gebracht op 10.967. In het volgende overzichtje heeft het eerste cijfer betrekking op het aantal Rijksgoedkeurin gen na de bevrijding tot heden en het cijfer tussen haakjes be treft het aantal goedkeuringen, dat dit jaar werd verleend. De cijfers luiden: Walcheren 4.308 (488), Bevelanden 2.031 (488), O. Z.-Vlaanderen 1.505 (501), W. Z.-Vlaanderen 2.408 (228) Noord Zeeland 715 (58). Hierbij moet worden bedacht, dat on der het cijfer van 10.967 ook de noodwoningen in Zeeland, in totaal 2.170, vallen. Dit jaar is in de woningbouw voor een be drag van f 18.245.000.geïnves teerd. Daarbij zijn ook begrepen 72 woningen zonder Rijkssteun, waarvoor dit jaar goedkeuring werd gegeven. De onderverde ling daarvan is als volgt: Wal cheren 4, Bevelanden 28, O. Z. Vlaanderen 14, W. Z.-Vlaande ren 11, N. Zeeland 15. In een afzonderlijk staatje vindt men de verdeling over de provincie wat woningwetwonin- In het afgelopen jaar werden tal van Zeeuwen op meer of minder leidinggevende posten door de dood weggeno men. Op deze Oudejaarsdag willen wij hen herdenken door het noemen van hun namen. Wij voegen daar ook bij de namen van niet-Zeeuwen, die in 1950 overleden en die zich voor Zeeland verdienstelijk hebben gemaakt. 11. J. Boudeling, dierenarts, Heinkenszand, 51 jaar. Was hoofd van de Vleeskeuringsdienst Kring Heinkenszand en voorzitter Buurtver. Clara's Pad. 11. W. v. Liere, oud-burgemeester van 's-Heer Abts- kerke, 76 jaar. Was pres.-kerkvoogd en meer dan 20 jaar gezworene van de Breede Watering. 16. A. E. Langenhorst, directeur Rijkslandbouwwinter- school Hulst, 57 jaar. Was voorzitter Keuringsdienst voor Akkerbouwproducten voor Zeeland, één der oprichters der Vlassersschool te Koewacht en Ridder Orde Oranje Nassau. 3. R. de Muijnck, zakenman, Middelburg, 55 jaar. Was één der initiatiefnemers Bomenactie Walcheren, bestuurslid „Nieuw Walcheren", Ver. voor de Kunst en Kunstmuseum en lid Stichting Jeugdcentrum Domburg. 9. J. L. Hertogs, notaris, Mddelburg, 56 jaar. 12. Mr F. B. Evers, oud-avocaat en procureur, Middel burg. Bekleedde bestuursfuncties bij Nutsspaarbank, sociale zorg, Gasthuis en Comité tot Spijsuitdeling aan behoeftige armen. 12. C. P. Vogelaar, van '35'39 lid Ged. Staten, Krab bendijke, 82 jaar. Was meer dan 40 jaar A.R.-raadslid, van '17'23 wethouder, van '10'39 lid Prov. Staten, voorzittet Waterschap Krabbendijke, voorzitter Boerenleenbank. 3. J. J. Hennequin, oogarts, Goes, 47 jaar. Omgekomen bij auto-ongeval op Wouwseweg. Bekwaam oogarts met drukke praktijk, ook te Zierikzee. 26. A. F. Hanssens, oud-burgemeester van Stavenisse, 74 jaar. Was van '15'40 burgemeester, bekleedde vele be stuursfuncties, Ridder Orde van Oranje Nassau. 3. H. Uijl, Poortvliet, 85 jaar. Was sinds '30 voorzitter Boerenleenbank. 6. Dr Ir P. Verhagen, te Rotterdam, supervisor herbouw Middelburg, 67 jaar. Was één der ontwerpers van het stads plan en de eerste directeur der Stichting Herbouw Wal cheren, daarna supervisor. 13. M. M. Schippers, oud-lid C.H. Prov. Staten, Kam perland. Was oud-wethouder van Wissenkerke en oud ouderling Ned. Herv. Gem. Kamperland. 12. C. Blomaard, ambtenaar wederopbouw, Kloetinge, 61 jaar. Was ca. 20 jaar C.H.-raadslid, lid B.A., kerkvoogd, voorzitter afd. Goes N.C.B. 23. J. A. Raaijmakers, dir. Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht, Terneuzen, 47 jaar. Was ook hoofd Prijzen- bureau Onroerende Goederen Z.-Vlaanderen. 30. H. den Engelsman, arbeider-dichter, Middelburg, 63 jaar. Maakte vele gedichten, o.a. met betrekking tot Oranje. Mocht voor Koningin Wilhelmina een gedicht voordragen en ontving eremedaille Orde Oranje Nassau. Evangeliseer de veel. 4. L. J. Colsen, dierenarts, Terhole, 72 jaar. Leraar Landbouwwinterschool Hulst, bestuurslid Z.L.M., meer dan 40 jaar voorzitter afd. Mij. voor Dierengeneeskunde, hoofd geneesk. vleesk. dienst Hontenisse en Hulst. 5. Dr A. van LuijkJ vooraanstaand natuurkundige, ge boren te St. Annaland, 75 jaar. Ontdekte geneeskrachtige stof: expancine. Eredoctoraat R.U. Utrecht, promoveerde in 1947. Overleden op „Vrederust". 8. Mevr. A. D. HartjesNijland, Vlissingen, 62 jaar. Deed veel werk voor tal van verenigingen en sociale in stellingen. Was enige jaren C.H.-raadslid en presidente Herv. Vrouwenver., alsmede C.H.-Vrouwengroep. 9. A. v. Langevelde, oud-wethouder, St. Laurens, 86 jaar. C.H.-raadslid van '19'35, vele jaren secr.-penningm. Ned. Herv. Kerkvoogdij. 19. H. P. Siegers, proc. houder John P. Best en Co., Vlissingen, 66 jaar. Was veretgenwoordiger van vele bin nen- en buitenlandse scheepvaartmaatschappijen. Bekwaam scheepsberger, Ridder Kroonorde van België. 20. Ds J. F. v. d. Poel, hulpprediker Andijk, 67 jaar. Nam 26 Juni '49 afscheid als predikant Zierikzee Ned. Herv. Kerk i.v.m. emeritaat. Was vanaf 1941 in Zierikzee. 31. Kol. b. d. J. H. W. Bruins, Bergen op Zoom, 70 jaar. Van '35'39 leider Gewest Zeeland B.V.L. Commandant 38 R.I. in stellingen Rilland Bath en Zanddijk in Meidagen van 1940. 1. E. C. Wierts v. Coehoorn, te Nijmegen, 81 jaar. Van '11'35 comm. van politie te Goes, Ridder Orde Oranje Nassau. 11. C. de Hond, oud-concierge chr. school Westwal, Goes, 69 jaar. Kwam door ongeval om het leven. 17. L. H. v. Berk, te Apeldoorn, 82 jaar. Oud-directeur Keuringsdienst van Waren te Goes. 3. Drs A. J. v. d. Molen, oud-leraar H.B.S., Zierikzee, 70 jaar. Leraar wis- en natuurkunde en cosmografie. 4. A. C. de Oude, landbouwer, Noordwelle, 65 jaar. Was mede-oprichter Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabriek Vlaardingen, vele jaren bestuurslid „Dinteloord", voorz. pi. afd. Z.L.M., pres.-comm. N.V. Scheldebank Zierikzee. 19. W. A. Rijks, directeur limonadefabriek, Middelburg, 54 jaar. Was bekend amateur-goochelaar, trad voor vele liefdadige doeleinden op. 31. Carel Scharten, litterator, Florence, 72 jaar. Geboren in Middelburg. Woonde vele jaren in Italië. 31. H. J. Kersten, leraar biologie, Goes, 42 jaar. Werkte aan Goese Lyceum en Vlissingse H.B.S. 2. W. P. A. Brouwer, zakenman, Zierikzee, 49 jaar. Lid Prov. Staten voor Middenstandspartij, idem gemeente raad, bestuurslid c.a. 25 verenigingen, secr. Eeuwfeest comité. Kwam door ongeval om het leven. 5. L. Bouter, Zierikzee, was van '04'36 leraar wis kunde H.B.S. Zierikzee. 19. W. v. Waarde, C.H.-raadslid, Driewegen, 60 jaar. Wethouder, pres.-kerkvoogd Ned. Herv. Gem. 5. Mr Dr II. Polvliet, te Den Haag, 76 jaar. Oud-raads lid en wethouder van Zierikzee, secr. gezondheidscommis sie, daarna lid en vice-president Hof van Justitie van Curapao. 6. G. Sissingh, arts, Vlissingen, 52 jaar. Kringcommis saris Ned. Rode Kruis, bedrijfsarts „Schelde", voorzitter Medisch Centrum, bestuurslid Groene Kruis, lid comité Scheldebekerzwemwedstrijden, oud-voorz. Hark en Volks herstel Zeeland, voorz. Raad van Toezicht Jeugdcentrum Domburg. 6. Ds J. H. Krauwel, 83 jaar, em.-predikant Ned. Herv. Gemeente te Zuidzande. 13. W. J. Theune, procuratiehouder N.V. Kon. Mij. „De Schelde", Vlissingen, 61 jaar. Overleed tijdens dienstreis te Zürich. Was geruime tijd kerkelijk ontvanger Ned. Herv. Kerk en leraar boekhouden H.B.S. Vlissingen. gen, herbouwgevallen, particu liere financiering en bouw zon der Rijkssteun betreft. Wij ves tigen er de aandacht daarbij op, dat onder het totaal van 1121 woningwetwoningen 547 wonin gen, gebouwd met verminderde Rijksbijdrage (de z.g. goedkope woningen), schuilen. Duplexwoningen en gerepatriëerden. Duplexwoningen werden er in het afgelopen jaar ook heel wat gebouwd of zijn nog in aanbouw, n.l. 456 simplex- en 18 duplex woningen. Wat de simplexwo ningen betreft kan worden me degedeeld, dat Vlissingen er 16 kreeg, Goes 50, Sas van Gent 56, Middelburg 42, Hulst 93, Ter- neuzen 84 en Axel 115. Voor Vlissingen komen er nog 8 du plexwoningen bij en voor Axel 10. Zoals men weet moest Zee land 320 gezinnen van gerepatri- eerden opnemen. Dit aantal zal waarschijnlijk wel iets hoger worden. De gemeentebesturen krijgen hiervoor extra bouwvo lume, vermeerderd met 20 of 25 pet. Gold eerst het voorschrift, dat de gezinnen voor 1 Januari moesten zijn ondergebracht, de ze termijn is thans verlengd tot 1 April 1951. Stadskernen en bouw van boerderijen. Voor de herbouw van de stads kernen was in 1950 een bedrag van f 3.817.000 beschikbaar. Dit bedrag is nagenoeg verwerkt. Daarvan profiteerden do volgen de Zeeuwse gemeenten: Aarden burg f 224.300; Biervliet 175.000; Breskens f 287.000; Cadzand f 160.000; Oostburg f 500.000; Schoondijke f 280.000; Sluis f 379.000; IJzeildijke f 160.000; Zuidzande f 50.700; Bruinisse f 12.000; Middelburg f 910.000; Vlissingen f 350.000; Souburg f 80.000 en Westkapelie f 349.000. In het jaar 1950 is ook de bouw van 112 boerderijen aan besteed. Een bedrag van f 3.773.000.is hiermede ge moeid. In Zeeland werden in totaal 770 boerderijen geheel of gedeeltelijk verwoest. Tot heden kwamen 503 nieuwe boerderijen gereed of zijn in aanbouw. Het geïnvesteerde bedrag daarvan was f 13.315.000.—. Scholen, kerken, fabrieken enz. Met al deze getallen zijn we nog niet aan het einde van de opsomming der bouwactiviteit in .1950. Want er zijn dit jaar vele Rijksgoedkeuringen ver leend voor de bouw van scholen, kerken, fabrieken en tal van an dere gebouwen. Alleen al voor scholen is voor een bedrag van 1,2 millioen geïn vesteerd, voor kerken 0,7 millioen, voor gebouwen voor nijverheid 5,5 millioen, voor de sector handel en verkeer 1,9 millioen, voor agrarische gebouwen 0,7 millioen, voor gebouwen van gezondheids zorg en hygiëne 0,8 millioen en voor overheidsgebouwen 1,2 mil lioen. Wat de scholen betreft werden goedkeuringen gegeven voor nieuwbouw, herbouw of uitbrei ding van: de chr. b.l.o. school en de gem. b.l.o. school M'burg; be- tonskelet en paalfundering Zee vaartschool, alsmede verbouwing school Groenewoud Vlissingen; 0.1.s. Westkapelie; o.l.s. en bijz. 1.s. Breskens; bijz. l.s. Schoon dijke; o.l.s. Waterlandkerkje; ambachtsschool Oostburg; o.l.s. Goes en Ouwerkerk; kleuter school R. Bath; uitbr. o.l.s. Sou burg; lagere landbouwschool 's-H. Arendskerke; r.k. jongens school Hulst en semi-perm. kleuterschool Vlissingen. De Rijksgoedkeuringen voor kerken en kerkelijke gebouwen in 1950 hadden betrekking op: herb. past. Ger. Gem. Schoon dijke; verhoging kerktoren N. H. kerk Oostburg; r.k. noodkerk Breskens; restauratie toren N. H. kerk Domburg; herb. N. H. kerk en wijkgebouw Westkapel ie; N. H. kerk Zuidzande; herb, r.k. kerk Eede; rest. N. H. kerk Zierikzee en Renesse; herb. N. H. pastorie Bruinisse; herb. r.k. verenigingsgebouw IJzendijke, alsmede afbouw r.k. kerk; herb. N. H. kerk en consistorie Elle- woutsdijk; Ger. pastorie Lewe- dorp en kerkje Vrij Evang. Gem. R. Bath. Bijzondere bouwwerken. Andere bijzondere werken en gebouwen, tot de bouw waarvan toestemming werd verleend in 1950, waren: raadhuis en zwem bad Aardenburg; brandweerge bouw, verpleeghuis met wijk gebouw en Rusthuis Rozenoord Sluis; badhuis en watergasfa briek l'Azote Axel; uitbr. tex tielfabriek Clinge; verbetering haven Walsoorden; uitbr. pomp en filtergebouw waterleidingmij. St. Jansteen; schakelstation PZEM Westdorpe; verbouwing en uitbr. raadhuis Hulst; her stel oorlogsschade en verb, pompstation Biggekerke; rust huis Oostkapelle; bankgebouw Robaver, nieuwbouw en uitbr. bij „De Schelde" en centrale PZEM Vlissingen; Stadhuis tweede gedeelte en herbouw badhuis Middelburg; zwemin richting Souburg; fabriekscom plex „Spaarstroom", laborato rium en kantoor Centr. Suiker Mij., schakelstation PZEM en uitbr. koelhuis en emballage- loods veiling Goes; verenigings gebouw 's-H. Arendskerke; graansilo en fruitkoelhuis Kort- gene; aardappelbewaarplaatsen te Wissenkerke, Nieuwerkerk, St. Philipsland, Scherpenisse en Zierikzee; koelhuis en uitbr. veilinggebouw Krabbendijke; badhuis Yerseke; bemalingsge bouw enz. Waterschap Schou wen en Groene Kruisgebouw Haamstede en verenigingsge bouw Nieuwerkerk.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 7