Walcherens nieuwe „gelaat" werd in 1950 al zichtbaar. ZEELAND IN 1950. „Samenvoeging van gemeenten op de Bevelanden". Polder Walcheren deed beroep op de regering Tholenaars willen champignons telen en meer gladiolen kweken, HET EILAND THOLEN IN 1950. Woningbouw in Zeeland sedert de bevrijding. lg c a S 1 ■a.a II 2 a WONINGBOUW IN HET JAAR 1950. In 1950 kwamen G. 5. met: Plan Bouma vond navolging. Leestafel Zaterdaq 30 December 1950 PROTESTAN TS CHRISTELIJK DAGBLAD De belangstelling, die er In het afgelopen jaar voor liet rich ontplooiende Walcheren bestond, was groot. De sombere herinne ringen aan de ergste nood van de inundatie met haar gevolgen zullen er steeds blijven, maar zjj worden vager en de bevolking van Walcheren spant zich tot het uiterste in voor de toekomst. Het lied van de arbeid klinkt overal. In het jaar 1950 werd het nieuwe „gelaat" van het eiland op vele plaatsen al duidelijk zichtbaar, doordat het werk van de herverkaveling in een flink tempo werd voortgezet. Reeds nu zijn verschillende gebieden, voorheen moeilijk te bereiken, ontsloten en wie streken als de Zuidwatering en de Schellach thans vergelijkt met voor de oorlog, komt diep onder de in druk van de grote verbeteringen, gen. Tal van nieuwe wegen maken de verbindingen tussen de dor pen en het bereiken van de cul tuurgronden veel gemakkelijker. De grote weg voor de landbouw tussen Middelburg en Westka pelle is gereed gekomen en men kan niet anders dan verheugd zijn over de goede voortgang van dit millioenenwerk. GROTE MOEILIJKHEDEN-. Intussen kan niet ontkend worden, dat dit werk voor de betrokken landbouwers grote moeilijkheden veroorzaakt. Dit was te verwachten en de moei lijkheden moeten worden ge dragen in de wetenschap, dat de uiteindelijke voordelen der herverkaveling vele malen groter zullen zijn dan de huidi ge bezwaren. Met name over de afwatering van het land zijn er de laatste tijd klachten. Behalve het feit, dat zelden zo'n nat na- Jaar voorkwam, moet de oor zaak gezocht worden in de vele werkzaamheden aan sloten, sprinken en watergangen. Het volgend jaar zal deze situatie veel beter zijn. Er is ook een begin gemaakt met de wenszittingen, waar alle belanghebbenden hun verlan gens konden kenbaar maken t. a. v. de nieuwe percelen. Voor de Zuidwatering zijn alle wen sen thans bekend, nu is de om geving van Westkapelle aan de beurt. DE OOGST WAS GOED. De oogst op Walcheren was dit jaar goed, al zijn de gevol gen van het zout in de grond nog niet geheel overwonnen. Te betreuren is, dat nog steeds geen definitieve regelingen bekend zijn omtrent de herbouw van boerderijen. De boeren, die toch herbouwen, weten zodoende nog niet precies, waaraan zij foe zijn. Ook dit jaar vertrokken weer Walcherse boeren naar de Noord Oost Polder en vóór Mei a.s, zullen er nog 35 volgen. Zij, die er wonen, hebben het goed naar hun zin en wie hun een bezoek brengt, komt zeer optimistisch gestemd terug. Een begin is ge maakt met de stichting van het voorbeeldbedrijf te Grijpskerke. Dit bedrijf kan van grote bete kenis worden voor de ontwikke ling van de Zeeuwse en speciaal de Walcherse landbouw. MOEILIJK JAAR VOOR DE POLDER. De Polder Walcheren had het dit jaar niet gemakkelijk. Er moeten zeer kostbare werken worden uitgevoerd, allereerst aan de Westkappelse zeedijk en straks ook aan de kustverdedi ging bij Onstkapelle. D-ve kun nen slechts geschieden, als er fondsen beschikbaar komen. Op het eiland zelf kunnen die on mogelijk worden gevonden; de polderlasten zijn al zeer hoog. Er is nu een dringend beroep gedaan op de regering. Het re sultaat is nog niet bekend. De werken zijn zeer noodzakelijk en er kan met de uitvoering niet te lang meer worden ge wacht. De tuinbouw en groenteteelt hebben in September acte de présence gegeven op de tentoon stelling „Walcherens Groei", die in de nieuwe veilinggebouwen te Middelburg (monument van doorzettingsvermogen en acti viteit der Walcherse tuinders) werd gehouden. De bezoeker kreeg een uitstekende indruk van de resultaten, die in de vijf jaar na de bevrijding reeds weer konden worden geboekt. In dit het bekend worden der grens wijzigingsplannen van Ged. Sta ten. Alle plattelandsgemeenten wezen de plannen af. DE AFZONDERLIJKE DORPEN. En nu tenslotte nog enkele feiten van de afzonderlijke dor pen. Te Domburg verbrandde begin Januari de villa „Som- merhof"; te Grijpskerke werd in Februari het nieuwe dorps huis in gebruik genomen en in Souburg kwam in Maart het fraaie gebouw „Het Zwaantje" gereed, terwijl hier in Septem ber de gerestaureerde Herv. kerk in gebruik kon worden ge nomen; de Schotse Huizen te Veere werden in Mei officieel ingewijd als museum, eind October kon de gerestau reerde Hervormde Kerk weer betrokken worden en begin De cember boden de Zeeuwse stu- staan van hun vereniging het denten t.g.v. het 135-jarig be- gemeentebestuur een klapbank aan; in Westkapelle vierde men het 60-jarig bestaan van de C. J. M. V. en het 30-jarig bestaan van het Westkappels Dames koor, terwijl eind September de nieuwe Herv. kerk in gebruik werd genomen en het monu ment ter nagedachtenis van de 158 oorlogsslachtoffers werd onthuld; in Zoutelande tenslot te kwam de prachtige Herv. dorpskerk eind Januari gereed. In Augustus werd te Kortgene de machtige silo in dienst ge steld van de Coöp. Silo- vereniging. verband zij er ook op gewezen, dat te Middelburg een koelhuis werd geopend met uitsluitend gascellen, het eerste van dit soort in Nederland. DE RUSTHUIZEN. De jonge Stichting Rusthuizen Walcheren ontplooide in 1950 een grote activiteit. In Mei werd „Ter Hooge" geopend, plannen tot uitbreiding van „Der Boede" kwamen tot stand, evenals voor een pension-tehuis aan de weg naar Domburg. Er zijn weinig streken in ons land, waar de verzorging der ouden van da gen zo uitstekend is geregeld als op Walcheren. Dit jaar werden ook de voor bereidingen getroffen voor de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinszorg, die bestaat uit vertegenwoordigers der kerken, gemeenten en diverse particu liere organisaties. De be noeming van de maatschappe lijke werkster en gezinsver zorgsters heeft plaats gevonden en het werk kan per 1 Februari a.s. beginnen. In dit overzicht willen wij ook even herinneren aan de onrust, die on Walcheren ontstond door Afwachting en teleurstelling. Tholen, dat enkele jaren geleden door zijn „wonderoogst" in het middelpunt van de belangstelling stond, heeft ook in 1950 op onder scheidene wijzen acte de présence gegeven. Al kwam het initiatief niet altijd van het eiland zelf, de aandacht werd er toch op ge vestigd, in het byzonder wel door het bezoek van H.M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bernhard, wier Zeeuwse tocht in Tholen begon en door dat van mevrouw Roosevelt aan Oud-Vossemeer. Er z^jn meer dingen, die in het afgelopen jaar op het eiland Tholen ge beurd zyn en waarvan het de moeite loont ze ln dit Oudejaars- nummer even in herinnering te brengen. Op Walcheren hielp in Juni een Compagnie Genietroepen bij het aanleggen van wegen voor de herverkaveling. c S 3 £ir 5$ u M ai .3 c 3 Sis ca o ca G t- to Walcheren 2187 674 419 9 3289 4308 Bevelanden 1463 124 198 32 1817 2031 Oost Z.-Vlaanderen 1219 84 182 16 1320 1505 West Z.-Vlaanderen 814 715 36 14 1579 2408 Noord-Zeeland 431 93 65 22 611 715 Totaal 6114 1690 900 93 8797 10967 Walcheren Bevelanden Oost Z.-Vlaanderen West Z.-Vlaanderen Noord-Zeeland 303 391 226 2 18 118 18 10 205 9 63 51 70 10 16 4 28 14 11 15 488 488 501 228 58 488 488 501 228 58 Totaal 1121 360 210 72 1763 1763 Tholen heeft lang ernstige gevolgen van de inundatie onder vonden, maar gelukkig kan thans gezegd worden, dat de grond over het algemeen weer in behoorlijke conditie is. Dat betekent niet, dat de sporen en gevolgen van de ziltwater ovenstroming geheel verdwenen zijn, want verschillen de boeren zouden nog graag een flinke hoeveelheid gips op 't land strooien, maar de oogstresultaten zijn goed geweest. De uien hebben weliswaar verstek laten gaan, maar dit is dan ook 'n zeer specu latief gewas; de suikerbieten ga ven een geweldige opbrengst, zo dat het lang duurde eer een eind kwam aan de drukte bij de ha vens (en de modder!). Omdat de bietenoogst zo uitzonderlijk groot geweest is, verwachten sommigen voor het komende jaar een grote inzinking, hoewel voor deze ge dachte geen enkel steekhoudend bewijs is, PLANNEN. Het is gelukkig, dat ook uit de Thoolse bevolking zelf initiatieven komen. Op verschillende terrei nen heeft men die te lang moeten ontberen. Met vreugde kunnen wij dan ook gewag maken van de plannen, die er bestaan om de reeds lan ger bestaande gladiolenkweek uit te breiden en een zestal huizen te Stavenisse aan te kopen om deze in te richten tot drogerij. Tot heden gaan de bollen n.l. naar Lisse om gedroogd te wor den. Voorts is een aantal mensen van plan om champignons te gaan telen o.a. in overgebleven bunkers. Besprekingen over de uitvoering van een en ander zijn reeds gaande. Van woningnood kan men op Tholen niet bepaald spreken. Wel zou men heel nodig over moeten gaan tot het opruimen van krot woningen, maar daar komt men nog niet aan toe i.v.m. het ge ringe bouwvolume. De gemeente, die nog de meeste aanvragen om woonruimte krijgt is menen wij St Maartensdijk, dat door zijn centrale ligging nogal wat mensen trekt. Niettemin willen de meeste gemeenten nog graag wat bouwen. DE WERKLOOSHEID. Het grote vraagstuk waarmee Tholen worstelt is de werkloos heid. Zomers mag er dan niet zo'n grote overvloed van arbeidskrach ten zijn; in de wintermaanden zijn er heel wat werklozen. Tamelijk veel mensen werken buiten het eiland; op Walcheren, Z.-Beveland of in Z.-VIaanderen. Het is be kend, dat er naar een oplossing van dit probleem gezocht wordt en de hoop is dan ook vooral ge vestigd op het industrialisatieplan, dat binnenkort gereed zal zijn. Of dit echter een oplossing zal bren gen, is de vraag, want industrieën kan men nu eenmaal niet in een handomdraai stichten. Een belangrijk feit in het voor bije jaar was de oprichting van de Stichting Schooltandverzorging, waaraan alle gemeenten deel nemen, uitgezonderd nog Poort vliet. Stavenisse was hier, dank zij wijlen dr Bernardi, reeds eer der mee begonnen. 1 Juli startte de schooltandverzorging ook in St Maartensdijk en Scherpenisse. Op 1 September begonnen ook Tho len en Oud- Vossemeer en 1 Oc tober St Philipsland. A.V.O.-WERKPLAATS. Het is de bedoeling begin Jan. de acte van oprichting te laten passeren van de werkplaats voor onvolwaardigen. In de Stichting, die deze werkplaats exploiteert, zijn lie gemeenten deelgenoot. Waarschijnlijk zuilen 10 tot 15 mensen hier werkgelegenheid kunnen vinden voornamelijk met het breien van sokken voor het leger. Waar de werkplaats zal ko men is nog niet vastgesteld. Het bevolkingsonderzoek op T.B.C. door middel van foto's mocht zich in een vrij goede be langstelling verheugen; behalve te Stavenisse en St Annaland waar de deelname jammer genoeg niet groot was. Er konden in het afgelopen jaar verschillende nieuwe gebouwen in gebruik genomen worden; we noemen het veilinggebouw te St Maartensdijk, te Scherpenisse de aardappelbewaarplaats en te Sta venisse het Groene Kruiswijkge bouw, Ook willen we nog melding maken van het feit, dat mogelijk in 1951 de veel besproken (en ge hekelde) weg Stavenisse—St An naland in D.U.W.-verband be- klinkerd zal worden, Staatsbosbeheer plantte in het de plaatsen op het eiland jonge bomen; laten we hopen, dat ze spoedig het landschap zullen ver fraaien. TELEURSTELLING. Tenslotte willen we nog herinne ren aan de in het leven geroepen Stichting „Gemeenschap Eiland Tholen". Wat de oprichters ervan verwachten is echter nog niet uit gekomen, hetgeen te betreuren valt, omdat bij een gezonde sa menwerking veel bereikt zou kun nen worden, wat de gehele bevol king ten goede zal komen. Het enthousiasme van burge meester Verburg van Stavenisse voor deze zaak heeft een grote deuk gekregen door de geringe medewerking. Het is alleen de economische sectie van de Stich ting geweest, die van haar bestaan blijk heeft gegeven bij de bespre kingen over het industrialisatie plan, of beter: economisch ont wikkelingsplan. Moge 1951 ook in dit opzicht voor Tholen een vruchtbaar en gezegend jaar worden! (Vervolg van vorige pagina) De vele protesten uit Zeeland vermochten niet de regering van inzicht te doen veranderen. Pas sagiers -moeten nog niet betalen, voor auto's zijn tarieven inge voerd. Op het gebied van de dienst regelingen kwamen dit jaar vele moeilijkheden voor. Behalve dat nogal eens een schip uitviel, hoofdzakelijk tengevolge van het feit, dat door de drukke diensten niet op tijd revisie kon plaats vinden, was er een strem ming in het voorjaar, toen de fuik te Breskens moest worden gemaakt en nu ook de laatste weken, doordat de fuik te Vlis- singen niet gebruikt kan wor den i.v.m. het werk aan het nieuwe sluizencomplex. Het ziet er naar uit, dat mo menteel het hoogtepunt van het vervoer over de Zeeuwse stro men is bereikt. De tijd zal uit wijzen, of het vervoer op dit hoge niveau zal blijven. Op 5 Mei hield de „Prins Bernhard", één der vlaggesche- pen van de provinciale vloot, zijn officiële proefvaart met een groot aantal genodigden aan boord, naar Antwerpen, waar een zeer prettige ontvangst plaats vond door het gemeente bestuur. En in November kon de werkplaats met kantoor van de Stoombootdiensten te Vlissingen in gebruik worden genomen. De vliegvelden: een lijdens geschiedenis. Met de vliegvelden is het een ware lijdensgeschiedenis. Zag het er enkele jaren geleden naar uit, dat binnen afzienbare tijd Zee land drie vliegvelden zou bezitten, thans moet verwacht worden, dat de vliegvelden er helemaal niet komen. Bij de aanleg en de ex ploitatie van vliegvelden verleent het Rijk financiële steun, doch hetgeen overblijft voor Provincie en gemeenten, Is in deze dure tijd nog zóveel, dat men er zeer seep tisch tegenover staat. Bovendien willen de gemeen tebesturen wel eens weten, wat voor effect en perspectief er in de exploitatie van een vliegveld zitten. Het kan niet worden ont kend, dat deze gering zullen zijn, nu de spoorverbindingen met Holland goed zijn en de binnenlandse luchtlijnen grote verliezen opleveren, zo zij al niet zijn gestaakt. Voorlopig zullen wij het in ieder geval zonder vliegvelden moeten stellen. De Stichting Zeeland. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk heeft in het afgelopen jaar weer grote activiteit ont plooid. Op vele gebieden van het Zeeuwse leven gaf zij haar adviezen en verrichtte zij stimu lerend werk. Daarbij denken wij o.m. aan het voorbereiden van de organisaties van maatschap pelijk werk en gezinszorg op het platteland van Walcheren en Zuid-Beveland, aan een onder zoek naar de stand van de lec tuurvoorziening en aan de schooltandverzorging. Vooral wat dit laatste betreft mag met grote voldoening op de resultaten worden gewezen. Me de door het werk der Stichting is het thans zo ver, dat 97 pet. der daarvoor in aanmerking ko mende Zeeuwse schoolkinderen van de schooltandverzorging profiteren. De Stichting heeft ook de or ganisatie verzorgd van de grote tentoonstelling in Gent. En het is zeker niet in de laatste plaats aan haar werk te danken, dat zij een succes werd. Strijd tegen de t.b.c. werd geïntensiveerd. Met ingang van I September j.l. werd een begin gemaakt met het bevolkingsonderzoek op tu berculose. Systematisch krijgen alle Zeeuwse gemeenten een beurt en de medewerking van de bevolking bij dit uitermate belangrijke werk voor de volks gezondheid is goed te noemen. Per 1 Augustus werd ook be gonnen met de organisatie van de geestelijke volksgezondheid, waarvoor een speciale kracht werd benoemd. Onder deze rubriek, kunnen wij ook brengen de Stichting „Vrederust", die uitbreidings plannen heeft, met de uitvoe ring waarvan reeds een begin is gemaakt. Grote activiteit ont plooit ook de vereniging tot het stichten van een protestants ziekenhuis te Terneuzen. In Ja nuari werd toestemming tot de bouw verleend en onlangs wc-rd een obligatielening uitgeschre ven, waarvoor ook door Konin gin Juliana belangstelling werd getoond. Als de voortekenen niet Het jaar 1950 was nog maar luttele weken oud, of de Beve landen stonden in liet middelpunt van de belangstelling. Gedepu teerde Staten kwamen met een plan tot samenvoeging van een aantal gemeenten in de „zak". Van twaalf gemeenten moesten er zeven worden gevormd. Driewegen en Ellewoutsdijk moesten wor den samengesmolten, evenals Baarland, Oudelande en Hoedekens- kerke en 's-Gravenpolder, 's-IIeer Abtskerke en Nisse. Heinkens- zand, 's-Heerenhoek, Borsseie en 's-Heer Arendskerke mochten zelfstandig blijven, ai of niet tegen afgifte van een deel van het grondgebied. Wat is er heftig gediscussieerd in de raadsvergaderingen! G.S. waren lelijk uit de gratie. Baar land, Hoedekenskerke, Oude lande en 's-Heer Arendskerke, 's-Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Abtskerke, zij allen stemden heftig tegen deze plannen. El lewoutsdijk sprak van „een ramp" en Borsseie over „geen voet grond vrijwillig afstaan", Driewegen zei bezadigd: „laten we liever samenwerken". Hein- kenszand ging niet accoord, om dat men hier vond, dat men van de voorgestelde verdeling te weinig kreeg. Ovezande daaren tegen maakte niet veel bezwaar en 's-Heerenhoek vond de plan nen zelfs best. Beslist is er in tussen nog niets. Rationalisatie In de woning bouw. Er werden nog meer plannen gemaakt. Het Bouma-systeem (tegenwoordig wordt nog al eens smalend over het bouw-maar- raak-systeem gesproken) vond ook in deze contreien navolging. De heer Le Clercq uit Kruinin- gen kwam met een plan voor gerationaliseerde bouw en de heer Valk van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht op de Bevelanden kort daarop met een ander. Kruinin- gen bestelde „Clercqse" wonin gen en Yerseke „Valkse". „Aanvragen maar voor de minis ter de kraan dicht draait", was het parool. Voorts werd in Januari de eerste hoogspanningsmast van het bovengrondse 50 K.V. ka belnet te Rilland geplaatst, had men aan het veer Wolfaartsdijk Kortgene pech met de steiger en nam burgemeester mr A. J. M. van Eikhuizen afscheid van Ovezande om naar Halsteren te vertrekken. Voorts werden in deze maand te Kruiningen be sprekingen geopend over maat schappelijk werk op de Beve landen en werd te Krabben- dijke het aan de Kweekschool der Geref. Gemeenten verbon den internaat geopend. In Februari kwamen de plannen tot vestiging van een Prot.-Chr. Streekziekenhuis ter tafel, kreeg de gemeente Wis- senkerke een nieuwe brand weerkazerne en nam ir D. W, Stolp afscheid als Z.L.M.-consu- lent om naar Wageningen te vertrekken. Hij werd opgevolgd door ir J. Bos, die eveneens be- In Maart kwam het verkeer over de Postbrug bij Wemeldin- ge in de knel, toen het m.s. „Rijn land" tegen deze verbinding- naar-het-Oosten opvoer. Scha de ruim f 50.000. In April begon de Stichting Schooltandverzorging op de Be velanden met haar nuttig werk. Kapeiie in het gouden boek. In M e i werd de naam Kapel- Ie in het gouden boek van de Frans-Nederlandse herinnering geschreven, toen de toenmalige minister van Oorlog, mr W. F. Schokking, tien jaar na de dag dat de Fransen hun strijd in Zeeland streden, de Franse mi litaire begraafplaats opende. 234 Franse strijders vonden hier hun laatste rustplaats. De Franse minister van oud-strijders, Jac- quinot, verrichtte de onthulling. In Mei werd ook de eerste hoog spanningskabel door de Wester- Schelde gelegd van Baarland af naar Zeeuwsch Vlaanderen. De vierde volgde reeds op 17 Augustus. Voorts werd deze maand het wijkgebouw van de Vereniging Het Groene Kruis te 's-Heer Arendskerke geopend en een nieuwe school te Schore. In Juni kwam de zendmast van de F. M. installatie te 's-H. Hendrikskinderen gereed, waar mede de P.T.T. haar belofte aan de radiodistributie-abonnees in de onrendabele gebieden wil in lossen. In 's-Gravenpolder werd in deze maand een nieuw ver enigingsgebouw geopend. In Juli kreeg Kapelle een nieuw sportterrein en Ovezande een nieuwe burgemeester in de heer Th. J. Andriessen uit Vlis singen. In Augustus werd bij de Coöp. Silovereniging Noord- Beveland feest gevierd, toen de silo aan de Kortgeense haven plechtig werd geopend. Feest temeer, omdat men pas in begin Januari de hoofden bij elkaar had gestoken om over het plan te praten! Men weet van door zetten in Noord-Beveland. In September beleefde Kruiningen de primeur van de eerste Zeeuwse zeepkistenrace. Dit was overigens een maand van jubilea. De Gymnastiekver eniging „V.Z.O.S." uit Yerseke bestond 55 jaar, de Harmonie „Oefening en Uitspanning" te Kattendijke 40 jaar, de Zang vereniging „Ons Genoegen" te Kats 35 jaar en de Gymnastiek vereniging „Sparta" te Krab- bendijke 40 jaar. In October kreeg Kloetlnge een vernieuwde kleuterschool. November was een maand zonder ingrijpende gebeurtenis gen. Dat tenslotte in 's-Heer Hen drikskinderen zeven stieren en een bok officieel „in het nieuws" zijn gebracht heeft men in December kunnen lezen. voorjaar van 1950 op verschillen- wezen heeft zeer kundig te zijn, De electriftoatit von Zetland ging gtstadlg voort. bedriegen zal binnen weinige jaren O.Z. Vlaanderen een mo dern geoutilleerd christelijk zie kenhuis bezitten. Met het prot. ziekenhuis te Goes wil het helaas nog niet erg vlotten. Het sanatorium voor het Zuiden. Na een tijd van voorbereiding in stilte is dit jaar ook de Inter kerkelijke Protestantse Stichting Zuid-Nederlands Sanatorium naar bulten getreden. Enkele weken geleden kon worden gemeld, dat reeds een terrein is gevonden In de onmiddellijke omgeving van Breda, op een goede plaats voor patiënten en bezoekers der drie zuidelijke provincies, de Zuid- Hollandse eilanden en België. Er is voor dit sanatorium zeer veel geld nodig, ook al weet men, wat het Rijk aan subsidie voor de bouw zal verstrekken. Komen zal het er, omdat het moet en de ongeveer 450.000 Protestanten in het Zuiden zul len niet rusten, voordat het sanatorium van 120 bedden in gebruik zal zijn. Jubilea in het afgelopen jaar. In het jaar 1950 werd door talrijke verenigingen, organisa ties en instellingen een jubileum gevierd. Het zou teveel zijn die alle op te noemen. Vele muziek- en zangverenigingen in steden en dorpen herdachten hun ju bilea met uitvoeringen en con coursen. In 1950 vierde de Chr. Kweekschool te Middelburg haar 40-jarig bestaan en 40 jaar bestond ook de Nat. Chr. Ge heelonthoudersver. in Zeeland, die dit feit vierde met een her denkingsdienst in de St. Jacobs- kerk te Vlissingen. De Zeeuwse Dambond bestond in 1950 25 jaar. Nog enkele andere herinneringen. En tenslotte nog enkele ande re feiten uit het Zeeuwse leven van het voorbijgegane jaar. In diverse steden werd met con certen de grote componist Bach herdacht; van een Zeeuws or kest komt niets, omdat het te duur is en de repetities op on overkomelijke moeilijkheden stuiten; in April concerteerde 't Residentieorkest in Middelburg; in Juni trok de Zeeuwse ten toonstelling van huisvlijt „Bezi ge Handen" te Middelburg veel belangstelling; in dezelfde maand werd het Zeeuwse Oor logsmuseum te Middelburg ge opend; in Maart deed de mobi lofoon haar intrede in Zeeland; per 1 Januari a.s. wordt de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeland weer gesplitst in een Kamer voor de Zeeuwse Eilanden en één voor Zeeuwsch- Vlaanderen; in de persoon van de heer C. A. Kammeraad kreeg de Zeeuwse Kamer een nieuwe voorzitter; tot grote voldoening stemde het, dat de minister van O., K. en W. thans ook de gym nasiumafdeling van het Chr. Ly ceum te Goes heeft erkend', de Stichting Getroffenen Oorlogs geweld Zeeland werd opgeheven na een werkzame periode van ruim tien jaren; onder de Zeeuwse interland-vex-voerders ontstond grote deining vanwege het uitsluiten der Zeeuwen van vervoer; de N.O.B. Wegtrans port werd door de meeste Zeeuwse leden verlaten en aan sluiting' werd gevonden bij de Bond van Prot. Chr. Vervoer ders; eind October werd door de Bijzondere Strafkamer te Middelburg in een proces, dat drie dagen duurde, gehandeld over de houding en het werk van de „Schelde'-directeuren, de heren Wesseling en Van Tijen, tijdens de bezetting; zij werden veroordeeld tot een ge vangenisstraf gelijk aan de tijd, die zij reeds in hechtenis door brachten en tot hoge geldboetes; op 10 October opende Staatsse cretaris Muntendam van Sociale Zaken de fraaie nieuwe water toren te Oostburg en 26 October kwam minister Mansholt^ naar Schoondijke om de nieuwe Rijkslandbouwwinterschool te openen; op 20 December j.l. was de minister opnieuw in Zeeland, nu in Middelburg, om voor de Z.L.M. te spreken; op 1 en 2 September organiseerde de ac tieve Motor- en Autoclub „Scheldegouwen" de eerste Beneluxronde, die een groot succes werd en, naar wordt ge hoopt, door nog vele van deze internationale evenementen zal worden gevolgd. T. „Van Wieg tot School", door dr L. J. Halpern. Uitg. Kosmos, Amsterdam. Prijs f 8,90, „Een practische vraagbaak voor jonge en aanstaande moe ders over de verzorging van het kind tot zijn zesde jaar", heeft dit boek als ondertitel. Letty M. Doyer, kinderarts te Bussum, vertaalde het in het Nederlands en paste het tegelijkertijd aan onze omstandigheden aan. Inderdaad, een practische handleiding bij de verzorging van onze babies en kleuters. Het boek is onderverdeeld naai de verschillende leeftijdsgroe - pen en behandelt voor elke groep apart weer de verzorging en opvoeding (hoofdzakelijk de verzorging, het is nu eenmaal geen opvoedkundig werk), dc voeding, en de groei en ont wikkeling. Deze indeling en de bespreking der verschillende on derwerpen in de vorm van vra gen en antwoorden maken het al heel eenvoudig in dit boek c'e weg te vinden. Behalve de ge noemde hoofdstukken bevat het ook nog een bespreking van de verschillende besmettelijke Hex- ten, hun verschijnselen en do bescherming er tegen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 6