VEERBOOT „PRINS HENDRIK" MET 300 PERSONEN ZOEK NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sterk zijn en niet vrezen. Mistbank rolde over de Wester-Schelde Overtocht Vlissingen—Breskens duurde zeven uren» Is de Nederlandse rechter wel of niet bevoegd Moeilijke taak voor het Amsterdamse Gerechtshof Houdt dat in dc gaten... 't gaat om onze soldaten. Nog geen renteloos voorschot voor vroedvrouw SNIPPER Uitgave ■•jü'hting „Zeeuwsch Dagblad" H ifdkantoor: Goes, L. Vorststr. f0, Tel. 2438, bij geen gehcor voor a Ivertentles 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dtjkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1752 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord ZATERDAG 80 DEC. 1950 Met vaste medewerking vam Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, does; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.48 u., onder 16.38 Maan op u., onder 11.57 u. Hoogwater Zondag 81 Dec.) Vllssingen: 6.07 u. 1.63 m., 18.43 u. 1.73 m. Terneuzen: 6.37 u. 1.81 m., 19.10 u. 1.93 m. Wemeldinge: 7.49 u. 1.41 m., 20.17 u. 1.62 m. Zierikzee: 7.27 u. 1.19 m, 20.01 u. 1.41 m. Oudejaar 1950. Daarom richt weder op de trage handen en de slappe knieën. /^onmiskenbaar ligt er een ze- kere matheid, ja moeheid over ons denken en handelen, nu we van het Oudejaar naar het Nieuwejaar moeten en mo gen overgaan. Groot zijn onze zorgen. We voelen ons angstig. Heeft 'twe'; nut om flink aan te pakken? Nationaal noch internationaal weten we waar we aan toe zijn. We voelen ons erg onzeker. Nu komt de schrijver van de Hebreënbrief tot ons met een verwijt. Met reden. Hij richt zich niet tot mensen, die moede zijn geworden van een lange, moeizame loop, waarvan ze de merktekenen dragen en die verlangend uitzien naar de sabbathsrust. Maar het gaat over, tegen mensen, die moe zijn om te lo pen. Ze zijn nog niet „èp", maar ze geven het op, ze zijn moe óm te lopen. Is het niet alsof dit woord ons op 't oog heeft bij de jaarswis seling 1950'51? Het is een aanhaling uit Jesaja en daar wordt er nog bijgevoegd: zegt tot de versaagden van hart: weest sterk en vreest niet, God zal komen en u verlossen! Hier wordt dus de moeheid der moedelozen bedoeld. Uit welke bittere wortel spruit deze moedeloosheid op? Ik ben maar dominé en daar' om zal ik niets zeggen over schadevergoedingen, belastin' gen, economische toestand; ook niet over de nood der wereld en de oorlog, die ons met vrees vervult. Daarover kan onze Hoofdredacteur natuurlijk ons veel beter inlichten. Maar hoe is die moedeloos heid bij de strijd, die toch ge streden moét worden en ons ais Christenen is opgelegd, ont staan? Voor velen is dit jaar niet zon der een harde slag voorbij ge gaan, velen moesten een zwaar kruis dragen. Het bracht hun tot stilstand, tot eenzaamheid, ineens voelden ze een dodelijke vermoeidheid. Terecht zegt de apostel, dat we moede worden door droef heid, lijden, nood en verdriete lijkheden. Maar daarboven most het uitzicht op het eeuwig heil ons verheffen. En als we nu toch moede worden, dan heeft dat een an dere oorzaak. Het is ons dan alsof we sla gen in de lucht doen, in onze kerheid wandelen. We twijfelen. We twijfelen of wij het ons gestelde doel wel zullen bereiken. Daarom zinkt onze moed en worden de knieën moe. Twijfel en vertwijfeling hangen samen. Is er reden tot zulk een twijfel? Aan de éne kant vast en ze ker niet. Er is geen twijfel aan Gods genade, noch ten opzichte van het Oude-, noch wat het Nieuwejaar betreft. God regeert, ook in de don kerheden. Ook in ons verdriet en in onze bange zorg. Het is Hem ernst met Zijn beloften. Maar aan de andere kant, zullen wij bereiken wat God bereid heeft en schenkt in Zijn genade? Er is veel geschreeuw, weinig of geen wol. Veel opwinding, weinig of geen vuur; veel druk te, weinig of geen bezinning; ontzettend veel woorden, geen daad; veel vermaak, weinig in keer; altijd nemen, weinig geven. Dat is funest, zo'n koude douche, die de mensen ons toe dienen. Dan worden de handen traag en de knieën slap. Het is absoluut noodzakelijk, dat onze moed vernieuwd worde. Zonder moed geen overwin ning. Zonder moed kun je met eens de strijd beginnen. Zo kun je niet stand houden en dat zal zeker en vast in het nieuwe jaar weer van ons gevraagd worden. Je kunt moedelozen moed in spreken. Zo doet men gewoon lijk. Maar dat doet de schrijver van Hebreën niet. Dat zou ook niet helpen. Je kunt een ander van alles geven, maar moed niét. Troost moet je ontvangen. Wat zou 't harteloos zijn om iemand te zeggen: troost jezelf. Moed kun je niet ontvangen, die moet je zelf grijpen. Maar hoe? Onze tekst richt zich tot pel grims, die bezig zijn de door God verordineerde tocht te maken, zoals wij van het Oude naar het Nieuwe over moeten en mogen. Op je pelgrimsreis lijk je al leen je voeten nodig te hebben. Die moeten je brengen, waar God je wil leiden. Als de pel grim reist en trekt schijnt de hand te rusten. Toch spreekt dit woord van de handen. Overbodig zouden we zeggen. Dat heeft een bedoeling. Met de hand hangt een daad samen. Er is groot gevaar, juist dit ïar, dat we moedeloos worden, dat we allerlei verwijten gaan Wegens de mist zjjn gistermiddag de veerdiensten op de Wester- Schelde gestaakt. Tjjdeos een opklaring omstreeks vijf uur ver trok de „Prins Hendrik" met ongeveer 300 passagiers en een goede 30 auto's aan boord uit Vlissingen, om eerst zeven uur later in Breskens aan te komen! Het was toen kwart voor twaalf en er was geen enkele busverbinding meer, zodat de passagiers, uit gezonderd de weinige, die een auto hadden, zelf kwartier moes ten maken. Halverwege de reis, die de „Prins Hendrik" tjjdens de op klaring maakte, werd het schip overvallen door een enorme mistbank. Men zag de bank aan komen rollen en trachtte door volle kracht achteruit te varen er buiten te blijven, doch dit had geen succes en er zat niet anders op dan het anker uit te werpen en lijdelijk af te wach ten tot het zicht beter zou wor den. Spoedig klonken uit ver schillende richtingen scheeps- bellen waaruit bleek, dat meer schepen in de buurt voor anker waren gegaan. De passagiers waren niet erg gesticht over het oponthoud, maar maakten „van de nood een deugd" en hielden elkaar bezig. Een aantal soldaten met ver lof op weg naar huis, vermaak te de mensen en de hofmeester maakte goede zaken! REDDINGBOOT OP ZOEK. In Breskens was men onge rust geworden door het uitblij ven van de „Prins Hendrik" en toen omstreeks 9 uur de mist wat optrok voer de reddingboot „President Wierdsma", onder schipper J. Slis, uit om het „zoekgeraakte" schip op te spo- Gewetensfiets, Een Kampenaar geraakte 10 jaar geleden zijn' nieuwe fiets kwijt, toen hij de catechisatie in de Broederkerk te Kampen bezocht. Groot was zijn ver wondering toen hij dezer da gen een enveloppe ontving met 125.In een ingesloten briefje stond, dat de dief 10 jaar geleden de fiets gestolen had, maar hij er 10 jaar lang „beroerd" van was geweest. Als vergoeding stuurde hij dit bedrag. ren. Dit gelukte echter niet. Ondertussen had de kapitein van de „Prins Hendrik" ook beslo ten door te varen, doch dit voor nemen kon niet opgevolgd wor den, omdat het anker niet op gehaald kon worden. Omstreeks kwart voor tien ging de redding boot nogmaals op zoek, nu met beter resultaat. Nadat de „Pres. Wierdsma" langzij was geko men, werd radiografisch contact opgenomen met de Roeierswacht te Vlissingen, waar men de Prov. Stoombootdiensten telefo nisch waarschuwde. EINDELIJK! Van hieruit werden instruc ties gegeven en omstreeks elf uur slaagde de bemanning er in het anker te lichten en door te varen naar Breskens waar hon derden stonden te wachten op de overtocht naar Vlissingen. Daar een gering aantal perso nen in bezit was van een auto, waarmee zij op de plaats van bestemming konden komen; moesten een paar honderd pas sagiers zelf zorgen, dat ze onder dak kwamen. De busdiensten waren reeds geëindigd en de dienst naar O.-Z.-Vlaanderen was door de mist reeds vroeg op de avond gestaakt. Ten be hoeve van de vele wachtende passagiers in Vlissingen, werd na de terugreis nog een extra- dienst gevaren, zodat een aantal eerst in de kleine uurtjes de overkant bereikten. Bij een vorige gelegenheid hebben wjj er op gewezen, dat het niet verantwoord is de veer boten zonder radio mobilo foon of iets dergelijks te laten varen. Het is geen grote afstand, maar hoe had men ge weten wanneer de veerboot bijv. in de dichte mist aangevaren was? Het lijkt ons de hoogste tijd spoedig in de leemte te voorzien. BEGIN JANUARI AANVAL OP SEOUL? Volgens de inlichtingendienst van generaal Macarthur is te verwachten, dat de Chinezen tussen 1 en 10 Januari een aanval met 150.000 man op het achtste Amerikaanse leger, dat Seoel dekt, zullen beginnen. Deze Chinese troepenconcentratie zou met nog 100.000 150.000 man versterkt kunnen worden, nu de troepen der V.N. de Noord-oost kust verlaten hebben. In totaal hebben de Noordelijken thans on geveer 750.000 man tot hun be schikking. De Amerikaanse verliezen be droegen op 22 December 38.325 man. Hiervan zijn 6432 gesneuvel den, 5571 vermisten en 27.012 ge wonden. Een Rubens voor bijna 320.000 Het schilderij van Rubens, voor stellende de aan een rots vastge ketende Prometheus, die door de adelaar wordt aangevallen, is door de heer M. B. Asscher ver kocht aan het „Museum of Art" te Philadelphia, zo meldt „The Times". De koopprijs moet, naar men zegt, meer dan f 320.000 hebben bedragen. Het vorige jaar werd het schilderij verkocht voor ongeveer f 32.000. Het was tot dan toe sedert de zeventiende eeuw in het familiebezit geweest van de Hertog van Manchester. Radio-uitzendingen naar het Korea-detacbemeut geopend. De Wereldomroep heeft een serie uitzendingen in het leven geroepen, die in het bijzonder be stemd zijn voor het Nederlands Detachement Verenigde Naties. In deze uitzendingen, welke iedere Vrijdag van 13.30 uur tot 13.50 uur via de voor het Verre Oosten bestemde golflengten 13.96 en 16.88 m zullen worden gege ven, zullen de leden van het de tachement op de hoogte worden gehouden met de gebeurtenisseri in het vaderland en zullen o.m. groeten van de familieleden in Nederland worden uitgezonden. Gisteren om 13.30 uur heeft de chef van de generale staf, gene raal H. J. Kruis, deze uitzendin gen geopend met een radio-toe spraak tot de leden van het Ned. Detachement V.N. richten tegen mensen en toe standen en onvruchtbaar gaan nakaarten, hoe 't anders had ge kund en anders had gemoeten. Maar dat moeten we niet doen. We moeten iets heel anders doen. We moeten moed vatten, en moed grijp je met de hand. Maar met dat al zijn we er nog niet. Niemand van ons ontkent, dat er reden is moedeloos te wor den. Groot zijn onze zorgen. We voelen ons angstig. Heeft 't we-i nut om aan te pakken? We voe len ons erg onzeker. Groot is de verzoeking cm 't op te geven. Juist nu, bij de jaarswisseling. Als dan de knieën slap zya en de handen traag: één ding is toch mogelijk. 1950 was een jaar des Heren, met alles wat ons erin over kwam. 1951 is wederom een jaar des Heren. Al zijn dan onze knieën slap en al zijn dan onze handen traag, zak niet door de knieën.. Laten we onze knieën buigen en onze handen vouwen. Dat kan altijd. Dat mag altijd. Dat moet altijd. Juist nu. Aan het gebed zijn alle belof ten verbonden. Daarom, pelgrims, krijgen we de kracht voort te gaan op de levensreis en het ons bevolen werk te doen. V. J. S. II. HET PROCES TEGEN DE K.P.M. Het proces, dat door de Republiek der Zuid-Molukken contra de Kon. Faketvaart Mij wordt gevoerd, was gistermorgen in twee de instantie in het stadium gekomen der pleidooien voor het Gerechtshof te Amsterdam. Het woord was allereerst aan de Procureur der K.P.M., mr Th. P. J. Masthoff, die in de eerste plaats betoogde, dat de Zuid- Molukken geen staat is en er vervolgens op wees, dat de Neder landse rechter niet bevoegd is een oordeel te geven over de daden van de regering van een andere staat. Mr Masthoff voerde tenslotte aan, dat indien de republiek der Zuid-Molukken een zelfstandige staat is, er sprake is van een conflict tussen twee zelfstandige buitenlandse staten, waarmede de Nederlandse rechter zich nimmer kan inlaten. Mr J. H. de Pont, die even eens optrad voor de K.P.M., be handelde de parlementaire ge schiedenis van hrt zelfbeschik kingsrecht en kwam tot de con clusie, dat hierop niet de repu bliek Zuid-Molukken kon wor den uitgeroepen. Mr Dr C. Berkhouwer, optre dende namens de republiek der Zuid-Molukken, wees de ver klaring, dat de Nederlandse rechter onbevoegd is tot dit pro ces van de hand en zei, dat zo wel Indonesië als Nederland lid zijn der Verenigde Naties en de Ver. Naties het zelfbeschikkings recht erkennen als een verplich ting. De erkenning van het zelf- beschikkingsrecht is dus volke-bet geld der dwangsom, slechts bliek Indonesië heeft unierecht en Nederlands tractatenrecht geschonden, dat mag de Neder landse rechter constateren en hij mag medeplichtigheid daar aan door een Nederlandse maat schappij bestraffen, aldus dr Berkhouwer, die persisteerde bij de reeds eerder genomen con clusie. DE INTERVENTIE. In de middagzitting werden de pleidooien over de interven tie gehouden, w lke uitgebracht werden namens P. W. Lokollo, vertegenwoordiger der republiek Z.-Molukken in Nederland en F. A. Apono, hoofd van de dele gatie van oud K.N.I.L.-militai- ren, door mr K. van Rijcke- vorsel te Den Haag, bijgestaan door de Procureur mr D. Gil- tay Veth te Amsterdam. In een uitvoerig pleidooi wees mr van Rijckevorsel er op, dat het de Ambonezen niet te doen is om de K.P.M. niet meer vaart, zo lang de vernielende krijgsver richtingen voortduren. De Ambonezen waren vóór de Verenigde Staten van Indonesië het „kind" der R.T.C., maar tégen de Republiek, zo betoog de mr van Rijckevorsel. Deze republiek door revolutionnaire daden uit de voormalige deel staat Djokja gegroeid, gaat thans macht uitoefenen over gebieden, die zich niet vrijwillig bij haar hebben aangesloten en dat is een onrechtmatige daad, waar aan de K.P.M. medewerking ver leende. Dat het gehele volk van Ambon achter de strijd om de zelfstandigheid stond, conclu deerde pleiter uit het verloop. Nadat mr Masthoff en mr de Pont nog aan het woord waren geweest, deelde de President, mr ueauuMui. alcüll vul^c- J. Verdam, mede, dat het Hof renrecht"geworden "De 'repu- om het recht en zij willen, datop 8 Januari uitspraak zal doen. Voor ons ligt een brief ge- f adresseerd aan het Prot. Chr. Militair Tehuis (thans nog) t Nieuwstr., Middelburg. Voor al met de felle kou is het een precaire situatie in het Mil. Tehuis. Maar, wie weet welke belofte het nieuwe jaar in houdt en we hopen, dat de vurige wens, dat spoedig roer kan worden gegaan tot aankoop van een beter te huis, snel in vervulling zal gaan. Hier is dan voor de laatste maal in 1950 een verantwoording, waardoor de stand wordt gebracht op f 1207,05. De collectes op jeesten gaan een aparte rubriek vor men. Hier komen ze: Collecte jaarfeest Meisjesclub „Kleine Kracht" te Kerkwerve f21,10, Geref. J.V. en M.V. te Arne- muiden f 6, Geref. J.V. en M.V. te Domburg collecteer den f 8,55, maar Ds A. S. vulde het bedrag aan tot f 15. De grootste gift kwam uit Oostkapelle waar tijdens de uitvoering van Sursum Corda" werd gecollecteerd. De opbrengst f22 mag er zijn. Aan persoonlijke giften verantwoorden we ditmaal: fa. de J. Jr. te M. f10. Van een bakker te M., die een vriend is van het tehuis fS, H. W. te M. f 5, M. G. te St. L. f5, S. T. te W. ƒ5, N. N. te O. f4. De volgende personen zonden ons een rijksdaalder. F. D. te M., W. P. te O. S., N. N. te O., J. P. te C. R. K. geg. F. te H., K. F. te O. en L. F. te M. zonden ons elk f2 en N. N. te M. ƒ0,50. Zoals in het oude jaar giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dag blad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" wachtte op Uw gift, zo zal het ook in 1951 blijven. Wilt U een goed begin van 1951? Welnu, dat is niet moeilijk. Laat Uw eerste goede daad in het nieuwe jaar zijn een gift te zenden voor het nieuwe Prot. Chr. Tehuis in Middelburg. DE PRINSESSEN IN SANKT ANTON. Met haar zusje Margriet stevig aan de hand en gevolgd door Prinses Irene begeeft Prinses Beatrix zich na aankomst in Sankt Anton naar het hotel, waar zij verblijf houden. Stemmen staakten in Souburgse Raad. VOLGEND JAAR WONINGEN VOOR GEREPATRIEERDEN. In de gistermiddag te Souburg gehouden raadsvergadering, die wegens zlekte van burgemeester A. H. S. Stemerding werd geleld door wethouder M. A. v. d. Putte, ls over het voorstel tot het verlenen van een renteloos voorschot aan de vroedvrouw, mej. A. H. Stolk, die zich In de gemeente zal vestigen, een brede dis cussie gevoerd. Behalve de burgemeester waren wegens ziekte af wezig de gemeentesecretaris, de heer J. J. v. Ginkel en het raads lid P. den Boer, terwijl de heren J. v. d. Have en G. J. Janse om andere redenen er niet konden zijn. Bij het reeds genoemde voor stel vroegen de heren J. Sinke en Chr. Simonse, of een vroed vrouw wel nodig is, nu er twee doktoren zijn. Waarom is voorts geen verklaring van de genees kundige inspecteur overgelegd? De heer v. d. Putte antwoord de, dat B. en W. geen enkel motief voor de vestiging van de vroedvrouw bekend was en dat zij nimmer enige klacht verno men over het werk der artsen. Aangezien het college niet in staat is op medisch terrein sug gesties te doen, deed het in goed vertrouwen op advies van de inspecteur dit voorstel. Uiter aard zal met bedoelde vestiging het algemeen sociale belang van Souburg worden gediend; de geneeskundige verzorging wordt verruimd. De heer Huson, ondersteund door de heren J. Sinke en Si monse, stelde voor het voorstel aan te houden en eerst te in formeren naar de motieven der vestiging. Dit werd echter door wethouder J. de Priester met klem ontraden. B. en W. heb ben geen enkele bevoegdheid over het al of niet vestigen te beslissen. Zij zijn leken op me disch terrein. Voorts moet wor den bedacht, dat de praktijken der twee doktoren, die ook Rit- them bedienen, eigenlijk te groot zijn. Het voorstel kost de ge meente niets, want het betreft slechts een voorschot ter over brugging van de tijd, dat de vroedvrouw nog geen inkomsten heeft. Nadat men de suggestie van de voorzitter om in principe het voorstel te aanvaarden en in lichtingen in te winnen, van de hand had gewezen, werd het voorstel-Sinke c.s. in stemming gebracht. De uitslag was 44, zodat de zaak in de volgende vergadering opnieuw aan de orde zal komen. BENOEMING WERKLIEDEN. Ook het voorstel tot benoe ming van de heren A. Bassie en P. Ce vaal tot werklieden in vaste dienst, ontlokte een be spreking. In antwoord op vra gen van de heren A. W. Bouff en M. Pierens deelde de voor zitter mede, dat Bassie de op volger wordt van v. Berkel, dat daarvoor geen verklaring van geen bezwaar nodig is, dat voor zijn werk veel waardering be staat, dat Cevaal tot heden ook arbeidscontractant is en dat h}j, indien de raad hem geen vaste aanstelling zou geven, toch als los-werkman in dienst zal blij ven. De heer Bassie werd daar op met 8, de heer Cevaal met 7 stemmen benoemd. Zonder discussie werd beslo ten financiële medewerking tot e^n bedrag van f2400.— te ver- repatriëerden. lenen voor de aanschaf van leer middelen en meubilair aan het bestuur van de Julianaschool voor het v.g.l.o., een schade vergoeding toe te kennen aan de aannemer van de bouw der rioolwaterzuiveringsinstallatie, de bouwverordening te wijzigen, waarbij de voorgeschreven hoogte der vertrekken 2.60 in plaats van 2.70 m. mag zijn en te benoemen in vaste dienst mej. A. H. Step en de heer A. Geelhoed als leerkrachten aan de O.I.S., resp. per 1 Jan. en 1 Febr. 1951. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Simonse, of de ge meente bereid zal zijn mede werking te verlenen tot het plaatsen van een hek bij de weide van de heer Louwerse aan de Grote Abeele, teneinde een overgang over de spoorlijn mogelijk te maken. Deze kwes tie zal nader worden onder zocht. In zijn slottoespraak, waarin hü de raadsleden de beste wen sen voor het 'komende jaar aan bood, deelde de heer v. d. Putte o.m. mede, dat het oorspronke lijke plan tot bouw van 80 wo ningen met verminderde Rijks bijdrage niet kon worden uit gevoerd, doch dat in 1951 goede hoop bestaat, dat zeker een deel daarvan kan worden gebouwd, o.m. ter onderbrenging van ge- Landbouwprotocol 1 Januari in werking. Beneluxdelegaties tot overeenstemming gekomen. Na een tweedaagse ministe riële bespreking op het ministe rie van Buitenlandse Zaken, zijn de delegaties van België, Neder land en Luxembnrg tot overeen stemming gekomen met betrek king tot het in October te Lu xemburg gesloten landbouw- protocol. Dit zal op 1 Januari 1951 in werking treden. De ministers van Landbouw van België en Nederland, de heren Heger en Mansholt, heb ben na afloop der besprekin gen, die eerst om 6 uur gister avond een einde namen, mee gedeeld, dat zij zeer verheugd waren over de resultaten der besprekingen. Het protocol voorziet thans in een lijst van producten waar voor minimum-prijzen worden vastgesteld. In de tweede plaats in de wijze waarop de minimum prijzen worden vastgesteld. Voorts in de wijze waarop de minimum-prijzen worden gerea liseerd door heffingen van het exporterend land. Tenslotte in een verdeling van de opbrengst der heffingen. De mogelijkheden voor arbi trage komen om grondwettelijke redenen buiten werking. Wanneer de speciale delegatie van de commissie voor land bouw, visserij en voedselvoorzie ning vaststelt, dat de prijs van een product of producten zich beneden het vastgestelde mini mum bevindt, dan heeft het im porterend land het recht als voorlopige maatregel de invoer van die producten voorlopig te beperken of stop te zetten, tot een andere beslissing is ge nomen. Goese kapper van rechtsvervolging ontslagen. Hij mag doorgaan kaaihoofdigen fe helpen. Enige tijd geleden werd tegen de Goese kapper J. C. Harthoorn proces-verbaal opgemaakt we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Zoals be kend heeft de heer Harthoorn een middel gevonden waarmee het mogelijk is door een goede behandeling kaaihoofdigen weer een volle haardos te bezorgen. Op vermoeden, dat in het haar groeimiddel van de heer Hart hoorn een hormonenpreaparaat was verwerkt, werd een aan klacht Ingediend wegens het on bevoegd uitoefenen der genees kunde. Thans, na een justitioneel onderzoek is de heer Harthoorn medegedeeld, dat hij is ontsla gen van verdere rechtsvervol ging. Hij zal dus nu onbelem merd mogen voortgaan met kale hoofden weer aan haar te helpen. Inmiddels heeft de heer Harthoorn zijn product geïntro duceerd bij onze Zuiderburen. Ook de Belgische kaaihoofdigen bleken baat te vinden bij de Goese „kapper uit Een". In Antwerpen boekte de heer Harthoorn n.l. opmerkelijke suc cessen met zijn product. In deze laatste krant van het jaar wensen wij al onze lezers gaarne een goed en gezegend 1951 toe. Redactie „Zeeuwsch Dagblad". De Franse minister-president Pleven heeft gisteravond ln de nationale vergadering op vier punten van de begroting de ver trouwenskwestie gesteld. -■ De Amerikaanse senator Wiley wil de „ondergrondse groepen" in Rusland door Amerika van wapens laten voorzien. De Aartsbisschop van Praag, Mgr. Beran zal in Januari in Tsjecho Slowakije berecht worden. De Etna werkt opnieuw; met 'n snelheid van 3060 meter per uur verwoest de lava alles wat op haar weg ligt. De vermiste Engelse kroningssteen is nog niet teruggevonden. Volgens een verdrag zullen de Belgen in Nederland dezelfde oorlogs schade-vergoeding krijgen als de Nederlanders. De Dalai Lama, het hoofd van de Tibe taanse staat, is uit Lhasa ver trokken, omdat de Chinezen langzaam maar zeker naderen. India en Joego-Slavië zullen de staat van oorlog met Duits land beëindigen. Te Denekamp zijn een confectiefabriek en een gedeelte van een chr. school door brand verwoest. De huurwet zal 1 Januari in wer king treden. In verband met het duurder worden van indu striekolen mogen de gasbedrij ven ten hoogste een ct per ms gas meer berekenen. Broekman is schaatskampioen geworden van Noord-Holland. Gistermiddag heeft op de Gouwzee reeds een luxe auto rondgereden. Geen maximum snelheden meer. Door de opheffing van de ma- ximumsnelheidsbepelmgen in be bouwde kommen wordt het na 1 Jan „ri aan de verantwoordelijk heid van de weggebruiker over gelaten hoe snel hij in bepaalde situaties moet rijden. Voetbalwedstrijden afgelast. Alle wedstrijden voor Zaterdag 30 December, vastgesteld door de afdeling Zeeland van de K.N.V.B., zijn in verband met de gesteldheid der terreinen afgelast. (Ingez. mededeling, advertentie.) DE BILT ZEGT: Meer wind. In de ochtend in de Zuidelijke helft van het land op vele plaatsen nog strenge vorst en hier en daar mist. Overigens matige tot lichte vorst en op de Waddeneilanden tempera tuur om het vriespunt. Aanvan kelijk overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer. Later toenemende bewol king met in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Zwakke tot matige en langs de kust later tot vrij krachtig toe nemende wind uit Zuidelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1