IN INDONESIË ONTEVREDEN HEID OVER IMPASSE Gespannen toestand te Djakarta PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De mislukte Nieuw Guinea-conferentie Besprekingen over Landbouw- protocol nog zonder resultaat K.P.M. moet half millicen betalen. Verbeterde deviezenregeling voor emigranten Middelburgse sportlieden naar Folkestone AMBONEZEN IN EERSTE KAMER Geen tekort aan onderwijzers te verwachten SNIPPER Uitgave Slichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Teraeu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1751 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VRIJDAG 29 DEC. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse," Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.48 u., onder 16.37 u. Maan op 23.27 u, onder 11.47 u. Hoogwater Zaterdag 30 Dec.: Vlissingen: 5.27 u. 1.73 m., 17.55 u. 1.83 m. Terneuzen: 5.56 u. 1.90 m., 18.21 u. 2.01 m. Wemeldinge: 7.13 u. 1.47 m., 19.32 u. 1.67 m. Zierikzee: 6.52 u. 1.23 m., 19.16 u. 1.43 m. In Djakarta was de toestand gisteren gespannen, nadat het eerste nieuws over de impasse in de besprekingen omtrent westelijk Nieuw-Guinea bekend werd. Soldaten en militaire politie doorkruisten in vrachtwagens, jeeps en op motorfietsen de stad. Bewapende politie bewaakte de ge bouwen, waar Nederlandse firma's gevestigd zijn. Commentaar van hoge Indonesische autoriteit. Vele Nederlanders te Djakarta hebben ln de afgelopen weken anonieme brieven ontvangen, waarin zy met repressaillemaat- regelen bedreigd werden, terwijl de huisvrouwen de laatste maan den voedselvoorraden zouden heb ben aangelegd. Een hoge Indonesische autori teit zeide te vrezen, dat de Ne derlanders „alle goodwill" in In donesië zouden verliezen na de impasse in de besprekingen. Hij voorspelde het einde van de Nederlands-Indonesische Unie „vanwege de Nederlandse weige ring om de souvereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea aan Indo nesië over te dragen". Doch In donesië zou zijn aanspraak niet opgeven, „zelfs indien er twee, vijf of tien jaar nodig zouden zijn om westelijk Nieuw-Guinea te krijgen", zo voegde deze Indone sische autoriteit hieraan toe. Inzake het beroep van het In donesische kabinet op het volk, dat via de radio werd uitgezon den en waarin verzocht werd zich van anti-Europese activitei ten te onthouden en geen anti- Nederlandse boycot in te stellen, zeide hij: „de regering zal niet tussenbeide komen, zolang de maatregelen van de bevolking binnen de perken der wet blij ven. Het beste, dat wij kunnen doen, is kalm te blijven". Naar verwacht wordt, zal het Indonesische kabinet na de te rugkeer van de Indonesische de legatie uit Den Haag zijn hou ding ten aanzien van het ver dere Nederlandse bestuur over Nieuw-Guinea bespreken. Minister-president niet verbaasd. Natsir De Indonesische minister-pre sident, de heer Moh. Natsir, zei de: „Ik ben niet verbaasd over het negatieve resultaat van de conferentie te Den Haag. Wij zullen van alle diplomatieke middelen gebruik maken om ons doel te bereiken". In regeringskringen te Djakar ta werd gisteren verklaard, dat het mislukken van de conferen tie voor de Indonesische regering een verrassing betekende. „Er is echter geen reden om het hoofd te verliezen", zo voeg de men hieraan toe. Op vragen over het standpunt van de Indonesische regering ten aanzien van eventuele be middeling van de commissie der Verenigde Naties voor Indone sië zeide men, dat bemiddeling van de U.N.C.I. in deze moeilijk zou kunnen worden aanvaard. Men wenste hier niet nader op in te gaan. De Indonesische re gering wacht thans op het rap port van minister Roem. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat President Soe- karno het Nieuw-Guinea-vraag- stuk zal aanroeren in de rede, die hy op 30 December te Dja karta zal houden ter gelegen heid van de herdenking van Mohammed's geboortedag. In Nederlandse en Engelse di plomatieke kringen te Djakarta weigerde men commentaar te geven op de impasse ln de be sprekingen. Gisteren was de kwestie in Den Haag het onderwerp van Voor de vijfde maal uit zee gered. Voor de vijfde maal is de uit Den Haag afkomstige publici teitsagent J. Schram met zijn gezin uit zee gered. Ditmaal werd het vaartuig de „Amy fi' een als jacht ingerichte sloep van ongeveer 9 meter lengte, lekkend en wel de haven van do Ierse plaats Rosslare binnenge sleept door een trawler, die het bootje met defecte motor op zware zee voor de kust van Wales had aangetroffen. De heer Schram, aan een been invalide, die met zijn vrouw en drie kin deren van resp. 9, 7 en 5 jaar aanvankelijk naar Zuid-Ameri- ka had willen emigreren, doch later op Ierland besloot, sprak als zijn verwachting uit tenslotte in „veilige haven" beland te zijn Vorige maand geraakte de „Amy li" in moeilijkheden voor de kust van Devonshire Zy werd toen door een red dingsboot naar Brixham ge sleept. De keer daarvoor was het een Brits marinevaartuig, dat hét onfortuinlijke jacht naar Weymouth in Dorset bracht, na dat het op een wrak was gesto ten. Tevoren had men de „Amy li" reeds tweemaal hulp moeten bieden in het Kanaal. Buitenlanders in Australië misschien onder de wapenen De Australische minister van Defensie, Mcbride, heeft ver klaard, dat de Australische re gering op het ogenblik met een aantal Europese landen, waar onder Nederland, onderhandelt over een machtiging om onder danen van deze landen in Australië onder de wapenen te kunnen roepen. Australië hoopt, dat ook bepaalde immigranten bij het geregelde leger zullen kunnen worden ingelijfd. NEDERLAND HOUDT VAST AAN INVOERING OP 1 JANUARI 1951. De besprekingen, die gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken door de Nederlandse en Belgische delegaties werden- ge houden, over het in October te Luxemburg gesloten landbouw- protocol, hebben nog geen resultaat opgeleverd. Daar de bespre kingen vandaag zullen worden voortgezet, hoopt men dan alsnog een oplossing te bereiken. Van Belgische zijde wil men de inwerkingtreding van de eco nomische unie uitstellen, totdat inzake het landbouwprotocol al gehele overeenstemming be reikt is. Van Nederlandse zijde is door m: ïister-president dr W. Drees verklaard, dat Nederland aan de aanvangsdatum van het land bouwprotocol, 1 Januari a.s, vasthoudt. Opgemerkt werd, dat juist de procedure van het protocol de weg aangeeft, om samen moei lijkheden als zich thans in de landbouw voordoen, op te los sen. De Belgen bleken gisteren echter niet te overtuigen. Met betrekking tot het land bouwprotocol hebben zij grote bezwaren tegen de arbitrage mogelijkheden. Zij menen, dat zij daardoor een deel van hun souvereiniteit prijs geven en zij achten die arbitrage geen waar borg als Nederland kwade be doelingen zou hebben. Minister Mansholt heeft het de Belgen duidelijk gemaakt, dat Nederland allerminst het plan heeft de Belgische belangen te schaden. Men heeft algemeen het ge voelen, dat de besprekingen thans in een zeer kritiek sta dium zijn geraakt. Door de dui delijke wijze, waarop minister president dr Drees het standpunt van Nederland, met betrekking tot het inwerkingtreden van het landbouwprotocol, heeft kenbaar gemaakt, is er als het ware een vertrouwenskwestie gesteld. Van Nederlandse zijde werd aan de besprekingen deelgeno men door de minister-president dr W. Drees en de ministers Stikker en Mansholt, door dr ir S. L. Louwes, ir C. Staff, dr I. Samkalden en prof. Brouwers. Smeden hameren het nieuwe jaar in. Wanneer het oude jaar on gaat verlaten en 1951 zijn intrede doet, zal door de radio in het A.V.R.O.-programma een originele klokslag weerklinken. Het zullen ditmaal niet de twaalf slagen van de bekende radioklok of van een der torens in Nederland zijn, maar iets geheel anders. Twaalf smeden, verspreid over geheel Nederland zullen het nieuwe jaar inhameren. Elke smid slaat zijn klokslag op zijn eigen aambeeld en laat die slag vergezeld gaan van zijn beste wensen voor 1951, gesproken in zijn eigen dialect. Deze klokslag, die in het geheel omstreeks 25 seconden in beslag neemt, heeft behalve administra tieve voorbereidingen en bespre kingen ruim drie dagen werk ge kost. Een reparatiewagen met een technicus en drs H. J. Jonker als leider aan boord, heeft ons land drie dagen doorkruist. In alle provincies werd in de meest ka rakteristieke plaats een smid op gezocht, een gewone hoefsmid, burger- of landbouwsmid, in en kele gevallen een kunstsmid en behalve de elf provincies werd de Wieringermeer als het nieuwe land gekozen voor de twaalfde en laatste klokslag. een bespreking tussen de En gelse ambassadeur in Nederland en hoge functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Za ken, zo wordt uit Londen ver nomen. Men meent te weten, dat de diplomatieke vertegenwoordiger van Engeland er bij de Neder landse regerint, op zou hebben gewezen, dat het' van het groot ste belang was het ontstaan van moeilijkheden te voorkomen in dit gebied, dat, ofschoon het in de eerste plaats van belang is voor de regeringen van Neder land en Indonesië, ook voor Australië bijvoorbeeld, van on miskenbaar strategisch belang is. DEMONSTRATIE EN STA KING TE MAKASSAR. Uit Makassar wordt gemeld, dat vele duizenden uit alle groe peringen en partijen, die zich achter het strijdcomité Irian stelden, Donderdagochtend te Makassar een demonstratie heb ben gehouden. De stoet mar cheerde naar het gouverneurs- kantoor, waar een verklaring werd aangeboden. In deze verklaring werd o.m. uitdrukking gegeven aan de te leurstelling van het Indonesi sche volk over het feit, dat Irian niet binnen het jaar tot Indonesië behoort en werd medegedeeld, dat de demon stranten besloten de overeen komst van de Ronde Tafel-con ferentie op te zeggen, de Unie verhouding te beëindigen en de Indonesische revolutie niet als geëindigd te beschouwen, voor dat West-Irian bij de republiek Indonesia is gevoegd. De demonstratie verliep zon der incidenten. Te Makassar werd met uitzonderin. vrn de vitale bedrijven overal gestaakt. Wegens troepenvervoer naar Ambon. De president van de Amster damse Arrondissements-Recht- bank, Mr C. W. Thóne, heeft gis termorgen uitspraak gedaan in een kort geding, aanhangig ge maakt door de Koninklijke Paket- vaart Mij. contra de republiek der Zuid-Molukken en daarin deze laatste in het gelijk gesteld. De K.P.M. had schorsing gevraagd van de executie van het vonnis, doch dit werd geweigerd. De pre sident bepaalde, dat de f 250.000 gestort zullen moeten worden op de Twentsche Bank N.V. te Am sterdam met deze bepaling, dat de som zal moeten worden uitbe taald aan die partij, die in laatste instantie het gevoerde proces zal winnen. De K.P.M. werd veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde f 85.—. Op dezelfde dag, dat het twee de kort geding werd gevoerd, heeft de Procureur, mr Botten- heim, de K.P.M. een dagvaar ding betekend, waarin nogmaals driemaal de dwangsom werd geëist in verband met drie over tredingen van het vonnis van 2 Dec., gepleegd in begin Decem ber. De tenuitvoerlegging van het beslag werd opgeschort tot de uitspraak van gisteren. De K.P.M. had inmiddels toe gegeven, dat in ieder geval één van deze drie schepen troepen naar Ambon had vervoerd, zo dat thans de K.P.M. niet alleen f 250.000.zou moeten storten in verband met de uitspraak van gistermorgen, maar bovendien nog eens f250.000.in verband met het tweede deurwaarders- exploit. In totaal zal dus een bedrag van f 500.000.bij de Twentsche Bank te Amsterdam moeten worden gestort, waarvan later uitgemaakt wordt of dit uitein delijk zal moeten worden be taald, c.q. terugbetaald. BEDRIJFSINVENTARIS TOT f 8000.- EN WONING TOT f 10.000.- MOGEN MEEGENOMEN WORDEN. Teneinde onder de huidige omstandigheden zoveel mogelijk tege moet te komen aan de moeilijkheden, waarvoor emigranten zich zien geplaatst bjj hun vestiging in het buitenland, zal van 1 Jan. a.s. af t.a.v. de deviezentoewyzing en het medenemen van inboedel en bedryfsinventaris de volgende regeling gelden. De emigranten zullen de vol gende bedragen in vreemde va luta mogen medenemen: Bij ver trek, gezinshoofden en alleen staande personen f760.ge zinsleden van 15 jaar en ouder f380.gezinsleden beneden 15 jaar f 190.Naar landen van de Europese betalingsunie mag per gezin maximaal de tegen waarde van f760.worden medegenomen plus de toeristen deviezen, welke per persoon kunnen worden opgenomen. Na één jaar kunnen gezins hoofden en alleenstaande perso nen nog de tegenwaarde van f 380.opvragen. Bedrijfsinventaris tot f8000. Na twee jaar kunnen de emi granten, die zelfstandig beroeps beoefenaar zijn of kunnen aan tonen dat zij zich inmiddels als zelfstandigen hebben gevestigd of zullen vestigen, een bedrijfs inventaris uitvoeren tot een ma ximum waarde van f 8000.of voor elke f 1000.minder aan goederen een bedrag van f 190 aan contante deviezen op nemen. Gezinshoofden, die zich niet zelfstandig hebben gevestigd, kunnen na twee jaar maximaal de tegenwaarde van f380.aan deviezen opnemen. Van de ge noemde termijnen kan in indi viduele gevallen worden afge weken. Woning niet duurder dan f 10.000.— Door de emigranten kan bij vertrek een montage-woning worden meegenomen, die ten hoogste f 10.000.mag kosten en van Nederlands fabrikaat moet zijn. Als men een montage woning heeft meegenomen wordt het hierboven genoemde bedrag van f8000.— verlaagd tot f5000. Eigen inboedel mag meegeno men worden, waaronder ook vallen gereedschappen van klei ne zelfstandigen. Emigranten, die kunnen aan tonen, dat zij zich als zelfstan dige hebben gevestigd of zullen vestigen en reeds eerder doch na Mei 1945 zijn vertrok ken, kunnen alsnog een bedrijfs inventaris uit Nederland betrek ken tot een maximale waarde van f 8000.De waarde van reeds eerder meegenomen be drijfsinventaris wordt op dit bedrag in mindering gebracht. Vermiste kroningssteen in het water gegooid? De politie heeft met behulp van schijnwerpers in het water tje de Serpentine in Hyde Park te Londen een voorwerp ontdekt, dat de uit Westminster Abbey vermiste kroningssteen zou kun nen zijn. Na vruchteloos pogen om het voorwerp uit het water te halen, heeft men het werk voor de nacht onderbroken. DISCUSSIE OVER DE NIEUWE KWEEK SCHOOL. Vereniging van leraren vergaderde te Utrecht. (Van onze Utrechtse correspondent.) Ter algemene vergadering van de Vereniging van Leraren aan Prot.-Chr. Kweekscholen, welke te Utrecht plaats had, is het leerplan voor de nieuwe kweek school in behandeling gekomen. De voorzitter der Veféniging, de heer J. Dekker, directeur van de Christelijke kweekschool te Zetten, trachtte aan de hand van een door leraren te Amster dam en Bloemendaal opgesteld rapport, te komen tot een ver antwoorde urentabel. De heer Dekker stelde voorop, dat ge broken moet worden met de ge dachte volgens welke onderwij zers op de kweekschool alles dienen te hebben geleerd wat ze ooit op school zullen onder wijzen. In de tweede plaats sprak hij als zijn gevoelen uit, dat er jaren overheen zullen gaan eer de omschakeling haar beslag heeft gekregen. Men moet hiervoor begrip hebben en medewerking willen ver lenen. Tenslotte wees de heer Dekker er op, dat er eigenlijk geen be hoorlijke vooropleiding voor de kweekschool bestaat. By de discussie kwam vast te staan, dat velen deze „vrije uren", waarin men de kans heeft iets te doceren wat anders in 't gedrang komt, zoals bijv. huis houdkunde voor meisjes, graag ingevoerd zouden zien. Overi gens waren tal van leraren uiteraard van mening, dat „hun" vak op de urentabel min of meer in het gedrang zou komen. In de plaats van de secre taris, de heer J. van Keulen uit Laren, werd in het bestuur ge kozen de heer W. J. Gillessen uit Amsterdam. Staat der Nederlanden tekent hoger beroep aan. Naar wij vernemen heeft de Staat der Nederlanden hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de Haagse recht bank in het kort geding be treffende de afvloeiing van Ambonnese militairen van het voormalige K.N.I.L. STEDENONTMOETING IN DE KOMENDE ZOMER. De plannen om te komen tot een sportuitwisseling tussen Middelburg en Folkestone, die reeds van 1949 dateren, hebben nu eindelijk vaste vorm gekre gen en de zo begeerde uitwis seling zal in de zomer van 1951 doorgang vinden. In Folkestone is men enthousiast voor deze stedenontmoeting en de dagbla den in Engeland schreven er reeds over. De adviescommissie voor de sport te Middelburg, waarvan burgemeester mr dr N. Bolkestein thans ere-voorzitter is geworden, zal de plannen ver der uitwerken. Men hoopt, dat een groot aan tal Middelburgse sportlui de komende zomer voor een waar schijnlijk zesdaags bezoek aan Folkestone het Kanaal zullen oversteken. In ieder van beide steden moet thans een commis sie worden gevormd, die de plannen verder uitwerkt. Voor Steekvlam schoot in cabine; dame gewond. ONGEVAL TE KRABBENDIJKE Vermoedelijk door het in brand raken van een anti-vries- product is gisterochtend om streeks 9 uur te Krabbendijke bij de Meijboom een ongeval geschied waarbij een dame, mervr. R. uit Hoek, brandwon den aan de benen opliep. Deze dame zat met haar echtgenoot en de veehandelaar S. uit Hoek in de auto van S., waarbij de heer R. stuurde. Het ongeval geschiedde, doordat plotseling een scherpe steekvlam van on der de motorkap de cabine in schoot. Mevr. R., die tussen de beide heren inzat werd het ergst gewond. De heer R. kreeg lichte verwondingen aan han den en benen. De heer S. kwam met de schrik vrij. Mevr. R. is per ziekenwagen naar het zie kenhuis te Terneuzen vervoerd. De auto werd door de verkeeis- groep van de Rijkspolitie aan een nader onderzoek onderwor pen. U.N.C.I. EN REPUBLIEK WILDEN AFVLOEIING NAAR NEDERLAND. (Van onze parlementaire redacteur.) Voor de vierde maal ln één maand moest Minister s'Jacob aan treden om over de kwestie van de Ambonezen te spreken. Ditmaal trok de Eerste Kamer hem aan de jas, een week na de interpel latie Gerbrandy (A.R.) in de Tweede Kamer. Aanleiding tot dit debat waren een paar wetsontwerpen, die beoogden de repatriëring van de K.L. in Indonesië uit te stellen tot uiterlijk 1 April a.s. en die het opnieuw onder de wapenen roepen van de lichting 1949II moest goedkeuren. betreft de Ambonezen ter plaatse. Dus Wat de Ambonezen daarover sprak de heer Wende laar (V.V.D.) wel het uitvoerigst. Hij hield strikt vast aan het vrij willigheidsprincipe dat on voorwaardelijk dient te zijn en hij betoogde, dat de Regering een eigen verantwoordelijkheid heeft voor deze mensen, ook al willen zij werkelijk naar hun eiland terug. De A.R. afgevaardigde Algra kon zich wel voorstellen, dat de Regering het vrijwilligheids beginsel niet altijd zal kunnen volhouden. De K.V.P.-er Kerstens merkte op, dat men moet oppassen, dat „we het hier op het Binnenhof niet beter weten dan de auto riteiten ter plaatse". De heer Jonkman (Arb.) vond het lo gisch, dat de Regering in hoger beroep gegaan is. Zij heeft er behoefte aan te weten in hoe verre de bevoegdheid van de rechterlijke macht reikt. s'Jacob: geen berusting. De minister van Oorlog, mr s'Jacob, vertelde, dat zijn wet telijke plicht eigenlijk niet ver der gaat dan een afvloeiing van ANGST VOOR OVERCOMPLEET AAN LEER KRACHTEN IN 1954. (Van onze Utrechtse correspondent.) Op de te Utrecht gehouden 54ste algemene vergadering van de Unie van Christelijke Onder wijzers heeft de voorzitter, de heer T. C. Bos, critiek geoefend op een vroeger genomen besluit geen aansluiting by het C.N.V. te vragen. Wij achtten destijds de relatie met de protestants-christelijke werknemersorganisatie nog niet dringend nodig. Nu laten wy alle arbeid van het C.N.V. welke ook voor ons geschiedt door anderen doen. Wy ver waarlozen zowel onze plichten als onze rechten, aldus de voor zitter. Nader werd hierop gewezen door de heer M. Ruppert, voor zitter van het C.N.V., die in de middagvergadering een referaat hield over het onderwerp: „Wij en het sociale leven". Toch is er wel enig contact met de christelijke werknemers, n.l. in het Comité van samen werking, dat een jaar geleden werd opgericht. In dit comité werkt men sa men met allen, die door de Overheid zijn bezoldigd. Wat wij tot nu toe in deze kring hebben ervaren, aldus de heer Bos, doet ons zeggen: prettig, dat we dit hebben aangevat. Voorts wees de heer Bos op de contacten met andere onderwij zersverenigingen om de conclu sie te trekken, dat één vereni ging van christelijke onderwij zers vele voordelen zou bieden. Onderwijzers genoeg. Dr H. Wesselings, die namens de minister van Onderwijs aan wezig was, deed in een korte toespraak enkele belangrijke mededelingen over de stand van zaken bij de onderwijzersoplei ding. Vóór September 1954 zullen twaalfduizend nieuwe onderwy- zers hun intrede doen. De kweekscholen zitten vol. Er zal in 1954 een overschot van vijf duizend onderwyzers zyn om het toegenomen leerlingental op te vangen. Vandaar dat men op het de partement meer beangst is voor een overcompleet aan leerkrach ten dan voor een tekort. Fusiepogingen. Zeer uitvoerig besprak de vergadering het bestuursbeleid. Vooral het orgaan van de Unie „De Christelijke Onderwijzer" bleek niet naar ieders zin; men miste er de oude strijdlust van vroeger in. Natuurlijk kwam ook de fusie met de Vereniging van Chr. Onderwijzers ter sprake. De Uniesecretaris, de heer W. Fieg- gen, verklaarde, dat men de pogingen nog niet had opge geven. Maar in de vergadering werd gezegd: „Loop nu niet langer blauwtjes, de Vereniging van Chr. Onderwijzers wil blijk baar haar honderdjarig bestaan nog als zelfstandige organisatie vieren!" Komen er weer Amersfoortse sportmensen naar Middelburg? De Adviescommissie voor de Sport te Middelburg heeft een verzoek gericht tot de commis sie voor de s^edenontmoetingen tussen Middelburg en Amers foort, om in het begin van de zomer 1951 opnieuw een steden- ontmoeting te organiseren. Wanneer Amersfoort deze uit nodiging aanvaardt, dan be tekent dit, dat de sportmensen uit de Keistad volgend jaar weer een bezoek aan Middelburg zul len brengen. op Java. Behoudens Ambon zijn er echter nog drie andere mo gelijkheden, t.w.: Nieuw-Guinea, Nederland en Suriname. Maar deze wees hij allen af. De Re gering van Suriname wil de Ambonezen niet opnemen en wat Nieuw-Guinea betreft: Gou verneur Waardenburg heeft ge schreven dat de overplaatsing van de Ambonezen naar dit ge biedsdeel misdadig zou zijn. Naar Nederland, zegt U.N.C.I. Een afvloeiing naar Neder land zou het laatste middel moe ten zijn. Gezien huisvesting, kli maat en andere factoren vond hij dit toch wel al te gortig. Bovendien is het de vraag of dit zedelijk verantwoord is en bovendien moe moeten deze mensen aan de kost komen? Door de Republiek Indonesia en ook door de Unci is druk op Nederland uitgeoefend om de Ambonezen naar ons land over te brengen, zo deelde dc minis ter mede. Middelburg lag de zaak eenvou dig, daar er een Adviescommis sie voor de sport bestaat, dia ook de stedenontmoetingen Mid delburgAmersfoort regelde. Het lag dus voor de hand, dat deze commissie, die ervaring heeft, ook de uitwisseling met Folkestone verder zal behande len. Volgende week reeds komt deze Adviescommissie bijeen ter vaststelling van de datum, waar op het bezoek aan Folkestone zal plaatsvinden. OOK FOLKLORE. Het staat vast, dat alle tak ken van sport vertegenwoordigd zullen zijn. Er moet echter be twijfeld worden of korfbal-, handbal- en gymnastiekwedstry- den kunnen plaats vinden. Mocht dit niet het geval zijn, dan wil men in ieder geval demonstra ties van deze sporten laten zien. Daar het de bedoeling is in de toekomst niet alleen tot een sportuitwisseling, maar ook tot uitwisseling op cultureel gebied te komen, zal getracht worden reeds nu een Zeeuwse folklore- groep samen te stellen, die Zeeuwse reien zal kunnen uit voeren. HOGE KOSTEN. Het zal onmogelijk zijn om alle reiskosten te vergoeden. De deelnemers zullen dus voor eigen rekening de reis moeten maken, terwijl ze in Folkestone worden „ingekwartierd" bij bur gers. Men zal daarom de goed koopste reisgelegenheid kiezen, d.w.z. wanneer de Stoomvaart- Mij Zeeland de komende zomer weer toeristenreizen vanuit Vlis singen maakt, dan zal met de Zeelandboot naar Engeland wor den overgestoken. Anders zal men met bussen naar Oostende reizen om vandaar over te steken. Toch zal worden getracht op een of andere wijze geld bijeen te krijgen om de kosten gedeel telijk te kunnen vergoeden, doch daarover is verder nog niets be kend. Er wordt gerekend op 'n zesdaagse trip, met dien ver stande, dat er 's Zondags geen wedstrijden zullen plaatsvinden. De minimum leeftijd voor deel name is 16 jaar. Voorts is het van belang, dat volgende week reeds de data worden vast gesteld, waardoor de deelnemers ruimschoots in de gelegenheid zijn hun vacantie te reserveren. Tenslotte wordt overwogen aan de uitwisseling ook een be- trouwbaarheidsrit voor motoren in de omgeving van Folkestone te organiseren. Als de Noord-Koreanen iets vertellen doen ze het goed: thans is de beschuldiging geuit, dat Amerikaanse- en Zuidkoreaanse militairen 15.000 inwoners van Pjongjang hebben gedood. De Franse troepen hebben Binhlieu een van de laatste posten bij de Chinese grens van Frans Indo- China ontruimd. De Franse regering heeft in het parlement voorgesteld verschillende belas tingen te verhogen, waardoor 145 milliard frs meer verkregen zal worden. In het regerings centrum van Canberra, de hoofd stad van Australië, heeft Don derdag een ernstige brand ge woed. De schade wordt op f 300.000 geraamd. In Peru maakte een aantal personen een uitstapje met een bus. Zij leg den zich 's nachts op de grond te slapen, de volgende ochtend bleek, dat dertien hunner, w.o. vijf kinderen, om het leven wa ren gekomen door giftige gassen van de uitlaatpijp. Het sym- phonie-orkest van Sydney zou Donderdagavond een uitvoering geven, doch de partituren ble ken gestolen te zijn. Daarop be sloot men een geïmproviseerd programma te geven. In de Westduitse republiek worden nog 3.4C0.000 personen vermist. Hiervan zijn 1.200.000 leden van de voormalige Duitse weer macht, die in een van de Oost- Europese landen krijgsgevangen gemaakt zijn. Domburgse brandweer rukte vergeefs uit. Na een vergeefse poging om de brandweer van Aagtekerke op te bellen, werd Woensdag de brandweer van Domburg gealar. meerd voor een vermeende brand in de villa ,,'t Maereltje" aan de Noordweg te Aagtekerke. De Domburgse brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoef de gelukkig niet op te treden. De bewoonster, mej. R. Wichers Wierdsma had een brandlucht geroken, welke veroorzaakt werd door kortsluiting. Zij vond het raadzaam de brandweer te waarschuwen, doch deze kon geen spoor van vuur ontdekken. Nieuwe geul tussen bet Zwin en de zee. Naar uit Knoeke wordt bericht is een ploeg arbeiders uit Cad- zand en Retranchement begon nen met het graven van een geul, die het Zwin met de zee moet verbinden. In een bericht in de plaatselijke pers spreekt de burgemeester van Knoeke er rijn tevredenheid over uit, dat een begin is gemaakt met het aanleggen van deze geul, die er toe zal bijdragen, dat het Zwin als natuurmonument zal kunnen worden gehandhaafd. De Jager vierde op schaats wedstrijd te botterdam. Te Rotterdam werden de lan ge baanschaatskampioenschap- pen van Zuid-Holland gehou den, welke waren georganiseerd door de IJsclub Kralingen. De Rotterdammer van der Eist won zowel de 500 (49.8 sec.) als de 1500 m. De Jager uit Wolphaartsdijk reed de 500 m. mee en bezette na 51 sec. de vierde plaats. DORDRECHT HEEFT P. V. d. A.-BURGEMEESTER. Tot burgemeester van Dor drecht is benoemd mr J. A. H. J. van der Dussen, thans burge meester van Hengelo. De heer van der Dussen is aangesloten bij de P. v. d. A. DE BILT ZEGT: Minder wind. In het Noorden aanvankelijk nog matige tot lichte vorst, maar later temperaturen oplopend tot nabij of iets boven het vries punt. Geleidelijk toenemende bewolking met later kans op enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Elders in de ochtend op veie plaatsen strenge en overigens matige tot lichte vorst. Enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke veranderlijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1