Nw GUINEA BLIJFT NOG ONDER NEDERLANDS GEZAG Ged. Staten brengen advies uit over Braakmanplannen NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederlands-Indonesisch gesprek zonder resultaat Indonesische delegatie met lege handen naar huis Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Loopt hef plan-Marshall af in 1951? Verwachte offensief in Korea nog niet begonnen Begrip voor moeilijkheden van Philippine Veertig jaar Chr. Kweekschool in Zeeland SNIPPER Uitgave lichting „Zeeuwsch Dagblad" hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi-o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1750 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 28 DEC. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang r an Zon en Maan. dag: Zon op 8.48 u., onder 16.36 u. Maan op 22.08 u., onder 11.86 u. Hoogwater Vrijdag 29 Dec.: Vlissingen: 4.43 u. 1.80 m., 17.13 U. 1.92 m. Terneuzen: 5.12 u. 1.96 m., 17.40 u. 2.09 m. Wemeldingè: 6.33 u. 1.52 m„ 18.55 u. 1.72 m. Zierikzee: 6.15 u. 1.28 m., 18.41 u. 1.48 m. Zonder dat overeenstemming werd bereikt, is gisteren de con ferentie over de status van Nieuw-Guinea beëindigd. Na afloop van de laatste samenspreking tussen de Nederlandse en Indone sische delegaties, die gistermiddag plaats vond, hebben de beide voorzitters een verklaring afgelegd. In de Nederlandse verklaring wordt opgemerkt, dat meer dan een poging is gedaan om tot overeenstemming te komen, welke echter niet aanvaard werden door de Indonesiërs, die hun aanspraak op West-Irian blijven handhaven en hebben verklaard, dat zonder hun instemming de status quo wordt voortgezet. Over het Nederlandse voorstel om de onderhandelingen zodra mogelijk voort te zetten onder de bijstand van de Commissie der Ver. Naties voor Indonesië (U.N.C.I.), kon de Indonesische dele gatie niet zonder ruggespraak met haar regering beslissen. In de Nederlandse verklaring wordt gezegd, dat Nederland de aanspraken van Indonesië op Wcst-Nieuw-Guinea niet kon er kennen. Om het geschil tot een oplossing te brengen heeft Ne derland een tweetal voorstellen aan Indonesië gedaan. In het eerste werd voorgesteld, dat de autochthone bevolking van het omstreden gebiedsdeel zelf te zijner tijd zich zal uitspreken over zijn staatkundige status en dat een Nieuw-Guinea-raad zou worden gevormd door even veel Nederlanders als Indone siërs. Nederland zou Nieuw- Guinea dan blijven besturen met inachtneming van de besluiten van de raad totdat de bevolking zich uitgesproken heeft. Dit voor stel werd door de tegenpartij echter niet aanvaard, omdat naar haar mening het feitelijk beheer in Nederlandse handen blijft. OOK ONAANVAARDBAAR. Vervolgens stelde de Neder landse regering voor onder handhaving van het Nederlands bestuur de souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea op te dragen aan de Nederlands-Indo nesische Unie, die dan door mid del van haar organen de samen werking tussen Nederland en Indonesië ten aanzien van dit gebied zou kunnen verwezen lijken. Nadat de Indonesische voor zitter, Moh. Roem, naar Indone sië was gevlogen om dit te be spreken met zijn regering, werd het eveneens onaanvaardbaar verklaard. In de Indonesische verklaring wordt t.a.v. de Nederlandse voorstellen o.m. gezegd, dat In- Vertrouwen der boeren in de landbouwpolitiek vermindert. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft in zijn dezer dagen gehouden verga dering een nabeschouwing gehou den over het verloop van de be sprekingen rondom de melkprijs. Het hoofdbestuur heeft zijn be zorgdheid uitgesproken over de gevolgen, die de huidige land bouwpolitiek van de regering waarvan het gebeurde met de melkprijs een symptoom is, kan hebben. Men constateert bij de boeren eet. vermindering van het vertrouwen. Zulks komt tot uiting o.a. in de meer gereserveerde houding, welke de landbouw in verschillende gebieden van het land aanneemt tegenover de rijkslandbcuwvoorlichtingsdienst, daar de overheid enerzijds met behulp van haar voorlichtings dienst de beloning voor deze gro tere krachtsinspanning reeds bij voorbaat aan de landbouw ont neemt. De huidige landbouwpoli tiek roept de tendens op, dat de bedrijfsvoering extensiever zal worden en de productie zal ver minderen, hetgeen zeer ernstige nadelen voor onze export zal op leveren. Hoewel het hoofdbestuur deze verschijnselen met zorg con stateert, is het van oordeel, dat de verantwoordelijkheid hiervoor vol ledig berust bij de overheid. Nieuw Pompei ontdekt. Geruime tijd geleden werden voorbereidingen getroffen om het gedeelte van de stad Pompei, dat tot op heden begraven was geble ven, evenals het thans bekende gedeelte te bevrijden van de as- laag, die het bijna 2000 jaar be dekt hield. Het bestaan van dit stadsgedeelte was zelfs aan de bekendste archeologen onbekend, doch het was prof. Maiuri, direc teur der opgravingen te Pompei, die op grond van door hem ver zamelde gegevens tot de conclusie kwam dat dit stadsgedeelte in derdaad moest bestaan en dat het zich moest bevinden onder de ber gen aarde die van het reeds af gegraven gedeelte afkomstig wa ren en die de oorzaak waren dat dit gedeelte als het ware twee maal bedolven werd. Het afvoe ren van deze enorme hoeveelhe den grond en aslagen bengt grote moeilijkheden met zich mede, waarvan een der voornaamste is een plaats te vinden, waar men materiaal kwijt kan raken. Hiervoor is thans een oplossing gevonden in die zin dat men het vervoert naar de monding van de rivier de Sarno, waar zich een uitgestrekt moerasgebied gevindt, dat met deze aarde zal worden opgehoogd en op deze wijze in cultuurland zal kunnen worden veranderd. donesië de voortzetting van het Nederlands bestuur in West-Irian niet kan aanvaarden, „aangezien zij het voortduren van een vreemd bestuur niet kunnen er kennen over een gebied, dat naar onze overtuiging en stand punt een deel is van ons vader land". De Indonesische delegatie zal Vrijdag naar Djakarta terug keren en daar zal dan beslist moeten worden of opnieuw onderhandelingen zullen plaats hebben en dan met gebruik making van de U.N.C.I. REACTIES. Donderdag zal te Makassar een ééndaagse algemene staking Verjaardag der souvereini- teitsoverdracht niet gevierd in Indonesië. De verjaardag van de souverei- niteitsoverdracht is nergens in Indonesië gevierd. „27 December is een gewone dag; 17 Augustus is de dag, waarop de onafhanke lijkheid werd afgekondigd", zo deelde men in regeringskringen aan Aneta mede. De Indonesische minister van voorlichting, Pellaupessy, zeide tevreden te zijn met de prestaties van het Indonesische volk ln het afgelopen jaar. De kwestie van de veiligheid baarde de meeste zor gen, doch de toestand wijst naar een vooruitgang. Ik I.en optimistisch ten aanzien van de ontwikkeling van de vei ligheid, tenzij elementen die ont wrichting wensen, moedwillig wanorde in dit land scheppen, al dus de minister. Kregen de Tbiery's reeds uitkeringen? Bij het bestuur van de Vereni ging der Nederlandse familie Thiery, waarvan de leden aan spraak maken op een millioenen- erfenis, is een brief binnengeko men van M. F. Thiery te Amster dam. De briefschrijver deelt het bestuur mede, dat hem en ande ren, 40 jaar geleden hij was toen 21 jaar een uitkering is gedaan van f500,door notaris Olst van de Keizersgracht te Amsterdam. Dit bedrag zou een fractie hebben uitgemaakt van de enorme nalatenschap van een oom of een broer van de vader van de heer Thiery. Deze erflater zou zijn overleden in Luik en aldaar op zijn landgoed zijn begraven. worden gehouden, om de teleur stelling over de Nieuw-Guinea- conferentie tot uitdrukking te brengen. De delegaties van de Centrale Iriaanse politieke vertegenwoor diging te 's-Gravenhage heeft aan de Koningin, de regering en de Staten-Generaal een telegram gezonden, waarin voor de bevol king van Nieuw-Guinea de be loften der Indonesische regering, zelfs indien deze zich beperken tot Indonesische medezeggen schap, onaanvaardbaar zijn. Het welzijn der autochthone bevol king is slechts verzekerd geacht bij integrale Nederlandse souve reiniteit. Hoewel gistermorgen nog geen enkele giroafrekening binnen was, zodat we eigen lijk niets te vermelden zou den hebben vandaag, hebben vele gevers, die ons op an dere wijze bedragen deden toekomen, ons niet in de steek gelaten. Het vreed zame Kerstoffensief schijnt een succes te zullen worden. De stand, die we Zaterdag angaven op f91725 steeg door deze giften tijdens de Kerstdagen tot f 1093,45, zo dat de f 1000 die we zo graag met de Kerstdagen zouden hebben bereikt, met bijna f 100 is gepasseerd. De grote stoot tot dit mooie resultaat leverden de Geref. jongens en meisjes van Walcheren die 2e Kerstdag in J.V. eó M.V. verband gezamenlijk in de Noorderkerk te Middel burg bijeen waren. De op brengst werd door de com missie tot een rond getal aangevuld en er werd zo doende f100 afgedragen. Maar er is meer. Een col lecte gehouden in het Rust huis der ouden van dagen der Geref. Kerk te Middel burg onder de titel „for every mothers boy" bracht f 15,30 op. De M.V. en J.V. te Veere zamelde f 12,50 in. Door be middeling van ds de Vries zond de Herv. Mannenver. te Middelburg 10, de Chr. Vrouwenver. te Wissékerke zond f3,90 en tenslotte moch ten we van de J.V. te St.- Laurens f 6 ontvangen. Aan particuliere giften kunnen we vermelden: fam. K. te Gr. f6 (ieder familielid offerde een gulden), J. G. te W. ƒ5, A. M. Q. te K. ƒ5, L. W. te K. f2,50, J. M. te B. f2,50, li. te Y. f2,50, A. G. te B. f2,50, L. de J. te M. 1,50 en fam. van K. te M. fl. Als u nu snel een bedrag stort en vandaag nog bezorgt of post, dan kunnen we nog dit jaar voor de verantwoor ding zorgen. Daarom niet aarzelen, maar doen, zoals velen reeds hebben gedaan, een gift gestort op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „actie Bouw Militaire Tehui zen Zeeland" te Goes. Diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en Joego slavië hersteld. Redos Jovanovich, de eerste Joegaslavische gezant in Grieken land sedert 4 jaar, heeft zijn ge loofsbrieven aan koning Paul overhandigd, waarmee het herstel van de normale betrekkingen tus sen de beide landen is voltooid. Uit Belgrado wordt bericht, dat de nieuwe Griekse gezant aldaar, Spiro Capentanides, zijn geloofs brieven aan maarschalk Tito heeft overhandigd. 25 toeslag op de vervoer- tarieven bij sneeuw en gladde wegen. Door de directeur-generaal van het verkeer is bepaald, dat met ingang van 27 December in het interlocaal vervoer de maximum prijzen, welke volgens de betref fende prijzenbeschikkingen voor wegtransport mogen worden be rekend, tot nader aankondiging, met ten hoogste 25 pet. zullen mo gen worden verhoogd, indien bij het tenuitvoerleggen van het ver voer hinder wordt ondervonden van sneeuwval en/of gladde we gen. In het locaal vervoer zal de ze verhoging ten hoogste 10 pet. mogen bedragen. Staangelden, laad- en loslonen en andere bij komende kosten mogen echter niet worden verhoogd. Indonesische stappen i.v.m. stakingen. Woensdagavond heeft de In donesische regering een commu niqué uitgegeven, waarin zij zegt, dat zij niet kan toestaan, dat dreiging met stakingen of aanmoediging tot stakingen, alsmede intimidaties de atmos feer in de samenleving beïnvloe- d .1 en dat zij daarom hiertegen geëingende maatregelen zal nemen. Combinatie met plannen voor militaire hulp. Gemeld wordt, dat Amerikaanse ambtenaren bezig zijn met de be studering van een plan om de Europese bewapening te bevorde ren door het plan-Marshall sa men te smelten met het program voor militaire hulp aan het bui tenland. Een functionaris van het plan- Marshall heeft verklaard: „Gezien de oorlogstoestand op Korea en de noodzaak van militaire paraatheid zou het van weinig werkelijk heidszin getuigen als het plan- Marshall binnen hetzelfde kader als tot dusver werd voortgezet". Een andere ambtenaar zei, dat er nog niets besloten is, maar dat uiteraard de beide programma's op de een of andere wijze gecom bineerd moeten worden. In welingelichte kringen te Washington gelooft men, dat, als het congres de samensmelting goedkeurt, het plan-Marshall in feite en in naam in 1951 zou 'op houden te bestaan, een jaar voor de officiële afloopdatum. Het zou dan worden vervangen door een gecombineerd plan, dat is in gesteld op de productie voor de defensie. Het zou de bedoeling zijn het nieuwe plan aan het congres voor te leggen wanneer dit 3 Januari bijeen komt. Militaire kringen te Tokio hebben verklaard, dat Russi sche officieren in uniform Ame rikaanse krijgsgevangenen in Korea hebben ondervraagd. Het schijnt, dat aan elk Chinees divisie-hoofdkwartier vier Rus sische officieren zijn verbonden. OOK GUERILLA'S ONDER CHINESE COMMUNIS TISCHE LEGERLEIDING. Het verwachte offensief is nog niet ingezet en de rust aan het Koreaanse front duurt voort, afgezien van de voortdurende bombardementen door vliegtui gen van de verbonden troepen. De Amerikaanse luchtmacht schat, dat zij tot nu toe 40.000 Chinezen heeft gedood of ver wond in de Koreaanse oorlog. De verdedigingslinie van de verbonden troepen is versterkt met de 100.000 man, die uit Hoengnam zijn geëvacueerd. Luitenant-generaal Ridgeway, commandant van het achtste Beneluxbesprekingen in Den Haag. Vandaag zal in Den Haag een reeks ministeriële besprekingen worden ingeluid, ter bevordering van de totstandbrenging van een economische Benelux-Unie. Het eerste pur.t dat in behandeling zal worden genomen is de land- bouwkwestie en meer speciaal het protocol, dat op 21 October j.l. te Luxemburg is ondertekend. Zowel van Nederlandse als van Belgische zijde wenst men een einde te ma ken aan de uiteenlopende inter pretaties van sommige bepalingen er van, aldus Belga. Anderzijds is het bekend, dat België streeft naar een versnelde vrijwarings procedure, voor het geval dat zijn nationale landbouwproductie be dreigd zou worden door al te lage Nederlandse prijzen. De besprekingen in Den Haag zullen geleid worden door de mi nisters van landbouw. Ged. Staten van Zeeland hebben thans hun advies uitgebracht met betrekking tot het ontwerp en de daaromtrent ingebrachte bezwaren betreffende de indijking van de Braakman. Dit advies of verslag ligt vstSf heden tot en met 10 Januari ter Prov. Griffie en ter secretarie van Philippine, Hoek en Biervliet. De bezwaren tegen het plan betroffen de belangen van de zee weringen der aangrenzende polders, van de afwatering der aan grenzende en achterliggende polders, van het verkeer en voorts werden diverse bezwaren van verschillende aard naar voren gebracht. Wat de belangen der zee weringen betreft zijn Ged. Sta ten van mening, dat deze niet worden geschaad, omdat het water niet in betekenende mate hogerop gestuwd zal worden. DE AFWATERING. De Isabellasluis, waardoor voorheen een uitgestrekt Bel gisch gebied, alsmede enige Ne derlandse polders afwaterden, is verlaten. Deze suatiemogelijk- heid zal evenwel worden her steld. De oude sluis wordt op geruimd en in het bestaande afwateringskanaal wordt een nieuwe sluis gebouwd. De sua- tie zal plaats hebben door het huidige havenkanaal van Bou- chaute. De sluis van de Dijckmeester- polder is thans buiten werking gesteld; de afwatering heeft plaats via een noodbemalings- installatie. Aangezien na de in dijking de suatie op het haven kanaal van Bouchaute voldoen de zal zijn, kan deze dan ver dwijnen. Ook de sluis van de Kleine Stellepolder is buiten werking. Het polderbestuur wil deze weer in werking stellen, omdat op die plaats het laagste punt van de polder is gelegen. Ged. Staten achten dit een ge rechtvaardigd verlangen en drin gen aan op een goede regeling. BEZWAREN VAN PHILIPPINE. Zij kunnen ook de bezwaren der gemeente Philippine tegen een open suatie bij de kom der gemeente onderschrijven. Nu het OFFICIËLE HERDENKING EN FEESTAVOND TE MIDDELBURG. In April 1.1. was het 40 jaar geleden, dat de Chr. Kweekschool voor Zeeland te Middelburg offieiëel werd geopend. Dit feit ging toen onopgemerkt voorbij, doch is thans ln de Kerstvacantie fees telijk herdacht. Gistermiddag waren het bestuur, genodigden, het lerarencorps, oud-leerlingen en leerlingen in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg bijeen, waar de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, een herdenkingsrede uitsprak, voor zijn werk. Tenslotte wees de heer Batten er op, dat de toekomst er niet somber uitziet voor de school nu het leerlingen aantal weer omhoog loopt en de financiële gelijkstelling met het Openbaar onderwijs in het voor uitzicht is ge.'Ad. HERDENKINGSREDE. In 40 jaar werden 800 onder- wijzers(essen) afgeleverd. De voorzitter, de heer R. Bat ten, kon vele belangstellenden verwelkomen, in 't bijzonder mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, lid der Tweede Kamer, de heer A. Schout, lid van G.S., de burge meester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, de wethouder v. Onderwijs, de heer J. W. Kö- geler en de inspecteurs van het L.O. in Zeeland. De heer Batten wees in zijn openingswoord op het sobere karakter van deze jubileum viering en zei, dat de dank aan God boven alles moet gaan. „Het aantal leerlingen is voor ons be langrijker dan welk bedrag in geld ook", zei de voorzitter, die de leerkrachten prees en ver volgens in 'tkort de ontwikke ling van de Chr. Kweekschool na de opening op 29 April 1910 naging. Dank bracht de heer Batten aan mevr. Huizenga, die na de bevrijding een bazar ten bate van de school organiseerde. Hij deelde mede, dat gemiddeld 20 leerlingen per Jaar zijn ge slaagd, wat betekent, dat in de 40 jaar 800 onderwijzers en on derwijzeressen werden afgele verd. Voorts memoreerde de voorzitter het feb, dat de school slechts twee directeuren heeft gehad, n.l. de heren C. Weeda en dr K. Huizenga, welke laat ste hartelijk dank gezegd werd Nadat het leerlingenkoor o.l.v. de heer J. Rijn het „Lof zij den Heer" had gezongen, sprak de heer Schout, die zelf ook zijn onderwijzersopleiding op de Chr. Kweekschool te Middelburg ont ving, op de hem eigene wijze een herdenkingsrede uit, waarin hij tal van geestige herinnerin gen ophaalde. Hij herdacht de eerste leraren, waarvan alleen de heer W. de Graaf (de vroe gere gymnastiekleraar) nog in leven is en hij wees op figuren als wijlen Prof. Dr D. Z. Sneller, die eens leraar was. De financiële moeilijkheden zijn het bestuur niet gespaard gebleven, want de uitkering ter bestrijding van de onkosten be droeg tot op heden slechts f75 per leerling per jaar. Ook wees de heer Schout op de opleiding tot kleuteronder wijzeres, welke momenteel 65 leerlingen telt. Hij herdacht de reeds overleden bestuursleden en sprak tenslotte woorden van hartelijke gelukwens in 't bijzon der tot de voorzitter, de heer Batten. „Laten we God de eer geven die Hem toekomt", zo zei de heer Schout, „echter niet als cliché, maar uit echte dankbaar heid". FELICITATIES. De heer Dekker uit Eindhoven sprak namens de Schoolraad en de Unie der Scholen met de Bijbel gelukwensen uit. De bur gemeester van Middelburg wees in zijn toespraak op de belang rijke plaats, die de school te Middelburg inneemt als onder wijscentrum. Hij schetste de moeilijkheden van onderwijs en maatschappij en zei dat hij het op prijs stelde, dat de directeur niet alleen belangstelling toon de voor het onderwijs, maar zich bovendien bezighield met maat schappelijke en politieke vraag stukken. Namens de oud-leerlin gen bood de heer I. van Noppen een door een oud-leerling ver vaardigde oorkonde aan, die een plaatsje in het schoolgebouw zal krijgen. Ook feliciteerde hij na mens de leerscholen. Nadat de heer Meindersma uit Goes na mens de afd. Noord- en Zuid- Beveland van de Bond van Chr. Onderwijzers had gesproken, fe liciteerde Baron v. d. Feltz be stuur en leraren en wees hij op de taak van de gecommitteer den. Tenslotte spraken nog de inspecteurs van het L.O. in Zee land, de heren C. Kuiper en A. A. Leenhouts en mr dr de Waal Malefijt als voorzitter van Chr. Nat. Volksonderwijs. De oud-voorzitter van het school bestuur mr P. Dieleman, die ook de bijeenkomst sloot, wees in een uitvoerige rede op het belang van Chr. onderwijs. GESLAAGDE FEEST AVOND. De reünie van oud-leerlingen begon 's middags met een gezel lige koffiemaaltijd, waarbij de heer A. Schout als tafelpresident optrad en werd gisteravond voortgezet met een feestavond in het Schuttershof, welke door de heer I. van Noppen werd ge opend. Het leerlingenkoor o.l.v. Jan Rijn, zong enkele liederen, doch dat deze leerlingen niet de enige waren, die zingen konden, werd bewezen toen alle reünis ten een drietal liederen speciaal voor dit feest gemaakt, uitvoer den. De heer Rijn zorgde verder nog voor een drietal uitstekend gespeelde pianosoli. Daarna vond de opvoering plaats van het toneelstuk „De Rode Pimpernel", naar het hoek van Baronesse d'Orczy. Het stuk speelt ten tijde van de Franse revolutie en stelt hoge eisen aan de vele medewerkenden, die zich echter zodanig van hun taak kweten, dat de opvoering een groot succes werd. Decors en costumes, waarvoor kosten noch moeite waren gespaard, droegen hiertoe bij. In de hoofdrol blonk de heer P. Bouwense uit, maar ook zijn tegenspeler Aart v. d. Maas (Chauvelin), bleek geknipt voor zijn rol. Men bleek, mede dank zij de knappe regie van de heer Bouwense, practisch over de gehele linie voor zijn taak berekend en hoewel, enkele klei nere rollen wat zwak bezet wa ren, deed dit aan het geheel hoegenaamd geen afbreuk. Het langdurig applaus, dat de leer lingen en oud-leerlingen, die het stuk opvoerden, ten deel viel, was een welverdiende hulde voor hetgeen na maandenlange studie was bereikt. De speelsters ontvingen bloemen. Dr Huizenga noemde de avond een eer voor de Kweekschool en sprak een slotwoord, dat wel licht het laatste zal zijn, dat hij als directeur zal uitspreken, zo als hij zei, omdat hü wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd bij het invoeren der nieuwe kweekschoolwet met ingang van 1 Sept. 1951 de school gaat verlaten. Vanavond zal „De Rode Pim pernel" opnieuw opgevoerd worden. scheepvaartkanaal van Philippine wordt bestemd tot uitwaterings kanaal, waarin zeer weinig stro ming zal voorkomen, wordt ge vreesd, dat het rioolwater lange tijd in de thans bestaande haven zal blijven staan en daardoor overlast zal veroorzaken. De gemeente stelde reeds een andere oplossing voor. Zij wil in het scheepvaartkanaal tussen beide kanaaldijken een dam leg gen en daarin een uitwaterings sluis aanbrengen, waardoor het rioolwater via een nieuw te leg gen riool langs de westzijde van de haven en een kanaaltje kan worden afgevoerd. De beide oude grachten zouden dan kunnen worden gedempt en de uitwa teringssluis in de Stad-Philip- pinepolderdijk vervallen. Deze oplossing zou nog meer voor delen bieden, n.l. de mogelijk heid tot dempen van de haven tot genoemd verbindingsdijkje, terwijl alle omliggende dijken kunnen worden geslecht en de beide opritten bij de haven zou den kunnen vervallen. Aan de oostzijde komt dit het verkeer naar Hoek en Terneuzen ten goede, terwijl aan de westzijde het uitbreidingsplan in de Mos selpolder zou worden ontsloten Het haventerrein zou voor an dere doeleinden kunnen worden gebezigd. NOODBEMALINGSINSTAL- LATIES VERDWIJNEN. De Mosselpolder, de Stad-Phi- lippinepolder, waarop afwateren de St.-Pieterspolder en het Ver dronken Poldertje, alsmede de Kanaalpolder, waarop de Van Wuijckhuisepolder afwatert, su- eren thans via noodbemalings- installaties. Aangezien zij na de bedijking blijven afwateren op het huidige havenkanaal van Philippine, kunnen deze instal laties verdwijnen. Het sluizencomplex van de Lovenpolder, waardoor tevens afwateren de Willemskerke polder, de Oud-Westenrijkpol- der, de Koudepolder en de De Loozepolder, zal buiten wer- (Zie vervolg pag. 3.1 leger, heeft thans 220.000 man onder zijn bevel. MaeArthur heeft medegedeeld in een rapport, dat de Chinese communisten klaarblijkelijk de rechtstreekse verantwoordelijk heid op zich hebben genomen voor het gehele Noordkoreaanse front, terwijl de Noord-Korea- nen in Mandsjoerije worden op geleid. De enige militaire macht van betekenis, waarmede de verbon den troepen in Korea thans te maken hebben, is dan ook het communistische China. De sterkte der guerilla's werd door MaeArthur in November j.l. op 30 tot 35.000 man geschat. Er bestaan volgens de generaal bewijzen, dat de guerilla's op treden in opdracht van de Chi nese legerleiding. MaeArthur schatte in November de sterkte der Noord-Korea binnengetrok ken Chinese troepen op een kwart millioen. Naar schatting 35 duizend per sonen, merendeels burgers, zijn de slachtoffers geworden van niet te beschrijven gruwelen, die de Noord-Koreanen hebben be dreven. In Januari geen Rijksgoed keuring voor woningbouw. Blijkens een desbetreffende be schikking heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting besloten, dat ook in Januari 1951 geen rijksgoedkeuring wordt ver. leend voor het bouwen van wo ningen, tenzij het betreft: Woningen voor gerepatrieerden, toegewezen door het ministerie van binnenlandse zaken, woningen uit het contingent van de natio nale demobilisatieraad, woningen voor militairen door het departe ment van oorlog te bouwen, wo ningen die gebouwd worden met een z.g. herbouwplicht, woningen, die gebouwd worden met toepas sing van de beschikking vermin derde bijdragen woningwetbouw; 1950 (1) en wonin die ge bouwd worden met toepassing van de verminderde premieregeling woningbouw 1950. Volgens berichten zou het Chinese offensief in Tibet door de hevige sneeuwval tot stil stand zijn gekomen. Joego slavische grenswachten hebben een Roemeens officier, die de grens had overschreden, na her haalde waarschuwingen neer geschoten. In Januari zullen zowel Amerika als Engeland weer een ambassadeur in Span je hebben. Op de weg tussen Bandoeng en Garoet zijn een Indonesische majoor en een ambtenaar gedood. Nabij Soe- kaboemi is door een bende een roofoverval gepleegd op 9 In- Heilig Jaar der Rftoms- Katholieken voorbij. De laatste plechtigheid van liet Heilige Jaar der Rooms-Katho- lieken had Zondagochtend plaats in de St. Pieter, waar paus Pius XII 't jubileumjaar heeft geslo ten door het leggen van de eerste steen van de muur, welke gedu rende 25 jaar de heilige deur zal afsluiten, waardoor de paus als eerste van 4 millioen pelgrims is binnengegaan en als laatste de basiliek heeft verlaten. De schaatskampioenschappen in Zeeland. De K.N.S.B. heeft de schaats kampioenschappen van Zeeland op de lange baan alsmede de wedstrijden in het schoonrijden, toegewezen aan de IJsclub H.IJ.C. te Heinkenszand. Alle voorbereidingen worden getroffen om de organisatie per fect te maken. Zeer waarschijn lijk worden de wedstrijden in het hardrijden, die het eerst aan de beurt komen, op het „Zwake" bij 's-Gravenpolder verreden over de afstanden 500, 1500 en 5000 m. Vermoedelijk zullen verscheidene bekende rijders deelnemen en er wordt op een groot aantal toeschouwers ge rekend. Volgens de laatste inlichtin gen van het organiserend comi té zal de conditie van het ijs pas na 1 Januari zo zijn, dat het organiseren van deze wedstrij den geen risico's meer met zich mee brengt. Waarom werd in Middelburg geen zand gestrooid? Velen hebben zich gisteren terecht beklaagd over het feit, dat ondanks het feit, dat de ge meente in het bezit is van een strooiapparaat, er geen zand is gestrooid op de gladde straten. Vooral tegen de avond ontstond een gevaarlijke toestand, die nog werd verergerd door de slechte conditie, waarin enkele straten verkeren. Het feit, dat in het geheel niet is gestrooid, doet nog nog eigenaardiger aan als men weet, dat in de Vrijdag gehou den raadsvergadering nog op tijdig strooien is gewezen. Goes bouwt 28 woningen. Gisteravond vergaderde de Raad van Goes voor de laatste maal in 1950. Op de agenda _r stond één punt vermeld, n.l. de donesiërs, 2 Chinezen en 2 Euro- bouw van 28 woningen in plaats peanen; allen schijnen gedood te zijn. In grote delen van Amerika heerst een koudegolf. Op een plaats in Minnesota werd zelfs 34 gr. C. onder nul gemeten. Te Den lip heeft zich een geval van vogelpest voorgedaan; 1500 kippen werden gedood. Het troepenschip „Zuiderkruis" wordt Zaterdag ochtend verwacht te Amsterdam inplaats van Rotterdam. De Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn gisteravond te Sankt Anton aangekomen, waar ze hun vacantie zullen door brengen. Vermoedelijk zullen Koningin en Prins nakomen. van 24, aan de Piet Heinstraat. De raad ging met dit voorstel accoord. DE BILT ZEGT: Minder bewolking. In de Zuidelijke helft van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw en later opklaringen. Elders over het algemeen wei nig bewolking en droog weer. Langs de kust van Holland en Zeeland af en toe harde, ove rigens krachtige tot matige Oos telijke wind. Lichte tot matige vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1