NIEUWS CHINEZEN ZIJN 38ste BREEDTE- GRAAD GEPASSEERD Generaal Walker in Korea omgekomen AMBON x ontwrichte en vernielde maatschappij PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Evacuatie met granaten op de hielen Massale terugtocht bij Hoengnam geslaagd Kcrstsamenkomst Geref. Jongeren van Walcheren ijsvermaak. Hervormde Kerk te Tholen weer in gebruik Kerstfeest in het Koninklijk Gezin SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. S<i, Tel. 2438, bij geen gehoor voor al'/ertenties 2970, voor redactie 2435. Gi-o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1749 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord WOENSDAG 27 DEC. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.48 u., onder 16.35 u. Maan op 20.51 u., onder 11.23 u. Hoogwater op Donderdag 28 Dec.: Vlissingen: 4.07 u. 1.87 m., 16.32 u. 1.97 m. Terneuzen: 4.35 u. 2.03 m., 17.00 u. 2.13 m. Wemeldinge: 5.58 u. 1.58 m., 18.17 u. 1.73 m. Zierikzee: 5.39 u. 1.33 m., 18.04 u. 1.49 m. Bij de ten Noorden van de 38ste breedtegraad in Korea gelegerde Chinese communistische troepen meende men Za terdag een activiteit te bespeuren, welke wees op een groot offensief tegen de verbonden legers. 10 tot 12 divisies, waar van de helft Chinezen, waren in de buurt van de 38ste breedtegraad samengetrokken. Hoewel een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger ontkend heeft, dat hier Chinese troepen bij waren, hebben krijgsgevangenen mede gedeeld, dat ongeveer 10.000 man de 38ste parallel gepas seerd zijn als inleiding op 't verwachte offensief, dat Maan dagmiddag nog niet met volle kracht ingezet was. Van Zuidkoreaanse militaire zijde verklaarde men, dat de ongeveer tienduizend Chinezen, die zich reeds ten Zuiden van de 38ste breedtegraad zouden ophouden, zich ten Oosten van Kaesong bevinden. Twee Chi nese krijgsgevangenen hadden medegedeeld, dat grote Chinese troepeneenheden van Sariwon naar stellingen vlak tegenover de geallieerde linies waren over gebracht. DE ONTWIKKELING. De voornaamste ontwikkelin gen in Korea gedurende het kerstweekeinde zijn als volgt samen te vatten: In Zuidkoreaanse militaire kringen schatte men Zondag het aantal Chinese troepen ten Zui den van de 38ste breedtegraad op ongeveer tienduizend man. Deze raming was gebaseerd op verklaringen van krijgsgevan genen. De Zuidkoreaanse president Syngman Rhee gaf diezelfde dag bevel tot onmiddellijke evacua tie van Seoel, de Zuidelijke hoofdstad, door de burgerbevol king op aanraden van de Ame rikaanse commandant. Hij maak te verder bekend, dat zijn re gering naar het Zuiden zou ver trekken. Op Eerste Kerstdag maakte gc-.eraal MacArthur bekend, dat de resterende Amerikaanse troe pen in Noord-Oost-Korea uit het bruggenhoofd van Hoengnam waren geëvacueerd. GESLAAGDE EVACUATIE. In 11 dagen tijds waren meer dan 100.000 man troepen, het zelfde aantal vluchtelingen, 17.500 voertuigen en 350.000 ton voorraden en uitrusting inge scheept -n weggevoerd. Ameri kaanse off* ieren noemden de operatie de meest geslaagde tac- In een samenkomst op Twee de Kerstdag in de Noorderkerk te Middelburg, die werd be zocht door ruim 500 Gerefor meerde jongeren van Walche ren, spraken ds P. Robbers te Rotterdam en drs J. v. d. Berg te Souburg. Na een openingswoord van de voorzitter van Ring Vlissin gen, de heer G. Koole, sprak eerst ds Robbers over het on derwerp „Schuim voor de boeg". Hij vergeleek ons leven met 'n schip, dat öf door de stroom meegevoerd en afgedreven kan worden, óf op eigen kracht recht op het doel af kan gaan, zelfs tegen stroom op. Schuim voor de boeg bewijst, dat het schip vaart. Vele jonge men sen missen dit „schuim voor de boeg", omdat zij niet leven, maar geleefd worden. Zij ver geten, dat God zelf hun een taak heeft gegeven en ook zal zorgen voor hun toekomst, al is die soms uiterst somber. De Bijbel zegt, dat er alleen zeker heid te vinden is bij God en dat Hij reeds bij de doop toe gezegd heeft te zullen zorgen. Wanneer ons hart Hem toe behoort komt er vaart in ons leven en zullen wij Hem die nen, ook in het verenigings leven. Drs v. d. Be sprak over het onderwerp „Los en vast". Zo als bjj losse en vaste verke ring het hart meer of minder sterk naar iemand uitgaat, zo is er ook een vaste en losse omgang met de Bijbl. Is deze los, dan zullen we spoedig van God afgetrokken worden en zullen allerlei theorieën ons leven beïnvloeden. Indien deze vast is, zal ons diener van God merkbaar zijn in ons gehele leven. Het evangelisatie-zangkoor van Souburg onder leiding van de heer Feij zorgde op uitste kende wijze voor de muzikale omlijsting "an het gesprokene. Van de opbrengst van deze middag werd de helft bestemd voor het Prot. Chr. Militair Tehuis te Middelburg. Filmvestival te Rio bekroont de film „Walcheren". De Nederlandse film „Walche ren heeft op het derde inter nationale filmfestival te Rio de Janeiro de prijs voor de beste maatschappelijke film ontvan gen. Geslaagd voor het arts-exa men A. E. D. v. d. Vijver te Sluis. tische terugtocht in de militaire gr ohiedenis. De evacuatie geschiedde onder grote steun van de marine en luchtmacht, die zeer hevige aan vallen ondernamen. De schepen schoten 4 millioen pond spring stof op de aanrukkende Chine zen, die de terugtocht wilden verhinderen. Honderd meter achter de Amerikanen sprongen de granaten. Truman noemde de ontruiming zijn mooiste kerst geschenk. MacArthur heeft er in een communiqué nog eens op gewe zen, dat de Verbonden legers door hun onverhoedse aanval de Chinese communisten, uit hun tent gelokt hebben, waardoor zij h- i aanval vroeger inzetten en er minder succes mee oogsten dan zij met de grote slag, welke zij aan het voorbereiden waren, zouden hebben gehad. In een Turks blad heeft een deskun dige critiek geleverd op de leger leiding van de V.N.-troepen, die niet voldoende vooruitgezien schijnt te hebben. ■■BBfBHHHBnnianmaani SCHOTTEN SLEEPTEN KRONINGSTEEN WEG. Scotland Yard op zoek naar kei van 350 kg. De „Scone Stone", de steen waarop de koningen va;- Enge land gekroond worden, is Zon dag uit de Abdij van West minster te Londen verdwenen. De pr"tie gelooft, dat de steen door Schede nationalisten, die in het verleden gedreigd hebben haar weer naar Schotland te laten terugkeren, is weggeno men. De 350 kg. wegende steen werd n.l. in 1926 uit Schotland naar Londen gevoerd. Scotland Yard heeft bevolen de hoofdwegen van Engeland naar Schotland te bewaken. Auto's, die naar het Noorden gaan werden aangehouden en doorzocht. De steen is minstens 1100 jaar oud en bevond zich onder de zitting van de kroningszetel in de Abdij. Volgens de overleve ring -Ou Jr-ob deze steen ge bruikt hebben als peluw. Korea twistappel tussen China en Rusland? In een bericht van de „New- York Times" uit Tokio wordt gezegd, dat volgens inlichtingen, die doo de commissie der V.N. werden verzameld, in het tijd vak waarin de verbonden tToe- pen een groot deel van Noord- Korea bezetten, er tengevolge van de Chinese inter" entie op Korea een grote breuk ontstond in de hoge leiding van het in ternationale communisme en Chinezen en Russen elkaar de macht over Korea betwisten. BEVELHEBBER VAN ACHTSTE AMERIKAANSE LEGER BIJ BOTSING MET JEEP GEDOOD. Luitenant-generaal Walton H. Walker, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, is bij een on geluk met zijn jeep om het leven gekomen. De jeep van de generaal passeerde een tegenliggende colonne op een gladde weg nabij Seoul. Een der auto's van de colonne week plotse ling zijwaarts uit en kwam met Walker's jeep in botsing. De generaal werd uit de jeep ge slingerd en er door overreden. De generaal was 61 jaar oud. Hij werd op 3 December 1889 in Belton (Texas) geboren. In tweede wereldoorlog was hij aanvankelijk bevelhebber van het Amerikaanse pantser corps, later van het twintigste corps. Hij was in 1943 tot 1945 in Europa, vocht in Normandie en nam later deel aar de strijd op Duits grondgebied. Hij voer de het twintigste leger aan toen dat Metz bevrijdde. In April 1945 werd hij tot It.-gener 1 benoemd. Van 1946 '48 was hij bevelhebber van het Amerikaanse vijfde leger in Europa en daarna ging hij naar Japan om zich aan het hoofd van het Achtste leger te stellen. OPMARS EN TERUG- TOCT'T. Toen het achtste leger naar Korea werd overgebracht om de Zuidelijken te helpen tegen de oprukkende Noordelijke troe pen, werd de generaal met de operaties belast. Hij leidde de eerste tactische terugtocht, daar na de zegevierende opmars, om daarna wederom te worden ge dwongen tot een terugtocht, die nog groter problemen bood dan de eerste. De generaal was een kundig militair, wiens capaciteiten door deskundigen hoog werden aan geslagen en wiens menselijkheid en strikte rechtvaardigheid bij de manschappen algemeen be kend was. Tot opvolger van Walker als bevelhebber van het achtste leger is benoemd lt.-generaal Metthew Ridgway, in dc twee de wereldoorlog bevelvoerend generaal van de 82ste luchtlan dingsdivisie en het 18de lucht landingscorps in Europa. Brand in Kindertehuis te Heelsum. Zondagavond ontstond brand in „Huize Heelsum" te Heelsum, een tehuis van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies. De brand ontstond in de schoorsteen van de conversatiezaal, die di rect werd ontruimd. De onge veer 50 kinderen, die in het tehuis aanwezig waren, zijn alle ondergebracht in het Rusthuis „Bergzicht". Doordat de brand weer zeer spoedig ter plaatse was, bleef de brand bepert tot waterschade en een opengebro ken plafond. JACOBS EXPOSEERT TE MIDDELBURG, Zaterdagmiddag is in aan wezigheid van een aantal geno digden, w.o. de burgemeester van Middelburg en Vlissingen, in het Kunstmuseum te Middel burg een expositie geopend 'van werken van de bekende kunst schilder Ger Jacobs, die onlangs 85 jaar werd. Ondanks zijn hoge leeftijd was de kunstschilder bij de opening van deze tentoon stelling persoonlijk aanwezig. De voorzitster van de Ver. „Voor de Kunst", mevr. EversKeg, heette de aanwezigen welkom en herinnerde er aan hoe Jacobs voor de laatste maal in Middel burg exposeerde, ongeveer 10 jaar geleden. Er werd toen een grote expositie gehouden, die over drie zalen verdeeld was. Namens een aantal vrienden van de kunstschiMer overhandig de mevr. Evers de heer Jacobs een geschenk en wenste hem veel succes met deze expositie. De voorzitter van het Kunst museum, ir H. de Lussanet de la Sablonière, opende de ten toonstelling officieel en zei hoe men vorig jaar regelmatig ex posities hield van schilders uit andere delen van ons land en hij was verheugd, dat nu een in Zeeland werkend schilder in het Kunstmuseum exposeerde. Spr. wees er op hoe de heer Jacobs zelf de schilderijen voor deze expositie uitkoos. Ook hij sprak de hoop uit, dat de heer Jacobs opnieuw succes zou hebben met deze tentoon stelling en bovendien hoopte spr., dat de kunstschilder nog veel voor de Zeeuwse kunst schilders zou kunnen doen. De kunstschilderes, mej. J. Hendrickx, ontving bloemen. INCIDENT TE DJAKARTA. De sinds enkele dagen heer sende wrijving tussen Ambo- nese Apri-militairen en voor malige Ambonese leden van de K.N.I.L. met de K.L.-status, ver oorzaakte Eerste Kerstdag een incident te Djakarta. Een aantal militairen van beider groeperin gen ontmoette elkaar op Kramat, waarbij een schietpartij ont stond. Een Ambonees van de K.L. raakte gewond. Toen zijn makkers meenden, dat hij ont voerd was, gingen ze het kam pement belegeren, doch dit duurde niet lang. Ondanks de aanhoudende vorst kon nog niet veel schaat sen gereden worden te Middel burg. De Middelburgse IJsclub slaagde er in door het onder water zetten van de tennisbanen op het Nadorstterrein een geïm proviseerde ijsbaan te openen, waar een groot aantal ouderen ca jongeren zich vermaakten. Nabij de Veerseweg op onder gelopen weilanden was de jeugd in grote getale in actie, terwijl op een ondergelopen stuk bouw terrein bij de semi-permanente school aan 't Zand eveneens velen schaatsten. Aan schaatsen op de vesten zal men vooreerst niet kunnen denken. Het gemaal heeft door de hoge waterstand op Walche ren nog gespuid, terwijl een ijs laag de vesten reeds bedekte. Hierdoor is het ijs onbetrouw baar en bovendien v.eelal van een slechte kwaliteit. Ondanks het bordje „IJs af gekeurd" hebben vele Vlissin- gers de schaatsen ondergebon den om op de Spuiboezem een baantje te trekken. Het ijs was echter nog niet van goede kwa liteit en vertoonde vele gevaar lijke plekken, zodat er tijdens de Kerstdagen nog waarschu wingsborden stonden, die echter door velen genegeerd werden. Te Goes heb n gisteren voor al velen schaatsen gereden op de vele bevroren plassen in de Poel. Het ijs is echter overal slecht en in dit opzicht zullen de Vesten ook niet best zijn als het ijs vrijgegeven wordt. MONUMENT „DOOR EEUWEN TROUW" WORDT VERVANGEN DOOR MERDEKA-BEELD. De eerste indruk, welke de stad Ambon bjj het binnenrijden op een bezoeker maakt, is die ener ontwrichte maatschappij een van vernieling ook: afgebrande huizen en onopgeruimde puin hopen. Daartussen leeft de bevolking, die geestelijk en materieel zware slagen te incasseren kreeg en een lange lijdensweg had te gaan. Aldus meldt de verslaggever van Aneta, die met een gezel schap journalisten op uitnodiging van het Indonesische ministerie van Defensie het eiland Ambon bezocht. Ongeveer tachtig procent van de stad Ambon is vernield de huis-aan-huis gevechten, 'er heer sten branden en het stads centrum werd uit zee bescho ten. In het stadscentrum is rond de onbeschadigde Missigit vrij wel alles kapot. Buiten de stad is de vernieling minder, doch ook hier ziet men verlei sporen van de strijd. Inmiddels gaat het le"en zich weer in normale ba nen begeven. Van de 8 kerken zijn er vijf vernield en men maakt thans noodkerken van Sagopalmnerf. Er is weer electriciteit, echter niet in de voormalige kweek school waar het grootste deel van de Nederlandse kolonie ver blijft. Sedert een paar dagen loopt de waterleiding weer. „VRIJHEID"-MONUMENT. Drie bulldozers zijn doende het puin, dat het verkeer be lemmert, op te ruimen. Het mo nument „Door Eeuwen Trouw" is men doende op te blazen, in plaats daarvan komt een „Mer- deka-monument. De eeuwenou'.e klok van het oude monument zal ter beschik king worden gesteld van de protestantse kerk van Ambon. De gehele Nederlandse kolo nie bestaat uit 200 personen. En kelen bevinden zich nog in de bergen. Enkele anderen wonen in de stad. De meeste Neder landers willen evacueren. De postverbinding met Ambon is nog niet opengesteld, slechts diensttelegrammen kunnen aan geboden worden. De voedsel voorziening is voorlopig verze kerd doordat de K.P.M. Ambon geregeld aandoet. Van normale verbindingen met de buiten wereld is nog geen sprake. „Ambon is een groot kamp", aldus de verslaggever. Ongeveer 20.000 burgers zijn in kampen ondergebracht. Zij krijgen gratis 250 gram distributierijst. De prijzen zijn ontzaglijk hoog. Het Roode Krrverleent hulp, wat ook zeer nodig is, want er zijn slechts 4 artsen en 150 man me disch personeel, terwijl er disen- terie heerst. RUSTIG OP AMBON. De verslaggever kreeg de in druk, dat het eiland Ambon rustig was. Overste Warouw verklaarde, dat de hoofdmacht der militairen van de republiek Zuid-Molukken (R.M.S.) uiteen geslagen is. Hier en daar waren nog verspreide gewapende groe pen, die echter geen gevaar voor rust en orde betekenden. Op de andere eilanden is de strijd eveneens beslist hoewel er hier en daar nog guerilla- activiteit is. Aneta's verslaggever had voorts een bezoek gebracht aan de ge vangenis waarin o.m, de minis ters der R.M.S. Gaspers, Pieters en Pattiradjawane zitten. Een eveneens in de gevangenis ver blijvende autoriteit zei, dat het grootste deel der Ambonese in tellectuelen noodgedwongen aan de R.M.S. meewerkte uit vrees voor represaillemaatregelen der rode en groene baretten. KONIJNEN TENTOONSTELLING TE MIDDELBURG. De Nationale Tentoonstellint van Konjjnen en Sierduiven, dit tijdens de Kerstdagen in de ge bouwen der Coöp. Veilings vereniging „Walcheren" te Mid delburg werd gehouden, heef' zich in een druk bezoek moge: verheugen. Het aantal uitgereik te ere-prijzen. bedroeg meer dat. 80, zodat we ons moeten be perken wat de uitslagen betreft, tot de voornaamste prijzen. Mooiste konijn van de ten toonstelling. Winnaar medaille H. M. de Koningin: J. van Pelt, Zegge, jonge voedster Alaska. Mooiste konijn op één na. Winnaar medaille gemeente Middelburg: P. Moerkens, Oud- Gastel, haaskleur Vlaamse reus voedster, jong. Mooiste tekening konijn. Win naar medaille Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zee land: L. J. Janssen, Souburg, zwart Ras, voedster, oud. Hoogst aantal punten één in zender. Winnaar beker Dommel se Bierbrouwerij: P. J. den Hol lander, Middelburg, collectie Hf vanas. Mooiste konijn grote rassen P. Moerkens, Oud-Gastel, haas kleur Vlaamse reus, voedstel jong. Mooiste konjjn midden rassen: J. van Pelt, Zegge, Alaska, voed ster, jong. Mooiste konijn kleine rassen: A. v. d. Muysenberg, Breda, zwart Tan, voedster, jong. Mooiste konijn lang-, kort- harige of dwergrassen: J. v. d. Buys, Zegge, Pool roodoog, voed ster, oud. Mooiste konijn lang- of kort- harige of dwergrassen op één na: E. A. de Bourgraaf, Mid delburg, Gouwenaar, Rex, ram, jong. DUIVEN. Mooiste vogel van de ten toonstelling. innaar medaille Z. K. H. Prins Bernhard; A. Maranus, Oostkapelle, oude duif, rode Saksische Eksterkropper, vedervoetig. Mooiste vogel van de ten toonstelling op één na. Winnaar medaille Commissaris der Ko ningin: J. Zweedijk, Vlissingen, jonge doffer, rode Saksische Ek sterkropper, vedervoetig. Mooiste vogel oud. Winnaar medaille burgemeester Middel burg: A. Maranus, Oostkapelle. Mooiste vogel jong. Winnaar medaille burgemeester Vlissin gen: J. Zweedijk, Vlissingen. Generaal Eisenhower zal het Astoria Hotel te Parijs gebrui ken als zijn eerste tijdelijke hoofdkwartier in zijn hoedanig heid van Atlantisch opperbevel- hbber. Geref. Kerk. Beroepen te Pernis, Greving te Zierikzee. ds S. .Lifi.uu& L/ÜÏ1' ^...^.i^lGDE NATIES IN KOREA. Met het drinken van water moet men in alle Oosterse landen voorzichtig zijn; zo ook in Korea. Daarom zijn op verschillende punten zakken opgehangen met chemisch gezuiverd drinkwater. Gretig wordt gebruik gemaakt van de mogelijkheid een frisse dronk te bemachtigen. Maar er moet nog veel gebeuren. Vrijdagavond is het gerestau reerde gedeelte van de Ned. Herv. Kerk te Tholen in een speciale dienst in gebruik ge nomen. Het fraaie kerkgebouw was vrijwel tot de laatste plaats be zet met een aandachtig gehoor, waaronder vele notabelen en kerkbesturen van kerken uit het eiland Tholen. De president-kerkvoogd, de heer P. J. Drooger, verwelkom de hen allen en we s rr in zijn openingswoord op, dat de restau- ratis nog niet klaar is en er nog heel veel hersteld zal moe ten worden eer het kerkgebouw in zijn geheel in gebruik geno men kan worden. Hij schetste vervolgens al het geen in het werk was gesteld alvorens tot restauratie kon worden overgegaan. Een grote handicap was wel het gebrek aan geld. In November 1946 was de toestand van de kerk zo ge vaarlijk geworden, dat er gron dig ingegrepen moest worden en Huiselijke samenkomst, die blijde ontroering bracht. Het Koninklijk gezin heeft Zaterdagmiddag met het perso neel van het Paleis Soestdijk, dat van het bureau van de staf van de inspecteur-generaal der Kon. Landmacht en het vlieg veld Soesterberg in totaal 400 mensen Kerstfeest gevierd. Het was een echt huiselijk feest, dat in een der versierde dienstgebouwen in een goed samenzijn werd gevierd. Het was een voorbeeld van een gezins- feest. Koningin en Prins hebben zich intensief bezig gehouden met de voorbereidingen, de Prinsesjes hadden 's morgens de grote kerstboom al versierd en ze mochten de kaarsjes zelf aansteken. De huiselijke sfeer werd mis schien wel het best getypeerd door het eenvoudige welkomst woord, dat Prins Bernhard sprak „ook namens mijn vrouw". Op een Kerstfeest worden de mooie, bekende kerstliederen gezongen. Zo ook hier. In samen zang, maar ook door een koor tje, uit het personeel, van hoog tot laag. Er was pianospel en Zeeuwse militaire oorlogs slachtoffers bijeen te Goes. Zaterdag hield de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers afd. Zeeland, een algemene jaar vergadering in het Schuttershof te Goes. Na deze vergadering werd een gezellige bijeenkomst gehouden, welke gefinancierd werd door de Vereniging „Ere Schuld en Dankbaarheid'. Ds A. W. M. Odé hield vooraf een korte toespraak en heette hierin allen hartelijk welkom. Het gezelschap onder leiding van de heer P. Romijn, vergast te de aanwezigen op enkele vrolijke schetsjes, die bijzonder in de smaak vielen. Ter verhoging van de vreug de werd door „Ere Schuld en Dankbaarheid" aan allen een kerstgeschenk uitgereikt. Met deze middag werd bewe zen de stevige band tussen „Ere Schuld en Dankbaarheid" en de Bond van Militaire Oor logsslachtoffers. Als afgevaardigde van het Hoofdbestuur van de B.N.M.O. was aanwezig de heer C. Em- men uit Amsterdam, die dit ge zellig samenzijn besloot met en kele woorden van dank aan het dagelijks bestuur van „Ere Schuld en Dankbaarheid". mevrouw Rosa Spier speelde harp. Maar het treffendst was toch stellig de Schriftlezing door H. M. de Koningin, die het Kerstevangelie naar Lucas ont roerend las. Prins Bernhard heeft een toe spraak gehouden, geheel pas send in de sfeer van de kerst viering, zoals een vader dat op plechtige ogenblikken in het ge zin kan doen. Een groepje kinderen van verschillende gezindte uit de omgeving, heeft een kerstspel, begeleid door harpmuziek, uit gevoerd. Chocolade en krenten bollen alsmede geschenken ac centueerden weer op andere wijze de feestelijke stemming. Het was een Kerstfeest, dat voor velen der aanwezigen herinne ringen zal hebben gewekt en voor allen blijde ontroering bracht. de noodkreet van het gemeente en het kerkbestuur vond in Den Haag weerklank. Veel dank was wel verschul digd aan de architect, de heer H. v. d. Kloot-Meijburg, de Rijksdienst van Monumenten zorg, de gemeente, de opzichters en ledereen, die aan de herstel ling heeft meegewerkt. Met het plaatsen van de grote Bijbel uit het oude kerkgebouw op de kansel van dit gerestau reerde gedeelte, verklaarde hij dit gedeelte van het kerkgebouw voor in gebruik genomen, welke plechtigheid door ds B. G. A. v. d. Wiel werd verricht. Als tekst had Ds v. d. Wiel gekozen: „En ik zal dit huis met heerlijkheid vervullen en in deze plaats zal ik vrede geven". Na deze preek werd Psalm 147 vers 1 gezongen en hierna dank te de predikant namens de ge meente de kerkvoogden voor al het werk, dat tot stand geko men is. Een speciaal woord van dank sprak hij uit voor de gever van de prachtige Bijbel op deze nieu we kansel. Daarna gaf hij het woord aan ds de Lint, die enkele woorden sprak als afgevaardigde van het classikaal bestuur van Zierikzee. Ds Brons sprak namens de Ring Tholen, terwijl als laatste spreker het woord voerde bur gemeester mr A. J. v. d. Hoeven, Als te doen gebruikelijk heb ben verschillende staatshoofden een Kerstboodschap uitgespro ken, die alle eindigen in „een zalig Kerstfeest", maar waarin wij weinig of niets hebben ge vonden van Kerstnas' blijde zekerheid waarvan Prinses Wil- helmina voor de radio sprak. De reis van het Koninklijk Paar naar Sankt Anton is door een lichte griep van Prins Bernhard uitgesteld. De „Cameronia" is met 1300 K.N.I.L.-militairen Zondag te Rotterdam aangeko men; de „Zuiderkruis" zal met 1600 repatriërenden waarschijn lijk Vrijdagochtend vroeg in de Maasstad arriveren. De voet balwedstrijd AmsterdamZwa luwen, waarvoor ruim 10.000 mensen de kou trotseerden, is geëindigd in een 20 overwin ning voor de Zwaluwen. Een Spaans militair vliegtuig is in een sneeuwbui omlaag gestort; de vier inzittenden kwamen om het leven. Bij een brand aan boord van een op de Theems liggend Zweeds schip zijn de kapitein en een officier omge komen. In Brazilië is een trein ontspoord, waarbij 17 personen om het leven kwamen; er waren honderd gewonden. PROTESTANTS INTERKERKELIJK THUISFRONT. Door de ontwikkeling der zaken ook in Indonesië is het Prot. Chr. Thuisfront dat zich het lot van de Prot. militairen aantrekt en waarin vrijwel alle Prot. kerkformaties in Nederland sa menwerken, gereorganiseerd. Het curatorium en het werk comité zijn opgeheven en daar voor in de plaats zijn gekomen een bestuur en een contactraad. In de contactraad hebben zitting de vertegenwoordigers der sa menwerkende kerken en organi saties, terwijl het bestuur wordt samengesteld uit twee vertegen woordigers van de organisaties, die ten behoeve van de militai ren werkzaam zijn (Ned. Mil. Bond Pro Rege en de Bond voor Oost en West), twee van de mi litaire organisaties (officieren en onder-officieren) plus twee personen, die buiten deze groe pen staan en dus geheel uit de burgerkringen komen. Daar naast hebben in het bestuur ook zitting de hoofdleger- en de hoofdvlootpredikant. De nieuwe Contactraad is gisteren geïnstalleerd in een der zalen van de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar mr F. L. S. F. Baron van Tuyll van Se- rooskerken is afgetreden als voorzitter van het werkcomité en dr W. G. Harrenstein werd gekozen als voorzitter van de Contactraad. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van Woensdagmorgen tot Woensdag avond. Ov-i' het algemeen veel be- 'ring met plaatselijk oige sneeuw, voornamelijk in de oostelijke helft van het land. Matige tot vrij krachtige Noord oostelijke wind. Langs de Wad- denkust temperatuur om het vrl:spunt, 'Iders lichte vo:ri

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1