Vrije meningsuiting bestaat niet in Joegoslavië* HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE. Schrik niet van dame met blauw-groene lippen! Chefarine De galeislaaf PUROL V\V|| Vrijwillige arbeid onder pressie* KORTE WERELDKRONIEK S Viervoudige bestrijding van pijnen en griep. Gezond èn lekker! Ook kleurenfoto's bij kunstlicht. POPULAIRE FOTOCURSUS Zaterdag 23 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Van onze speciale verslaggever Alfred van Sprang.) BELGRADO. Op de hoek van de Maarschalk Tito-boulevard en de boulevard van het Rode Leger probeert een oude man met een weegschaal een paar armzalige dinars byeen te scharrelen door voorbijgangers te wegen. De man heeft er plezier In als ik een opname van hem maak. Maar nauwelijks heb ik mijn camera ingesteld of een jongeman spreekt me ln het Duit* aan. „Vindt u dat zo interessant Ik knik Instemmend. Onbegrijpelijk haalt h\j zijn schouders op. ]Het bevalt hem kennelijk niet, dat ik me voor deze bedelaar Interesseer. „Er zijn betere dingen hier „Dat geloof lk graag". „Maar waarom maakt u juist daar een foto van „Vanwege het contrast". Het blijft allemaal duister voor hem. KRITIEK.... maar niet in bijzijn van derden. Een uur lang praten we daar op die drukke hoek in het cen trum van de stad. Er komen nog twee jongelui by. Alle drie stu deren ze met een staatsbeurs aan de Universiteit van Bel grado. Ze beweren geen van drieën communist te zijn. Daar mee bedoelen ze geen lid van de Communistische Party. Die is ook betrekkelijk klein en select nu de communisten aan de macht zijn. Er zijn niet meer dan een half millioen party le den. Maar acht millioen mensen zijn lid van het Volksfront. En dat is evenzeer een communis- tische organisatie. Persvrijheid. Ze willen van alles weten. „Bent u al lang hier....?" „Drie weken." „En wat zijn uw indruk ken. Dat is de algemene vraag. Ik geef er een vaag antwoord op. „Er zyn goeie en minder goeie dingen.... zoals overal in de wereld...." Dat beamen ze. „Wat vindt u minder goed..?" „Bijvoorbeeld de beperking van de vrijheid Daaruit ontstaat een lange discussie. Ze zijn het natuurlyk niet met me eens. Evenmin geven ze toe, dat er geen persvrijheid in hun land bestaat. „De kranten schrijven toch elke dag tegen de Sovjet- Unie „Zekermaar vallen ze ook wel eens maarschalk Tito aan of maatregelen van de rege ring Ontsteld kijken ze me aan. En ze geloven niet dat dergelijke dingen in andere landen wel ge beuren. T oekomstmuziek. Een oude man in een versle ten overjas sluit zich bij ons aan. „Misschien kan ik u van dienst zyn...." stelt hij voor, „de jongelui spreken blijkbaar niet erg goed Duits We praten verder. „Wat kost dat fototoestel..?" Dat brengt ons vanzelf op de hier Dat geef ik toe. „Heeft u de nieuwe universi teitsstad al gezieninforme ren ze, „die hebben vrijwillige arbeidersbrigades van jongeren in hun vrye tijd gebouwd". Ik ben er geweest. De geest drift van deze jonge mensen daar heeft me getroffen. Zelfs met de wetenschap, dat die vrijwilligheid maar een wassen neus is. De studenten zijn na melijk verplicht in hun vacan- tie mee te werken. Anders wor den ze van de studie uitgeslo ten. En een ander deel van de vrijwilligers zijn boerenjongens, die van het platteland wegge voerd worden en ln de stad te werk gesteld worden. „We hebben volledig vertrou wen in de jeugd...." verzekert Zo ziet het er allemaal even mooi uit; maarschalk Tito en (le minister van Scheepvaart dans en gemoedelijk met het volk en iedereen is tevreden. Maar het is niet elke dag feest in Joegoslavië. prijzen. Het valt niet te ont kennen, dat het leven erg duur is in Belgrado. Maar ze kijken er toch van op, dat ik voor één maaitijd evenveel moet betalen als zij voor een week eten in de gaarkeuken van de universiteit. En als ik ter vergelijking de prijzen in Nederland opsom zijn ze er toch wel even stil van. Vooral als ze vernemen, dat er geen bonkaarten meer zijn. „Maar het wordt hier ook wel beter...." verzekeren ze. Dat gelooft de oude man ook. In al les is hij het eens met de jonge lui. Het is vooral de schuld van de droogte. En van de comin- formstaten. Maar als over een paar jaar de eigen fabrieken ge noeg produceren wordt het al lemaal beter. „Het kan tenslotte niet in eens Men moet de industrie van de grond af opbouwen. Millioenen mensen hebben de laatste ja ren lezen en schrijven geleerd. Allerlei nieuwe instellingen zijn opgericht. Het gaat stap voor stap verder. „De mensen werken havd Een van de paradepaarden, waar mee men de zegeningen van het communistische regiem wil demonstreren, is de bouw van blok ken moderne arbeiderswoningen. Wat dat betreft zijn de arbei ders inderdaad be ter af dan ooit. de oude man, „wij ouderen heb ben afgedaanikzelf heb een pensioen en daar ben ik erg blij meewe moeten nu de nieuwe generatie de kans ge ven iets op te bouwen". De drie reageren daar niet op, Kritiek. Steenkoud neem ik tenslotte afscheid. „Goede reiswensen ze me. Dan slenter lk de drukke Maarschalk Tito-boulevard met de vele winkels op. Maar even later tikt iemand me op de schouder. Het is de tolk van zo even. „Waar die jongelui bij waren kon ik natuurlyk niet vrijuit sprekenverklaart hij. Hij is tenslotte een gepensionneerd ambtenaar en al kan hij van zijn pensioen niet uitkomen, hij zou het toch niet graag verlie zen. „Heeft u haast....?" „Nee „Laten we dan een kop koffie gaan drinken In het kille, ongezellige café doet hij me een heel wat min der rooskleurig verhaal. Met alle vooruitgang door het communis me hebben de arbeiders oog nooit zo weinig kunnen kopen. Een normale werkman telt niet meer mee. Steeds meer moet hij produceren om tenminste in aanmerking te komen voor extra-bonkaarten. Ook de boe ren zijn ontevreden. Met de certi ficaten, die ze voor hun oogst van de staat kunnen krijgen, kunnen ze maar bitter weinig in de winkels kopen. En de mid denstanders hebben het hele maal slecht. Velen leven van de verkoop van hun bezittingen. Winkeliers en ambachtslieden met een eigen bedrijfje wordt het leven steeds onmogelijker gemaakt door zware belastin gen. Bovendien hebben zij geen recht op bonkaarten voor le vensmiddelen en materiaal. „Er zijn tienduizenden men sen, die geen bonkaart krij gen...." voegt de man er aan toe. Dat is waar. Van de be volking van bijna zestien mil lioen hebben slechts ruim vijf millioen een bonkaart. Daar val len echter ook de boeren onder Die komen op andere manieren aan hun voedsel. Maar niette min moeten toch vele kleine lieden op de zwarte markt lo ven omdat ze in de ogen van de staat geen productief werk ver richten. Terwijl de onzekerheid omtrent de vraag, of China en trouwens het gehele Sowj et- blok voor de naaste toekomst met vijande lijke of vreedzame voornemens zijn bezield, onverminderd voortduurde, hebben de Ver enigde Staten maar vast het zekere voor het onzekere genomen en zijn begonnen zich op het ergste voor te bereiden. Dat is de be tekenis van de door Truman afgekondigde „nationale noodtoestand". Deze komt neer op een soort voor-mobilisatie, niet alleen voor het leger zelf, maar ook voor de in dustrie. Enorme sommen worden voor de bewapening besteed. Reeds voordat de noodtoestand werd afgekondigd, werd het totaal der militaire uitgaven van de Ver enigde Staten voor het lopende belasting jaar op 50 milliard dollar geschat, d.w.z. 330 dollar (1250 gulden!) per hoofd (man, vrouw of kind!) van de Amerikaanse be volking. Daar zal dus nu nog wel het een en ander bijkomen. Truman wil de strijd krachten zo spoedig mogelijk opvoeren van 2.500.000 tot 3.500.000 man en verder binnen een jaar o.a. vijf maal zoveel vliegtuigen en vier maal zoveel gevechtsvoertuigen produ ceren. Om deze geweldige plannen te ver wezenlijken is een bureau voor defensie mobilisatie opgericht, aan het hoofd waar van de groot-industriëel Charles Wilson komt te staan. Uiteraard eisen deze plannen grote offers van het Amerikaanse volk. Velen zullen in dienst geroepen worden, anderen langer moeten werken, allen meer belasting moe ten betalen en het moeten doen zonder de dingen, waar zij op gesteld zijn, heeft Tru man gezegd. Maar de Amerikanen zijn tot deze opofferingen bereid. Zij hopen er, naar Trumans woorden, de Sowjets mee te over tuigen, dat zij met agressie niets te winnen hebben en beter vreedzame besprekingen kunnen voeren. Indien de Sowjet-Unie het momenteel nog niet op een oorlog wil laten aankomen, dan zijn deze maatregelen wel geschikt om haar daar ook voor de toekomst van af te houden. Als zodanig vormen zij ook een wel kome versterking voor de door het Kore aanse échec zo deerlijk verzwakte Weste lijke positie met het oog op de straks op voorstel van Rusland te houden Viermo- gendhedenconferentie over het Duitse vraagstuk. Kan zo enerzijds Amerika's nieuwe krachtsinspanning o.a. dienen om bij de komende conferentie indruk te maken op de Sowjets, anderzijds doet het verloop van de besprekingen te Brussel vermoeden, dat de Verenigde Staten hen toch ook met het oog op diezelfde conferentie enigszins wen sen te ontzien. Want wel werd in de Bel gische hoofdstad thans, anders dan in Octo ber te Washington, overeenstemming be reikt over het beginsel van Duitse deel neming in de Atlantsche strijdmacht, maar daar bleef het dan ook by. Enige aandrang, dat deze deelneming nu ook spoedig werke lijkheid moet worden, werd door Acheson niet uitgeoefend, wellicht ook, omdat de Verenigde Staten voorlopig zelf nog niet in staat zijn veel troepen naar Europa te zen den. En gezien de gereserveerde houding van de West-Duitse bondskanselier Adenauer en de volkomen afwijzende houding van de oppositieleider Schumacher zullen er zonder sterke Amerikaanse druk nog wel maan denlange onderhandelingen nodig zijn, voor dat het werkelijk ernst wordt met de Duitse herbewapening. Dit heeft overigens het voordeel, dat de te Brussel tot Atlantisch opperbevelhebber benoemde generaal Eisenhower en de nog niet bekende leider van de oorlogsproductie, die naast hem zal komen te staan, dan in tussen gelegenheid zullen hebben gehad om werkelijk een strijdmacht op te bouwen, waarin de Duitsers ingeschakeld kunnen worden. Een al te spoedige bewapening der Duitsers zou immers op Rusland wel eens als een rode lap op een stier kunnen wer ken, nog voordat er in West-Europa verder iets zou zyn om die stier tegen te houden. Dat de Russen zich sterk bedreigd zouden gevoelen door een West-Duitse herbewape ning blijkt wel uit de nota's die zij dezer dagen aan Londen en Pary's terzake deden toekomen. Intussen werd de toestand in het land, waar de gebeurtenissen hebben plaats ge vonden, die tot heel deze koortsachtige acti viteit de aanleiding zijn geweest: Korea, nog niet veel duidelijker. De Verenigde Naties hebben een commissie van drie vertegen woordigers benoemd om te onderhandelen over het staken van het vuren in Korea, maar rood-China heeft tot dusverre op de voorstellen van deze commissie nog niet eens antwoord gegeven. Het houdt vast aan zijn stelling, dat tegelijk ook over Formosa en de toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties moet worden onder handeld. Hiertoe is de commissie echter niet bevoegd en de Verenigde Staten verzetten zich bovendien standvastig tegen elk voor stel in die richting. En zo blijft de situatie in Korea onopgelost en de wereld ook in deze dagen voor Kerstmis in een duisternis gehuld, die alleen het licht van Christus zelf vermag op te klaren, die immers alleen bij machte is werkelijke zekerheid voor onze kerheid in de plaats te stellen. Verbetering. Er zijn meer klachten. Zonder vorm van proces ver dwijnen mensen in de gevange nis. Een brief uit het buitenland wekt dikwijls al de achterdocht van de politie op. Huisbewaar ders moeten dergelijke dingen direct melden. Men kan wel kri tiseren, maar niemand waagt het in het bijzijn van derden. En zo zijn er vele kleine dingen, die het leven onaangenaam ma ken voor degenen, die niet met hun hele persoon het commu nisme aanhangen. En dat zijn er velen. „Daar merkt u weinig van. als u hier zo een paar weken bentbetoogt de oude man met een ernstige trek op zijn ge zicht. Daar heeft hij gelijk in. Maar aan de andere kant is er de laatste tijd een onmiskenbare verbetering waar te nemen. Men laat de mensen iets meer vrij heid. Zes maanden geleden zou hij het niet eens gewaagd heb ben met me te praten in een café. En wie toen in dienst van een buitenlandse firma was werd speciaal door de politie in de gaten gehouden. De toena dering tot het Westen heeft aan dergelijke toestanden toch een einde gemaakt. Maar 't blijft moeilijk in Joe goslaviëzucht de man, „en nu met de winter voor de deur „Maar het eerste voedsel uit Amerika is toch aangekomen Schamper lacht hij. „Dat welmaar wat zul len wij daarvan krijgen?" Die twijfel koesteren velen. Men weet uit bittere ervaring hoe weinig er van een gelijke distributie in Joegoslavië te recht komt. Aan beloften hecht men geen waarde meer. Men wil de feiten zien. „Eerst de partijleiders dan het leger .en de politie.... vervolgens de schokwerkers en als er iets overblijft komen wij!" Dat is de gebruikelijke volg orde. Men hoopt, dat het nu an ders zal gaan. Maar als het niet zo is zullen weinigen zich er over verbazen. (Nadruk verboden.) Wilson in functie. Charles Wilson, president van de „General Electric", is in func tie getreden als directeur van de mobilisatie voor de defensie. Hij heeft generaal Clay, de vroegere militaire gouverneur ln Duitsland en Sidney Weinberg, een New Yorkse bankier, als zijn assisten ten benoemd. Stichting van de Arbeid beperkt activiteit Nu de sociaal-economische raad zijn werkzaamheden heeft aange vangen, heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid besloten zijn activiteit te beperken, ter vermijding van dubbel werk. Niettemin zal de Stichting van den Arbeid blijven functionneren als toporgaan van het vrije over leg tussen de centrale organisa ties van werkgevers en arbeiders. Ook de bemiddelende taak van de Stichting van den Arbeid zal wor den '.voortgezet, zowel ten aanzien van landelijke vraagstukken als ten aanzien van problemen, die in bepaalde bedrijfstakken, c.q. on dernemingen mochten rijzen. Het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland heeft voor het Kerstfeest fruit- pakketjes gezonden aan oorlogs gewonden en -Invaliden, die thuis worden verpleegd. (Ingez. mededeling advert.) De vier geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" verenigd, brengen dikwijls baat, wanneer een ander middel (aalt. Tezamen werken zij dan ook bijzonder krachtig en weldadig. TEGEN PUNEH EN CRIEP.JO TABLETTEN 4 73 *T-"cz. mededeling, - Een huwelijk van Prins Boude wijn? Volgens het onafhankelijke linkse blad „Combat" zou ko ning Leopold van België de graaf van Parijs, pretendent van de Franse troon, gevraagd hebben of hij bereid zou zyn een huwelyk van zijn oudste dochter, prinses Isabella, met prins Boudewyn te overwegen. Prinses Isabella studeert op het ogenblik wijsbegeerte te Parijs. Zij is 18 jaar. Boycot ia Indonesië op 28 December? „Op 28 December zullen in ge heel Indonesië demonstraties in de vorm van een algemene staking worden gehouden, indien Irian niet bij Indonesië wordt gevoegd", aldus de voorzitter van het strijd- oomité Irian, Latoemahina, op een vergadering te Makassar. Tevens zal de opzegging van de R.T.C.- overeenkomst geëist worden. De zelfde dag wordt een boycot be gonnen t.a.v. de Nederlandse pro ducten. Deze zullen verkocht noch gekocht worden, totdat Irian tot Indonesië zal behoren. De boycot zal niet tegen vitale bedrijven, zo als scheepvaart-, vliegtuig-, elec- trlciteits- en gasmaatschappijen, gericht zijn. In de wandelgangen van het In donesische parlement vernam Aneta, dat ernaar gestreefd wordt, dat de dertien Aziatisch» landen, die gezamenlijk met Indo nesië de zgn. dertien landen-reso- lutie inzake Korea ondertekenden, aan de zijde van Indonesië zullen staan bij de oplossing van het vraagstuk-ïrian. Het laboratorium voor vreed zaam atoomonderzoek, voor da voorbereidende werkzaamheden waarvan de programma- en be grotingscommissie dar Unesco reeds gelden heeft uitgetrokken, zal waarschijnlijk in Frankrijk. Zwitserland, Nederland of België worden gebouwd. (Ingez. mededeling, advert.) Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht geneest J rP,-ü Jl EERST NOG WAT THEORIE. Op grond van de te Brussel ge voerde besprekingen zal wellicht binnenkort een grondstoffendirec- toraat worden opgericht, dat on der Frans-Engels-Amerikaanse leiding zal staan en tot taak zal hebben de grondstoffen onder de vrije landen te verdelen. FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS 43) —o - Deze portier, een Griek u.t Tyrië, was goed op de hoogte van wat er dreigde, op fluister toon vervolgde hij: Misschien kent u Corbulo nog niet zo goed als wij hem kennen. Marcus verzamelt n.l. alle, hem door de visser Petrus verstrekte gegevens en deze mogen tot geen prijs in ver keerde handen vallen. Lucas wil ze van het Aramees in het Grieks vertalen. Uw vrienden zult u vermoedelijk aantreffen in het huis van Marcus. Zijn ze daar niet, gaat u dan naar de kleine kapel in de Singonstrrat dicht bij het Pantheon. Eigenlijk is het een kelder, uitgehouwen ln de voet van de Mont Silpius. Paulus van Tarsen, Simon Pe trus, Barnabas en anderen Uit de moedergemeente van Jeru zalem, hebben daar gepredikt en godsdienstonderwijs gege ven. Virginius bedankte hem eu vertrok. Dat men hem Dominus noemde, vond hij niet prettig, hy was een slaaf en geen heer Hy besloot eerst naar de ka pel te gaan. Het bevreemde hem dat Montanus en Reginus daar te vinden zouden zijn. Hij liep er heen door de schaduwrijke koelte van de Colonnade om vervolgens de Via Ravina te ne men, waarvan een dwarsstraat hem bracht langs een winkel, waar men, blijkens een bronzen uithangbord kon bekomen „Boe ken, papyri, perkamenten, inkt, rieten pennen enz." Bij het binnentreden klonk hem een welbekende stem in de oren. Zich omkerende had hij een blijde verrassing: het was Lucas! Opgetogen liep hij op z'n vriend toe, en na hem omhelsd te heb ben, hield hij hem op armlengte van zich af en zei: Je bent niet veel veran derd, Lucas. Alleen je baard had mij, een seconde slechts, op een dwaalspoor gebracht. O, die! Ja, maar die komt me tegenwoordig heel goed van pas bij wijze van masker. En Virginius, jij bent precies de man, die ik zoek. Ik had wer kelijk al plan, om je in je wo ning aan de rivier op te gaan zoeken. Herinner jij je nog dat je mij het gebruik van je bi bliotheek aanbood voor mijn taalstudie? Geldt dat aanbod nog? Maar alvorens je antwoord te geven, wil ik je in alle ernst vragen: bedenk je goed, want het is gevaarlijk, heus gevaar lijk voor wie een Christen thans gastvrijheid verleent. Vriend Lucas, niet alleen mijn huis, ook ik zelf ben ge heel tot je beschikking! Maak er vrij gebruik van. En hoe staan de zaken in Philippi? We hebben moeilijke da gen gehad, maar ook aange name. Van mijn reizen zal ik je later vertellen. Ik wil je graag wat laten horen over Lydia van Thyatire, een purperverkoop ster, die met haar ganse gezin is gedoopt. Zij heeft het Evan gelie van Christus met blijd schap aangenomen en stelde haar huis gastvrij open voor Paulus en Silas, toen die uit de gevangenis bevrijd waren. Intussen wachtte de boekver koper op de verlangens van zijn bezoekers en Virginius vroeg hem een hoek over de land bouw. Verbaasd vroeg Lucas hem: Wat nu, ga je boer wor den? Neen, antwoordde Virgi nius lachend, maar mijn vrouw heeft mij een buitenhuisje ca deau gedaan en nu wil ik toch wel iets van het boerenbedrijf weten. Kom, zei Lucas, nadat zijn vriend het gewenste boek had ontvangen, ik verlang naar je woning, om daar te horen, hoe je het na onze laatste ontmoe ting gehad hebt Al spoedig waren zij bij d8 bronzen zuilen voor de ingang van Tanna's vroegere atelier, en gingen terstond na de avond maaltijd naar de bibliotheek, waar zij zich ln gemakkelijke zetels neerzetten en Lucas ver slag deed van zijn reizen sinds zijn vertrek uit Antiochië. Dit relaas eindigde met mededelin gen over Cobulo's houding als gouverneur-generaal van Syrië: Die maakt thans onze grootste bezorgdheid uit. Niets zal hem weerhouden in het be reiken van zijn doel. En dat is, behalve de vervolging der Christenen, het verbranden van alle schrifturen betreffende hun Meester en Zijn leer. Corbulo heeft overal zijn spionnen, en dat zijn er niet weinig. Ik huiver voor het lot van onze broeders die naar Rome overgebracht worden. Maar hoe moedig zijn ze! Ik denk aan hun volharding in het verzamelen van alle gege vens, afkomstig van degenen, die in de tijd van Christus' ver blijf in Palestina leefden of die zelf met hem omgang gehad hebben. Die gegevens, ordelijk te boek gesteld, moeten te zij ner tijd de heilige oorkonden worden voor hen, die na ons komen. Op 't ogenblik zijn al mijn papieren In Marcus' huis. Mijn huls staat voor je open, herinnerde Virginius hem. (Wordt vervolgd.) Zoals wij meedeelden in ons vorig artikel over de kleurtemperatuur van de kleuren film, is de daglicht-kleurenfilm afgestemd op een kleurtemperatuur van 55006000° Keivin. Het is dan ook onmogelijk om op deze film b.v. kunstlichtopnamen te maken. De kleurtemperatuur van kunstlichtlampen is n.l. veel lager en men zou hiermee dus een overwegend rood licht verkrijgen. Om nu de mogelijkheid te scheppen om ook bij kunstlicht kleurenfoto's te maken heeft men een speciale kunstlicht-kleurenfilm vervaar digd, afgestemd op 3200° Keivin, welke kleurtemperatuur de 100-uren fotolampen geven (o.a. de Argaphotolampen)Met deze film bereikt men dus de beste resultaten met een of meer van genoemde lampen. Op verzoek van vele briefschrijvers, die speciaal over de kleurentemperatuur inlich tingen wensten, geven wij hieronder enige kleurtemperaturen, waarbij vermeld moet worden dat, wanneer de kleurtemperatuur hoger Is dan die waarvoor de film gevoelig is, de kleur blauwer wordt en omgekeerd. Kunstlicht: Gewone gloeilampen 2900° K. Argaphotolampen 3200° K. Photolitalampen 3500° K. Flitslampen 4000° K. Daglichtlampen 5000° K. Zonlicht: 14 2 uur voor zonsondergang of na zonsopgang 5000° K. Zon en blauwe hemel5900° K. In de schaduw 14 2 uur na zons- op- of voor zonsondergang 6000° K. Betrokken of nevel achtig weer 7500° K. Bij blauwe lucht in de schaduw 9 4 10000° K. Voor hen die plannen hebben hun krachten te beproeven met de kleurenfilm, raden wij aan zich het bovenstaande goed te realiseren en dit eventueel uit te knippen. Hierbij kunnen wij nog opmerken dat de invallen de kleur beïnvloed kan worden door filters; een te hoge kleur temperatuur wordt b.v. gecorri geerd door een heel licht oranje filter. Is de negatief-positief kleurenfilm nu opgenomen, dan wordt deze ontwikkeld; de kleurcomponenten krijgen in de ontwikkelaar hun kleur, terwijl het belichte zilver een zwarting krijgt. In een volgend bad wordt de zwarting weggebleekt en houden wij een doorzichtig, ge kleurd beeld over, waarvan me nig amateur die het voor de eerste keer ziet zal schrikken. Want.,.. BLAUW GROENE LIPPEN! De kleuren kloppen niet, wij hebben hier n.l. negatieve (com plementaire) kleuren. De blau we lucht Is roodachtig, terwijl de lippen van de dame die wij fotografeerden blauw-groen zijn. Inderdaad een gek gezicht, XXXV. waaraan wij wel even moeten wennen, maar overigens is het niet veel anders dan bij de zwart-wit fotografie waar wit op het negatief zwart is en om gekeerd. Ook hier krijgen wij dus kleuren die juist het tegen overgestelde zijn van de origi nele kleuren, omdat hiervan Immers straks de afdrukken ge maakt moeten worden. DB GEVOELIGHEID VAN DE FILM. Zoals wij nu allen wel weten, bestaat er een zeer groot ver schil in de gevoeligheden van zwart-wit films; de ene film kan soms wel 4 maal zo kort belicht worden als een andere. Hoe snel de films zijn kunnen wij zien aan het aantal graden Din. of Scheiner dat op de film ver meld wordt en elke 3° verschil betekent 2 maal zo lang of kort belichten. Ook kleurenfilms hebben een bepaalde filmgevoeligheid, wel ke op dezelfde manier wordt aangeduid als bij de zwart-wit films. De kleurenfilm nu heeft een gevoeligheid van 13 4 14/10 Din, dit betekent dus dat wij aanmerkelijk langer moeten be lichten en wel 4>.v. 2 maal zo lang als een film van 17/10 Din en 4 maal zo lang als een film van 20/10 Din. Tot zover de theorie over dit onderwerp; volgende week volgen enige practische tl;» voor het ma ken van goede kleurenfoto's, ter wijl dan ook de foto van deze week ter sprake komt

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3