NIEUWS Westelijke mogendheden antwoorden de Sowjet-Unie SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voorshands: protest. Wèl praten, maar niet alleen over Duitsland Kraamkliniek wordt op 1 Juli opgeheven Gelijk subsidie voor particu liere beroepskeuzebureaux Fruitkwekers kregen diploma Discussie over het verlaten van Scheldewoningen Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. tti fel. >438, bij geen gehoor voor advertenties >970, voor redactie 1<a5. Giro f74289. Kantoren: VlissingenVan der Manderestr. 40, Tel. 7754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie K09, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Djjkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1*48 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 eent per mjn. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 28 DEO. 1950 Met vaste medewerking vant Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelingc; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Mellskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.47 u., onder 16.32u. Maan op 15.57 u., onder 9.30 u. V.M. 11.23 u. Hoogwater op Zondag 24 Dec.: Vlissingen: 1.50 u. 1.92 m., 14.04 u. 1.90 m. Terneuzen: 2.20 u. 2.10 m., 14.29 u. 2.08 m. Wemeldinge: 3.35 u. 1.66 m„ 15.47 u. 1.64 m. Zierikzee3.21 u. 1.40 m., 15.35 u. 1.38 m. Tn een drietal voorgaande arti- kelen hebben wü naar aanlei ding van een incidenteel samen gaan der niet Rooms-Katholieke partijen (behoudens de V.V.D.) onderzocht, of er een practische mogelijkheid bestond voor een duurzamere samenwerking tussen deze groepen (met uitschakeling der communisten en met inbegrip van de V.V.D.) en of er tekenen waren, dat men daartoe over en weer bereid zou zijn. Deze vraag hebben wij, zij het in zeer voor zichtige vorm, bevestigend beant woord. Is daarmee nu echter ook de richting aangegeven, waarin de staatkunde der Prot. Chr. partijen in Nederland zich bewegen moet? Wanneer men hierop zonder meer ja zou zeggen geloven wij, dat men de zaak wel wat al te een voudig beziet. Het gaat er immers voor deze partijen niet om, het koste wat het kost, weer een vol waardige plaats in een Neder lands kabinet in te nemen. Hun doel is hoger: de stem van het Evangelie te doen horen over de politieke vraagstukken en die stem zo mogelijk gelding te ver schaffen. Wij betwisten niet dat 't daartoe onder bepaalde omstandigheden nuttig zou kunnen zijn deel te ne men aan de vorming van een mi nisterie. Wel zal men zich daarbij goed voor ogen moeten houden, dat de samenstelling van een ka binet, voor welks beleid men vol ledige verantwoording zou kun nen nemen, vrijwel tot de onmo gelijkheden moet worden gere kend. Doch bij overeenstemming over een redelijk program zou het toch wenselijk kunnen zijn en kele ministersposten te bezetten om althans aan die departemen ten de invloed van eigen begin selen te kunnen verzekeren. Zelfs zijn wij van mening, dat de incidentele deelneming aan een kabinet zonder Rooms-Katholie- ken zijn nut zou kunnen hebben om de positie van de Prot. Chr. partijen als „derde macht" in het Nederlandse politieke leven te herstellen. AA en blijve zich er daarbij ech- J-VA ter van bewust, dat ondanks alle aan de dag getreden tegen stellingen, de Rooms-Katholieken ons nog altijd nader staan dan de partijen, die van geen religieu ze invloed op de staatkunde weten willen. Hoe veroordelend men ook moge staan tegenover b.v. de onlangs door een officieel dogma bekrachtigde Maria-verering, men vergete niet, dat hiermee eigenlijk niets nieuws aan de dag trad. En anderzijds geeft een geschrift als de enkele maanden geleden ver schenen Encycliek „Humani ge neris" toch te zien, dat ook in de R.K. kerk nog gestreden wordt tegen tal van dwalingen, waar tegen ook wij ons verzetten. Wan neer wij er in zouden kunnen sla gen de „rechter"vleugel in de K.V.P., die nog altijd meer voor samenwerking met de Prot. Chr. partijen dan met de socialisten voelt, de overhand te helpen be zorgen, dan zou daarmee een mo gelijkheid tot een beter samen gaan geopend zijn dan met de so cialisten. Al willen wij niet na laten hier onmiddellijk bij te voe gen, dat onze ogen nooit meer gesloten mogen worden voor de duidelijk afvallige elementen in de R.K. Kerk en wij ook nimmer de lessen meer mogen vergeten, die de K.V.P. ons zelf door het moed willig verbreken der vroegere samenwerking geleerd heeft. De oude coalitie wensen wij dan ook geenszins terug, maar een samen werking op zakelijke basis lijkt ons niet in alle omstandigheden verwerpelijk. Tnmiddels geloven wij, dat het zo ver nog niet is: de Rooms- Katholieken varen nog altijd me de met de rode koers, waarop zij slechts een beperkte invloed kun nen uitoefenen. En zolang dat het geval is geloven wij stellig, dat de Prot. Chr. partijen niet mogen ophouden terwille van de Chris telijke vrijheid keer op keer fel protest aan te tekenen tegen het rampzalige beleid, dat thans in zovele opzichten door zovele „die naren der Kroon" wordt gevoerd. Daarbij gedachtig zijnde, dat het Woord zelf een kracht Is, die de invloed van vele ministersposten te boven gaat. Dc strijd in Korea laait weer op Grote Chinese en Noord-Kore- aanse legers, totaal 110.000 man, hebben Vrijdag een aanval ge daan op het laatste bolwerk der V.N. boven de 38ste breedtegraad bij Hoengnam, doch moesten te rugwijken voor de hagel van ko gels en bommen van oorlogssche pen, vliegtuigen en artillerie. Het dodelijke vuurgordijn schiep een „niemandsland" voor de prikkel draadversperring en loopgraven van de verbonden grondtroepen. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben de Sowjet-Unle meegedeeld, dat zij bereid zijn samen met haar de mogelijkheid van het vinden van een basis voor een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken te onderzoeken. Zij voegen hieraan echter toe, dat de nauwe basis van een con ferentie over dêmilitarisering van Duitsland, zoals is voorgesteld, geen uitzicht biedt op een werke lijke regeling van de geschillen. De drie regeringen verklaren zich bereid tot het aanwijzen van vertegenwoordigers om een voor China verwerpt voor stel tot staken van het vuren China heeft het voorstel van de Ver. Naties tot het staken van het vuren in Korea verworpen. De Chinese minister van buiten landse zaken, Tsjou en-Lai, noem de het voorstel onwettig, omdat de Chinese communistische dele gatie naar de V.N. niet bij de op stelling ervan betrokken is ge weest. Vastgehouden wordt aan de voorwaarden: terugtrekken van de buitenlandse troepen uit Korea en van de Amerikaanse vloot uit de wateren van Formosa en toe lating tot de V.N. Houdt Nederland zijn belofte inzake Nieuw-Guinea? Volgens een correspondent van Reuter heeft een hoge Nederland se officiële woordvoerder in Den Haag nadrukkelijk de suggesties in Indonesië en elders ontkend, volgens welke Nederland voorne mens is zijn belofte om de sou- vereiniteit over westelijk Nieuw- Guinea op 27 December aan In donesië over te dragen te breken. „Wij verlangen zeer naar een op lossing van dit vraagstuk", zo zei- de de woordvoerder, „doch wij zouden er sterk de nadruk op wil len leggen, dat er geen enkele be lofte tot overdracht van de sou- vereiniteit is gedaan." Roem en Jamin zijn uii Indo nesië teruggekeerd en de bespre kingen beginnen vanmorgen .weer. Indonesische soldaten schoten vijf personen neer. De Indonesische militaire com mandant van Bandoeng, overste Amon, heeft medegedeeld, dat hij over het gezamenlijke com muniqué, dat zou worden uit gegeven, over de gebeurtenissen op het sportterrein op Zondag middag, niet tot overeenstem ming kon komen met de Neder landse command': t, overste van der Hurk. In het communiqué van Amon wordt o.m. gezegd, dat tijdens de voetbalwedstrijd leden van de Apri toegang tot het terrein verzochten, welk verzoek een handgemeen tot gevolg had. Daarbij raakte een lid van de Apri gewond. Een officier van de Kon. Landmacht en leden van de militaire politie tracht ten tussenbeide te komen, doch vergeefs. Enige leden van de Apri vluchtten naar een dicht bij gelegen post van de Apri, waarna zij bewapend terugkwa men. Vervolgens - uurden zij in het wilde weg, waardoor vijf personen dodelijk werden ge troffen. Het communiqué _besluit, dat tegen schuldige leden van de Apri maatregelen zullen worden genomen. beide kanten aanvaardbare basis te vinden voor een conferentie van de vier ministers van buiten landse zaken. Het hoofdkwartier der V.N. te Lake Success stellen zij voor als de geschiktste plaats daartoe. Zij verklaren, dat de enige Duitse militaire macht, die op het ogenblik bestaat, degene is, die maanden geleden in de Sowjet- zöne is gevormd en op militaire wijze met artillerie en tanks wordt opgeleid. In de nota's wordt verklaard, dat de eigenlijke moeilijkheid niet H. M. de Koningin spreekt Kerstrede uit. H. M. de Koningin zal Maan dag a.s. Eerste Kerstdag, te 13 uur een rede uitspreken, die door de beide Hilversumse radiozenders zal worden uitge zonden. Vandaag Zaterdag 23 Decem ber zal op Paleis Soestdijk om half drie een Kerstviering met het gezamenlijk persoreel plaats vinden, waarbij H. M. de Ko ningin het Kerstevangelie zal voorlezen en Z. K. H. de Prins een korte toespraak zal houden. Een gedeelte van deze viering •zaï per radio worden uitgezon den, via Hilversum II Zaterdag om half drie en via Hilversum I Zaterdag om kwart over zeven. het Duitse probleem is, doch de algemene houding, die de regering van de S.U. sinds het einde van de oorlog heeft aangenomen. Gevangenisstraffen geëist tegen K. P.ers, die N. S. B.-ers liquideerden. De auditeur-milii ,ir van de Arnhemse Krijgsraad, mr van den Bosch, heeft tegen een groep K.P.-ers, welke op 8 April 1945 in het Staatsbos te Staphorst een viertal N.S.B.-ers heeft ge- executeerd, de volgende gevan genisstraffen geëist: tegen de gewezen eerste luitenant C. H. B. uit Bussum, die de commandant van deze groep was, 6 maanden en tegen de 3 ondergeschikten van E. uit Oldebroek, K. uit Haarlem en van der L. uit Zwolle ieder 2 maanden, alles onvoorwaardelijk. De gefusilleerden waren 2 landwachters, de echtgenote van een landwachter en een 15-ja- rige jongen, allen gewoond heb bende te Den Hulst (bij Stap horst). Deze mensen werden gevangen genomen in een boer derij, van v/aaruit werd gescho ten op de groep, die contact had gemaakt met Franse parachutis ten, welke daar waren geland. In de boerderij, die stormen derhand moest worden geno men, werd de schutter, de man van mevrouw Santing, onmid dellijk neergeschoten, De ande ren, die eveneens wapens droe gen, werden medegenomen. Daar er veel Duitsers ii de buurt waren, wenste de Franse com mandant terstond van positie te veranderen. Met de gevangenen wist men echter geen raad en na langdurig overleg met de Franse commandant werd be sloten allen te fusilleren. Uitspraak op 3 Januari. Bouwsto p wordt ver lengd tot 1 Februari Schaarste aan materialen te verwachten. Om bet noodzakelijke even wicht op de bouwmarkt te be houden, zal de enige tjjd geleden aangekondigde bouwstop worden verlengd tot 1 Februari a.s. Deze mededeling deed minister in 't Veld in een rede in het „Bouwcentrum" te Rotterdam. De stijgende lonen en prijzen zullen ook stijgende kosten voor de woningbouw meebrengen en met een schaarste aan materialen moet rekening worden gehouden, Hij wees erop, dat i.v.m. het niet toereikende aanbod van hout van Finland en Zweden aan West- Europa weer houtvervangende materialen zullen moeten worden gebruikt. Ook voor ijzer en staal zag hij dergelijke moeilijkheden. Wat het bouwprogramma be treft, zal opnieuw bekeken moe ten worden, of het plan in volle omvang kan worden uitgevoerd, De minister meende, dat het mo gelijk is, dat men op het vrijlaten van de bouw van scholen, kleuter scholen en gymnastieklokalen zal moeten terugkomen. De bouwkosten dienen vermin derd te worden, anders zullen er minder woningen gebouwd moeten worden. Ook de Rijksbijdragen en premieregelingen kunnen niet worden verhoogd. Wegenwacht rijdt Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag niet. De A.N.W.B. deelt mede, dat de Wegenwachten Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag in de ge legenheid zullen worde gesteld deze familie-feestdagen in hui selijke kring door te brenge i. Tweede Kerstdag rijden de gele pechrijders van 10 tot 5 uur, op Oudejaarsdag van 8.30 tot 5 uur. Middelburgse raad aanvaardde begroting 1951. GEEN INVOERING VAN HET AMBTSGEBED. In een bewonderenswaardig tempo heeft de Middelburgse raad zich gistermiddag door de gemeentebegroting 1951 heengewerkt. In nauwelijks drie uur tijds werd alles doorgewerkt en even na v|jf uur viel de hamer voor de laatste maal en kon de burgemeester, mr dr N. Bolkesteln, constateren, dat de begroting z.h.s. en met aantekening, dat enkele leden tegen enkele posten hadden gestemd, was aangenomen. Hierdoor is ook het besluit gevallen, dat de ge meentelijke kraamkliniek per 1 Juli 1951 zal worden opgeheven. Slechts node, zo verklaarden diverse sprekers, gaan we hiertoe over. Een voorstel tot invoering van het ambtsgebed werd met zeven stemmen voor en negen tegen ver worpen. Het enige presentje, dat er dit jaar af kon, was een sub sidie voor de zangschool van de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" van f 200. De vergadering kon wegens ziekte niet worden bijgewoond Tweede Kamer op Kerstreces. Kinderbijslag wordt verhoogd, (Van onze parlementaire redacteur.) De laatste middag voor het Kerstreces (dat waarschijnlijk tot 16 Januari zal duren) kreeg mi nister Joekes nog enige zware pillen te slikken. Een motie over de beroepskeuze-voorlichting werd aangenomen en over een tweetal andere ontwerpen kreeg hjj te horen, dat de Kamer unaniem van oordeel was, dat de getroffen voorzieningen niet tot tevreden heid stemden. Dit ging om de verhoging van de uitkering aan personen, die onder de noodwet-Drees vallen en om de verhoging van de kinder bijslag. De ontwerpen werden aangeno men, maar niet dan nadat toe stemming" was ontvangen, dat na het reces over het hele probleem nog eens gesproken zal worden. Als het ontwerp voor de ver hoging van de kinderbijslag ook door de Eerste Kamer aanvaard zal zijn, zal men voor het eerste kind 44 cent per dag, voor het tweede en derde 49 cent en voor het vierde kind en meer 60 cent ontvangen. De beroepskeuze-voorlichting bleef een teer punt. Men kwam niet tot overeenstemming en een amendement van de heer de Kort (K.V.P.) werd aangenomen met 46—16 stemmen. Hierin werd de regering uitgenodigd de particu liere bureaux voor beroeps- en studiekeuze, welke aan te stellen normen van deugdelijkheid vol doen, te subsidiëren op een wijze, die in financieel opzicht gelijk waardig is aan de steun aan de Rijksbureaux. Voor dit amende ment stemden de A.R., C.H., K.V.P., V.V.D., S.G.P. en de heer Weiter. Slechts de communisten (Injrer. mpflef'elinfr. advertentie en de socialisten waren tegen. DE EMIGRATIE. De heer Biewenga tA.R.) had een motie ingediend, waarin de regering gevraagd werd om spoe dig een wetsontwerp op de orga nisatie van de emigratie in te die nen en thans af te zien van elke maatregel c.q. benoeming, waar door vooruitgelopen wordt op de toekomstige organisatie. De mi nister had deze motie teleurstel lend en grievend genoemd, omdat hij werkelijk van plan was aan de doelstelling daarvan te voldoen, waarna de motie werd ingetrok ken. DE HUUR COMPENSATIE. De verhoging van de kinderbij slag kon de Kamer wel waarde ren, maar zij vond die niet vol doende. Dat bleek uit opmerkin gen van de heren v. d. Born (Arb.), Stapelkamp (A.R.) en v. Vliet (K.V.P.), die persé wilden, dat er ook iets gedaan wordt voor de ouden van dagen en steuntrek- kenden. De minister achtte een bepaalde weistandsgrens voor de verhoging van de kinderbijslag niet mogelijk. Men kan nu een maal niet iedereen helpen. Boven dien kan men zich altijd wenden tot de gemeentebesturen. door wethouder L. J. van 't West- ende en mevr. de Vlieger, terwijl de heer P. Meliefste eveneens verhinderd was. Er was een verzoek van de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) bin nengekomen met verzoek het ambtsgebed in te voeren. De meerderheid van B. en W. stelde voor hiertoe niet over te gaan. Dit speet mr P. van Empel, die sprak namens de prot. chr. frac ties. Hij juichte invoering toe, te meer daar de overheid haar gezag aan God ontleent. Hij vroeg stem ming. De heer H. FEerman (Arb.) 'verklaarde namens zijn humanis tische fractie-leden, dat deze prin cipieel tegen het ambtsgebed wa ren, terwijl hij namens de leden die bij een kerk zijn aangesloten, verklaarde, dat zij alleen voor de invoering zouden stemmen, als het besluit unaniem kon worden genomen. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) toonde zich verbaasd over hetgeen de heer Flierman eerst had op gemerkt, omdat hij meende, dat de humanist toch ook waarde toe kent aan het gebed. Hij voelde echter niets voor de invoering van het ambtsgebed, omdat dit toch slechts een formaliteit zou bete kenen en hij het gebed daarvoor te hoog achtte. Bij de stemming stemden de P. v. d. A. en V.V.D. fracties tegen, de prot. chr. frac ties stemden voor. ALGEMENE BESCHOUWINGEN. Bij de behandeling der begro ting sprak eerst de heer Flier man. Hij was in mineur gestemd door het begrotingstekort, dat in werkelijkheid f 335.000.bedroeg. Hij wees erop, dat het Rijk de in 1948 vastgestelde bijdragen moet verhogen. Verder bepleitte hij de bouw van industriehallen en zei voorts, dat het woningprobleem aanmerkelijk is verbeterd. Slechts noodgedwongen wilde de heer Na een korte pauze volgde het uitreiken der diploma's. Voordien sprak echter de heer Kakebeeke nog een woord van hulde tot de leraren en wekte de leerlingen op de vakEtteratuur bij te houden en wat nog belangrijker is eens te gaan werken op een ander be drijf, liefst buiten de provincie. Nadat ir B. Vrijhof de diploma's had uitgereikt, dankte hij de ver eniging voor hetgeen zij in de af gelopen 50 jaar voor de fruitteelt heeft betekend. Eindles Fruitteeltschool te Wilhelminadorp. In de Prins van Oranje te Goes werd gistermiddag de eindles ge houden van de Fruitteeltvakschool van de Vereniging „Zeeland» Proeftuin". Aan deze cursus na men 34 IeerUngen deel. Na een welkomstwoord van de heer J. M. Kakebeeke heeft de wnd. Rijkstuinbouwconsulent, ir B. Vrijhof, een kort overzicht ge geven van deze cursus. Op 10 No vember van het vorige jaar werd met de lessen aangevangen. Na 58 lesdagen met practische uren en excursies volgde thans de uitrei king der diploma's. Hierna hebben de leerEngen C. Ruissen uit Kattendijke, C. Kor- stanje uit 's-Heer Abtskerke en C. Blok uit Krabbendijke inleidin gen gehouden en de ieraren A. van Oosten en C. L. de Wilde de leerEngen over het geleerde on dervraagd. Uit de antwoorden bleek wel, dat men een diploma niet zo maar een-twee-drie ver werven kan. De vier beste leerlingen moch ten vervolgens uit handen van de wnd. Rijkstuinbouwconsulent een geschenk in ontvangst nemen, waarna de heren C. Ruissen na mens de leerlingen en de heer de Wilde namens de leraren woorden van dank spraken. De vier beste leerlingen, die slaagden, waren: C. Ruissen, Kat tendijke; C. Blok, Krabbendijke; M. de Hoon, F|jnaart; J. Zuyd- wegt, Wemeldinge. De namen der anderen plaatsen wij volgende week. Flierman voor opheffing van de kraamkliniek stemmen, doch hij drong eropaan te zorgen, dat het Gasthuis binnen niet al te lange tijd een kraamafdeling krijgt. Uit zuinigheidsoverwegingen vroeg de heer Flierman B. en W. de amb tenaren der gemeente te verzoe ken met alles zuinig te zijn. Ten slotte zei hij dat, wanneer hetzij het zwembad hetzij de sportvel den zouden moeten worden aan gelegd, l.van. de financiële positie der gemeente, hij zou kiezen voor het sportveld. Hij vroeg B. en W., hoe het stond met de herbouw van Hotel de Burg met behulp van Marshallgelden. HET ZWEMBAD. Mr P. van Empel (C.H.) had ln de begroting niets gevonden, dat ev. nog - geschrapt zou kunnen worden, zodat het tekort kleiner zou kunnen worden. Hij sprak de hoop uit, dat het tekort van het grondbedrijf ad. f 92.000.toch nog rendabel zou kunnen worden gemaakt door het aantrekken van industrieën. Mr van Empel vroeg zich echter af, wat er zou gebeuren, als het Rijk het tekort nu eens niet aanvulde. Met be trekking tot de kraamkliniek was hij het eens met de heer Flier man. Het Gasthuis zal, wanneer dit op medisch advies gebeurt, al tijd kraamvrouwen opnemen. Hij verschilde van mening met de heer Flierman en zag liever eerst het zwembad dan het sportpark. De heer B. A. HesseEnk (V.V.D.) zei, dat er na de oorlog door re gering en ook door gemeenten te royaal is geleefd. De particuliere zowel als de gemeentelijke con sumptie moet omlaag. Hij drong erop aan, dat de politieke dog ma's op de achtergrond zouden treden en vooreerst een zuinige financiële politiek zou worden gevoerd. De heer J. S. Hoek (A.R.) sprak over de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeente, vooral nu de ondernemingsbelasting weg valt. Hij betreurde het verlengen van de noodregeling met 2 jaar. Hij had liever een geheel nieuwe regeEng gezien. Voorts wees hij erop, dat waar mensenkrachten eindigen, er nog altijd Gods al macht overblijft en hij pleitte voor een verder werken in het besef van afhankelijkheid aan God. De heer A. J. Schot (S.G.P.) zei, dat het tekort van f 2.000.000 op de wederopbouwrekening voor de gemeente een zware tol bete kent, die dertig jaar lang gedra gen zal moeten worden. Ook hij zag geen andere weg dan ophef fing van de kraamkliniek. Hij juichte het verder toe, dat men wil komen tot een meer efficiënte werkvrijze bij gemeentewerken. Met B. en W. verschilde hij over diverse posten in zakelijk en principieel opzicht, o.m. wat het subsidie, de kermis, de openb. leeszaal en deelname in de Bene- luxronde betreft. We moeten in deze ernstige tijd, aldus de heer Schot, onze wegen onderzoeken. God geve, dat de tijd moge aan breken, dat men de noodzakelijk heid van het ambtsgebed zal in zien. (Vervolg op pag. 2). DE BILT ZEGT: Vorst blijft. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte sneeuw. Plaatselijk, voornamelijk in de zuidelijke helft van het land, op klaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind, midden op de dag nog vrijwel overal lichte vorst. Wederom zijn twee fregatten in de haven van Nieuwediep aan gekomen, die de Amerikaanse Regering aan Nederland heeft overgedragen. Het waren Hr. its. „Van Euiijck." (op de voor grond) en Hr. Ms. „Dubois", die na de aankomst werden geïn specteerd door Commander L. Holden, namens de Amerikaanse ambassadeur en door de Commandant Zeemacht Nederland Vice-Admiraal J. J. L. Willinge. VLISSINGSE RAAD VERGADERDE. Nog 70 huizen uit „industriepotje". Gisteren heeft de Vllssingse raad vergaderd onder voorzitter schap van burgemeester mr B, Kolff, die b|) de aanvang wethou der M. A. van Popering spoedig herstel toewenste en de herstelde wethouders W. Poppe en L. P. van Oorsohot verwelkomde. Met spanning wordt ge wacht of de giro-afrekening, die vanmorgen zal binnen komen een stand van f 1000 te zien zal geven. Vrijdag morgen was het nog niet zo- er, alhoewel de f 900 ruim was overschreden, want we kwamen tot f917,25. De verrassing voor vandaag kwam uit Urk. Men wil zelfs in Urk gaan inzamelen voor het Militair Tehuis in Mid delburg. De betreffende per soon wilde eerst een bepaald bedrag gireren, doch vond het beter, daarmee te wach ten en te proberen het be drag, dat hij wilde geven door anderen met 10 te laten vermenigvuldigen. Zodoende kunnen we binnenkort een belangrijk bedrag uit Urk verwachten. Inmiddels ont vingen we weer twee giften van verenigingen. De Herv. Mannenver. te W. zond f 2,50 en op de Kerst bijeenkomst van de Geref. Vrouwenver. te Wolfaarts- dijk werd f 10,50 gecollec teerd. De verantwoording voor heden luidt: S. J. M. H. te H. f10, T. T. te M. f 10, W. B. van B. te M. f5, M. J. A. C. de C. B. te M. f 4, fam. D. en J. te Nijm. f2,50, van een oud-militair f 2,50, van A. v. L. te M. f2,50. Nog tweemaal op 28 De cember en 30 December zullen we in het oude jaar een verantwoording publice ren. Mogen wij er op reke nen, dat de beide lijsten met giften uitzonderlijk hoog zijn? Wanneer U tijdens de Kerst dagen via de giro op no. 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Te huizen Zeeland" een gift storten, dan kunnen we deze gift hoogstwaarschijnlijk in het Oudejaarsnummer ver antwoorden. We zijn be nieuwd naar het resultaat. Acht Januari zullen tussen Duitse en geallieerde mlEtaire experts besprekingen beginnen over een Duitse deelneming aan de Atlantische defensie. Bij Po- divin in Moravië is een sneltrein op een motorwagen gereden. Er zijn 41 doden en 46 gewonden. Bij het Ned. detachement voor Korea wordt nog steeds zeer druk getraind. De gezondheidstoestand van en de stemming onder de mi- Etairen laten niets te wensen over. -■ Employé van der Kalk van de suikeronderneming Krem- boen in Oost-Java, die vermist werd sedert Maandag, toen hij, begeleid door twee leden van de mobiele brigade, de tuinen ging bemesten, blijkt thans, met zijn begeleiders, door bandieten te zijn gedood. Na een verblijf van 2 Vs jaar in Indonesië is de „Kor- tenaer" Vrijdagmiddag de haven van Nieuwediep binnengelopen. Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr H. R. van Houten tot buitengewoon gezant in Mexico. Mr H. Scheltema, hoofd van het bureau westelijke samenwerking der directie Europa van het departement van buiten landse zaken, zal worden werk zaam gesteld bij de permanente vertegenwoordiging van Neder land bij de Ver. Naties, In de pauze verlieten de raads leden de zaal om de voor het ge meentehuls opgestelde nieuwe brandweerauto en rloolkolkzulger te bewonderen. Nadat aan een tweetal perso nen het recht van optie was ver leend op enkele percelen grond, werd In principe besloten tot de aanleg van een industrieweg van de Prins Hendrikweg naar Wacht post 66 en werd f5000.gevo teerd voor het aanbrengen van een puinverharding in een gedeel te van deze weg. Voorts werd be sloten tot aanleg van gemeen schappelijke tuinen bij woningen van „St. Willibrord" en „Goed Wonen", waarvoor een crediet van f5350 werd verleend. Voor de herbeplanting van een deel van het recreatiegebied werd een cre diet verleend van f24.100. VUILVERWERKING. Bij het voorstel tot bouw van een vuilverwerkingsinstallatie en het verleende crediet daarvoor te verhogen met f20.000.vroegen de heren Marijs en Post, of de gemeente er ook in geslaagd is op dit terrein met andere gemeen ten samen te werken. Het bleek, dat men hiervoor tot heden geen kans heeft gezien, maar dat de weg tot samenwerking nog open staat en ook onderzocht wordt. Daarna werd het voorstel aange nomen. De gemeente zal garant staan voor een door de Ver. voor Chr. Kleuteronderwijs aan te gane geldlening van f 60.000.voor de bouw van een nieuwe kleuter school ln het plan „Bonedijke". Aan „Gemeenschappelijk Belang" zullen voorschotten worden ver leend en zal de benodigde grond worden verkocht voor bouw van zeven duplexwoningen. WONINGBOUW. Naar aanleiding van een twee tal „op het nippertje" binnenge komen voorstellen, n.l. de bouw van in totaal 70 woningen be stemd voor het personeel van de Kon. Mij. „De Schelde", ontstond een discussie over het verlaten van Schelde-wonirigen door men sen, die niet op de fabriek werken. De Ver. voor Volkshuisvesting heeft in enkele gevallen vol gens de heer Post, zelfs via de woningdienst verschillende huurders aangeschreven, dat zij da woning moeten verlaten, aldus merkte de heer Marijs op. Het betreffen hier o.a. weduwen, wier mannen vroeger op „De Schelde" werkten. Men achtte dit treurig, vooral gezien het grote woning gebrek, dat er is, maar weth. Pop pe verklaarde, dat de mensen geen gehoor behoeven te geven aan de aanschrijving. Dat de woning- dienst medewerking zou verlenen, was niet bekend, maar hiernaar en naar incidentele gevaEen, die de heer Post signaleerde, zal een onderzoek ingesteld worden. Tenslotte werd het voorstel tot de bouw van resp. 40 woningen aan de Noordzijde van de Pres. Rooseveltlaan en 30 tegenover de Bonedijkestraat goedgekeurd. De woningen zullen in drie ver diepingen gebouwd worden. Da bouwkosten van de 40 huizen zijn f310.000.en de raad stelde de grondprijs vast op totaal f47.598; het complex van 30 vraagt f230.000 aan bouwkosten en voor de grond f 37.340. Het bouwvolu me ervoor komt uit een industrie- potje. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een vraag van de heer de Wit nog mede, dat de Marine eigenlijk voorlopig het terrein aan de le binnenhaven heeft bezet, omdat de Rijkswater staat het eerlang vermoedelijk nodig zal hebben. De opstallen op dit terrein zijn dan ook voorlopig. Vermoedelijk zal de Marine uit eindelijk 500600 man in oplei ding hebben te Vlissingen. Daar bij komt dan nog de 360 koppen teUende bemanning van de Jacob van Heemskerck. Over woningen, die een deel van het personeel zal moeten hebben, zal overleg gepleegd worden. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat de begroting 10 Januari behandeld zal worden en dat de raad zich dan ook zal moe ten uitspreken over het benoemen van een tijdeEjke wethouder i.v.m. de ziekte van weth. van Popering.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1