mm Protestants Sanatorium in de bossen bij Breda* De galeislaaf EB SE Q VERKOUDEN? Lezers grijpen naar de pen De Trippelenberg zal straks bekend worden. Bevrijdt U PROVINCIENIEUWS SIROOP BOHKJMft j Vrijdag 22 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Reeds enige t(jd geleden deelden wjj mede, dat het bestuur van het Interkerkelijk Protestants Sanatorium voor het Zuiden erin was geslaagd in de omgeving van Breda een uitstekend geschikt terrein te vinden voor de bouw van het sanatorium. Dit terrein ligt vlak naast de Trippelenberg en achter de maré- chauusséekazerne aan de dr Batenburglaan ln de onmiddellijke omgeving van Breda. Aan de rand van dit bos nabij de Prinsenpiassen, dat naar de heuvel welke zich erin benind; „Trippelenberg" toordt genoemd, zal binnen afzienbare tijd het Protestantse Sanatorium voor het Zuiden des Lands liggen. Het bos is omringd met vlakke weidevelden, die de Aa of Weerijs omzomen. Over die vel den heeft men een riant uitzicht op het Mastbos, temidden van welks groen de schuttingen van De Prinsenpiassen wit afsteken. Het sanatorium zal door een niet-dominerende laagbouw ge kenmerkt worden. Het bos blijft dus overheersen. Het zoeken naar een afdoende oplossing in dit op zicht zal geschieden door de ar chitect, de heer J. P. Kloos te Haarlem, in samenwerking met Staatsbosbeheer. De Trippelenberg is nu nog een domein van kwinkelerende vogels en van speelse konijntjes. Mensen komen er zelden: misschien zijn er wat natuurvrienden, die hier hun ogen de kost geven bij de ta melijk wilde vegetatie, welke men bij en op de Trippelenberg vindt. De bewoonde wereld houdt op bij de boerderij van Schoenma kers, nabij de marêchausséekazer- ne aan de dr Batenburglaan. Dat is de Prinsenhoeve, ook wel ge noemd „De hoeve In 't hout", wel ke aan de Domeinen toebehoort. De Trippelenberg is officieel één van „de bossen bij de hoeve ln 't hout". Bij die hoeve maakt de harde weg plaats voor een karrespoor. Als men de Trippelenberg wil be reiken, moet men te voet verder, terwijl men aan klimmen niet kan ontkomen: Een beklimming ove rigens, die nogal meevalt, want een Alpinist zou van een molshoop spreken en men kan zonder één keer op handen en voeten te klau teren op de Trippelenberg gera ken. Na afdaling aan een andere kant belandt men bij een hek, dat de weiden aan de oevers van de Aa of Weerijs van de bospartij scheidt. Een aardig doorkijkje heeft' men van daar in de rich ting Mastbos, tegen welks groen de witte schuttingen van de De Prinsenpiassen zich aftekenen. Binnen afzienbare tijd zal deze plek een verandering ondergaan. Het zal niet moeilijk meer wezen, om de Trippelenberg te vinden: aan de grote wegen en hoe dicht bij is de Graaf Engelbert- laan zullen borden aan bezoe kers vertellen, hoe men moet rij den naar „Het Protestants Sana torium voor het Zuiden". Via nieuw aan te leggen wegen zal men het complex bereiken, en men behoeft niet bang te zijn, dat ergens in de wildernis de auto moet worden achtergelaten: met voertuig en al zal men tot bij de muren van het sanatoriumgebouw kunnen komen De Trippelenberg zal weliswaar door rust gekenmerkt blijven, maar behalve domein van kwin kelerende vogels en van speelse konijntjes zal dit een oord worden waar grote en kleine mensen her stel van gezondheid zoeken. (Bovenstaand artikel is ontleend aan en de cliché's ervoor zijn wel willend beschikbaar gesteld door „De Bredasche Courant".) Op deze kaart ziet men links onderaan de Trippelenberg. De zwarte lijnen geven de verharde wegen aan, de dubbeletlijnen de landwegen. Het ligt in de bedoeling het Prot. Sanatorium niet op, maar aan de voet van de Trippelenberg te bouwen. „BERTHA HERTOGH-COMITE" TE LONDEN. Maleise studenten in Londen hebben een „Bertha Hertogh-Co- mité" opgericht met het doel „steun te verkrijgen voor de zaak van het Maleise volk in zijn recht matige strijd om Bertha Her- togh". De heer G. J. H. de Graaff, di recteur van de Javase Bank te Amsterdam, zal de functie op zich nemen van vertegenwoordiger van de regeringscommissaris voor het militaire hulpprogramma bij de organisatie van het Noord-At lantische Pact te Londen. In een Kerstboodschap tot de Amerikaanse strijdkrachten heeft Truman de hoop uitgesproken, dat de wereld in het nieuwe jaar dich ter zou komen bij een verwerke lijking van „haar droom van vrij heid en rechtvaardigheid". (Ingez. mededeling, advert.) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschade lijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten f 0.83, f 2.08, f 7.94. P.T.T.-AMBTENAAR VEROOR DEELD. De 55-jarige vroegere P.T.T.- ambtenaar J. A. van de Pavert, die gedurende de afgelopen drie jaar ruim f18.000 aan frankeer- kosten, die door particulieren voor frankering bij abonnement aan zijn loket werden voldaan, in ei gen zak heeft gestoken, is tot 1% jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voorts had hij f 1500,— aan giften aangenomen van een Am sterdamse uitgever, voor wie hij valse kwitanties schreef. Het Amerikaanse Huls van Al gevaardigden heeft een plan voor de bescherming der burgers tegen atoombomaanvallen aangenomen. (Vervolg van pag. 2). Comité „Spoorwegbelangen" adresseert aan minister. Lv.m. voorgenomen opheffing personenvervoer Terneuzen Belgische grens. In verband met de berichten over een voorstel van de Ned. Spoorwegen aan de minister van Verkeer en Waterstaat om m.i.v. de zomerdienst 1951 het personen vervoer op de spoorlijn Terneuzen Belgische grens stop te zetten, is door het Comité „Spoorwegbe langen" te Terneuzen een adres aan deze minister gericht. Hierin wordt met klem aangedrongen op de handhaving van bedoeld per sonenvervoer, daardit van groot belang wordt geacht voor Zeeuwseh-Vlaanderen en dit ge west bij het vervallen van het personenvervoer op genoemd tra ject zijn enige internationale treinverbinding zou verliezen Ged. Staten van Zeeland zijn door het Comité in kennis gesteld van de genoemde stappen. Veerdienst Vlissingen— Breskens nog niet normaal. Het werk aan de nieuwe sluizen te Vlissingen ondervindt enige stagnatie. Daardoor zal de nor male dienstregeling op het veer VlissingenBreskens rond Kerst mis nog niet normaal kunnen worden uitgevoerd, zoals ver wacht werd. Vermoedelijk zal de huidige toestand .nog tenminste tot half Januari duren. Militairen legden weg bij Souburg aan. Eergisteren was de laatste dag van de wegaanleg door ongeveer 60 militairen die in Amersfoort in opleiding zijn voor officier bij de genie. Zij hebben de afgelopen 10 da gen 120 meter weg aangelegd te West-Souburg nabij het Marnix- plein. De mannen allen tussen 25 en 35 jaar toonden zich en thousiast ondanks de slechte weersomstandigheden. Zij werkten stevig door en ook de hoge militaire autoriteiten, die een bezoek aan het werk brach ten, toonden zich zeer tevreden. De mannen zijn gistermorgen uit het Militair Hospitaal te Middel burg naar Amersfoort vertrok ken. Aanbesteding op Walcheren. Woensdagmiddag werd door de Herverkavelingscommissie Wal cheren aanbesteed het maken van landwegen met klinkerverharding (totale lengte plm. 6097 m) in de Noord-Watering van de Polder Walcheren, met bijkomende wer ken (Bestek L 66). Er werd als volgt ingeschreven: Aannemers en Handelsbedrijf van Oord, Werkendam f155.155; fa. J. D. Janse, Colijnsplaat f147.900; fa. Gebrs. Geldof, Se- rooskerke (W.) f158.200; fa. Jas per van 't Verlaat en Zn, Har- dinxveld f 157.200; fa D. Mons- houwer, Zwijndrecht f 144.800. VEEL SCHAR IN DE GREVELINGEN. Werd deze zomer geconstateerd dat de Grevelingen weer veel pa ling bevatte, thans blijkt ook de schar weer in groter aantal aan wezig te zijn, dan de laatste jaren het geval was. Ook 1943/'44 was een buitenge woon goed scharrenjaar en even als toen wordt druk op scharren gevist. Tegen enkele personen, die visten zonder in het bezit te zijn van een geldig consent, werd door de rivierpolitie proces verbaal op gemaakt. MIDDELBURG. Bodemkartering van Walcheren. Woensdagavond vergaderde in het C.J.M.V.-gebouw de afd. Wal cheren van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. De voorzitter, de heer P. Blaauw, die de niet talrijke aanwezigen ver welkomde, feliciteerde in zijn ope ningswoord het lid, de heer J. Maartense, die kortgeleden zijn 25-jarig jubileum in dienst der ge meente Vlissingen vierde. Hij deelde mede, dat in de Januari vergadering de heer C. P. Broerse een lezing zal houden, terwijl in Februari de Shell een filmvoor stelling zal verzorgen. De prijs vraag, die deze avond was geor ganiseerd, werd gewonnen door de heer J. Maartense met 8 punten. Tweede werd de heer P. Dekker met 7 punten. Nadat de leerlingen der Chr. Landbouwwinterschool waren gearriveerd, hield ir K. v. d. Meer een lezing over de bodem kartering van Walcheren. Na een korte inleiding over het bodem profiel gaf hij een definitie van het bodemtype. Ir van der Meer besprak verder het belang van de bodemgesteldehid voor de ontwa tering. Hij ging vervolgens in op het ontstaan van Zeeland en de daar mee samenhangende vorming van de diverse bodemlagen. Door ver schillende vondsten aan aarde werk en munten heeft men nauw keurig het jaar van ontstaan van diverse lagen kunnen vaststellen. Vervolgens besprak hij het ont staan van de „ruggen", waarop de verschillende wegen werden aan gelegd en waarop ook de meeste dorpen werden gesticht. Na het ontstaan van de duinen te hebben besproken, wees ir v. d. Meer op de eerste waterstaatkun dige werken, die nog terug te vin den zijn, terwijl ook door de naamgeving, zoals Poppendamme en Brigdamme, deze dammen, die als zeewering dienst deden, zijn aan te wijzen. Ook ging hij nog in op het ge vaar van de verzilting en de zout winning op Walcheren in de Mid deleeuwen, vooral in de lagere ge bieden, hetgeen nog kenmerkend is voor vele percelen weilanden. Tenslotte besprak ir v. d .Meer het kalkgehalte in de bodem en verschillende tuinbouwkundige vraagstukken alsmede de jongere gronden. De voorzitter dankte na de be spreking ir v. d. Meer voor zijn interessante en leerzame causerie. „Vijvervreugd" wordt weer beplant. Woensdag is een begin gemaakt met de werkzaamheden, die het voorspel vormen van het herstel van de buitenplaats „Vijver vreugd". De Ned. Heide Mij. is die dag nl. begonnen met het uitbaggeren van de vijvers. Volgend jaar zal met de beplanting van het park worden begonnen. Dit is de laat ste buitenplaats in Walcheren, die hersteld en herbeplant wordt. GOES. Benoemingsdebat tijdens raads zitting. De benoeming van leden in di verse commissies en instellingen leverde in de Woensdagavond ge houden raadsvergadering een drukke beraadslaging op. De heer A. Vermaire (Midd.) opende dit debat met het uitspreken van zijn teleurstelling, dat de partijver houding in de raad niet in de aan beveling, wat betreft het Burg. Armbestuur, was weerspiegeld.. Hij stelde voor de aanbevelingen terug te sturen, terwijl hij later met de idee kwam alleen de eer ste vacature, nl. die van de heer E. J. van Dissel, aan te houden. Dit voorstel viel echter niet in goede aarde bij de P.v.d.A.-frac- tie, die bij monde van de heer Visscher eveneens bezwaar maak te en de aanbeveling terug wenste te sturen. De heer A. de Roo sprak tenslotte het verlossende woord. Naar aanleiding van zijn suggestie besloot de raad de aan beveling voorlopig aan te houden. De heer de Roo zal de kwestie in het B.A. bespreken, waar men dan opnieuw een aanbeveling kan op stellen. De andere leden in het B.A., zowel als de afgevaardigden en plv. afgevaardigden naar de ver gadering van aandeelhouders van de Waterleiding Mij. „Zuid Beve land" en de gedelegeerden in het Ambachtsschoolbestuur werden herbenoemd. In de woonruimte commissie werd, in de plaats van Mevr. Franken van Ewijk, be noemd mevr. C. A. GriepDuin- ker, terwijl drs J. J. Knibbe werd gekozen in de commissie voor Ge organiseerd Overleg. L.J.G. contaetavond. De streek Zuid-Beveland van de L.J.G. hield Woensdag in „De Landbouw" een contactavond voor de leden der verschillende afdelingen o.l.v. de heer Joh. Mol. Nadat het orkest, gevormd uit eigen leden, enkele nummertjes ten gehore had gebracht, sprak de secretaris der L.J.G., ir J. Bos, over „Vrije tijdsbesteding". Hij maakte onderscheid tussen de be steding van tijd en het doorbren gen van tijd en schetste vervol gens de arbeidstijden op de boe renbedrijven. De boerenzoon en -dochter zal vaak meer uren moe ten maken dan het personeel. Van vrije tijd komt dan in de praktijk vaak weinig. Toch eist de tegen woordige maatschappij van de boer een grondige voorbereiding. Hij mag zich ook niet afzijdig houden van de verschillende tak ken van het maatschappelijk le ven. In haar vrije tijd zal de boe- renjeugd zich moeten bekwamen voor deze taken. Enkel doorbren gen van de tijd moet daarom wor den veroordeeld. Voor vrije tijds besteding komen verscheidene verenigingen in aanmerking. De L.J.G. alleen biedt 'niet genoeg. Als algemene vereniging verwijst de L.J.G. voor de geestelijke vor ming haar leden naar de kerk. Ir Bos bepleitte verder een coör dinatie van verschillende, vooral op technisch gebied werkzame verenigingen. Verder bepleitte hij vooral zelfontwikkeling, alsook leren met mensen omgaan. Vrije tijd dient weloverwogen te bor den besteed in het besef van ver antwoordelijkheid. De rest van de avond werd ge vuld met voordracht, schetsen, samenspraken en muziek. KRUININ GEN. Kerstavond Herv. Vrouwen vereniging. Dinsdag hield de Herv. Vrou wenvereniging „Wees een Zegen" haar Kerstavond in de gerestau reerde consistorie, o.l.v. mevr. van Burgeler. Begonnen werd met een Adventwijdingsdienst. Daarna volgden Kerstverhalen door de leden en samenzang. 's-GRAVENPOLDER. Lezing over de „Islam". Dinsdagavond werd door de heer C. W. Vervest, gepension- neerd leraar Land- en Volkenkun de van Indonesië, in het vereni gingsgebouw een lezing met licht beelden gehouden over de „Islam". Er bestond hiervoor veel belang stelling. ARNEMUIDEN. Uitvoering „Arne's Genoegen". Dinsdagavond gaf „Arne's Ge noegen" een uitvoering in het ver enigingsgebouw voor gehuwden. De voorzitter, de heer J ,J. Huijssen, sprak een kort wel komstwoord en sprak enkele le den toe i.v.m. hun langdurig lid maatschap, n.l. de heren J. Bliek 40 jaren, J. Buijs, C. Mulder en D. Goedhart 30 jaren en de heer W. Vader, die thans bestuurslid is, doch voordien 30 jaar werkend lid. Allen kregen als herinnering een foto. De directeur, de heer Lako ontving een foto in lijst. Hierna werd een populair, muziek programma uitgevoerd. Opgevoerd werd het toneelstuk „De Liedjeszanger" KORTGENE. Uitvoering. Dezer dagen gaf het harmonie gezelschap „E.M.M." zijn jaar lijkse uitvoering. Onder leiding van de directeur de heer F. Smit, werden verschillende nummers ten gehore gebracht. Vervolgens werd het toneelstuk „Het hoedje van Marius" opgevoerd. Afdeling E.H.B.O. opgericht. Maandagavond werd een plaat selijke afdeling E.H.B.O. opge richt. Het bestuur bestaat uit de volgende personen: P. G. van den Bosse, voorzitter; J. Quist, secre taris; Mw. Welleman, penning meester Mw. Kooman, be heerster materialen; L. de Looff, (Ingez. mededeling advert.) 'n Beetje tocht kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uv bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ont wikkelen, gaan afvalstoffen ln het bloed zich vastzetten in hoe ken en gaatjes. Door dat te voor komen, tast ge Uw Rheumatische pijnen bü de oorsprong aan. Be gin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuiverende Kruschen- kuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen ver dwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veer krachtig jeugdig gevoel. algemeen adjunct. De statuten en het huishoudelijk reglement wer den vastgesteld. Besloten werd nog deze winter een E.H.B.O. cursus te organiseren. BRUINISSE. Kerstavond. De Chr. Vrouwenvereniging „Helpt Elkander" organiseerde een Kerstavond. Een door de C.J.V.F. uitgegeven „Kerstliturgie" werd afgewerkt, enkele dames zongen, en er wer den gedichten en prozastukken voorgelezen. OOSTERLAND. Contactavond Chr. school. In de Christelijke school werd Dinsdag een contactavond gehou den met de ouders der leerlingen en belangstellenden. Het hoofd, de heer P. van Dijk, had vele vragen te beantwoorden. Ook werd het werk der leerlin gen getoond. Tevens bestond er gelegenheid om de verschillende nieuwe leermiddelen te bezichti gen. ST. ANNALAND. Vergadering „Vrederust". Dinsdag vergaderde de plaatse lijke afdeling „Vrederust" in het Catechisatielokaal der Ned. Herv. Kerk. De belangstelling voor deze vergadering was zeer gering. Ge tracht zal worden, het komende jaar bij de jaarlijkse rondgang het leden-aantal te vergroten. Het ligt in het voornemen nog deze winter in de beide plaatselijke kerken een predikant van eigen richting te laten optreden, die de belangen van de Stichting nader uiteen zal zetten, teneinde meer bekendheid te geven aan dit zo noodzakelijke werk van barmhar tigheid. TERNEUZEN. Kerstavonden. Dinsdag organiseerde de Jonge Kerk in het lokaal „Bethel" een Kerstavond, waarop na een wij dingswoord, een lekenspel door de ieden werd opgevoerd. De avond werd verder gevuld met improvisatie en voordrachten. Tezelfder tijd werd in „Pro Rege" een Kerstavond gehouden door de afd. Terneuzen van de Ned. Chr. Vrouwenbond. (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 42) _o— O Virginius, ik dank je, zei ze met stralende ogen. Ik kan niet precies onder woorden brengen wat ik gevoel, maar herinner jij je nog onze eerste tocht door de dreven van La- tium? Het is alles zo mooi en zuiver geweest en later ach hoe ben ik geschrokken van mijzelf! En toch, altijd weer werd ik naar je heengetrokken Jij moet een magische kracht hebben waardoor Neen. Io. Je schrijft mij krachten toe, die ik niet bezit Ik was tien jaar, toen ik mijn moeder moest begraven en daar na greep mij de oud» treklust. Met mijn vader ben ik naar Rome getrokken. Tien jaar later veranderde een vrouw de wereld rondom mij in een chaos. Io was stil geworden. Dan opeens, riep zij met scherpe stem: En je bruiddeser teerde! Het was haar eerste zelfbe schuldiging, openlijk aan hem bekend. Beiden staarden naar de zonnewijzer, die tegenover de rustbank in een grasperk stond, en meden eikaars blik. De ogen vol verwijt, greep Io zijn arm. O, waarom heb je mij la ten gaan, Virginius? Je bent wreed geweest. Ik had geen keus en dat weet je toch! Toen ik ontwaakte uit de diepe slaap, door de be dwelmende wijn over mij ge komen, was ik gearresteerd. Ja, en toch, Virginius, je bent wreed geweest. In mijn jonge jaren ben ik achtervolgd door verwanten, die mijn geld, en door mannen die mijn hart, of juister: ook mijn geld begeer den. O, er rust een vloek op ieder meisje, dat in weelde ter wereld komt. Virginius hoorde het aan in zware tweestrijd. Niets kon hij zeggen of doen, dat dit probleem zou oplossen. Hij was haar wet tige echtgenoot, maar ook haar wettelijk gebonden slaaf. Poly had het hem duidelijk gezegd: Nero zou nooit zijn vrijlating gedogen; levenslang moest hij haar slaaf blijven. Sneller klopte Io's hart. Zij voelde, dat zij spoedig deze plek moest verlaten. Weer staarde ze naar de zonnewijzer, waarop een spreuk gegrift was, die ze hard op trachtte te ontcijferen: Wat staat daar toch, Vir ginius? Langzaam begon zij zelf: „Sic transit", en vervolgde, hoe vreemd! Ik vraag mij af; wat gaat voorbij? De zon? Kun jij de rest lezen? Jawel. Het zijn de woor den, die eens een bewoner van Kreta schreef aan Cleopatra, wier bevelen hij geweige»d had op te volgen en die deswege verbannen werd: „Sic transit gloria mundi" (Zo vergaat de glorie der wereld). Ik twijfel niet of hij heeft willen wijzen op het voorbijglijden der zonne stralen als een beeld van het voorbijgaan dezer wereld. Io wendde zich af, zodat hij haar tranen niet zien kon. Waar om moest hij nu de wrede bit terheid dezer woorden op een zonnewijzer lezen? Zij keerde zich weer om en keek hem met diep ernstige blik aan: Virginius, je moet voor zichtig zijn met allen, met wie je in maatschappelijk opzicht te maken hebt. Ik erken je recht, om omgang te zoeken met wie je verkiest. Maar wees niet te intiem met hen. Ze zijn niet al tijd te vertrouwen en jij je bent In menig opzicht een kind en veel te goedvertrouwend. Neen, ga nu niet met me mee. ik zou je nu alleen willen laten in deze rusthof, omringd door bloemendie afvallen HOOFDSTUK XVI. Op een stille dag in het zo merseizoen, terwijl de uitgaan de wereld haar vermaak zocht in de natuurschone omgeving van Antiochië, had Virginius een koerier gezonden naar de wo ning van Montanus en Reginus, maar ze waren niet thuis. Bij de portier van de bibliotheek der Broederschap, waarvan Virgi nius lid was, informerende, waar hij hen kon vinden, deelde die hem mede, dat zij waarschijnlijk bij Marcus op bezoek zouden zijn, die, naar Virginius wist, bezig was aan een kroniek voor Lucas. De portier voegde daar echter een waarschuwend wooid bij. Men moet voorzichtig zijn tegenwoordig, Dominus. Ik weet, dat u met Lucas bevriend en dat u de Christenen goed ge- genegen bent en daarom mag ik u vertrouwen. Nu, Cor- bulo heeft een net van bedrei ging over de stad gespreid en de vissen zijn de volgelingen van Christus. Men zegt, dat hij, door de Christenen te vervolgen en te verdenken van een sa menzwering tegen Nero, weer bij Caesar In de gunst kan ko men. (Wordt vervolgd.) MMf Correspondentie uitsluitend te nenten aan: J. Joosse, Eigenhaard straat 6, Middelburg. In verband met de Kerstdagen zullen we deze keer geen par tij behandelen, maar de schaak liefhebbers een aangename be zigheid aanbieden. Voor deze dagen plaatsen wij een twee tal partijstellingen waar aan een prijsvraag is verbonden. En nu zouden wij gaarne willen zien of er goede oplossers onder onze lezers schuilen. Onder de beste oplossers wordt een boek werk verloot, n.l. het boek „Wereldkampioenschap schaken dames Moskou 1950, door Dr Max Euwe. De stellingen zijn niet zo moeilijk te vinden. Hebt U ze niet alle kunnen vinden, zend dan toch de oplossingen in. Wie weet, komt U toch in aanmer king. Hier volgen de stellingen. Stelling I. (Zie diagram.) Wit: Khl; De2; Tdl; Td6; Lb4; Le4; pionnen: g2; h2. Stelling I. Zwart: Ke8; Da7; Ta8; Th8; Lb7; Pe5; pionnen: a6; b5; c4; e6; f7; h3. Wit aan zet wint. Hoe? Mat in 4 zetten. Stelling II. (Zie diagram.) Uit een partij Szabo-v. Seters (Hilversum 1947). Wit: Kgl; Dh4; Td7; Tel; Pg5; pionnen: a3; b2; f2; g2; h3. Zwart: Kg8; Df6; Tc8; Lb7; Pd8; pionnen: a7; b6; f7; g6; h5. Wit aan zet wint de Zwarte Dame. Hoe? En nu wensen wij U veel succes en prettige Kerstdagen. Oplossingen in te zenden tot 1 Januari 1951 aan J. Joosse, Eigenhaardstraat 6, Middelburg. De oplossingen met de prijs winnaar wordt bekend gemaakt in de Schaakrubriek van 5 Januari 1951. Schilderijententoonstelling in het Stedelijk Museum te Vlissingen. Het zal velen ongetwijfeld be» kend zijn, dat er in het Stedelijk Museum te Vlissingen dank zij het lofwaardig initiatief van bur gemeester Kolff, momenteel een tentoonstelling wordt gehouden van een 30 tal schilderijen van 19e eeuwse schilders uit het Ste delijk Museum te Amsterdam, o.a. van J. Bosboom, W. Roeiofs, Ja cob Maris, Isaac Israels en G. H. Breitner. Hoewel de toegangsprijs slechts f 0.10 bedraagt, hebben sinds 18 November echter slechts 296 personen (buiten ca. 500 scholieren) van deze gelegenheid om eens persoonlijk zonder veel kosten kennis te maken met wer kelijk cultureel werk gebruik ge maakt. Voor ieder, die weet, dat deze schilderijen dagelijks bezich tigd kunnen worden van 13.30 tot 17 uur (ook tijdens de Kerstda gen) en bovendien van Dinsdag tot en met Zaterdag ook van 10- 12.30 uur en tenslotte des Maan dags Woensdags en Zaterdags ook nog van 19 tot 22 u. tegen de prijs van een dubbeltje, moet het toch wel de moeite waard zijn even acte de présence te geven. Dit mede met het oog op het plan van het gemeentebestuur om volgend jaar een beroep te doen op het Haagse museum. Ik hoop dat dan ook velen alsnog deze tentoonstelling zullen bezoeken. A. KORTEWEG. (Van redactiewege bekort). Daar het „Zeeuwsch Weekend" deze week vroegtijdig verscheen, was opname van de schaakrubriek daarin niet mogelijk. Daarom plaatsen wij voor ditmaal deze ru briek in het dagblad. Stelling II. Mat aan zet, wint. zetten. 4 punten. Wit c d e i g aan zet; wint de Zwarte Dame. 3 punten.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3