TERHORST KER^fZBE^ Ambonese militairen mogen niet zonder hun toestemming afgevoerd worden» De interpellatie-Gerbrandy in de Tweede Kamer. Winterjassen Regenjassen Regenmantels Japonnen Veere krijgt nieuwe O» L. school» Al QAA4SO N Gemuilhoed. "PU ROL Vrijdag 22 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Haagse Rechtbank beslist: De president van de Haagse rechtbank, mr A. N. Kuhn, heeft gisteren vonnis gewezen in het kort geding van de Ambonese mili tairen van het voormalige K.N.I.L. tegen de Nederlandse Staat. Het vonnis verbiedt gedaagde (de Staat der Nederlanden) af vloeiing van Ambonese ïx-K.N.I.L. militairen of hun gezinsleden zonder hun toestemming, naar Ambon of enig ander gebied van de republiek Indonesia op straffe van betaling van een dwangsom van f 1 millioen. Gedaagde werd tevens veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Bij de aanvang der vergade ring van de Tweede Kamer is gistermiddag aan de orde ge steld de interpellatie van de heer Gerbrandy (A.R.) over de wijze van afvloeiing en ver scheping van de ex-K.N.I.L.- mllitairen, met name de Am bonezen. De heer Gerbrandy betoogde, dat de kern van het probleem ia of men bezig is met de mid delen, die toepassing hebben gevonden en nog vinden, de trouwe K.N.I.L.-Ambonezen in de dood te jagen door hen te zen den naar het door de A.P.R.I.S. bezette deel van Ambon. Het is aprekers indruk, dat dit inder daad gebeurt. Spreker stelde een aantal vragen waarin hij er op wees, dat pressie wordt uitgeoefend door gebruikmaking van de krijgstucht. Hij gaf verschillen da aanwijzingen. Na betoogd te hebben, dat de betrokkenen rechten hebben gaf hij te kennen, dat de voor lichting niet in orde is, de men- ichen worden niet ingelicht zo als dat z.i. behoort te geschie den. Wat er op dit gebied ge beurt mag geen voorlichting heten. Spr. releveerde vervolgens het vonnis dat 's morgens door de president der Haagse rechtbank was gewezen. In de overwegingen wordt o.m. te kennen gegeven, dat de af te vloeien militairen behoren te kunnen kiezen en dat zij ook gerechtigd zijn Nieuw-Guinea als plaats van vestiging te kiezen. De heer Gerbrandy vroeg nu of de minister bereid is zich naar het vonnis te voegen. Wil hij het vonnis zo royaal toe passen, dat het schip van 18 December wordt teruggeroepen Bewijs, dat gij het recht wilt volgen, aldus de heer Ger brandy. De heer Hofstra (Arb.): recht? De heer Gerbrandy (A.R.): ja, recht. De heer van der Goes van Naters (Arb.): Dit is een poli tiek vonnis. De heer Welter (K.N.P.): Het is recht. DE MINISTER AAN HET WOORD. De minister van Oorlog, de heer s'Jacob, die zei, dat de KORTE BERICHTEN De Engelse handelaren in vügen hebben bij de minister van ge zondheid een klacht ingediend, dat hun handel schade lijdt door de kwaliteit van de kunstgebit ten, die zijn ministerie verstrekt. Er worden volgens de handelaren minder vijgen gekocht, omdat de pitjes onder het gebit komen. De eerste Amerikaanse „vlie gende auto" zal een „certificaat van luchtvaardigheid" verkrijgen. De uitvinder, Robert Fulton, wil onverwijld met de vervaardiging op grote schaal beginnen. Kosten 8000 dollar per stuk. De „New York Times" schrijft, dat „onwillige landen door bedrei gingen van buitenaf, waarvoor zij niet langer blind konden blijven, gedwongen werden te Brussel tot resultaten te komen". Te Rio de Janeiro is heftig ge demonstreerd door ambtenaren, die op die manier aandrongen op de goedkeuring van het wetsont werp, waarbij hun een kersttege moetkoming wordt toegekend. Vanzelfsprekend raakten er heel wat heren gewond. Wanneer Elsenhower in Januari 1951 naar Europa reist om zijn post van Europees opperbevelheb ber te aanvaarden, zal hij 51 mi litaire onderscheidingen dragen, waarmede hij zelfs de bekende „regenboog" van veldmaarschalk Montgomery zal slaan. Zuid-Oost-Australië wordt door bos- en steppenbranden geteis terd. In de staat Victoria nemen 70.000 personen aan de bestrijding van het vuur deel. De Australische minister van buitenlandse zaken heeft meege deeld dat Australië voornemens is de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. Mevr. May Place uit Syracuse (V.S.) is 102 jaar geworden. Op haar verjaardag raadde zij be zoeksters aan: „Wil je ook hon derd jaar worden? Sta dan nooit 's nachts op, om je kind te helpen, maar laat het je man doen". De heer Place is 18 jaar geleden, op 55-jarige leeftijd, overleden. Het Engelse ministerie van ver voer heeft bekend gemaakt, dat aan het personeel van de koop vaardij opnieuw lessen in de ver dediging zullen worden gegeven. De Spaanse schilder Canada heeft bü restauratie-werkzaamhe den aan een verzameling te Irun (Spanje) een doek ontdekt, dat aan Rembrandt wordt toege schreven. De Russisch-Orthodoxe kerk heeft besloten haar activiteit in Azië in de toekomst te verster ken, daarbü richt zij zich vooral tot communistisch China. De Utrechtse belastingconsulent van O. is op vermoeden van ge knoei met belastinggelden in ar rest gesteld. Gebleken is, dat ver dachte van hem en een aantal zij ner cliënten 300.000 gulden be lasting heeft verzwegen. Vrijdag en Zaterdag, 22 en 23 December zal een groot aantal extra treinen in alle richtingen rijden in verband met de feest dagen. regering zich nog over het von nis moet beraden, herinnerde aan de verklaringen welke hij verleden week in de Kamer heeft afgelegd. De mensen zul len niet in een avontuur gestort worden. De regering heeft alleen hun welzijn op het oog. Er wordt in Den Haag nu een rel gemaakt rondom het kort geding. Men gelooft deze men sen meer dan de adviseurs der regering ter plaatse. Hij vroeg zich af of de heer Aponno nu wel de vertegenwoordiger dei- Ambonezen is. Voor spr. is het duidelijk, dat wie op Java met onze en de R.I.S.-autoriteiten overleggen meer bevoegd zijn om te oor delen dan hier bjj een kort geding kan geschieden. GEEN REL. De heer Gerbrandy (A.R.) achtte het onjuist te spreken van een rel. Dat de president geen oordeel zou kunnen hebben, vond hij kortzichtig. De toon waarop de minister heeft gesproken, vervulde de heer Oud (V.V.D.) met zorg. Van de regering mag eerbiedi ging der rechterlijke uitspraak verwacht worden en daarom had de laatste vraag van de heer Gerbrandy bevestigend beant woord moeten worden. Baron van der Feltz (C.H.) was van oordeel, dat,, zelfs wan neer de Ambonezen v r ij w i 1- 1 i g naar Ambon zouden gaan, er nog verantwoordelijkheid voor de regering blijft bestaan. Spr. deed een beroep op de regering. De heer Romme (K.V.P.) meende, dat een oordeel over het vonnis praematuur is, om dat men nog geen kennis heeft kunnen nemen van de over wegingen. De heren Weiter en Zandt noemden deze ontwikke ling beschamend voor de rege ring. Aan het eind van de discussie gaf minister 's Jacob nog te ken nen, dat de regering zeer waar schijnlijk in hoger beroep zal gaan. Extra treinen vcor de Kerstdagen. Vanwege de grote, extra drukte voor de Kerstdagen zul len de N.S. op 22 en 23 Decem ber extra treinen inleggen. Voor Zeeland zijn de volgende treinen van belang: Op 22 en 23 December: VlissingenNijmegen: Vlissin- gen v. 13.12; Middelburg v. 13.21; Goes v. 13.40; Kruiningen-Yer- seke stopt 13.51; Bergen op Zoom v. 14.13; Roosendaal v. 14.33; Den Bosch a. 15.38; Nij megen a. 16.24. Vlissingen v. 17.09; Middel burg v. 17.18; Goes v. 17.37; Kruiningen-Yerseke v. 17.48; Bergen op Zoom v. 18.10; Roo sendaal v. 18.33; Den Bosch a. 19.41; Nijmegen a. 20.24. NijmegenVlissingen: Nijme gen v. 14.49; Den Bosch v. 15.43; Roosendaal a. 16.50; Bergen op Zoom a. 17.10; Kruiningen-Yer seke a. 17.35; Goes a. 17.46; Middelburg a. 18.04; Vlissingen a. 18.13. Op Zaterdag 23 December:^ NijmegenVlissingen: Nijme gen v. 14.49; Den Bosch v. 15.43; Roosendaal a. 16.50; Bergen op Zoom a: 17.10; Kruiningen- Yerseke stopt 17.35; Goes a. 17.46; Middelburg a. 18.04; Vlis singen a. 18.13. GOES. Geen publicatie van cijfers. In de j.l. gehouden raadsver- dering heeft de heer A. de Roo (V.V.D.) critiek geleverd op de noot die aan de onderzijde van sommige raadsstukken is aange bracht en waarin vermeld staat, dat „hierin genoemde cijfers niet voor publicatie bestemd zijn". Dit betekende volgens spr. en ook volgens de heer Visscher, dat de bevoegdheid van da raadsleden wordt beperkt. Dit is geenszins de bedoeling ant woordde hem de voorzitter. Het is gedaan om de vermelding van cijfers in de pers te voorkomen, daar dit bij lopende onderhan delingen de gemeente wellicht nadeel kan berokkenen. In dezelfde vergadering is de heer P. Post eervol ontslag ver leend als directeur van de Keu ringsdienst van Waren en de heer H. Baaijens als tijdelijk leraar aan de Gymn. afd. van het Goese Lyceum. De bijz. school op Geref. grondslag krijgt f 250 voor een schoolboekenkast. Een verzoek van het bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Goes om verho ging van subsidie werd in han den van B. en W. gesteld. KRABBENDIJKE. „Sparta"-leden legden vaardig- heidsproeven af. Een aantal leden van de Gym nastiekvereniging it,Sparta" te Krabbendijke heeft in het gym nastieklokaal aldaar de vaardig- heidsproeven voor het K.N.G.V. afgelegd. Burgemeester J. Vader, en de heren G. Schuur, vertegen woordiger van de sportcommissie en M. Griep, voorzitter van de voetbalvereniging „Krabbendijke" woonden deze wedstrijden bij. Er werd vlot gewerkt en er waren vaak mooie beheerste oefeningen te zien. De leiding berustte bij de heer C. van Weele. De heren Schipper en v. d. Kuyl vormden de jury. De uitslag luidt als volgt: Melsjesadspiranten: R. van Iwaarden 7012 pnt.; M. Kaat 70 p.; T. Kuzee 68 pnt.; A. Dronkers 73 p.; W. Kriekaard 74 pnt. Ver eist: 65 pnt. 3 leden afgewezen. Jongcnsadspiranten: J. Kok 77 p.; H. Zuidweg 75 p.; P. Engelse 75p.; P. Kaat 74% p.; L. Ever- se 81% p.; C. Hoogvliet 80_p.; A. Lagendijk 78 p. Vereist: 65 p. Heren 3e graad: A. Sentse 84% p.; J. Everse 80% p.; C. Kriekaard 79% p. Vereist: 78 p. Dames 3e graad: J. Lagendijk 89% p.; J. Engelse 84 p.; M. Poortvliet 80% p.; W. Lagendijk 84% p.; S. Poortvliet 78 p. Ver eist 78 punten, 1 lid afgewezen. Dames 2e graad: C. M. Fraanje 103 p.; M. Lobbezoo 91% p.; J. de Kok 82 p. Vereist 78 punten. Mej. C. M. Franje kreeg hier door de wisselbeker van de ver. voor de tweede keer in haar bezit. Een drietal dames van de gym nastiekvereniging W.I.K., Rilland legden eveneens hun proeven af. Adspiranten Meisjes: D. Ver- halle 73 p. Dames 2e graad: B. Verwey 84 p. G. N. KantersKervinck 83 p. WEMELDINGE. Kerstavond Ned. Chr. Vr. Boud. Dinsdagavond hield de Ned. Chr Vrouwenbond afd. Wemel- dinge een Kerstavond in het ver- enigingslokaa' der Geref. Kerk. Er werd een Kerstdeclamatorium uitgevoerd. Mevr. de Schipper— Kooman declameerde. Een Kerst- cantate werd gezongen door e-n koor met de leden. Verschillende dames leverden een bijdrage. 's-HEER ABTSKERKE. Raadsvergadering. Op 29 December a.s. zal de raad bijeenkomen. Op de agenda staat o.a. de benoeming van een amb tenaar van de burgerlijke stand. Op de aanbeveling staan: 1. P. Wisse; 2. J. van Oosten. Voor de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur luidt de aanbeveling: 1. B. Markusse; 2. J. Minnaard. AAGTEKERKE. Jaarvergadering kolenvereniging. Dinsdagavond hield de Coop. Kolenvereniging haar jaarverga dering o.l.v. de heer A. de Vos. Uit de verslagen van de secre taris-penningmeester bleek, dat het afgelopen jaar voor de ver eniging gunstig is geweest. Er konden weer voldoende kolen aan de leden worden verstrekt. De voorzitter werd als zodanig her kozen. Tot lid der controlecom missie werd in de plaats van de heer S. de Visser Pz. gekozen de heer S. Verhage. Medegedeeld werd, dat het niet mogelijk is om Friese turf aan te kopen van- kwam het spaarsysteem nog aan de orde, dat nog niet tot volle te vredenheid werkt. Hierin zal ver andering worden gebracht. Over het vervoer der kolen was nog geen overeenstemming bereikt Dit zal door het bestuur nog na dei worden bezien. GRIJPSKERKE. Kerstzangdienst. Op de le Kerstdag om 7 uur zal in de Geref. Kerk aan de Ja cob Catsstraat een Kerstzang dienst worden gehouden. De meditaties zullen worden gehouden door ds S. van Wouwe en ds J. van Winterswijk. Medewerking verleent de Chr. zangvereniging „Halleluja". (Ingez. mededeling, advert.) 'n Nieuwe collectie BERGEN OP ZOOM KAMPERLAND. Zanguitvoering. Woensdagavond, 20 December, om 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk de Chr. gemengde zangver eniging „Soli Deo Gloria" hun jaarlijkse uitvoering geven. Het koor staat o.l.v. de heer M. de Mol. Ook zal die avond optreden het kinderkoor „De kleine Lof- stem" o.l.v. mej. J. Buyze. Dinsdagavond werd in de zaal van dhr Colpaart te Rilland een uitvoering gegeven, door de voet balvereniging „Rillandia". Geslaagd voor het diploma C II scheepswerktuigkundige de heer J. W. Baten, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. In de etalage van de banket- bakkerij van de heer A. J. Rotte te Oosterland, staat een prachtig werkstuk, gemaakt van suiker door de heer J. Rotte. Het stelt voor „Het Heerenhof" van de ambachtsheerlijkheid Oosterland en Sirjansland. De assistent der invoerrechten en accijnzen J. Geensen te Aar denburg, is m.i.v. 16 Januari 1951 verplaatst naar Dordrecht. De vacature wordt niet aangevuld. Door de douane-ambtenaren te St. Jansteen werd wederom een hoeveelheid van 75 kg. boter In beslaggenomen wegens poging tot frauduleuze uitvoer. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in St. Annaland is ten einde Slechts 58 van de bevolking nam aan het onderzoek deel. D, heer J. Dingemanse te Sou burg, onderwijzer aan de school voor C.V.O. te Serooskerke (W.), is m.i.v. 1 Jan. te Souburg be noemd als onderwijzeres voor het 7e en 8e leerjaar V.G.L.O. voor leerlingen van de school voor C.V.O. en de School met de Bijbel, Maandag 25 December, 1ste Kerstdag, des avonds om 8 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk te Heinkenszand een interkerkelijke adventszangdienst gehouden wor den, waarin als sprekers optreden ds Renting en ds Lammensi Hedenavond om 7 uur zal het gerestaureerde kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk te Tholen in ge bruik worden genomen. Voorgan- wege het geringe kwantum. Ook ger zal zijn ds v. d. Wiel. Stichting Maatschappelijk Werk ontlokte discussie in de raad. Woensdagmiddag kwam de raad van Veere bijeen o.l.v. jhr I. F. den Beer Poortugael, die mede deelde, dat de begrotingen voor 1951 van de gemeente en het gem. Vismjjnbedrijf door G.S. goedge keurd /.ij tl. De verbetering van de Lange- dam, die op het tertiair wegen plan is gebracht zal tegelijker tijd worden uitgevoerd in aan sluiting op de verbetering van de Gapingseweg. Nadat een tweetal moties te ruggewezen waren naar B. en W. om advies, deelde de voor zitter op een vraag van de heer Mol thans mede, dat nog geen overeenstemming is bereikt over de wijze waarop de leerjaren der scholen in Veere kan doen aanvangen per 1 September. Het voorstel om deel te ne men in de stichting Maatschap pelijk werk op het platteland van Walcheren ontlokte de heer van Nieuwenhuijzen de opmer king, dat de aanvankelijke fi nanciële opzet niet veel gewij zigd is. De diaconiën dragen te weinig geld bij en hij vreest, dat de kosten op de duur een tienvoud zullen bedragen van het thans voorgestelde bedrag van f0,08 per inwoner per jaar. Hij vroeg de gemeente in elk geval niet hoger te gaan dan f 0,25. De heer Mol sloot zich hierbij aan en vond de raming te summier. De heer Kasse vroeg waarom het noodzakelijk is deze restrictie te maken. De opzet wordt algemeen toegejuicht; de gemeente moet dit werk ook stimuleren. Bovendien was hij niet direct bang voor een dé- bacle. De heer Kodde zei, dat het gehele werk nog in de kin derschoenen staat en dat het nu eenmaal onmogelijk was met meer definitieve gegevens te komen. Met 4 tegen 3 stemmen werd tenslotte besloten tot deelneming. Besloten werd om afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie van „Onze Marine". Bij de behandeling van het toe. voorstel om een nieuwe open bare lagere school te doen bou wen bracht de heer Kasse naar voren, dat hjj liever had ge zien, dat aan de bestaande school een lokaal werd bijge bouwd en dat de andere lokalen aan de eisen des tijds werden aangepast en voor de kleuter school nog een lokaal werd ba- schikbaar gesteld. Door de nieuwe school, die dan ook op het schoolplein zal komen, wordt dit plein ook .geschonden. Z.n.i werd echter besloten een nieuwe school te doen bouwen. Aan de gemeentewerkman, de heer F. Giffard, die gedurende 31 jaren trouw zijn diensten had verricht werd met ingang van 1 Februari 1951 eervol ontslag verleend. In zijn plaats werd de heer W. de Buck Czn. benoemd. In de wegens periodieke aftre ding ontstane vacatures in het bestuur van het Godshuis wer den herkozen mevr. G. Ver- hoevePeeman en de heer L. Meijers, terwijl in de vacature van voorzitter door het aftre den van de heer M. Caljouw, de hefer W. Wouters werd be noemd. De begroting voor 1951 van het Godshuis kwam daarna in behandeling. Na een aantal op merkingen van de heer Mesu werd besloten de begroting nog niet goed te keuren i.v.m. een salarispost voor de secr.-pen- ningmeester. Een voorstel om over te gaan tot de aanschaf van een film strookapparaat voor de lagere scholen werd teruggenomen door B. en W„ omdat van de bijz. lagere school nog geen ant woord was ontvangen omtrer.t deelname in het gebruik. De voorzitter dankte tenslotte de wethouders en raadsleden voor de buitengewoon prettige wijze, waarop in 1950 vergaderd was. Namens de raad dankte de heer van Nieuwenhuijzen de voorzitter voor deze woorden en wenste hem een gelukkig 1951 Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ameide en Tienho ven, G. H. van Kooten te Brand wijk; te St. Laurens (toez.) W. A. Kalkman, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Kampen, J. W. v. d. Linden te Kamerik/ Geref. Kerken. Beroepen te Enschede, (vac. H Volten) A. Adema te Hoogeveen Beroepen te Herwijnen,J. D Kruithof, cand. te Kampen. Geref. Kerken (Art. SI K.O.). Tweetal te Groningen, A. Ja gersma te IJmuiden en G. Visee te Kampen. Ds J. R. L. Idslnga overleden. Te Utrecht is in de ouderdom van 79 jaar overleden ds J. R. L Idsinga, gep. predikant van de Prot. kerk in Indonesië. De over ledene werd in 1897 candidaat in Friesland en aanvaardde 17 Febr. 1898 het predikambt bij de Prot kerk van Meester Cornelis. Hij diende de gemeenten Tandjoen., pinang, Malang, Bondawoso en Poerworedjo om in 1929 om ge zondheidsredenen voorgoed te re patriëren. Zijn stoffelijk overschot is gis teren op de begraafplaats te IJs- selhof te Gouda ter aarde besteld Geslaagd. Aan de Theologische Hoge school der Geref. Kerken te Kam pen is geslaagd voor het cand. examen de heer G. Sinia te Hui zum. PREDIKBEURTEN ZONDAG 24 DECEMBER 1950. De tussen haakjes geplaatste diensten zijn op Maandag (le Kerstdag) 25 December. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 ds Pennings, 2.30 ds ten Haaft (10 en 2.30 ds Pen nings). Geref. Kerken. Axel: 10 en 3 leesd. (10 ds Couvée, 3 leesd.); Schoondijke 9.30 en 2.30 dr Stam (9.30' dr Stam, 2.30 ds Verschoor). Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Axel: 10 leesd., 4.30 ds Zemel (10 en 2.30 ds Zemel). Geref. Gemeenten. Axel: 10 en 2.30 leesd. (10 en 2.30 leesd.). Postabonné's op het Zeenwsch Dagblad, die gewoonlijk de Zater dagse krant na Zondag ontvan gen, kunnen ditmaal, indien zjj daar prijs op stellen, ban blad Zaterdagmiddag op het postkan toor ter plaatse afhalen. ZIJ heb ben dan hnn krant v6Ar Kerstmis in huls. Deze regeling geldt ook voor Zaterdag 30 December a.s. Directie Zeeuwsch Dagblad. Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Geboren: Maar- tje M., d.v. J. Huijsman en H. v. Venema; Neeltje A., d.v. J. Wisse en J. C. Filius; Maria C., d.v. J J. Steijaert en M. S. van Houte; Willem F., z.v. W. F. Kieboom en C. M. J. de la Cousine; Mer cedes J. J. G., d.v. W. A. E. G. de Meurichij en M. S. P. van Gerven; Christina C„ d.v. J. Goedbloed en A. Boonstra; Liesbeth, d.v. H. Vis en T. Mink; Willem F., z.v. W. P. Hamelinck en J. M. Zeegers, Ondertrouwd: H. J. Duit, 24 j. te Winschoten en W. M. de Nooij- er, 20 j.; J. A. Smit, 23 j. en I. van Daalen Wettere, 27 j. Overleden: J. E. Verhagen, 69 j„ echtg. v. H. F. M. Vers traeten; A. Boone, 82 j., wed. v. C. Janse; D. J. van Male, 19 j. Gehuwd: F. Schroevers, 22 j. en J. A. van Hoeijdonck, 19 j.; M. Somers, 30 j. en L. M. van den Hemel; G. J. Pieterson, 25 j. en A. Heesakkers, 21 j.; N. C. Vee- nendaal, 25 j. te Nieuwer-Amstel en G. M. Tas, 27 j. OOST- EN WEST-SOUBURG. Geboren: David, z. v. P. L. Melse en A. Jasperse; Selia C., d. v. J. van Eenennaam en L. A. Beve lander; Roelfien H. M„ d. v. E. J. Segboer en J. C. Korstanje; Cor nelia M., d. v. T. van Lambalgen en M. A. Kloeg. Ondertrouwd: N. van der Lin den, 20 j. en W. B. A. Castel, 18 j. Getrouwd: J. P. M. Daansen, 27 j. en J. S. Luteijn, 23 J. J. Jobse 23 j. en C. F. Mol, 23 j. Overleden: D. Melse, z.v. P. L. Melse en A. Jasperse; C. Pouwer, 81 J., eohtg. v. M. C. Polderman. KRUININGEN. Geboren: Arie, z.v. A. Kruidenier an J. D. S. Bax; Adriana M„ d.v. B. Cok en C. G. Sinke. Ondertrouwd: J. M. Kakebeeke, 24 j. en H. M. Oudesluijs, 25 j. te Waarde. Overleden: J. Brasser, 50 j., echtg. van E. van Langevelde; G. F. van de Velde, 33 j. TERNEUZEN. Geboren: Willem B., z.v. J. van Kooten en B. Schoenmakers; Jacomina A„ d.v. L. P. Wijffels en S. Cambeen; Marjanne A. P., d.v. C. J. Lam- merink en A. ter Haar. Gehuwd: H. G. van Overeem, 24 j. en D. C. Oele, 22 j. Overleden: E. P. Leenknegt, 54 j., wed. van J. W. van den Berge; J. F. Strooband, 82 j., wed. van N. van der Straaten; J. Versluijs, 79 j., echtg. van A. L. de Bruijne. SCHERPENISSE. Gehuwd: A. Baaij, 33 j. en A. S. Hartog, 32 j.; W. M. Geluk, 18 j. en G. J. Suurland, 17 j. Overleden: J. van As, 70 j., echtg. van E. Heijboer. POORTVLIET. Geboren: Maar ten C., z. v. W. S. Quist en L. P. Koppenhol; Leendert M„ x. v. E. C. Poot en C. P. van Zetten; Reint H., i. v. M. A Geuze en E. M. Starke; Anna M, J., d. v. J. M. van Vossen en N. W. van der Klooster. Mr v. HEUVEN GOEDHART GAAT HEEN BIJ „HET PAROOL". Mr dr G. J. v. Heuven Goedhart die onlangs is benoemd tot hoge commissaris der V.N. voor vluch telingenzaken, heeft gisteren bij zijn terugkeer in Nederland ver klaard, dat hij, gezien zijn nieuwi functie, het hoofdredacteurschap van „liet Parool" zal neerleggen Schooltandartsendienst voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Stoppeldijk werd gisteren de schooltandartsendienst voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen geinstal leerd, waarmede thans de gehele provincie over een dergelijke dienst beschikt, hetgeen een uni cum voor Nederland betekent. De installatie, die werd bijgewoond door verschillende autoriteiten en vertegenwoordigers uit medische kringen en van het ziekenfonds wezen, geschiedde door de voor zitter van de Stichting School tandverzorging in O. Z.-V!aande ren, mr P. Tellegen, burgemees ter van Terneuzen. Deze wees op het grote belang van een derge lijke dienst voor de jeugd en bracht dank voor de grote mede werking, die van de zijde van Ged Staten van Zeeland en de Stich ting Zeeland bij de totslandko ming werd ondervonden. Gemeente Middelburg wil nog 16 arbeiderswoningen bouwen In de raadsvergadering van Aug. j.l. werd B. en W. van Mid delburg een crediet verleend van f 490.000.voor de bouw van 50 bescheiden middenstandswoningen op 't Zand. Er kwam slechts vo lume voor 20 en het ontbrekende, waarop werd gerekend, werd niet beschikbaar gesteld. De pogingen om voor aanvaardbare prijs de 20 woningen te bouwen mislukte, Het bouwvolume kon op deze wij ze ook niet worden benut. B. en W. doen de raad thans een op lossing aan de hand, waarbij het wel kan. Zij stellen n.l. voor 16 arbei derswoningen te bouwen aan de Breestraat op het terrein van het voormalige entrepot. Het plan is ontworpen door het architecten bureau Olsmeijer te Winsum. Een aannemer was bereid gevonden de woningen te bouwen tegen aan vaardbare prijs. B. en W. vragen nu een crediet van f 115.000.—. De huur zal f5.50 bedragen, met uitzondering van de woningen naast en boven de poort, die resp. f 4.50 en f 5. moeten doen. Met Mary Pos naar Egypte, In 't Goese „Schuttershof" hield de bekende journaliste Mary Pos Donderdagavond een lezing over het onderwerp „Sprong naar het land der Pharao's". Op buitenge woon boeiende en onderhoudende wijze vertelde zij over haar rei zen door Egypte. Ter illustratie van haar betoog vertoonde zij tal van lichtbeelden, die een zeer duidelijk beeld gaven van de grote ellende op vrijwel elk gebied. De grote meerderheid verkeert n.l. in zwaar behoeftige omstan digheden, terwijl een kleine groep rijken in weelde baadt. Duidelijk belichtte zij het werk der zending, dat onder meestal uiterst moei lijke omstandigheden wordt ver richt en waarvoor zeer veel moed en doorzettingsvermogen is ver eist. De voorzitter van de afd. Zuid en Noord-Beveland van „Oost en West", voor welke de lezing werd gehouden, dokter J. Nieuwenhuy- se, opende en sloot de vergade ring. In de Donderdagavond gehou den raadsvergadering werd be noemd tot gemeentewerkman de heer C. van Slooten te Sint Lau rens. V eilingsberichten GOES. 20 Dec. Groenten: Sprui ten A 35—53; idem B 21—33 Witlof A 4752; idem stek 18; Andijvie 2829; Prei 1522; Groene kool 13; Rode kool 1014 Boerekool 913; Witte kool 5; Koolrapen 18; Uien 3.50 -6; Wijnpeen 24.50,alles per 100 kg. Knolselderij 814 per 100 stuks. KRABBENDIJKE. 20 Dec. Ap pels. Present van Engeland 16 21; Glorie van Holland 2629; Cox Oranje Pippin 1657; Appels verpakt: Glorie van Holland 32 42; Cox Oranje Pippin 4083; Present van Engeland 2641; Peren Beurré Alex Lucas 2832; Peren verpakt: Beurré Alex Lu cas 3949, alles per 100 kg. KAPELLE. 20 Dec. Kleine vei ling: Appels: Jonathan 1254; Goudreinette 1042; Cox Oranje Pippin 3255; Golden Delicious 28—50; Zure Bellefleur 828; Glorie van Holland 3243; Ster appel 726; Baldwin 511; Bramley's Seedling 1117; Lax- ton Superbe 18; Zoete Ermgaard 15—55; Groninger Kroon 18; Camnagnezoet 17—29; Peren: St. Remy 2734; Pondspeer 2234; Kleipeer 1534; Gieser Wildeman 25—49; Brederode 2832; Doyen ne du Cornice 54; Conference 40; Comtesse de Paris 2240; Groen ten: Spruitkool 947; Savoye kool 6; Witte kool 11; Rode kool 5%11; Boerenkool 12; Prei 23 27; Breekpeen 34%; Uien 6 6%; Koolrapen 2% 4%, alles per kg. Bloemkool 8—29; Knolselderij 7, beide per stuks. BERGEN OP ZOOM. 20 Dec. Andijvie 3643; Boerekool 23— 28; Rode kool 11—16; Witte kool 912; Spruiten 4172; Witlof A 50—61; idem B 44—50; Waspeen 17—19; Uien 3—7; Waspeen 17— 19; Savoye kool 715; Prei 16— 27. VISMIJN VEERE. 21 December 1950. 674 kg. export garnalen 1.98 2 22 - 276 kg. schar 3650 413 kg 'bot 2645; 110 kg. wijting 24^—42; 1331 kg. sardijn 1926; 10 kg. ongesorteerde vis 33; 10 kg. kabeljauw 8990. OmUc de toufve. ZONDER GEESTKRACHT. Terwijl West-Europa plannen smeedtstelt Amerika daden; het maakt zich op voor een ge weldige krachtsinspanning om de communistische wereldbe dreiging het hoofd te bieden. Een omgekeerde orde van zaken: alsof de oude wereld niet veel directer gevaar zou lopen dan de nieuwe. Het verschil in de geest, die daar heerst en die in ons we relddeel is er niet vreemd aan. Zowel in de oude als in de nieuwe wereld heeft het mate rialisme de overhand: dat is wel zeker. Maar aan de overzijde van de Oceaan is het tenminste nog een materialisme, dat de geestkracht bezit zelf op ver overing van de begeerde goede ren uit te gaan. Hier daarente gen wenst men veelal deze goe deren gratis in ontvangst te nemen. De door de tweede wereld oorlog veroorzaakte armoede van de West-Europese landen vormt geen afdoend excuus, ,'n nog groter nood wordt in West- Duitsland en Japan harder ge werkt voor het herstel. Zowel de grote overwinnaar als de verliezers van de laatste oorlog beschamen ons, die van geen enkel vertoornen voorrecht zonder morren afstand kunnen doen en steeds afgunstig naar onze buurman kijken, of hij toe! nauwkeurig even zware lasten draagt als wij. Zo hield Neder land vast aan de Marhallhulp en verspeelde een Koninkrijk. En zo dreigt het straks door de zelfde geesteshouding ook zijn vrijheid te verspelen. Zullen wH dan nooit uit onze nationale slaap ontwaken? (Ingez. mededeling advert.) Winterhanden Wintervoeten Wintero eroren Geen driehoeken als reflector. De onlangs op de markt ge brachte beveiligings driehoeken, het zgn. „Ho-Stop"-sein vindt naar de K.N.A.C. mededeelt, te recht een zeer grote aftrek om dat het een goede beveiliging biedt in noodgevallen, waarbij op de weg in het donker moet wor den stilgestaan. Het gebruik van deze driehoeken dient, aldus de K.N.A.C. tot deze noodgevallen beperkt te blijven en niet, zoals reeds in enkele ge vallen werd geconstateerd, als re flector achter op een voertuig te worden aangebracht. De waarde van de beveiliging bij stilstand op de weg zou naar de mening van dt Automobiel Club hierdoor ten zeerste worden geschaad. Opvolger van mr van Heuven Goedhart In Eerste Kamer. Tot opvolger in de Eerste Ka mer van mr G. J. van Heuven Goedhart, die benoemd is tot Hoge Commissaris van de V.N. voor vluchtelingenzaken en dl# als internationaal ambtenaar uit zijn officiële Nederlandse functie# moest treden, staat op de lijst dr F. Wibaut te Amsterdam. Waterstanden Keulen 291 (-0.24), Ruhrort 520 0,27), Lobith 1161 (—0.18), Nijmegen 94» (-0.16), Arnhm 919 (-0.13), Eefde 457 0.16), Deventer 355 (-0.15), Borgheren 4173 (-0.11), Belfeld 12S4 (-0.18). Grein 525 (-0.20). Vreeswijk 0.96 (-0.12), LI» 1.52 (plus 0.01). SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. VULCANIS: 20 te Reyeka van Triest. BOSKOOl': pas. 20 Ouessant naar Mara- caibo. ORANJESTAD: 20 te Laguaira. SALATIGA: 19 van Aleppo naar Per zische Golf. WELTEVREDEN: 20 te Dja- karta. BENGKALIS: 20 van Aden naar Amsterdam. PASSAGIERS EN TROEPENTRANS PORTSCHEPEN OP INDONESIË. ZUIDERKRUIS: 20 te Sue» naar Rot terdam. KOTA INTENpas. 20 Kaap Degata naar Djakarta. GROOTE BEER; 20 van Djakarta naar Amsterdam. SIBA- JAK: 20 300 mijl Z.O. Dondrahead naar Rotterdam. SOMERSETSHIRE: 20 120 mijl Z.O. punt Kreta naar Amsterdam. MALOYA: 27 te IJmuiden verwacht. CAMERONIA: 21 pas. Burlings naar Rot terdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 21 Dec.; NEZO van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen 20 Dec.x BORNEO van Amsterdam. BREM van Rotterdam. 21 Dec.: DENI van ree. ha- SEVVINI) van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen 20 uecA ACTJO naar Rotterdam. HILDA "aar Londen. 21 Dec.: PRINS BERNHARD n. Rcrtterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2