Veiligheidsverdrag in ruil voor West-Duitslands defensiebijdrage NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Verantwoordelijkheids besef. Adenauer eist van de westerse mogendheden Betaling van bezettingskosten moet worden beëindigd Polderhuis te Middelburg in gebruik genomen Expositie van „Coloriet Middelburg geopend te Verhoging kinderbijslag vanaf het vierde kind Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1747 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VRIJDAG 23 DEC. 1850 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.47 u., onder 16.31 u. Maan op 15.06 u., onder 8.35 u. Hoogwater op Zaterdag 23 Dec.: Vlissingen: 1.18 u. 1.81 m„ 13.28 u. 1.79 m. Terneuzen: 1.45 u. 2.00 m., 13.54 u. 1.98 m. Wemeldinge: 2.57 u. 1.61 m., 15.08 u. 1.54 m. Zierikzee: 2.43 u. 1.37 m., 14.56 u. 1.29 m. Een van de bedenkelijkste ge volgen van de regerings- politiek met betrekking tot de gemeentelijke financiën is, dat het verantwoordelijkheidsbesef dreigt teloor te gaan. Het wordt langzamerhand zo dat de gemeentebestuurders niet zelf meer verantwoordelijk ge steld kunnen worden voor hun daden. Er is een tijd geweest, en zo behoorde het nog te zijn, dat de gemeenten beschikten over een eigen belastinggebied. WeTd een goed economisch beheer ge voerd, dan spiegelde zich dat af in de zwaarte der belastingen. Wilde een gemeentebestuur grote uitgaven doen, dan moest het er zich van bewust zqn dat belastingverhoging het gevolg zou wezen. Voor slappe figuren kon dat lastig zijn, omdat zij tenslotte bij de verkiezingen ter verantwoor ding konden worden geroepen. En het is ongetwijfeld óók mo- gelijk, dat als gevolg daarvan soms het gemeentebelang is ge schaad. Dat vooral met het oog op de toekomst noodzakelijke uitgaven achterwege bleven, omdat het oordeel van de kie zers gevreesd werd. Maar daar staat tegenover, dat karakter vastheid werd geëist en bevor derd. Ook een raadslid moest weten te staan voor zijn zaak. Dat is nu veelszins anders. De gemeenten hebben niet meer een eigen belastinggebied. Zij ontvangen zekere uitkerin gen van het Rijk. Binnen de perken van die uitkeringen heb ben zij zich te bewegen. Gaan ze over de schreef, dan worden ze op de vingers getikt en lopen ze gevaar onder bijzonder toe zicht gesteld te worden. Een dergelijke politiek kan verschillend werken. Sommige gemeentebesturders zullen uit overweging, dat ze toch niet verder kunnen gaan, zich ge makkelijk neerleggen bij be sluiten, die feitelijk niet zijn m het belang der gemeente. Ande ren daarentegen zullen tegen over de kiezers een royale rol spelen, omdat zij weten, dat wat zij besluiten toch van „hoger hand" zal worden afgewezen. Zij hebben practisch dan wel niets bereikt, maar er blijft dan toch het mooie gebaar. En nu is daar nog iets anders bijgekomen. Het Rijk heeft in sterke mate geprofiteerd van de uitzonderlijk hoge opbrengst der belastingen. Het zou billijk zijn, dat de ge meenten, voorzover hun In komsten gekoppeld waren aan die belastingen, daarvan mede zouden profiteren. Tot op ze kere hoogte is dat ook gebeurd. Maar een belangrijk deel van het voor de gemeenten bestem de bedrag wordt door de Re gering vastgehouden, terwijl een gedeelte wordt vrijgegeven voor de gemeenten, die met tekorten hebben te worstelen. En zo blijkt het plotseling een voordeel te kunnen zijn als een begroting niet sluit. Het gaat ongeveer als bij de be kende nooduitkering-Drees. Zij die zuinig waren, sober leef den en spaarden om voor de oude dag te zorgen grijpen er naast, en zij die dat niet deden ont vangen een uitkering uit 's Rijks kas. Feitelijk een premie op de zorgeloosheid. Voor de gezinnen, maar nu ook voor de gemeenten. Er worden uitkeringen ver strekt: welnu dan is het zaak er bij te zijn en de uitgaven op te voeren. Zonder rekening te houden met de vraag, of derge lijke uitgaven in de huidige om standigheden verantwoord zijn. Het bezwaar hiertegen is niet die uitgaven op zichzelf. Zij zul len als regel tot de inderdaad zeer wenselijke behoren. Maar het grote bezwaar tegen deze politiek is. dat het verant woordelijkheidsbesef bij de ge meentebesturen op zeer beden kelijke wijze wordt ondermijnd. G. Z. Degrelle niet in Spanje? Enige dagen geleden heeft Louis Pierard in de Belgische senaatscommissie voor buiten landse zaken een brief voorge lezen, waarin een Belgische ad vocaat verklaart, dat hij de ge wezen rexistische leider Leon Degrelle in levende lijve in een moskee te Cordova heeft ge zien. De socialistische senato ren hebben zich daarop tot da premier gewend met het verzoek geen diplomatieke vertegen woordiger te benoemen in een land, dat aan een Belgische oor logsmisdadiger een schuilplaats verleent. Naar aanleiding hiervan ver klaart de Spaanse zaakgelastig- man te Londen hem medegedeeld, aan de pers, dat zijn regering hem heeft opgedragen met de meeste nadruk tegen te spre ken, dat Degrelle zich in Spanje bevindt. Amerikaanse troepen vóór Juli naar Europa? Generaal Lawton Collins, staf chef van het Amerikaanse leger, heeft te Washington verklaard, dat hü verwacht, dat voor één Juli van het volgend jaar enige extra manschappen naar Europa lien worden gezonden. De drie geallieerde Hoge Commissarissen en de West-Duitse bondskanselier, Adenauer, hebben Donderdag te Bonn een bespre king van vijf uur gehad over de Duitse bijdrage tot de defensie van West-Europa. Adenauer verklaarde na de conferentie, dat men een flinke stap vooruit heeft gedaan. De besprekingen worden in Januari hervat. In een communiqué werd ver klaard, dat Adenauer de verzeke ring ontving, dat Duitsland ter zake van zijn bijdrage niet voor een voldongen feit zou worden gesteld. Er werd overeengekomen, dat Duitse en geallieerde deskundigen binnenkort besprekingen zullen voeren over de omvang van de Duitse bijdrage en de wijze, waar op zfj zal worden gegeven. Vereniging voor Christelijk M.U.L.O. Jaarvergadering te Amsterdam. Gisteren en ook vandaag houdt de Vereniging tot behartiging van de belangen der Christelijke Scholen voor M.U.L.O. in Neder land haar algemene vergadering in Amsterdam. Het gemeentebe stuur van de hoofdstad ontving vanmorgen de talrijke deelnemers aan de vergadering op het stad huis. Des middags opende de inspec teur van het L.O. in de inspectie Amsterdam, de heer L. van der Zweep, een tentoonstelling van leermiddelen en materialen. In zijn openingswoord van de middagbijeenkomst stond de heer H. van Tol, voorzitter, stil bij de moeilijkheden, die er dreigen, in dien de plannen om te komen tot een nieuw middelbaar schooltype verwezenlijkt zouden worden een vorm, die door velen wordt voorgestaan. Hoewel naar het oordeel van spreker het U.L.O. bij de reorganisatieplannen slechts een factor van secundaire beteke nis vormt, zal bij het uitwerken van deze plannen blijken, dat ook de U.L.O.-school daarbij ten nauwste betrokken moet worden. Deze school zal daarmee op een keerpunt in haar geschiedenis zijn aangekomen. Spreker wekte zijn gehoor op tot beslistheid en pa raatheid. Vandaag zal prof. dr A. H. Edelkoort een rede houden over „De zin van de geschiedenis". Chinese vergeldingsmaatregel tegen Amerikaans uitvoer verbod. Als vergeldingsmaatregel tegen het Amerikaanse verbod op de uitvoer naar communistisch China hebben de autoriteiten te Peking, hun agenten te Hongkong op dracht gegeven om een hoeveel heid Chinese houtolie van 450 ton, ter waarde van 280.000 dollar, oorspronkelijk voor de V.S. be stemd, niet te verschepen. De handelsagenten van de com munistische regering te Hongkong hebben bevestiging ontvangen, dat er geen vergunningen meer zullen worden verstrekt voor uit voer naar de V.S. en Japan. Executies in Zuid-Korea opgeschort. De Zuid-Koreaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zij de executie van politieke gevangenen en misdadigers door de kogel, heeft opgeschort in afwachting van een onderzoek naar de vraag, of de executies op een onbehoor lijke en onmenselijke wijze zijn uitgevoerd. De strijd in Korea. Het tiende legerkorps der ver bonden legers, dat de omsingelde havenplaats Hoengnam in Noord- Oost-Korea verdedigt, heeft de laatste brug, die van de stad naar het Zuiden leidt, opgeblazen. Te gelijkertijd heeft het zich terug getrokken binnen een kleiner en gemakkelijker verdedigbaar ge bied. Voor het opblazen zijn de troe pen veilig de Sontsjon overgetrok ken. Russische troepen in Bulgaarse haven aan wal gezet? Volgens de diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph" zouden deze week Russische troe pen in de Bulgaarse Zwarte-Zee haven Burgas zijn ontscheept. De medewerker zegt over bepaalde inlichtingen te beschikken, die een bewijs voor zijn bericht vormen. Zo had een Joegoslavische koop- men te Londen hem medegedeeld, dat hij verscheidene dagen niet in staat was geweest zijn handels relaties te Burgas te bereiken. Overval op Javasche Bank te Soerabaja. Op de Javasche Bank te Soera baja werd een aanval gedaan, waarhij 3.8 millioen roepia's wer den buitgemaakt. De vijf bewapende rovers kwa men op het ogenblik, dat de klui zen geopend waren. Onder hen bevonden zich een Europeaan en een Indo-Europeaan. De portier werd neergeslagen. De Londense Daily Express pu bliceerde een bericht van zijn correspondent te Bonn, inhouden de, dat Adenauer in een geheim onderhoud met de Amerikaanse diplomaat Samuel Reber de eis zou hebben gesteld, dat de Wes terse mogendheden een veilig- heidsverclrag met West-Duitsland zuilen sluiten, indien zij West- Duitse deelneming aan de Euro pese verdediging wensen. West-Duitsland wil voorts slechts op gelijke voet militaire eenheden voor het Europese leger leveren. Dit houdt dus in, dat, in dien de andere landen divisies bij dragen, ook West-Duitsland slechts met divisies aan de Euro pese verdediging wil deelnemen. Verder zou zijn geëist, dat de bezetting en het betalen van be zettingskosten door West-Duits land moet worden beëindigd. West-Duitsland is, na het sluiten van het veiligheidsverdrag, bereid het legeren van verbonden troe pen op zijn gebied toe te staan. Versterking der geallieerde strijdkrachten in West-Duitsland wordt verlangd, evenals de op stelling van een „meesterplan" door Eisenhower, dat moet ver zekeren, dat een tegenaanval der verbonden troepen, na een Rus sische aanval, de bevrijding zal verzekeren van de twintig mil lioen Oost-Duitsers. Tevens zou moeten worden gewaarborgd, dat de voornaamste botsing in een oorlog tussen Rusland en het Westen niet op Duits grondgebied plaats vindt. Drie verdedigingszönes in Europa? Te Londen wórdt vernomen, dat de ministers van defensie van het Atlantisch Pact en de mili taire chefs de vorming van drie afzonderlijke verdedigingszönes overwegen, n.l. een centraal-Euro- pese zóne onder persoonlijke lei ding van Eisenhower, een noor delijke zóne (Scandinavië en Oostzeehavens) onder een bevel hebber, die ondergeschikt aan Eisenhower is en tenslotte het Middellandse Zeegebied onder Britse leiding. Het definitieve plan zal eerst worden opgesteld, als Eisenhower in Europa is aangekomen. Deze zal een tijdelijk hoofdkwartier te Parijs vestigen, maar men meent, dat hij zijn permanente hoofd kwartier meer naar het oosten wil inrichten. Straatsburg wordt zeer waarschijnlijk geacht. De topsalarissen. Regering verzoekt begrotingswijziging De regering heeft bjj de Tweed- Kamer een nota van wijziging o[ de begroting van binnenlandse zaken ingediend om in artikel 118 bis het bedrag van f 100.00C te wjjzigen in f 150.000. Het betreft hier het bedrag, be stemd voor toelagen aan ambte naren, aan wie buitengewone eisen worden gesteld. De regering heeft zich ernstig beraden over de consequenties van het amendement Tuin, dat door de Tweede Kamer werd aan vaard en dat haar voor uitermate grote moeilijkheden geplaatst heeft. Na ampele overweging heeft zij besloten een wijziging van het Kon. Besluit no. 408 te bevorde ren, waarbij, evenals voor alle andere ambtenaren, de tweede 5 procent-verhoging wordt opgeno men, zodat de salarissen, vergele ken met ultimo December 1949, op 110% pet. komen. Wil men de regering echter niet in de onmogelijkheid plaat sen voor de hoogste staatsfunc ties uitermate bekwame ambte naren aan zich te binden of aan te trekken, dan zal het nodig zjjn, dat artikel 18a van het K.B. enigszins ruimer wordt geredi geerd dan thans het geval is. HlerbU tekent de regering aan, dat zq dit systeem van toelagen verre van gelnkkig acht. ZjJ moet daartoe echter thans overgaan, teneinde de voor haar anders on aanvaardbare gevolgen van het door de Kamers aangenomen amendement te ondervangen. De heer C. Philipse verrichtte de opening. In aanwezigheid van tal van autoriteiten, o.w. de minister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, is gistermiddag het gebouw van de Polder Walcheren aan de Groenmarkt te Middelburg in gebruik genomen. De wnd. Commissaris der Koningin, de heer C. Philipse, verklaarde, een forse tik met de voorzittershamer gevend, het gebouw voor geopend. Er werden tal van geschenken aangeboden. Het gebouw is een fraaie schepping van de bekende architect, prof. Ir J. F. Berghoef. Het interieur maakt op de be zoeker een voorname indruk en de kantoren, die in het Polder huis zjjn ondergebracht, beschikken over een zeer behoorlijke rnimte. De voorzitter van de Polder tebesturen bood burgemeester Walcheren, mr dr R. W. Graaf van Lynden, sprak er in zijn ope ningsrede zijn leedwezen over uit, dat de Commissaris der Koningin wegens ziekte de opening niet kon verrichten. Naast minister Spitzen heette hij welkom de ver tegenwoordigers van de ministers van Landbouw en Wederopbouw, resp. de secretaris-generaal mr J. Th. Bonnerman en de heer D. Stam, adj. directeur van de Prov. Dienst van dit ministerie in Zee land, ir S. Herweijer, dir.-generaal van Landbouwherstel, de ontwer per, prof. Berghoef, en prof. Jan sen, hoogleraar te Delft. Mr van Lynden herdacht wijlen jhr. mr W. C. Sandberg tot Es- senburg, die als burgemeester van Middelburg, evenals de hoofding. directeur van de Wederopbouw in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, veel heeft bijgedragen tot de her bouw. Het uiteindelijke crediet, dat nodig was voor de herbouw bedroeg f 425.000.De voorzit ter sprak de hoop uit, dat een redelijk deel voor rekening van de Polder komt, terwijl de rest als herstel van oorlogsschade door het Rijk wordt vergoed. Dank bracht hij aan de architecten prof. Berghoef en ir H. Klarenbeek, evenals aan de aannemer, de fa. Hubers. De Polder prijst zich ge lukkig, aldus mr van Lynden, zijn intrek te kunnen nemen in dit waardige en voorname gebouw. Voorts ontving dank de P.Z.E.M., vertegenwoordigd door de direc teur, ir T. Michieisen, voor de prettige samenwoning der laatste jaren en het ontvangen geschenk. Tenslotte richtte de voorzitter enkele persoonlijke woorden tot de oud-voorzitter, mr H. F. Lants heer, de griffier, mr G. D. C. Rut gers van Rozenburg en de inge nieur, ir A. G. Wiersma. DE OPENING. De heer Philipse sprak in zijn rede over de historie van Walche ren. Hij sprak de hoop uit, dat het licht aan de horizon van de Polder zou gaan dagen. In dit ver band wees hij op de zware lasten, die op de ingelanden drukken en die stegen van f 20.in 1940 tot f 46.in 1950. De grens der nood- lijdendheid is bij velen al over schreden, aldus spr. „Het Prov. Bestuur staat geheel achter U om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden", zo verklaarde hij. Een caiamiteusverkiaring zou ernstige gevolgen hebben. De heer Philipse besloot zijn rede met de wens, dat het Polderhuis altijd zou openstaan voor de ingelanden, die er een geopende deur en een geopend hart moeten vinden, om hun belangen te bepleiten. REDE MIN. SPITZEN. Minister Spitzen verklaarde te zijn getroffen door de eenvoud, die uit de uitnodiging, die hem was gezonden, sprak. „Wij hebben meer belangstelling voor uw moei lijkheden", aldus de minister, „dan wij kunnen doen blijken." Hij zag in de opening van dit gebouw een symbool, dat het leven van de Polder Walcheren weer aan ener gie wint en hij uitte de wens, dat men hier in vrede zou werken voor de streek. Tevens wilde de minister daarin het symbool zien van de vredesarbeid in Nederland en in de gehele wereld. Namens de Walcherse gemeen- Boikestein gelukwensen aan. Hij zei, dat Middelburg zich gelukkig mag prijzen, dat dit gebouw bij draagt tot de herbouw van de binnenstad. Vervolgens .werd gesproken door de voorzitter van de Zeeuw se Polder- en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dekker, die voor de bestuurskamer twee asbakken van aardewerk met het wapen van de Polder aanbood. Namens de Commissarissen sprak de heer J. C. Blaupot ten Cate. Hij bood een schilderij van A. Schouman aan, vervaardigd in 1754. Hij dankte de voorzitter voor zijn voortreffelijke leiding. Hierna voerden nog het woord mr dr Th. Britse s.s. „Martagon" zinkende. Het 7.085 ton metende Britse s.s. „Martagon" heeft vanmor gen vroeg een S.O.S. uitge zonden, luidende: „Wij zinken. Hebben onmiddellijk hulp nodig." Het bevond zich ca. 40 km. ten N.O. van Oostende. Het schip was op een obstakel onder water gevaren en de ma chinekamer stond onder water. De Belgische sleepboot „Zee leeuw" spoedde zich naar het schip, evenals het Nederlandse s.s. „Heemskerk". Een deel van de bemanning van de „Martagon" heeft zich aan boord van de Belgische loodsboot begeven. Herten en wilde zwijnen in de Veluwse bossen. In het winterlandschap van de Veluwse bossen valt op het ogen blik veel te bewonderen. De inzittenden van een perso nenauto, die van Arnhem naar Harderwijk reed, troffen het bij zonder. Eerst stak een kudde van ongeveer 23 herten de weg over, vlak langs de wagen. Nauwelijks waren zij verdwenen, of een tien tal wilde zwijnen, w.o. enige jon gen, kwam in zicht en stak even eens de weg over. F. J. M. Dolk, directeur van de Unie van Waterschapsbonden, de heer J. Bosselaar namens de de C.B.T.B. en ir A. G. Wiersma na mens het personeel, daarbij een lichtkroon voor de bestuurskamer met een oorkonde aanbiedend. Prof. Berghoef dankte vervolgens de aannemer en alle werkers en sprak zijn erkentelijkheid uit voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij bood een hek aan, waarin op genomen het zeemeerminmotief. Dit motief werd destijds afgewe zen voor de windvaan, doch is nu toch binnengekomen. Tenslotte feliciteerde de heer Hubers na mens de aannemersfirma. Er werd een telegram met beste wen sen voor spoedig herstel aan jhr. de Casembroot gezonden. „Boekhoudsysteem van de defensie." België heeft bij de besprekingen van de Atlantische Raad concrete voorstellen voor de bespoediging van de Europese wapenproductie gedaan. Van Zeeland heeft een alomvat tend boekhoudsysteem uitgewerkt, waarbij elk land van het Atlan tische Pact een afzonderlijke re kening in een bijzonder „groot boek voor de defensie" zal heb ben, waarin zjjn bijdragen aan de creditzijde worden geboekt en de bijstand, die het van andere lan den ontvangt, aan de debetzijde. Het totale nadelige saldo zal door de Amerikaanse militaire huip worden aangezuiverd. Schip van 7000 ton bij Vlissingen gestrand. Gisteravond om goed 7 uur voelden de bewoners van huizen achter de Oranjedijk te Vlissingen de grond hevig dreunen. De oor zaak hiervan bleek te zijn het 7.185 ton grote Italiaanse stoom schip Villa di Bnugine van de re derij Arriva Bene uit Venetië, dat met ballast op weg was van Rot terdam naar Antwerpen en tussen de twee paalhoofden voor de Oranjedijk op het strand was vastgelopen. Het schip had met volle kracht de bocht om het RoeiershoOfd genomen en ver moedelijk, doordat het uit het roer is geslagen, is het rakelings langs het hoofd op het strand ge lopen. De sleepboot „Goliath" voer uit ter assistentie, doch even voor 8 uur kwam het schip op eigen kracht vlot. Het heeft toen ligging genomen voor het Roeiers- hoofd om de schade op te nemen. Ook de jeugd kreeg een kans, In de oude Gildenzaal in de Kuiperspoort te Middelburg, die was omgetoverd in een sfeervolle tentoonstellingsruimte, heeft gis teravond de burgemeester, mr dr N. Bolkestein, de vierde Kerstten toonstelling van de Schilder- en Tekenclub „Coloriet" geopend. De voorzitter, de heer A. D. Grims, heette allen welkom en zei, dat de grondpijlers, waarop alles rustte, zijn de gaven van de leden, de goede leiding van de heer Prince, de goede huisvesting en de sympathie van het publiek. De heer Grims verklaarde, dat men een goed werkjaar achter de rug had en hij wees vooral op het werk van een aantal kinderen, dat voor het eerst ook wordt geëxpo seerd. Mr Bolkestein zei, dat het van groot belang is hoe men zijn vrije tijd besteedt en of men in z'n werk bevrediging vindt. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de bevolking veel belangstel ling zal tonen en dat de vereni ging vele goede jaren tegemoet zal gaan. De leraar, de heer P. C. Prince, zei hierna, dat het werk van uiteenlopende kwaliteit is, doch dat alles met ernst en over gave is vervaardigd. De heer Prin ce geloofde, dat hier spoedig een belangrijk centrum zal ontstaan op schilder- en tekengebied. Het werk van de leden, vooral van hen, die reeds voor de vierde maal exposeren, toont opnieuw enige vooruitgang. Verschillende leden leverden verdienstelijk werk en men zal altijd deze expositie moe ten blijven zien als één van ama teurs, die in hun vrije tijd schil deren of tekenen. Van veel belang is ook, dat de schooljeugd een kans heeft gekregen en heel aar dig voor de dag is gekomen. On geveer 30 inzendingen kwamen binnen. De kinderen zullen in de gelegenheid worden gesteld o.l.v. de heer Prince tijdens vrije Woensdagmiddagen te werken, hetgeen een wezenlijke bijdrage vormt in het kader der vrije tijds besteding. DE STRIJD IN KOREA. Onderdelen van de 28ste Amerikaanse Divisie trekken door het onherbergzame berglandschap bij Sariwon Zuidwaarts, naar de nieuwe Unies der Verenigde Strijdkrachten bij Seoel. In eert eindeloze rij trekken tanks, vrachtwagens, jeeps en andere ver voermiddelen terug voor de opdringende Chinees-Communisti sche troepen. Minister Jockes verdedigde zijn begroting. erkende hij, dat er verschil is tussen emigratie en internationale arbeidsbemiddeling. Voorop stelde hij, dat niemand gedwongen of verhinderd wordt te emigreren. Er is geen sprake van dwang, zei de minister n.a.v. opmerkingen van de heer Weiter. De minister heeft zich een com missaris voor de emigratie ge dacht, waardoor geenszins wordt vooruitgelopen op de uiteindelijke organisatie. De minister deelde voorts me de, dat van de 117.000 gedemobi- liseerden er op 15 December slechts 2567 als werkzoekenden stonden ingeschreven en hieron der 612 langer dan drie maanden. In verband met op de Opbouw- organen geleverde critiek betoog de de Staatssecretaris van Rhijn, dat ze goed werk doen en niet ge mist zouden kunnen worden. De wettelijke grondslag voor de maatschappelijke zorg verdient z.i. ernstige nadere studie. Het is daarom verheugend, dat een staatscommissie doende is een nieuwe wet te ontwerpen. Vervolgens ging de Staatssecre taris nader in op de ontwikkeling der bedrijfspensioenfondsen, wel ke hij ais een gelukkige ken schetste. Wèl harder werken, geen jakkersysteem. Nadat eergisteren en gister middag tal van Tweede Kamer leden over de begroting van So clale Zaken het woord hadden ge voerd, heeft minister Joekes gis teravond geantwoord. Hij wees op de noodzakelijke verhoging van de productie en de arbeidsproductiviteit en verklaar de, dat het er niet om te doen is te komen tot een jakkersy steem, maar om het vinden van een gemeenschappelijke grondslag om tot een juiste beschouwing van de arbeid te komen. Enige afgevaardigden hebben het sociale beleid gequalificeerd als zwak en weifelend, n.l. de he ren Stapelkamp, Krol, en van den Born. De minister vond hun beschou wingen niet volstrekt billijk. T.a.v. de werkloosheidswet en het ontwerp ouderdomswet is geen tijd verspild. Het speet de minister, dat het laatste nog niet kon worden ingediend. Hij doet alles om het te bevorderen. GEEN VERDERE HULP AAN BLINDEN. Er is gepleit voor verdergaande maatregelen t.b.v. de blinden, doch met het oog op de conse quenties voor andere groepen kan daarop niet worden ingegaan. Ten aanzien van de compensa tie voor huurverhoging verwees minister Joekes naar wat reeds eerder daaromtrent is gezegd. Er is verschil in plaatselijke en indi viduele omstandigheden en daar om kan er geen algemene maat regel worden genomen. Iets anders is het, als over groepen gesproken kan worden. Dit is b.v. het geval met grote gezinnen. Daarom heeft de regering be sloten te bevorderen een verho ging van de kinderbijslag vanaf het vierde kind. Daaromtrent wordt nader overlegd met de loon- en prijscommissie en de Stichting van de Arbeid. EMIGRATIE. Wat het probleem der organi satie van de emigratie betreft Trygve Lie zal heden voor zijn Kerstvacantie naar Noorwegen vertrekken. In Januari zal hij Ge- nève, Parijs en Londen bezoeken om de ruimten te bestuderen, waar mogelijk de volgende Alg. Vergadering der V.N. gehouden zal worden. ■- De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in 20.000.000.000 dollar voor defen sie-uitgaven en tevens een ont werp voor 1.600.000.000 dollar voor speciale defensie-installaties. De V.S. zijn bereid 30 bommen werpers naar Indo-China te zen den om de Fransen te helpen te gen de Vietminh. Tien Austra lische fabrieken voor defensiema teriaal zijn tot verboden gebied verklaard. -■ Chinese nationalis ten hebben een Russische mili taire raadgever op de rijstmarkt van Kanton doodgeschoten. Ver scheidene arrestaties zijn verricht. De Noord-Koreaanse radio heeft meegedeeld, dat het „volks leger" de stad Seoel opnieuw zal „bevrijden". In Rio de Janeiro heeft de politie meer dan 100 per sonen gearresteerd om te trach ten communistische demonstra ties t.g.v. de verjaardag van Sta lin tegen te gaan. Engeland zal de invoer uit West-Duitsland voor de tweede helft van 1950 met 50 pet. verhogen, teneinde West- Duitsland te helpen zijn betalings balans te verbeteren. De 36- jarige Amsterdamse persfotograaf H. Smit is gistermiddag met zijn autootje op de Rijksweg onder Laren onder een trailer terecht gekomen en gedood. KERSTORATORIUM „CHRISTUS' GEBOORTE". Donderdagavond bracht de Mid delburgse Chr. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" in de Concert en Gehoorzaal het Kerstoratorium „Christus' geboorte" ten gehore. Dit oratorium, dat door de heer R. Beintema werd samengesteld, is ons eerlijk gezegd tegengeval len, en dan niet wat betreft de uitvoering, maar wel wat de mu zikale waarde van het stuk zelf aangaat. Het is de componist niet mogen gelukken een boeiende weerspiegeling te geven van het grote Kerstwonder. Door het be treden van oude, zoetelijke paden, bleef daardoor dit concert bene den de verwachtingen. De dirigent, de heer Jan Kou semaker, heeft er echter van ge maakt wat ervan te maken was. Tesamen met een klein orkest, waarvan mevr. BonthuisDhont concertmeesteresse was en met orgel- en pianobegeleiding van de heer Th. C. Ferwerda, mej. Riek Caro, sopraan en de heer Herman Hillsman, bariton en in afwisse ling met een kinderkoor, werd het uit vier delen bestaande werk uitgevoerd. De heer Kousemaker had het geheel goed in zijn macht. De ko ren werden over het algemeen zuiver gezongen en ook de uit spraak was goed. Een tekort aan herenstemmen was oorzaak, dat enkele gedeel ten wat ruw waren. De sopraan soliste, mej. Caro, heeft een hel der geluid en gaf een behoorlijke vertolking van haar party. De heer Hülsman voldeed goed in de verschillende recitatieven en so lo's, afgezien van een klein dé raillement in no. 24. Jammer was, dat door een soms wat te nadrukkeiyk dirigeren het koor en orkest ook zo geaccen tueerd gingen musiceren, zodat enkele koren wat hoekig werden voorgedragen, o.a. in „Roem he mel, die geboortedag". Voor, tUdens en na dit orato rium hadden de aanwezigen ge legenheid door het zingen van en kele koralen daadwerkebjk aan deze uitvoering mede te werken. Dit goed bezochte concert werd door de voorzitter van „Soli" met gebed geopend en door ds H. Veld kamp met gebed gesloten, nadat de voorzitter alle medewerkenden had dank gebracht. J. K. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt en ne velig weer met hier en daar enige lichte sneeuw of motregen. Mati ge wind tussen oost en zuidoost. Temperaturen omstreeks het vriespunt tot lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1