Speciaalzaak Magazijn „DE OOIEVAAR" GOED NIEUWS KERSTFEEST Spotkoopjes! M. VAN LOO, Middelburg C.JOOSSE UUtnijn „en bestuurt hun lot" HAAR JUBILEUM Uaab de ^eeïtdaaen, eatïa iUko-ïdeiig,e aatt&Leding, Korte Noordstraat !D,e riieuw-bte. madeMen in WALA- fó&PlCl'ó en (ZoJliMen fca-men (tinnen. Voor ieder figuur een passend model. Walstraat 125 - Vlissingen - Telef. 2813 Fa A D. ANDRIESSEN 6 Zn. Vraagt MÈjggi ^chuJS HEREN SuAma ïïl. Ui. UiideAmMe SuA.ma Uac&en&eA.g, 6c Ca. Wijn-, Likeur- en Gedistilleerdhandel J. H. WEIDNER MANTELS EN JAPONNEN [OOYDONK 1 Donderdag 21 December 1950 T ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 4 We zullen ook dit jaar weer nSet alleen kerstfeest vieren. Er is gelegenheid te over om overal heen te zwerven en van een „heerlijk en rustig kerst feest" te genieten. Alles is ver zekerd, gezellige sfeer, goede bediening excellente maal- tfjden. En er zijn ook nog wel bios copen, die een mooi „kerst- program" hebben. Maar als er zo weinig voor nodig is om zo kerstfeest te houden, alleen maar een extra beetje geld kost het je, wel, dan zou ik iedere maand wel een paar dagen kerstfeest willen hebben, want een weinig meer gezelligheid en feestelijkheid wil er altijd wel in. En achter af is het ook gemakkelijk, je hebt kerstfeest gehad, komt weer thuis en gaat over tot de orde van de dag. Je hebt leuke dagen gehad en misschien valt het wat tegen om weer in het gewone gareel te lopen, maar dat went wel weer. Het waren toch prach tige dagen. Zo eens geluisterd naar „Stille nacht, heilige nacht", wellicht werden vertederde blik ken geworpen op een kindje in een beestenkribje als dat er gens te zien was, in een etalage. Dat geeft alles zo'n apart ge voel. Ja als je zo eens rondkijkt krijg je wel het gevoel, dat we in ons land wel en masse kerst feest kunnen vieren. Alleen maar, écht kerstfeest heeft zo z'n consequenties. Het feest gaat door, na het Kerst feest komt Goede Vrijdag en dan Pasen en na Pasen komt weer Pinkster en Hemelvaarts dag. We beginnen wel met velen kerst feest te vieren, maar met Goede Vrijdag wordt de kring al gauw kleiner. Dan is er ook sprake van een graf. Velen begrijpen dan ons niet, omdat ze niet ver staan, wat een oud versje zegt: „Vrolijk grafwaarts gaan". Met Pasen wordt de belangstelling weer wat groter en we zeggen allemaal het woord „Opstan ding". Maar we spreken het in twee werelden, daardoor komt het, dat wc met Pinkster en Hemelvaartsdag weer met zo weinigen overblijven. Zo „vieren" we wel met velen kerstfeest, maar we staan toch wel weer een beetje apart, om dat we niet uitzwermen, maar maar bij elkaar komen, rondom een woord, dat zegt: „Ik ver kondig U...." Daarom is ons kerstfeest zo blij en zo rijk en blijft het ook feest na de dagen, die we als feest gedenken. Zo kunnen we het ook in onze huizen echt tot een feest maken, daarom ga je als vrouw reeds dagen te voren je best doen om het „feest te bereiden". Het huis krijgt een extra beurtje en misschien heb je wel moeten sparen voor de feeste lijke dis, maar dat geeft niet. Zoveel mogelijk komt het eigen volk bijeen. Dan beleef je met elkaar de kostelijkste dagen, die je maar bedenkei. kunt. En straks gaan we weer het gewone leven tegemoet. Het zij, dat we dan weer uitzwermen of in eigen kring kunnen blijven, we gaan weer verder geladen met onze herinneringen én onze vernieuwde verantwoordelijk heid. Eigenlijk ben je, nu je als vrouw en moeder zo je huis enhart klaar maakt voor het kerstfeest van het „eigen volk" de meest benijdbare mens. Het zijn misschien extra druk ke dagen voor ons met meer werk, door meer gasten, alle maal waar, maar indien ge vraagd, dan denk ik dat nie mand zou willen ruilen, want juist deze dagen is het goed, zo heel goed thuis te zijn te midden van hen, die het kerst feest vieren zoals wij. Je zou iedereen wel zulke kostelijke dagen toewensen. De baas vroeg van de week aan ons, of we er bezwaar tegen hadden, om het laatste uurtje voor de vacantie gezamenlijk te zingen. Nu is de baas, als het nodig is, behoorlijk baas, dat kan ik wel verzekeren, maar je begrijpt wel, dat zulke dingen als gezamenlijk een uurtje Kerst- en andere liederen zin gen, geheel con amore moet gaan, anders kun je het beter laten. Niemand onzer had be zwaar en zo zit het laatste uur tje voor de vacantie de hele jeugd van onze school in drie lokalen gepakt. M'n kroost klein tjes krijgt een plaats in zeven. Zeven kan gemakkelijk ruimte bieden aan heel wat grut, want de baas heeft verordineerd, dat zijn groten beter staan kunnen onder het zingen. Zo staan stoe re jongens als een erewacht achter onze ruggen. De jonge dames uit die klas staan langs de zijwanden opgesteld. We heb ben op die manier nog ruimte te over om ook klas twee in zijn geheel te herbergen. Boven dien gaan er gemakkelijk vier stuks van dat grut in een van de banken der groten. In de twee overige lokalen gaat ook alles hutje en mutje bij elkaar. In een oogwenk is de hele ver huizing voltrokken. Ik krijg wel een stoel geoffreerd door de baas, maar ik verkies in een bank te kruipen naast Marijke, waar plenty ruimte is, wijl ze maar met hun drieën in een bank zitten. Niet zo gemakke lijk voor het zingen? Dat is zo, maar ik weet, dat vanmiddag mijn aandeel niet groot zal zijn. Nu ik de kans krijg, luister ik liever. Marijke glimlacht ver heerlijkt naar me en behoed zaam kruipt een klein knuistje onder mijn arm door. De colle ga's staan her- en derwaarts verspreid en de baas, met zijn viool onder de kin, is klaar voor de uitvoering. Mevrouw, al even muzikaal als haar man, is ook stillekens binnengeglipt. Ik weet het nu, dit wordt „een goede ure". We beginnen met „Stille nacht, heilige nacht". Gaat er een ma gische kracht uit van de baas of van zijn viool, dat dit zo ge varieerd gezelschap uit zeven klassen gehoorzaam de leiding van het instrument volgt? We zingen. „Ere zij God", dan „De herdertjes lagen bij nachte", en „V.eertig eeuwen van te voren", wat mijn kleintjes nog niet ken nen. 't Geeft niet, ze luisteren stilletjes. De oogjes volgen strak het beweeg van de strijkstok. De baas ziet, dat mijn kleinen het laatste niet meezingen. Dat wil hij goedmaken, daarom mag een van mijn klas een versje op geven, wat ze wel kennen. „Juffrouw, wie denkt u, dat er nu het beste uit uw klas een versje kan uitzoeken, dat we dan allemaal zullen zingen?" 't Jonge, dat is een kans. Op eens zitten ze allemaal kaars recht en meer dan veertig paar kijkers vragen: „Mag ik het zeg gen?" Ik overzie m'n schare en dan ineens weet ik, Joan van Berkensteyn, een kind uit een gederailleerd gezin uit de stad, die van logee, blijvertje is ge worden bij ons, mag de keus doen. „Ik geloof, meneer dat van daag Joan heel goed kan kiezen." Dat eerst zo miserabele ver wende kereltje is, dank zij moe der Elsa's leiding nu geheel on zer een geworden, dus wil hij nu net zo graag als elk Jantje of Pietje een goede beurt maken. Hij krijgt zijn kans en stralend komt er prompt uit: „Uit de hemel teder, Ziet de Here God, Op de kinderen neder, En be stuurt hun lot." Het is geen Kerstversje, doch dat geeft niet. Alle kinderen kennen het en fijn en teer stuurt de viool de zang. Ze zingen alle verzen, maar ik zwijg stil. De woorden, „En bestuurt hun lot", grijpen me aan, nu juist Joan, dit versje opgeeft. Natuurlijk, 't kind weet nog niet eens de betekenis van de woorden, maar hijzelf zit daar als een levend bewijs van de waarheid er van. Wat zou er van dit kind geestelijk geworden zijn, als niet de trouw aan de oude vriendschap van het dok- terspaar dit kina gered had, uit het kapotte huwelijk der ouders. De moeder is met haar ouders steeds bezig „uit te rusten" in mondaine badplaatsen in de Ri- vièra, de vader heeft het huis houden opgebroken en is weer „kostganger" geworden. En hoe wel hij indertijd vol vreugde dit kind liet dopen, vloekt hij nu God en verwijt Hem zijn ge broken leven. En Joan zit nu vlak bij me en zingt met een blij stemmetje: „En bestuurt hun lot." M'n hele klas, sans rancune tegen Joan, glorieert alle ver zen door, want het is toch maar een van ons die dit mocht op geven. De baas heeft nog een ver rassing voor ons. Een geselec teerd groepje uit zijn eigen klas, een beetje gesteund door de te re, maar ontroerend zuivere stem van mevrouw zingt: „Nu zijt wellecome, Jesu lieve Heer". Na dit zingen zijn we allen even stil, maar onze jongste col lega, als steeds met het hart op de tong, riskeert de verdenking van vleierij, door spontaan te zeggen „Mag dat nog es, me neer?" De baas kijkt werkelijk even verlegen naar ons, maar wij durven de tere stilte niet te breken door veel woorden, dus knikken we maar en opnieuw luisteren we. „Nu zijt welle come De vaart der ogenblikken is snel als men geniet. Daarom overvalt ons allemaal het „tijd sein". De baas zegt eenvoudig: „We zullen nu allemaal voor onze Kerstvacantie nog zingen „Looft God, looft zijn Naam alom". Voor de jeugd is de ban ge broken. Het is nu vacantie en vol felle levenslust krioelt het hele span de deuren uit. Ik ga nog even naar mijn klas. Door het raam kijk ik ze na. Mijn kleintjes zijn verstrooid in de grote groep. Ik zie Joan gaan, zijn arm geslagen om Keesje's schouder. Het zingt weer in me: „En bestuurt hun lot". Van Jo an, van allemaal, dus ook mijn levensgang tot dit werk en voor deze kinderen. Wat wordt een schooljuffrouwenbestaan met 'n stelletje grut dan toch eigenlijk mooi en groot. Mevrouw zegt om het hoekje van m'n lokaaldeur, dat de va- cantie-thee klaar is. Zo zijn we even later met z'n allen op weg naar het meestershuis. We hebben weer een jaar vol bracht. Ieder kijkt op zijn eigen werk. Ik op het mijne. Er had veel anders kunnen zijn, ik weet het en toch was er ook veel moois in. Na de vacantie durf ik en wil ik ook weer verder met deze taak. R. T. UIT DE HEMEL TEDER. Uit de hemel teder Ziet de Heere God Op de kind'ren neder En bestuurt hun lot. Hij hoort hunne bede Trouw bij dag en nacht; Houdt bij elke schrede Over hen de wacht. Hij geeft vol erbarmen Hun het daaglijks brood; Sluit hen in zijn armen, Redt hen uit de nood. Zegt de kind'ren allen Dat die God hen mint, Die met welgevallen Neerziet op het kind. ONS KORT VERHAAL Vijf en twintig jaar lang is Dina Hoek nu op de naaikamer geweest van het grote gesticht voor oude lieden. Vijf en twintig jaar Dat is toch wel een hele poos Jn het leven van een mens. Dina Hoek staat, wat men noemt, zo wat alleen op de we reld. Ze heeft nog wel verre bloedverwanten, maar die kijken weinig naar haar om. Zo is drie en zestig jaar oud nu en met Kerstmis is ze vijf en twintig jaar aan het gesticht verbonden. Ze weet het nog zo goed als de dag van gisteren, dat ze dit plaatsje kreeg. Eerst onder vader en moeder Broekstra, die nu ook al weer een poosje met pensioen zijn. Beste mensen waren dat. Ze had er veel aanspraak aan gehad. Jammer dat vader Broekstra met vervroegd pensioen moest wegens zijn zwakke gezondheid. Ze waren mensen van ongeveer dezelfde leeftijd en dat geeft altijd wat aansluiting. De nieuwe vader en moeder zijn nog jonge mensen en dat kun je aan alles merken. Zo laten je feitelijk een beetje alleen staan. Och er is wel wat verbe terd, de laatste tijd. Ze behoeft nu tenminste niet meer iedere dag die zes en twintig traptreden op en af te klauteren, nu ze haar kamertje niet meer onder het dak van het huis heeft, maar dicht bij de naaikamer. Dat is een grote verbetering, als je ouder wordt. Maar gezelliger is het er niet op geworden in al die jaren. Manneer de heren regenten ko men met hun dames krijgt ze wel eens een goed woordje. Ze hebben wel waardering voor haar solide en mooie werk, dat weet ze wel. Maar eigen word je nooit met die hoge mensen. Ze leeft eigenlijk maar 'n eenzaam leventje. Dat ga je pas merken als je oud wordt. Gelukkig heeft ze Lien nog. Lien, die wel oppervlakkig is en waar mee je geen diepgaand gesprek kunt hebben, maar die haar toch nooit vergeten zal en haar regel matig komt opzoeken in haar ka mertje, en waar ze ook wel eens op visite gaat. Lien heeft ook naaihuizen in het oude stadje en voor zover delen ze het zelfde lot. Vijf en twintig jaren Twee jaar geleden waren vader en moeder twaalf en een half jaar getrouwd. Toen heeft heel de stichting feest gevierd. Gerrit de Braber, een van de oudste in de stichting, was rond gegaan met een lijst. Bij haar op de naaika mer was-ie ook geweest en had heel geheimzinnig zijn wijsvinger op zijn mond gedrukt en gefluis terd: Denk er om, vader en moeder magge der niks van we ten, hoor, 't mot een verrassing blijven. En toen had ze ook voor twee kwartjes op de lijst gete kend. En ze had uitgerekend, wan neer alle honderd en tachtig mensen, die in het gesticht ver pleegd worden dat ook gaven, hoe groot cadeau ze dan wel konden kopen. Nu het was een kostelijk cadeau geworden. Ze hadden de twee leunstoelen van het jubile rend echtpaar versierd met bloe men en zilverpapier en daar voor stond het mooie dressoir, dat ze geven wilden. Daaraan moet Dien Hoek den ken in deze dagen. En dan rijst heel schuchter de gedachte op in haar hart: Zouden ze voor mij ook nog wat doen met de Kerst mis? VJf en twintig jaar is toch ook een hele tijd? Al is het dan geen bruiloft, je bent toch al die tijd asn de stichting verbonden geweest en 'je heb toch je best gedaan? Als ze eens denkt aan al die kussenslopen, die lakens, dat ondergoed, die gordijnen, die ze heeft moeten maken en verstellen. Wat een stapel zou dat bij elkaar wel wezen? En ze weet, dat ze het goed gedaan heeft. De vrouw van de professor, die ook regent is, heeft wel eens haar naaiwerk aan een versteld laken nauwkeu rig bekeken en toen gezegd: - Dat doe je keurig, juffrouw Hoek, het zijn fijne regelmatige steek jes Dien had toen een diepe rode kleur gekregen en wist niet goed wat ze op die onverwachte lof moest antwoorden. Maar het had dagen en weken lang in haar na gezongen: Dat doe je keurig, juffrouw Hoek, het zijn fijne,, re gelmatige steekjes Vijf en twintig jaren Als er voor haar ook eens stie- kum met een lijst werd gegaan? Natuurlijk zouden ze voor haar allemaal geen twee kwartjes teke nen. Maar dat behoefde ook niet, één kwartje, ja een paar dubbel tjes was al veel van zo'n hoop mensen. En als ze haar stoel dan ook eens versierden? Ze kon het zich bijna niet in denken. En dat zou alles dan op eerste Kerstdag moeten zijn, want dan was het precies vijf en twin tig jaar geleden, dat ze in de stichting kwam. Maar wie zou er aan denken? En toen opeens, zo onder het verstellen van een nachtjak, flit ste het door haar heen: als ze het eens vertelde aan Lien? Die was vrijmoedig genoeg om het door te geven aan vader en moeder of aan één van de heren regenten. En dan zou het misschien niet vergeten worden. Och, met een lijst behoefden ze eigenlijk voor haar niet te gaan. En ze behoefde haar stoel ook niet te versieren, want ze was toch maar gewoon de „naaijuffrouw", dat is lang geen vader of moeder van 't ge sticht. Maar als de heren regen ten toch maar een kleinigheidje hadden bijwijze van verrassing, waaruit bleek, dat ze heus ge waardeerd was al die vijf en twin tig jaar lang. Dat zou toch wel heel mooi zijn En zo heeft ze bij Lien een visje uitgeworpen. Natuurlijk helemaal niet gezinspeeld op iets, dat de Donderdag 21 December 1950 "T ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 13 TELEFOON 2665 TELEFOON 2665 Met de feestdagen een glas heerlijke Punch of Bisschopwijn Ook in Likeuren, Wijnen en Gedistilleerd hebben wij 1e kwaliteit Heren Winterjassen 85,- 70,- 57,— 47,— Tweed Regenjassen 80,- 69,50 60,- 55,- Jongens Winterjassen 57,50 45,- 37,- 32,50 Jongens Tweedjassen 53,— 47,50 40,- 32,50 Sportjeklcers 42,50 35,— 25,- 17,50 f. Alleen-verkoop voor Walcheren PBMBMMBta», 'lilllllI' ,11— 'llli,'!lillJl.jHII—i JUWELIERS - Sinds 1848 - EDELSMEDEN Wij hebben een grote sortering in: Juwelen Gouden en Zilveren sieraden Tafelzilver Keltum en Zilfa-pleet GROTE MARKT 25 - Tel. 264 - BERGEN OP ZOOM 26 cent per rol Voor de j kunnen wij weer laten horen Een grote voorraad HERENHOEDEN staat vanaf heden weer in ons magazijn voor U ter beschikking Een hoed met EEN reputatie Alleen verkrijgbaar bij HERENMODEHUIS Nieuwe Burg 22-24 Tel. 2096 MIDDELBURG Het prettigst winkelt U in de ochtenduren Wij verzorgen zïchtzendin< gen door de gehele provincie Zeeland MIDDELBURG Plein 1940 10-12 Tel. 2769 UW ADRES VOOR: ADVOCAAT, PUNCH EN BISSCHOPWIJN Filialen VLISSINGEN, St. Jacobstraat 24 - Tel. 2238 GOES, Waterstraat 1 -Telefoon 2106 GOES TELEFOON 2447 KLOKSTRAAT 2> Flanellen- Dames NACHTHEMDEN t 6,95 9,95 I 10,49 Flanellen- Dames PYAMA'S i 1 2,49 I 13,69 **6.45 uemmmiitineiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniitH Reclame- Etalage Bureau Kamperfoeliestraat 91 Goes Telefoon 2109 Aan onze cliënten een vrolijk Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar iiioiiiiiiiiiiiiiiiieiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii Adverteren??? Dan in het Zeeuwsch Dagblad Wij kopen OUD GOUD, ZILVER, DIAMANT, KRALEN enz. aan de hoogste waardel St. Adriaanstraat 11 GOES U bekijkt onze etalages Komt U ook eens binnen, dan kunt U zich overtuigen van de prima kwaliteiten die wij U tegen zeer billijke prijzen aanbieden. Dus voor II Damesconfectie Walstr. 32 - Vlissingen

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 8