Van de Zeeuwse Staten. Regering staat pal voor bestaans zekerheid der boeren NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Mansholt sprak te Middelburg Procentuele gerstinlevering wordt overwogen Vlissingen wil composteringinstallatie aanschaffen» Dr C* Stam te Goes 25 jaar predikant „Doorbraak" leverde debat in Goese raad Krachtig beroep op de Zeeuwse landbouwers Houdt dat iu de gaten... 't gaat om onze soldaten. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1746 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DONDERDAG 21 DEO. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.46 u., onder 16.31 u. Maan op 14.28 u., onder 7.27 u. Hoogwater op Vrijdag 22 Dec.: Vlissingen: 0.39 u. 1.70 m., 12.51 u. 1.64 m. Terneuzen: 1.06 u. 1.90 m., 13.18 u. 1.83 m. Wemeldinge: 2.14 u. 1.56 m., 14.27 u. 1.43 m. Zierikzee: 1.58 u. 1.34 m., 14.12 u. 1.20 m. T~A e zitting van de Prov. Sta- t-' ten heeft maar één dag ge duurd, omdat de begroting pas in een bijzondere zitting het volgende jaar aan de orde zal komen. Daarom konden de he ren Statenleden nu wat meer tijd nemen voor de behandeling van de agendapunten. Van die mogelijkheid hebben zij gepro fiteerd, hetgeen vooral bleek bij het voorstel van Ged. Staten om het subsidie voor de paar denfokkerij te verminderen. Het leek af en toe of alle Sta tenleden verwoede paardenfok kers waren geworden en of de toekomst van onze provincie afhing van de vraag, of dit sub sidie al dan niet zou worden verlaagd. Het onderwerp deed bijna de helft der Statenleden het woord vragen en de laatste sprekers begonnen maar met te zeggen, dat zij over de kwestie geen nieuwe dingen meer kon den vertellen. Uiteraard waren er voor- en tegenstanders. Uiteindelijk' werd het voorstel van Ged. Staten aanvaard. En het zal heus met wat minder provinciaal subsidie ook wel gaan. e hoofdmoot van deze zitting was ongetwijfeld het Ont wikkelingsplan Zeeland. De me dedelingen van Ged. Staten wa ren een prachtige aanleiding om algemene beschouwingen te houden, hetgeen dan ook prompt geschiedde. Djt was overigens zeer juist, want het Ontwikke lingsplan kan van vérstrekkende invloed zijn op de toekomstige structuur van onze provincie. Het was verheugend, dat alle leden het initiatief van harte toejuichten. De één sprak er wat idealistischer over dan de an der, maar over 't algemeen werd de zaak nuchter en van alle kanten bekeken. De heerLocke- feer, die namens Ged. Staten de sprekers beantwoordde, dsed dat op alleszins loffelijke en sympathieke wijze. Zij, die had den aangedrongen op vertegen woordiging der werkgevers- en werknemersorganisaties bij het opstellen van het plan, werden in zoverre gerustgesteld, dat zij de verzekering ontvingen, dat aan dit element het volle pond zal worden gegeven. Zeer te recht wees de heer Lockefeer er nog op, dat het Ontwikkelings plan een leidraad zal zijn en blijven. Men schiet er immers niets mee op een plan te maken, dat (afgezien van de vraag, of dit mogelijk zou zijn) eens en voor altijd zou vastleggen, wat hier en wat daar moet gebeu ren. Er zal zeker ruimte moe ten worden gelaten voor meer dan één mogelijkheid. De dis cussies wezen wel uit, dat allen overtuigd waren van de noodza kelijkheid de vele vaak zeer in gewikkelde kwesties „in grote stijl" aan te pakken. Buiten de agenda om kwam in deze zitting ook de kwestie van het bouwvolume voor Zee land aan de orde. De heer Ver hagen stelde vragen en wuifde al met een motie, die echter met nodig was na de enigszins ge ruststellende verklaringen van mr van der Weel. Het was toe te juichen, dat deze zaak eens in het openbaar aan de orde werd gesteld. Niet, omdat er enige reden zou bestaan het col lege van Ged. Staten verwijten te maken, maar omdat de bevol king er recht op heeft te weten, hoe de vork precies in de steel zit. De heer van der Weel gaf volledig opening van zaken en het bleek, dat waarschijnlijk enige vergissingen zijn gemaakt, die bij de bepaling van het aan Zeeland toe te wijzen volume een ongunstige invloed hebben gehad. Men kan slechts hopen, dat de regering bereid zal zijn een correctie toe te passen. Geeft het resultaat van het onderzoek, dat o.m. naar de bevolkings prognose wordt ingesteld (de volkstelling van Mei 1947 werd juist in een voor Zeeland zeer ongunstige tijd gehouden), aan leiding tot het vaststellen van een hoger volume, dan kan Zee land op dit meerdere ook recht doen gelden. Overigens kan het niet anders dan verheugend worden genoemd, dat de bevol kingsaanwas in deze provincie sneller verliep in de laatste drie jaren dan was berekend. Moge dit in een groter woningcontin gent zijn bekroning vinden! Ondertussen speelde door alle discussies de verhouding wo- ningbouvv-industrialisatie. Er schijnen industriële ondernemin gen te zijn geweest, die zich niet in Zeeland wilden en konden ves tigen, omdat het aan huizen ont brak. Staat het echter vast, dat de vestiging zou zijn doorgegaan, indien die huizen er wél waren geweest? Wij stellen deze vraag slechts om de aandacht te vesti gen op de moeilijkheid bij de toe wijzing van woningen aan bepaal de gemeenten. Als er huizen zijn, komen de industrieën dan ook? Men mag o.i. niet vergeten, dat het woningvraagstuk niet alleen de industrievestiging bepaalt. Er zijn ook andere factoren, zoals de financiële politiek der regering, het aanwezig zijn van terreinen, goede watervoorziening enz. en bij dit alles moet nog altijd voorop worden gesteld: het onderne mingsvermogen van de particu lier. Hoe uiteindelijk de opzet van het provinciaal financieringsfonds zal zijn, kan thans nog niet wor den gezegd. Men zal echter in geen geval, zo bleek uit de mede delingen van Ged. Staten, als pro vinciaal bestuur voor industrieel ondernemer gaan spelen. Tjjdens de druk bezochte algemene vergadering der Z.L.M. te Middelburg heeft gistermiddag de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, in een rede o.m. gezegd, dat de boer niet de pakezel mag worden van de lasten, die moeten worden afgewenteld. „De regering zal pal staan", zo ver zekerde de minister, „voor een behoorlijk prijspeil in de landbouw, waardoor de bestaanszekerheid der boeren wordt gegarandeerd." De minister gaf een uiteenzet- tussen overheid en georganiseerd ting van de huidige melkprijs en de gerstinname en hij deed de toezegging in overweging te ne men, om in afwijking van hetgeen is vastgesteld, n.l. de inname van 2500 kg. gerst per ha. tegen f22 per 100 kg., te komen tot een procentuele inname, zodat bedrij ven met goede grond meer moe ten leveren dan bedrijven met mindere opbrengsten. Tevens deelde de minister mede, dat in overleg met de georganiseerde landbouw ook in de eerstkomende jaren een minimumprijs voor aardappelen zal worden vastge steld. Er komen echter volgend jaar geen vastgestelde maisprij- zen. De minister verklaarde, dat er van de landbouw steeds meer wordt geëist. Er zal meer en ra tioneler moeten worden geprodu ceerd. Wanneer de productie ge lijke tred wil houden met de be volkingstoename, dan moet ieder jaar 1% pet. meer worden opge bracht. 50 pet. van de export komt voor rekening van de land bouw. De export van landbouw producten bedroeg van Jan. Sept. 1949 en 1950 resp. 1240 en 1740 millioen, een toename dus van 500 millioen gulden. Het te kort op de betalingsbalans, dat in 1950 ongeveer 1 milliard zal be dragen, maakt de toestand ern stiger dan in 1949. De feiten logenstraffen de be wering, dat het kleine bedrijf zijn tijd heeft gehad. In Nederland overheerst dit type en het kan zeer goed mee. Het voortbrengen van veevoeder door het bedrijf noemde de minister geen nadeel, doch een versteviging van de ba- sis BESTAANSZEKERHEID. De boer moet een goede be staanszekerheid hebben, doch de ze kan de regering hem niet ver schaffen. Wel moet er een zeer nauwe samenwerking bestaan bedrijfsleven. Dit laatste moet zelf door maatregelen de basis scheppen voor behoorlijke be staanszekerheid. De maatregelen van de rege ring moeten zich beperken tot het vastleggen van prijzen voor een aantal basisproducten. DE GERSTINNAME. Wat de gerstinname betreft gaf de minister een overzicht van het verloop in voorgaande jaren. Door het tekort aan veevoeder zullen de prijzen van de gerst verder oplopen, terwijl er hierdoor meer verbouwd zal worden. Dit kan ten gevolge hebben, dat het tarwe- areaal belangrijk kleiner wordt dan 90 tot 95.000 ha., hetgeen de broodvoorziening in gevaar zal brengen. Door de verhoging van de tarweprijs, zo meende de mi nister verder, is een redelijke si tuatie geschapen. De prijs van f22.voor gerst is niet direct ongunstig. Ook een melkprijs van 17% ct., achtte hij redelijk. Hij voorspelde, dat de veestapel ver der zal teruglopen en deelde me de, dat indien de prijzen van de melk schommelingen vertoonden evenals bij de kaas, heffingen zouden vloeien in het Zuivelfonds. Hij zal alles in het werk stellen, de melkprijs niet verder omlaag te doen gaan. Nieuwe koffiebonnen aangewezen Bon 487 algemeen (A- en B- kaarten) en bon 495 algemeen (D-kaart) zijn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. De bonnen kunnen m.i.v. Vrijdag worden gebruikt en blijven geldig t.m. 6 Jan. 1951. Het rantsoen moet dienen voor 6 weken. De volgende bonaanwij zing zal op 1 Febr. 1951 plaats hebben. Eerste soortgelijke machine in Nederland. B. en W. van Vlissingen hebben de raad voorgesteld over te gaan tot aanschaf van een composte- ringsmachlne voor de verwerking van huisvuil. Reeds lang maakte de vuilver werking een punt van studie uit van het Vlissingse gemeentebe stuur. Verschillende mogelijkhe den werden onder het oog gezien doch na nader onderzoek verwor pen De thans aan te schaffen instal latie is ontworpen door ir West- strate, directeur van de N.V. Vuilafvoermaatschappij „V.A.M. te Wijster in Drente. Ir West- strate construeerde als pfoef een machine in Amsterdam. B. en W. kregen na bezichtiging de indruk dat deze installatie uiterst ge schikt is voor een gemeente als Vlissingen. Het vuil wordt in een molen vermalen met het resultaat dat plm. 75 van het vuil tot compost wordt verwerkt, zodat ongeveer een vierde deel over blijft aan grove delen, welke dan uiteraard op andere wijze moeten worden verwijderd. Voor do molen zal een zeef- trommel worden geplaatst, zodat een groot aantal grove stukken de molen niet behoeven te passeren Verder wordt een magneetrol aangebracht om het ijzer te ver wijderen, terwijl achter de molen nog een wals wordt geplaatst, om de kleine scherven, welke wel door de molen worden doorgela ten, te verbrijzelen. Uit de moiisters, die men van de proefinstallatie te Amsterdam werden getrokken, is gebleken, dat de machine voor de land- en tuinbouw zeer waardevolle com post zal leveren. De machine in Vlissingen zal dan de eerste in Nederland zijn. Er heeft zich in middels reeds een candidaat-af- nemer gemeld voor de gehele pro ductie gedurende 15 jaar voor de zelfde prijs zoals de „V.A.M." te Wijster levert. B. en W. vinden dit een zeer aantrekkelijk idee en willen de installatie plaatsen op de plaats van de huidige vuilnisbelt. B. en W. hebben onderhandelin gen gevoerd met de firma Bakker en van der Vorm, die de installa tie bedrijfsklaar wil leveren voor f 102.500.—In totaal worden de kosten geraamd op f 120.000.-—. Het jaarlijks tekort wordt ge schat op f 10.000.op de gemeen tebegroting voor 1950 was reeds f 100.000 uitgetrokken voor dit doel. Andere voorstellen. B. en W. stellen voor de ver eniging voor Christelijk kleuter onderwijs garantie te verlenen voor de betaling van rente en af lossing van een lening van f 60.000 ten behoeve van de bouw van een nieuwe kleuterschool met 4 loka len, in het nieuwe stadsgedeelte „Bonedijke" aan de Hogeweg, hoek Joost de Moorstraat, W.Z. B. en W. stellen verder voor aan de woningbouwvereniging „Ge meenschappelijk Belang" voor schotten te verlenen voor de bouw van 7 duplexwoningen voor gede- mobiliseerden aan de Jozef Israëlslaan. De kosten worden ge raamd op rond f 73.100.voor de bouw en f9300 voor de grond. Aan de hand van enkele cijfers toonde de minister aan, dat de bestaanszekerheid voor de land bouw niet minder Is dan ln welke bedrijfstak. Men mag redelijk te vreden zijn over de inkomens. Voor de boeren stegen de Inko mens t.o.v. van voor de oorlog met 73 pet., voor de landarbeiders met 65 pet. Daartegenover staat voor de industrie een cijfer van 3 pet. en voor de arbeiders 5 pet. Het slechtst zjjn de lagere ambtenaren en kleine rentetrekkers eraantoe, die het inkomen zagen vermin deren van 100 pet. voor de oor log tot 48 pet. thans. BUITENLANDSE POLITIEK. Tenslotte sprak de minister over het landbouwbeleid tegen over het buitenland. De liberali satie heeft weinig opgeleverd, want de meeste landen hebben maar in schijn meegedaan. Het is practisch onmogelijk er mee verder te gaan. De moeilijkheden met de Bene lux op landbouwgebied schreef min. Mansholt toe aan wanbegrip voor onze landbouwpolitiek. Wanneer echter de tarieven niet worden verlaagd en het han delsverkeer niet verder wordt vrjjgemaakt, zal spoedig een ca tastrofale toestand als in 1933 1939 aanbreken, hetgeen een zware Slag voor land- en tuin bouw zou betekenen. Tenslotte pleitte de minister voor de samen werking in West-Europa, juist op landbouwgebied. Wordt op dit punt geen overeenstemming be reikt, dan zjjn ook de andere on derlinge overeenkomsten waarde loos. „We zullen slagen, omdat het moet!" zo besloot de minister. Zaterdag antwoord Grote Drie op Sowjet-nota? Te Brussel wordt in kringen van het vijflandenpact verklaard, dat het antwoord van de Grote Drie op de Russische nota waar schijnlijk Zaterdag zal worden verzonden. In dit antwoord zou worden verklaard, dat de Russische uit nodiging tot 't houden van 'n con ferentie van vier zal worden ge accepteerd op voorwaarde, dat op de door de Russen vastgestelde agenda alle problemen worden geplaatst, die thans nog hangende zijn tussen de grote mogendheden. Vier Duitsers „bezetten" Helgoland. Twee journalisten en twee stu denten, allen vroegere inwoners van Helgoland, zijn in een vissers vaartuig naar Helgoland vertrok ken „om het eiland te sparen voor verdere bombardementen door de Britse luchtmacht". Zij hebben een onderkomen ge zocht in een schuilkelder om zich te beschermen tegen de op han den zijnde bombardementen van deze week. Zij hadden de witte vlag van Helgoland, de groene van de Raad van Europa en de vlag van de West-Duitse repu bliek gehesen, „teneinde de Brit se vliegtuigen te weren en de sympathie van andere volken te winnen". Drie Britse vaartuigen hebben zich naar het eiland ge spoed. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. De 13-jarige Stoffer Lahpor, die met twee vriendjes op een der wijken te Veendam aan het schaatsenrijden was is door het ijs gezakt en verdronken. „Een dienstknecht op Gods akker." Onder grote belangstelling heeft gisteren dr O. Stam, Geref. predikant te Goes, zjjn zilveren ambtsjubileum gevierd. Gister avond werd dit feit herdacht in een drukbezochte samenkomst in de Geref. kerk, welke onder lei ding stond van ds R. A. Flinter man, die de samenkomst opende. Nadat een zangkoortje o.l.v. ds Fiinterman gezo„gen had, sprak ds Flinterman zijn jubilerende collega toe namens kerkeraad en gemeente. Hij wees erop, dat 25 jaar predikant zjjn een belang rijk ding is, vooral omdat het be tekent,dat de jubilaris zo lang in zijn ambt volhard heeft. Dit is geen verdienste van een mens, maar alleen mogelijk door Gods liefde en trouw. Namens de ge hele gemeente bood ds Flinter man dr Stam een prachtig bank stel aan, alsmede een fraai uit gevoerd album met de namen van alle gemeenteleden. HET HEERLIJKE AMBT. In een gedachtenisrede herin nerde de jubilerende predikant aan zijn werk in Alteveer, de ge meente, waar hij eerst stond, en in Pernis, waar hij 17 jaar stond. In deze plaats onder de rook van Rotterdam lagen de problemen en omstandigheden geheel anders dan in het lande lijke Drente. Maar juist hier was het duidelijker dan ooit, dat God de plaats bestelt en vaak in stil te Zijn grootste werk laat gebeu ren. De reeks van jaren, dat hij met liefde en zorg als knecht in Gods akker werkzaam was, zag dr Stam als een goddelijke op dracht. Na de bevrijding leidde zijn weg naar Goes, waar hij niet alleen in, maar ook buiten de kerk een breed terrein met zijn activiteit bestreek. Hij wees op het heer lijke van het predikambt, met zijn vele facetten en merkte op, dat men niet moet menen, dat met de jaren het dominée-zijn gemak kelijker wordt. Tenslotte dankte dr Stam allen, die hem in de voor bije 25 jaar met liefde en kracht terzijde gestaan hebben, in 't bij zonder zijn vrouw en legde de vraag in het midden der gemeen te, of de tijd niet gekomen is, dat men elkander moet roepen om zich gezamenlijk te bezinnen op de vraag, welke opdracht God aan de Kerken schenkt om in de kracht te staan van de Waarheid VELE GELUKWENSEN. Hierna werd de jubilaris geluk gewenst door verscheidene ver tegenwoordigers van verenigingen en organisaties. De heer W. de Jong sprak namens de catechi santen en schonk een fraai eet- en ontbijtservies. Als afgevaardigde van de clas sis Goes voerde ds J. v. d. Leek uit Kapelle het woord. Ds H. Veldkamp uit Middelburg sprak namens de Geref. Kerken in Zee land en de „Zeeuwse Kerkbode"; ds A. W. M. Odé namens de Her vormde en Evangelische predi kanten; ds H. C. Voorneveld, als afgevaardigde van de Geref. Kerk van Pernis, bood een fraai vloer kleed aan en de heer Zomer bracht gelukwensen over uit Al teveer. Ds S. Hoekstra uit Rot terdam (Charlois) dankte in een geestige speech dr Stam namens de Generale Deputaten voor de geestelijke verzorging van zieken huispatiënten en tenslotte voerde de heer J. Laport uit Goes het woord namens de Chr. Lagere en U.L.O. scholen en het Chr. Ly ceum. Dr Stam dankte daarna alle sprekers waarna velen hem gelukwensten. Bouw van 24 woningen aan de Piet Heinstraat. De Goese gemeenteraad heeft besloten .tot de aankoop van een perceel en tot ruiling van een an der aan de Brouwersgang, tenein de in de toekomst deze westelijke ingang van de stad te kunnen ver breden. Voorts zullen 24 wonin gen worden gebouwd op het ter rein aan de Piet Heinstraat en is het crediet van f 90.000 voor her stel van de Oosthavendam terug gebracht op f 35.000. Dat waren de belangrijkste be sluiten, die de raad gisteravond nam. Nadat 16 voorstellen in ijl tempo onder de hamer doorgerof- feld waren, kwam het voorstel tot aankoop van een perceel van de fa. Reyerse aan de Brouwersgang aan de orde. Dit perceel met de grond kost de gemeente f17.000. „En tevens woonruimte", waar schuwde de heer Zuidema (A.R.). De heer Vroome (K.V.P.) was de bedoeling van de aankoop niet duidelijk. Hij had het beter ge vonden, dat B. en W. eerst met een plan waren gekomen. Hij be greep eruit, dat de beide voor stellen n.l. ook de ruil tussen Algemene vergadering der Z.L.M. De zitting van de Staten werd door de heer Philipse op voor- treffelijkg wijze geleid, nu de Commissaris der Koningin nog al tijd door ziekte verhinderd is zijn werk voor de provincie te hervat ten, Zeer treffend was het warme, in grote stilte aangehoorde woord, dat hij aan het einde der zitting alle Statenleden meegaf met het oog op de donkere wereld, maar met het gezicht op het Licht van Kerstdag. T. mede door de weersomstandighe- De heer C. Zwagerman tot ere-lid benoemd. In zjjn openingsrede van de gis termiddag te Middelburg gehou den algemene vergadering der Z.L.M. heeft de voorzitter, ir M. A. Geuze, een krachtig beroep ge daan op do Zeeuwse landbouwers om voor te gaan ln harder en be ter werken in het belang van de Nederlandse gemeenschap. Het besluit van het hoofdbestuur, de heer O. Zwagerman, de Rjjkszul- velconsulent, die op 1 Januari a.s. met pensioen gaat, te benoemen tot ere-Ud, werd met Instemming begroet. Ir Geuze kon, naast vele hon derden landbouwers, welkom he ten de minister van Landbouw, de wnd. Commissaris der Koningin, de heer C. Philipse, de burge meester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, en de nieuwe voor zitter van het Kon. Landbouw- comité, ir C. S. Knottnerus. Ir Geuze zei zeer geschokt te zijn door het besluit van de Prov. Sta ten het subsidie voor „Het Ned. Trekpaard" te verlagen. Hij vond het een wonderlijke geschiedenis en de motieven voor de verlaging volkomen onhoudbaar. Wat de oogst van 1950 betreft, zei ir Geu ze, dat de uitkomsten voor Zee land bovqn het landsgemiddelde lagen, doch dat de verwervings kosten abnormaal hoog waren, den. De groenteteelt kwam er dit jaar niet zo best af en vooral de teelt op de koude grond is tegen gevallen. De prijzen in de fruit teelt waren aan de zwakke kant en spr. verzekerde, dat er lang zamerhand te veel fruit komt. Wat de gerstinname en de melk prijs betreft, betoogde de voor zitter, dat hij liever prijsdrukken- de maatregelen in andere secto ren van het bedrijfsleven had ge zien. Met klem betoogde spr., dat niet mag worden getornd aan een ondernemerswinst van 20 pet. EENZIJDIGE BENADELING. De gerstregeling betekent een eenzijdige benadeling, want in het Zuid-Westen wordt de meeste gerst verbouwd. De verlaging van de melkprijs tot 17% ct. noemde de voorzitter vooral voor de klei ne melkboeren in Walcheren een gevoelige klap. Het rationalisatie tempo is niet in overeenstemming met het bereikbare. Waarom vindt, zo zei ir Geuze, afroming altijd plaats in de landbouwsec tor? Onder instemming der aan wezigen zei de voorzitter nog, dat de landbouwers zich zullen ver zetten tegen de zweep. NIEUW ERE-LID. Bij de bekendmaking van de be noeming tot erelid van de heer Zwagerman zei ir Geuze, dat de naam Zwagerman een begrip is geworden in de boerenstand en op het gehele Walcherse platteland. „Hem zijn wij ontzaglijk veel ver schuldigd en het is mede voor een groot deel aan hem te danken, dat het Rijkszuivelconsulentschap zo'n goede naam heeft gekregen in Zeeland." In een speciaal daar toe te beleggen bijeenkomst zal de heer Zwagerman meer offici eel worden gehuldigd. De heer Zwagerman dankte voor de on derscheiding en sprak de hoop uit, dat de Z.L.M. altijd zou werk zaam blijven in het belang van de Zeeuwse bevolking. Hierna werd de begroting voor 1951 en de contributieregeling vastge steld. ANDERE SPREKERS. Na de rede van minister Mans- holt werd nog het woord gevoerd door de heer Philipse, die hulde bracht aan ir Geuze voor de wijze, waarop deze de Z.L.M. leidt. Hij dankte de minister voor de waar derende wijze, waarop deze zich over de kleine bedrijven had uit gelaten. De heer Philipse drong er bij de minister op aan deze waarderende woorden te beden ken, wanneer het straks zal gaan om de verdeling van gronden in de nieuwe Sloepolder e.d. Boven dien wees de heer Philipse de mi nister erop, hoe nodig het is re kening te houden met de op brengstverhouding van de ver schillende grondsoorten. Tenslotte vroeg hij bijzondere aandacht voor de tweede taxatie van de gronden in de Kruininger polder. De lasten zijn daar na de ruilver kaveling met fll.per ha. ge stegen. Aan het slot van de ver gadering werd ook nog het woord gevoerd door de burgemeester van Middelburg. Er werd besloten een telegram aan de Commissaris der Konin gin te zenden. Wie maakt de f 1000 vol Deze vraag zal vermoedelijk nog voor Kerstmis beant woord worden. Nog nimmer tevoren hebben we zo'n lange lijst van afrekeningen voor ons gehad. Niet minder dan 143,30 kwam er binnen, waardoor de stand opliep tot 862,75. Zullen we Zaterdag kun nen schrijven, dat de eerste 1000 binnen zijn? Aan ons zal het niet liggen en we roepen allen, die tot op he den niets zonden op, nog vandaag hun gift op de giro te storten, waardoor we waarschijnlijk Zaterdag de eerste etappe op de weg naar f15.000 zullen kunnen af sluiten. Een waarlijk grote verrassing bereidden A. J. 3. en J. P. te Veere, die thans in Middelburg wonen, want ze zijn getrouwd. De collecte op hun bruiloft bracht f25 op. Heel hartelijk dank jong gehuwden! De bijdragen van. organisaties blijven binnen stromen. De Geref. J.V. „Herman Faukeel F' zond ons f3,25, de Geref. Meisjes ver. „Meisjesvreugd A" bracht f8 bijeen. Maar niet alleen in Middelburg leeft men mee. Tijdens de jaar vergadering der Geref. Kna pen- en Meisjesver. te Zie rikzee werd f 12,75 gecollec teerd en de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen in West Zeeuwsch-Vlaanderen zond f 17. De stroom van persoon lijke giften is ook nog niet uitgeput. Hier zijn ze: J. L. J. B. te W. f10, N. N. te B. f10, P. Z. te K. f10, A. G. te Gr. fio, A. F. te M. f 5, D. F. de J. te G. f 5, J. V. te W. f 5. L. V. te Gr. f2,50, D. Q. te G. f2,50, F. D. te Z. f2,50, M. T. te M. f2,50, Kr. G. te G. 2,50, J. T. te M. f 2,50, N. N te M. f2, C. v. L. te M. fl, M. J. K. te M. f 1, A. M. v. d. K. te M. f 1, N. N. te M. f 0,50. Bent U het gironummer al weer vergeten? Geen nood, hier is het: 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Enige Senatoren van beide Amerikaanse partijen hebben zich uitgesproken tegen een snel over brengen van nieuwe Amerikaanse landstrijdkrachten naar Europa. Generaal Eisenhower, de opper bevelhebber van het nieuwe Noord-Atlantische leger, is reeds begonnen met de samenstelling van een internationale generale staf. Twee Britse officieren hebben geïntervenieerd bij een massa-executie van 40 politieke gevangenen door de Zuid-Kore- aanse militaire politie. 17 perso nen konden worden gered. Per- zië heeft de wacht aan zijn gren zen, in het bijzonder aan die mét de Sowjet-Unie versterkt en de feestelijkheden van volgende week, voor het huwelijk van de Sjah, afgelast. Stalin viert van daag zijn 71ste verjaardag. Alle hoofden der Oost-Europese sta ten hebben hem gelukwensen doen toekomen. -• De Franse schout-bij-nacht Jean Moullec, in de oorlog stafchef van de Vrjfc Franse Vlootstrijdkrachten, is uit zijn functie ontzet wegens onbe tamelijk gebruik van zijn militaire voorrechten om zich in politieke aangelegenheden te mengen. Opnieuw zijn in het Besoekische drie tabaksloodsen door brand stichters vernield. Door de vorst is de scheepvaart over het IJsselmeer bijna geheel stilgelegd. Gistermorgen heeft een felle brand een winkel, persgasdepot en radiocentrale te Stedum in de as gelegd. In haar woning in de Oranjelaan te Den Haag is de 77- jarige mevrouw H. B. door gas- verstikking om het leven geko men. het perceel van de heer Gunst en de brandweerkazerne tevens liquidatie van het kleuterschool gebouw betekenden. Dat gaf wethouder Roose toe. Er ontstond over deze „door braakgedachte" tenslotte een he le discussie, waarin de heren Ha- verhoek (Arb.), Visscher (Arb.), de voorzitter, wethouder Roose en de heren de Roo (V.V.D.), Vroome en Zuidema zich mengden en waaruit de conclusie werd geboden, dat de kleuter school de eerste twee jaar nog niet zal verdwijnen. Tenslotte ging de raad met de beide voor stellen accoord. DE OOSTHAVENDAM. Ook het andere voorstel tot herstel van de Oosthavendam le verde een drukke discussie op. De heer Zuidema vond, dat B. en W. niet zonder meer kunnen zeggen geen verantwoordelijkheid te ne men, zonder in beroep te gaan. De heer de Roo wees erop, dat men een „dergelijk funest besluit" moest trachten te voorkomen. „B. en W. waren overtuigd", zei weth. Roose, „met f 90.000 van onderhoudskosten af te zijn." Nu dat niet het geval is, kunnen B. en W. niet anders doen. Hoe wel de raad er niet uit kon ko men, besloot men tenslotte toch maar het voorstel goed te keuren. WONINGBOUW. Voor de bouw van de 24 wonin gen aan de Piet Heinstraat stond de raad B. en W. een crediet toe van f 136.611,36 en voor de aan leg van een straat aldaar f 14.760. De bouw van de woningen wordt opgedragen aan de fa. J. M. J. Schrijver en Zn. te Goes voor f 161.112. De woningen doen f 5.30 per week. De heer Zuidema maakte ook hier weer bezwaar tegen het on derhandse aanbesteden. Tenslotte werd besloten tot het aangaan van een lening van f 140.000 bij de Rijkspostspaar bank. Met dit geld zal de reeds uitgevoerde vernieuwing van de havenboorden bekostigd worden. Geheimzinnige schutter maakt slachtoffers. De Noordwestelijke buitenwij ken van Philadelphia worden on veilig gemaakt door een geheim zinnige schutter. Zeven personen zijn door onverwachts op hen af gevuurde ^choten getroffen. Da eerste zes werden niet ernstig ge wond, doch nu is er een dode te betreuren. Een 28-jarige huis vrouw werd, terwijl zij in de keu ken van haar ouders bezig was eetgerei te wassen, dodelijk ge wond. De politie te Philadelphia is met man en macht bezig de onverlaat op te sporen. CHOLERA-EPIDEMIE IN INDIA. Volgens een niet officiële sta tistiek heeft een cholera-epidemia die plotseling in het district Orisa (India) is uitgebroken, in vier da gen 1000 slachtoffers gemaakt. „SMOKKELKONING" VEROORDEELD. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren de Antwerp se „smokkelkoning" Henri da Smedt, tegen wie een gevangenis straf van twee en een half jaar en een geldboete van honderddui zend gulden was geëist, veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en vier maanden met af trek en een geldboete van vijftig duizend gulden. Beëindiging Marshall-hulp in Juli a.s.? Volgens een bericht in de „Fi nancial Times" is men thans van mening, dat alle Marshallhulp aart de deelnemende Europese landefl in Juni a.s. zal worden beëindigd, Nieuw-Guinea-delegatie dankt Nederlandse regering. De delegatie van de centrale Papoease politieke vertegenwoor diging, die in Nederland vertoeft heeft aan de minister-president, dr W. Drees, een telegram gezon den, waarin de Nederlandse rege ring dank gebracht wordt voor „haar vastbeslotenheid om de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea te handhaven". Wij kennen in Nieuw-Guinea geen kolonialisme in de slechte betekenis van het woord, zoals dat in het Indonesische memo randum wordt geschetst. Dit z.g. „kolonialisme" bracht ons volk vrede, orde en ontwikkeling, al dus de delegatie. In een door de raad van de West-Europese Unie te Brussel uitgegeven communiqué wordt verklaard, dat de reorganisatie van de Noord-Atlantische verde diging geen invloed zal hebben op het Brusselse verdrag. DE BILT ZEGT: Tijdelijke stijging van temperatuur. Weersverwachting geldig tot vanavond: In de ochtend plaatse lijk nevel of mist, voornamelijk in het zuiden van het land. Overi gens zwaar bewolkt met plaatse lijk enige neerslag, hoofdzakelijk in de oostelijke provincies. Stij ging van temperatuur tot om streeks het vriespunt met in het uiterste noorden van het land tij delijk lichte dooi. Overwegend zwakke wind tussen noord en oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1