ml j3roviniiggS»r«r De ontvanger-griffier van het water schap Schouwen ontslagen* 0e galeislaaf Begroting voor 1951 aangenomen. Mr Rip besprak actuele landbouw vraagstukken. Winterkou in den lande Purol voor huid en handen VERNIKKELEN WEK DE GAL IN UW LEVER OP Önd&c dc taupe. blijvende nood. ADAMSON en de boordenknoop Feestdagen zijn dure dagen voor een huisvrouw Woensdag 20 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In de Maandag gehouden alge mene vergadering van het Water schap Schouwen U de ontslag aanvrage behandeld van de ont vanger-grillier, de heer P. A .G. van I)ijk. Over de ontslagverle ning bleken in de vergadering zeer tegenstrijdige meningen te heersen en voordat het besluit, de heer van Dijk per 1 Juli 1951 eer vol ontslag te verlenen was ge vallen, was daarover een vry scherpe discussie gevoerd. De heer van Dijk had een brief aan de vergadering gericht, waar in hij verklaarde door het bestuur gedwongen te zijn ontslag te vra gen. Het bestuur achtte het n.l. niet verantwoord hem langer in zijn functie te handhaven. Hij achtte echter zijn administratie niet zo in orde als hij zou wensen om haar aan zijn opvolger over te dragen. Verschillende leden uitten hun misnoegdheid over deze gang van zaken. De heer Panny wees er op, dat destijds was overeengekomen, dat het ontslag niet zou ingaan, voor dat het werk dat onderhanden is, voltooid zou zijn. Ook de heer den Boer hekelde op scherpe wijze de handelwijze van het bestuur. Hij meende dat deze handelwijze van weinig waardering getuigde t.o.v. de heer van Dijk, die 40 jaar het water schap trouw diende. Hij stelde voor de heer van Dijk te handha ven tot 1 Juli 1952 en hem zo doende de kans te geven zijn werk over te dragen in een toestand, zoals hij gaarne zou wensen. De voorzitter, de heer J. Klompe, ver dedigde het bestuursvoorstel; vol gens hem maakte de stand van de werkzaamheden verschillende mensen overbodig. Het ontwateringsplan brengt tegenwoordig weinig werkzaam heden met zich. Ook na pensio nering van de heer van Dijk zou men krachten genoeg overhouden. Bovendien heeft men reeds sedert enkele jaren iemand In dienst, die de heer van Dijk zou kunnen op volgen. Ook de bezuiniging, die men zou verkrijgen, schetste de heer Klompe als een factor van belang. Dat de heer van Dijk te gelijk met zjjn ontslag als ont vanger-griffier van Schouwen zijn ontslag als ontvanger-griffier van de polder Dreischor zou krijgen, was volgens de heer Klompe een motief om hem aan het werk te houden. De heer C. M. Moolen- burgh amendeerde daarop het voorstel den Boer in dier voege, dat men de heer van Dijk per 1 Juli 1951 zou ontslaan om hem dan onmiddellijk voor een jaar te benoemen; daardoor zou men plm. f 500.— pensioenbijdrage be sparen. Het voorstel den Boer Moolenburgh in stemming ge bracht werd verworpen met 16 tegen 9 stemmen. De heer van Dijk werd per 1 Juli 1951 eervol ontslag verleend. Splitsing van de functie? De heer Gerritsen stelde daarop voor in de toekomst de functie van ontvanger-griffier te splitsen en een ontvanger en een griffier te benoemen, uit de notulen van een vergadering van 15 December 1947 toonde hij aan, dat ook het dagelijks bestuur voor dit idee voelde. Hij bepleitte ook de be noeming van een juridisch onder legd griffier. De heer den Boer steunde het voorstel van de heer Gerritsen; hij bepleitte een split sing vanwagen de enorme toena me der werkzaamheden en Illustreerde deze toename met enkele cijfers. De voorzitter zei van gedachten veranderd te zijn sedert 1947 en thans het meest te voelen voor een verenigde func tie; evenals ook heemraad Boo- gerd. Omdat het dagelijks bestuur zich nog niet had beraden over deze kwestie werd besloten in een uiterlijk Maart te houden alge mene vergadering zich opnieuw te beraden over de opvolging van de heer van Dijk. Installatie hoofd-ingeland. Direct na de opening van de vergadering werd aan de orde ge steld het toelaten van een nieuwe hoogd-ingeland, de heer N. L. de Oude. Daar zijn geloofsbrieven in orde werden bevonden, beston den daartoe geen bezwaren. Hij '■egde de vereiste eed af en werd door de voorzitter geïnstalleerd. De voorzitter wees er daarbij op, dat de overgrootvader van de heer den Oude in 1872 reeds zitting had als hoofd-ingeland en dat ook zijn grootvader en zijn vader zit ting hadden als bestuurslid. Aantal opzichters Ingekrompen. Bij de ingekomen stukken was het K.B. dat de heer H. J. Gast te Brouwershaven was benoemd tot heemraad. De vooroever aan de Langendijk werd verpacht aan de firma Vermont en Schot te Zierikzee voor f 25,per jaar. Hier zal een proef worden geno men met kreeftencultuur. Aan de heer L. H. A. Frenks te Haam stede werd ontslag verleend als opzichter in tijdelijke dienst in het district FlaauwersKoudekerke. Daar hiermee het aantal opzich ters op 2 wordt gebracht, een voor de Zuidzijde en een voor de Noordzijde van het waterschap, had de heer Panny hiertegen gro te bezwaren. Hij meende dat het toezicht daardoor onvoldoende zou worden. •N.a.v. een schrijven aan G.S. en het antwoord daarop werd weer gesproken over de rechtmatigheid van de bijdrage van f 1901,die het waterschap aan de polder Burgh en Westland moet betalen omdat de Meeldijk een beschermende dijk zou zijn. De heer Moolenburgh bestreed fel de mening van G.S., dat het waterschap tot deze bijdrage ver plicht is, en betoogde op juridi sche gronden dat het besluit van G.S. daartoe nietig was. De voor zitter en heemraad Boogerd be streden de mening van de heer Moolenburgh. Zij meenden dat deze bijdrage toch niet te ontko men was. Een voorstel van de heer Moolenburgh om in beroep te gaan bij de Kroon tegen het be sluit van G.S., vond geen steun. Medegedeeld werd dat het restant steenkolen van 150 ton was ver kocht voor f 15,per ton. De heer Moolenburgh betwistte het recht van het bestuur dit te doen; volgens de statuten mag het be stuur geen verkopen doen zonder de goedkeuring van de algemene vergadering. Aan de heer S. Kik te Bruinisse werd de vooroever tussen de dijkpalen 1 en 11 van het district Scharendijke verpacht voor 5 jaar tegen f 100,per jaar. De jacht op de inlagen werd voor f 260,per jaar voor 6 jaar ver pacht aan een Belgisch rechter. Conform het bestuursvoorstel werd besloten de reserve ad f 17.500,te beleggen. De begroting. Daarna kwam aan de orde de behandeling van de begroting voor 1951. Van de gelegenheid om algemene beschouwingen te houden, maakte alleen de heer Moolenburgh gebruik. Hij be groette deze begroting gedeelte lijk met genoegen, doch consta teerde dat men sedert vorig jaar nog f 25.000,was ingeteerd. Het wegenbeleid keurde hij echter af; voor de wegen was n.l. f 120.000 uitgetrokken. Hij was eveneens tegen het voorstel de lasten met f 5,te verhogen; men was z.i. reeds aan de grens. Dit vooral omdat de pachten gefixeerd zijn door de regering. Hij bepleitte te zorgen voor enkele goede we gen ZuidNoord en de andere wegen af te sluiten voor het zwa re verkeer. Hij wilde niet alle we gen vastleggen. Het ontwaterings plan zou hij over een langere ter mijn willen financieren. Nadat de voorzitter de heer Moolenburgh had geantwoord, ging men over tot de artikelsgewijze behandeling van de begroting. De heer van de Bout gaf in overweging in de toe komst meer werken aan te beste den en minder in eigen beheer te doen uitvoeren. Deze koers gaat men reeds uit, zei de voorzitter. Bij pensionering en in dienst ne men van arbeiders wordt daar mee rekening gehouden. Op een vraag van de heer Panny naar de stand van zaken aan de Zierik- zeese havenhoofden werd geant woord dat Zierikzee eerst zal moeten zorgen voor een redelijke toestand van de havendijken en dat daarna het waterschap de havenhoofden zal verbeteren. Een voorstel van de heer Moolenburgh om koste wat kost f50.000,te bezuinigen was oorzaak van hila riteit. Een voorstel om f 5000, te reserveren werd verworpen volgens de voorzitter was het on logisch te lenen en tegelijkertijd te reserveren. Op een vraag van de heer Panny werd geantwoord, dat men voor het ontwaterings- plan van de Zuidhoek dezelfde subsidies krijgt als voor het grote ontwateringsplan. Tenslotte werd de begroting aangenomen met al leen de stem van de heer Moolen burgh tegen. In ontvangst en uit gaaf vermeldt de begroting een totaal van f 2.023.172.50. De post onvoorzien bedraagt f 21.810.52 De inkomsten van belastingen en heffingen worden geraamd op f394.816,04; voor het ontwate ringsplan zal een lening van f 367.104,67 worden opgenomen Verder is rekening gehouden met een totale subsidie van f 636.909,06. De kosten van de ge wone werken worden geraamd op f2.27076,50, aan rente en aflos sing zal waarschijnlijk f 623.653.98 moeten worden betaald, aan be stedingskosten f 960.000,ter wijl de exploitatie van de gemalen f 29.493.20 zal kosten. Voor bezol digingen enz. is f84.089,15 uitge trokken. Het totaal der schulden per Januari bedraagt f 1.321.276,45. Rondvraag. Bij de rondvraag kwam een voorstel van de heer Moolenburgh aan de orde om een particulier bureau te raadplegen om tot effi ciënter werken te komen en uit eindelijk tot bezuiniging. Dit voorstel werd verworpen. Een voorstel van de heer van de Bout om dezelfde weg te bewandelen als voor de oorlog en de opvolger van Prof. Visser, die toen zo waardevolle adviezen gaf, uit te nodigen voor een onderzoek, werd aangenomen. Uiteindelijk hoopt men aldus tot bezuiniging te ko men. De heer den Boer stelde voor om gezamenlijk met het dagelijks bestuur, hoofdingelanden en ad ministratief personeel het ontwa teringsplan in ogenschouw te ne men. Op voorstel van de voorzit ter werd echter besloten om aan de opening van het nieuwe gemaal een feestelijke tint te geven. De heer den Boer klaagde verder over de scherpe replieken van de voorzitter, die afschrikwekkend werken om aan de debatten deel te nemen. De voorzitter ant woordde daarop, dat hij dit deed in het vuur van het débat, doch dat hij dit zo scherp niet meende. Oostelijk Schouwen ondervindt momenteel wateroverlast, omdat dit niet zo direct bij het ontwa teringsplan is betrokken en daar de ontwatering minder goed in orde is als in het overige deel van het waterschap. Volgend jaar hoopt men hierin echter verbete ring te hebben gebracht. Op Vrijdag 22 Deceber hoopt de raad van Aagtekerke om half twee in openbare zitting bijeen te komen. Zaterdag is door burgemeester L. J. de Jonge te St. Philipsland het herbouwde winkelpand van mevr. de wed. C. v. d. Berg offi cieel geopend. Walchcrsc landbouwers ontevreden over waterafvoer. In Middelburg is gisteren de jaarlijkse wintervergadering ge houden van de Kring Walcheren van de C.B.T.B. In de morgen vergadering, die een huishoudelijk karakter droeg, werden allerlei vraagstukken van regionale aard besproken, waarbij °-m- tot uiting kwam de ontevredenheid van vele landbouwers over de hoge water stand in de sloten e.d. Men zal zich hierover met het Polderbestuur in verbinding stellen, 's Middags sprak de alg. secretaris der C.B.T.B. mr W. Rip over de actuele landbouwproblemen. De morgenvergadering werd geopend door de voorzitter de heer J. Bosselaar, die zijn dank baarheid uitsprak over de activi teit der C.B.T.B. en het groeiende ledental. Hij herinnerde aan de tijd van de oprichting en de moei lijkheden van het landbouwonder wijs in de eerste jaren en zei, dat men God dank verschuldigd is voor het feit, dat Walcheren is gezegend met Chr. Landbouwon derwijs. Tenslotte sprak de heer Bosselaar de wens uit, dat de herverkaveling goed en spoedig zou aflopen. Vragen. Bij de behandeling der inge zonden vragen werd allereerst ge sproken over de bouw van silo's. Men wilde dit gezamenlijk aan vatten, waardoor de kosten be langrijk minder zouden worden. Besloten werd ln overleg met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst over te gaan tot het plaatsen van een oproep. De herverkaveling werd natuurlijk ook ter sprake gebracht en de heren Geschiere en Kasse, 'beiden lid van de Her verkavelingscommissie, hadden het druk met beantwoorden van vele vragen. Klachten werden o.m. geuit over de drainage, die volgens verschillende sprekers te laag zou liggen. Men kon echter niet alleen klachten horen, er vielen ook op timistische geluiden te beluiste ren, toen het ging over de schade loosstellingen wegens geleden oorlogsschade. Er werd gezegd, dat het merendeel der landbou wers tevreden is over de veeaf rekening, en de afrekening we gens de verloren gegane inven taris. De eindafrekening viel uit eindelijk niet tegen. Bepaald ontevreden was men over de langzame afwerking en over de herbouw der boerderijen alsmede het zgn. zwaar herstel. Betreffende de kapitaalsvergoe ding voor de boomgaarden werd opgemerkt, dat hier van geen degeljjke vergoeding sprake Is. Landbouwproblemen. Mr Rip besprak in zijn rede eerst de landbouwvraagstukken op internationaal terrein, waarbij hij wees op het grote belang van de Ned. afzet op de internationale markt. Hij zei, dat het tekort op de betalingsbalans dit jaar 1 mil liard gulden zal bedragen. Als op lossingen voor deze problemen noemde spr. meer produceren, minder Investeren en minder con sumeren. Mr Rip merkte nog op, (Ingez. mededeling advert.) (Ingez mededeling, advert.) dat Nederland groot belang heeft bij een verdere vrijmaking van het handelsverkeer. Sprekend over de binnenlandse landbouwproblemen zei hij, dat de oogst dit jaar gun stig is geweest en de prijzen ook niet zijn tegengevallen. Mr Rip be toogde, dat de landbouw niet de pakezel mag worden van de aan passing, zoals is gebeurd bij de vaststelling van melk- en graan prijzen. De prijs voor de inlevering van gerst ad f 22.was volgens mr Rip lager dan de productiekosten. De afd. secretaris riep op, een krachtig geluid te laten horen en waakzaam te zijn. Voorts wees spr. op een rationeler bedrijfs voering en een relatief gelijke be loning voor de arbeiders. Spr. had ernstige critiek op het huidige landbouwbeleid van de re gering, maar hy vestigde er de aandacht op, dat de C.B.T.B. niet zal deelnemen aan welke revolu tionaire actie dan ook. De Pachtwet. Sprekend over de nieuwe Pacht wet betoogde mr Rip, dat het no dig en billijk is, dat de pachten belangrijk stijgen. Het potverte ren op de ruggen van verpachters van grond en verhuurders van huizen zal niet langer voort mo gen duren. Wat de P.B.O. betreft deelde mr Rip mede, dat deze voor 15 Januari a.s. zowel door het hoofd bestuur als in de provinciale af deling zal worden behandeld. Ten slotte sprak de alg. secretaris over de boer en zijn bedrijf, waar bij hij de nadruk legde op het Chr. Landbouwonderwijs. Hij riep de aanwezigen op ijverige propa gandisten te zijn voor de Chr. or ganisatie. Na een uitvoerige bespreking, waarbij ook de uiteindelijke toe wijzing der Sloegronden ter sprake kwam, sloot mr Rip de bij eenkomst met gebed. FEUILLETON. Vry naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 40) —o— Nee, dat doe ik zelf, zei hij, terwijl hij 't zweet van 't gelaat wiste. Als ik proeven neem, stuur ik iedereen weg. De jon gens beschikken niet over de nauwkeurigheid en het geduld dat daarbij nodig is. Gebruik je een speciale houtsoort als brandstof? Ja, beukenhout van de Li banon. De as daarvan verschaft ons de potas, die we in plaats van soda bij het smelten ge bruiken. Ik had daarmee 'n proef genomen. Kijk, dat glas daar op de ovenplaat heeft een wijn- kleur. Het is wel heel mooi al, maar het is niet de tint, die ik bereiken wil. Wat ik hoop te vinden is een robijnkleur, zoals men die in juwelen uit de om geving van de Indus ziet schit teren. Io liep naar de planken, waar op hij producten had neergezet, gemaakt van een blauwe glas soort en vroeg, of hij die ook ontworpen had. Ja, ik houd zeer bijzon der van imitaties in die kleur, zeer tegen de zin van Tanna. Hij meent, dat ik teveel aan dacht aan lijnen en vormen geef. Maar juist die glasproduc ten worden in de grote steden druk verkocht en ik maak er prachtige prijzen voor. Nog even praatten ze door over de glasproducten en dan vroeg Io: Ik denk, dat je wel graag weten zou, waarom ik hierheen gekomen ben? Om te beginnen: heb je 't grote nieuws over Agrippina gehoord? Ik heb gehoord, dat ze een pak slaag heeft gehad. Maar zou het waar zijn? Jazeker. Op bevel van Nero heeft admiraal Anicetus de op dracht uitgevoerd. Volgens Mon- tanus, die gisteren in Antiochié is aangekomen, is haar neef Plautus uit Rome verbannen. Nero wil nu scheiden van Octa- via om te huwen met Poppea. En wat had Plautus mis daan? Montanus vertelde, dat het in Rome vrij rumoerig was ten gevolge van de geruchten over een opstand. Plautus zou betrek ken zijn in een samenzwering -net Cr rbulo, de gouverneur van Syrië, om de troepen de wape nen te doen opnemen tegen toch niets overkomen zal orn Nero. Wat de zaak voor Plautus heel ongunstig maakt, is, dat Agrippina hem in haar netten wil vangen, om te trachten hem tot keizer te verheffen in plaats van haar zoon, die zij onhandel baar noemt. Hoe het zij, de Se naat heeft Plautus' naam ge schrapt van de erelijst en or ders gegeven voor openbare dankstonden ter ere van Nero. En zo veronderstel ik, dat de weg voor Poppea als keizerin spoedig gebaand zal zijn. Maar het ergste nieuws komt uit dit deel van het keizerrijk. Nero heeft n.l. berichten ontvangen, dat het Romeinse leger een zware nederlaag heeft geleden in Armenië. Men zegt, dat Cor- bulo, om weer in de gratie te komen bij Nero, een razzia heeft gehouden onder de secte der Christenen en een groot aantal van hen wil overbrengen naar Rome. Zijn aanklacht is, dat zij trouw hebben gezworen aan Christus, een Jood van Naza reth, die zij de Koning der Jo den noemen. En dat is natuurlijk verraad aan de verheven Caesar. Ik moet telkens denken aan dat vrien delijke vrouwtje dat ons onlangs zo gastvrij ontving, en haar man en haar kind. Ik hoop, dat hun hun geloof, Dat is verschrikkelijk nieuws, Io, zei Virginius ont steld. Waarom kan men die beste mensen niet met rust la ten? Zij doen niemand kwaad en vragen slechts in vrede te mo gen leven. Volgens hun vriend Lucas is hun hoogste wet, hun God met hun ganse hart lief te hebben en hun naaste als zich zelf. Ik kan niet inzien, dat in hun leer enig gevaar voor Nero of voor wie ook schuilen zou. Grote bezorgdheid sprak uit haar ogen, toen Io zei: Maar hoe moet 'tnu met jou, Virginius? De meesten van je intieme vrienden zijn volge lingen van Christus en kunnen gevangen genomen worden. Als Lucas naar Antiochië terug komt, zul je hem dan weer het ge bruik van je bibliotheek aan bieden? Is het verstandig, dat je vaak met Christenen wordt ge zien? Lucas is mijn vriend, Io. Zeker, dat weet ik. En ik houd ook van hem. O, wat een ellendige wereld maken de men sen er nu van. (Wordt vervolgd.) (Ingez. mededeling, advert.) EERSTE NRD.BRAB.CHROOM- NIKKEL- ÉN BRONSINDUSTR. (jJIEUWE HUIZEN 1EL7774-0UDE WOUWSCHE SAAH-TEL357. Benoemingen bij Waterschappen. Bij K.B. zijn benoemd ln de pro vincie Zeeland: Tot gezworene van het water schap Muijepolder J. L. Quaak te St. Maartensdijk. Tot gezworene van de polder Westeren-Ban-van Schouwen Blom te Haamstede. Tot lid van het bestuur van de waterkering van het calamiteuze waterschap Nieuw-Neuzenpolder P. Scheele Dz. te Hoek. MIDDELBURG. Kerstbyeenkomst voor militairen. Donderdagmiddag om vier uur zal in de Concert- en Gehoorzaal een kerstbijeenkomst worden ge houden door het garnizoen. Er zal gesproken worden door de legerpredikant, ds S. Penne- kamp, terwijl een kinderkoor o.l.v. de heer P. Bouwense muzikale medewerking verleent. Belang stellende burgers zijn eveneens welkom. Vergadering Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Maandagavond hield de afd "Middelburg van de Chr. Bond van Kantoor- en Handelsbedienden een algemene vergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter de heer A. Maas, op de gebrachte boodschap van het C.N.V. in de maand November. Het lid van het hoofdbestuur, de heer Niemandsverdriet van Amsterdam hield een referaat over: „Verwachting". Spr. behan delde achtereenvolgens de huidige ongunstige economische toestan den; de plaats en taak van de ar beider en besloot met te wijzen naar het komende Kerstfeest. In het licht van het Kerstfeest is ook het werk van de Chr. Vakbewe ging een prachtig werk. Een drukke bespreking volgde. Mededeling werd gedaan dat 5 nieuwe leden waren toegetreden en dat de jaarvergadering in Ja nuari zal worden gehouden. De heer Niemandsverdriet sloot met dankgebed de vergadering. Prijzen voor konynen, Op de te Heerlen gehouden Nat. tentoonstelling van konijnen haal de N. Cornelisse te Middelburg, lid van Nut. en Sport, met zijn Lotharingers de volgende pred. prijzen: zwartbonte oude ram le ZG, blauwbonte ram jong le ZG en zwartbonte voedster jong 2e GG. De oudste ram was tevens de mooiste Lotharinger van de tentoonstelling. Lezingen-avond. Zaterdagavond hield de mo tor- en autoclub Scheldegou- wen een bijzonder geslaagde lezingen-avond in het Neder lands Koffiehuis. Voor de pauze sprak de heer A. W. Levering over „De Sport in Vogelvlucht". Het tweede deel van de avond werd gevuld met het vertonen van de film over een reis naar Rome, welke dit jaar door en kele leden van Scheldegouwen werd gemaakt. Een en ander werd op boeiende wijze toege licht. GOES. Het grote uitzicht. Voor de organisatie „In Dienst der Kerk" en de „Jonge Kerk" sprak ds Strating Maandagavond de „Prins van Oranje" over „Het grote uitzicht". Dit onder werp had betrekking op de arti kelen 17, 18 en 19 van Fundamen ten en perspectieven. Deze arti kelen hebben betrekking op het volk Israël, de voleinding en God de Drieënige. Op zeer duidelijke wijze belichtte ds Strating het hierin behandelde. Verschillende vragen werden n.a.v. dit referaat gesteld en beantwoord. Op de vraag wat of er nu zal gebeuren met „Fundamenten en perspec tieven" antwoordde ds Strating, dat het niet bedoeld is geweest als nieuw belijdenisgeschrift. De be doeling was hierin de buitenstaan der een leesbaar boekje te geven van wat de kerk belijdt. In dat opzicht is het echter mislukt. Het heeft echter prachtige dienst ge daan en misschien zal het eens groeien tot belijdenisgeschrift. Daar is niets van te zeggen. Deze avond stond onder leiding van de wnd. voorzitter der Jonge Kerk, de heer G. W. Graaskamp, die deze avond met gebed en Schrift lezing uit Jesaja 40 111 opende. Ds Strating sloot men dankgebed. Lid van Eur. Raad sprak over het federalisme. In een vlot betoog heeft het Eerste Kamerlid mr W. Rip Maandagavond voor de A.R.-Kies- vereniging in het Schuttershof te Goes gerefereerd over „Het Euro pees federalisme en wij". Spr., die zelf lid is van de Europese raad gevende vergadering, het uitko men, dat de Nederlandse delega tie bij deze raad anders dan han delsdelegaties e.d., die in het bui tenland besprekingen moeten voeren, geen eenheid vormt, doch dat ieder vrij is zijn standpunt te bepalen naar eigen beginselen. Ook is de Raad nog slechts een adviserend orgaan. De ontwikke ling in de richting van een werke lijke federatie gaat slechts lang zaam. Het is trouwens reeds dui- de gebieden, b.v. de kolen- en staalindustrie (als door het plan- Schuman beoogd), de landbouw, de defensie enz. mogelijk zal zijn, Men noemt dit functionele fede- ralisatie. Al zullen de regeringen der deelnemende landen dan ook op die gebieden souvereine be voegdheden moeten afstaan: gro tendeels behouden zij toch nog de volle overheidsmacht ln eigen hand. Dat dreiging van buitenaf een belangrijke stimulans is voor de West-Europese samenwerking achtte de heer Rip geen bezwaar ook bij de Unie van Utrecht is dit b.v. het geval geweest. Spr. meende, dat naar het A.R.- beginsel beide, zowel het grotere geheel als de afzonderlijke staten hun eigen taak hebben, zodat fe deratieve samenwerking zeker verantwoord is. Temeer, omdat de Christelijke beschaving zozeer een stempel op West-Europa heeft gezet. Afstand van souvereine be voegdheden achtte spreker zeker geoorloofd, omdat de nationale souvereiniteit tenslotte slechts een afgeleid karakter draagt. Dat men door federatievorming een machtsinstrument voor de komende anti-Christ zou scheppen was naar sprekers mening een veronderstelling omtrent het ver loop der geschiedenis, waarin het ons niet gegeven is in te zien. Wij hebben slechts de ons opgedragen taak te vervullen. En wanneer wij dat trouw doen, dan zijn daar nog altijd Gods beloften van zegen op de in gehoorzaamheid aan Hem verrichte arbeid. BORSSELE. Het oude viskot. Het oude viskot, dat na de oorlog werd afgebroken zal zo mogelijk in zijn oude trant weer worden opgebouwd. Jaarvergadering J.V. en M.V. Vrijdagavond werd jaar vergadering gehouden van de J.V. Calvijn en de M.V. Thy- fora. Na opening door ds F. Dieleman werd een tweetal in leidingen gehouden. Na bespre king hiervan sloot de heer Busch de vergadering met dankgebed. HEINKENSZAND. Vergadering Landbouwvereniging. Vrijdagavond hield de Land- bouwver. alhier een vergadering in gebouw „Maranatha". De voorzitter, de heer M. B. v Iwaarden, opende deze bijeen komst en heette in het bijzon der welkom de spreker, de heer de Vrie, die de teelt van sui kerbieten behandelde. Deze le zing werd verduidelijkt door de film: „Van Zaad tot suiker". Vervolgens sprak de heer Lin- denberg over de teelt van mais, waarna de voorzitter de avond sloot met een woord van dank aan de sprekers. KRUININ GEN. Ouderavond Chr. school. Vrijdagavond werd in de Zondagsschool een ouderavond gehouden. Ondanks het ongun stige weer en de vele sneeuw was de zaal geheel gevuld toen het hoofd der school, de heer H. Kroon, de vergadering opende en een welkomstwoord sprak, waarna door de oudste leerlin gen enige zangstukjes werden uitgevoerd. Mej. M. Knieriem hield een inleiding over: „De eerste schooldag". Na de pauze werden enige mooie onderwijs- films vertoond. Over „Kind en gebed" sprak vervolgens de heer A. Koppejan. Ds van Burgeier «prak het slotwoord en eindigde met dankzegging. WAARDE. Ouderavond. In de openbare school werd de jaarlijkse ouderavond gehouden onder voorzitterschap van de heer Adr. Blok. De heer Blok sprak een openingswoord en heette in t bijzonder welkom de heer v. d. Hout, mej. Ruissen en wethouder Dek. Door het hoofd der school werd een uiteenzetting gegeven over het plan om de aanvang van het schooljaar te verplaat sen naar 1 September. Hij wees op enige moeilijkheden die zich in het eerste jaar voordoen. Tot lid van de oudercommissie werd herkozen de heer M. A. van Weele. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Verder werden enkele films vertoond. Ned. Herv. Kerk weer in gebruik. Zondag a.s. zal de Ned. Herv. Kerk, die geheel geschilderd en opgeknapt is, weer in gebruik worden genomen. Gedurende die tijd stond de Geref. Gemeente zaam. riet IS trouwens reeus Ben plantaardig nacht middel, onovc-r. delijk, dat voorlopig alleen fede- troffen om de gal te do ratieve samenwerking op bepaal- carter s Leverpiuetjes. (Ingez. mededeling advert.) U zult '8 morgens „kiplekket" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel- gang op natuurlijke wijze te regelen. lantaardig zacht middel, onovcr- i om de gal te doen stromen. Eist Ambons rechtmatige opstand is onderdrukt moesten wij en kele dagen geleden constateren. En wij deden dat met innige smart en felle verontwaardi ging in ons binnenste. Doch wij meenden en menen nog, dat het niet verantwoord is ons volk iets anders dan de bittere, bit tere werkelijkheid voor ogen te stellen. Want wij moeten klaar beseffen, hoe het meest schrij nende onrecht in de wereld van vandaag, ook op Ambon, da overhand heeft. Niet in door de feiten gelogenstraft optimisme, doch in onwankelbaar geloof aan God, die uiteindelijk, doch niemand weet wanneer, de ge rechtigheid op aarde zal herstel len, moeten wij onze kracht vinden. Het is in dat geloof, dat ons Ambonnese broedervolk ook thans nog zijn hopeloze strijd in een guerilla voortzet. En vl vrezen wij dan ook, dat zijn ne derlaag onvermijdelijk zal blij ken: zolang deze dapperen hun bloed storten, zullen wij hun da bijstand die wij hun geven kun nen, als is die ook nog zo ge ring, niet mogen onthouden. Temeer niet, omdat met de ver overing van Ambon door da Republiek Indonesië de ontstel lende nood onder de bevolking van dat ongelukkige eiland niet opgeheven is. De gewonden, uitgehongerden en daklozen lelt men er bij duizenden. Van wia zullen die hulp ontvangen, zo niet van ons? Daarom zij het droeve lot van onderdrukking, dat hen getroffen heeft, geen aanleiding om onze giften nu maar in de zak te houden, doen integendeel een aansporing om ze rijkelijker te doen stromen dan ooit, vooral nu bekend is, dat de afgezonden goederen Ambon ook werkelijk bereiken. (Ingez. mededeling, advert.) rr wordt natuurlijk iets extra's gedaan en dal brengt extra uitgaven mee. Gelukkig maar. dat er aan Uw extra uilgaven bij De Gruyter extra cassabons zijn te verdienen. Juisi in deze dure dagen is het winkelen bij De Gruyter voor U van bijzonder veel voordeel. Van elke gulden, die U aan De Gruyter- artikelen besteedt, komt er een dubbeltje weer bij U terug. Is dat niet een uit komst juist nu? V haar kerkgebouw welwillend af. Het kerkgebouw ziet er nu weer fraai uit. Collecten. De collecte voor het Kerst feest van de Zondagsschool heeft opgebracht f212,65. Een lijstencollecte voor het aankopen van lopers in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht f375,85. WESTKAPELLE. Opening Openb. Lagere school. Op 2 Januari a.s. vindt da opening plaats van het nieuwe schoolgebouw van het openbaar lager onderwijs. De bijeenkomst begint om 2 uur. Huldiging. Op 9 Januari a.s. zal de heer A. Louwerse gehuldigd worden wegens zijn 30-jarig jubileum als eerste werkman van de ge meente. BROUWERSHAVEN. Jaarvergadering Gerei. Vrouwen vereniging art. 31 K.O. Donderdagavond hield d* Geref. Vrouwenvereniging „Bidt en Werkt" haar jaarvergadering onder leiding van ds Kouwen- hoven. Mevrouw Kouwenhoven hield een inleiding over d» vrouw en het gezin, waarop een bespreking volgde. De rest van de avond werd gevuld met zin gen en voordragen. Ds Kouwen hoven sprak een kort slotwoord en sloot met dankgebed.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2