NIEUWS NOORD-ATLANTISCHE RAAD BOEKT GOEDE RESULTATEN Subsidie voor de paardenfokkerij wordt verminderd* Prov. Staten waarderen economisch ontwikkelingsplan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na twee dagen confereren te Brussel Productie zal opgevoerd moeten worden Eisenhower Noord-Atlantisch opper bevelhebber* Houdt dat in dc gaten 't gaat om onze soldaten. Centraal stierenstation te 's-Heer FLkinderen geopend Prov. Staten vergaderden te Middelburg. Mr Mes wilde de hengst vlug op stal zetten SNIPPER Uitgave i lichting „Zeeuwsch Dagblad" :too<(Otantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 3438, bij geen gehoor voor iui*ertent!ei 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vllwlngen: Van der Manderestr. 4C, T:i 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1945 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Met vaste medewerking van: WOENSDAG 20 DEC. 1950 Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hnijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.46 u., onder 16.30 u. Maan op 14.01 u., onder 6.16 u. Hoogwater op Donderdag 21 Dec.: Vlissingen: 12.09 u. 1.51 m., u. m. Terneuzen: 0.22 u. 1.81 m., 12.37 u. 1.71 m. Wemeldinge: 1.24 u. 1.51 m„ 13.42 u. 1.34 m. Zierikzee: 1.08 u. 1.31 m., 13.24 u. 1.13 m. In volledige overeenstemming hebben de ministers van buiten landse zaken en defensie uit de twaalf b\j het Noord-Atlantisch Pact aangesloten landen gisteren opnieuw te Brussel vergaderd en belangrijke besluiten genomen. In de eerste plaats Is Generaal Dw. Eisenhower benoemd tot opperbevelhebber van de West-Euro- pesu defensie. Hjj zal de strijdkrachten der twaalf landen orga niseren in een doeltreffende verenigde strijdmacht en tevens het opperbevel krijgen over de Amerikaanse en Franse legers ln Duitsland. Verder besloot de Noord-At lantische Raad, zoals de vergade ring der ministers genoemd wordt, dat West-Duitsland een aandeel zal krijgen in de gemeenschappe lijke verdediging. Er zal een productieraad voor de verdediging worden ingesteld met grote bevoegdheden, om de productie der 12 landen op het hoogste peil te brengen en de op perste leider van deze raad zal in bevoegdheid te vergelijken zijn met Eisenhower. ENGELAND TALMT NOG. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft er bij de ministers op aangedrongen, dat hun landen hun strijdmachten onder gene raal Eisenhower zuilen stellen. Amerika en Frankrijk hebben on middellijk na het bekend worden van het besluit tot vorming van een Europees leger hun troepen in Duitsland onder Eisenhower gesteld, die 1 Januari naar Euro pa zal komen. Engeland gaf aan het verzoek van Acheson niet on middellijk gehoor, omdat „de En gelsen een dergelijk besluit niet overhaast nemen", aldus een En gelse woordvoerder. Generaal Eisenhower zal bijge staan worden door een interna tionale staf, die zal worden sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van de landen die aan de Atlantische strijdmacht bijdragen. Men verwacht, dat een voor aanstaand Amerikaans industri eel benoemd zal worden tot direc teur van de productieraad, omdat de Amerikanen meer ervaring hebben op het gebied van massa productie. De nieuwe raad, die de oude raad van vier landen over vleugelt, zal bestaan uit vertegen woordigers van alle twaalf pact- landen en verantwoording ver antwoording verschuldigd zijn aan het defensiecomité en de raad van plaatsvervangers. WEER CRITIEK ACHESON. OP Naar verluidt, heeft Achesons voorstel tot benoeming van een directeur voor de productieraad enige critiek ontmoet van de zij de van Europese gedelegeerden. Volgens Britse kringen is dit voorstel van Acheson niet door de Atlantische raad aangenomen, maar ter bespreking verwezen naar de pas opgerichte productie raad. Onmiddellijk na het einde van de Noord-Atlantische raad kwa men de ministers van buitenland se zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk bijeen en vandaag zullen de ministers van buiten landse zaken der vijf landen van de West-Europese' Unie hun nieu we positie bespreken. Electriciteitsstoring op Zuid-Beveland, Door een storing in het electrl- citeltsnet heeft een deel van Zuld- Beveland, waaronder ook Goes, vanochtend vroeg zonder stroom gezeten. Als gevolg hiervan kon den de werkzaamheden geen voortga-ïg vinden en zal het „Zeeuwsch Dagblad" vandaag niet overal tijdig verschijnen. Canada zal waarschijnlijk_8000 man bijdragen tot het nieuwe At lantische leger. Amerika zal voor hetzelfde doel aanvullende troe pen naar Europa zenden. Spoedig inspectiereis door Europa. President Truman heeft Dinsdag officieel de benoeming van generaal Dwigt D. Eisenhower tot opperbevelhebber der West- Europese strijdkrachten bekendgemaakt. Truman zegt ln zjjn be kendmaking dat de ondervinding en bekwaamheid van Eisenhower hem „bij uitstek geschikt maken" tot het aanvaarden van de ver antwoordelijkheid, welke het bekleden van deze post met zich brengt. Truman's besluit werd onmiddellijk ter kennis gebracht van de te Brussel vergaderende Noordatlantische Raad. Duitsland zal inspecteren. Ook zal hij dan uit de eerste hand nagaan hoe de stand van zaken bij de troepen is in Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, Noorwegen, Italië en Portugal. De Europese oppervelhebber zal daarbij speciaal aandacht beste den aan het moreel van de troep, de opleiding en de behoeften aan uitrusting. Zodra generaal Eisenhower me dedeelt dat hij gereed is zijn func tie te aanvaarden, zuilen alle Amerikaanse, Britse, Franse en andere strijdkrachten der Noord atlantische mogendheden op het Europese vasteland onder zijn op perbevel worden geplaatst. Men verwacht dat generaal Eisenhower tijdens een inspectie reis door Europa de troepen in Zaterdag werden we ver rast door een prachtige in zameling, die werd gehou den op een bijeenkomst van de afd. Middelburg van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel. Niet minder dan f20,70 bracht deze col lecte op. De vergadering werd n.l. bezocht door een der be zoekers van het Militair Te huis, die natuurlijk direct de gelegenheid aangreep en zelf collecteerde. Een tweede ver rassing kwam uit Souburg, waar tijdens een verjaardag bij de fam. S. een bedrag van f 7,30 werd bijeenge bracht. Het zijn bemoedigen de voorbeelden van meele ven met de militairen en hun tehuis in Middelburg. Van verschillende zijden ontvin gen we reeds bericht, dat tij dens Kerstfeestvieringen eveneens collectes worden gehouden voor het Militair Tehuis. Op deze wijze kun nen we blijven werken en hoewel langzaam maar ze ker, komen we toch tot het doel, waar naar gestreefd wordt. De stand kwam door onderstaande verantwoording op f 719,25. Giften kwamen binnen van J. C. te C. f25, M. W. te M. f10, H. S. te B. ƒ2,50, W. W. te V. f2,50, fam. W. te M. f 1, A. S. te M. 1, L. W. te M. f 1, A. F. te R. f 1, J. K. te M. 0,50 en N. N. te M. f 0,25. Hartelijk dank en we zien met spanning uit naar het geen in de komende dagen wordt gestort op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehui zen Zeeland" te Goes. Zeven boze stieren en één bok SLUITSTUK VAN 40 JAAR WERK AAN VERBETERING VAN HET RUNDVEE. Ee geweldige stier „Matadrr" van de Coöp. Vereniging „Centraal Stierenstation Zeeland" was gisteren erg „lumerig". En geen won der. Als je daar rustig in je stal staat en er komen plotseling tien tallen bezoekers rond je verblijf drentelen, dan zou je wei slecht geluimd raken. Trouwens, ook de andere stieren, Leon, Riant, Adema 14 en Adema 62, Sikkema en Eduard, snoven onheilspellend; niet vermoedend, dat het hün feestdag was. Het stierenstation van de vereniging werd namelijk officieel geopend en vele autoriteiten waren naar 's-Heer Hendrikskinderen gekomen om de voor dit doel omgebouwde hofstede te bezichtigen. De opening zelf vond plaats in „De Prins van Oranje" te Goes waar de, bij de Prov. Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie aangesloten, veehouders van Wal cheren, Tholen, Schouwen-Duive- land, de Bevelanden en Oost Zeeuwsch-Vlaanderén bijeen ge komen waren. De voorzitter van de Coöp. Vereniging, ir W. Kake- beeke uit RIIand-Bath, kon hier o.m. verwelkomen Prof. dr F. C van der Kaay, hoogleraar in de veterinaire gynaecologie en ver loskunde te Utrecht, dr Stegenga, secr. van de Centrale Commissie voor K.I., ir E. J. Alderkamp, hoofdinsp. van het Rundveestam boek, dr G. Wagenaar, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes, dr Grooten huis, eveneens aan deze dienst verbonden, de heer C. Zwager man, adviserend lid van de Ver eniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland en zijn op volger, de heer Harmsen, de bur gemeesters van Goes en 's-Heer Arendskerke, de heren Mr W. C. ten Kate en A. A. Elenbaas, en vele vertegenwoordigers van vee teeltorganisaties. Ir Kakebeeke schetste de wor dingsgeschiedenis van de Coöp. Vereniging en bracht hulde aan de heren Zwagerman en Wage naar, die vol ijver en enthousias me tesamen met Ir A. E. Bruij- ning de Zeeuwse veehouders heb ben weten te overtuigen van het belang van de K.I. voor de ver betering van het rundvee. Wal cheren gaf het voorbeeld en de andere delen van de provincie volgden. Ir Kakebeeke bracht dank aan de heren Timmerman uit Kattendijke en A. Minderhoud, directeur van de N.V. Mij. de Wil- helmlnapolder, die het stieren- «tatlon tijdelijk onderdak hebben verleend. In Maart 1950 werd hat mogelijk de hofstede te 's-H. Hendrikskinderen aan te kopen en te verbouwen. De heer W. J. de Graaf uit Burgh heeft hier het toezicht over de dieren gekregen. SLUITSTUK. De heer Zwagerman, die ver volgens het woord voerde noem de de opening van het Stieren- itatlon het „sluitstuk op al het geen gedurende 40 jaar is gedaan ter verbetering van het rundvee". Een opbrengst van f 18 millioen aan melk en f20 millioen aan veeafzet illustreert toch zeker de belangrijkheid van een gezonde veestapel. In Januari 1948 begonnen, telt de vereniging thans zes aangeslo ten organisaties, die 25 pet. van de veehouders omvatten. Dr Wagenaar, die vervolgens het woord verkreeg, overhandig de Ir Kakebeeke een fraai foto album als „begin van een blijven de documentatie". Hierna volgde een korte pauze teneinde de komst af te wachten van de Directeur van het Vee teeltwezen te Den Haag, de heer Ir Th. C. J. M. Rijssenbeek die de officiële opening zou verrich ten doch wegens storing in de verbinding iets later arriveerde. DE OPENING. Ir Rijssenbeek wees er in zijn toespraak op, dat de ontwikkeling van de K.I. in Zeeland, in tegen stelling met die in andere delen van het land, meer via planning tot stand is gekomen. Zij, die bezwaar koesteren te gen de K.I. wilde spreker erop wijzen, dat ons land dragend en goed producerend vee nodig heeft. Nadat nog meerdere gelukwen sen waren uitgebracht, o.m. door Prof. van der Kaay, die het sta tion reeds een bezoek heeft ge bracht en als directeur van het Stierenstation te Utrecht durfde te verklaren dat het gebouw te 's-H. Hendrikskinderen de ver gelijking zelfs met bet buitenland kan doorstaan, werd een bezoek aan het station gebracht. Hier verrichtte de heer Rijssen beek symbolisch de opening door het verwijderen van de Neder landse driekleur van het naam bord aan de voorgevel. Het station is zeer modern in gericht en heeft tien ruime boxen waarvan er 7 bezet zijn. Nu staan de dieren op stal, maar 's zomers heeft men de be schikking over een ruim weiland, grenzende aan de boerderij. In de schuur is voorts de K.I.- plaats ondergebracht en een klein laboratorium; buiten nog een af- wasplaats voor de dieren. Er staat buiten trouwens nog meer: een kleine schuur waarin een hok huist. Het is een proefdier van de „Vereniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland", welke vereniging, blijkens de woorden van de voorzitter, de heer M. J. Rottier, zich eveneens sterk voor de K.I. interesseert. AMBONESE MILITAIREN VERTROKKEN. Een aantal weigerde weg te gaan. De eerste groep der Ambonese militairen van liet voormalige K.N.I.L. Is Maandagmiddag met de „Van Oudshoorn" van de K.P.M. van Djakarta naar de Kei eilanden en de Zuidelijke eilan dengroep der Molnkken vertrok ken. Het contingent bestond uit 250 mensen, waarvan 100 militairen, die allen vrijwillig naar deze be stemming wensten te vertrekken. Een andere groep Ambonese mi litairen te Semarang heeft echter geweigerd te vertrekken. Deze groep wilde eerst de uitspraak afwachten van het proces, in Den Haag begonnen tegen de Staat der Nederlanden. Geen personenvervoer meer op spoorlijn Terneuzen— Mechelen? In de vergadering der Prov. Staten heeft de heer C. A. Kaan (C.H.) gisteren geïnformeerd naar de juistheid van het gerucht, als zouden de Ned. Spoorwegen voornemens zijn het personenver voer op de lijn TerneuzenMe chelen, voorzover het 't Neder landse gedeelte betreft, te staken. De heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten, deelde mede, dat de Ned. Spoorwegen de regering in derdaad hebben verzocht dit per sonenvervoer te mogen neerleg gen. Het ligt thans in de bedoeling van Ged. Staten de mening van de streekbewoners over deze zaak in te winnen en de reactie daar van ter kennis van de minister te brengen. Daarnaast zullen zij de minister reeds nu mededelen, dat zij deze stap van zeer nadelige invloed achten voor de streek, waarin veel industrie is gevestigd. Ten behoeve van miiiLuue oor Loyss.aciilojjers is te Doorn ntc Departement van Oorlog het revalidatie-centrum „Aardenburg" opgericht, waar militaire invaliden geoefend worden in het gebruik van een prothese en het gebruik van verstijfde- of verlamde ledematen weer wordt teruggegeven, zodat de patiënt na zijn ontslag uit het Centrum zijn plaats in de maat schappij weer ten volle kan innemen. Foto links toont: Oud- militairen in een van de oefen zaken; op speciale fietsen wor den beenoefeningen verricht, terwijl anderen weer proberen te lopen. Rechts: In de werkplaat sen van de Militaire Geneeskundige Dienst te Utrecht wordt hard gewerkt om alle daarvoor in aanmerking komende slacht offers aan prothesen te helpen. In de gistermorgen gehouden vergadering der Prov. Staten is zeer uitvoerig gediscussiëerd over het voorstel van Ged. Staten tot vermindering van het subsidie aan de afd. Zeeland van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" van f 2250.tot f 1500.voor 1951 en verdere vermindering voor volgende jaren. Nadat een voorstel om het subsidie op f 2250.te handhaven, was verworpen, werd het voorstel van Ged. Staten met 2118 aangenomen. Aan het begin der vergadering deelde de voorzitter, de heer C. Philipse, mede, dat zeer tot de spijt van de Staten en ook van hemzelf de Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, wegens ziekte verhinderd was de vergadering te presideren. Op voorstel van de heer Philip se werd besloten hem een tele gram met wensen van spoedig en algeheel herstel te zenden. In deze vergadering waren voorts wegens ziekte afwezig de heren L. P. van Oorschot, A. H. S. Stemerding en J. Hommes. De voorstellen tot het overne men in beheer en onderhoud van het Rijk van de te bouwen kraag- brug in de weg St. Annapolder— Zaamslag en tot 't voeren van een rechtsgeding tegen M. P. Verjaals Aannemingsbedrijf C.V. te Put- tershoek werden aangenomen. SUBSIDIE SCHIPPERS KINDEREN. De heer de Kruijter vroeg bij het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het Nationaal Comité voor Onderwijsaan Schip perskinderen te Vreeswijk in de kosten van huisvesting dier kin deren, of de coulance der Provin cie niet te ver gaat, wanneer ook subsidie wordt gegeven (f 0.30 per week per kind) v oor kinderen, van wie de vaders, hoewel vaak varend in Zeeland, geen prijs stel len op het gedomiciliëerd zijn in de provincie. De heer Kodde wees erop, dat de gemeente heus niet blij moeten zijn met de inschrijving van schip pers in hun bevolkingsregisters. Z.h.s. werd het voorstel van Ged. Staten aanvaard. SUBSIDIËRING „NED. TREKPAARD". Bij het voorstel tot herziening van een subsidiëring aan de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trek paard" voerde eerst de heer D. W. Lindenbergh (V.V.D.) het woord. Gezien in het kader van de ont wikkeling van de Zeeuwse paar denfokkerij is vermindering van het subsidie geheel onjuist. Het VAKBEWEGING ZAL WORDEN INGESCHAKELD. In de Statenzitting van gistermiddag is als belangrijkste agenda punt aan de orde geweest de mededeling van Ged. Staten met betrekking tot het Economische Ontwikkelingsplan Zeeland. Alle sprekers juichten het initiatief van Ged. Staten van harte toe en over onderdelen van het op te stellen plan werden vele opmerkingen gemaakt. Jhr. mr T. A. J. W. Schorer (Arb.) was de eerste, die waar derende woorden sprak over de opdracht tot het maken van dit plan. Hij verzocht, zodra het plan gereed is, het ter kennis van Prov. Staten te brengen. Ook over het E.T.I. liet de heer Schorer zich waarderend uit. Dit instituut krijgt steeds meer gestalte in het provinciale leven. Het contact van het E.T.I. met de Prov. Staten moet zo nauw mogelijk zijn. De heer M. v. Himot (K.V.P.) verzocht bij het maken van het plan ook de vertegenwoordigers van de vakbeweging in te scha kelen. Ir G. P. M. Dikötter (K.V.P.) was van mening, dat dit ontwik kelingsplan, dat voor de toekomst van de provincie zeer belangrijk kan zijn, een leidraad moet zijn en blijven, terwijl aan het parti culiere initiatief de volle ruimte moet worden gelaten. Grote spoed moet nu worden betracht en de Provincie zal door een goed ge leide propaganda de aandacht op de mogelijkheden van Zeeland moeten vestigen. Spr. verzocht j.l. ervoor te waken, dat de strijd tot het verkrijgen van industrieën niet ontaardt in een misplaatste concurrentie van de gemeenten, maar dat provinciaal word ge werkt. Voorts wees de heer Dik ötter op de noodzaak van een goe de zoetwatervoorziening. Hij be treurde, dat de gemeenten, die dit wensten, niet de mogelijkheden ontvingen hier al iets te doen. Tenslotte vroeg de heer Dikötter, waar de streekplannen van de Planologische Dienst blijven en wat Ged. Staten denken te doen i.v.m. de mislukte pogingen tot oprichting van een strocellulose- fabriek. WERKGEVERS EN WERK NEMERS. De heer P. Meliefste (A.R.) wijdde speciale aandacht aan de werkgelegenheidsvraagstukken van Tholen en Noord-Beveland. Waar moet het surplus der ar beiders blijven? Het was de heer Meliefste opgevallen, dat op de Hjst van organisaties, waarmede het E.T.I. samenwerkt, de werk gevers- en werknemersorganisa ties ontbreken. Er is wel al con tact gelegd, maar dit is geheel onvoldoende. De basis voor dit plan moet zo breed mogelijk wor den genomen en spr. verzocht dit de directeuren van het E.T.I. me de te delen. De heer Joh. de Kruijter (C.H.) was bevreesd, dat men door de bomen het bos niet meer ziet. Als Ged. Staten zeggen, dat voor gro te industrieën in Zeeland niet vol doende plaats is, dan vergeten zij één der redenen daarvan, waar aan zij overigens zelfs niets kun nen veranderen, n.l. de funeste fiscale politiek der regering. Zij wil industrie, maar eist hoge be lastingen, die industrialisatie bij kans onmogelijk maken. De heer L. F. du Bois (Arb.) wees erop, dat bij het maken van het plan zeer veel aandacht zal moeten worden besteed aan de woningbouw en het verkeer. Het Prov. Bestuur kan deze proble men al aanpakken, voordat het E.T.I. met het plan gereed is. Er kan reeds 6 millioen aan de viezen bespaard worden, indien voor de Belgische arbeiders in Z. Vlaanderen woningen beschikbaar zouden komen. ANTWOORD STATEN. VAN GED. Namens Ged. Staten antwoord de de heer A. L. S. Lockefeer. „Wij moeten helaas nog veel in abstracto spreken, omdat wij nog niets concreets voor ons hebben", aldus spr. „Als wij in Zeeland niet aa.i de dag leggen een groot en thousiasme, een grote durf en een grote kracht, dan zullen wij zeker de problemen niet kunnen oplos sen", zo voegde hij hieraan toe. ■De heer Lockefeer herinnerde eraan, dat het E.T.I. pas is be gonnen en dat het voorlopig nog niet gereed zal zijn. Men mag niet vergeten, dat het werk vaak door andere arbeid wordt doorkruist, die voor het plan, dat fragmenta risch zal worden opgesteld, van zeer groot belang is. In beginsel bestaat er geen en kel bezwaar tegen het oordeel te vragen van vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers organisaties, indien dit oordeel voor bepaalde onderdelen nodig is. Zij krijgen het volle pond en wat dit betreft zijn al vorderingen ge maakt. Er zal voor Zeeland propaganda worden gevoerd en door het E.T.I. heeft men o.m. al een stevige voet gekregen bij Economische Zaken in Den Haag i.v.m. de vestiging van industrieën in Zeeland. Veel lof had de heer Lockefeer voor de activiteit van de Zeeuwse gemeenten, die de voorwaarden scheppen voor industrievestiging. (Zie vervolg pag. 3.) is alleen maar toe te juichen, dat het E.T.I. een economisch ontwik kelingsplan maakt voor Zeeland, maar het is verkeerd het subsidie voor zaken, die reeds bestaan en voor de provincie van groot be lang zijn, te verlagen. Hij diende een, mede door vier Statenleden ondertekend, voorstel in het sub sidie op f 2250.per jaar te handhaven en niet te verminderen tot f 1500.voor 1951. De heer C. de Putter (A.R.) onderschreef de verklaringen van de heer Lindenbergh en wees er op, dat wat specifiek Zeeuws is, behouden moet blijven. Hij toon de aant dat alleen reeds met de uitvoer van Nederlandse stam- boekpaarden een bedrag van 30 millioen is gemoeid. Als de Pro vincie Zeeland het subsidie ver laagt, wordt het zeer moeilijk de keuringen voortgang te doen vin den en zal de room er vlug af zijn, hetgeen de Nederlandse volks huishouding zeer nadelig zal be- invloeden. De heer de Kruijter was van mening, dat er andere bevolkings groepen zijn, b.v. de mosselkwe kers, die zeer dringend geholpen moeten worden en men moet zich afvragen of voor het fokken van paarden dit subsidie van f2250. absoluut nodig is. In de C.H.- fractie lopen de meningen over het voorstel van Ged. Staten uit een. De heer P. Meliefste (A.R.) was van mening, dat het belang van deze zaak niet afhangt van het subsidie, dat al of niet door de Provincie zal worden gegeven. Het argument van de mechanisa tie is zeer betrekkelijk: de land bouw heeft die zelf in de hand. Wil men daartegen een tegen wicht, dan zal men meer paarden moeten fokken. Voorts verklaarde de heer Me liefste, dat met een kleine ver hoging van de contributie door de leden der vereniging men de moei lijkheden kan oplossen. De heer P. V. M. Vercauteren (K.V.P.) verklaarde tegenstander te zijn van het voorstel van G.S. en de heer C. Verdonk (K.V.P.) voorstander, Deze laatste wenste zich niet belachelijk te maken door tegen het voorstel van G.S. te fulmineren. Er zijn heel wat meer en belangrijker zaken, b.v. op het gebied van de volksgezond heid, die subsidie behoeven. „Als wij een veer moeten laten, dan kan dit niet anders. De paarden fokkerij staat of valt heus niet met een provinciaal subsidie". De heer D. Immig verklaarde, dat de P.v.d.A.-fractie achter het voorstel van Ged. Staten staat en de heer H. Flikweert (S.G.P.), wenste onderscheid te maken tus sen de paardenfokkers en de paardenfokkerij als zodanig. Nadat nog verschillende voor- en tegenstanders het woord had den gevoerd kwam mr dr A. J. J. M. Mes namens Ged. St. aan het woord. Hij was wel onder de in druk gekomen van de bedragen, die met de uitvoer van paarden gemoeid zijn, doch kon niet in zien, dat de paardenfokkerij juist afhangt van het provinciaal sub sidie. De paardenfokkerij is de enige zaak, waarvoor op deze wij ze subsidie wordt verleend. Men mag niet zeggen, dat, nu de toe stand der provinciale financiën gunstiger is geworden, dit subsi die dus wel gehandhaafd kan blij* ven. Er zijn tal van belangrijker zaken, waarvoor straks bijdragen zullen moeten worden verleend. De contributieheffing der leden kan inderdaad anders worden ge regeld. De slotconclusie van de heer Mes was: laten wij nu dezê hengst maar vlug op stal zetten. Het voorstel van de heer Lin denbergh c.s. werd, nadat nog en kele heren het woord hadden ge voerd, met 2118 stemmen ver worpen. Met dezelfde stemver houding werd het voorstel van G.S. aangenomen. De nieuwe plannen voor het Oosthavendamherstel te Goes. B. en W. wjjzen verantwoordelijk heid af. In een schrijven aan de gemeen teraad hebben B. en W. van Goes iedere verantwoording voor de verdere gang van zaken met be trekking tot de Oosthavendam van de hand gewezen. Het college verklaart ter- wille van een spoedige uitvoe ring in de beslissing van Ged. Staten te hebben berust, doch is van mening, dat, daar in de loop der jaren opnieuw aanvul ling van het bestortingsmate- riaal plaats zal moeten vinden, de door G. S. voorgestelde werk wijze duurder zal blijken. Ka pitaliseert men het bij het plan van G. S. vereiste jaarlijkse on derhoud, dan komt men tot een bedrag, dat, gevoegd bij het oorspronkelijk geraamde, vol doende zou zijn voor een zoda nig herstel, dat van verder on derhoud practisch geen sprake zou zijn. Ook de bestorting van het damtalud, dat een helling van 45° vertoont, met de voor horizontaal liggende zinkstuk- ken gebruikelijke hoeveelheid van 1 ton per M2. acht het col lege onlogisch. Uit Korea wordt weinig nieuws gemeld; de Chinezen hebben halt gehouden bij de 39ste breedte graad en waarschijnlijk zullen straks de Noord-Koreanen de strijd voortzetten. Tussen Oki nawa en de Philippijnen wordt een Amerikaans vliegtuig met 37 man vermist. Het zoekgeraakte Indische vliegtuig is gevonden; de 20 aan boord zijnde mensen wa ren allen dood. Truman zal Acheson niet ontslaan, ondanks het aandringen van republikeinse zijde. Op Malakka zijn drie Europese planters gedood. On danks de prachtige aanbiedingen gaat Abe Lenstra niet naar Italië om daar op een proefcontract te voetballen. De Haagse politie heeft een bende opgerold, die in 2 jaar een dame en een heer op lichtte voor maar liefst f750.000. Een uit 7 personen bestaande Amsterdamse familie werd dak loos, toen haar woning in de Jor- daan uitbrandde. In totaal tel de ons land op 1 Januari van dit jaar 41.526 onderwijzers en onder wijzeressen, waarvan 29.579 bij het bijzonder en 11.947 bij het openbaar onderwijs. Italiaans plan voor grotere herbewapening. Italië heeft Dinsdag bij de V.S. een plan ingediend ten be drage van ongeveer anderhalf milliard gulden voor mobilisatie van de industrieën en een uitge breider herbewapeningsprogram, dat voorziet in 12 divisies. Aan de Theol. School der Geref. Kerken te Kampen slaagde voor het candidaatsexamen theologie de heer L. de Nood te Middelburg. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: In de vroege ochtend plaatselijk mist en hier en daar strenge vorst. Overigens enkele overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Midden op de dag vrijwel nog overal lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1