jOrovinriftgs/a» Nog geen afdoende bestrijdingswijze gevonden voor de mosselparasiet. De galeislaaf ADAAiSON Kwekers moeten rekening houden met chronische besmetting. KREOFLAVON in 23 zaken over geheel Nederland 2000 kg zink verdween uit opslagplaats te Middelburg» 'n .Jekkere" versnapering tegen de hoest! Ondu cU taupe. De Kerstboom moet recht staan. Dinsdag 19 December 1950 PROTESTANTS CHRISTEIIJK DAGBLAD Pagina 2 De bioloog van het Rijksinstituut voor Vlsserijonderzoek te Bergen op Zoom, dr F. Korringa, heeft een uitgebreid rapport uit gebracht over het optreden van de mosselparasiet mytilieoia intestinalis In de Zeeuwse wateren. In dit rapport wordt uitvoerig besproken het optreden van de parasiet, de besmetting van de Zeeuwse wateren ermee, de moge lijkheden tot bestrijding ervan en de vooruitzichten van de Zeeuwse mosselcultuur. Betreffende het laatste punt komt dr Korringa tot de conclusie dat, zolang er geen afdoende chemische of physlsche bestrijdings wijze van de parasiet of diens larven is gevonden, terugkeer van de Zeeuwse oestercultuur tot het vroegere productie-niveau on mogelijk is. Het onderzoek van het Rijksinstituut te Bergen op Zoom zal in die richting worden voortgezet. De mosselcultuur In Frankrijk leert echter, dat het mogelijk is om op een chronisch met de parasiet besmet terrein mosselen te telen. De cultuur zal dan echter aan de omstandigheden moeten worden aangepast. Dr Korringa wijst er in zijn in leiding tot het rapport op, dat de Zeeuwse mosselcultuur de laatste jaren geen hinder ondervonden heeft van grote plagen. Zonder kwaliteitsverlies kon men daar door de consumptiemosselproduc- tie opvoeren tot 50.000.000 kg. per jaar. De eerste parasieten van de Mytilieoia Intestinalis werden door dr Korringa op 9 September 1949 waargenomen in de Zand- kreek. Verschillende mosselperce- le in de Zandkreek bleken bij nader o.iderzoek toen reeds zwaar besmet te zijn, terwijl de parasiet In het najaar van 1949 ook reeds zij het in bescheidene mate, werd geconstateerd in andere Zeeuwse wateren. Betreffende de herkomst van de Mytilieoia Intestinalis merkt dr Korringa op, dat deze het eerst is gesignaleerd in de Middellandse Zee en daarna, voor dat hij in de Zeeuwse wateren was geconstateerd, in de Wadden zee. Het meest waarschijnlijk acht dr Korringa, dat de parasiet met zaaimosselen uit de Groninger Wadden naar Zeeland is gebracht. Natuurlijk bestaat ook de moge lijkheid dat de parasiet per schip uit andere wateren is aangevoerd. Vanzelfsprekend werden zo spoe dig mogelijk maatregelen geno men om verbreiding te voorko men. Voordat het gevaar volledig onderkend waren, waren echter reeds mosselen uit de zwaar aan getaste Zandkreek verzaaid naar andere Zeeuwse wateren, zoals de HammenDortsman en het En gels Vaarwater. In Maart 1950 werd een grote toename van het aantal parasieten geconstateerd. Reeds toen was te voorspellen, dat een ware ramp de mosselcul tuur zou treffen; deze sombere voorspelling is helaas maar al te waar gebleken. De grote mosselsterfte had plaats in Juli 1950. De hoge wa tertemperaturen hebben een on gunstige invloed; de mossel is dan het zwakst en ook op de activiteit van de parasiet schijnt de hoge temperatuur van het water in vloed te hebben. Naarmate de wa tertemperatuur steeg, des te krachtiger plantte de parasiet zich voort, aldus werd zomer 1950 geconstateerd. Niet alleen de consumptiemos selen, maar ook de halfwasmosse len en het zaad leden op tal van plaatsen zware verliezen. De handel. Door het laten vallen van de hoge eisen, die normaal aan af metingen en visgewicht van de mossels worden gesteld, konden nog vele partijen worden afgezet, die anders onverkoopbaar waren. Een gelukkige bijkomstigheid is, dat de aanwezigheid van de para siet geen enkel gevaar voor de consument met zich brengt, ook niet wanneer deze de mosselen rauw nuttigt. Veel halfwasgoed werd afgezet omdat de vis dit jaar redelijk goed was en de kans groot was dat deze volgend jaar veel minder zal zijn. Veel kwekers verloren vrijwel al hun consump tiemosselen. Veel jong goed, de toekomst der bedrijven, zijn dood of geleverd. Belangrijke partijen jong goed zullen van elders moe ten worden aangevoerd en het is te vrezen, dat ook deze niet ver schoond zullen blijven van aan-! tasting door de parasiet. Onberekenbaar optreden. Voor het optreden van de para siet zijn geen regels te geven. Hoe meer mosselen er op een zeker volume water zijn, des te groter zijn de kansen van de parasiet. Dit is gebleken in de Zandkreek. Bij een dichte mosselbezetting kwam daar in 1949 de parasiet veelvuldig voor. Bij een dunne be zetting in 1950 kwam ook de pa rasiet slechts zeer bescheiden voor en was de kwaliteit van de mosselen redelijk. De larven van de parasiet worden niet willoos door de stromen verspreid, zoals oesterlarven; daardoor kunnen zij in scholen bij elkaar blijven en krijgt men soms de indruk alsof zij als een zwerm sprinkhanen op een bepaald perceel vallen, terwijl dan een naastliggend perceel ver schoond blijft. De bestrijding. Bij de bestrijding van de plaag behoeft men er niet op te rekenen aldus dr Korringa, dat ze vanzelf „uit zal zieken" of dat de „mosse len resistent zullen worden tegen de parasiet. „Vanzelf" zal de pa rasiet niet verdwijnen. Ook lage temperaturen vernietigen de pa rasiet niet. De beste oplossing zou zijn de parasiet totaal uit te roeien, ook al zou dit veel geld kosten. Zolang totale uitroeiing echter technisch een onmogelijk heid is omdat op tal van plaatsen wil de mosselen met parasieten aan dijken, stenen, boeien en bakens over zullen blijven, biedt mechanische oplossing geen op lossing. Zelfs een kleine haard zou de gehele Zeeuwse wateren weer kunnen besmetten. Tot nog toe werd nog geen af doende bestrijdingsstof gevonden; de parasiet toont zich zeer robust van aard. Daar de parasiet in de darm van de mossel huist en deze zeer kieskeurig is voor alles wat een bijsmaakje heeft, zal het zeer moeilijk een goed werkend pre paraat ontwikkelen. Ook chemi sche bestrijding der larven lijkt weinig kans op slagen te hebben, daar de larven gedurende 10 maanden per jaar worden gepro duceerd en verder verdeeld zijn over zeer grote hoeveelheden wa ter. Ook biologische bestrijding ge lukte nog niet; de mosselen in Zuid-Frankrijk bleken ook sterk aangetast. Een natuurlijke vijand van de parasiet vond men er niet, maar wel nog een andere para siet. Bovendien bleken de mosse len daar sterk aangetast te zijn door een ziekte. De vooruitzichten. Zolang nog geen afdoend be strijdingsmiddel is gevonden, zal men lering moeten trekken uit de in Frankrijk opgedane ervaring. Deze is dat het zeer wel mogelijk is mosselen te telen op chronisch met Mytilieoia besmet terrein. In een dergelijk gebied moet men het niveau van productie leren vin den, waarbij de besmetting zo be scheiden blijft, dat de mosselen redelijk groeien en een behoorlijk visgewicht krijgen. Een belangrijk middel daartoe is het spreiden van de cultuur en het aanleggen van percelen en gebieden die tot nog toe vrij zün van de parasiet. Er zullen stellig nog moeilijke jaren komen, voordat de cultuur in z(jn nieuwe vorm en nieuwe uitbrei ding is gestabiliseerd, maar er is altijd kans dat een goed bestrij dingsmiddel gevonden wordt, dat de cultuur weer zal kunnen op stuwen tot het oude niveau van productie en kwaliteit, aldus be sluit dr Korringa zijn rapport. (Ingez. mededeling, advert.) -feëen verkoudheid Ambonese militairen nog niet naar Zuid-Molukken. Totdat de president van de Haagse rechtbank, mr Kuhn, op Donderdag 21 December uit spraak heeft gedaan, mogen geen Ambonese KNIL-militairen, noch hun gezinnen, naar Ambon wor den afgevoerd. Daardoor zal het voor vertrek gereed liggende schip, dat 18 December de eerste vijfhonderd Ambonnezen naar hun vaderland zou terugbrengen, niet mogen uitvaren. Dit was de uitspraak van de president, mr Kuhn, in het kort geding, dat de heer F. A. Aponno tegen de Staat der Nederlanden heeft aanhangig gemaakt. De heer Aponno is hoofd van een de legatie, welke alle Ambonnese oud-KNIL-mannen op Java ver tegenwoordigt. Hij eist van de Nederlandse staat het terugvoe ren van de Ambonnezen te voor komen, daar zij anders worden uitgeleverd aan de republikeinse troepen, die Ambon grotendeels hebben bezet. (Ingez. mededeling, advert.) KOUDEKERKE. Kerstzang en Kerstwjjciiiigs- diensten. In de Geref. Kerk alhier wordt hedenavond om half 8 een Kerstzangdienst gehouden waar De voorzitter van het bedrijf- Dï™e^w?.rking v?rleen,d'wordt schap voor zuivel heeft in het Gemengd en Meisjes verloop van de groothandelsprij- 0,*,v* ^ir- A. J. Feij. De li zen voor kaas aanleiding gevon- gl? e.n l<>®sPraalt wordt dooi den een heffing van 2 cent per plaatselijke predikant ds kg. vast te stellen voor kaas, I Elshout gehouden. Uitvoerheffing op kaas. welke met ingang van 16 Decem ber 1950 is uitgevoerd. Uitgevoer de kaas, welke geproduceerd is vóór 2 December 1950 en kaas, bestemd voor de Verenigde Sta ten van Amerika, Canada, België of Luxemburg, worden niet belast met deze bijzondere uitvoerhef- In de Hervormde Kerk zal op Zondagavond a.s. om 7 uur een Kerstwijdingsdienst gehou den worden. Hier gaat voor d: L. D. v. Dijl. In deze dienst zal een zangkoor optreden. Op dezelfde tyd wordt ook in de Zandtse kerk een zelfde fing, welke zoals men weet ten Kerstwijdingsdienst gehouden doel heeft het binnenlandse prijs peil voor kaas te beheersen. waarin ds M. Enker voorgaat. Het kerkkoor verleend hierbij zijn medewerking o.l.v. de can tor-ganist de heer J. Kwist. De voorzitter van de Moham medaanse Liga te Singapore en I Kerstavond Bond v. twee andere Mohammedaanse lei ders, zijn in opdracht van het be stuur van de Kroonkolonie Singa pore in hechtenis gesteld in het belang van de openbare veilig heid. Een van de gearresteerden Plattelands vrouwen. De afd. Koudekerke van d- Bond van Plattelandsvrouwen organiseert op Woensdag 20 Dec a.s. om 8 uur voor haar leden had medegedeeld op een binnen- e®n Kerstavond in hotel „Wal In de verdachtenbank Jeugdige koopman veroordeeld tot een half jaar. De 23-jarige koopman F. A. C. te Middelburg verscheen Zater dagmorgen met een tweetal hand langers voor de Politierechter. Hij bleek kans te hebben gezien in enkele dagen tjjds in de nachte lijke uren 2000 kg. zink van het opslagterrein van de firma Polak te Middelburg weg te slepen. C. werd conform de eis van de Offi cier van Justitie veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. De geschiedenis kwam hierop neer, dat verd., die anders een normale handel in lompen en oude metalen drijft, in geldnood was komen te zitten en toen naar middelen heeft gezocht om daarin verandering te brengen. Hij kwam tot de ontdekking, dat op het In dustrieterrein aan de Klevers- kerkseweg, waar de fa. Polak grote hoeveelheden oude metalen heeft opgeslagen, ook een behoor lijke hoeveelheid zink aanwezig was. Verd. kwam er achter, dat de bewaker van het terrein iedere avond om tien uur naar huis ging, zodat hij na tienen zijn slag kon slaan. Op een avond in October besloot verd. het er maar op te wagen en hij trok er samen met een minderjarige jongen uit het woonwagenkamp op uit, waar hij eerst de omgeving verkende. Tot driemaal toe. Nadat de bewaker was wegge gaan, wist verd. samen met de jongen bijna 400 kg. zink onder de afrastering door te trekken. Ze verstopten het zink langs de berm van de weg en vroegen daarna de taxi-ondernemer L. H. te Nieuw- land, die nu mede terecht stond, het vrachtje naar Breda te bren gen, waar zij de volgende mor gen alles aan een opkoper ver kochten. Een week later herhaalde zich dit spelletje en toen werd bijna 800 kg. zink gestolen. Weer enige dagen later zagen ze opnieuw, nu gedrieën, kans nog eens 800 kg, zink onder de afrastering door te slepen De derde persoon, die nu ook mede terecht stond, was de woonwagenbewoner E. W. M. M. te Middelburg. Met een vracht auto werd laatstgenoemde hoe veelheid naar Breda gebracht en daar aan dezelfde opkoper van de hand gedaan. De opbrengst be droeg steeds ongeveer f 1.per kg. Zware straffen. De hoofdverdachte C. legde Za terdagmorgen een volledige be kentenis af. Verd. M., die de laat ste maal had geholpen het zink naar Breda te brengen, ontkende C. te hebben bijgestaan in het weghalen van het zink van het opslagterrein. Verd. beweerde, dat hij van de diefstal onkundig was gebleven. Verd. H. gaf toe het zink naar Breda te hebben ver voerd. Hij zei echter, dat C. hem had verteld, dat de eigenaar van het zink op de hoogte was, waar uit hij had geconcludeerd, dat de zaak in orde was. In deze mening (Ingez. mededeling, advert.) kort te houden conferentie van Aziatische landen een boycot van Nederland te willen voorstellen, v.m. het verloop van de zaak- Berth Hertogh. werd hij nog versterkt door het feit, dat hij op de avond, dat het zink in zijn wagen was geladen, had staan praten met personeel van de grasdrogerij, die naast het opslagterreinvan de fa. Polak is gelegen. Toen hij verd. C. had ge vraagd, zo beweerde H. verder, waarom het 's avonds moest ge beuren, had C. geantwoord, dat hij voor zijn personeel niet wilde weten, dat er zink werd wegge voerd, omdat het over de grens moest. De Officier van Justitie achtte alle verdachten schuldig aan het- cheren". Een zangkoortje van eigen leden verleent hierbij me dewerking. De avond staat on der leiding van de presidente mevr. de Nie. Filmavond. De firma D. J. v. d. Have en Zn. te Kapelle-Biezelinge gaf vorige week in het café Centraal een geslaagde filmavond voor landbouwers en tuinders. Zeeuwse Schaakbond. Donderdagavond werd alhier een schaakwedstrijd gespeeld tussen Souburg en Koudekerke I, die door de thuisclub gewon nen werd met 5MVA pt. De gedétaileerde uitslag was als volgt: Chr. SchipperP. Leinse 10; S. v. d. HeijdenC. J. v Zweeden afgebroken; Jac. de WitteC. Kemeling 10; A. Ma geen hun ten laste was gelegd en rinusseW. J. Goor afgebroken vorderde tegen C. een gevange- D. Joziasse—-J. Breel 01; G, nisstraf van 6 maanden met af- KlapA. Punt 10; A. V. d trek, tegen M. 2 maanden en te gen H. 3 mnd. C. werd tenslotte veroordeeld tot 6 mnd. met af trek, terwijl M. zeven weken ge vangenisstraf met aftrek kreeg. De behandeling van de zaak tegen de taxiondernemer L. H. werd door de Politierechter verwezen naar de meervoudige kamer van de Rechtbank. De minderjarige woonwagenbewoner zal t.z.t. door J de Kinderrechter worden berecht. KORTE BERICHTEN Senator Joseph McCarthy uit Wisconsin, befaamd door zijn on gefundeerde beschuldigingen over communistische invloed op Dean Achesons departement, heeft ver klaard, dat de bekende radiocom mentator Drew Pearson een „be langrijke plaats heeft in het com munistische propagandasysteem" Pearson heeft geantwoord, zijn rol in de strijd tegen HeijdeP. de Rijke 'A'kJ SteutelL. Koppejan 10; M, v. d. HeijdenM. E. Essers 01 P. de WitteC. Focke 10. SLUISKIL. Zanguitvcoerlng. Op 20 December zal het Chr Gemengd Zangkoor „Soli Deo Gloria" en het kinderkoor te Sluiskil in de Ned. Herv. Kerk de eerste grote uitvoering geven o.l.v. de heer A. van Dixhoorn uit Philippine. Het koor bestaat thans ruim 1 jaar en is der halve het jongste Chr. koor ir. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. BRUINISSE. Visserij. Ofschoon er in de mosselhandel nog steeds zo goed als niets te doen is heerst er toch de laatste weken weer bedrijvigheid in de £at haven. Naast het verzaaien van het mosselen, waar enkelen nog mee communisme bij iedereen bekend bezig zijn is het vooral de kuil- is behalve bij de senator van visserij die deze drukte mee- Wisconsin, „die zich een fortuin brengt. verzameld heeft door goedbetaal-1 Deze week waren de vangsten de spreekbeurten te vervullen over het algemeen lonend. De dank zij de oneerlijke publiciteit, aanvoer van bliek was veel rui- die hij zich in de Senaatsdebatten mer (jan jn (je voorgaande weken, verwerft". Blijkbaar zocht de winterbliek Een gezelschap journalisten, dat thans ook de Zeeuwse zeegaten op uitnodiging van het Indonesi- 0p sche ministerie van defensie een Daar behalve uit Bruinisse, ook reis over Ambon maakt, zou Don- schepen uit Ouddorp, Stellendam, derdag aldaar zijn aangekomen. Goeree en Tholen op deze visjes Tot het gezelschap behoren ver- jacht maken, is ook hier het tegenwoordigers van de binnen- spreekwoord van de varkens en de en buitenlandse pers. I spoeling van toepassing en zijn de De Amerikaanse Senaatscom- besommingen per vaartuig nog missie voor de gewapende mach-1 n:et zo groot als van de vissers op ten heeft haar goedkeuring ge- tie Waddenzee, hecht aan uitgebreide volmachten Aangezien het laatste rapport voor het inrichten van een systeem voor de bescherming over het gehele land' van de burgers van dr Korringa alles behalve op timistisch is, wat de te verwach ten resultaten van de mosselcul- tegen vijandelijke aanvallen, o.a. tuUr 1951 betreft, een rapport dat met atoomwapenen. FEUILLETON. Vrij naar bet Engels van JOSEPH STEPHENS. 39) o— De positie van Virginius als leider van het door Tanna opge bouwde bedrijf betekende niet alleen uitbreiding van zijn be moeiingen in de richting van organisatie en verkoop, maar ook bracht ze mee, dat hij zich nu meer kon toeleggen op wat hem het meest boeide: het expe rimenteren met grondstoffen voor het bereiden van nieuwe glassoorten. Dit ook had hem reeds een uitnemende reputatie bezorgd in het ganse keizerrijk. Ondanks de hieraan verbonden vermaardheid bleef Virginius eenvoudig. Arrogantie was hem vreemd en snobisme haatte hij. Tanna had het hem gezegd: een mens kan zijn succes niet beve len en hij feilt vaker dan hij slaagt. Maar niettemin had Vir ginius een open oog voor de zwakke plek in de Romeinse glaskunst, n.l. dat de vormge ving geen eigen stempel droeg en derhalve de verbetering daarvan zijn vak en zijn zaak beide te goede zou komen. Van oorsprong het minst artistiek aangelegd van alle toenbekende volkeren, hadden de Romeinen na de Punische oorlogen veel van de Grieken gezien en ge leerd, maar op deze weg moest nog een aanzienlijke afstann worden afgelegd naar de supe rieure glaskunst, die Virginius als zijn ideaal zag. De verwezenlijking van zulke idealen had echter haar beste kansen in.Rome, en die naam vreesde hij evenzeet als de naam Nero. De vrees was nog toege nomen, toen hij enige dagen ge leden, onder de Herodes-Colon nade lopende, het nog niet be vestigde gerucht opving, dat Agrippina op bevel van Nero met een zwaard geslagen was door admiraal Anicetus. Het nieuwtje was overigens geen te leurstelling voor Virginius, want Agrippina was verantwoordelijk geweest voor zijn slavernij. Maar hij huiverde bü de gedach te, dat een zoon een dracht zwaardslagen kon gelasten voor de vrouw, die hem het leven had geschonken. Reeds hierom gaf hij verre de voorkeur aan het blijven in An- tiochië, hoewel hij zich zeer wel' bewust was, dat een glas-atelier in Rome hem rijkdommen be loofde. Hij wist, dat Nero een beschermer der schone kunsten was, althans meende te zijn. Zo had hij een decreet uitgevaa digd, dat de patriciërs van Rome voor het huwelijk van hun kin deren ernstig rekening moesten houden met artistieke aanleg Rome moet onsterfelijk zijn, haa Nero bevolen.... Maar Virgi nius had niet de minste lust om als onsterfelijk te poseren en hield derhalve voet bij stuk in Antiochië. Op een laat middaguur was hij bezig in zijn laboratorium; in de oven stonden drie mengsels te vuur, waarvan hij hoopte een nieuwe, robijnrode glassoort te kunnen maken. Hij was er reeds in geslaagd, een wit glas te be reiden in melktint, dat zijn weg door het hele keizerrijk had ge vonden. Die kleurmenging was zijn geheim; fijngelijnde voor werpen had hij al geproduceerd in turkoois, saffier, smaragd groen, oranje en purper. Lou ter bij toeval had hij een stof ontdekt, die het altijd aanwezige ijzer-oxyde in zand kon neutra liseren; ook had hij de verbaas de Tanna transparant glas ge toond. Maar het geheim van de robijnrode kleur was nog even vaag als het mannetje in de maan. Hoewel hij voor de achtste keer bezig was, die kleur te be reiken, bleef zijn volharding nog op volle kracht. Met verhit ge laat, de rechterhand gehand- schoend tegen de felle hitte, tuurde hij door de mica-oven vensters en roerde met een witgloeiende lepel het mengsel. yan een vismijn te Bruinisse ze- Maar de uitkomst was weer te- I "er een noodzakelijkheid. ook door de bevindingen der thans nog verzaaiende mossel kwekers bevestigd wordt, daar de schade overal nog steeds groot is, is wel te verwachten, dat de kuil- visserij nog geruime tijd de mos selcultuur zal moeten vervangen. In dit verband ware de stichting leurstellend en hij mopperde hardop: Het oude verhaaltje, maar het is alweer iets beter dan dt vorige. Terwijl hij, met die schrale troost gewapend, het tweede ovenproduct ging bekijken, was hij zich vaag bewust dat er iemand in het laboratorium ge slopen was. Even later hoorde hij een vrouwenstem. Heeft de beroemde kunste-1 naar nog een woordje over voor een vriendin? Als in verwarring antwoord de hij: Io! Je laat me schrikken! Bouwopdracht. Aan de firma I. en J. Deurloo te Bruinisse, die momenteel bezig is een pootaardappelbewaarplaats te bouwen voor de Stichting Scheldemonden, het proefbedrijf op lichte zavelgrond van de Stich ting Proefboerderijen Zeeland is ook de bouw van de andere be drijfsgebouwen opgedragen. Auto-ongeval. Tengevolge van de gladheid van de weg had de heer Lemsom al hier het ongeluk met een door hem bestuurde auto op de pas aangelegde Rijksweg tussen de Blauwe Keet en Even Buiten te Terwijl het ovenvuur haar ge- I slippen, waarbij de wagen in aan- laat in een rode gloed zette toen hij het deurtje opende om er wat beukenhout in te werpen, zag zij, hoe hij transpireerde en de zwarte haarlokken van het verhitte voorhóofd terugstreek. Arme Virginius! Wat zie je er uit! Is dat nu nodig, om hier. zo'n bakhitte te zitten? Dat I Middenstandsvereniging opgericht vuur kunnen de jongens toch I Donderdagavond werd in café ook wel onderhouden? I Meulstee een middenstandsver- raking kwam met een andere auto. Mevr. Lemsom werd door de schok zodanig aan haar benen gewond, dat mevr. Vleugels Schutter uit Nieuwerkerk eerste hulp moest verlenen. ST. MAARTENSDIJK. welke tot doel heeft door samen werking van winkeliers, caféhou ders en ambachtslieden stappen te ondernemen t.a.v. winkelslui ting en vrije middag. Van de 22 aanwezigen traden er 21 toe als lid. SINT ANNALAND. Binnenbrandje aan boord van s.s. „Anna". Door het breken van een droog lijntje, gespannen boven de bran dende kachel in het achteronder van het schip „Anna" (schipper G. van Meel), ontstond Vrijdag middag 15 Dec. brand, doordat het wasgoed bij het vallen op de kachel vlam vatte. Een in het vertrek slapend kind werd ijlings overgegeven naar de wal, daar de rookontwikkeling hevig was en het ergste deed vermoeden. Het vuur kon echter al spoedig wor den geblust met de vers gevallen sneeuw en door een waterstraal uit een tuinslang. De schade be droeg een aantal kledingstukken en enige waterschade in genoemd vertrek. THOLEN. Dulvententoons telling. De postduivenvereniging „De Trouwe Duif" hield haar jaarlijk se tentoonstelling. Als keurmees ters traden op de heren Goetzee uit Rotterdam en Jacobs uit Ber gen op Zoom. Ingezonden 272 duiven. Prijzen als volgt: Oude doffers: M. Moeliker le pr„ tevens mooiste duif van de tentoonstelling; 2e pr. C. Soo- mers; 3e pr. H. Verkerke; 4e pr. J. Baaij; 5e pr. A. de Jonge; Z.E. V. Chr. de Korte; E.V.H. Ver kerke en J. Deurloo. Oude duivinnen: le pr. A. de Jonge; 2e pr. J. Deurloo; 3e pr. D. Jansen; 4e pr. M. P. Tazelaar; 5e pr. L. M. de Heer; Z.E.V, V. Laban en P. de Boer; E.V. A. de Jonge en M. Deurloo. Jarige doffers: le pr. J. Deur loo; 2e pr. D. Jansen; 3e pr. G Soomers; 4e pr. H. Verkerke; 5e pr. B. W. Schot; Z.E.V. Ph. Ste- ketee en M. Moeliker; E.V. V. La- ban, J. de Kool en G. Soomers. Jarige duivinnen: le pr. J. Har- tog; 2e pr. A. de Jonge; 3e, 5e en 7e pr. D. Jansen; 4e pr. Joh. Deurloo; Z.E.V. M. Tazelaar, Joh Deurloo en H. Verkerke; E.V. Jac. Jansen, Ph. Steketee en B. Suurland. Jonge doffers; le, 6e en 7e pr. L. Soomers; 2e 4e, 8e en 17e pr. L. Jansen; 3e en 16e pr. M. Moe liker; 5e, 9e en 11e pr. Jac. Jan sen; Z.E.V. C. Bout en L. Jansen; E.V. M. Tazelaar, L. Soomers, Joh. Deurloo. Jonge duivinnen: le en 15e pr. K. B. v. Poepelen; 2e, 4e, 5e, 8e en 10e pr. L. Jansen; 3e pr. D. Jan sen; Z.E.V. M. Moeliker, J. Har- tog en L. Jansen; E.V. L. Goede- gebuure, A. de Jonge en G. Soo mers. Late jonge doffers: le pr. D. Jansen; 2e pr. C. Soomers; 3e pr. D. Vogelpoel; Z.E.V. V. Laban; E.V. M. Tazelaar. Late jonge duivinnen: le en 3e prijs L. Soomers; 2e pr. L. Jan sen ;Z.E.V. en E.V. L. Soomers. WANKEL EVENWICHT. De communistische bedreiging betekent voor het Westen maar met alleen het gevaar uun oor log en onderdrukkingjlet brengt de democratische sa menleving ook geestelijk in het nauw. Onder andere daardoor, dat het Westen gedwongen wordt om te zien naar bondge noten, die steeds meer blijk ge ven hun verfoeilijk verleden nog altijd niet te hebben afgezwo ren. Het is een van de bedenke- lijkste kanten van het politieke bedrijf, dat men er b'jna nooit aan kan deelnemen zonder sa menwerking, compromis, te zoe ken met lieden, wiei eigenlijke overtuiging men radicaal nioet afwijzen. Bij de gezamenlijke af weer van het rode gevaar spreekt dit wel bijzonder sterk. De fascist Franco en de afge scheiden communist Tito zijn er nu al bij ingeschakeld. En het is de bedoeling van de gisteren te Brussel aangevangen conferen tie in dit gelid nu mede een plaats te genen aan de West- Duitse Bondsrepubliek. Daarmee wordt eigenlijk de weg tot poli tieke genezing van het Duitse volk afgesneden. Want tot dus verre wordt in dat land de de mocratie wel van de daken ge predikt, maar van enig inzicht in eigen diepe schuld, ook aan het nu zo onweerstaanbaar op dringen van de Sovjets, is nog geen sprake. Niettemin is het betrekken van W est-Duitsland bij de Atlantische verdediging een onvermijdelijkheid. Zelfs zal men het de zo krachtig ge- eiste gelijkgerechtigheid daaroij op de duur zeker niet kunnen onthouden. Evenals in de jaren 1940'45 blijft de vrije wereld voor haar behoud afhankelijk van de onderlinge vijandschap tussen de machten van 'iet kwaad. Men huiuert bij de ge dachte, dat deze machten elkaar wellicht eens zullen vinden. De Economische SLibilisatieraad in Amerika heeft bepaald, dat de prijzen van nieuwe personenauto's niet hoger zullen mogen zijn dan zij op i December j.l. bedroegen. (Ingez. mededeling, advert.) Fraude bij Amsterdams reisbureau. De recherche van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam stelt een onderzoek in naar de draagwijdte van enige gestes van een reisbureau „Twente" aan het Damrak. Er was verdenking ge rezen tegen de directeur terzake van verduistering van circa een ■halve ton aan passagegelden ten nadele van de K.L.M. Hij is voor lopig in hechtenis gesteld. De boycotactie van Boeng Toino. „De boycotactie, die wordt ge propageerd door de Indonesische Volkspartij van Boeng Tomo zal zich richten tegen het gebruik van Nederlandse importartikelen zoals melk, kaas, jam en conser ven. Lieden, die deze artikelen ge bruiken, plegen een anti-nationale daad. Deze actie zal voortduren totdat Irian bü Indonesië is ge voegd", aldus verklaarde de vice- voorzitter van de partij, dr Roestamadji. De actie zal zonder geweld worden uitgevoerd en is (Wordt vervolgd.) eniging opgericht „Z.M.O.B.", niet gericht tegen individuen. Sportnieuws Afstandsmarsen K.N.G.V. Voor de Bondsafstandsmarsen van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond (15, 15,- 20, 25 K.M.) slaagden van „Achilles" te Mid delburg 13 dames. De dames N. van Loo, A. Wolders en E. Cosijn ontvingen het onderscheidingste ken voor de 4e maal. De geslaagden zijn: N. v. Loo A. Wolders en E. Cosijn voor da 4e maal, C. v. d. Vrede, J. Jan sen van Roosendaal, R. van Loo, F. Fiegen, R. de Jonge en M. Vinke voor de 3e maal, J. v. Bre da en N. Houtepen voor de 2e maal en T. de Vries voor de le maal. Damuitslagen. Voor de hoofdklasse van de Ne derlandse Dambond speelden D.O.S. I te Vrederust tegen Ka- pelle I. Voorlopige uitslag 15-3. in het voordeel van D.O.S. I. Eén partij werd afgebroken. Voor de le klasse van de Nea. Dambond speelde D.I.D. II te Goes tegen D.O.S. II te Vrede rust. Uitslag 12—8 in het voor deel van D.I.D. H.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2