EENSGEZINDHEID OVER HET EUROPEES LEGER Vrije van Sluis verleent 3*5 millioen voor zeewering en afwatering HIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ministers Noord-Atlantisch Pact-landen bijeen In 1951 hopelijk dertig divisies gereed Beplanting van recreatiegebied in Vlissingen kost f 120*000* De Jantjes reeds deze week in Vlissingen Verdere beperking van het elecfriciteifsverbruik Slechts 35*000 voor herstel van Oosthavendam te Goes* Nieuwe Zeesluis te Cadzand kost 200.000 gulden Vlissingens nieuwe station officieel geopend President zette gasten met het gezicht naar de muur SNIPPER Uitgave Richting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD UeJAAuGANG No. 1744 DINDSDAG 19 DEC. 1950 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentieprijs 17 cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct per woord Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.45 u., onder 16.30 u. Maan op 13.42 u., onder 5.01 u. Hoogwater op Woensdag 20 Dec.i Vlissingen: 11.22 u. 1.40 m., 23.54 u. 1.61 m. Terneuzen: 11.49 u. 1.60 m., u. m. Wemeldingei 0.26 u. 1.47 m„ 12.49 u. 1.25 m. Zierikzee: 0.12 u. 1.28 m., 12.31 u. 1.06 m. De ministers van buitenlandse zaken en van defensie van de 12 landen van het Noord-Atlantisch Pact zijn gistermiddag te Brussel in vergadering bijeen gekomen om te spreken over een Verenigd West-Europees leger, waarin de Duitsers ook zijn opgenomen. Wat er precies besloten is, is nog niet bekend, maar volgens inlichtingen bestaat er grote overeenstemming over het vormen van een Verenigd Europees 'zger, met Eisenhower als opper bevelhebber. studeerde rapport der militaire deskundigen was eveneens neer gelegd op welke wijze de opper bevelhebber zijn naaste mede werkers zal kiezen. HOOFDKWARTIER TE FONTAINEBLEAU. Naar men meent, bevat het militaire plan het voorstel om het hoofdkwartier van het Atlan tische Pact in Europa te vesti gen te Fontainebleau, waar ook het hoofdkwartier van de West- Europese Unie is. Men zou een leger van 30 di visies voor 1951 voor ogen heb ben met een geleidelijke uit breiding tot 50 a 60 divisies. Terwijl de besprekingen gaan de waren in de met de vlaggen van de 12 landen versierde ver gaderzaal van het Provinciale Paleis van Brabant, betrokken de bijna 200 journalisten, die uit alle windstreken naar Brussel zijn gekomen, de wacht in een voor hen gereserveerde salon. Onder hen bevinden zich 15 Duitsers en uit gesprekken met hen krijgt men niet de indruk, dat de Duitsers erg enthousiast zijn over een herbewapening van hun land. Het schijnt, dat ondanks de grote mate van overeenstem ming, de ministers nog geen de finitief besluit genomer. hebben. Hiertoe zou men vandaag willen komen. SOWJET-NOTA's TER SPRAKE. Naar uit gewoonlijk betrouw bare bron wordt vernomen wensten verscheidene gedele geerden te spreken over de Sow- jet-nota's inzake Duitsland. Er zou een voorstel ingediend zijn om een drie-mogendheden-ant- woord te zenden op het Sowjet- voorstel tot een vier-mogendhe- den-bespreking over Duitsland en de geallieerde hoge commissie in West-Duitsland te machtigen besprekingen met de West-Duit se regering te voeren over het plan-Spofford. Over de functie van opperbe velhebber schijnt een uitgebrei de gedachtenwisseling gehouden te ^jn. Aangenomen wordt, dat nog voordat de conferentie wordt beëindigd, generaal Eisenhower ais zodanig zal worden aange-, wezen. In het door de raad be- gevangen genomen. CHINEZEN IN KOREA AAN DE 39STE BREEDTEGRAAD. Van welingelichte zijde werd Maandag te Seoel verklaard dat de hoofdmacht der Chinese com munisten posities heeft ingeno men langs een linie, die overeen komt met de loop van de 39ste breedtegraad. De linie loopt door Pjongjang, op een afstand van ongeveer 110 Hlometer ten Noorden van de geallieerde stel lingen. In het gebied tussen Pjongjang en de geallieerde li nie bevinden zich in hoofdzaak Noord-Koreaanse eenheden, met hier en daar kleine groepjes communisten. Negen krijgsgevangenen, t.w. drie Britten, drie Amerikanen en drie Zuid-Koreanen, zijn vrij gelaten. Drie weken geleden werden zij door guerillastrijders „Nieuw Walcheren" verzorgt aanleg van tuinen. Vrijdag 22 December 's-middags om 2 uur zal do gemeenteraad van Vlissingen vergaderen ter af doening van een 27 punten tellen de agenda. Onder de voorstellen, die B. en W. de raadsleden hebben doen toekomen is er een voor het be planten van de reeds klaar geko men recreatieterreinen op de plaats van het voormalige N'olle- bos. De kosten hiervan bedragen f24.100.—. Het te beplanten gedeelte van het recreatiegebied waarvoor B. en W. dit crediet van f 24.100 vragen, is een onderdeel van liet gehele beplantingsplan waarvan de kosten worden geraamd op f 120.000. Dit plan zal t.z.t. aan geboden worden. Met beplan ting van dit gedeelte wordt vooruitgelopen op het gehele plan, omdat anders het gunstige plantseizoen verstreken zou zijn. Aangezien de herbeplanting van genoemd gedeelte van het Nol- lebos herstel van oorlogsschade betreft, verwachten B. en W dat de kosten hiervan zo met geheel, dan toch vrijwel geheel, ten laste van het Rijk kunnen worden gebracht. Aanleg van tuinen. Verder stellen B. en W. voor te besluiten tot de aanleg van gemeenschappelijke tuinen bij de 60 flatwoningen van de Wc- ningbouwver. „St. Willibrord", ten Noorden van de Pres. Roose- veltlaan, waarvan de kosten geraamd worden op f3350 en aanleg van gemeenschappelijke voortuinen bij de 120 woningen van „Goed Wonen" in plan Oost, waarvan de kosten f2000 zullen bedragen. De Stichting „Nieuw Walcheren" stelt niet alleen het plaatmateriaal ter beschikking, doch zal ook de .overige kosten verbonden aan de aanleg, ver goeden. Een geste die B. en W zeer op prijs stellen. Voor de uitvoering van beide plannen vragen zij een crediet van f 5350. „Industrieweg". Door de P.Z.E.M. is reeds be gonnen met het heien van de palen voor de nieuwe centrale. Aangezien de terreinen moeilijk te bereiken zijn heeft de P.Z.E.M. verzocht thans reeds over te gaan tot aanleg van een gedeelte van de ontworpen „in dustrieweg" langs Wachtpost 66. B. en W. stellen voor een deel van de ontworpen „industrie weg" aan te leggen, doch voor lopig te volstaan met het aan brengen van een puinfundering welke f 5000 zal kosten. Voorts doen B. en W. voor stellen tot benoeming van een drietal regentessen over het Gasthuis; van een viertal leden in de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs; van een lid in de Comm. van Toez. op het Nijverheidsonderwijs en van mej. P. Peterse tot tijd. lerares aan de Gem. Huishoudschool. Ook zal in behandeling komen een verordening, waarbij wordt toegestaan, dat de patates- friteskramen tot 12 uur 's nachts geopend mogen blijven en voor gesteld wordt afwijzend te be schikken op een verzoek van de Vlissingse schoolvereniging om de inrichting van de Finse school aan de Rembrandtlaan zodanig te veranderen, dat een zevende lokaal verkregen wordt. Hr. Ms. „Flores" twee maanden opleidingsschip. In aansluiting op hetgeen w|j reeds meldden ten aanzien van de plannen voor terugkeer van de Marine naar Vlissingen, verne men wjj, dat reeds morgen een opleidingsschip in de Scheldestad ligplaats zal kiezen. Het Is de 1600 brt metende mijnenveger „Flores", die Woensdagavond tussen 10 en 12 uur te Vlissingen zal ankeren. Met de komst van dit schip, dat voordien in Den Helder heeft gelegen, gisteren naar Amster dam werd gesleept en vandaag naar Rotterdam zal vertrekken, zal het huidige wachtschip de „Haarlemmermeer" vertrekken naar elders. De wachtslieden zul len blijven. Ook de Flores biedt ruimte aan 300 manschappen zo dat men reeds mag aannemen, dat deze week Vlissingen zijn Jantjes weer terug heeft; De „Flores" zal echter maar 1 tot 2 maanden in Vlissingen blijven. Het schip zal na die tijd vervan gen worden door de reeds ge noemde „Jacob van Heemskerck". Ook de „Flores" zal ligplaats kie zen in de eerste binnenhaven aan de Westzijde, tegenover de plaats waar zich vroeger het Marine etablissement bevond. MISSELIJKE GRAPPEN. Goese zakenlieden werden er op uitgestuurd. De telefoon-maniak, die zoals men zich zal herinneren, enige tijd geleden te Goes de politie en een aantal zusters uit St. Joanna voor niets midden in de nacht naar een zgn. „ongeval" stuurde, heeft deze week zijn misselijke activiteit hervat. Ditmaal waren twee Goese zakenlieden de dupe van deze „telefoongrappen". De heer W. werd des avonds opge beld met het verzoek een zeer kostbare schemerlamp op een ze ker adres te laten bezorgen, de heer G. kreeg het verzoek een aantal pyama's op een ander adres af te leveren. Daar het reeds avond was, de loopjongen naar huis en het bovendien regen de dat het goot, verzocht de heer W. of hij misschien de bestelling de volgende dag kon laten be zorgen. „Bent U zakenman of niet?" luidde het antwoord, zo dat de heer W. in de buurt een man zocht, die tegen vergoeding de bestelling af ging leveren. Op het aangegeven adres wist men echter van niets. De heer G. die zelf met zijn bestelling naar het adres ging kreeg het zelfde antwoord. Er past voor dergelijke „grappen" maar een woord: misselijk! Noodmaatregelen in Amerika voordeel voor Europa. De economische noodmaatrege len, die president Truman de vorige week heeft aangekondigd, zullen naar verwachting de Europese landen en het Britse Gemeenbest rechtstreekse voor delen opleveren. Door de lonen en prijzen in de Ver. Staten te stabiliseren, zal Truman verhin deren, dat de dollarprijzen van essentiële goederen en grondstof fen, die deze landen in Amerika moeten betrekken, stijgingen on dergaan, die catastrophale gevol gen zouden kunnen hebben. Teruggekeerde krijgs gevangenen voorwaardelijk veroordeeld. De 7 voormalige Nederlanders, die in November j.l. uit Russische krijgsgevangenschap werden ont slagen en naar ons land werden teruggebracht, zijn gisteren con form de eis door de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse Arrondissementsrechtbank ver oordeeld tot 1 jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en met ont zetting uit alle rechten voor de duur van het leven. Vrijstelling van luisterbijdrage. Zij, wier inkomsten een door de Directeur-Generaal der P.T.T. in overleg met de minister van Sociale Zaken vast te stellen be drag niet overschrijden, kunnen van de verplichting tot het be talen van de luisterbijdrage worden vrijgesteld. De hiervoor geldende normen worden met in gang van 1 Januari a.s. ver hoogd. Formulieren voor ont- heffingsaanvragen zijn kosteloos aan de Postkantoren verkrijg baar gesteld. Koninklijk gezin met vacantie. De Koningin en de Prins hopen met de drie oudste Prinsesjes na Kerstmis voor korte tijd naar Sankt Anton in Oostenrijk te gaan. In de loop van de eerste week van Januari zal de Koningin terugkeren met de Prinsesjes Irene en Margriet, wier school- vacantie dan voorbij is. De Prins zal met zijn oudste dochter een week langer in de bergen blijven. Lichtreclames verboden. De sterk gestegen vraag op de internationale kolenmarkt als gevolg van toenemende in dustriële bedrijvigheid, maakt het moeilijk met zekerheid de omvang van de import van de kolensoort nootjes IV en V vast te stellen. Gezien het feit, dat de electriciteitscentrales voor circa 75 pet. in haar behoefte aan brandstoffen op deze kolensoort zijn aangewezen, is het noodza kelijk gebleken met het gebru'.k van de thans nog beschikbare voorraad voorzichtigheid te be trachten. In verband hiermede heeft de minister van economische zaken besloten maatregelen te treffen om het verbruik van electriciteit ook buiten de piekuren, te be perken. Het is daarom met in gang van 19 December verboden electriciteit te gebruiken voor lichtreclames en buitenverlich ting, die hoofdzakelijk voor re clamedoeleinden wordt gebruikt. Tevens wordt hierbij het electri- citeitsverbruik voor straatver lichting beperkt tot 80 pet. van het normale verbruik in de over eenkomstige periode van het vo rige jaar. Voorts doet de regering een dringend beroep op de bevolking om zich ook buiten de piekuren vrijwillig beperkingen bij het elec- triciteitsverbruik op te leggen, opdat weder instellen van een electriciteitsdistributie voorko men zal kunnen worden. Overi gens vertrouwt de regering er op, dat de moeilijkheden bij de kolen- voorziening der electriciteitscen trales van tijdelijke aard zullen zijn. Ged. Staten willen minder omvangrijk werk. B. en W. van Goes hebben aan dat volstaan kan worden met het de raad, die Woensdag 20 Decem ber bijeen zal komen een voorstel doen toekomen om het crediet van f 90.000 voor herstel van de Oosthavendam, waartoe de raad 9 October j.l. besloot, terug te brengen tot f 85.000. Ged. Staten hebben bezwaar gemaakt tegen het bedrag van f90.000 en deelden mede, dat het herstelwerk niet uitgevoerd be hoeft te worden in de omvang zo. als B. en W. van Goes dat wensen en dat voorshands kan worden volstaan met een uitgaaf van ten hoogste f 35.000. B. en W. stellen voor tegen dit besluit niet bü de Kroon in be roep te gaan, daar deze procedure heel veel tijd in beslag neemt en er in die tussentijd niets aan de dam gebeurt. Daarom stellen zij voor het cre> diet van f 90.000 terug te brengen tot f35.000. In hun toelichtend schrijven aan het gemeentebestuur van Goes, merken Ged. Staten o.m, op, dat blijkens de in April j.l, verrichte peilingen, het beloop van de Jam aan de kop en aan de Oostzijde beneden de laagwater- lijn inderdaad niet onaanzienlijk is aangetast. Dit kan geweten worden aan het feit, dat het puin, waaruit dit beloop is samenge- steld, uit te kleine elementen be staat. Hoewel men ook van me ning is, dat dit beloop dient te worden vastgelegd door het aan brengen van een bestorting met zware steen, zijn G.S. van oordeel In Café De Vuljst te Oostburg zijn gisteren een plaar belang rijke besluiten gevallen. De algemene vergadering van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft n.I. besloten een cre diet te verlenen van 1.5 millioen gulden voor de verbetering van de zeeweringen in West Zeeuwsch-Vlaanderen en van 2 millioen voor verbetering van de afwatering. Van die '2 mil lioen zal 200.000 gulden worden gereserveerd voor de bouw van een nieuwe zeesluis te Cadzand. "en had hier een stuw geprojecteerd waarmede een bedrag van f118.000 was gemoeid. Dit plan komt nu te vervallen. De vergadering die wegens ziekte van de voorzitter, de heer C. M. v. d. Broecke, onder lei ding stond van de heer A. J. Cambier, was al spoedig in dis cussie gewikkeld over een inge komen rechtskundig advies van de Unie van Waterschapsbonden inzake de verplichting tot de her bouw van de waterstaatswerken in het afwateringskanaal van Bakkersdam t/m. de zeesluis aan de Wielingen te Cadzand. Het kwam hierop neer, dat het wa terschap het initiatief tot herstel moet nemen waarop de kans be staat, dat Rijk, provincie en mis schien ook België bijdraagt. Dat hierover zeer sceptisch werd ge oordeeld, was niet verwonderlijk. Tenslotte werd medegedeeld, dat de bruggen daar ging het n.I. vooral om binnen een jaar hersteld zullen worden. GEEN VASTE KERN VAN ARBEIDERS. In tegenstelling met het geno men principe-besluit der vorige algemene vergadering werd thans een afgerond voorstel van het bestuur om een kleine vaste kern var arbeiders aan te stellen verworpen. Niet echter dan na een lange discussie, waarin de heer J. Mijs uit Oostburg zich als voorstander zeer veel moeite getroostte. In tegenstelling met de heer I. M. de Bruijne te Cad zand, die vreesde, dat de arbeids prestaties onder een vaste benoe ming zou lijden, wees hij erop, dat de harde werkers onder de arbeiders recht hebben op goe de arbeidsvoorwaarden. Door een vaste aanstelling zal ook worden voorkomen, dat de men sen naar elders zullen vertrek ken waar men betere voorwaar den biedt. De voorzitter, die zo wel voor- als nadelen belichtte, was tegen het bestuursvoorstel, dat, nadat het in stemming werd gebracht, met 35 tegen 10 stem men werd getorpedeerd. DE BEGROTING 1951. De begroting voor 1951 werd z.h.s. goedgekeurd. In inkomsten en uitgaven is ze voor de gewone dienst ontworpen op f 3.289.095,83 en voor de buitengewone dienst op f2.376.024,87. Tijdens de beschouwingen kwam de heer BecuRisseeuw met het verzoek een werksche ma voor de toekomst op te stel len. De onzekere toestand in ver houding van Rijk en provincie maakt, zo werd hem geantwoord, zoiets zeer moeilijk. Met de bouw van de nieuwe wachtsluis te Cadzand werd reeds vijf jaar gewacht. „Nu aanpakken" was De tegenstelling tussen het fraaie nieuwe stationsgebouw te Vlissingen en het er recht tegenover staande lelijke pand van de Prov. Stoombootdiensten is wei erg schril. En om daarop eens goed de aandacht te vestigen had de directie der Ned. Spoorwegen de gasten, die gisteren de officiële opening van het nieuwe station bijwoonden, zo geplaatst, dat zjj precies het gezicht op de be schadigde muren van het gebouw hadden. Wij betwijfelen echter of deze attentie de wens van de N.S.-directie, om het pand te verwijderen, waardoor men vanuit het station een prachtig uit zicht zou krijgen over de Schelde, sneller in vervulling zal doen gaan Gebrandschilderde ramen voor de Noorderkerk te Middelburg. Gisteren is een begin gemaakt met het aanbrengen van de eer ste der gebrandschilderde ramen, die nog voor de Kerstmis zullen prijken in de Noorderkerk te Mid delburg. Vele autoriteiten woonden de officiële ingebruikname van het fraaie stationsgebouw het tweede nieuwgebouwde in ons land bij en zo kon de presi dent der N.S., Ir F. Q. den Hol lander, die met de directeur, de heer D. J. Wansink, overgekomen was, verwelkomen de leden van Ged. Staten, de heren C. Philipse, A. Schout, mr A. J. v. d. Weel, mr dr A. J. J. M. Mes, de Griffier der Staten dr B. D. H. Teilegen, het college van B. en W. van Vlis singen zonder de twee zieke wethouders Burgemeester J. A. Eekhout van Breskens en ver der vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, handel, verkeer en waterstaat. STATION MET TRADITIE. In een toespraak zei Ir den Hollander, dat het Vlissingse sta tion iets aparts is; het heeft een traditie en aanvankelijk was men het er niet over eens of deze tra ditie voortgezet zou worden door het gebouw op dezelfde plaats te herbouwen. Dat het niet zo groot is geworden als het oude station is te begrijpen. Dat was berekend op het vervoer met de „Zeeland" en er was trouwens veel show bij. De tegenwoordige stations behoe ven geen machtige en kostbare gebouwen te zijn. Wel heeft het vincie met zilveren koorden aan vallen gebouw van de Prov. Stoombootdiensten tegenover het station. Na alle medewerkers, inclusief de architect, Ir S. van Raven- stefjn en de aannemersfirma H. van Heesewijk uit Best, dank te hebben gebracht, zegde Ir den Hollander toe steeds attent te zullen zijn om de Zeeuwse lijn te maken tot een der modernste van het land. NIET IN EEN VEOEK EN EEN ZUCHT. Daar Jhr. de Casembroot door ziekte verhinderd was, wenste in zijn plaats de heer C. Philipse de N.S.-directie geluk met het een voudige en smaakvolle gebouw, dat zowel nationale als interna tionale betekenis heeft. De heer Philipse zwaaide de directie lof toe voor haar beleid, waardoor het ondanks vermindering van reizigersvervoer mogelijk was geen verlies te lijden, maar vroeg tevens de onrendabele lijnen niet op te heffen. Wat het gebouw van de Prov. Stoombootdiensten betreft, her innerde de wnd. Commissaris er aan, dat dergelijke obstakels niet in een vloek en een zucht verdwe nen zijn, vooral omdat de Pro- Vlissingse station bijzondere ac- comodatie gekregen in verband met het feit, dat het ook in- en uitvalspoort is voor de bootreizi gers naar Z. Vlaanderen. Helemaal tevreden was de pre sident blijkbaar nog niet, want de oude goederenloods was hem een doorn in het oog, evenals het ver- het Rijk gebonden is door het verlies op de Stoombootdiensten op de Westerschelde. Tenslotte sprak de burgemees ter van Vlissingen Mr B. Kolff, zijn bewondering uit voor het nieuwe gebouw, dat aan de belan gen van het vreemdelingenver keer tegemoet komt en verklaar de met vreugde, dat het hier nu eens niet >een instelling betrof, welke het gemeentebestuur slechts met veel moeite kon be houden. Integendeel de N.S. werkte in alles mee om tot spoe dig herstel te geraken. Namens het gemeentebestuur schonk de burgemeester als stoffelijk blijk van waardering een tuinvaas, die reeds een plaatsje had gekregen in het plantsoen voor de rijwiel- loods. Nadat het gezelschap de vaas bewonderd had en mr Kolff als eerste weer het station was bin nengetreden, het daarmee offici eel ingebruikstellende, werd het gehele gebouw bezichtigd. de mening der vergadering, zo dat hiertoe, na ampele discussie werd besloten. Op voorstel van de heer Sturtewaegen werd een geraamd bedrag van 18.500 gul den, op de buitengewone dienst voor het aanleggen van een klei- pad over de duinen te Cadzand. om vernieling van de duinrand te voorkomen, geschrapt. Zo no dig zal men ertoe overgaan het duingebied te sluiten. Een voorstel van G.S. om in plaats van het vernieuwen van een ringdijk te Cadzand aldaar een tertiaire weg aan te leggen werd met 40 tegen 1 stem ver worpen. Voorstander was de heer I. M. de Bruijne te Cadzand die aanvoerde, dat het voorstel van G.S. volgens zeggen van wa terstaatsambtenaren een voor deel zou opleveren van 41.000 gulden. Aan het eind van de vergade ring, heeft men afscheid geno men van de heer I. M. de Bruij ne te Cadzand, die wegens het bereiken van de 70-jarige leef tijd zijn functie als hoofd-inge- land heeft neergelegd. Brand in Amsterdams pension. Gistermiddag brak brand uit in een pension aan de Prins Hen drikkade te Amsterdam. De vierde verdieping en de vliering brandden geheel uit. De brand weer rukte met groot materiaal uit om de brand te bestrijden. 2 gezinnen en 7 ongehuwde per sonen werden dakloos. Nieuwe president van het Hof te Den Bosch. Tot president van het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch is benoemd mr Th. R. J. Weijers, thans raadsheer in gemeld Ge rechtshof. HET „OMMETJE" DE PRESIDENT. VAN Tijdens de lunch in Hotel Noordzeeboulevard kreeg Ir den Hollander nog enige wensen toe gestopt. Burgemeester Eekhout, representant van West Z. Vlaan deren, vroeg of er niet een lijntje afkon voor het Cadzandse land en de heer J. L. Verhagen, voorzit ter van de V.V.V. te Vlissingen, dankte voor de verkregen goede verbindingen, waardoor het vreemdelingenbezoek aanzienlijk toegenomen is en vroeg een mid del om de Engelsen gebruik te laten maken van de zomerdienst VlissingenFolkestone, in plaats van OstendeDover. Dat Ir den Hollander, als oud- Zeeuw, grote belangstelling toon de voor Vlissingen bleek wel tij dens het „ommetje" dat de bus van het station naar Hotel Noord zeeboulevard maakte. Van de Chinese communisti sche regering in Peking is nog geen antwoord inzake het staken van het vuren op Korea ontvan gen. Om opstanden te voor komen zijn in geheel China ar restaties verricht. Wegens spionnage voor de Amerikanen" zijn zes Oost-Duitsers ter dood veroordeeld. 30 militairen zijn gedood bij een vliegtuigbotsing in Indo-China. Bij een vlieg ramp in Venezuela zijn 31 men sen omgekomen. Een jonge vader te Troy (Kansas), die niet weer een kind wilde hebben, heeft zijn huis in brand gestoken, waarbij zijn in verwachting zijn de vrouw en zijn drie kinderen om het leven kwamen. Een geschil in verband met het be treden van een voetbalveld te Bandoeng, had een incident ten gevolge, dat vijf doden en vele gewonden heeft geëist; latere be richten spraken van 12 doden. De bevolking van de stad Leon in Nicaragua maakt zich klaar om de stad, die bedreigd wordt door de vulkaan „Cerro Negro", te verlaten. De stad is haast geheel met as van de vul kaan bedekt. De werkloosheid in West-Duitsland is in de eerste helft van December toegenomen van 165.300 tot 1.481.000. - Het parlement van de West-Duitse staat Beieren heeft de christen democraat dr H. Ehard herkozen als premier. Maandagmorgen is het bataljon Belgisch-Luxem burgse vrijwilligers voor Korea uit Antwerpen vertrokken. bestorten van het aangetaste be loop aan de kop en de Oostzijde van de dam met steen van gemid deld 1 ton per m!. Hiervoor is ten hoogste 1200 ton nodig. GEEN OVERSTORTING VAN ZINKSTUK. Een overstorting van het zink- stuk kan, volgens Ged. Staten, ge voegelijk achterwege blijven zo lang niet blijkt dat dit verzakkin gen vertoont of dat verdiepingen van enige betekenis langs de flan ken ontstaan. Opvulling van de in de glooiing aanwezige gaten met stortsteen en deze in te wassen met klei zoals werd voorgesteld, verdient volgens G.S. zeer zeker geen aanbeveling. Deze gaten die nen te worden aangevuld met goede schorgrond, waarna de be ton blokken onmiddellijk op hef grondprofiel kunnen worden aan gebracht en de zetsteen op de ge bruikelijke puinlaag. Hiermee zou ten hoogste f 5000 gemoeid zijn, De bestorting van 1200 ton wordt op max. f 25.000 geraamd en voor het slaan van bronfilters, onvoor- ziene uitgaven e.d. kan f 5000 worden gerekend. Verder merken G.S. nog op, dat gezien de constructie van de dam, er op gerekend dient te worden dat ook na het herstel van de glooiing, nog verzakkingen daarin zullen voorkomen. Deze zullen echter na verloop van tjjd minder betekenend worden. Het herstel dient in het vervolg vóór het winterseizoen te geschie den, daar het veel risico met zicK meebrengt dergelijke herstel werkzaamheden in het stormsei zoen uit te voeren, zoals thans het geval zal zijn. Ged. Staten achter het verwer ken van rond f 55.000 méér thans nog niet verantwoord, zolang de noodzaak althans niet is aange toond. Garantie Waterleiding. Verder doen B. en W. de raad het voorstel aan de Waterleiding Mij Zuid-Beveland een garantie te geven voor een opbrengst aan waterafname tot een max. var» f 120 per jaar voor 10 jaar, in verband met de voorgenomen, aanleg van een waterleidingbuis van de A. J. kade naar het haventerrein. Ontvanger-Griffier Water schap Schouwen per 1 Juli a.s. eervol ontslagen. De ingelanden van het Water schap Schouwen hebben gisteren in Zierikzee vergaderd en beslo ten de Ontvanger-Griffier, do heer P. A. G. van Dijk, die reeds boven de pensioengerechtigde leeftijd is, eervol ontsiag te ver lenen per 1 Juli 1951. Aan dit besluit ging een vrij scherpe discussie vooraf, die zijn aanleiding vond in een brief van de heer van Dijk, waarin deze schreef door het bestuur gedwon gen te zijn tot ontslagaanvrage. Gebrek aan plaatsruimte noopt ons een uitvoeriger verslag mor gen te plaatsen. Nog geen export van eieren naar Engeland. In verband met komende han delsbesprekingen heeft de pluim veecommissie van de Stichting voor de Landbouw zich opnieuw beraden over de export van eieren naar Engeland. De commissie is van oordeel, dat hiervan alleen sprake kan zijn indien dit land een prijs zou willen betalen, die de producent een prijs van 11% cent garandeert. Sneeuw maakte 28 treinstellen defect. Zondag zijn 28 treinstellen van de Spoorwegen defect geraakt, door het instuiven van sneeuw in de motoren. Door in de revisie- loodsen te Amsterdam en Leid- schendam 's nachts met dubbele ploegen te werken kon men een aantal stellen tijdig gereed krij gen. Het reizigersvervoer kon echter niet op de gewone wijze voortgang hebben. Mr A. H. C. Gieben studeerde te Middelburg. Mr Gieben, laatstelijk plaats vervangend Hoge Commissaris te Djakarta, wiens benoeming tot Nederlands eerste gedelegeerde in de United Nations Commission for Unification and Rehabilitati on of Korea te verwachten is, werd geboren 8 Juni 1898 te Medemblik en volgde het gym nasium te Middelburg. Indonesische kabinetszitting over Nieuw-Guinea. Gisteravond kwam het kabinet der Republiek Indonesia in een speciale vergadering bijeen. Op deze vergadering bracht minister Moh. Roem, verslag uit over de besprekingen, die in Den Haag over Nieuw-Guinea zijn gehouden. DE BILT ZEGT: Nog lichte vorst. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen. Voorna melijk in het Zuid-Westen van het land enige regen of natte sneeuw. Overwegend matige wind tussen Zuid en Oost. Mid den op de dag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1