mmu&t&mw Logier Pietersz. in zijn strijd tegen de Spanjaarden» Stolicmo De galeislaaf VAL DA Sluis was uitvalsnest der Spanjaarden. Zeeuwse Wandelingen Verheugende overeenstemming tussen V.V.V. en ringrijders. Middelburg kampt nog steeds met ernstig tekort aan woon ruimte» 0nde.c de> foufte. ADAAISOW weet van vasthouden. Maandag 18 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Vier jaar na de strijd van Pieterse met de kapers uit Duinkerken, ontmoeten we hem in de omgeving van Sluis (1599). Het tegen woordige Zeeuwsch-Vlaanderen behoorde toen bij de Zuidelijke Nederlanden en Sluis was dus een Spaanse stad, door het Zwin verbonden met de zee. In de haven van Sluis lagen toen 6 galei schepen onder bevel van Frederik de Spinoia, een rjjke Italiaan uit Genua, die in dienst getreden was van de Spaanse koning en op eigen kosten de galeien bad uitgerust. Galeischepen werden voortbe wogen door galeislaven, die de schepen roeiden. Boven zeilsche pen hadden zulke vaartuigen dus het voordeel, dat ze ook bij wind stilte vooruit konden. Als galei slaven werden gewoonlijk gevan genen of gestrafte misdadigers ge bruikt, ze waren met kettingen aan de roeibank en aan elkaar vastgemaakt, zodat ontsnappen tijdens het gevecht niet mogelijk was. We herinneren ons nog wel de vrome daad van De Ruyter, die eens een aantal Hongaarse predikanten, die als roeiers op de galeien gebruikt werden, wist te bevrijden van dit vernederende werk. Zo lag Spinoia dus voortdurend op de loer in de haven van Sluis om onze oorlogs- en koopvaardij schepen aan te vallen. Dat ondervond ook Logier Pie terse, die op een windstille Octo- berdag met zijn schip wat van de anderen was afgeraakt, een prachtkans voor Spinoia. De ge wone bemanning van de zes ga leien van 1600 man werd nog aan gevuld met 1200 soldaten en .met deze grote macht roeien ze naar het schip van Pieterse, slechts met 70 koppen bemand. Een zeer ongelijke strijd dus, die twee uur duurde, met als resultaat, dat de vijandelijke schepen terug trokken naar Sluis: ze hadden 250 man verloren. Aan onze kant waren 25 a 30 doden en gewonden te be treuren, Pieterse zelf was ook gekwetst, maar herstelde spoedig. In zegepraal liep hij met zijn ge havende schip de haven van Vlis- singen binnen. Naar Antwerpen. Als wij ook eens zulke galeien bouwden, om tegen de Spanjaar den op te treden, ook als het stil weer was Reeds het volgend jaar (1600) liep er te Dordrecht een van sta pel, een flinke grote, de Zwarte galei genoemd. Dit schip werd naar Zeeland overgebracht, waar men het goed gebruiken kon, want men had een expeditie in de zin tegen de Spaanse schepen in de haven van Antwerpen. De galei, die zich reeds bij Sluis had laten zien om de Spanjaarden te tonen dat wij ook zulk soort sche pen hadden, werd teruggeroepen en met nog 13 andere schepen voer men de Schelde op naar Ant werpen. Aan het hoofd van de onderneming stond Jan Evertsen, een bekende naam in de zeehel denreeks, en Logier Pieterse was een van de kapiteins. Uit de for ten Lillo en Liefkenshoek werden nog ruim honderd man betrokken en ongehinderd voer men voorbij de vijandelijke forten: ze dachten daar dat het schepen uit Vlaan deren waren, dus geen vijandelij ke! In de haven van Antwerpen was het om het admiraalsschip te doen, dat inderdaad na een he vig gevecht van een uur door de bemanning van de Zwarte galei werd veroverd. Van de andere schepen maakte men zich ver dienstelijk door de Spanjaarden te beletten hulp te verschaffen. In Antwerpen begonnen som mige bewoners te denken aan een overval op de stad. Dat was ech ter de bedoeling niet van deze ex peditie, daarvoor was onze macht trouwens veel te gering. We wa ren blij met de behaalde buit, het admiraalschip en nog acht ande re vaartuigen, die de andere dag met trots naar Zeeland werden gebracht: die konden in ieder ge val Spinoia niet meer helpen. Opnieuw by Sluis. Het ging er op lijken, dat Spi noia van Sluis een tweede Duin kerken wilde maken, een rovers nest van waaruit onze schepen voortdurend bedreigd werden. Drie jaar later (1603) had hij al acht zwaar bewapende galeien en nog vier fregatten tot zijn be schikking. Aan die bedreiging moest een einde komen en vijf Zeeuwse schepen gingen de haven van Vlis- singen uit om het Zwin te blok keren en de wacht te houden voor de haven van Sluis. Het waren de Zwarte galei met nog een ander 'nmiddels gebouwd galeischip en nog drie schepen en we zien hier Logier Pieterse in gezelschap van de dappere Joost de Moor, ge noemd in het Zeeuwse volkslied. CXXXVII. Het werd een verschrikkelijke strijd tussen de beide vloten, van beide zijden werd dapper gevoch ten en na een uur was het ge vecht nog niet beslist. Pieterse werd een keer aangevallen door vier schepen van de vijand, waar van er twee gelukkig spoedig een ander doel kozen en de rest ge dwongen werd ook weg te varen. Maar na ongeveer een uur kwam er hulp. Onze admiraal Haultain lag met een aantal sche pen in de haven van Vlissingen, maar kon wegens windstilte niet uitvaren en dus geen bijstand verlenen. Nu stak echter de wind wat op en Haultain maakte zich gereed te gaan helpen. Die hulp was ech ter niet meer nodig, want toen de schepen van Spinoia ze zagen aankomen, keerden ze in grote verwarring terug naar hun uit gangspunt, de haven van Sluis, meevoerend de zwaar gewonde aanvoerder, die kort daarna aan zijn kwetsuren gestorven is. Wij hadden een zestigtal ge wonden, ook Logier Pieterse werd gewond, maar „hij verkreeg weder zijn vorige gezondheid". De Moor was eveneens gekwetst. Aan onze zijde waren er 38 ge sneuveld waaronder de kapitein van de Zwarte galei, maar de ver liezen van de vijand waren min stens tienmaal zo groot. Met het zingen van psalm 34 (een danklied van David voor Gods redding uit moeilijkheden) werd deze overwinning gevierd en werd God gedankt en Hem de eer van de overwinning gegeven. Het volgende jaar (1604) heeft Prins Maurits na een beleg van drie maanden Sluis veroverd en daardoor een einde gemaakt aan Spaanse aanvallen vanuit deze plaats. Van Logier Pieterse horen we na deze gebeurtenis niet meer. Misschien hebben de opgelopen wonden een slechte invloed gehad op zbn gezondheid, misschien ook begon hij zich te oud te voelen voor verdere krijgstochten. In 1620 is hij te Vlissingen gestorven. L. v. W. Practisch alle moeilijkheden thans overwonnen. Het was liet laatste halfjaar zo'n beetje een publiek geheim, dat de verhouding tussen de Ringrjjderjj Commissie van de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer te Middelburg en de enige tjjd geleden opgerichte Zeeuwse Ringrijders Vereniging, allesbehalve goed was. Er is vooral rondom de uitzending van ringrijders naar Gent enige deining ontstaan en de verhouding werd steeds meer gespannen. Op uitnodiging van V.V.V. Middelburg Is er Donderdagavond met bestuur en enkele leden van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, vergaderd. Tijdens deze vergadering is in grote lijnen volkomen overeenstemming bereikt vooral betreffende de jaarlijks terug kerende ringrijderjj te Middelburg. de Ringrijdersvereniging. De ju ryleden worden van deelname aan de jaarlijkse ringrijderij uitgeslo- Van de zijde van V.V.V. waren aanwezig de voorzitter mr J. A. Dumon Tak en de penningmees ter mr J. L. Nieuwenhuis, terwijl ook de ringrijderij-commissie van V.V.V., bestaande uit de heren mr P. C. Adriaanse, Franse, Polder dijk, Maljers en Dingemanse de bijeenkomst meemaakten. De Zeeuwse Ringrijdersvereniging was vertegenwoordigd door een tiental personen, t.w. bestuursle den en leden van de commissie voor de organisatie van ringrij- derijen. Betere organisatie. Allereerst kwam men tot over eenstemming op het punt van een betere verstandhouding en de vergadering was het er volkomen mee eens, dat de bestaande mis verstanden moesten worden be treurd en uit de weg geruimd. Nu dit een feit is geworden, is er geen enkel bezwaar tegen een goede samenwerking tussen V. V. V. en de Ringrijdersvereniging. Vastgesteld werd, dat de jaarlijks op de laatste Donderdag in Aug. te houden ringrijderij te Middel burg voortaan zal geschieden on der de leiding van het Dag. Be stuur van V.V.V. Er is voorts overeenstemming bereikt op het punt van de organisatie en de jury. Voor de organisatie en voor bereiding van deze jaarlijkse ring rijderij wordt gezorgd door een commissie bestaan uit het Dag. bestuur van V.V.V., de bestaande ringrijderscommissie met mr P. C. Adriaanse aan het hoofd en een vertegenwoordiging van vier per sonen van de Zeeuwse Ringrij ders Vereniging. Ook voor de wed strijdleiding is een commissie ge vormd, die voortaan zal bestaan uit minstens vijf personen, t.w. een lid van het Dag. Bestuur van V.V.V., twee leden van de Ring- rijderijcommissie van V.V.V. en twee personen aan te wijzen door (Ingez. mededeling, advert.) ten. Grote l(jnen. Dit alles betreft hetgeen in grote lijnen op de Donderdag avond gehouden vergadering is besproken. Deze plannen zullen nu de goedkeuring behoeven van het gehele V.V.V.-bestuur, terwijl ook het bestuur van de Ringrijdersver eniging zich met deze voorstellen zal moeten verenigen. Men koes tert echter goede hoop, dat zowel V.V.V. als de Ringrijdersvereni ging deze plannen, die de basis zullen vormen voor een betere verstandhouding en bovendien ten goede zullen komen aan het jaar lijkse ringrijdersfeest in Middel burg, volledig zullen goedkeuren. (Ingez. mededeling, advert.) DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel r1 tegen verkoudheid pA Ad 30 cent per !Ö0 gram —lm i» g (Ingez. mededeling, advert.) Ze hebben aan 21 schatgravers gevraagd wat ze het liefst zouden opgraven. 9 antwoorddengoud 8 antwoordden; diamanten 4 antwoordden: uranium Niet één zei Bond Street sigaretten, maar bij nader inzien kunnen wij ons dat ook wel voorstellen (ze kun nen die zó in de winkel kopen) In alle ernst: De sigaret met de record omzet f „De Schelde" en de piekbeperking. De N.V. P.Z.E.M. schrijft ons: Dat het voor een belangrijke industrie als de K. M. „De Schel de" uit de aard der zaak een grote stroomverbruiker zeer moeilijk is aan de eis van ver- bruiksbeperking tijdens de piek uren te voldoen, zal een ieder be grijpen. Immers de fabriek heeft volop werk, zodat de piekuren niet gemist kunnen worden. Ver schuiving van de werktijden van de verschillende fabrieksafdelin- gen kan evenmin worden toege past, daar dan het autobusver- voer van de werklieden onmoge lijk meer behoorlijk zou kunnen worden geregeld. Vervroegde slui ting van de kantoren kan ook niet overwogen worden, daar kantoren en werkplaatsen steeds gelijk op werken. Niettemin vond de directie van de Schelde een mogelijkheid om, met behoud van de normale gang van zaken, de belasting die de fa briek gedurende de piekuren in centrale en net van de P.Z.E.M. veroorzaakt, te verlagen, en wel door in de piekuren een gedeelte van deze belasting „voor eigen rekening te nemen", d.w.z. een zeker electrisch vermogen op te wekken in haar eigen dieselcen trale. Bovendien blijft de Schelde- directie waakzaam tegen nodeloos stroomverbruik in die uren, zo dat alles bijeen genomen gezegd kan worden, dat gedaan wordt wat doenlijk is. Indien dus de Vlissingers des morgens vroeg en in de late na middag de fraaie verlichting van kantoren en fabriek van „De Schelde" zien schitteren en de machines horen gonzen, mogen zij bedenken, dat het hiervoor nodi ge vermogen voor een groot deel „eigen-maaksel" is en dus niet ten FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS 38) _o— De keizer, de rabbijnen en het Sanhedrin zijn ons niet gun stig gezind. We zijn goede Jo den, loyale onderdanen van Caesar, hem gevende wat hem toekomt, en we zijn ook vreed- tame Joden. Het enige verschil tussen ons en de andere Joden is, dat wij weten, dat de tijd waarvan de profeten spreken, vervuld is, dat de Messias reeds gekomen is in de persoon van lezus van Nazareth. Mijn man en ik zijn leden van een ge meente in Antiochië en u, Do- ninus, hebt een goede keuze ge- iaan door het gezelschap van Lucas en zijn geloofsgenoten te zoeken. Virginius, kennelijke verheugd over deze ontmoeting hernam: Ik ben van Lucas gaan hou den sommigen noemen hem Lucas de Macedoniër en ik heb hem zelfs uitgenodigd, mijn werkkamer te gebruiken voor zijn studiën. Mijn bedrijf Iaat niet toe, zoveel te lezen en te schrijven als ik zou willen, daar is het te druk voor. Is u een van de onzen ge worden? vroeg de vrouw. Neen, maar ik heb twee keer een samenkomst bijge woond op Lucas' aandringen. Maar dan zult u zeker nog wel eens komen is 'tniet? We zijn allen eenvoudige lieden, die de leer van de Messias in prak tijk trachten te brengen zoveel het ons mogelijk is. Wij hebben, dat spreekt, veel vijanden en moeten altijd op onze hoede zijn, omdat wij in het Sanhedrin niet één pleitbezorger hebben. Misschien stelt Dominus belang in ons geloof ook voor eigen hart? Ongetwijfeld. Ik ben niet geheel zeker, wat mij drijft om Lucas' gezelschap te zoeken en hem in zijn arbeid te helpen. Van één ding ben ik wel zeker: dat ik onder de Christenen be minnelijke mensen heb aange troffen. Menig voorbeeld van vast geloof heeft mij diep ge troffen. Dia wendde zich eensklaps tot Io met een vraag vol warme be langstelling. En hebt u óók vrienden on der de volgelingen van Jezus Christus? Io schudde glimlachend het hoofd en antwoordde: Ik ken geen andere Chris tenen dan Lucas de dokter, die ik enige jaren geleden ontmoet heb op het eiland Ionos en een jongeman in Rome, die Linus heet. Inmiddels was de heerlijke maaltijd ten einde en opgetogen over de vriendelijke ontvangst, gingen zij hun tocht voortzetten. Na welgemeende woorden van dank en de belofte van terug keer, vertrokken zij. Als bij stille afspraak hadden zij met geen woord gerept van Virginius' ate lier en zijn verhouding tot Tan Tanna. Teruggekeerd naar hun zeil bootje, peddelden zij zo dicht mogelijk langs de beschaduwde oever, af en toe pauzerend op een koel plekje, want een bran dende hitte was over land en water gekomen. Allengs nader den zij de stadswallen, waar een zeer welkome koelte over het rimpelend water aanzweefde. Zelden hadden zij zulk een harmonische avond beleefd. Io gaf uiting aan haar gevoelens: Virginius, dit is de meest wonderlijke dag van mijn leven geweest. Mag ik er spoedig nog zo een hebben? Zij poogde de trilling in haar stem te onderdrukken, maar het gelukte haar niet. Wat mij betreft, vast en ze ker, hoorde Virginius zichzelf met gedwongen kalmte zeg gen, maar de veerkracht van Vooruitzichten voor 1951 opnieuw somber. Nog steeds laat de wethouder van Volkshuisvesting te Middel burg, de heer L. J. Geers, een pessimistisch geluid horen, wanneer men hem vraagt naar de oplossing van het woningprobleem. Men schat, dat het aantal woningzoekenden op het eind van dit jaar nog altijd in totaal 500 zal bedragen, terwijl de vooruitzichten zijn, dat niet meer dan 50 woningen in 1951 zullen mogen worden gebouwd. Geen wonder, dat de wethouder nog steeds geen oplos sing voor het probleem ziet en niets anders dan sombere voor spellingen kan laten horen voor het komende jaar. mogen worden gebouwd. Wanneer Middelburg in het gunstigste ge val 50 woningen zou worden toe gewezen, dan betekent dit nog slechts een druppel op een gloei ende plaat. De woningen, waar aan reeds begonnen is, en die dus in 1951 gereed zullen komen, bie den maar aan een beperkt aantal gezinnen ruimte. Zo worden er 42 simplexwoningen gebouwd, die voor gezinnen met 4 of 5 perso nen bestemd zijn. Voorts verrijzen er 27 étagewoningen aan de Dwarskaai, terwijl men bezig is de herbouw van drie woningen aan de Vismarkt. Dat is alles wat binnen enkele maanden gereed kan komen. Het is waarlijk niet veel. TEGENSLAG. Een aanmerkelijke tegenslag is geweest, dat het plan voor de bouw van een vijftigtal woningen, de z.g.n. vrije bouw, aan 't Zand niet kon doorgaan. Men had vo lume voor 20 stuks, maar I.v.m. het kortgeleden verschenen be sluit van de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting be treffende de stopzetting van de vrije bouw, kon dit plan geen doorgang vinden. Een tweede te genslag is, dat buiten de normale aanvraag van de inwoners zelf en hen, die zich wegens hun werk zaamheden In Middelburg gaan vestigen, ook 50 uit Indonesië af komstige gezinnen moeten wor den geholpen. Hierdoor Is een nieuw, haast op zichzelf staand probleem ont staan. Dit is niet eenvoudig op te lossen, temeer, daar dit allemaal betrekkelijk grote gezinnen zijn. Deze gezinnen zijn allen voorlopig gehuisvest in hotels. Men hoopt tegen het eind van het jaar 23 van deze gezinnen te hebben geholpen aan woonruim te, door o.m. 12 simplexwoningen voor hen beschikbaar te stellen. Een gelukkige omstandigheid, die tegenover het op deze wijze ont trekken van woningen aan de voorraad staat, is, dat extra bouwvolume ter beschikking ge steld wordt. Zo zullen ln 1951 op basis van het aantal op 31 De cember a.s. gehuisveste uit Indo nesië afkomstige gezinnen, wo ningen worden toegewezen. Dit aantal wordt bovendien nog met 25 pet. verhoogd, hetgeen dus be tekent, dat wanneer 23 gezinnen zijn gehuisvest, hiervoor volume voor 30 nieuw te bouwen wonin gen wordt beschikbaar gesteld. Het Huisvestingsbureau aan de Zuldslngel zal met ingang van 2 Januari a.s. gehuisvest worden in het tijdelijk gemeentehuis aan de W agenaarstraat. Tenslotte enkele cijfers, die ken merkend zjjn voor het werk, dat door het personeel is verzet. In het laatste halfjaar zijn ongeveer 2000 aanvragen voor woningen binnengekomen. Voorts zijn dit jaar ongeveer 600 verhuisvergun ningen afgegeven. COLIJNSPLAAT. Kerstavond Geref. Vrouwen vereniging. Donderdag hield de Geref. Vrouwenver. „Geloof en Werken" o.l.v. Mevr. Haak-Groenewegen, een Kerstavond. Enkele Kerstver halen werden voorgelezen en een Kerstdeclamatorium werd opge voerd. Een clubje bracht enkele zangnummertjes ten gehore, 500 aanvragen op de wachtlijst. De woningvoorraad is in het nu bijna afgelopen jaar enigszins toegenomen. Er kwamen 42 du- plexwoningen aan de Veerseweg gereed, waardoor 84 kleine ge zinnen konden worden geholpen. Zoals voorgeschreven moest 10 pet. van deze woningen worden beschikbaar gesteld voor de huis vesting van Rijksambtenaren. Ook werden een wijkverpleegster en een verpleegster geholpen met een duplexwoning, terwijl een aan tal trouwcandidaten dit jaar de gang naar het stadhuis kon ma ken en dubbel feest kon vieren, omdat ze niet alleen trouwden, maar na lang wachten, tegelijk een woning konden betrekken. Voorts kwamen nog 22 woningen aan de Hendrikstraat gereed, waardoor een aantal gezinnen, dat wegens slechte' huisvesting of door inwoning in aanmerking kwam voor een woning, kon ge holpen worden. Tenslotte kwa men nog 14 middenstandswonin gen aan de Trompstraat gereed. Weliswaar bracht de opening van herbouwde panden In de verwoes te binnenstad enige verruiming teweeg, doch dit woog niet op te gen de grote vraag naar woon ruimte. TE KLEINE TOEWIJZING. Onder de 500 personen, die op de wachtlijst staan ingeschreven, bevinden zich 150 trouwcandida ten. Voor deze laatste groep, die meestal met duplexwoningen ge holpen zijn, ziet de toekomst er niet te best uit, of Middelburg moet nog een behoorlijk aantal van deze woningen toegewezen krjjgen. De kans daarop is echter gering, want zoo men weet is de totale toewijzing voor Zeeland slechts 521 woningen, die in 1951 die dag ging hem verlaten. Io plukte wat aan. haar oorbellen en scheen daar iets van te mer ken. Bijna bedeesd vroeg zij: Ik vermoed, dat je nu naar huis wilt? Nadat ik je naar de villa heb gebracht. #k veronderstel, dat het dwaasheid zou zijn, om naar jouw huis te komen? Weineen. Je bent altijd welkom in mijn Daar was het weer en het hield hen beiden gevangen. Hij bedacht, hoe tragi-komisch het was, dat een slaaf tot zijn mees teres zegt: u is altijd welkom in mijn huis. Wat een stof voor een comedie, Aristophanes zou er zich met volle kracht op heb ben geworpen. Dan, het gesprek over een andere boeg wendend: Zeg, Io, heb je al eens glasblazen gezien? O, Virginius, mag ik? Waarom niet? Morgen bij voorbeeld? Ja, Virginius, morgen. Bij de wachtende carruca ge komen, hielp hij haar instijgen, zette zich naast haar en gaf de koetsier bevel, hen naar lo s villa te brengen, vanwaar hij na een hartelijk afscheid naar huis terugkeerde. (Wordt vervolgde.) laste komt van de openbare stroomvoorziening. Het feit, dat hier grote kosten worden gemaakt om het algemeen belang te dienen, moge voor een ieder een aansporing zijn ook zelf de waakzaamheid in dit opzicht niet te laten verslappen. Eike kilowatt minder is welkom, of deze bespaard wordt in fabriek, winkel of huiskamer. Aanbesteding. De uitslag van de openbare aan besteding, gehouden op 14 Dec. 1950, in het polderhuis van het waterschap Het Vrije van Sluis te Oostburg voor het maken van een gewapend betonnen duiker ln het afwateringskanaal „De Schoon dijkse Vaart" onder de Gaternls- seweg met bijkomende werken en drie betonnen buisduikers in het afwateringskanaal naar de Sluis aan de Wielingen (Turkeije, Stroopuit en in de weg Oostburg- St. Margriet) luidt als volgt: Gewapend betonnen duiker: L. v. d. Klippe en La Gasse, Vlissingen f8764; Gebr. de Rujjs- scher, Biervliet f 10.000; P. v. d. Sande en Den Exter, Breskens f 11.900. Drie buisduikers: Van Wijnen en Zoon, Papen- drecht f 45.800; J. en K. de Oude, Biervliet f41.888; L. v. d. Klippe en La Gasse Vlissingen f 56.400; Gebr. de Ruijsscher, Biervliet f 50.100; C. de Ruijsscher, Bier vliet f 49.660; P, de Regt, Ter- neuzen f 51.950P. v, d. Sande en Den Exter, Breskens f 48.100. In massa: J. en K. de Oude, Biervliet f 51.887L. de Dekker, Vlissingen f64.800; P. Mollet, Hoofdplaat f 52.300. MIDDELBURG. Welke St. Nicolaas verloor een banketletter Op het bureau van Politie zijn Zaterdagavond tussen zeven en acht de volgende gevonden voorwerpen af te halen: Ver schillende handschoenen en wanten, diverse portemonnaies en tal van huis- en andere sleu tels, kaart met tekeningen, bl. ceintuur, verfkwast, schroeven draaier, gr. ceintuur, zw. ball pointpen, zw. rijwieltas, actetas met boeken, kinderschoentje, motorhandschoen, zilveren blad wijzer, damespolshorloge. Bij particulieren zijn terug te beko men: geruite schort, wit zak doekje, ballpoint, lederen hals band met penning 46, tas met tijdschriften, zilveren ring, huis sleutel, witte wollen want, schroevendraaier, witte wanten, doos met banketletter, enig los geld (bij 2 personen), br. kin- derwant, kanarie, gebl. hoofd doek, zw. ballpoint, padvinders- riem, gevlamde vulpen, bl. want, l.r. want, br. handschoen, mo- torbril en kinderwanjje, dames polshorloge, bl. kinderporte- monnaie, grijs-groene want, bol wol, br. met gele kinderwant en zakmesje. De lijst met adressen, waar deze voorwerpen zjjn te rug te halen, hangt in ons kan toor K. Noordstr. 35 ter inzage. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat tus sen 6 en 12 December als gevon den aan zijn bureau zijn gedepo neerd: een cateehisatieboekje, een huissleutel, dop van oliefilter Ford '35, wollen handschoen, etui met bos sleutels, kinderwantje en dameswant, en dat inlichtingen aan zijn bureau zijn te bekomen omtrent adressen waar de vol gende gevonden voorwerpen zich bevinden: ceintuur v. jurk, scha kelarmbandje, ball-point, lederen schakelriem, regenjasceintuur, kinderwantjes en andere wanten, blauwe alpinomuts, linnen meet band 15 meter, huissleutel, porte- monnaie met inhoud, wollen sjaal, blauwe kindermuts, 4 sleutels aan ijzerdraad, glacé handschoen, speelgoed-pistool, gevlamde vul pen, padvindersjasje, 1 bruine vul pen, doublé-armband, vloerkleed, bruine jockymuts en een blauwe mantelband. OOSTKAPELLE. Jaarvergadering. Donderdagavond hield de chris telijke school haar jaarvergade ring in het verenigingsgebouw. Eerst werd in de school het werk der kinderen bezichtigd. De avond werd geopend door de voorzitter der schoolvereniging, de heer J. de Kam. Daarna nam het hoofd der school, de heer P. Cornelisse, de leiding over. Deze hesprak de film als hulpmiddel bij het onderwijs en vertoonde en kele films. De meisjes uit de hoog ste klassen brachten enkele zang nummertjes ten gehore, terwijl de jongens gymnastiekoefeningen demonstreerden. Tenslotte besprak de heer Cor nelisse nog de mogelijkheid van v.g.l.o. aan de school, waarna hij met dankgebed sloot. KOUDEKERKE. E.H.B.O.-examen. Woensdagavond zijn een tien tal cursisten geëxamineerd voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O. De cursus ging uit van de af deling Koudekerke van het Ne derlandse Rode Kruis. Het examen werd afgenomen door dokter D. N. van Gelderen te Middelburg. Geslaagd z(jn de dames: A. A- brahamse, W. Boone, J. M. Brou wer, A. C. Joziasse en C. L. Ver- hage, en de heren: A. Hitzert, L. A. van Houte, A. de Haan, J. H. Jacobse en N. I. Mesker. De voorzitter, de heer J. L. Dregmans, bood de geslaagden zijn gelukwensen aan. Hij wees er op, dat men er met een diplo ma zonder meer nog niet is, waar om hij hen dringend opwekte de wekelijkse cursus te blijven vol gen, dan pas wordt men een goed E.H.B.O.-er. Dokter van Gelderen werd har telijk dank gebracht voor de pret- „HUWELIJK". In „Het Parool" heeft men dezer dagen kunnen lezen van een vreemdsoortig huwelijk. Een „huwelijk" namelijk, dat niet gesloten werd voor de Ambte naar van de Burgerlijke Stand, doch voor de notaris, die op verzoek van partijen een akte van hun verbintenis heeft opge maakt. Deze ongebruikelijke weg werd gekozen, omdat de huwe lijkspartners principiële bezwa ren koesteren tegen de Neder landse huwelijkswetgeving o.a. tegen de gehoorzaamheidsplicht van de vrouw. Verder waren zij van mening, dat een huwelijk een toestand is tussen twee mensen, waarmee de maat schappij niets te maken heeft, zolang er geen maatschappelijke gevolgen zijn, zoals alimentatie plichten, gezinsleven en kinde ren. Het is duidelijk, dat de taak van de Overheid als hoedster van de openbare zedelijkheid door dit volstrekt individualis tische standpunt volkomen wordt miskend. Wij vragen ons dan ook wel sterk af, of de re feitelijke ontduiking van de hu welijkswetgeving kan worden geduld. (Ingez. mededeling, advert.) I1VWIII VVII WVV«J VVIIkV tige wijze waarop hij dit examen afnam. Namens de cursisten werd dank gebracht door de heer De Haan aan dokter Van Gelderen, aan het afdelingsbestuur, maar vooral aan de heer P. J. de Potter en dokter Sloos, die zich voor deze cursus bijzonder hebben Ingespannen. Bij voldoende deelname zal in Januari a.s. met een nieuwe cur sus worden aangevangen. ZOUTELANDE. Vergadering A.R. Kiesvereniging. Donderdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereniging onder leiding van de heer P. Brasser. Na de gebruikelijke opening met gebed en Schriftlezing werden verschil lende mededelingen gedaan over de gehouden vergaderingen der Centrale Vlissingen en het Pro vinciale Comité. De voorstellen van het Centraal Comité vonden algemene instemming. De secre taris hield een inleiding over Art. 13 van het Beginsel-Program. Verschillende vragen werden hier op nog gesteld en beantwoord. SEROOSKERKE. Ver. voor Geref. Schoolonderwijs 50 jaar. Morgen bestaat de Vereniging voor Geref. Schoolonderwijs vijf tig jaar en op 1 Jan. 1951 de school, die van haar uitgaat veer tig jaar. De vereniging werd 19 Deo. 1890 opgericht. De koninklijke goedkeuring op haar statuten werd verkregen in April 1892. Zes jaar later werd bouwgrond aan gekocht voor een school en een onderwijzerswoning. Op 1 Januari 1901 werd da school, bestaande uit twee loka len, geopend. Hoofd was de heer H. J. Versluis en onderwijzer de heer J. Wisse. Handwerkonderwijs werd gegeven door mej. De Ja ger. In 1903 werd reeds een derda lokaal bijgebouwd en de heer G. P. Buyze tot onderwijzer benoemd. Later is de school nog uitgebreid. De heer Versluis verliet 1 Nov. 1927 het onderwijs met pensioen. In zijn plaats werd benoemd da heer W. de Wolf, destijds hoofd der Chr. School te Bruinisse. Hij is nog te Serooskerkc ln functie. SOUBURG. Filmavond. Vorige week werd ln De Zwaan een filmavond gehouden uitgaan de van „Het Zonnehuis". Vertoond werd de film „Doortje Verkerk". De bijeenkomst werd geopend door ds J. v. d. Berg. Hierna werd de film „Doortje Verkerk" vertoond. In de pauze werd door de heer H. Th. v. d. Helm een duidelijke uiteenzetting gegeven van het werk van Het Zonnehuis, Er bestond voor deze filmavond goede belangstelling. Ds J. v d. Berg eindigde met dankgebed.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2