NIEUWS Peking bereid tot staking van de strijd? SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verklaring van Woe te Lake Success Vanaf Zaterdag noodtoestand in Amerika Noord-Koreanen ten Zuiden van 38ste breedtegraad Inpoldering van een deel van het Noorder'Sloe? Om een erfenis van 160 millioen Cornelia Quackshofje te Vlissingen geopend Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1743 MAANDAG 18 DEO. 1950 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Advertentieprijs 17 cent per man. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.45 u., onder 16.29 u. Maan op 13.27 u., onder з.48 u. Hoogwater Dinsdag 19 Dec.: Vlissingen: 10.22 u. 1.35 m., 23.02 1.55 m. Terneuzen: 10.49 u. 1.56 m., 23.28 u. 1.76 m. Wemeldinge: 11.46 u. 1.20 m., u. m. Zierikzee: 11.27 u. 1.02 m., u. m. Op een persconferentie te Lake Success heeft de leider van de delegatie van Peking, Woe Hsioe-Tsjoean, verklaard, dat zijn rege ring bereid is te pogen de Chinese vrijwilligers te adviseren de militaire operaties, „die zJJ genoopt zijn geworden te ondernemen", spoedig te beëindigen, hetgeen afhankelijk zal zijn van het voldoen aan bepaalde voorwaarden. Woe zei verder, dat de werke lijke bedoeling van het voorstel tot een staken van het vuren was, de Chinese vrijwilligers en Noord- Koreanen de handen te binden, zodat de Amerikaanse strijd krachten haar agressie zouden kunnen voortzetten. Woe weigerde op vragen te ant woorden. H(j legde alleen een lan ge verklaring af en gaf de tekst van een rede, die hij voor de poli tieke commissie had willen hou den. Woe protesteerde er krachtig tegen, dat hij niet de gelegenheid had gekregen in de politieke com- Attlee stelt het Britse volk gerust. Attlee, de Britse premier, heeft Zaterdagavond in een radiorede verklaard te geloven, dat de Ver. Naties binnenkort in staat zullen zijn over Korea te onderhandelen, aangezien hun militaire positie daar beter werd. Attlee zei, dat er geen grond was voor enige bezorgdheid, dat de atoombom lichtvaardig zal worden gebruikt. Hij verklaarde te hopen, dat de ministers van buitenlandse zaken der grote vier spoedig bijeen zouden komen om te trachten overeenstemming tus sen de Sowjet-Unie en het westen te bereiken. Italiaans compromis-voorstel voor Duitse herbewapening. De Italiaanse regering heeft Zaterdag haar ministers van bui tenlandse zaken en defensie naar de bespreking van het Atlantisch Pact te Brussel gezonden met een compromisvoorstel voor West- Duitslands opneming in een West- Europees leger. In een communiqué worden al le mogelijke garanties geëist te gen eventuele verstorende ele menten is West-Duitsland. Twee dingen worden nodig ge acht, n.l. versterking van de Ame rikaanse troepen in West-Duits- Jand en het brengen van de wes telijke strijdkrachten onder één opperbevel, met ev. later een per manent Europees leger. missie een rede te houden over de beschuldiging van Amerikaanse agressie tegen China. Dit was vol gens hem te wyten aan de mani pulaties van het Brits-Ameri kaanse blok. De Chinese volks republiek moest ten volle erkend worden, zowel bij de regeling van Aziatische aangelegenheden als in de V.N. Slechts dan zouden de pogingen om de belangrijkste we reldproblemen met vreedzame middelen op te lossen, resultaat kunnen hebben. Woe herhaalde de reeds her haaldelijk van Russische zijde ge stelde eis van terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Ko rea en om het Koreaanse volk zelf zijn problemen te laten oplossen. Ofschoon zijn voorstellen door de Veiligheidsraad waren verworpen, zou de regering van Peking blij ven streven naar een vreedzame oplossing van de problemen van het Verre Oosten. De Chinese de legatie vertrekt morgen naar Peking. Russische nota aan westelijke drie Over Duitse herbewapening. De Sowjet-Unie heeft de En gelse en Franse regeringen gelijk luidende nota's doen toekomen, waarin Engeland en Frankrijk naar aanleiding van de plannen tot opneming van West-Duits land in de Westerse defensie er van worden beschuldigd resp. het Brits-Sowjetrussische twintig- jarenverdrag van 1942 en het Frans-Russische pact van Decem ber 1944, alsmede de overeen komst van Potsdam, geschonden te hebben. Er wordt in gezegd, dat in de afgelopen maanden tussen de regeringen van Frankrijk, Enge land en de Ver. Staten bespre kingen zijn gevoerd met het oog op opneming van West-Duitsland en zijn gewapende machten zo wel in de West-Europese als Noord-Atlantische groeperingen van mogendheden, op .welker agressief karakter de Russische regering reeds bij meer gelegen heden heeft gewezen. Blanco volmacht voor Wilson. Zaterdagochtend te 10.20 uur Washingtonse tyd heeft Truman In de Ver. Staten de nationale noodtoestand afgekondigd. Vijf minuten later werd dit door de waarnemende perschef van het Witte Huis aan de pers meege deeld. In de door Truman onderteken de proelamtie wordt op alle Ame rikanen een beroep gedaan om ge zamenlijk de strijdkrachten van het land op te bouwen. Het Wit te Huis heeft een lange lijst wet ten met buitengewone bevoegdhe den voor de president gepubli ceerd, die by de ondertekening van de proclamatie automatisch Samenkomst Chr. Emigratie Centrale in Zeeland Zaterdagmiddag belegde de afd. Zeeland van de Chr. Emigratie Centrale in de „Prins van Oranje" te Goes een vergadering, waarin de afdelingsvoorzitter, de heer A. L. Louws uit Oostkapelle, een causerie hield over emigratie. De heer Louws wees erop, dat, wanneer men na rijp beraad be sloten is tot emigreren, men moet weten naar welk land men gaat en dat men niet tegen moeilijk- heden moet opzien. Zeer belang- rük is voor men vertrekt de taal van het land te leren. Hy besprak vervolgens verschillende landen, die in aanmerking komen voor emigratie. Z. Afrika kan wel mensen gebruiken, maar wonder- lük genoeg verleent de Stichting Landverhuizing weinig medewer king. Brazilië leent zich voor boeren (met een kapitaal van f 20.000) in groepsverband. Met Nw. Zeeland is een verdrag af gesloten, waarin bepaald wordt, dat 1200 jongens en 800 meisjes kunnen emigreren. Van dit ver drag is verder weinig bekend. Er zijn reeds drie Zeeuwen heen ver trokken en er staat nog een twaalftal te vvachten. Australië heeft gebrek aan allerlei krach- ten, maar vooral hier doet zich de woningnood gevoelen. Het kerkelük contact met dit werelddeel wordt steeds steviger Er zullen straks 2 Geref, en 1 Herv. predikant zijn, terwijl er bovendien nog een Geref. predi kant in Tasmanië beroepen is. Tenslotte besprak de heer Louws uitvoerig Canada, net land, dat door de Emigratie Centrale het meest aanbevolen wordt, i.v.m. de mogelykheden, de aard van de bevolking, het kerkeiyk contact en meer redenen. De belangstelling voor deze vergadering was niet bijzonder groot, maar gezien het aantal vragen kwam dit de „kwaliteit" len goede. van kracht zijn geworden. Kort na de proclamatie heeft Truman het bureau voor mobili satie ten behoeve van de defensie ingesteld. Tot hoofd daarvan is, zoals bekend, Charles E. Wilson, de president-directeur van de „General Electric Company" be noemd, die alle bevoegdheden krijgt, waarin de wet op de pro ductie voor de defensie voorziet. In feite heeft Truman Wilson een blanco volmacht gegeven om defensie-organen op te heffen, in te stellen en te organiseren. Wil son is bevoegd de meeste ervan tot één enkel machtig mobilisatie orgaan te coördineren. Import-sigaretten worden duurder. Vernomen wordt, dat de prijs van de import-sigaretten sterk zal stijgen. De prijs van een doos je geïmporteerde sigaretten, die bijv. thans fl.50 bedraagt, zal waarschyniyk tot f 1.90 a f 2. worden verhoogd. Zoals bekend moeten de fabri kanten na 1 December 6 in plaats van 3 omzetbelasting betalen op sigaretten met een prijs van meer dan 90 ct. per 20 stuks. Op import-sigaretten zal de verhoging van de prijs groter zijn, daar de importeurs in plaats van de tot nu toe verschuldigde om zetbelasting van thans 12 maal zoveel moeten voldoen aan omzetbelasting, n.l. eveneens 6 De huurwet treedt 1 Januari in werking. Zeer spoedig zijn enige algeme ne maatregelen van bestuur te verwachten, houdende nadere uit voeringsvoorschriften van de huurwet. Deze voorschriften zul len tegelqk met de huurwet in werking treden. Een Kon. Besluit, waarby de datum van inwerking treding op 1 Januari a.s. zal wor den vastgesteld, is onmiddellijk te verwachten, wanneer in de loop van deze week de Eerste Ka mer de belastingontwerpen zal hebben goedgekeurd. Alle margarine met vitamine. M.i.v. 17 December is het mar garine-fabrikanten verboden mar garine voor binnenlands gebruik af te leveren, welke niet tenmin ste 20 internationale eenheden vi tamine a per gram bevat. Met dit besluit maakt het bedrijf schap voor margarine, vetten en oliën een eind aan de mogelijk heid van misleiding van het pu bliek, waartoe het verplichte op schrift tot vermelding van het vitamine-gehalte niet voldoende is. Binnenkort zal er dus uitslui tend gevitamineerde margarine in de handel zjjn. Bezittingen van China en Noord-Korea in de V.S. geblokkeerd. De regering van de Ver. Sta ten heeft alle activa in de V.S. van communistisch China en Noord-Korea geblokkeerd en de schepen onder Amerikaanse vlag verboden havens in communis tisch China aan te doen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de re gering bereid is deze beperkingen op te heffen en de normale han delsbetrekkingen te herstellen, als de Chinese communisten hun aanvalstroepen uit Korea terug trekken en handelen overeenkom stig de principes van de Ver. Na ties. Engelse stappen bij Nederlandse regering? Over de kwestie Bertha Hertogh. De gouverneur van Singapore, Sir Franklin Gimson, heeft de Engelse regering verzocht zeer krachtige stappen bij de Neder landse regering te doen, opdat deze haar belofte gestand doet, dat Bertha Hertogh naar Malak- ka zal mogen terugkeren, indien zij dat wenst of het Hof van Be roep te Singapore dit gelast. Ook zou hy de Engelse rege ring verzoeken by de Nederland se regering zeer krachtige stap pen te doen, opdat deze erop toe ziet, dat een door de Mohamme daanse adviesraad goedgekeurde candidaat benoemd wordt om vast te stellen, of Bertha naar Malakka wil. Oudjes op „Ter Hooge" brachten Zondagavond bij kaarslicht door. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in de Koudekerkseweg over een lengte van 32 meter de electrische kabel verbrand. Tengevolge daarvan kwam het rusthuis „Ter Hooge" zonder elec trische stroom te zitten, waar door niet alleen licht, maar ook verwarming ontbrak, omdat de pompinstallatie van de centrale verwarming electrisch wordt be diend. De maaltyden gaven geen moei- ïykheden, omdat in de keuken een groot kolenfornuis kon worden gestookt. De oudjes brachten de Zondag avond in de keuken by kaarslicht door. De kerkdienst in het ge bouw kon gewoon doorgaan. Vanaf acht uur gistermorgen zijn de mannen van het gemeen- tehjk electriciteitsbedryf aan het werk geweest met het leggen van een nieuwe kabel. Tot gisteravond laat was hun dat nog niet gelukt. Schip in de Wester-Schelde aan de grond. Ongeveer een mijl beoosten Ter neuzen is gistermiddag in de Wes ter-Schelde het Engelse s.s. „Co- rinthic" aan de grond gelopen, ko mende van Antwerpen. De sleepboten „John P. Best" en „Schelde", die ter assistentie uitvoeren, hoefden geen dienst te doen, want om half acht kwam het op eigen kracht los. Noors stoomschip met machineschade te Vlissingen. Het Noorse stoomschip „Rex", komende van Zeebrugge en op weg naar New Castle, is gisteren met machineschade de haven van Vlissingen binnengelopen. Het schip zal worden hersteld door „De Schelde". De „Rex", die Oslo als thuis haven heeft, meet 1182 ton. De reparatie zal vermoedelijk enkele dagen duren. Togliatti voor rustkuur naar Rusland. Togliatti, de leider van de Ita liaanse communistische party, is Zondagmorgen per trein uit Ro me naar de Sowjet-Unie vertrok ken voor een rustkuur. Togliatti, die twee maanden geleden een hersenoperatie heeft ondergaan, zei: „Mijn werkzaamheden in de party verhinderen my in Italië werkeiyk rust te kunnen nemen". Hü vertelde niet, hoe lang hy in de Sowjet-Unie zou blijven. De V.S. hebben een oproep ge daan tot een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van 21 landen van het Westeiyk Halfrond om overleg te plegen n.a.v. de bedreiging door het communisme. De Amsterdamse Pers vierde gouden jubileum. Zaterdag hebben de journalisten van de hoofdstad het feit her dacht, dat voor vijftig jaar de ver eniging „De Amsterdamse Pers" werd opgericht. Des avonds was er een receptie door B. en W. in het Stedelijk Museum, waar de zilveren mé daille der stad aan de vereniging werd overhandigd en daarna een feestelqke by'eenkomst. Des middags werd in het Vic toria Hotel een plechtige herden- kingsbyeenkomst gehouden. Ere voorzitter David Kouwenaar gaf een historisch overzicht van de vereniging. Hoogtepunt was het eerbetoon, dat van overheidszüde aan de Amsterdamse pers werd betuigd door de benoeming van haar voorzitter, de heer J. J. F. van den Bergh, tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Een stad werd reeds bezet. Een woordvoerder van het Zuid-Koreaanse leger heeft mede gedeeld, dat Noord-Koreaanse troepen Jonan hebben bezet, 13 km. ten zuiden van de 88ste breedtegraad. De Chinese strydkrachten zijn Zaterdagmiddag de stad Ham- hoeng via de noordoostelijke voor steden binnengedrongen, terwijl de verbonden troepen over de brug van de grote weg ten zuiden van de stad wegtrokken. Verschillende krachtige aanval len der Chinese communisten op de verdedigingsgordel van Hoeng- nam in Noord-Oost-Korea zün af geslagen, doch de tegenstander bevindt zich op slechts 6 km. af stand van Hoengnam. Patrouilles van de V.N. lever den schermutselingen met Chine zen ten noorden van de 38ste breedtegraad en met Noord-Kore- anen ten zuiden van deze graad. Een belangrijke communisti sche strijdmacht is niet gesigna leerd. De vqfde Zuid-Koreaanse divi sie levert hardnekkige gevechten met Noord-Koreaanse eenheden ten noorden van Tsjoentsjon. Voorts wordt vernomen, dat partisanen, die blükbaar verster kingen hebben ontvangen van het nieuwe Noord-Koreaanse leger, sterke verdedigingsstellingen heb ben aangelegd vlak voor de 38ste breedtegraad. Deze stellingen worden door artillerie gesteund. Wysjinsky a^ht oorlog niet onvermijdelijk. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Wysjinsky, heeft op een persconferentie op het Franse schip „Liberté", waar mede hy na de verdaging van de Algemene Vergadering der V.N. uit New York naar huis is ver trokken, verklaard, het met Tru man eens te zijn, dat oorlog niet onvermydeiyk is. „Ik heb reeds sinds lang in die zin gesproken", aldus Wysjinsky. „Ons standpunt ten aanzien hier van is bekend. Het hangt af van de volkeren der wereld. De men sen de eerzamen en verstandi- gen willen geen oorlog." zuid-nederlands sanatorium. De Radiokrant der N.C.R.V. zal vanavond tussen 7.40 en 8 uur over Hilversum I aandacht wij den aan het .TZuld-Nederlands Sa natorium" te Breda naar aanlei ding van de grondwervlng van de Stichting. In het vraaggesprek met de voorzitter, ds P. v. Til, zal daarby tevens mededeling ge daan worden van het oordeel van de Hoofdinspectie voor de Volks gezondheid te Den Haag, hetwelk van grote Invloed zal zijn op de verdere gang van zaken. Volgens de inlichtingendienst werden de meeste eenheden van het gereorganiseerde Noord-Kore- aans leger tüdens de jongste maand naar het zuiden gezonden en hebben zy zich ten noorden van de 38ste breedtegraad opge steld. Twee Vlissingse wethouders ziek. Het college van B. en W. kampt momenteel met de moeilijkheid van twee zieke wethouders, n.l. de heren L. P. van Oorschot en M. A. van Poperingen, die beiden ter observatie in het ziekenhuis zijn opgenomen. Vorige week heeft men een oplossing gevonden door de vergadering van B. en W. aan het ziekbed van de heer van Oorschot te houden in „Bethes- da". Deze aangelegenheid klemt des te meer, daar dezer dagen de begroting der gemeente voor 1951 in de raad dient te worden be handeld. Een onderzoek wordt ingesteld Een onderzoek naar de moge lijkheid van de Inpoldering van een deel van het Noorder-Sloe ls gaande. Wanneer zou bljjken, dat de gronden hier voldoende rijp zijn, kan op betrekkeiyk korte termijn, wanneer de nodige fond sen daarvoor ter beschikking kunnen worden gesteld, tot uit voering van deze werken worden overgegaan. Betwijfeld wordt, of er voldoende aanleiding is om af sluiting van de Zandkreek thans te bevorderen. Naast de indijking van de Braakman, waarvoor in 1951 de eerste werken zullen worden uitgevoerd, zal inpoldering van een deel van het land van Saef- tinge aan de orde kunnen ko men. Overleg met de Belgische autoriteiten, i.v.m. de daaruit voortvloeiende consequenties voor het Schelderegime, is gaan de. Ook de inpoldering van de z.g. Slikken van de Heen tussen Noord-Brabant en St. Philips- land kan, zij het nog niet da delijk, in aanmerking komen, al dus het antwoord van minister Spitzen op vragen van Tweede Kamerleden bij de algemene be schouwingen over de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1951. Met Ged. Staten van Zeeland is overleg gaande over een mo gelijke wijziging van de wet van 19 Juli 1870, inzake de calami- teuze polders. De uitslag van dit overleg ware af te wachten al vorens ten aanzien van de fi nanciering van de kustverdedi ging in het algemeen een stand punt wordt bepaald. kanaal zuid-beveland. De herstellingswerken aan de sluizen van het kanaal door Zuid-Beveland, die in de oorlog zeer zwaar geleden hebben, zijn nog niet geheel voltooid. Niette min ondervindt de scheepvaart van deze omstandigheden prac- Nederlandse Thiery- erfgenamen stichten nieuwe vereniging. Te Amsterdam werd Zaterdag j.l. een vergadering gehouden van de Thiery-erfgenamen. Vele leden dezer familie waren aanwezig en in deze vergadering werd, omdat de statuten verouderd waren, een nieuwe vereniging der Nederland se Thiery erfgenamen gesticht. In 1776 overleed te Wenen de hofschoenmaker Thiery, die het fabelachtige vermogen van 50 millioen kronen naliet. Dit be drag werd gedeponeerd op een bank in Venetië en na de dood van de hofschoenmaker maakten verschillende personen aanspraak op deze erfenis. Ook in Neder land, o.m. te Goes, woonden ver schillende mensen, die meenden recht te hebben op de Thiery- nalatensehap. Reeds jaren geleden werd door deze Nederlanders een vereniging opgericht „ter behartiging van de belangen van de familie Thiery". Het voorlopige bestuur van de nieuw opgerichte vereniging is samengesteld uit de heer B. C. Panhorst te Alkmaar, die een verre naneef van de Weense mil- lionnair zou zijn, mej. Elsa Jager man, de heer W. de Vleer, de heer H. Jagerman en de heer G. Thie ry. Mr J. W. de Rijk uit Haar lem zal optreden als juridisch ad viseur. In deze vergadering waren voorts aanwezig het hoofdbe stuurslid van het genealogisch in stituut, de heer de Munk en de heer Roodenburg van de Ned. Ver. van Genealogen. Een stukje oud-Vlissingen in ere hersteld. Zaterdagmiddag waren vele ge nodigden In het C.J.M.V.-gebouw aan de Noordstraat In verband met de opening van het herstelde Cornelia Quackshofje of de z.g. Zeemanserve. Burgemeester mr B. Kolff sprak 'n woord van welkom ,in het byzonder tot de hoofding.-dir. van de Prov. Directie Zeeland van de Wederopbouw. Hy wees erop, dat deze bijeen- komst niet betrof het ingebruik- nemen van 22 huizen zonder meer, doch dat het bijzondere karakter van dit hofje het de moeite waard maakte enige nadruk op de ope ning te leggen. Het hofje heeft een rijke historie. Het is gelegen naast de Noordstraat, een oude havendqk, op een heuvel, het hoogste punt van Vlissingen, de Boulevards met zeewering niet meegerekend. Op deze hoogte werd vroeger de zelke as van de zoutwinning gestort, doch toen in 1440 het zout goedkoper uit de zuidelqke landen kon wor den geïmporteerd, verdween deze industrie en werd er een windko- renmolen op de heuvel geplaatst in het begin der zestiende eeuw. Aan het einde dier eeuw was het een oliemolen geworden, die later weer is verdwenen. In 1643 verzocht de stedelijke regering het terrein te mogen hebben, om daarop 23 huisjes tot huisvesting van arme personen te bouwen. De kosten van de bouw zouden gedragen - worden door Juffrouw Cornelia Quack, wedu we van Carel Ny's, gewezen ge weldige van de Staten-Generaal te 's-Gravenhage. Het verzoek werd door Prins Frederik Hen drik toegestaan. Het hofje bestond uit 23 huis jes, in het vierkant gebouwd, in het midden ervan een bleekveld. Ieder huisje bestond uit een be nedenkamer met stook- en slaap plaats en een bovenkamertje. Midden in het bleekveld stonden op een dubbele rij de w.c.'s, twaalf in totaal. aan de herv. diaconie. In 1650 werden de huisjes over gedragen aan de Diaconie der Nederduitse Hervormde gemeen te, met een som van duizend gul den om het vervallene op te bou wen. De diakenen aanvaardden de gift en gaven de huisjes aan be hoeftige bejaarde vrouwen of we duwen, die geen kinderen hadden, voor hun leven, mits ineens een som van 24 gulden werd vol daan. In 1786 is de erve overgegaan aan de directie van de Zeemans en Vissersbeurs. In 1944 werden 7 huisjes ver nield en 17 beschadigd en vond noodherstel plaats. In 1948 wer den de besprekingen begonnen met de Wederopbouwinstanties voor de herbouw. Aangezien de Zeemans en Vissersbeurs niet bij machte was de financiering te dragen en bovendien de wettelyke bepalingen van de wederopbouw dit niet toelieten, is de gemeente ertoe overgegaan. De moeizame weg der financiering is dank zij de heer Glerum en zijn medewer kers met succes bewandeld, waar voor spr. een woord van dank bracht. Ook de gemeente-ambte naren v. d. Sande en Stortebeke hebben veel werk verzet. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het hofje spoedig op prentbriefkaarten zou verschynen om de toeristen erheen te bren gen. Ook het fraaie poortje, dat door een melkkar regelmatig werd beschadigd, is gerestaureerd door de heer van Beveren en hier voor mag subsidie worden ver wacht van Monumentenzorg. De aannemers Berting en Davidse schonken resp. een zonnewijzer in de bleek en een lindeboom erom heen. Hierna richtte de heer Glerum een woord van felicitatie tot de burgemeester. De heer Bikker sprak een woord van erkentelijk- heid namens V.V.V. en de heer Stortebeke sprak zijn waardering uit voor de prettige wyze, waar op de aannemers het werk hebben uitgevoerd. Gezameniyk bracht men daar na een bezoek aan het hofje, dat reeds wordt bewoond. Alle bewo ners hadden zich bereid verklaard de genodigden een kijkje te laten nemen, waarvan dankbaar ge bruik werd gemaakt. Er werd besloten, dat alle ge- boorteacten der belanghebbenden aan het bestuur moeten worden overgelegd. Men schat, dat de huidige waarde van de erfenis 160 mil lioen gulden bedraagt. Voorts ligt het in de bedoeling, dat het bestuur een maandelijks periodiek zal uitgeven „De gids der Thiery's" genaamd. Dit or gaan zal de leden der vereniging van de gang van zaken op de hoogte houden. Zanguitvoering „Jubilate Deo" te Goes. Het zijn vaak de kleinere zang koren, waarin met de meeste ani mo en liefde gezongen wordt. En dat dan goede resultaten behaald kunnen worden, bleek Zaterdag avond in de Geref. Kerk te Goes, waar de Chr. Zangver. „Jubilate Deo", o.l.v. mej. C. Hillebrand, een eenvoudig Kerstoratorium van J. J. v. d. Put uitvoerde. De koorzang was uitstekend. Zoals met welhaast ieder koor, waren ook hier de mannenpartijen te zwak. De bassen verminderden dit tekort door hun gave homo gene zang, doch tenoren waren er zo weinig, dat hun party nage noeg niet uitkwam. De solo's wa ren over 't algemeen zeer goed en bijzondere vermelding verdient de bariton. Voordat dit Kerstoratorium uitgevoerd werd, zong het kinder koor de Kerstcantate „Om het Kindeke". Kinderzang hoort men te weinig, terwijl het mits goed geleid toch zo prachtig kan zijn. Dat werd hier bewezen. Tot de kleinste toe zongen de kinde ren vol overgave en met een bui tengewone gaafheid en helder heid. De uitspraak was keurig en speciaal de solo-partijtjes waren zeer bekoorlijk. De zesmogendhedenconferentie over het plan-Sehuman is Zondag tot Januari verdaagd. Een lijn- vliegtuig met 28 Venezolaanse studenten aan boord, is boven de bergen nabij Valera, in Zuid- West-Venezuela neergestort. Er zijn maar enkele overlevenden. By een schietpartij in de straten van Bologna, gevolg van een dra matische achtervolging van twee gangsters, die daags te voren te Rome een bank hadden overval len, werden vyf personen gedood en talrijke gewond. De spoor wegstaking in de V.S. is geëin digd. Zweden heeft geen Mar shallhulp meer nodig. De enige directe Marshallhulp was een le ning van 20.4 millioen dollar in het financiële jaar 1948-1949. Churchill gaat de Kerstdagen doorbrengen in de Noord-Afri kaanse stad Marrakesj. Na een week van betrekkelijke rust heeft zich Zondag een nieuwe hevige uitbarsting van de Etna voorge daan. Minister Götzen zal op 19 Januari a.s. voor een kort bezoek naar Suriname en de Nederlandse Antillen vertrekken. De Griek se paketboot „Cyrenia", die door de Nederlandse regering is ge huurd, is Zaterdag te Marseille aangekomen met marine-perso neel en gezinsleden, in totaal 691 personen, repatriërend uit Indo nesië, aan boord. tisch geen vertraging of andere hinder. Uiteraard heeft dit ka naal de bijzondere aandacht in verband met de zeer grote rol, die het voor de internationale en nationale scheepvaart speelt. Het is te betreuren, dat door de correspondentie „Uit Hans- weert" in „Schuttevaer" van 29 Juli 1.1. de onjuiste indruk is gewekt, alsof de sluizen van het kanaal niet bevredigend func- tionneren en niet voldoende worden bediend. By de verbetering van de ge meentelijke vissershaven te Vlis singen zijn uitsluitend plaatse lijke belangen betrokken, waar voor geen financiële steun van Rijkswege in het uitzicht kan worden gesteld. Omtrent verbe tering van de haven van Yerse- ke is overleg gaande tussen de Departementen van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van Financiën en van Verkeer en Waterstaat. de mij. „zeeland". Nog steeds moet gelden, dat eerst tot vervanging van Hoek van Holland door Vlissin gen als afvaarthaven van de da gelijkse dienst van de stoom- vaartmaatschapDij „Zeeland" op Engeland kan "worden overge gaan, indien zulks economisch verantwoord is te achten, het geen in de huidige omstandig heden niet het geval is. De resultaten van de touris- tendienst gedurende de afgelo pen zomer tussen Vlissingen en Folkestone waren wederom te leurstellend en leverden een verlies voor de maatschappij op. Tenslotte deelde de minister op desbetreffende vragen mede, dat de weg NieuwlandVlissin gen voor de naaste toekomst niet op het programma staat, daar andere voorzieningen in het Ryks- wegennet urgenter moeten wor den geacht. „Zebra" hield wedstrijden te Goes Zaterdag hield de Zeeuws- Brabantse Turnkring (Zebra), voor de aangesloten verenigingen turnwedstryden in het Schutters hof te Goes. Hoewel verschillen de verenigingen door de weers omstandigheden later kwamen dan geraamd was, slaagden de wedstrijden ten volle. Het pro gramma verliep goed en alles kon vlot worden afgewerkt. By de prijsuitreiking kon de voorzitter van de kring, de heer F. G. Lem mers, dan ook een verdiend woord van dank richten tot turners, ju ryleden en telcommissie en in het bijzonder tot de hoofdleider, de heer K. Kooy, aan wier arbeid dit succes was te danken. Verder wekte hij de aanwezigen op door te zetten, opdat de turn kring nog tot verdere ontplooi ing kan komen. De uitslagen van de wedstrijden luiden: Afdeling A Dames (proe ven af te leggen in 1ste, 2de en 3de graad). Olympia, Tholen 380.50 p.; Volharding I, Goes 379 p.; V.Z.O.S. I, Yerseke 389.75 p.; V.Z.O.S. II 361.50 p.; Mediobur- gum, Middelburg 360.75 p.; alien lste prijs. Volharding II, Goes 356.75 p.; Wilhelmina I, Middel burg 355.75 p.; id. II 338 p.; Achilles, Middelburg 354 p.; Prins Hendrik I, Breda 346 p.; id. II 344.25 p.; alien 2de prys. Afdeling B (alleen 2de en 3de graad). W.I.K., Wemeldinge 361.50 p.; Sparta I, Bergen op Zoom 371.50 p.; beide lste prys. Domburg 351 p.; Astrow I, Sou- burg 346.25 p.; Olympia II, Ka- pelle 342.50 p.; Medioburgum, Middelburg 338.25 p.; Olympia II, Tholen 354.25 p.; allen 2de pry's. Sparta, Krabbendyke 325 p.; At las, Heinkenszand 314 p.; Astrow II, Souburg 319.50 p.; U.D.I., Wol- faartsdyk 335.25 p.; Olympia I, Kapelle 313.25 p.; allen 3de prys. Afdeling C Heren (lste, 2de en derde graad). Prins Hendrik, Breda 379 p., lste prys. V.Z.O.S., Yerseke 345 p.; Volharding, Goes 352.25 p.; beide 2de prijs. Astrow, Souburg 321.50, 3de prys. Afd. D Heren (2de en 3de graad). Achilles, Middelburg 339.50 p.; Sparta, Bergen op Zoem 347.25 p.; beide 2de prys. Atlas, Heinkenszand 308 p.; Olympia, Kapelle 301.75, geen prys. Het maximaal te behalen aan tal punten was 480. bazar ambachtsschool te goes. De in de Ambachtsschool ge houden bazar werkte Zaterdag avond als een magneet. Velen, vooral jongeren, kwamen een kijkje nemen. Daar bleef het niet bij; zy konden ook geen weer stand bieden aan de talrijke at tracties. Heel wat geldstukken wisselden daardoor van eigenaar. Daarvan zullen dan de feestelijk heden t.g.v. het 75-jarig bestaan worden gefinancierd. De prach tige illuminatie van het gebouw zorgde van buiten reeds voor een feestelijke aanblik. de bilt zegt Wisselend bewolkt. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met hier en daar, vooral in de kust provincies, een enkele bui. Aan vankelijk matige tot vrij krach tige wind tussen Zuid en Oost, later meest matige wind uit uit eenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1