Itomado BESTENDIGDE ONZEKERHEID. 'h Verpakking Vol Verse Kleurenfotografie vraagt helder weer. De galeislaaf Vlissingens financiële positie niet gunstig* Zonder verhoogde bijzondere uitkering kan de gemeente noodlijdend worden. met Kerstmis1 practische cadeaux van asssss* practische cadeaux van RfïlEH^€ Suikerbietenproductie kan op gevoerd worden. f/JERMOGENE Zaterdag 16 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 In het rapport uitgebracht over het vooronderzoek van de be groting 1951 door de gemeenteraad van Vlissingen hebben de raadsleden algemeen hun waardering geuit voor het gevoerde be leid en de door B. en W. aan de dag gelegde activiteit. Vrywel alle leden spraken echter hun teleurstelling uit over het sombere beeld, dat de begroting biedt. Afhankelijkheid van het Rijk neemt toe. Meerdere leden betreurden het, dat de gemeente vrijwel machte loos staat ten aanzien van de mid delen om het budgetair evenwicht te herstellen en merkten op, dat de afhankelijkheid van het Rijk zelfs toeneemt, waardoor de zelf standigheid en zelfwerkzaamheid der gemeente in het gedrang blijft komen. Deze leden zijn, evenals B. en W„ van oordeel, dat de voorwaarden voor een hogere bij zondere uitkering uit het gemeen tefonds aanwezig zijn en een der gelijke aanvraag gewettigd is. Ook zijn zij van oordeel, dat over al waar mogelijk, moet worden bezuinigd. Gestreefd zal moeten worden naar een zo economisch mogelijke inrichting en gebruik van de gemeentelijke diensten en hulpmiddelen. In overweging werd gegeven eventuele zuinig heidsmaatregelen te bevorderen door het instellen van dienstcom missies. Andere leden waren ech ter niet zo overtuigd van de aan wezigheid van de voorwaarden voor het aanvragen van een ho gere bijzondere uitkering en zijn voor het verkrijgen daarvan niet bepaald optimistisch, daar de vraag rijst waar het Rijk het geld vandaan zal moeten halen. Een der leden uitte de vrees, dat het tekort ook niet beperkt zal kunnen blijven tot f 127.000. ANTWOORD VAN B. EN W. In hun antwoord aan de leden, merkten B. en W. op, dat de gro tere zelfstandigheid van de ge meente vooralsnog een vrome wens zal moeten blijven. Prac- tisch is het zo dat over de jaren 1948, 1949 en 1950 nog na-uitke ringen van 5 procent zijn te ver wachten, -en dat van deze jaren ruim 278 millioen zal worden ge reserveerd door het Rijk. In de begroting van het fonds voor 1951 wordt geen reservering voorzien. Deze zal dus slechts plaats vin den, indien de uitkomsten van dat jaar zodanig zijn dat bij een eventuele na-uitkering van 5 pro cent nog middelen beschikbaar blijven. In de begroting voor 1951 kan hierop echter thans niet wor den gerekend. Volledigheidshalve vermeldden B. en W. nog, dat over 1947 nog een slot-uitkering van rond f 6.40 per inwoner tege moet gezien kan worden, zij het ook dat aan deze uitkering door de regering beperkende voorwaar den zuilen worden verbonden. B. en W. zjjn van mening, dat de gemeente toch gegronde motie ven voor een verkoping kan aan voeren. Wordt deze niet toege staan dan zou de gemeente nood lijdend worden. Bezuinigen Op bezuinigingen bij de verschil lende diensten zullen B. en W. aandringen, speciaal t.a.v. de tele foon. Ook zullen zij nagaan of dienstcommissies nuttig kunnen werken. Voor gemeentewerken, plantsoenendienst en gemeenterei niging is reeds een commissie, doch het nuttig effect hiervan lijkt niet groot te zijn en werkt dan ook niet animerend. Het col lege is niet hoopvol gestemd over het beperkt blijven van het tekort tot f 127.000 gezien de stijgende materiaalprijzen. Bij de artikelsgewijze-beant- woording delen B. en W. mede wel bereid te zijn over te gaan tot invoering van het „reisbesluit", al verwachten zij hier geen bezui niging van. Zij achten het niet mogelijk de gemeentelijke auto af te schaffen. Getracht zal worden de Rijks bijdrage voor de politiekosten ho ger gesteld te krijgen, omdat de gemeente geen maatregelen tot bezuiniging kan nemen. Voor de reservepolitie zijn reeds 9 man benoemd. Op de vraag van enkele leden om de sterk gestegen vergoeding voor exploitatie van de barak voor besmettelijke ziekten (f600) te herziep, delen B. en W. mede, dat deze zaak in onderzoek is. Wat het schoolzwemmen betreft, B. en W. zien geen mogelijkheid dit weer in te voeren vóórdat de nieuwe zweminrichting, waarvoor de plannen in behandeling zijn gereed is. Het verstrekken van subsidie aan „Goed Wonen" om het bezoek aan het badhuis door kinderen goedkoper te maken en daardoor te stimuleren, wordt on der het oog gezien. B. en W. blij ven van mening, dat twee zieken auto's voor Vlissingen verant woord zijn. Die van het Rode Kruis heeft een batig saldo opge leverd, terwijl voor de andere sa menwerking gezocht kan worden met Bethesda. Nog grote woningnood. De herbouw van het Eiland is een zaak waarbij de gemeente is gebonden door anderen, in 't bij zonder de Rijkswaterstaat. T.a.v. de woningbouw wijzen B. en W. er op, dat de woningnood in Vlissingen rog ontstellend groot is en dagelijks groter wordt, ter wijl gegronde vrees bestaat, dat het bouwvolume voor 1951 ten enenmale onvoldoende zal zijn. (Ingez. mededeling, advert.) KAARSENHOUDERS Verend en daardoor ge schikt voor dunne, zowel als voor dikke kaarsen,, "Per set van 5 stuks 0.60 Aan de bouw van midden standswoningen zal aandacht be steed worden, omdat hieraan zo mogelijk nog dringender behoefte bestaat dan aan arbeiderswonin gen. Voorbereidende besprekin gen hebben reeds plaats gevon den. De mening van een der leden, dat aan de nieuwgebouwde wo ningwetwoningen vele gebreken zouden kleven, kunnen B. en W. niet onderschrijven. De kosten van de woningdienst werden door enige leden te hoog geacht, maar hierop kan door de vele werk zaamheden niet bezuinigd worden. Indien de financiën zulks toe laten zal binnen niet al te lange tijd met de bouw van een brug over de Pres. Rooseveltlaan be gonnen worden. De opdracht voor het maken en plaatsen van het klokkenspel is dezer dagen verstrekt en B. en W. zullen binnenkort met een voorstel komen voor de benoe ming van een beiaardier. B. en W. zien geen aanleiding de ver goeding van administratiekosten voor het Bijzonder L. O. hoger vast te stellen dan f0.75. T.a.v. een vraag omtrent verruiming van onderhoudsnormen voor de genen die door Maatschappelijke Zorg worden ondersteund, kan worden medegedeeld, dat bereids een nieuw schema is ontworpen. Bjj Hattingen (Ruhrgebied) zijn drie mijnwerkers in een mijn ingesloten. Zij geven tekenen van leven en men poogt hen te be vrijden. (Ingez. mededeling, advert.) Bij guur weer en huishoudelijk werk voor Uw handen Sportnieuws De Vlissingse R.H.B.S. schaakt. Voor het schaakspel bestaat bij de Vlissingse H.B.S.-ers veel be langstelling. De schaakclub van de R.H.B.S. heeft reeds meer dan 40 leden, waaronder verschillen de leraren. Deze week waren zij met 18 leden te gast bij de Vlissingse Schaakclub. Elf van hen speelden tegen een combinatie van het 2e en 3e tiental van deze club. De heer L. de Bue won zijn partij, terwijl Piet de Visser, Bram van Schijndel en Henk Frenks remise speelden. Zeven partijen gingen voor de H.B.S.-ers verloren. G. Ruyg van de Vlissingse Schaakclub speelde simultaan te gen zeven H.B.S.-ers. Guus Schoute en Kees Cemestra haal den remise. In de Kerstvacantie wordt door de H.B:S. een grote simultaan seance georganiseerd, waaraan zeer waarschijnlijk ook door leer lingen van andere scholen kan worden deelgenomen. Daar er aan ongeveer 50 borden zal worden gespeeld, zullen er twee simul- taanspelers komen. Het zijn de bekende Middelburgse hoofdklas ser P. D. de Zeeuw en de Vlis- singer G. Ruyg. De Benelux-Ronde. Het ere-comité van de door de motor- en autoclub Seheldegou- wen te organiseren Benelux-Ron de is uitgebreid met de volgende personen Jhr Mr F. Beelaerts van Blok land, voorzitter van het Neder lands Benelux-Comité; Julius Hoste, voorzitter van het Belgi sche Benelux Comité; Kolonel F. C. Pahud de Mortanges, voorzit ter van het Nederlands Olym pisch Comité; R. W. Seeldrayers, voorzitter van het Belgisch Olym pisch Comité; V. Boin, voorzitter van de internationale Vereniging van Sportredacteuren. SCHAKEN. Goes IVlissingen I 5'/j4'/2. Voor de competitie van de eer ste klasse van de Zeeuwse Schaakbond werd gespeeld de wedstrijd Goes IVlissingen I. De uitslag was 5%4% in het voordeel van Goes. De individuele uitslagen luiden: A. J. C. NordlohneG. Ruyg 10; A. C. ReusenP. Vijn 1—0; K. BeekeA. Willemse Ir H. OliemansJ. Jansen L. PieterseIr G. de Regt 01; Dr A. LooyenC. J. Mommaas J. F. W. de Bruin—P. Langendijk 10; J. van Zweeden F. Bialek 0—1; J. C. Franse W. Meyers 10; H. VerheekA. Mast 01. De vraag of het in de naaste toekomst vre de of oorlog zal zijn in het Verre Oosten en wie weet in de gehele wereld werd ook deze week niet opgehelderd, al bleef India in samen werking met een twaalftal andere Aziatische landen zonder aflaten pogingen doen om on derhandelingen tot stand te brengen. De ge ruchten, dat communistisch China hiertoe op verschillende voorwaarden bereid zou zijn vonden nog steeds geen officiële bevestiging, evenmin als zijn vermeend voornemen om zijn legers halt te doen houden aan de 38e breedtegraad. Het Sowjet-blok bracht zelfs in de algemene vergadering der Verenigde Naties zijn stem uit tegen een resolutie van die strekking, die door de bovengenoemde dertien Aziatische staten was ingediend. Wanneer deze houding van zijn bondgenoten als een aanwijzing moet worden beschouwd voor het door rood-China zelf op het strijdtoneel te voeren beleid, dan is dit geen gunstig teken. Intussen heerste aan de fronten zelf de af gelopen dagen rust, nadat de in het Noord- Oosten van Korea ingesloten troepen der Ver enigde Naties er in geslaagd waren naar de kust door te breken. Hun inscheping is thans in volle gang. Evenmin als de houding van communistisch China werd die der' Westelijke mogendheden ten aanzien van het conflict in het Verre Oosten geheel duidelijk. Hier was het echter niet zo zeer geheimzinnigheid, als wel tegen strijdigheid op sommige punten der door Gr.- Brittannië en de Verenigde Staten ingenomen houding, die veroorzaakten, dat de onzeker heid omtrent hun voornemens niet geheel werd opgeheven. In het eindcommuniqué over de besprekingen tussen Truman en Attlee werd namelijk openlijk toegegeven, dat beide staatslieden van mening waren blijven ver schillen over de vraag, of communistisch Chi na al of niet tot het lidmaatschap der Ver enigde Naties behoorde te worden toegelaten. Attlee bleef vóór en Truman tegen, al bleek enkele dagen later uit een verklaring van Acheson opnieuw, dat de Verenigde Staten niet van hun vetorecht gebruik zullen maken om zulk een toelating te verhinderen. De ver klaring der beide staatslieden ten aanzien van Formosa, op welk eiland de Chinese com munisten nog heel wat meer belust zijn dan op Korea, kon niet op overmatige duidelijk heid bogen, zodat het niet onwaarschijnlijk is, dat ook over dit punt geen eenstemmigheid werd bereikt. Geen afspraak schijnt voorts te zijn ge maakt over de te volgen gedragslijn, wanneer de Chinese troepen er in mochten slagen die der Verenigde Naties geheel uit Korea te ver drijven. Slechts werd verklaard, dat men zich niet vrijwillig uit dat land terug zou trekken. Een eensgezinde Aziatische politiek kan men dit resultaat moeilijk noemen. Ook Tru man's verzekering, dat hij Attlee „op de hoog te zou houden" van een eventueel gebruik van de atoombom maakt de indruk, dat de Ver enigde Staten zich een ruime vrijheid van handelen ten aanzien van hun bondgenoten wensen voor te behouden. Zelfs het hoofdthema van de politieke doel stelling waarover de beide staatslieden het wel eens werden Geen appeasement (niet sussen), wel onderhandelen, laat nog ruimte te over voor zeer uiteenlopende lijnen van be leid. Elk onderhandelen veronderstelt immers, dat men bereid is enkele concessies te doen. En hoe gauw zal de een zulke concessies als toegeeflijkheid veroordelen, terwijl de ander ze volkomen verantwoord acht voor het grote doel: een oorlog in het Verre Oosten te voor komen, zolang Europa zelf nog onvoldoende beschermd is. Gelukkig bleken Truman en Attlee het over dit punt: dat de militaire kwetsbaarheid van West-Europa de zwakke steê is in de positie der Westelijke mogendheden, volkomen eens. De hernieuwde betuiging van het voornemen de militaire kracht van de landen van het Atlantisch Pact zo snel mogelijk op te voeren mag dan ook wel het belangrijkste resultaat' van de Washingtonse conferentie heten. Aan het verhelpen van deze gevaarlijke zwakte werd ook te Londen deze week met kracht gewerkt. Zowel de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken, als de mi litaire commissie van het Atlantisch Pact kwamen tot een volledige overeenstemming over de inschakeling van Duitse „gevechts eenheden" in de Atlantische defensie, die nu nog door de volgende week te Brussel bijeen komende ministers van Buitenlandse Ziken der Grote Drie zal moeten worden bekrach tigd. Niet, dat men er dan is. Ook West-Duits- land zelf zal zijn toestemming nog moeten verlenen en het ziet er niet naar uit, dat het dit zal doen op de huidige voorwaarden: geen Duitsers in de Atlantische generale staf, geen Duitse deelneming in de opstelling der cam pagneplannen, geen zeggenschap der West- Duitse regering over de Duitse troepen. Nu men zich toch eenmaal genoodzaakt ziet de Duitsers in de Atlantische defensie te be trekken, ware het zeker verstandiger dit maar meteen op voet van gelijkheid te doen, hoe pijnlijk dit ook is. Uiteindelijk moet men toch toegeven en intussen verstrijkt de tijd. De Fransen schijnen echter niet tot meerdere concessies bereid te zijn, voordat eerst de voorgenomen conferentie der Grote Vier, de drie Westelijke democratieën en Sowjet-Rus- land, over het Duitse probleem is gehouden. Alsof daarvan enig resultaat te verwachten zou zijn. Een half verheugend, half tot bezinning manend bericht vormde' tegen het einde der week de aankondiging, dat de Marshall-hulp aan Groot-Brittannië zal worden opgeschort. Verheugend, omdat Engeland zijn ergste economische zorgen te boven schijnt. Tot be zinning manend, omdat de oorlogsvoorberei dingen in de Verenigde Staten, die tot beper king van andere uitgaven nopen, mede tot dit besluit hebben geleid. Ook in dit bericht weerspiegelt zich dus de voortdurende span- ning in de wereld, waaruit alleen God zelf haar zal kunnen verlossen. Rob Geraerds vertolkte de Camera Obscura voor scholieren. Honderden leerlingen aan de Middelbare en U.L.O.-scholen hebben Donderdag in het Schut tershof te Middelburg en Vrijdag in het Concertgebouw te Vlissin gen, het spel gevolgd van Rob Geraerds, die onder auspiciën van de Z.V.U. een „eenmans-voorstel- iing" gaf van enkele gedêelten uit de Camera Obscura van Hilde- brand. Geraerds beeldde het ver haal uit van „Een onaangenaam mens in den Haarlemmerhout", van de familie Stastok en van de familie Kegge. Slechts met be hulp van een tafel en twee stoe len wist Geraerds de door Hilde- brand beschreven figuren te doen leven en wei zo, dat de intens in het spel opgaande jongelui het diakenhuismannetje, de brave Pieter Stastok, neef Kegge en de schone Henriette a.h.w. op het to neel zagen verschijnen. Geraerds verzorgde alle figuren uitstekend en de wijze waarop hij de Camera (nog) meer bekendheid gaf ver dient alle lof. Dat de leerlingen het daarmee eens waren, bleek wel uit hun meeleven en bewon dering, geuit in het herhaalde ap plaus. In Californië heeft men alle burgers aangeraden tot het bou wen van schuilkelders tegen luchtgevaar van een bepaald type, dat 100 dollar kost. (In£"<ïz mededeling advert Vergelingsziekte betekent een ernstig gevaar. Een dezer dagen werd in hotel „De Vuyst" te Oostburg een druk bezochte algemene vergadering van de kring West-Zeeuwsch Vlaan deren der Z. L. M. gehouden. Op deze bijeenkomst heeft de heer Rietberg, directeur van het Instituut voor Rationele Suikerproduc ten te Bergen op Zoom een lezing gehouden over bietenproductie en -verwerking. Het openingswoord van de voorzitter, de heer M. de Bruyne, getuigde van weinig optimisme voor de landbouw. In zijn lezing, beantwoordde de heer Rietberg de vraag, of het mogelijk is deze productie nog op te voeren, bevestigend. De gemid delde bietenproductie in ons land is 39 ton per ha. Zeeuwsch-Vlaan- deren kan een betere productie hebben door zijn goede bodem en klimaat. Desondanks staat het nog niet aan de top wat toch mo gelijk moet worden geacht, want er kan nog veel verbeterd wor den. Men probeert nu de produc tie op te voeren door bieten van een groter type te telen. Na 5 jaar zou men bieten kunnen telen die 50 pet. meer wegen dan de huidige. Het suikergehalte zou daardoor niet evenredig toenemen. De bestrijding der bieten-ziekten is nog steeds een object van ern stige studie en de juiste bestrij dingsmiddelen zijn nog niet gevon den. Spr. besprak daarna de zaai tijd, de geschiktheid van de bodem en de bietenrassen. Het mecha nisch oogsten noemde hij nog geen onverdeeld succes en zeer zeker niet in Nederland. In Engeland wordt 18 pet. der bieten op deze wijze geoogst. Voor ons land met zijn zware kleigronden is de bie- tenlichter nog een hele puzzle. Met kopapparaten valt bij ons nog wel goed werk te verrichten, wanneer de boer zijn bietenloof als kuilvoer wil bezigen. Het rooi- vraagstuk is daarmee echter nog niét opgelost. In zijn conclusie zei Ir Rietberg, dat Nederland bie ten moet telen niet alleen voor de volkshuishouding doch ook voor de wisselbouw, en dat de koolhydraten en bijproducten ais schuimaarde een der beste mest- soorten is. Discussie. De rijkslandbouwconsulent Ir. Bouwman uit Axel, wees in de hierna volgende discussie op het grote verschil in bietenopbrengst, die soms 20.000 kg. en soms 70.000 kg. per ha. bedraagt. Als oorzaak noemde spr. o.a. het bietenaaltje. De rentabiliteit vraagt 30.000 kg. per ha. De grond wordt evenwel ook niet altijd behandeld zoals 't moet. Het verschil in suikerge halte ligt niet aan de fabrieken. De bieten liggen nu nogal lang op vervoer te wachten. De biet groeit tot November door en gebruikt voor zijn levensfuncties suiker. Wanneer men met kopapparaten werkt moet men de biet" niet ont- kopt in de grond laten staan. De heer Becu wees op het standpunt van de Stichting voor de Landbouw om veevoederkuilen op te ruimen voor 1 April, als be strijdingsmiddel tegen vergelings ziekte bij bieten. Ir Rietberg ant woordde dat de bladluis en vooral de perzikbladluis, gevaarlijk is. De vergelingsziekte breidt zich meer en meer uit. Engeland ver loor hierdoor vorig jaar 15 pet. van zijn suikerproductie. Frank rijk, Italië, België en Zwitserland hebben deze ziekte nu ook gecon stateerd. Bij ons is het verlies 15 a 20 pet. en er komen ook nieuwe vormen van deze ziekte. In Ne derland zijn er 2 hoofdbronnen van de vergelingsziekte, de zaai en de voederbieten. In Zeeland is de teelt van zaadbieten verboden. In de kuil, waar voederbieten lig gen, overwinteren ook de luizen en die hebben de ziekte bij zich. Men heeft ontdekt dat de luizen zich in de voederbietenkuil ver menigvuldigen. Zij gaan in het voorjaar weer uitvliegen en be smetten zo de jonge bietenplan- ten. Er is maar één middel tegen; te zorgen dat de voederbietenkuil tegen 1 April is opgeruimd. Dat moet zo grondig mogelijk gebeu ren. Het aantal luizen is fantas tisch groot, aldus Ir. Rietberg. Een draineerbuisje op een vee- voederkuil bevatte 200.000 luizen. Geen wonder dus dat er verge lingsziekte is. Men streeft naar een internationale regeling, doch zover is het nog niet. Na deze in teressante discussie sloot de voor komst. (Ingez. mededeling, advert.) SPIERPIJN, SPIT.,. 't Loert overal. De welda dige warmte van de pijn stillende Thermogène ver drijft de snerpende pün. „Nora" werd „Nera". In intieme kring, uitsluitend bij gewoond door een aantal hogere functionarissen van het bedrijf, heeft de directeur-generaal ir L. Neher van de P.T.T. Donderdag het radio ontvangststation „Nera" in de Horstermeerpolder officieel in gebruik gesteld. Noordwijk- radio werd daarmede vervangen door Nederhorst den Berg-radio, een feit, dat in de wereld der te legrafie niet onopgemerkt voorbij is gegaan, gezien de gelukstele grammen, die uit alle delen der wereld binnenstroomden. Inmid dels was n.l. aan de buitenlandss stations verzocht hun antennes op het nieuwe ontvangststation te richten. FEUILLETON. Vrq naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 37) Zij gingen in Westelijke rich ting door het zomerse land, deels heerlijk geurende fruittm- nen en deels wijngaarden, een weelde van purpertinten langs glooiend oeverland. Een vrolijke morgengroet werd gewisseld met de bezige wijnbouwers, vriendelijk handwuiven met de hier en daar spelende kinderen. Vind je het niet heerlijk, lo? Virginius, ik geniet. Ik heb altijd gehouden van zulke wan delingen dwars door het na tuurschoon. Jij geniet er toch ook van? Ten volle. Maar die weer spannige haarlok ontbreekt. O, die! Maar kijk eens naar die schitterende rode vogel daar! Als een scharlaken vlek in het groen pronkte daar het dier. dat in pure levenslust z'n tril lers uitzond. Verrukt over zo veel kleurenweelde als hier het oog boeide, riep Io. Zeg, Virginius, wat is liet gras hier zacht. Wat zal dat heerlijk voelen, als je er met de blote voeten over loopt. Laten we over die weide lopen en onze schoenen uittrekken. Zo geschiedde. Zij trokken hun schoenen uit, hingen die over hun schouders en waad den door een tapijt van boter bloemen, fel geel glanzend on der het stralende zonnelicht. Hand in hand liepen zij vrolijk over het weideveld en kwamen in een dorp, waar Io voorstelde wat te gaan eten. Maar er was geen herberg in dat dorp en dus namen ze weer de hoofd weg. Voor de deur van de eerste boerderij stond een schuw meisje. Het stemde alles zo rus tig en leek zo idyllisch. Maar zij wisten ook, dat er maar zo weinig nodig is, om een ge- luksdroom te breken en dat het gevaarlijk is, het hoofd te hoog in de wolken te heffen Virginius sprak het meisje vriendelijk toe en gaf haar de vredesgroet in het Aramees, zo als hij het van Lukas had ge hoord. Het kind lachte en zei iets, dat hij niet verstond. Op dat ogenblik kwam een welge dane vrouw uit de deur, die Vir ginius terstond toesprak en vroeg, of ze wat voor hen tc eten had. Ze nodigde hen bin nen: Zeker kunt u hier eten, weest welkom en de vrede Gods zij met u! Op een lange bank, tegen de muur geplaatst, namen zij aan een eikenhouten tafel plaats, waar de vrouw hun gebraad van korhoenders, in olie gedrenkte groenten, vruchten en noten voorzette, besproeid met zoete wijn. De verre wandeltocht had hen hongerig gemaakt en met een glimlach van voldoening zag de vrouw, hoe gretig zij toe tastten. Toen zij gegeten hadden, ver baasde Virginius Io en hun gastvrouw door te zeggen; Ik heb nooit zo'n gastvrije ontvangst genoten sinds ik mijn land heb verlaten. Behoort u tot de Christenen? Waaraan heb ik de eer te danken, dat u mij daartoe re kent? vroeg de vrouw belang stellend. Virginius, die altijd met een aangeboren schuchterheid te kampen had, lichtte haar in; Ik ben Catar Virginius, eenvoudig glasmaker, glasbla zer eigenlijk. In de loop van mijn leven ben ik o.a. in kennis ge komen met dokter Lucas, die op de meest vriendelijke en gedul dige manier mij heeft voorge licht over het geloof en de le vensbeginselen van zijn sects. Verscheidene keren heb ik hem geholpen bij het te boek stellen van de talrijke notities, hem ter hand gesteld door een zekere Marcus, die naar het schijnt, nauwkeurig alles verzamelt wit hij zich herinnert van wat ge zegd en gedaan is door de Mes sias. Marcus kent twee talen en verricht ook schrijfwerk voor Simon Petrus, een van de twaalf apostelen, die Aramees spreekt. Ik heb de Christenen leren waarderen; zij zijn vriendelijk, vredelievend en gastvrij, een zeldzaam trio in Caesar's Rijk. Nu zult u begrijpen, waarom bij mij het vermoeden opkwam, dat u een volgelinge van Chris tus zoudt kunnen zijn. Zijn aantrekkelijke eenvoud en ongeveinsde openheid her innerden haar aan tal van een voudige Joden buiten Antiochië, die zij en haar man kenden. En waren deze twee niet een aar dig paar? Misschien wel pas ge trouwd? Schuchter eerst, doch daarna met toenemende geestdrift, ver telde Dina zo heette zij de vriendelijke vreemdelingen op eenvoudige wijze iets over de leer en de moraal van haar secte en bovenal over de Mes- sias. (Wordt vervolgd.) De kleurcomponenten. Zoals wy vorige week reeds bespraken, bc staat een kleurenfilm uit drie emulsielagen met een daartussen liggende geelfilterlaag. De emulsielagen /ij a hier, evenals bij de zwart wit film, gemaakt met broomzilver dat straks door het opvallende Ucht belicht moet worden. Ook krijgt het zilver na ontwikkeling even eens een zwarting al naar gelang de Intensi teit van het opvallende licht en tot zover is dus het principe van deze films gelijk. Nu zitten in de drie lagen van de kleuren film echter, naast het zilver, nog enige stof fen verwerkt, n.l. de kleurcomponenten, d.w.z. in elk der drie emulsielagen is naast de zil verkorrels een stof verwerkt die bij de ont wikkeling van de film reageert met een stof in de ontwikkelaar. Deze kleurcomponenten nemen dan een bepaalde kleur aan, waarna het zwart-wit beeld, dat ontstaan is door de ontwikkeling van het zilver, wordt wegge- bleekt ln een volgende oplossing, zodat wij een doorzichtig, gekleurd beeld overhouden. Dit lijkt natuurlijk vrij eenvoudig, doch in werke lijkheid was het lang niet eenvoudig dit pro cédé te verwezenlijken, daar zich hierbij grote moeilijkheden, voordedenwij behoeven alleen maar te bedenken dat de kleurcomponenten in de voor hem bestemde emulsielaag moeten blijven, niet uit mogen vloeien, elkaar niet mogen beïnvloeden, enz., enz. Bovendien moet elke emulsielaag op een duizendste millimeter jg gelijkmatig aangebracht worden, daar wij an ders kleurafwijkingen zouden krijgen. DE KLEURTEMPERATUUR. De kleur die het licht op een bepaald mo ment heeft kan gewaardeerd worden in gra den Keivin; dit wordt de zg. kleurtempera- tuur. Ze heeft vol zonlicht een kleurtemperatuur van 5500-6000 graden Keivin, waarop dan ook de daglichtfilm is ingesteld. Bij deze kleurtemperatuur krijgt men dus de beste kleurweergave, zo dat het aanbeveling verdient te fotograferen wanneer het helder, zonnig weer is. Het zonlicht heeft n.l. een zeer veranderlijke kleur; zo is het licht b.v. des morgens vroeg roder dan midden over dag en ook is de kleur sterk verschil lend hij bewolkt of helder weer. Ons oog ziet het verschil ln kleur van het opvallende licht bijna of in het geheel niet, omdat het zich by de veranderingen aanpast, maar de film kan dat niet. Uit ervaring heeft U zelf vaak kun nen constateren dat het licht gro- P0PÜLA1RE FOTOCURSUS XXXIV. te variaties kan vertonen, b.v. de kleur van een stof zult u liever bij dag- dan bij kunstlicht beoor delen, omdat de kleur dan soms heel anders lijkt. Hieruit volgt dus dat wij de daglicht kleuren films het best bij volle zon kun nen gebruiken, omdat de kleur anders niet overeen zal komen met die van het origineel. Zo zullen wij o.a. bij opnamen als in het vorige artikel „de las sers" gauw moeilijkheden krijgen met de kleur, daar de kleurtempe ratuur hier veel hoger is. Ook bij opnamen als die van deze week gemaakt tegen zonsondergang, is de kleurtemperatuur anders dan overdag; hier is deze lager, zodat wij een overwegend rode gloed op de foto krijgen, hetgeen echler soms een heel aardig eifect kan geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3