Noodtoestand in V. S- afgekondigd M NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gemeentelijke zelfstandigheid. GEEN POLITIEK VAN TOEGEEFLIJKHEID „Wij willen alle eervolle stappen blijven doen om algemene oorlog te vermijden" ZEGT TRUMAN Overschrijding van de 38ste breedtegraad gemeld BIJ OOSTENWIND DOOI VERWACHT Houdt dat ia de gaten 't gaat om onze soldaten. Sneeuw legde het verkeer aan banden Zeeuwse Kamer van Koophandel hie* haar laatste algem. vergadering* SNIPPER leitkosteM. vevwtgcleu, Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hrv.c'dkantoor: Goes, L. Vorststr. W 'fel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2):<5 Giro 274289. Kantoren: ViLssingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754: Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAAKGANG Xo. 1742 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord ZATERDAG 16 DEO. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppcn, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; K. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.43 u., onder 16.29 u. Maan op 13.05 u., onder 1.21 u. Hoogwater Maandag 18 Dec.: Vlissingen: 8.09 u. 1.33 m., 20.56 u. 1.49 m. Terneuzen: 8.38 u. 1.55 m., 21.19 u. 1.70 m. Wemeldinge: 9.40 u. 1.18 m„ 22.18 u. 1.44 m. Zierikzee: 9.17 u. 0.99 m., 22.03 u. 1.25 m. Met de gemeentelijke finan ciën staat het er over het algemeen ver van gunstig voor. Tal van gemeenten o.a. Mid delburg, Vlissingen en Goes, zijn er niet in geslaagd de begroting voor 1951 sluitend te maken. En dat, terwijl verschillende nood zakelijk geachte werken achter wege moeten blijven. In het algemeen is dit niet een gevolg van het door deze ge meenten gevoerde beleid, maar is het vooral te wijten aan het optreden der regering. Ondanks alle betuigingen van het tegendeel, krijgt men steeds meer de indruk, dat de regering weinig oog heeft voor de ge meentelijke autonomie. Het schijnt veeleer haar bedoeling te zijn de gemeenten geheel van het rijk afhankelijk te maken. Een sterk bewijs daarvoor is wel het thans aanhangige wets ontwerp met betrekking tot de verlenging van de Noodregeling Gemeentefinanciën voor 1951. y olgens de bestaande bepalin- gen hebben de gemeenten recht op de opbrengst van de ondernemingsbelasting, die inde plaats gekomen is van de ge meentelijke heffingen op inko men en vermogen. Sinds 1947 zijn echter alleen maar voor schotten verleend. Een afrekening heeft nog steeds niet plaats ge had. Het gevolg is, dat de ge meenten nog een vordering heb ben van 102 millioen gulden. Werd dit bedrag uitgekeerd, dan zou het er met de gemeen telijke financiën heel wat gun stiger voorstaan. In plaats van dit bedrag uit te keren, heeft de regering ech ter besloten het te reserveren en te gebruiken om aan de ge meenten eenzelfde maandvoor- schot te geven als in 1950. Zo worden de gemeenten met hun eigen geld betaald. Daarnaast ligt het in de bedoeling de ge meenten die belangrijke tekor ten hebben enigszins tegemoet te komen. Het gevolg is, dat de gemeen tebesturen met de hoed in de hand bij de regering moeten komen om een bijdrage voor hulp in nood. Maar ook, dat de gemeenten die gewoon zijn een voorzichtig beleid te voeren de kans lopen er naast te grijpen, terwijl anderen die er min of meer op los leven ervan profi teren. Het is weer dezelfde politiek, die over heel de linie wordt ge volgd. Degenen die roosje laten zorgen worden geholpen en zij die trachten voor zichzelf te zorgen worden de dupe. Wij kunnen er wel op reke nen, dat nu voor de ge meenten de lange jacht op de extra bijdragen wordt geopend. Een ieder moet trachten er bij te zijn. Een gemeentebestuur dat de belangen van de ge meentenaren niet uit het oog wil verliezen moet nu zorgen voor een tekort op de begroting. Terwille van het haar rechtens toekomende aandeel. Het is duidelijk, dat een der gelijke politiek funeste gevolgen moet hebben. Moreel en finan cieel. Terwijl bovendien de ge meentelijke zelfstandigheid op deze wijze geheel teloor gaat. Dat we krijgen een staatsvoog- dij, die in strijd is met alle re gelen van een gezonde democra tie en die uiteindelijk moet lei den naar de dictatuur. Wij spreken de hoop uit, dat alle partijen in het parlement hiertegen in verzet zullen ko men; dat zij als één man zullen weigeren de regering in haar heilloos voornemen te steunen. Wat wij in het belang der ge meenten nodig hebben en het gemeentebelang valt hier samen met het landsbelang is het herstel zoveel mogelijk van de gemeentelijke zelfstan digheid, door aan de gemeenten een eigen belastinggebied te hergeven en op die wijze het zelfdoen en 4e eigen verant woordelijkheid te bevorderen. G. Z. Ex-K.N.I.L. militairen werden geprest naar bezet gebied te gaan. De delegatie van Ambonnese militairen heeft een telegram aan de Nederlandse minister-president en de minister van Oorlog gezon den, waarin wordt gezegd, dat van vrijwillige afvoer naar door de APRI bezet gebied in de Zuid- Molukken ten enenmale geen sprake is. De bereidheid tot af voer is van Ambonnese militairen afgeperst door bedreiging met de wet op de krijgstucht. In Amerika zal vandaag de nationale noodtoestand worden afge kondigd. In een radiorede, die Truman tot het Amerikaanse volk heelt gericht heeft de president verklaard, dat do V.S. In groot ge vaar verkeren; een gevaar dat geschapen is door de heersers van de Sowjet-Unle. De Amerikaanse regering zal onmiddellijk beginnen met het Instellen van prijscontrole, het stabiliseren van de lonen en verhoging der belasting. Ter ondersteuning van de mobilisatie inspanning zal een bureau voor defensie-mobilisatie worden inge steld, onder leiding van Wilson, directeur van de „General Electric Company". Het aantal mannen, dat onder de dienstplicht zal vallen zal worden verhoogd en twee extra divisies van de nationale garde zullen in Januari ln actieve dienst worden opgeroepen. r van inbraken te Bergen op Zoom gearresteerd. Door de politie van Handel bij Eindhoven is in samenwerking van de gemeentepolitie van Ber gen op Zoom de dader achterhaald van de vele inbraken, die de laat ste tijd in Bergen op Zoom wer den gepleegd. Door zijn zonderling gedrag trok I. S. uit Bergen op Zoom de aandacht van de politie aldaar, die de man aanhield. De man heeft bekend de twee inbraken bij de firma van Riesen te hebben gepleegd, de inbraak in het kantoor van de groente- en fruitveiling en de inbraak in de Ambachtsschool. De buit bedroeg hier n.l. f2700.Het gestolen geld kon, op een honderd gulden na, worden achterhaald. De Amerikaanse regering be gint onmiddellijk met het instel len van maatregelen tot prijscon trole met betrekking tot een aan tal grondstoffen en producten. Dit zullen voornamelijk grondstoffen producten zijn, die belangrijk zijn voor de productie ten behoeve van de defensie en de kosten van het levensonderhoud. Charles Wilson, zal verant woordelijk zijn voor de leiding van alle mobilisatie-activiteit der re gering met inbegrip van de pro ductie, rijksinkopen, arbeids kracht, vervoer en economische stabilisatie. „De heersers van de Sowjef- Unie doen een meedogenloze aan val op de Amerikaanse pogingen om een blijvende vrede tot stand te brengen", aldus de President. .Zij hebben getracht de vrije lan den één voor één te ondermijnen of te overweldigen. Zij hebben be dreigingen, verraad en geweld ge bruikt". „De Chinese communisten, heb ben, door hun legers in Korea in de strijd te werpen tegen de vrije landen, getoond, dat zij thans be reid zijn de wereld in de richting van een algemene oorlog te stu ren, teneinde te verkrijgen,wat zij willen. Dit is de werkelijke be tekenis van de gebeurtenissen, die in Korea zijn voorgevallen. Daar om verkeren wij in zulk een groot gevaar. De toekomst van de be schaving hangt af van wat wij doen van wat wij thans doen en in de maanden, die voor ons liggen". De President verklaarde, dat de V.S. vier dingen zouden doen: 1. „De V.N. blijven steunen; 2. de gecombineerde defensies van de vrije wereld blijven ver sterken; 3. de Amerikaanse strijdkrach ten opbouwen en meer wapens maken voor zichzelf en de geal lieerden; 4. de Amerikaanse economie uitbreiden en in evenwicht hou den". Truman vervolgde: „Hoewel de huidige toestand zeer gevaarlijk is, geloven wij niet, dat oorlog on vermijdelijk is. Er is geen conflict tussen de wettige belangen van de vrije wereld en die van de Sowjet- Unie, welke niet door vreedzame middelen opgelost kunnen wor den. Wij willen alle eervolle stappen, die wjj kunnen, blijven doen om een algemene oorlog te vermijden, maar wij willen geen politiek van toegeeflijkheid volgen". De wereld heeft van Miinchen geleerd, dat veiligheid niet door toegeeflijkheid kan worden ge kocht", aldus de President. „Wanneer zij samenwerken kun nen de vrije landen door hun macht het gemeenschappelijke front vormen, dat noodzakelijk is om een positie in te nemen waar in wij met succes met het Krem lin kunnen onderhandelen over vreedzame regelingen. Wanneer wij samenwerken ho pen wij een nieuwe oorlog te kun nen voorkomen". Truman verklaarde, dat de V.S. machtige strijdkrachten hebben, maar dat deze niet voldoende zijn „tegenover het gevaar, dat het land bedreigt". Sedert de communisten Korea binnenvielen waren de 'Ameri kaanse strijdkrachten gebracht van 1.500.000 mannen en vrouwen op 2.500.000 aldus de President. 3,5 MILLIOEN MANNEN EN VROUWEN IN DIENST. TRUMAN: geen München groten van het aantal mannen en vrouwen in actieve dienst tot bij na 3.500.000. Ik heb order gegeven dat de strijdkrachten dit zo spoe dig mogelijk verwezenlijken". Truman verklaarde, dat het le ger en de marine dit binnen en kele maanden zouden verwezen lijken, maar dat de luchtmacht hiervoor iets meer tijd nodig zou hebben. Hierbij hadden de V.S. nog 2.000.000 mannen en vrouwen in de nationale garde en de reserve. Hij verklaarde voorts, dat de productie van militair materiaal snel zou toenemen. „Binnen een jaar willen wij vijf maal zoveel vliegtuigen bouwen als thans. Binnen een jaar zullen vier maal zoveel jjevechtsvoertuigen worden gemaakt. Binnen een jaar zal de productie van electronisch mate riaal voor de defensie vier en half maal zo groot zijn, zij zullen een arsenaal voor de verdediging van „Onze volgende stap ls het ver- de vrijheid vormen". Juiste gegevens ontbreken. Volgens een woordvoerder van het Zuld-Koreaanse leger hebben communistische troepen heden de 38ste breedtegraad overschreden. Het bedoelde communiqué is afkomstig van de Amerikaanse luchtmacht en gebaseerd op waarnemingen uit de lucht. Het achtste leger geeft geen volledige inlichtingen over de Chi nese troepenbewegingen, omdat het de Chinezen er van onkundig wil houden, in hoeverre het van hun beweging op de hoogte is. In betrouwbare militaire krin gen te Seoel gelooft men echter, dat de communistische troep uit enkele honderden Noordkoreaau se partisanen bestaat. Men ge looft, dat de hoofdmacht der Chi- ASSEMBLEE DER V.N. VERDAAGD. De Algemene Vergadering der V.N. is heden tijdelijk verdaagd. Alle aangelegenheden zijn afge daan, behalve de belangrijkste kwesties Korea en Formosa. WYSJINSKY VERTREKT VANDAAG UIT NEW YORK. Andrej Wysinsky, de Sowjet- Russische minister van buiten landse zaken, en hoofd van de Sowjet-delegatie naar de alge mene vergadering der V.N., zou heden uit de V.S. vertrekken. Oostduitse kinderen mogen geen YVestduitse scholen meer bezoeken De Oostduitse volkskamer heeft bepaald, dat Oostduitse kinderen geen Westduitse en Wèstberlijnse scholen meer mogen bezoeken. Reeds geruime tijd stroomt zeer koude lucht uit de Poolstre ken langs de oostkust van Groen land over IJsland naar het Zuiden in de richting van de Britse ei landen. Op zijn weg naar het Zuiden werd de lucht vooral in de onder ste niveau's weliswaar flink ver warmd, maar toch onderging het temperatuursverloop op de Britse eilanden een geleidelijke daling. Gisternacht kwam in Engeland tijdens opklaringen en windstilte plaatselijk zelfs meer dan 10 gra den vorst voor. In deze koude luchtstroming bewegen zich storingen naar W.- Europa, die over het algemeen 'n tamelijk zuidelijke baan volgen. Donderdagavond begon echter boven Zuid-Oost Engeland de luchtdruk vrij snel te dalen, zodat een afzonderlijk lagedrukgebied boven de Noordzee ontstond. Deze depressie, die van arctische oor sprong is, nam boven het relatief warme water van de Noordzee verder in diepte toe. Inmiddels had zich een nieuwe depressie ontwikkeld, die gister morgen over het Engelse kanaal in ongeveer oostelijke richting be woog. Deze storing zal zich naar Duitsland verplaatsen. Dit brengt met zich mee, dat de koude lucht boven de Britse eilanden over de Noordzee naar'onze omgeving zal blijven stromen. In deze lucht ko men buien tot ontwikkeling die nu en dan sneeuwval zullen brengen. Tijdens opklaringen kan gedu rende de nacht de temperatuur vrij sterk dalen en plaatselijk kan tot 5 graden vorst voorkomen. Het ziet er naar uit, dat voor ons land een periode met winters weer begonnen is. Indien de wind tijdelijk naar het Oosten zou draaien, wordt echter geen kou dere lucht toegevoerd, daar het in Midden en Oost Europa over het algemeen warmer is dan in onze omgeving en in West-Duits- land tot vrij ver naar het Noor den zelfs dooi voorkomt. nese troepen nog ten minste der tig km. verder noordelijk is. Men verwacht echter, dat de communisten njef ..inzet van meer dan een kwart millioen man een groot winteroffensief zullen be ginnen. DIAMANT VAN f600.000 GEVONDEN. In de „Premier" mijn nabij Pre toria is een grote diamant gevon den. De waarde er van wordt ge schat op meer dan 600.000 gulden. De diamant weegt 195 karaat. In Bochum en andere steden ln het Ruhrgebied heerst een tekort aan steenkool. Scholen moesten vervroegd met kerstvacantie wor den gesloten, terwijl ook de zie kenhuizen ernstig met een tekort aan brandstoffen te kampen heb ben. Deze week verscheen er een passimist, evenwel met een gift, want zo pessimis tisch was hij nu ook weer niet. Htj beioeerde, dat we aan het eind van de week wel zouden zijn uitgeput en er niets meer te verant woorden zou zijn. We hebben er hartelijk om gelachen en voorspeld, dat de stroom, die we verwachten, vooral rond de Kerstdagen, eerder zou toenemen, dan afnemen. Was onze voorspelling te ge waagd of zal men tonen, dat ons optimisme gewettigd was? De eerste stap in de goede richting is al weer ge daan, want we zijn vandaag weer bijna 100 hoger dan Donderdag. Dit kwam mede dank zij de aangekondigde gift van f25 van de C.O.A.K. te Middelburg, die we moch ten ontvangen. Behoudens deze gift is er ook nog f 6,25 binnengekomen van de Chr. Geref. Jeugdvereniging te Middelburg, die deze week de jaarvergadering hield. Hier komt de verantwoor ding: fa. de V. te M. f 10, E. C. v. D. te G. f 10, fam. W. te O. 10, J. H. K. te M. f 5, J. B. van M. te G. f5, M. de 3. te M. f 5, D. W. te Gr. 3, mej. N. K. V. te M. f 3, de II. te S. f2,50, door bem. van ds S. te M. f2,50, G. I. te K. f 2,50, Wed. F. D. te W. 2,50, Q. T. te G. f2,50, J. T. te M. fl, J. F. W. M. te M. fl, D. J. v. D. te G. fl. Ziedaar onze waslijst voor vandaag en we laten niet na u nogeens op het hart te bin den: Heeft u nog niets ge zonden? Laat onze militai ren niet in de steek en zendt nog vandaag een bijdrage op ons gironummer 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. De totaalstand kwam door deze verantwoording op f645. Nieuwjaarsgift naar de Ned. lnilitairen in Korea. De NIWIN zendt 20 December a.s. als Nieuwjaarsgift naar de militairen van het Nederlandse detachement in Korea: 700 blik ken (elk inhoudende 12 kwatta- repen) en 1400 blikjes sigaretten van 50 stuks. Tevens stelt zij pogingen in het werk aan deze militairen door tussenkomst van de Nederlandse missie te Tokio een Kerstverras sing te doen toekomen. Bertha Hertogh-comité in Djakarta. Te Djakarta is een Bertha Hertogh-comité opgericht, dat de echtgenoot" van Bertha, Adabi, wil steunen bij zijn pogingen om Bertha terug te krijgen, aldus „Merdeka". Tot de oprichters zou o.m. een oom van Bertha behoren. President Truman heeft het Congres heden 18.034.911.000 dol lar gevraagd voor de voorraad- vorming van meer strategisch en belangrijk schaars materiaal. Gladde wegen eisten het uiterste van de chauffeurs. De overvloedige sneeuwval heeft gisteren ln geheel Neder land het verkeer lamgelegd. Niet alleen het verkeer op de weg, doch ook de spoorwegen en het luchtverkeer werden door de sneeuwval gestremd. De KX.M.-Constellation, die gisteren naar Djakarta zou ver trekken moest gisteravond op Schiphol blijven staan. Onder an deren zou met dit toestel de heer Moh. Roem reizen. Zodoende werkt het Hollands wintertje nog remmend op de Nieuw-Guinea- conferentie ook. Als gevolg van sneeuw- en re genval werkten vrijwel door het gehele land de wissels en seinen der Nederlandse Spoorwegen moeilijk. Dit gaf aanleiding tot ernstige vertragingen. Autobusdiensten in de provincie moesten gestaakt worden. In West Zeeuwsch-Vlaanderen wa ren de dorpen Hoofdplaat en Wa terlandkerkje practisch geïsoleerd en talrijke auto's zijn naast de weg terecht gekomen. In IJzen- R.K. tehuis voor ouden van dagen te Lewedorp. Er bestaan plannen tot het bou wen van een betrekkelijk groot gebouwen-complex voor het on derbrengen van R. Katholieke ouden van dagen. Hiervoor is reeds het advies gekregen van de stichting voor R.K. bejaardenzorg te Utrecht, terwijl de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk te Middelburg de exploitatiemogelijkheden onder zoekt. Een perceel grond is reeds ter beschikking gesteld. JUBILEUM OP VREDERUST. De heer J. Schipper, verpleger op Paviljoen 11 op de Stichting Vrederust te Bergen op Zoom, vierde Vrijdag zijn 25-jarig jubi leum. Van verschillende zijden mocht hij" blijken van belangstel ling ondervinden. Van de Stich ting ontving hij een enveloppe met inhoud, terwijl alle hoofden van dienst hem geluk kwamen wensen. Namens de Bond van Over heidspersoneel kwamen de secre taris en voorzitter de heren Foo- sen en v. d. Kreeke de gelukwen sen aanbieden en boden een bloemstuk aan. Mej. Cordes en br. Boon kwa men feliciteren namens het gehele personeel van de Stichting en overhandigden een horloge. Van het personeel van paviljoen 11 ontving de jubilaris een fraaie actentas. dijke zelfs drie achter elkaar! Op Walcheren waren de buslij nen MiddelburgAagtekerke en MiddelburgVrouwenpolder de gehele dag gestagneerd. De gladde weg eiste grote oplet tendheid en behendigheid van de chauffeurs. Ook de A.M.Z.-dien- sten naar de dorpen in de zak van Zuid-Beveland moesten veelal ge staakt worden. Botsing. In Biezelinge kwam bij de hof stede van de heer de Roo, een zware verhuiswagen uit Rotter dam in botsing met een luxe auto van de heer J. uit Wolphaartsdijk. De luxe wagen werd zwaar be schadigd, doch persoonlijke onge vallen deden zich niet voor-. Alle voetbalwedstrijden afgelast. Naar w\j vernemen, zjjn in ver band met de weersgesteldheid, alle voetbalwedstrijden voor van middag afgelast. Geref. Kerk te Goes koopt grond aan in plan Oost. Gisteravond is onder leiding van ds R. A. Flinterman een ge meentevergadering gehouden van de Geref. Kerk te Goes. Op deze vergadering werd gesproken over de aankoop van een perceel grond groot 3500 m". in plan Oost. Nadat de voorzitter van de Commissie van Beheer, de heer R. Buitenhuis, een inleidend woord had gesproken, heeft het advise rend lid van de bouwcommissie, de heer J. Oranje het technische gedeelte toegelicht. De penning meester, de heer J. Versee be sprak de financiële kant, waarna werd besloten tot aankoop van de grond. De bedoeling is deze grond eerlang te benutten voor de bouw van een vergaderlokaliteit, welke tevens als kerkzaal dienst kan doen voor het nieuwe stadsdeel. Later zal hierbij een tweede kerk l^bouwd kunnen worden. Voorts werd op deze samen komst nog tot ouderling gekozen de heer K. van Rijswijk, Met ingang van 1 Januari weer een aparte Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen. In de „Korenbeurs" te Goes hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland gistermorgen haar laatste algemene ver gadering. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt n.l. de onder druk der Duitse bezetters tot stand gekomen samensmelting der Zeeuwse Kamers ongedaan gemaakt en zuilen er weer rijn een Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen en een voor de Zeeuwse Eilanden, bjj welke laatste thans echter in afwijking van de vooroorlogse toestand, ook Tholen en St.-Philipsland ingedeeld zullen blijven. - Nadat de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, de bijna vol tallige vergadering met een woord van welkom geopend had en de ingezonden stukken, w.o. een be richt van liquidatie der Stichting Zeeland 1940, waren afgehandeld, kwamen de bestuursmededelingen aan de orde. Hiervan vermelden wij, dat het bestuur zich heeft ingespannen voor het, na een aanvankelijke weigering, alsnog verlenen van een bouwvergunning voor een nieuw autobusstation aan de Veerweg te Kruiningen, welke vergunning inmiddels is verleend. De voorzitter van de af deling Verkeer en de algemene secretaris hebben zich voorts ge wend tot de Hoofdingenieur-Di recteur van de Rijkswaterstaat om de aanleg te bepleiten van een fietspad langs het kanaal TerneuzenSas van Gent. Wegverbetering Dinteloord Moerdijk. Vervolgens opende de voorzit ter de bespreking over een voor genomen actie ter bevordering van de verbetering van de weg van Dinteloord naar Moerdijk, zulks ten behoeve van het auto verkeer van en naar Schouwen Duiveland. In zijn toelichting schetste de voorzitter de gebre ken van deze weg en deelde mede, dat een aantal gemeenten ln dit deel van Noord-Brabant zich ge wend hebben tot Gedep. Staten van die provincie om een weg te bepleiten, die plm 1 km ten Z. van Dinteloord in N.O. richting zal afbuigen van de weg Steen bergenDinteloord en vervolgens benoorden Oudenbosch en Klun- dert naar het Oosten om onge veer 1 km ten zuiden van Loch- tenburg aansluiting te geven op de ontworpen Rijksweg vanaf de Moerdijk via Oudenbosch naar de Rijksweg BredaRoosendaal. In dit verband vermeldde de voor zitter voorts nog, dat de weg SteenbergenDinteloord in 1951 verbreed en verbeterd zal wor den. Het voorstel om de actie dezer gemeenten te steunen, werd met name bijgevallen door de heer M. Doeleman H.Jzn. uit Zierikzee en vond voorts algemene instem ming. Reorganisatie der Kamers. Hierop werd de boven reeds omschreven reorganisatie der Kamers door de voorzitter ter sprake gebracht, waarbij bleek, dat in de nieuwe gesplitste Ka mers slechts de heren D. J. Sinke uit Yerseke, die vervangen zal worden door de heer J. H. Bal uit Tholen, en J. Laport, die zijn werkkring niet meer in Zeeland heeft, niet meer zullen terugke ren. Deze beide heren, speciaal de heer Laport, dankte de voorzitter voor hun werkzaamheden in het belang der Kamer, voor welke dank de heer Laport ln enkele woorden zijn erkentelijkheid be tuigde, daarbij ook de helaas overleden voorzitter, de heer Koch, herdenkend. Verder deelde de voorzitter mede, dat de nieuwe Kamers o.a. zullen worden uitgebreid met vertegenwoordigers van de ar beidersorganisaties. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigde de heer H. A. M. A. de Meyer uit Terneuzen de aandacht op de on bevredigende verzorging door de Nederlandse Spoorwegen van de lijn in Zeeuwsch-Vlaanderen en de kranen van het havenbedrijf te Terneuzen. Dit betoog werd Het m.s. „Johan van Oldenbar- nevelt" is gistermiddag met 1400 emigranten naar Australië ver trokken. De Bond van Ned. Mi litaire Oorlogsslachtoffers, die op 9 September j.l. het 5-jarige lustrum heeft gevierd, heeft een „Lustrumboekje 1950" uitgegeven waarbij dr Drees en mr W. F. Schokking een voorwoord hebben geschreven. „De Amsterdamse Pers", de vereniging van hoofd stad-journalisten, bestaat vandaag een halve eeuw. Gisteren werd de vereniging in het hoofdstedelijk museum een ontvangst aangebo den, waarin Amsterdams burge meester, mr Arn. J. d'Ailly, aan de voorzitter der vereniging een zil veren ere-medaille uitreikte. De Surinaamse landmacht is hele maal niet enthousiast over de komst van mariniers naar Suri name. Er is een protest-telegram naar Den Haag gezonden. In de Golf van Biscaye is de kust vaarder „Remmert", onder kapt. Bosma uit Groningen, in moeilijk heden geraakt. Een lichtmatroos is overboord geslagen en verdron ken. Wie nog brieven heeft te schrijven voor de naar ons land terugkerende militairen op de „Zuiderkruis" moet het snel doen; want 17 December moeten zij ge post zijn. De Nederlandse rege ring heeft de Engelse regering rouwbeklag betuigd met de ge beurtenissen te Singapore. ondersteund door Ir C. A. L. Horstmann uit Sas van Gent, die de door de president-directeur der N.S., Ir den Hollander, ge dane beloften in herinnering bracht en aandrong op een dui delijke verklaring van de zijde der N.S., of men deze beloften nog kan nakomen of niet, opdat duidelijk wordt waar men aan toe is. Op verzoek van de voorzitter zegde de handelsagent der N.S., de heer M. P. de Jonge Lughten toe hiernaar te zullen informe ren. De heer D. Luteijn uit Oost burg uitte vervolgens een klacht over het gesloten houden der af sluitbomen te Breskens voor het tijdstip van de afvaart der ferry boot, terwijl de heren De Jonge, Lughten en Doeleman klaagden over het niet verwarmen der veer boten HoedekenskerkeTerneu zen en op de Ooster-Schelde. De ze bezwaren zullen ter bevoegder plaatse worden voorgebracht. Slotwoord. Hierna sprak de voorzitter zijn slotwoord uit, waarin hij in het bijzonder aandacht wijdde aan het afscheid van die leden, die voort aan de Zeeuws-Vlaanmse Kamer zullen vormen en zeide te hopen op een nauwe samenwerking met die Kamer in de toekomst. Deze wens werd door ir C. A. L. Horst mann en de heer H. A. A. Baron Collot d' Escury, die de woorden van de voorzitter beantwoordden ten volle beaamd, waarna de voorzitter met een luide hamer slag deze laatste vergadering der Zeeuwse Kamer van Koophandel sloot. De Kamer voor de Zeeuwse Ei landen zal opnieuw bijeenkomen op 3 Janurai, die voor Zeeuwsch- Vlaanderen op 4 Januari a.s. Ambon-avond te Vlissingen. In het Concertgebouw heeft de afdeling Vlissingen van de Stich ting „Door de eeuwen Trouw" een Ambon-avond gehouden. Ds Vaandrager gepensionneerd vloot- predikant, die het eerst het woord voerde, wees op de contractbreuk van Indonesië en waartoe de R.T.C. heeft geleid. Spr. wees er op, dat het zelfbeschikkingsrecht van Ambon 18 keer was vastge steld, zodat het geen rebellie be treft doch een vrijheidsstrijd van Ambon tegen de knoet van Djok- ja. De Ambonnees Sergeant-Ma joor Aponno, die naar Djakarta zou worden gebracht, doch dank zij een uitspraak van het Haagse gerechtshof buiten de greep van Djokja kon blijven, wees op de zware beproevingen, die Ambon moest doorstaan. Ondanks alle tegenslagen blijven de Ambonne- zen onwrikbaar vertrouwen op God, zoals Willem van Oranje in zijn vrijheidsstrijd. Nederland negeert Ambon en helpt het zelfs vernietigen. Dat is de dank van eeuwen trouw van Neerlands beste soldaten, die de wegbereiders waren voor bestuur ders en planters. Trouw is nu een maal een slecht handelsartikel. Over het graf van Karei Door man pleegt Nederland verraad. „Nederlandse jongens moeten achterblijven om hun oude wapen broeders te bewaken", zo besloot spreker. Na de pauze werd het nieuwe lied „Door de eeuwen trouw" ge zongen en werden enkele films vertoond. De inpoldering van de Braakman. In de gisteren gehouden verga dering hebben G.S. van Zeeland het advies vastgesteld, hetwelk zij wettelijk moeten uitbrengen t.a.v. de inpoldering van de Braakman, na overweging van de bezwaren welke door belanghebbenden zijn ingediend. Het advies zal op 28 December a.s. ter provinciale grif fie van Zeeland ter Inzage worden gelegd. Geslaagd voor het candidaats- examen aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool de heer P. A. E. Holty, Zierikzee. (Ingez. mededeling, advert.) DE BILT ZEGT: AI en toe sneeuwbuien. Half tot zwaar bewolkt met af en toe, vooral in de kustprovin cies, sneeuwbuien. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde westelijke wind. Tempera tuur om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1