fte/fit/ Op stap door de Goese gemeentebegroting» Strop voor woningzoekenden: Geen verlaging leeftijdsgrens» Kapelse raad voor het laatst in noodgemeentehuis. De Schouwse Westhoek krijgt een fruitbewaarplaats. „Kinderoppas" maakte misbruik van vertrouwen. Arnemuiden kan dc leiding tijdelijk hernemen. RHEUMIN De stad Ambon is geheel verwoest. ADAAtSON De rustverstoorder. VERJAARDAG ORANJEBOOM BIER! Vrijdag 15 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagfna 2 Ia de J.l. Woensdag gehouden gemeenteraadsvergadering heeft burgemeester Ten Kate, in zjjn antwoord op de geleverde beschou wingen medegedeeld dat een nieuw badhuis in zyn geheel op de begroting is geplfeatst, voor het geval het „Groene Kruis" zijn plannen voor zulk een inrichting niet zal kunnen verwezenlijken. Aangaande de huisvesting zal de raad binnenkort een reeds door B. en W. met de minister besproken overzicht bereiken. Over de bezetting der Industriehallen zijn besprekingen gaande met reflectanten. Het woningtekort Is helaas niet dalende, zodat een verlaging van de leeftijdsgrens niet overwogen kan worden. Over de sanering van de binnenstad, o.a. een doorbraak bp de Brouwersgang, zullen in de volgende vergadering voorstellen ter tafel komen, evenals over verbetering van de havendam. Tegen de opheffing van de ker mis bestaan financiële bezwaren. In de plannen voor gasvoorziening op lange afstand zit nog geen achot. Een onderlinge verschui ving in de tarieven van de ver makelijkheidsbelasting, als door de heer Roo voorgesteld, is op wettelijke gronden onmogelijk. STRAATVERLICHTING. Dit antwoord van de burgemees ter wordt door de wethouders aangevuld, van wie de heer Van Melle in het bijzonder ingaat op het onderwerp straatverlichting. Het plan is de verlichting in de binnenstad, waar een kabel loopt, te electrificeren en de daardoor vrijkomende gaslantaarns in de buitenwijken te plaatsen. Het is echter bepaald niet de bedoeling de gasverlichting uit te breiden. Integendeel wil men tot meerdere electrificatie komen door toepas sing van een Zwitsers systeem dat geen kabels behoeft. Op het havenprobleem wordt Ingegaan door de wethouders Buys en Roose. Een verlenging van de loswal langs de Nieuwe Haven is reeds terloops in het college ter sprake geweest. Of de diepgang van de haven en daar mee ook van de sluis vergroot moet worden, dient nog nader te worden onderzocht. Ten aanzien van het doen dem pen van de kade, welk onderwerp door de heer Sepers ter sprake gebracht is, vestigt wethouder Buys er nog de aandacht op, dat deze toch nooit kan plaats heb ben, voordat eerst een andere op lossing voor de riolering is gevon den. Nadat de raadsleden nog gele genheid gekregen hebben tot het houden van duplieken wordt de vergadering tot des avonds 8 uur geschorst. DE AVONDVERGADERING. De avondvergadering begint met de goedkeuring in een vlot tempo van de verschillende be- drijfsbegrotingen. Daarna komt de eigenlijke gemeentebegroting aan de beurt, die de leden ook al tot weinig opmerkingen aanlei ding geeft. Alleen over het huis vestingsbeleid ontspint zich even een discussie, waarin de heer Haverhoek (P.v.d.A.) aan dit be leid een vaste lijn ontzegt, welke critiek door wethouder Van Melle resoluut wordt afgewezen. Bij een volgende post komt het speelterrein bouwplan Oost ter sprake, dat de buurtvereniging aldaar wil exploiteren. B. en W. blijken hier wel oren naar te heb ben, doch willen ook de situatie ten deze in andere stadsdelen in hun beschouwing betrekken en zo mogelijk tot oprichting van een stichting komen, die verschillen de terreinen zal exploiteren. OPNIEUW DE RUSTHUIS- KWESTIE. Bij de behandeling van hoofd stuk IX der begroting komt een voorstel-Visscher-V roome-Haver- hoek ter tafel tot invoeging van een post van ten hoogste f 6000 voor een onderzoek naar de moge lijkheden om tot stichting van een tehuis van ouden van dagen te komen. Hun bedoeling is, dat hiervoo: met alle belangstellen de instanties zal worden samen gewerkt en dat deze naar even redigheid in de kosten zullen bij dragen. De heer Sepers betwijfelt of de Ned. Herv. diaconie tot dit plan zal willen medewerken, daar zij speciaal een Protestants-Christe lijk rusthuis wenst. De heer Visscher legt er de na druk op, dat het er juist om gaat samenwerking te zoeken. Na nog enige discussie wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. DE KERMIS. Wanneer de inkomsten uit de kermis aan de orde komen, dient de heer De Roo een voorstel in B. en W. op te dragen de ophef fing (of beperking) van ie ker mis te overwegen in overleg met de middenstandsverenigingen en de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer. Dit voorstel wordt z.h.st. aangenomen, wat later ook met de begroting als geheel ge schiedt. Dan volgt echter nog een klein debat over een onaangename ver rassing voor de raadsleden, ver vat in een eerst op de dag voor de zitting door hen ontvangen voorstel tot begrotingswijziging Dit betreft het toestaan van onderhoudsgelden voor een 146- tal huizen van een woningbouw vereniging ten bedrage van niet minder dan f 1500 per huis. De vereniging heeft namelijk in de afgelopen jaren zeer slecht voor de huizen gezorgd. Evenals voor B. en W. zit er echter voor de raad niets anders op dan deze onverwachte uitgave goed te keuren, wat dan ook ge schiedt onder scherpe critiek aan het adres van het bestuur der be treffende vereniging. Nadat nog een formeel puntje is afgehandeld volgt dan eindelijk de sluiting van deze zo langdurige vergadering, waarin over de huis houding van Goes weer voor een jaar is beslist. Sluitende begroting voor toekomst moeilijk. De gemeente Kapelle heeft zjjn begroting voor 1951 weer sluiten de gekregen. De bijzondere school te Kapelle wordt uitgebreid en verbouwd, wat ongeveer f 60.000 zal kosten. In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering, onder voorzit terschap van Burgemeester van Suylekom, waren de voornaamste punten wel de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1951 en het verzoek van het bestuur der bijzondere school te Kapelle voor uitbreiding en verbouwing van schoolgebouw. Deze raadsverga dering werd nog gehouden in het oude gemeentehuis. Donderdag 18 Januari zal het nieuwe gemeente huis in gebruik genomen worden. Volgens Burgemeester van Suyle kom zal het in de toekomst voor Kapelle moeilijk worden om de begroting sluitende te krijgen. Hij hoopte dan ook dat de Noodwet Oud doorgang zal vinden. Nadat de heer de Neef, die als rappor teur optrad van de commissie van onderzoek der gemeentebegroting, zijn instemming betuigd had met het door B .en W. gevoerde be leid en geadviseerd had om de be groting goed te keuren, volgden de algemene beschouwingen. De heer A. de Waard bepleite uiter- Als de plannen slagen, kan 500.000 kg. van oogst 1951 daarin worden opgeslagen. Dezer dagen werd in Hotel Bom onder leiding van de heer H. v. Toledo, een vergadering ge houden van de afd. Westhoek der veiling Z.II.E. Nadat de voorzitter allen had welkom geheten, in het bjjzonder Burgem. Jhr. Roëll van Haamstede, deelde hg mede dat deze avond was belegd, om te ko men tot het stichten van een Coöp. Fruitbewaarplaats. Dit is gezien de ontwikkeling der fruit teelt in de Westhoek, zeer urgent. Weliswaar beschikt de veiling over een flink koelhuis, maar op de bedrijven zelf is veelal geen behoorlijke bewaarruimte aanwe zig. Te meer is dit probleem klemmend als men bedenkt, dat momenteel reeds meer dan 200 ha. fruit is aangeplant en deze oppervlakte zich nog wel zal uit breiden. Maar ook de soorten die geplant zijn spelen een grote rol. De jonge bedrijven zijn vooral in gesteld op laat fruit. Cox, Joha- than, Golden Delicious zullen over enkele jaren in grote hoeveelhe den worden geplukt. In de oude boomgaarden vindt men veel Goudreinetten. Veel vroege en middelvroege rassen worden om- geënt. In 1949 werd er 4 millioen kg. fruit uit de Westhoek op de vei ling aangevoerd. Binnen enkele jaren kan men hier bij een nor male oogst op 7 k 8 millioen kg. rekenen. Deze late soorten hebben pas handelswaarde in Februari en Maart. Het koelhuis brengt hier maar ten dele uitkomst en is be doelt voor fruit, dat men in April en Mei wil ruimen. Vele Kwekers ondervinden nu reeds flinke scha de omdat ze hun fruit voor Nieuwjaar moeten ruimen, omdat zij niet op de juiste wijze kunnen opslaan. Het bestuur der afdeling heeft daarom gemeend de voorbereiden de werkzaamheden ter hand te moeten nemen, zodat ze op deze vergadering met plannen en cij fers ter tafel kon komen. Het in stituut voor koelaangelegenheden had daartoe een ontwerp-tekening en kostenberekening gemaakt voor de bouw van een bewaar plaats voor 500.000 kg. fruit. Een derde der stichtingskosten zou worden ingebracht en twee derde geleend. Per 1000 kg. be waarruimte zou een aandeel dan f120 inbreng kapitaal vragen. Wanneer hiervoor 4 pet. rente be taald wordt zou het bewaarloon per kg. 2% cent zijn. Na deze duidelijke uiteenzet ting van de voorzitter werd een zijn reis door Amerika, voorgele zen, waarin deze er op wees dat men in Nederland veel had aan geplant, maar veel te weinig be waarruimte had gebouwd. Een fout die zich in de toekomst zal wreken en waarvan de schade nu reeds allerwege merkbaar is, daar men noodgedwongen fruit gaat ruimen, dat niet voldoende rijp is in November-December. De bedoeling is, deelde de voor zitter mede, dat het afdelingsbe stuur zich terugtrekt zodra een voldoend aantal kwekers zich heb ben opgegeven, zodat uit hen een bestuur gevormd kan worden. Door de veiling Z.H.E. is reeds meegedeeld dat gratis grond be schikbaar gesteld zal worden voor de bouw en verder dat alle nodige medewerking verleend zal worden. Nadat verschillende vragen ge steld waren gaven reeds enkele kwëkers zich op voor een flinke deelname. Vele kwekers waren echter niet aanwezig. Over enkele weken zal men trachten tot het stichten van een Coöperatie te ko men, nadat de kwekers nog eens bezocht zullen worden door de voorstanders. Nadat een der aanwezigen het bestuur, in het bijzonder de heer H. van Toledo, die de pionier is geweest, had dank gezegd voor het vele werk, werd deze verga dering gesloten. Indien de vele belanghebbenden niet al te lang op zich laten wachten, bestaat ge gronde hoop dat de oogst 1951 in een flinke moderne bewaarplaats opgeslagen kan worden. Het vervolg Feuilleton vindt U op pag. 3 Zeeuws Weekend Ontploffing in Canadese atoomfabriek. In de chemische afdeling van een atoomfabriek in Chalk River (Canada) heeft zich „bij het doen verdampen van een vloeistof" een ontploffing voorgedaan. Eén per soon werd gedood en vier raakten gewond. De atoomzuil, die op enige afstand van de plaats der ontploffing staat, is niet bescha digd. ste zuinigheid. Hij kon zich niet verenigen met de aanschaffing van twintig nieuwe schoolbanken die op het programma staan voor de O.L. school te Kapelle dorp. Naar zijn mening kunnen de ban ken, die thans in gebruik zijn nog wel een aantal jaren meegaan. Ook de kosten voor het sportter rein kon hij om principiële en fi nanciële redenen niet goedkeuren, waarbij ook gevoegd moet worden de post subsidie voor muziekver eniging. De heer Tramper vraagt de aandacht voor onvolwaardigen of tijdelijk onvolwaardigen. Verder dringt hg aan op re-organisatie van het Burgerlijk Armbestuur. Ook vestigde hg de aandacht op het onderdeel voorlichting. Hg sprak de hoop uit dat toch zeker in 1951 de omzetting in een Dienst van Maatschappelyke zorg tot stand zal komen. De heren de Jager en L. de Koeijer huldigen het beleid van B. en W. De laat ste vroeg of de post voor wtgver- breding wel hoog genoeg is. De heer Tramper brak nog een lans voor toiletaangelegenheden op het nieuwe sportterrein. Het voorstel inzake heffing hondenbelasting gaf ook nog stof tot praten omdat de heren de Waard en de Koeger zich hierte gen verzetten. Met 7 tegen 4 st. werd het aangenomen. Hierna kwam ter tafel het ver zoek van het bestuur der byzon- dere school te Kapelle om gelden uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor uitbreiding en ver bouwing van het schoolgebouw. Op enkele punten na werd het verzoek na enige discussie inge willigd. Het betreft bgbouwing van 2 nieuwe lokalen, verandering en verlegging plafonds en aan sluiting van centrale verwarming. Tevens uitbreiding voor een nieuw speelterrein. Verder werd besloten de nieu we straat tegenover de oude Bos straat J. A. Molenstraat te noe men. Op een vraag van de heer de Koeijer deelde de voorzitter me de dat zich 11 sollicitanten hebben gemeld voor chauffeur ophaal dienst. De auto is reeds aangeko men. Omdat het de laatste ver gadering is die in 1950 wordt ge houden, wenste de voorzitter allen een zalig uiteinde en een goed be gin. Tot slot kreeg wethouder Balkenende het woord. Hg zei dat dit wel een historische avond is nu de raad voor de laatste maal in het noodgemeentehuis verga dert. Ongeveer 10 jaar is men hier gehuisvest en in die jaren heeft Kapelle historie gemaakt. Kamercommissie wil jaarlijks 16.000 landbouwers doen emigreren. Een Commissie uit de Tweede Kamer heeft aan de regering ver slag uitgebracht over het vraag stuk der landbouwemigratie. Deze commissie acht het wen- sehjk, dat wordt gestreefd naar een regelmatige stroom van emi granten uit de agrarische be roepsbevolking van omstreeks 15.000 manneigke arbeidskrachten per jaar met de bg hen behoren de gezinnen. Het beleid, dat daar toe op het gebied der landbouw emigratie zal dienen te worden gevolgd, tl zich moeten richten, zowel op het bevorderen van de emigratie uit de agrarische bevol kingsgroepen als op het verkrij gen van goede vestigingsmogelijk heden in het buitenland. Hiervoor acht zo een centraal punt nodig, waarop een uitgebrei de documentatie kan worden by- eengebracht als een geheel. Alle gegevens dienen binnen te komen bg het ministerie van so ciale zaken, dat ze ter beschik king stelt van een gemengd or gaan van overheid en maatschap- pelyke organisaties. Verder beschrijft de commissie de „service", welke nodig is in het emigratieland. De commissie acht het gewenst, dat aan het ministerie van sociale zaken voor de werkzaamheden, die de emigratie betreffen, een afzonderlijke afdeling of directo raat wordt gevormd. Hiermede zou het gemengd orgaan contact kunnen onderhouden. Het is niet de bedoel der commissie, dat aan de bestaande organisaties een bigvend monopolie zou dienen te worden verleend. Franse ambassadeur bezoekt het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken. De Franse ambassadeur in Moskou, Chataigneau, heeft een bezoek gebracht aan Michael Se- gejef, hoofd van de West-Euro- pese afdeling van het Sowjet- Russische ministerie van Buiten landse Zaken. Men neemt aan, dat het hier een van de gebruike- ïgke bezoeken betreft. Het be sproken onderwerp is niet be kend gemaakt. (Ingez. mededeling, advert.) JLast van zenuwen? Mijnhardt's Zen u wtabletteo helpen U er overheen. In de verdachtenbank Drie dagen brommen wegens stroomdiefstal. Voor de Politierechter te Mid delburg had zich te verantwoor den de los werkman D. B. Q. te Vlissingen. Hy werd veroordeeld tot f10 boete subs 5 dagen we gens diefstal van een hoeveelheid lood op het stationsterrein te Vlissingen. Wegens diefstal van een hoeveelheid electrische stroom ten nadele van de P.Z.E.M., werd A. de K. te Goes bg verstek ver oordeeld tot 3 dagen gevangenis straf. Wegens wanbetaling was indertyd de stroomlevering afge sloten en verd. had toen zijn huis buiten de meter om op het licht net aangesloten. „Kinderoppas" Welke eigenaardige ervaringen men kan opdoen, wanneer men een kennis tot zijn babysitter promoveert, ondervond do slager Q. te Noordgouwe. De 58-jarige landbouwer C. de E. uit Noord gouwe stond n.l. terecht wegens diefstal, omdat hg eerst op 10 Juni j.l. uit de toonbanklade van de slager een bedrag van f 150 had weggenomen. Verd. had van Q. de huissleutel ontvangen om op een kind te passen. Bovendien had verd. de schaapherder L. v. B. ruim f 500 ontstolen toen deze op 18 Aug. j.l. naar het vuurwerk, dat ter gelegenheid van het Kon. Bezoek aan Zeeland werd ontsto ken, was gaan küken. Verd. wist waar v. B. altijd de sleutel ver borg als er niemand thuis was. Verd. bekende, dat hy het geld had weggenomen en grotendeels aan zyn vrouw had afgegeven, die zich dan ook wegens heling te verantwoorden had. De Politie rechter veroordeelde beiden tot 2 maanden gevangenisstraf onvoor- waardelyk en 4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Rake klappen. Na de diefstallen kwamen de mishandelingen weer aan de orde De landbouwer H. uit Poortvliet ontmoette op 3 Aug. zyn neef M. C. L., met wie hy op niet al te goede voet staat. Er ontstond een woordenwisseling, waarbg L. zich niet in toom kon houden en H. een klap op het hoofd gaf, waar door deze bloedig werd gewond. De klap kwam hem op f20,of 10 dagen te staan. De 67-jarige P. P. F. te St. Maartensdyk werd wegens mishandeling van zgn buurman J. v. B. veroordeeld tot f5,of 2 dagen. Verd. had van B. met een handveger op bet ZATERDAGMIDDAGVOETBALCOMPETITIE. Nu door vele verenigingen de laatste wedstrijd van dit jaar zal wortlen gespeeld zullen rij rich ongetwgfeld van hun beste zyde laten zien en trachten hun positie nog enigszins te verbeteren. Enkelen zyn daarvoor in de gelegenheid, maar voor een groot ge deelte staat nu reeds vast dat zy hiervan zyn uitgesloten. Ie klasse: Arnemuiden IWe- meldinge I; Kapelle IKloetinge I; Wolphaartsdyk IKrabbendy- ke I. Wemeldinge heeft het op eigen veld de jongens van Arnemuiden niet gemakkelyk gemaakt, doch by deze returnwedstrijd zullen zy de punten niet over de Sloedam mee krijgen. Arnemuiden kan hierdoor tydelyk de leiding over nemen, hoewel zy nog maar niet van een kampioenschap moeten dromen. Goed wakker blyven is hun enige kans. Kloetinge zal in Kapelle de punten mee naar huis kunnen nemen en blyft daardoor de leider met minder wedstrijden zeer kort volgen. De hekkenslui ters van Wolphaartsdyk zullen er ook niet in slagen om Krabben dyke in zy'n opgang te stuiten. 2e klasse A: Bevelanders I Kats I; 's-H. H. Kinderen I— Wissenkerke I; Nieuwland I (Ingez. mededeling, advertentie 20 tabletten 45 ets DE AMERIKAANSE HULP AAN JOEGO-SLAVIë. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft een wetsont werp goedgekeurd tot het zenden van voedselhulp aan Joego-Slavië uitspraak van Ir v. d. Plasse, na ten bedrage van 38.000.000 dollar. Australisch ooggetuige vertelt over de acties. De heer Maurice Muir, Austra lisch functionaris van de oor logsgravendienst, heeft gisteren te Djakarta medegedeeld, dat de stad Ambon, met uitzondering van vier gebouwen, waaronder een Moskee en een electrische centrale, bg de acties, die on langs tegen Ambon werden uit gevoerd, verwoc i is. De vliegtuigen der Republik Indonesia hebben de stad by herhaling gebombardeerd. De verwi esting is echter voor een groot deel een gevolg van brand- st'chting. De troepen van de R.I. waren bij zijn vertrek op 1 December in het bezit van de gehele noor delijke helft van het eiland Amboina, doch hun tegenstan ders voerden een guerillastrijd in de buitenwijken van de stad Ambon en nabij het vliegveld Laha. Volgens een mededeling van de heer Muir telden de land-, zee- en luchtmacht der R.I., met een aantal manschap pen ten totale van ongeveer 20.000, ongeveer 4000 man aan verliezen. Naar schatting verlo ren de Ambonnezen, wier aan tal ongeveer 1000 man bedroeg in hoofdzaak bestaande uit gewapende jongens en studen ten en een klein aantal „groene baretten" een 500 man. On der de burgery bedroeg het aan tal doden en gewonden volgens schatting ongeveer 5000. Volgens mededelingen van de heer Muir waren ongeveer 17000 Ambonnese burgers onderge bracht in huizen aan de zeekant, die aan de vernieling ontkomen waren. Men schatte, dat tachtig procent van hen aan ondervoe ding lydt. De Ambonnezen hadden een groot aantal Indonesische mili tairen naar een kamp, dat op de resten van een zeventiende eeuws Portugees fort was opge zet, gelokt. Een aantal Ambon nezen hield zich echter in de onderaardse gangen verborgen en deed plotseling een aanval, waarby enige honderden militai ren, onder wie de 24-jarige chef staf luitenant-kolonel Slamet Rijardi, om het leven werden gebracht. ZWITSERS VLIEGTUIG VERNIELD. Een viermotorig toestel van de Swissair" van de lyn Genève New-York, dat by de start te Syd ney tegen een pijler botste,, is ge heel door brand vernield. De 20 passagiers en de 11 leden van de bemanning konden ontkomen. Serooskerke I; S.V.D. IVeere I. 's-H .H. Kinderen zal zyn po sitie door het wisselvallige Wis senkerke niet in gevaar wensen te brengen, evenmin als Seroos kerke en Veere, die resp. by Nieuwland en S.V.D. op bezoek gaan. Kats en De Bevelanders wegen aardig tegen elkaar op en deze uitslag kan wel eens een ge- lyk spel worden al is een klein overwicht van De Bevelanders op eigen terrein niet uitgesloten. 2e klasse B: Colpl. Boys II- Wolpliaartsdijk II; Krabbendyke IIKloetinge II; Wemeldinge II Kapelle II; Veere IIBevelanders n. De leiders van Kloetinge heb ben nu ook een kans hun onge slagen reputatie te handhaven al moeten z{j Krabbendyke op eigen veld zeer zeker niet onderschat ten. Voor de reserves van Wol phaartsdyk, die het aanmerkelyk beter doen dan hun eerste elftal, wacht een zware strijd, die door hen slechts met veel moeite ge wonnen zal kunnen worden. Zal Wemeldinge revanche nemen voor zyn laatste nederlaag te Kapelle? Gemakkelyk zullen de jongens van Kapelle zich in ieder geval niet gevoelen. Voor de reserves van Veere ligt er een mogelykheid om de hekkensluiters-plaats aan een ander af te staan al zullen zy echter alle zeilen moeten by- zetten om de punten van de Be velanders af te nemen. 2e klasse C V.S.C. IArne muiden II; V.C.K. IINieuwdorp II; Sorooskerke IINieuwland II; R.C.S. I—Meeuwen L Arnemuiden en R.C.S. zullen zich in de komende wedstrijd niet bedreigd gevoelen; in ieder geval minder dan Nieuwdorp, dat in Koudekerke nog niet gewonnen heeft, omdat het terrein-voordeel hier wel eens beslissend zou kun nen zyn. Serooskerke zal wel voor een warm onthaal voor Nieuwland zorgen en deze laat- sten moeten dan ook voorlopig nog met de hekkensluiters-plaats genoegen nemen. 2e klasse D: De Beren IDrie wegen I; Hoek ITem. Boys I; Zaamslag IA.Z.V.V. Hoewel Driewegen behoorlyk is afgezakt, zullen zy niet toestaan dat de punten in Baarland bly ven. Zaamslag kan op een royale overwinning berekend zyn tegen Axel, terwyi Hoek geen kans on benut zal laten om voor een kam pioenschap in aanmerking te ko men. Zy mogen Terneuzen echter niet onderschatten, omdat ook deze zyn leiders-plaats ongetwg feld wenst te behouden. 2e klasse C: Driewegen II Spui II; Kloetinge IIIZaamslag III; Tern. Boys nDe Beren II. Ook de reserves van De Beren maken tegen Terneuzen geen kans, terwyl Kloetinge III er al les op zal zetten om de rode lan taarn aan Zaamslag IH over te geven, hoewel zy er nog niet te veel op berekend moeten zyn. Driewegen, dat zo'n ernstige con current aan Zaamslag II heeft, zal niet dulden dat het op eigen terrein door Spui de punten ont nomen wordt. hoofd geslagen. De volgende klap werd uitgedeeld met een hooivork. Dat gebeurde toen de landbou wers L. v. d. R. en J. N. uit Sint Philipsland ruzie kregen. Daar eerstgenoemde de klap uitdeelde, werd hy veroordeeld tot f 15,— of 5 dagen. Daar M. A. v. C. te Uit hoorn een beledigende brief had geschreven aan haar broer te Hansweert, werd zy veroordeeld tot f 10 subs 5 dagen. De 20-jarige expeditieknecht M. G. te Zierik- zee kreeg wegens belediging een boete van f 10 subs 5 dagen. Toen de schilder A. P. K. uit Roosen daal wegens het schilderen van een woning zich op het terrein van de heer H. te Goes moest be geven, ontzegde deze de schilder de toegang. Verd. ging echter toch door en moest deze onwillig heid boeten met f 15 of 3 dagen. De 22-jarige werkman A. J. N. te St. Kruis werd wegens huisvrede breuk veroordeeld tot f25,of 10 dagen. Wegens overtreding van het Besluit op de Loonbelasting 1940 werd de landbouwer J. H. de R. te Kapelle veroordeeld lot 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Door de Bijz. Politierechter werd nog veroor deeld de filiaalchef J. D. P. te Middelburg. Toen deze naar Knocke reisde vond men aan de grens f 200,tussen zyn kleren verborgen. Het praatje, dat hy niet wist, dat het geld daar ver borgen zat, vond de Byz. Politie rechter er ongeloofwaardig en verd. werd bij verstek veroordeeld tot een boete van f 10 subs 5 da gen, echter met verbeurdverkla ring van de f200. Om het kampioenschap van Zeeland. Uitslagen voorwedstryden dam kampioenschap van Zeeland, hoofdklasse: P. MaasJ. J. van Strien 02; G. LuwemaM. C. Deurloo 02; J. BlomJ. Stroo- band Sr. 11; D. v. d. Kreeke— W. Heydra 02; J. Bisschop— Joh. de Smet 11. Uitslagen Damkampioenschap van Zeeland, eerste klasse: H. MeermanD. Valkier 2—O Joh. v. d. BergeR. van Dalen 02; C. P. de VosN. Corstanje 11; I. VinkeP. Brasser 20; D. DavidseP. van Belzen 20. In de derde ronde van de ge westelijke damkampioenschap pen (voorwedstryden kam pioenschap van Nederland) ver loor de Zeeuwse vertegenwoor diger W. Boogaard na 63 zetten van de Noord-Brabantse kam pioen W. Crane. Boogaard, die niet in zyn beste vorm bleek te zyn, overzag in het middenspel een strategisch zeer sterke zet van de Brabantse kampioen, verloor daardoor een stuk en kreeg in het eindspel geen kans op herstel. BEKERWEDSTRIJD. Zaterdag zal Rillandia I In Dinteloord tegen het eerste elftal van da club van die naam uit komen voor de bekercompetitie. OmLU <U loufte. ONDERDRUKT. De Indonesische Regering heeft haar doel bereikt. Het ramp zalige eiland Ambon is zo goed als uit het uiereldnieuuis ver- dwenen. Even is er sprake van geweest, dat de Verenigde Na ties zich met de daar gevoerde vrijheidsstrijd zouden inloten, doch beducht zich weer in nieuwe moeilijkheden te ver wikkelen, hebben zij er ten slotte de voorkeur aan gegeven het trouwe Ambonnese volk te laten doodbloeden. Dat is nu ook vrijwel ge- scchied. Volgens mededelingen van een Australische ooggetuige, die dezer dagen van het eiland te Djakarta aankwam, is het' centrum van de stad Ambon bijna geheel verwoest. Vijfdui zend burgers zijn om het leven gekomen. Nog st rijden Ambon nese guerilla's voort, maar de Indonesische troepen hebben de overhand. Men make zich geen illusies. Ambons rechtmatige opstand is onderdrukt. De U.N.O., de or ganisatie, die pretendeert de internationale gerechtigheid te handhaven, heeft daarbij werke loos toegezien. En Nederland, door eeuwenoude banden met dit volk verbonden, heeft het smadelijk in de steek gelaten. God beware ons er voor, dat het lot van deze natie, die juist als wij het ongeluk had klein te zijn, straks ook Nederland zou overvallen. (Ingez. mededeling, advert.) Waarschynlyk zullen de jongens uit Rilland wel de beide punten aan hun gastheren moeten laten; Dinteloord heeft zonder twyfel de beste papieren KORFBAL. S.S.S. wordt cerste-klasser. De laatste wedstrijden van de korfbal-competities zyn door her- haaldelyke veldafkeuringen steeds uitgesteld moeten worden. Voor Zaterdag staat weer de wedstrijd TopMadjoe 2 op het program ma, een beslissingswedstryd in de derde klasse A om het kampioen schap dezer klasse. Daarna moet nog een restant uit de eerste klasse gespeeld worden, n.l. B.K.C -Seolto. Volharding uit Yerseke heeft het eerste klasserschap zonder succes verdedigd. Het is S.S.S., dat de plaats van Volharding zal innemen, na deze vereniging, die echter onvoltallig opkwam, met 91 te hebben geklopt. De Tafeltennis-competitie. Het competitie-programma luidt als volgt: 2e klasse: WilnoSorry; SOS VSV; Schelde—PZEM; Goes- Spirit. 3e klasse: Be FairCOAK 2; Wilno 2Schelde 2; Spirit 2 Sorry 2; PZEM 2Goes 2. 4e klasse: VSV 3—Schelde 3 Spirit 3PZEM 4; Arm '50— PZEM 3; Goes 3Sorry 3. Het Volleybal-programma. Het competitie-programma luidt als volgt: Heren afd. A: WilnoC.O.A.K.; Marathon—E.V.V.C. Heren afd. B: Joütie Vlissingen C.O.A.K.; P.Z.C.—Wilno; C.O. A.K.—E.V.V.C.; E.V.V.C.—Mara thon; MarathonRykspolitie; RykspolitiePolitie Vlissingen. Dames: U.L.O. VlissingenR.H. B.S. Vlissingen. Schaken. Goes IIYerseke 4115'/2- Dinsdagavond werd de schaak wedstrijd Goes IIYerseke ge speeld. De uitslag was 4%—5%. De individuele uitslagen luiden: K Flipse—-C. Vlaming 1- -0; Y. W. Steenhuis—C. Manneke 0- 1; R. van Hemert—J. Glerum 0—1; G. QuakkelaarA. C. Willemsen 0-1—1; J. MeyerJ. Pleune 1—0; H. SinkeDr Polderman 0— 1; G. Windhorst1,. Grimm 0I W. van Dullemen— P. Vette 'A; M. DaieboutA. Bierens 1— W. van Dullemen Jr- Hoed 10. 0; A. den Aanbestedingen. Woensdagmorgen werd na mens Ged. Staten van Zeeland door de Prov. Waterstaat aan besteed het onderhouden enz. van: I. de Provinciale wegen met bybehorende werken op Schouwen-Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland en Walcheren; II. de Provinciale aanlegplaatsen met bybehorende werken ln Zeeland; een en ander geduren de jaren 1951 en 1952. Er werd als volgt ingeschre ven: I. Ie perceel Schouwen en Dui- veland: P. v. Dongen, Haam stede samen f 46.300; A. W. Wandel, Nieuwerkerk f45.650; M. v. d. Velde, Bruinisse f44.980; J. Mojsrland, St. Annaland f44.900; D. Rentier, N. Schou wen f44.444; A. J. Verjaal, Dreischor f 42.890. 2e perceel wegen op Tholen: J. Moerland," St. Annaland f34.500; J. Vos, Tholen f33.580; F. W. v. Vosse en Zn., St. Anna land f32.950; A. v. d. Werf, St. Maartensdijk en D. C. v. d. Werff, Scherpenisse f32.880; P. Knuist, Tholen f32.800; J. van Vossen en K. J. Moerland, St. Annaland f 32.538. 3e perceel wegen op Z. Beve land: J. Hogesteger, Wemeldin ge f 25.300; J. Moerland, St. An naland f 23.400; Gebrs. Knuist, Goes f23.830; fa. F. Duinhouwer Sr., Goes f 23.600. 4e perceel wegen op N. Beve land: Gebrs. M. H. en H. J. Kie vit, Colijnsplaat f17.700; fa. J. D. Janse, Colijnsplaat f17.695; J. Hogesteger, Wemeldinge f 19.480; fa. F. Duinhouwer Sr., Goes f 16.800. Perceel 3 en 4 te- samen Gebrs. Knuist, Goes f40.730. 5e perceel wegen op Walche ren: L. J. Dekker, Vlissingen f41.000; M. Wandel, Souburg f41.000; J. H. v. d. Ven, Vlis singen f39.970; C. v. d. Klippe, Vlissingen f37.780; F. C. Wis- kerke en Zn., Nieuwdorp f37.700 Aannemersbedrijf Zeeland, Mid delburg f37.600; P. J. v. d. Zande, Breskens f36.444. II. verdeeld in A. en B. A. en B.: M. v. d. Velde, Brui nisse f83.140. le perceel haven te Zypc: g- de Vlieger, Zierikzee f2700; S. P Wijsman, Zierikzee f270U, m. v. d. Velde f2537. le perceel B. betr. Haven (Zie vervslg pag. 3.)

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2