[Jrovinri^»® GOESE AMBACHTSSCHOOL BE STAAT 75 JAAR. ABAAtSON De galeislaaf Van groot belang voor welvaart der Bevelanden. Hapert er iets bij de Centrale Dienst te Zierikzee? LAXEER-AKKERTJES Pakjes-wee. Donderdag 14 December 1950 Pagina '5 In Januari 1876 begon de heer M. Hoogesteger in de achterkamer van een pakhuis aan de Molendijk een viertal jongens üm meren te leren. Dat was het begin van de Goese Ambachtsschool, die thans een directeur, 19 leraren en 3-15 leerlingen heeft. Een paar maanden later kwamen er enkele leerlingen by en voorzover bekend is niet meer dan een van hen, de heer A. Bod- dinglus te Goes, nog in leven. Een van de mensen, die de stoot gegeven heeft tot het ambachtsonderwys was de heer J. J. Ocht- man, een oesterhandelaar, wiens naam thans nog voortleeft in de prjjzen, welke jaarlijks aan de beste leerlingen worden uit gereikt. Uit die achterkamer aan de van een 3-jarige op een 2-jarige Molendijk in Goes is ontstaan het grote gebouw op de Westwal met zijn 15 leslokalen, waar niet alleen timmeren, maar ook smeden-bankwerken, schilderen, autotechniek, electrotechniek en brood-banketbakken onderwezen wordt. Die ontwikkeling is zeer geleidelijk gegaan. In 1876 kreeg et bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool", dat toen bestond uit dr A. W. van Cam- pen (voorz.), J. J. Ochtman (seer.), D. de Koning (penning meester) en de heren A. de Beste, W. J. v. d. Weert, P. Bui tendijk en W. de Beste als vak mensen, f 1000 van de Mij Tot 't Nut van 't Algemeen. Men verhuisde toen naar een pak huis in de Stoofstraat. In 1879 werd ook het vak smeden in gevoerd en legde dr van Campen de eerste steen voor een nieuwe A.B.S. op de plaats van de hui dige school. In 1888 waren er 29 leerlingen uit Goes en omgeving. Het was in de eerste tijd wel heel wat zwaarder voor de jon gens dan nu. De school begon toen om 8 uur en duurde tot des avonds 7 uur! '3 Winters was de school om 4 uur afgelopen, maar daarna moesten de leerlingen naar de Burgeravondschool. En als in die tijd een leerling een baas zocht, zei hij maar niet, dat hij op de A.B.S. geweest was, want volgens de oude gezellen en bazen leerde je daar nog geen hamer vast te houden. RIJKSSUBSIDIE. 21 Juli 1893 kreeg de school Rijkssubsidie, met de voorwaar de, dat er een directeur benoemd zou worden. Die kwam er in de persoon van de heer A. D. F. v. d. Wart. Voordien bestond de school van giften (o.a. van het Burg. Armbestuur), donaties, subsidies van enkele gemeen ten en het geld, dat door ver koop van de gemaakte stukken in de kas vloeide. De eerste be groting beliep een totaal bedrag van f 1200.—! Ter illustratie van de groei hier enkele jaartallen: in 1896 waren er 35 leerlingen. In 1900 kwam er een afd. Schilderen bij. 1906: 65 leerlingen. 1914: 70 leer lingen en omdat het gebouw te klein was, werden alleen leerlin gen aangenomen uit gemeenten, die subsidie gaven. In 1916 maak te men plannen voor een nieuw gebouw waarin ook de Vakschool voor meisjes ondergebracht zou worden. Het plan werd echter niet verwezenlijkt en eerst in 1926 toen er 108 leerlingen waren, werd besloten een nieu we school te bouwen op de plaats van de oude en zonder Vakschool. In 1930 toen de heer A. Engels, die in 1920 directeur was geworden, aftrad en de heer J. H. B. Buthfer hem opvolgde, werd de nieuwe school in ge bruik genomen. In 1934 kwam er een afd. electro en auto techniek bij. 1936: 170 leerlingen. In 1942 namen de Duitsers de school in beslag en na hen de bevrijdingslegers. Er werd toen op 13 verschillende plaatsen in de stad school gehouden. In 1946 kreeg men het gebouw terug en direct al waren er 232 leerlin gen. Sept. 1948 nam de heer C. J. Buurman het directeurschap over van de heer Buthfer. In 1949 waren er 300 leerlingen en thans zijn er 345. Het onderwijs is regelmatig uitgebreid. De laatste uitbreiding was de opleiding brood-banketbakker. Het is de bedoeling in Sept. a.s. met een kopklasse landbouwwerktuigen te starten. De Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, die ook van de Vereniging „De Ambachtsschool" uitgaat telt momenteel niet min der dan plm. 650 leerlingen, receptie en galafeestavond. 22 en VAN GROTE WAARDE. Een grote verandering in het onderwijs kwam in 1936 toen de school over moest schakelen Dat het A.B.S.-diploma niet alleen in Nederland van belang is, blijkt wel uit brieven van emigranten, aan wier vakkennis meer waarde gehecht wordt wanneer zij een diploma bezit ten. Het is begrijpelijk, dat de A.B.S. van enorm belang is ge weest en nog is voor de vak technische ontwikkeling der Bevelandse jongelui en daarmee van grote waarde voor de wel vaart van de Bevelanden. Is het jubileum voor de Goese Ambachtsschool een mijlpaal, in een van de eerstvolgende jaren zal men wederom een mijlpaal bereiken, n.l. het nieuwe school gebouw. De verkoop van het huidige gebouw is zo goed als beslist en het Departement heeft een nieuw bouwplan ontworpen voor een school met niet min der dan een dertigtal lokalen en magazijnen, terwijl er voorts een gymnastiek- en schaftlokaal en een leraren- en bestuurs kamer komen. Aan de Bergweg is reeds een stuk grond in optie genomen. De officiële herdenking van het 75-jarig jubileum zal 23 Januari plaats hebben met een receptie en galafeestavond 22 en 24 Jan. zullen feestavonden voor de ouders gehouden worden en 26 Jan. een avond voor oud leerlingen. De leerlingen en oud leerlingen verzorgen de feest avonden en om de kosten op te kunnen brengen wordt a.s. Vrij dag en Zaterdag in de school een bazar gehouden. De heer Steutel beëdigd als raadslid. Naar aanleiding van de voor gestelde begroting maakten ver schillende raadsleden in de Dins dagmiddag gehouden raadsverga dering beschouwingen. De begrotingscommissie uit de raad had slechts enkele opmer kingen gemaakt. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) wees er op dat in de begroting geen rekening was gehouden met de nieuwe fi nanciële verhouding Rijk-gemeen te. Hjj had er daarom bezwaren tegen dat de gemeente tot 2000 verplichtingen op zich nam tot 'n jaarlijks bedrag van f 80.000. De heer Van Duin (C.-H.) had grote bezwaren tegen een nieuwe centrale slachtplaats, waarvan in het begeleidend schrijven sprake was. Hij drong er op aan alleen de noodzakelijkste werken uit te voeren. De heer v. d. Doel (A.R.) wees er op dat de voorgestelde kapi- taalwerken in feite gekapitali seerde onderhoudswerken zijn en noodzakelijk zijn geworden door het verwaarloosde onderhoud in de achterliggende jaren. Ook hij drong er op aan slechts de aller noodzakelijkste kapitaalwerken te doen uitvoeren. Hij wees verder op het onvoldoende onderhoud van gemeente-eigendommen, res sorterend onder de centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht. Hij illustreerde dit met enige voorbeelden. Naar zijn me ning haperde er ergens iets. Het bijhouden van de kleine onder houdswerken zou de grote onder houdswerken voorkomen. Ook drong hij er op aan dë tekorten van het ziekenhuis te Noord- gouwe te beperken. Voor indus trievestiging vroeg hij eveneens aandacht. De voorzitter wees er op dat men wat betreft de industrieves tiging afhankelijk is van het E. T.I. te Middelburg. De heer Goudzwaard (A.R.) vroeg er bij de provincie op aan te dringen de haven elk jaar uit te baggeren inplaats van één keer in de 4 of 5 jaar. Dit zou kosten besparen. Ook was z.i. niet ge noeg aandacht besteed aan de rio lering; op verschillende plaatsen zaten de buizen geheel of gedeel telijk vol. Hij gaf in overweging zich geheel los te maken van de centrale Dienst wanneer deze niet meer aandacht zou besteden aan de kleine onderhoudswerken. Presentiegeld verhoogd. Naar aanleiding van een op merking van de heer Linders (P.v.d.A.) zag de raad de wen selijkheid onder het oog in de toe komst hoofdaannemers te ver plichten eerst hun verplichtingen tegenover onderaannemers te vol doen alvorens hen te betalen. Hierin zag men echter te veel be zwaren. Conform een voorstel uit de be grotingscommissie besloot de raad de presentiegelden voor de raads leden van f 3 tot f 5 te verhogen. Hoofdstuksgewijze werd daarop de begroting behandeld. De heer Simmers gaf in overweging de ta rieven voor de noodslachtplaats te verhogen, vooral nu er tekor ten zijn en de tarieven eigenlijk lager zijn dan in de andere slacht plaatsen. Vanwege verschillende gebreken aan de nieuwe woningen werd scherpe critiek geleverd op de centrale Dienst. Hierover ging de raad naderhand nog in beslo ten vergadering. Bij het hoofd stuk over onderwijs, bepleitte de heer Van Leeuwen de wenselijk heid van onderwijs in goede vor men en wellevendheid. Op voorstel van wethouder Den Boer besloot men de post voor het kleuteron derwijs met f 1500 te verhogen en in totaal te brengen op f 5400. De heer v. d. Doel had er be zwaar tegen dat de gemeente jaarlijks een groot bedrag toelegt op leerlingen, die van buiten ko men en in Zierikzee het Gymna sium bezoeken. Hetzelfde bezwaar gold het Nijverheidsonderwijs. Dit betreft echter, volgens de uiteen zetting van de secretaris, een wet telijke regeling, waaraan wel wei nig te verhelpen zal zijn. Ten slotte werd de begroting met al gemene stemmen goedgekeurd. De burgemeester dankte de secreta ris en het personeel voor het daaraan verrichte werk. Cijfers. De grootste post op de begro ting is voor openbare werken, de cijfers daarvoor zijn: inkomsten f 58.416,50, uitgaven f 178.688,32. Nadelig slot f 120.271,82. Het voordelig slot van de eigendom men wordt in 1951 geraamd op f 11.716,93, dat van de belastin gen op f 168.049,71, terwijl voor algemene uitkeringen en bijdra gen op f 296.209,68 wordt gere kend. Het nadelig slot op het O. L.O. onderwijs wordt geraamd op f 14.856,25, op het hoger onder wijs (Gymnasium) op f 10.214,06, op het Nijverheidsonderwijs op f 24.022,49, op Maatschappelijke Steun en Voorzorg op f 73.261,44 en op het gasbedrijf op f 25.848,58. De schuldenlast bedraagt per 1 Jan. 1951 schulden (niet bij an nuïteit aangegaan) f 1.522.164,30, schulden, aangegaan bij wijze van annuïteit f 660.493,23. De agenda. Voordat de raad aan de begro ting toe was had zij reeds een 9 punten tellende agenda afgewerkt. De heer J. Steutel werd beëdigd als raadslid. Hij neemt de plaats in van de heer Brouwer voor de Middenstandspartij. Bij de ingekomen stukken wa ren verschillende goedkeuringen van Ged. Staten. Na enige discus sie besloot de raad tot partiële herziening van het uitbreidings plan betreffende de Engelse Ka de. De heer v. d. Doel vroeg de graanpakhuizen daar te sparen. In de vaste dienst van de centra le Dienst voor Bouw- en Woning toezicht werden benoemd de he ren L. H. A. de Jonge, A. Buys en J. Blaas. Aan het Waterschap Schouwen werden enkele stukjes grond verkocht, die dit water schap nodig heeft voor het ont- wateringsplan in de Zuidhoek. Tot lid van de commissie van advies voor Sociale Zaken werd benoemd de heer A. Vermaat. Na onderzoek der geloofsbrie ven werd de heer P. D. Verstrate toegelaten als lid van de raad in de vacature van de heer Hoek. Aan de bond tegen het vloeken werd een jaarlijkse subsidie toe gestaan van f 10. Tegen het voorstel om in de Ronde Weel huisvuil te storten bestond van de zijde van de raad Veesmokkelaars te Middelburg berecht. Voor de Bijz. Politierechter te Middelburg stonden weer eens een drietal veesmokkelaars terecht. Ook nu werden er weer rake straffen uitgedeeld. Het waren, ditmaal H. C. M. P. uit Graauw 's-HEER ABTSKERKE. ^,,^ng.en^m' J' L', d'£H 1Snu" Cursus paardenkennis, bouwer te Clinge en de Belgische landarbeider G. L. J. V. te Meer-1 Maandagavond werd de eerste donck. les van de cursus in paarden- P., die veehandelaar is, werd er kennis gegeven, van verdacht enige kalveren en De voorzitter der afdeling vaarzen te hebben geleverd voor 1 Nisse, 's-Heer Abtskerke der de smokkel naar België. Verd. Landbouw Jongeren Gemeen - beweerde, dat hij de dieren in-1 schap heette allen hartelijk wel- derdaad had geleverd, doch dat kom, in het bijzonder de docent, hem niet bekend was geweest, wie de heer Elzerman uit Goes, en de de koper was, terwijl hij ook niets leden van de commissie van toe- afwist van het feit, dat de dieren zicht, bestaande uit de heren J. voor de smokkel bestemd waren. D- Jansen, burgemeester, C. de Verd. d'H. legde een volledige be- Ruiter, Q. A. van de Vrie en I. kentenis af. Zijn bedrijf is slechts Luteyn. enkele honderden meters van de De burgemeester sprak er zijn grens gelegen en hij had ruimte waardering over uit, dat on- in zijn schuur beschikbaar gesteld danks de toenemende mechani- om de dieren te stallen, hetgeen satie, er bij de jongeren nog was gebeurd. steeds een levende belangstel- De Belg, die als drijver dienst ling voor het paard bestaat, had gedaan, vond het maar veili-1 BIEZELINGE ger om niet te verschijnen en liet verstek gaan. De Officier van Jus-1 Verkiezing kerkeraden. titie vond, dat bet nu toch wel) Door het kiescollege der Ned. algemeen bekend moet zijn, dat Herv. Kerk te Biezelinge is her in enin Zeeuwsch-Vlaanderen bij kozen tot ouderling de heer P. de veehandel de nodige voorzieh-1 Molhoek en gekozen tot ouder- tigheid in acht dient te nemen ling in de vacature-J. West en dat het smokkelen van vee strate, de heer J. de Schipper, nog altijd verboden is. Hij eiste Gekozen tot diaken vacature-J. tegen V. een maand gevangenis-1 de Schipper, de heer S. de Puit. straf. De uitspraak bracht hierin geen verandering. Tegen d'H. eiste de officier 1300 subs. 3 Varkenshouders vergaderden. maanden hechtenis en tegen de Dinsdagavond vergaderde de Belg f 250 subs. 2 maanden, met varkenshoudersvereniging „Helpt daarnaast een voorw. gevangenis-1 Elkander". De voorzitter, de heer straf van 3 maanden met een Jac. Wisse, opende de vergade- proeftijd van 2 jaar. De uitspra- ring. Uit het verslag van de pen- ken luidden resp. f 200 boete subs. I ningmeester bleek, dat ontvangen 2 maanden en f 250 boete subs, was f 995.41, uitgegeven f 899.35, 2 maanden. batig saldo f 96.06. De aftredende bestuursleden, de GrnenseminraHe naar I heren A- Cornelisse en G. Lokerse Vjroepsemigratie naar werden by aeclamatie herUozen; Brazilië. inplaats van de heer J. Dalebout, Naar wij vernemen heeft het I die bedankte, werd gekozen de heer Joh. Dekker. De contributie werd bepaald op 75 cent per var ken per maand. De uitkering op f 1.30 per kg. Als knipper en bode werden benoemd de heren Jan bestuur van de Christelijke Emi gratie Centrale besloten de emi gratie naar Brazilië door te zet ten. Dit is o.a. het resultaat van de studiereis, 'die mr J. S. Bies heuvel aan het begin van dit jaar door dit land heeft gemaakt. De moeilijkheden zijn echter vele en de Christelijke Emigratiecentrale zal zich volledig op de „groeps- emigratie" werpen. De nieuwe kolonie zal gevestigd worden bij Castro, op ongeveer 30 km. af stand van Carembei, waar sinds 1911 een Nederlandse kolonie ge-1 Kamer wilde het 70 eraa» vele 1SplMnffla°naderelonto^eM Proberen met het nieuwe systeem! Men hoopt in de loop van 195i 3! Wisse en G. Lokerse. Besloten werd indien mogelijk de varkens te verzekeren tegen eventuele af keuring bij slachten. Prjjzencommissie ingesteld. Het gemeentebestuur van Kat- tendijke heeft twee plaatselijke prijzencommissies ingesteld. Voor Kattendijke hebben hierin zitting de heer P. van Waarde, voorzitter, mevr. L. Louwerse van Willigen, secretaresse en de heer M. Wisse Fz. Voor Wilhelminadorp de heer C. Burger, voorzitter, mevr. J. G. de GroeneLindenbergh, secreta resse en de heer N. J. Meijer. De bevolking wordt hierdoor in de gelegenheid gesteld klachten over prijsopdrijving kenbaar te maken. ARNEMUIDEN. Chr. Metaalbewerkers Bond. De C.M.B. hield onder leiding van de heer A. Poortvliet een algemene ledenvergadering. Het hoofdbestuurslid, de heer B Roolvink, hield e,en causerie over „Werkgelegenheid", waarop een drukke bespreking volgde Bij het punt rondvraag besprak de heer Roolvink nog enkele punten over contributiewijzi ging. Na een slotwoord van de voorzitter sloot de heer Rool vink met dankgebed. RENESSE. Benoeming. Het Landelijk Contactorgaan voor de reorganisatie der sociale verzekeringscommissies, hiertoe gemachtigd door de bevoegde be sturen van de bedrijfsverenigingen voor het Land- en Tuinbouwbe drijf, het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw en de Stichting voor de Landbouw, heeft benoemd tot districtsagent voor de uitvoe ring der sociale verzekering in rayon I der Provincie Zeeland de heer M. L. de Feiter, alhier. !iOMC-U«üèMs (Van onze parlementaire redacteur) met deze emigratie een aanvang in de afdelingen onderzocht wor den, maar door speciale commis- te maken Hiervoor is echter noï ueu' ""lal uuur spwatue cuiimns- „1 I Jfi toil non sies. En het moest ook alleen niet al wat kapitaal nodig, n.l. f20.000 bliven bjj produceren van schriftelijke stukken. Neen, iede re commissie moest mondeling per emigrant. Sowjet-oorlogsschepen voor China? Volgens een Chinees blad in Hongkong is uit Kanton verno men, dat de Sowjet-Unie 23 oor logsschepen aan de Chinese com munisten heeft overgedragen oor gebruik als kern voor een vloot in de Zuid-Chinese wate ren". De schepen, met een ton nage variërend van 1500 tot 3500 ton, waren in twee gedeelten in September en October in Noord- Chinese havens overgedragen. Naar gemeld wordt doen Noord- Koreaanse „wraakploegen" aan slagen op anti-communisten in Zuid-Korea In de afgelopen da- lgneïiëm gen zyn in Seoel alleen gemiddeld waardering. De werkzaamheden 18 personen per nacht gedood. 1 - overleg gaan plegen met de minis ter. Daardoor zouden alle „klei ne" zaken niet meer bij het debat ter sprake komen. Het nieuwe systeem was gebaseerd op snel heid. De oude methode moest maar voor goed verdwijnen. Dat ouderwetse gedoe! Iedereen, die in de Tweede Kamer graag luis tert naar het zwaar belaste woord „progressief" stemde dan ook voor dit nieuwe systeem, dat in vele opzichten lijkt op het voorstel van de rode Jonkheer van der Goes van Naters. Een voorstel, dat nog steeds aan de orde moet komen en dat ook al probeert de loop der schriftelijke en mondelinge debatten te ver- Zo'n poging verdient (Ingez. mededeling, advert.) Mlugen heilig werken van de beide Kamers der Staten Generaal nemen ontstellende vor men aan. Iedere verandering is geen verbetering. Dat is nu al weer gebleken. Want de ander halve week die ons nog van het Kerstreces scheidt maakt het wel duidelijk, dat het met dit nieuwe systeem hopeloos mis is. Slechts vijf hoofdstukken zijn de eind streep gepasseerd. Negen moeten er nog volgen. Als er nog vijf blij- nogal tegenkanting. Verschillen- ven liggen mag men niet moppe de leden vreesden dat daardoor ren. Het resultaat is dus al niet een onaangename geur zou ont- anders dan andere jaren. Voor staan, waarvan men vooral op 't Kerstmis komt men niet klaar. Sportpark hinder zou ondervin-1 Maar wat erger is: de nieuwe den. Met 6 tegen 5 stemmen werd methode werkt soms zo vertra- tenslotte he voorstel aangenomen, gend, dat er dagen zijn dat er De gemeente-rekening over '48 geen Kamer gehouden kan wor- werd voorlopig vastgesteld met den, omdat er niets te doen valt. voor de gewone dienst aan inkom- Het mondeling overleg met de sten f 1.595.556,54, en de uitgaven minister werkt ongetwijfeld ver- 1.461.028,81, en dus een batig tragend. En het is wel gebleken, slot van f 134.527,73, voor de ka- dat „kleine" zaken toch behan- pitaaldienst met aan inkomsten deld worden. Dat doet ons ple- 2.891.954,16, en aan uitgaven zier. Weliswaar zijn ze soms on- 2.850.151,31, dus een batig slot belangrijk voor de niet-geïnteres- van f 41.802,85. seerden. Maar we vinden het Het bedrag per leerling voor 't I uiterst gevaarlijk om het begrip gewoon openbaar lager onderwijs „klein" te interpreteren. Derge werd voor 1951 vastgesteld op jjjke dingen in commissies af te f 25,95 en op f 42,09 voor het uit-1 doen, dus niet in het openbaar gebreid lager onderwijs. "zaak finaal dood. Hoe langer hij sprak, des te meer hij herhaalde. Geen wonder, dat de aandacht verslapte. Dat kon hij niet goed verdragen. En zijn laatse zin luidde ongeveer zo: „Als men niet wil luisteren zal ik de cijfers maar niet meer noemen. Ik ben klaar, Mijnheer de President". Minister Teulings was dus een beetje boos. Hij is vrij gauw aan gebrand. Dit in tegenstelling met zijn chef, dr Drees, die zelfs bij de zwaarste communistische in terruptie zijn kalmte bewaart. Als de communist Gortzak opmerkin gen maakt over het feit, dat er meer geld wordt besteed aan de T.B.C.-bestrijding onder de koei en, dan onder de mensen, zegt on ze Minister-President doodleuk, met een beminnelijke glimlach, dat in het Westen de koeien wor den afgeslacht en de mensen niet. En als de trouwe aanhangers van Stalin doorgaan met verzinsels uit te kramen komt hij even dood leuk met een communistische krant uit Budapest voor de dag, waarin staat dat er Nederlandse, Franse en Engelse imperialisten nog 240.000 krijgsgevangenen als slaven vast houden. Dergelijke verweermethoden werken altijd prima. Communis ten of niet, een minister moet nooit kwaad worden. Opwinding is echter altijd toegestaan. Oftdu de, taupe. ZWAK CENTRUM. De Parijse correspondent van „Trouw" gewaagde dezer dagen van een zekere teleurstelling 1 n Franse regeringskringen, dat hel land in het geheel niet betrok ken is geweest bij de besprekin gen tussen Truman en Attlee. Zoals men zich zal herinne ren hebben de Franse ministers Pléven en Schuman nog wel tc Londen een onderhoud gehad met de Britse minister-presi dent, voordat deze naar Was hington vertrok. De voorstelling werd toen min oj meer gegeven dat men het bij dit onderhond zozeer eens was gebleken, dat het overbodig was, dat een lid van de Franse regering de reis naar Amerika meemaakte. Ach teraf blijkt nu dus, dat men zich aan Franse zijde over deze gang van zaken toch wat ach teruitgezet heeft gevoeld. De oorzaak van dit afdalen naar het tweede plan ligt overi gens geheel bij Frankrijk zelf. Het land was juist weer eens bezig zich door een van zijn ge regelde regeringscrises heen te worstelen, waarbij het kabinet- Pléven ditmaal nog wel zijn huid redde, dank zij de gespan nen internationale toestand. Daarbij kwam, dat het vraag stuk van de onvermijdelijke Duitse herbewapening, waarte gen Frankrijk zich zo lang had verzet, ook dezer dagen moest worden opgelost, wat de aan wezigheid van de gehele Franse regering wenselijk maakte. Innerlijke zwakte en een niet tijdig aan de veranderde om standigheden aangepaste buiten landse politiek maakten dus Frankrijk op een critiek mo ment machteloos. Dit is niet al leen voor dit land zelf, maar ook voor het gehele vasteland van West-Europa een ernstige zaak. Waar Groot-Brittannië immers steeds meer blijk geeft zich slechts ten halve aan Europa te willen binden, zou Frankrijk als grootste mogend heid in dit gebied het West- Europese krachtcentrum moeten zijn. Het is dit helaas niet. (Ingez. mededeling advert.) FEUILLETON. Vri) naar het Engels van JOSEPH STEPHENS Dat is prachtig. Maar mijn be'- zoek gold eigenlijk Tan Tanna persoonlijk en ik had allerminst verwacht, wat u mij daar ver telt. Io had zichzelf beloofd van het persoonlijk leven van haar man afzijdig te zullen blijven, en zij aarzelde, of het raadzaam zou zijn, hem thans te ontmoe ten. Zij had hem tot dusver al leen maar gesproken op wan delingen onder de Colonnades, op het Corso of in het theater en daarbij had hij zich steeds correct, zo niet gereserveerd ge houden. De hand, waarin zij haar beurs droeg, balde zich tot eon vuist; op deze situatie had zij niet gerekend. En zij was zich maar èl te goed bewust, dat het niet een gesprek met Tanna, naar het zien van Virginius was geweest, dat haar gedreven had naar dit deel van de stad. Voor de duizendste keer hoorde zij de -;tem van haar hart: ik heb hem ;cf! En ik ben er nog zeker van: ij hield van mij. Maar nü? O, dat ik toch zekerheid had! Maar hij is zo veranderlijk. En als ik hem nu zou ontmoeten, hier zou hij mijn bezoek allicht ver keerd opvatten. Bah, wat ben ik nu in een lastig parket ge komen De winkelchef mag er u mis schien op attent maken, dat de dames en de heren, die de oude meester vroeger raadpleegden over het taxeren van kunstpro ducten, dit nu de jonge meester doet, die hun volle vertrouwen heeft. Glimlachend vroeg Io, schijn baar onwetend: En is die jongeman de zoon van Tan Tanna? Neen, Domina. De jonge meester is Catar Virginius, reeds jong leerling van mijn vroegere meester. Zowel de glaskunste raars als de goud- en zilversme den en andere kunstnij veren, er kennen zijn bekwaamheid cn vragen meermalen zijn advies. Zelfs Caesar heeft met grote waardering gesproken over zijn taxatie van een collectie kost bare sieraden uit Afrika. En hij heeft dat bevestigd in een per soonlijk schrijven. Io's gelaat verried vrees en terstond zei ze: Dan is het toch nodig, dat ik uw jonge meester spreek. Het is belangrijk, wil mi, aan kondigen als een oude vriendin. De chef boog en voldeed aan haar verlangen. Spoedig was hjj terug en zei: Mijn meester zal de Do mina gaarne ontvangen in zijn kantoor als de zaak ur gent is. Io volgde hem naar het privé- kantoor en hij hield de deur voor haar open. Zij trad een helder verlichte kamer binnen, die uitzag op de rivier. Virginius zat tegenover de deur heel rus tig, aan een gepolijst ebben bu reau. Hij sloeg het blad van een register om, waarin hij iets zocht, legde zijn penseel neer en stond op. Met ongeveinsde ver bazing en heldere oogopslag be groette hij haar: Io! Dat is een aangename verrassing! Virginius, ik ben blij je te zien. Een warme handdruk ver gezelde deze woorden. Wil je niet gaan zitten? vroeg hij met een hoffelijke stembuiging. Zij zette zigh in een luxueuse zetel en hernam: Ik had Tan Tanna geschre ven, dat ik hem deze week wil de bezoeken. Ik wist toen niet, dat hij zich uit de zaken had te ruggetrokken. Ja, dat is zo. Maar ik dacht, dat je dat wel wist, Io. Zij ging hier niet op in en vervolgde: al kunnen ze in een verslag ver meld worden kan een uithol ling van de parlementaire demo cratie betekenen. Deze gedeelte lijke geheimhouding zou ons wel eens te progressief kunnen wor den. Gelukkig is het nieuwe systeem maar een proef voor één jaar. Een mislukte proef. Laat de Kamer voor dat er werkelijk een goede methode wordt gevonden, weer naar haar afdelingen terugkeren. Maar in die afdelingen zal gedis cussieerd moeten worden, door zo veel mogelijk leden. Het domweg overleggen van fractie-rapporten zal zo mogelijk tot het verleden moeten gaan behoren. Dat zal de mondelinge behandeling ten goe de komen. „Aangebrande" minister. Minister Teulings heeft het ver leden week niet gemakkelijk ge had. De Kamer verwierp de sala risverhoging voor de hoge func tionarissen. Dat was een stuk re geringsbeleid, waarvoor deze jon ge minister ruim een jaar aan Binnenlanse Zaken zeker niet de grootste verantwoordelijkheid draagt. Nu hij geroepen was om deze zaak recht te praten kon veis zoals we dat vroeger I men daar natuurlijk geen reke- deden. Als je dat niet hebt wil- ning mee houden. Zaken zijn za len geloven, geloof het dan nü. ken! Voor- en tegenstanders spra- Ik heb het alleen niet langer ken langs elkaar heen. Ook al de kunnen uithouden. redevoeringen van Teulings hiel- Wordt vervolgd.) I pen niets. Deze bewindsman met zijn hees keelgeluid praatte de Het is vreemd. Wij wonen hier nu drie jaar en behalve een vluchtige ontmoeting op straat of in het theater hebben we nog nooit gelegenheid gehad eens rustig met elkaar te pra ten. Hebben we ooit getracht een gelegenheid te vinden? Zij keek hem aan met schit terende ogen, en zei, terwijl een blos haar gelaat kleurde: Ik zou graag zulk een gele genheid hebben, Virginius. Dit onverwachte antwoord deed hem tevergeefs naar woor den zoeken. Io keek hem nog eens aan en haar glimlach ver vaagde. Zij leunde achterover in de met veel kussens getooide zetel. Van verre hoorde men het nadreunen van onweer. Het was duf geworden in de kamer, waarin zij zich bevonden. Met matte stem hervatte ze: Waarom zou ik die niet zoeken? Jij kunt weten, dat mijn verlangen uitgaat naar meer: dat je mij komt bezoe ken, bij mij komt eten, met mij uit rijden gaat naar de met bloe men overdekte velden en heu- Uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de speciealbranche. 381 Vergadertechniek. Als men vergadertechniek wilt leren kan men gerust lesnemen in de Ridderzaal, waar de Tweede Kamer vergadert. Dan heeft men weliswaar geruime tijd nodig om alle kneepjes van de techniek door te hebben, maar zal men stuiten op tradities die niet licht voor verbetering vatbaar zijn. Het debat loopt als het goed gaat" werkelijk gesmeerd. Zelfs het belsysteem werd van de zomer aan een reglement onderworpen. Voorzitter Kortenhorst gaf toen de volgende mededeling uit A. de lange bel wordt gebruikt om aan te duiden: 1. de aanvang van de vergade ring (ook de avondvergadering), 2. stemming. Het is mijn bedoeling deze bel zo te doen afstellen, dat zij plm. 30 seconden blijft doorbellen; dit is aanzienlijk korter dan thans, doch lang genoeg om geen mis verstand met de korte bel te doen ontstaan. B. de korte bel wordt slechts gedurende 2 a 3 seconden achter elkaar gebruikt en wel één- tot viermaal. Eenmaal betekent: de Minister komt aan het woord; tweemaal: vergadering wordt voor korte tijd geschorst (de laatste tijd was het gebruik in dit geval driemaal kort te bel len; dit wordt dus gewijzigd in tweemaal) driemaal: de vergadering wordt hervat; viermaal: de vergadering wordt gesloten of aan het einde van de middag geschorst tot 's avonds. Men ziet het reglement is aar dig voor elkaar. En men houdt er zich nog aan ook! Want de zaak moet marcheren, nietwaar „Mijnheer de voorzinger". De Woorden „Mijnheer de Voor zitter" worden in ons Parlement wel het meest gebruikt. Te pas of te onpas. Men begint er een zin jnee, men eindigt er 'n zin mee en men gebruikt ze midden in een zin. Zij zijn eigenlijk stopwoorden geworden. Men spreekt ze ge dachteloos uit en het woord „voorzitter" wordt bij vergissing vaak uitgesproken als „voorstan der", of „voorstemmer". De lieer Andriessen, de voorzitter van de K.V.P., sloeg echter alle records. Hij maakte er „Mijnheer de Voor zinger" van. Het beste paard struikelt wei eens.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2