Sneltrein Bazel~Den Haag ontspoord NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Samengaan practisch mogelijk? Spoorwegramp in Belgisch Luxemburg Machinist en stoker gedood, vijftien passagiers gewond Noord-Korea ontruimd Samenzwering tegen Mac Arthur ontdekt Duitslands bijdrage aan West- Europees leger Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. De „Overloon" met 55 emigranten naar Nieuw Zeeland Propaganda-avond N. C.L.B. te Goes Goese gemeentebegroting aangenomen SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. M/, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2".o4, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1740 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 14 DEC. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.41 u., onder 16.28 u.; Maan op 12.46 u., onder u. Hoogwater op Vrijdag 15 Dec.: Vlissingen: 6.09 u. 1.67 m., 18.50 u. 1.75 m.; Terneuzen: 6.41 u. 1.85 m., 19.17 u. 1.95 m.; Wemel- dinge: 7.54 u. 1.37 m., 20.25 u. 1.59 m.; Zierikzee: 7.32 u. 1.15 m., 20.09 u. 1.38 m. r aat de mogelijkheid lot een samengaan van enigszins duurzaam karakter tussen de drie Protestants-Christelijke par tijen, de P. v. d. A. en de V.V.D. zich niet alleen theoretisch be cijferen, maar ook in de practijK. uitvoeren? Bestaan er aanwijzin gen, dat de partijen tot zulk een samengaan genegen zijn? Deze vraag heeft vooral be lang wat betreft de verhouding tussen de Anti-Revolutionairen en de Partij van de Arbeid, wier vertegenwoordigers, met uitzondering van enkele indivi duele figuren, nog nooit tesamen in één kabinet zitting namen. Zouden zij hiertoe thans wel be reid zijn? Het is niet wel mogelijk op deze vraag een vaststaand ant woord te geven, doch het is in dit verband toch interessant kennis te nemen van een on langs in het dagblad „Trouw" verschenen artikelenserie, waar aan ook door het socialistische „Vrije Volk" aandacht werd ge schonken. In genoemde artikelenserie be- A toogde „Trouw", dat de par lementaire oppositie in Neder land een geheel ander karakter draagt dan in het klassieke land van het parlementaire stelsel: Engeland. Daar wordt in het parlement hoofdzakelijk een strijd gevoerd tussen een be houdende en een vooruitstre vende partij, die beurtelings het regeerkasteel trachten te be zetten. In Nederland heeft zich daarentegen een aantal begin selpartijen gevormd, die elk in eigen huis een behoudende en een vooruitstrevende vleugel kennen, doch die naar buiten in de eerste plaats als beginseldra gers optreden. Het bestaan van een aantal dezer partijen maakt het daarbij onvermijdelijk, dat slechts door een combinatie van enkele dezer partijen een rege ring kan worden gevormd. En de oppositie tegen zulk een combinatie kan in het algemeen slechts hopen zelf aan het roer te komen, door een der rege ringspartijen naar haar eigen zijde over te halen. Dit alles maakt, dat enerzijds de samen stelling der regering bij ons minder hecht, anderzijds de verhouding tussen regering en oppositie bij ons gematigder is dan in Engeland. Aldus het betoog van „Trouw", dat hier in een later artikel aan toevoegde, dat de socialisten voor dit verschil in politieke structuur tussen Engeland en Ne derland geen oog hadden. Dit nu werd door „Het Vrije Volk" on middellijk bestreden. Het blad stelde vast, dat de P. v. d. A. de partijvorming op confessioneele basis wel betreurde, doch anders dan „Trouw" meende, wel degelijk oog had voor de schakering van conservatief tot vooruitstrevend, binnen de confessionele partijen. Ook was er, volgens het blad, bij de socialisten geen sprake van uitgesproken voorkeur voor een kabinet op smalle basis (R.K.- P.v.d.A.). „Trouw" achtte deze reactie be langrijk genoeg om haar uitvoe rig ter kennis van haar lezers te brengen. En het Anti-Revolutio-, naire orgaan voegde daaraan toe: „Het komt ons voor, dat deze wijze van benadering der vraag stukken van politieke samenwer king in principe juist is." T s met deze artikelen weder- -*■ zijds een peiling gedaan, hoe het bij de andere partij staat met de bereidheid tot ev\ tuele sa menwerking? Het heeft er veel, van. Dit wil natuurlijk nog niet zeg gen, dat die samenwerking er nu ook werkelijk komt. Het weekblad „Elsevier" was in dit opzicht wel wat haastig met zijn conclusies. Al voordat „Trouw" haar artikelenserie be ëindigd had, constateerde het een koerswijziging bij de Anti-Revolu tionairen en voegde daaraan toe: „Het verlangen om deel te nie- men aan de bezetting van posten schijnt aan deze koerswijziging niet vreemd." Waarop Trouw verontwaardigd antwoordde, dat de Anti-Revolutionaire beginselen niet voor geld te koop waren. Zo zijn er nog meer factoren, die een samengaan tussen de so cialisten en de Anti-Revolutionai ren en trouwens ook de andere Protestants-Christelijke partijen nog niet tegen de dag van morgen doen verwachten. Maar een zeke re mogelijkheid moet „Trouw" toch gezien hebben, anders had het blad er niet in deze vorm over geschreven. Op enkele andere aspecten van de mogelijkheid tot samengaan tussen de niet-Rooms-katholieke partijen komen wij nog nader terug. Rusland tegen het dertien- landen-voorstel. De Soivjetrussische afgevaar digde Jacob Malik beeft gisteren in de algemene vergadering der Verenigde Naties medegedeeld, dat de Sowjet-Unie zich zal ver zetten tegen de door dertien lan den van Azië en het Midden-Oos ten gedane voorstellen, die voor zien in een staken van het vuren in Korea. Gistermiddag omstreeks drie uur is nabij het station van Polx in Belgisch Limburg, de sneltrein BazelDen Haag ontspoord en van een zeven meter hoge spoorbaan neergestort. De Belgische stoker werd op slag gedood, de machinist, eveneens een Belg, die bekneld raakte tussen tender en locomotief, en die pas na twee uur door middel van snijbranders uit zijn positie kon worden bevrijd is in het ziekenhuis overleden. Van de passagiers werden er vijftien min of meer zwaar gewond. Onder hen bevond zich een Nederlandse, mevr. de wed. Pexvan Straten uit Den Haag. TREIN KANTELDE VAN SPOORBAAN In verband met enkele werken, die ter plaatse moesten worden uitgevoerd, mochten de treinen slechts 20 km, per uur rijden. Vol gens sommige spoorwegmensen zou de trein wei veertig gereden hebben. Men heeft nog getracht de machinist te waarschuwen door met een gele vlag te zwaaien. Men heeft ter plaatse nog geen onderzoek in kunnen stellen naar de juiste oorzaak van het ongeval, zodat dit vandaag zal gebeuren. Op korte afstand ls hier één- tichtingverkeer en de trein ont spoorde toen hij weer op het dub bel spoor kwam. Toen de ramp geschiedde, stort te de locomotief het zeven meter diepe ravijn in, gevolg door een postwagen, die geheel verbrijzeld werd en twee personen-rijtuigen waarvan er één geheel kantelde. Twee andere volgrijtuigen derail leerden, doch bleven naast de rails staan. Een dichte sneeuwlaag bedekte gisteren het terrein van de ramp waar verwrongen spoorstaven nauwkeurig de plaats aangeven waar de trein uit de rails is ge sprongen. Toen het ongeval geschiedde snelden onmiddellijk leden van het spoorwegpersoneel te Poix te hulp. Het bleek al dadelijk, dat de Zestigduizend man ingescheept. De evacuatie over zee van on derdelen van het tiende Ameri kaanse leger uit het gebied van Hamhoeng (aan de Noordko- reaanse Oostkust) is reeds enkele dagen aan de gang, aldus meldt U.P. uit Tokio. Men neemt aan dat de geëva cueerde troepen, althans een ge deelte der troepen, aan land wordt gebracht in Zuidkoreaanse havens om de positie van het Amerikaan se achtste leger ten Noorden van Seoel te versterken. Naar schatting bevinden zich 60.000 militairen van het tiende leger op het bruggenhoofd bij de steden Hamhoeng en Hoengnam. Onder hen bevinden zich de ruim 15.000 infanteristen en mariniers die zich al vechtend een weg baanden uit de Chinese val bij het Tsjosinbekken. passagiers van de omlaag gestor te rijtuigen het ergst er aan toe waren. Door het stukslaan van de ruiten slaagden de hulpcolonnes erin de gewonden uit de geheel verwrongen rijtuigen te halen. Naast mevr. Pexvan Straten, die uit Zilrich terug kwam, waar zij familie had bezocht, waren nog dertien Belgen, een Luxemburger en een Italiaans priester gewond. Het is een wonder dat de hoofd conducteur en de conducteur, die zich in de bagagewagen bevonden, er vrijwel ongedeerd af gekomen zijn. De niet gewonde passagiers, een vijf en dertigtal hebben met een andere trein hun reis kunnen voortzetten. Eén van de reizigers, die slechts een lichte schram aan het oog had opgelopen, was in Libramont ingestapt, omdat er ijzel op de weg lag en hij meende, dat het veiliger zou zijn de reis per trein voort te zetten Agenten van de Amerikaanse contra-spionnage te Tokio stellen een onderzoek in naar een samen zwering tegen generaal Mac Arthur. De Japanse politie heeft, vol gens Reuter, een tweetal politie agenten gearresteerd, omdat zij er van worden verdacht, met com munistische elementen een aan slag op de bevelhebber .van de strijdmacht der V.N. te hebben beraamd. DE RADIO-REDE VAN TRUMAN. President Truman zal Zater dagmorgen vroeg een radiorede houden over de wereldcrisis, aldus is te Washington bekend ge maakt. Nederland kan deze uit zending beluisteren om 4 uur of 4.30 uur (Ned. tijd) in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. Hoofdredacteur van „De Waarheid" beboet. De Amsterdamse politierechter heeft de hoofdredacteur van het dagblad „De Waarheid", de heer F. Schoonenberg, veroordeeld tot f75.boete of 5 dagen, omdat dit dagblad een artikel had ge publiceerd dat de rechter „beledi gend achtte voor het R.K. deel van het Nederlandse volk" en waarover de Katholieke actie een klacht had Ingediend. Volledige overeenstem ming bereikt De plaatsvervangers der minis ters van buitenlandse zaken van de bjj het Noordatlantisch Pact aangesloten mogendheden en het militaire comité hebben volledige overeenstemming bereikt over de politieke en militaire aanbevelin gen voor het deelnemen van Duitsland aan een gecombineerde Westeuropese strijdmacht, aldus is officieel in Londen bekend ge maakt. De aanbevelingen zullen de vol gende week aan de bijeenkomst van de ministers van defensie en buitenlandse zaken te Brussel worden voorgelegd, aldus het communiqué. „Het militaire co mité zal dan eveneens aan de defensiecommissie doorsturen de overeengekomen aanbevelingen betreffende de vestiging in Euro pa van een gemeenschappelijke defensiemacht, de algemene be palingen voor de benoeming van een opperbevelhebber hiervoor en zijn opdracht, wanneer hij wordt aangesteld". Te Londen wordt vernomen dat de Westduitse regering zal wor den uitgenodigd zich te doen ver tegenwoordigen op de in Januari 1951 te Parijs te houden confe- MIJN ON GELUK IN V.S. In een steenkolenmijn in de Amerikaanse staat Ohio heeft een ontploffing plaats gevonden. Men vreest voor het leven van 200 mijnwerkers. Deze week antwoord op Russische r ata. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken zullen de antwoor den van Frankrijk, Engeland en de V.S. op het Russische voorstel tot een viermogendhedenconferen- tie aan het eind van deze of in het begin van de volgende week wor den verzonden. De drie regeringen zullen ant woorden, dat de besluiten van Praag niet, zoals in de Russische nota werd voorgesteld, worden aanvaard als basis voor bespre kingen. rentie over de voorgenomen in stelling van een Europees leger. Na afloop van de bijeenkomst, die de ministers van buitenlandse za ken der „Westerse Grote Drie" in de volgende week te Brussel zul len houden, zullen de Britse, Franse en Amerikaanse regerin gen de Westduitse autoriteiten het plan voorleggen, dat voorziet in het opnemen van Westduitse eenheden in de Noordatlantische weermacht. Zeven millioen gulden Marshallhulp voor verbetering hotelaccomodatie. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsvoorstel om 7 mil lioen gulden uit de tegenrekening v anhet Marshallplan te bestem men voor verbetering van de ho telaccomodatie. De bedoeling van deze uitbreiding is voornamelijk het buitenlandse toerisme in Ne derland te bevorderen, momenteel betekent de beperkte hotelacco modatie nog een sterke belemme ring voor het toerisme, vooral in het volle seizoen. Zeven millioen gulden zal wor den gebruikt voor uitbreiding en modernisering van de hotelacco modatie in Nederland en f 500.000 voor maatregel enin het belang van de bevordering van het toe risme in Nederland. In overleg met de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen wordt voorgesteld, dat van het eerder genoemde bedrag van f 500.000 een bedrag van f 200.000 wordt besteed voor cul turele propaganda, welke van direct belang wordt geacht voor de bevordering van het vreemde lingenverkeer en f 300.000 voor het voeren van meer algemene toeristische propaganda. SMOKKELKONING BERECHT. Twee en een half jaar gevange nisstraf en f 100.000 boete is gis teren voor het Gerechtshof te Den Bosch geëist tegen de Ant werpse smokkelkoning H. de Smet. Zoals men zich zal herin neren werd deze man in April door de Bijz. Politierechter te Breda veroordeeld tot 1 jaar en 4 maanden en een geldboete van f50.000. Hiertegen had De Smet hoger beroep aangetekend. Axel zal waarschijnlijk een hertenkamp krijgen. Door de omlegging der Rijks- waterleiding is een nieuw kanaal nodig. Door de splitsing in dit nieuwe kanaal bij het recreatie gebied worden 2 armen verkre gen, waardoor een eilandje ont staat. Wij vernamen van betrouw bare zijde, dat het de bedoeling is hier te zijner tijd een herten kamp te vestigen, hetgeen voor Axel en omgeving een nieuwe at tractie zal betekenen. De heer L. Gebraad bevestigd in de Chr. Geref. Kerk te Tholen. Dinsdagavond had in de Chr. Geref. Kerk te Tholen de bevesti ging plaats van de heer L. Ge braad, overgekomen uit Leersum, als voorganger der gemeente te Tholen. Bevestiger was ds Smit uit Driebergen. Na lezing van Zach. 3 wees ds Smit op het groot gewicht van dezen avond, n.l. de heer Gebraad te mogen inleiden in de bediening. Ds Smit wees er op dat de heer Gebraad door God is geroepen en uitverkoren in de bediening des Woords werkzaam te mogen zijn. In de mogendheid des Heeren is hij uitgestoten om in Zijn dienst te mogen worden ingeleid. Spr. wees verder op de persoon lijke banden van vriendschap wel ke hem binden aan den heer Ge braad en aan de grote strijd die het hem heeft gekost van zijn vo rige gemeente Leersum te moeten scheiden. Spr. koos tot tekst Zach. 3 vers 7 en 8. Na 'de bevestiging richtte ds Smit het woord tot de heer Ge braad, wijzende op het grote voor recht hem geschonken, het Woord Gods te mogen bedienen. Nadat de gemeente haar nieu we voorganger had toegezongen de verzen 1 en 3 uit Psalm 134, richtte de heer Gebraad zich. tot zijn bevestiger, hem dankend voor de woorden ot hem gesproken. Vrijdagavond zal de heer Ge braad zijn intrede doen. Het berichtdat ook de huisvader van het Militoir Tehuis te Middelburg giften in ontvangst neemt, heeft aanstekelijk gewerkt. Iedere dag verschijnt hij of worden we door hem opgebeld voor een verantwoording van gif ten. Er werd nog op gewe zen, dat velen geen giro rekening hebben en dus moeilijk een bedrag kunnen overschrijven. Geen nood, op de kantoren van alle dagbla den, die aan deze actie voor het Middelburgse Tehuis meedoen is men te allen tijde genegen giften in ontvangst te nemen. Er zijn dus mogelijk heden te over, als U een gift kwijt wilt. De N.C.O.O.V. afd. Middelburg bleef in de rij van organisaties die geld zonden niet achter en er werd f5 op de giro gestort. Er wordt momenteel aan een plan gewerkt, waardoor er belangrijk meer vaart in da actie wordt gebracht. Over enkele dagen zullen we hier over meer kunnen meedelen. Met de f56, die we thans verantwoorden, wordt de stand, dus ƒ546,25. Zullen we dit jaar de eerste f 1000 bin nen hebben? Aan ons zal hel niet liggen. Aan U ook niet? Hier zijn de giften: V. D. F. te M. f10, J. A. v. D. ie M. fio, F. H. te M. f5, K. W. te Z. f5, J. V. op G.G. „hut-, zen Wagenaar" te M. ƒ2,50, W. G. te Z. f2,50, M. F. te L. f2,50, J. G. M. te K. f2,50, N. N. te K. f 2,50, jam. A. K. te D. f2, J. M. O. te A. f2, P. W. O. te A. f2, Wed. H. N. te K. fl, A. J. de W. te K.fl en W. te M. fl. Gironummer 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes blijft in af wachting van Uw bijdrage. BERTHA HERTOGH VANAVOND THUIS. Het K.L.M.-vliegtuig „Maas tricht" heeft gisteren een tussen landing gemaakt te Calcutta. Vanwege de strenge veiligheids maatregelen konden journalisten niet in het toestel komen. Gedu rende het oponthoud van 2 uur bleven mevrouw Hertogh en haar dochter in het vliegtuig, slechts een douane-beambte mocht het toestelbinnengaan. Deze zeide, dat Bertha „zich als een gewoon kind gedroeg en rustig naast haar moeder zat". Vervolgens vertrok het toestel naar Cairo. Hedenavond om streeks half acht worden mevr. Hertogh en haar dochtertje op Schiphol verwacht. NW-GUINEA CONFERENTIE DUURT VOORT. Na afloop van de gistermiddag gehouden informele vertrouwelij ke bespreking van ministers ter N.-Guinea conferentie werd mee gedeeld, dat de besprekingen he denmiddag om vijftien uur zullen worden voortgezet. De eerste (en de langste) K.L.M.-vlucht. Vannacht vertrok van Schiphol de K.L.M.-Skymaster „Overloon' met 55 emigranten naar Nieuw Zeeland. Dit is de eerste vlucht en tevens de langste (circa 21.000 km.), die onze nationale lucht vaart maatschappij tot nu toe ge maakt heeft. De emigranten, die in Palmerston North zullen de- barkeren, zijn ongetrouwde jonge mannen in de leeftijd van 21 tot 35 jaar. Zij zijn afkomstig uit het gehele land en komen uit de meest uiteenlopende beroepen. Allen verbonden zich voor twee jaar in de zomer in de zuivelindustrie en in de winter in de slachtexport- industrie te werken. Na deze pe riode staat het hun vrij van be roep te veranderen. Voorzover zij niet in staat waren de reiskosten zelf bijeen te brengen verleenden de Nederlandse en de Nieuwzee- landse regering subsidie. Wordt het contract echter verbroken, dan moet dit bedrag worden te rugbetaald. Voor allen is terstond na aankomst werk en de jonge lieden zullen in pensions worden ondergebracht. Vermoedelijk zul len zij in hetzelfde district bij de verschillende industrieën worden geplaatst. Hun aanvangsalaris bedraagt met overwerk mee on geveer 10 pond per week. Voor de sociale voorzieningen, waarbij ouderdomspensioen, wordt 7% procent van het salaris ingehou den. Volgend jaar zullen nog 2000 ongehuwden naar Nieuw Zeeland kunnen gaan. De jongelui hadden zich bij de diverse arbeidsbureaux opgegeven naar aanleiding van een oproep voor arbeiders in de zuivelindus trie in Nieuw Zeeland. In een Amsterdams hotel waren de emigranten bijeen gekomen om de laatste nacht op vaderlandse bodem door te brengen en af scheid te nemen van verloofden en familieleden. Sommige hadden hun verloofde reeds laten inschrij ven bij het arbeidsbureau. DOOR VALLENDE BALK GEDOOD. Bij werkzaamheden aan het Grand Hotel te Scheveningen is gistermiddag een dertigjarige werkman uit Den Haag door een vallende balk getroffen en ge dood. Een 63-jarige medearbeider gooide deze balk zonder vooraf gaande waarschijwing van 14 m. hoogte naar beneden. Het District Zuid-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeidersbond heeft gisteravond in het Schut tershof te Goes een zeer geslaagde en drukbezochte propagandaver- gadering belegd, welke onder lei ding stond van de voorzitter de heer Chr. Maas uit Oostdijk. In zijn welkomst- en openingswoord wees deze er op, dat er in deze donkere tijden kracht geput moet worden uit de historie. De daden welke in Psalm 78 beschreven worden en die welke o.a. in de bezettingstijd verricht werden tot behoud van ons Christelijk natio nale leven, moeten ook thans een voorbeeld ter navolging zijn. Op deze avond hield de hoofd bestuurder, de heer A. Vingerling uit Goes, een toespraak over de solidariteitsgedachte, die er moet zijn bij de arbeiders en de werk gevers. Hij wees er op, dat er bij de christelijke arbeiders de soli dariteit van de zonde en de ver lossing is en dat de werkgevers hoe moeilijk dat ook moge zijn het welzijn van hun bedrijf in het oog moeten houden en tevens trachten te voldoen aan de eisen van Gods gerechtigheid. Samen moeten dan èn werkgevers èn werknemers strijden voor een juiste verhouding. Na de pauze sprak de heer H. v. d. Linden over „Christendom en Maatschappij". Hij zei, dat er in de loop der eeuwen steeds een zoeken naar eenheid is geweest, die steeds weer verbroken werd en dat gezag en vrijheid ook thans alleen veilig zijn wanneer zij rusten op de grondslag van Gods geboden. De heer v. d. Linden schetste de groei van de Chr. Vakbeweging en haar zegen voor de arbeiders en wees op het gevaar van onder de voet te worden gelopen, omdat het N.V.V. het bestaansrecht van de Chr. Vakbeweging betwist. Er is echter alleen levensmogelijkheid en levensvreugde, wanneer men blijft bij Gods geboden, zo besloot hij. Aan deze avond werkte mede het pijpercorps „Jonge Kracht" uit Biezelinge, dat zeer gewaar deerd werd. Een gelukkig lachende Bertha Hertogh met twee vriendinnetjes tijdens haar verblijf in het klooster van „De Goede Herder" le Singapore in afwachting van haar vertrek naar Nederland. Langdurige discussie over rusthuisplannen De Goese raad heeft een middag- en avondvergadering nodig gehad voor de bespreking van de gemeentebegroting voor 1951. In het algemeen kon men zich met de door B. en W. gedane voorstellen geheel verenigen en de begroting werd dan ook aan het einde van de vergadering zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Voor die tijd waren echter vooral over één punt langdurige discus sies gevoerd, namelijk over het in de begroting van het Burgerlijk Armbestuur verwerkte voorstel aan B. en W. om deze instelling in samenwerking met de Ned. Herv. diaconie de stichting van een tehuis voor ouden van dagen te doen voorbereiden. Dit plan kon in de ogen van de meerderheid geen genade vinden en werd dan ook tenslotte door een initiatief-voorstel uit de raad vervangen. Nadat de eerste punten van de agenda, waaronder het voorstel tot bouw van een 10-tal nieuwe woningen aansluitende bij de 50 thans in aanbouw zijnde huizen achter de Zuidvlietstraat en de begroting-1951 van het Gasthuis, in een vlot tempo onder de hamer zijn doorgegaan, opent de heer Vroome (K.V.P.) het debat over wat de hoofdschotel van de be sprekingen zal blijken: de voor bereiding van de stichting van een tehuis voor ouden van dagen. Het voorstel hiertoe maakt onderdeel uit van de begroting van het Bur gerlijk Armbestuur, dat deze zaak wil centraliseren in samenwer king met de Ned. Herv. diaconie. Deze vorm acht de heer Vroome onjuist. In deze critiek krijgt hij onmid dellijk steun van de heer Visscher (P.v.d.A.), wiens bezwaar zich er vooral tegen richt, dat de sociale voorzieningen in de gemeente, zo als ook dit nu weer, ten onrechte getrokken worden in de sfeer van de armenzorg. De heer De Roo V.V.D.zelf voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, kan de bezwaren van de heer Visscher niet begrijpen. De heer Zuidema (A.R.) vindt de korte termijn, waarop dit plan is ingediend (het was pas bij een juist verschenen wijzigingsvoor stel op de begroting van B.A. ge bracht), onaangenaam. Hij wil degelijk weten, waartoe men zich door aanneming van dit voorstel gaat binden. Burgemeester Ten Kate legt hierop uit, dat het slechts om een voorbereidend onderzoek gaat. De heer Vermaire (Midd.) acht het geheel onjuist, dat hier con tact is gelegd tussen de Ned. Herv. diaconie en het B.A. Dit contact had met het gemeentebe- De Marshall-hulp aan Engeland is stopgezet, aldus heeft minister Gaitskell in het Lagerhuis mede gedeeld. De Amerikaanse rege ring gaat weer een grote fabriek voor atoomenergie bouwen, aldus heeft senator Mc Mahon gisteren in de senaat verklaard. Volgens een voormalig Belgisch krijgsge vangene is de zoon van Stalin (Djoegaswili) in een kamp voor krijgsgevangenen te Schweinfurt in Beieren overleden. In Frank rijk gaan weer stemmen op, om de voornaamste delen van de Ma- ginotlinie te herstellen en weer in gebruik te nemen. „Mist U iets?" vroeg gisteren de Haagse recherche aan een bewoner van de Dunne Bierkaai. „Bij mijn weten niet", luidde het antwoord. „Toch wel" zei de politie en toonde hem een geldkistje met vele kostbaar heden, dat door een 24-jarige Bos- senaar was gestolen, die er in Vught mee liep te leuren en toen door de politie werd gepikt. Die Hagenaar blij natuurlijk! Niet mopperen, huismoeders! Er is wel meer steenkool dan vorig jaar maar men moet ook tevreden zijn met andere soorten dan anthra- ciet. De adviescommissie voor de huisbrandvoorziening doet een be roep op U. De journalist-roman schrijver Peter van Steen heeft het Min. van O., K. en W. op dracht gekregen een roman te schrijven die speelt in Frankrijk, Italië of Oostenrijk. Nu gaat de schrijver in Februari een reis van enkele maanden naar genoemde landen maken. stuur zelf plaats moeten hebben. Na nog enige discussie dient de heer Visscher vervolgens een mo tie van orde in om afzonderlijk te stemmen over de begroting van het B.A. en over de wijziging daarop, betreffende het tehuis. Dit voorstel wordt aangenomen, waarop de oorspronkelijke begro ting van het B.A. wordt goedge keurd en genoemde wijziging wordt verworpen met 96 stem me»! (P.v.d.A., K.V.P. en Midden standspartij tegen A.R. en C.H.). Algemene beschouwingen. De algemene beschouwingen worden ingeluid door de heer Vis scher, die het zegt te betreuren, dat de begroting niet sluitend is, maar daar is nu eenmaal weinig aan te doen. daar de gemeente haar eigen inkomsten niet meer kan bepalen. Met het -beleid van B. en W. verklaart hij zich in het algemeen te verenigen, waarna hij op een aantal detailpunten ingaat. Dit doet ook de heer Bakker (K.V.P.), die speciaal aandacht schenkt aan het woonruimtepro bleem voor grote gezinnen en de toestand aan de liaven. De heer Sepers (C.H.U.) vraagt o.a. of van het voor de sportter reinen uitgetrokken bedrag niet een gedeelte voor een zweminrich ting kan worden besteed. De heer Zuidema (A.R.) wijst speciaal op de slechte invloed, die uitgaat van de huidige financiële verhouding tussen Rijk en ge meente, waarbij de laatste geheel afhankelijk is. Dit kan gemakke lijk leiden tot het optreden van gemeentelijke tekorten en vormt allerminst een aansporing tot zuinig beheer. Hij prijst B. en W., dat het college voor deze verlei ding niet bezweken is. Hoewel hij thans geen voorstel tot afschaffing van de kermis wil indienen, wil hij B. en W. toch verzoeken zich hierop voor de vol gende begroting grondig te be raden. Op het verdere verloop van de vergadering komen wij morgen terug. Zware klap voor Henny. Het was een zware klap voor die kleine Henny B. (drie jaar is ze) uit Den Haag. Ze is vreselijk geschrokken en dat mooie ballonnetje is ze na tuurlijk kwijt. Maar voor haar ouders is het misschien nog wel erger, want die moeten nu maar zien hoe ze aan vier nieu we ruiten komen. Henny had van haar moeder op de markt een paar mooie schoentjes gekregen. De koop man gaf Henny er een prach tige luchtballon bij. Daar ging ze thuis meteen mee spelen. Maar Henny wist jammer ge noeg niet, dat je met zo'n bal lonnetje beter niet te dicht bij de kachel kunt komen. Haar ouders wisten het misschien wel, maar dat zo'n kinderbal lonnetje met zo'n geweldige klap uit elkaar kan springen dat er vier ruiten bij aan dig gelen gaan, daar hadden ze nog nooit van gehoord. DE BILT ZEGT: Temperatuur om het vriespunt. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw, in de kustprovincies later wellicht over gaand in regen. Aanvankelijk zwakke, later matige en aan de kust vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Temperatuur om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1