provincies/a» De galeislaaf ^ORT ADAAISON h Verpakking Vol Verse Unieke December aanbieding voor de Dames en... voor de Heren DAMES- WINTERMANTELS JAPONNEN Afdamming van het Zwin OncUc de> taupe. Wie volgt? Woensdag 13 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Vergadering Bone van Zeeuws-Vlaamse Muziek verenigingen. Als gevolg van de destijds te Goes gehouden vergadering vanwege de Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfareverenigin gen werd Zaterdag in Hotel „Au Port" te Philippine een bijeen komst gehouden van de Bond van Muziekverenigingen in Z. Vlaanderen, onder voorzitter schap van de heer P. A. Ocké te Hoek. 12 aangesloten vereni gingen waren vertegenwoordigd, benevens de heer P. C. Kerk- hove uit Goes, vertegenwoordi ger der afd. Zeeland van do- vengenoemde landelijke Federa tie. De heer Kerkhove zette in een uitvoerig betoog de positie van de Ned. Federatie met haar 600 verenigingen en 26.000 leden uiteen en voerde een pleidooi voor aansluiting van de kleine t regionale bonden bij deze Fede ratie en prees de goodwill welke op dit gebied bij de Z.-Vlaamse Bond te bespeuren is. Uit de nu volgende discussie bleek, dat van bepaalde antipa thie tegen de werkwijze der Federatie geen sprake was, doch dat de algemene vergadering van de Z.-Vl. Bond zich hier over zal moeten uitspreken. De voorzitter, de heer Ocké, ver klaarde zeer terecht in zijn slot woord, dat de Z.-Vlamingen in derdaad niets wensen los te la ten van hetgeen hun lief werd of is, tenzij men iets geeft dat werkelijk beter is. De Z.-Vlaamse Bond zal zioli dus hierover nog nader beraden, hetgeen wel zal betekenen, dat men algemeen haar voortbe staan zal willen. Na een opwekkend woord van de voorzitter werd de bijeen komst gesloten. De Federatief aangesloten verenigingen ble ven nog bijeen onder voorzitter schap van de heer P. C. Kerk hove. Besloten werd de voor de aangesloten Z.-Vlaamse vereni gingen door het Provinciaal Be stuur der Landelijke Federatie gereserveerde bestuurszetels te accepteren. Zonder hoofdelijke stemmingen werden deze func ties voorlopig toegewezen aan de heren C. B. Jansen te Bier vliet, C. I.. de Smidt te Terneu- zen en A. Th. 't Gilde te Axel. MIDDELBURG. Feestavond K.V. „Swift". Zaterdagavond hield de Korf balvereniging „Swift" te Middel burg ter gelegenheid van het be haalde kampioenschap in de af gelopen competitie door haar drie 12-tallen een feestavond voor haar leden en adspirant-leden in het Schuttershof te Middelburg. Deze avond werd verzorgd door een gezelschap o.l.v. de heer B. de Jonge, terwijl Jamaco als goochelaar optrad. St Nicolaas en zwarte Piet brachten een bezoek en overhandigde geschenken aan de adspirant-leden. Namens de leden werd het bestuur een me- daillekast aangeboden. De leden en adspirant-leden kunnen op een genoeglijke avond terugzien. VLÏSSINGEN. Nog geen behandeling van begroting. Tengevolge van ziekte van twee wethouders zal de gemeenteraads vergadering die aanvankelijk vast gesteld was op 15 December uit gesteld worden tot Vrijdag 22 December. De begroting voor 1951 zal in deze vergadering echter nog niet behandeld kunnen worden. GOES. 'v'ijkavoml van Herv. leden Wijk I der Herv. Kerk. Maandagavond werd .in de grote zaal van de „Prins van Oranje" een wijkavond gehou den van wijk I, die onder lei ding stond van de wijkpredi- kant ds Odé. Na op gebruike lijke wijze deze samenkomst te hebben geopend, sprak ds Odé een kort,pittig welkomstwoord tot de vele opgekomenen. Al lereerst werd daarna vertoond de film „Meer en Bos", duide lijk toegelicht door een verte genwoordiger van deze instel lingen voor lijders aan vallende ziekte. Van de gelegenheid zich als contribuant op te geven voor „De macht van het kleine" werd in de pauze zeer druk ge bruik gemaakt. Nadat de heer Cornet had ge declameerd werd het lekenspel „De vierde wijze" opgevoerd, dat er speciaal toe bijdroeg, dat deze avond stond in het teken van de Kerstwijding. Het was reeds laat toen ds Odé de sa menkomst, welke geregeld werd afgewisseld door een samenzang, met dankgebed sloot. Lezing voor afdeling van M(j. voor Tuinbouw en Plantkunde. Maandagavond hield de heer C. Sipkes, tuinarchitect en bekend botanicus te Rockanje een lezing voor de afd. Goes der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. De voorzitter, de heer K. Goudzwaard, opende de vergade ring en sprak zijn beste wensen uit voor het herstel der beide in het ziekenhuis opgenomen be stuursleden. De heer Sipkes vertoonde een prachtige collectie gekleurde en zwart-witte diapositieven. Bij elke wilde plant vertelde hij van de af komst, de eigenschappen en de toepassing ln»de tuin. Vele ervan groeien er ook in Zeeland en op Zuid-Beveland, velen ervan zijn echter onbekend. Toch zijn het mooie planten, ook geschikt om in tuinen te planten. Velen passeer den de revue. Ook vestigde spre ker de aandacht op het nut van de duinen, niet enkel als bescher ming tegen de zee, maar ook als beschutting voor planten tegen wind. Duidelijk bleek dat niet al- (Ingez. mededeling, advert.) tijd hoge eisen behoeven te wor den gesteld, om mooie en verant woorde beplantingen te verkrij gen, zowel in het duin als in het polderlandschap, zowel als be scherming tegen de zeewind als om recreatieterrein voor de mens te verkrijgen. Ook de schade die de wildstand aan de gewassen kan toebrengen werd uitvoerig be sproken. De voorzitter was de tolk van de aanwezigen, toen hij de spre ker dank bracht voor het gebo- dene. RILLAND. Duiven tentoonstelling. Zaterdag werd te Rilland een streektentoonstelling gehouden in de zaal van de heer Colpaart. Het aantal inzendingen was, evenals de publieke belangstelling, zeer groot. De le prijswinnaars ontvin gen een medaille. De voornaamste uitslag luidt: Klasse I, oude doffers: le pr. W. M. van Haver, Yerseke, 46 Mi p., kampioen doffer; 2e pr. Joh. van Es, Yerseke, 4614 p.; 3e pr. Jac. Traas, Rilland, 46 p. Klasse oude duivinnen: le pr. C. de Koeyer, Yerseke, 46% p., kampioen duivin; 2e pr. W. H. van Hamer, Yerseke, 4614 p.; 3e pr. D. van Luijk, Krabbendijke, 4614 p. Klasse IV, jonge duivinnen: le pr. J. v. Nieuwenhuyse, Krabben dijke, 46 p.; 2e pr. C. de Koeyer, Yerseke 46 p.; 3e pr. G. de Brui ne, Kruiningen 46 p. Klasse V, late jonge doffers: le pr. J. van Es, Rilland, 44% p.; 2e pr. P. Wils, Hoogerheide, 4414 p.; 3e pr. Joh. Nijsse, Kapelle, 44% p.; 4e pr. C. de Bruine, Rilland, 44 p. Klasse VI, late jonge duivinnen: le pr. J. Nagelkerke, Rilland, 44% p.; 2e pr. J. van Es, Rilland, 44% p.; 3e pr. J. Weststrate, Krab bendijke, 44% p. BAARLAND. Propaganda-avond jeugdclubs. Door de Geref. Jongens- en Meisjesclubs werd Zaterdagavond een vergadering gehouden voor de ouders en andere belangstellen den. Corrie Murre leverde een in leiding over Esther. Door de meis- (als bovenstaande afbeelding) van zuiver wollen velours in diverse tinten 49.75 Prachtige sortering zuiver wollen alleraardigste modellen In grote verscheidenheid van kleuren vanaf 29.75 Speciale aanbieding van 'n bijzondere kwaliteit, zuiver wollen HEREN ULSTERS vanaf 69.75 Kamgaren Costuums 2-dellg vanaf 79.75 Losse Inknoopbare wollen voering 19.75 LANGE NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG Middelburgse raad vergaderde. In de Maandag gehouden ver gadering, waar wegens ziekte wethouder L. J. van 't Westende en mevr. De Vlieger-de Vlieger afwezig waren, heeft de Middel burgse raad zich eerst accoord verklaard met de benoeming van de heren J. C. Peeck en L. A. Bouman tot leden van het bestuur der Burgerlijke instelling voor de Maatschappelijke Zorg. Als leden van de Commissie van Toezicht op het L.O. werden herbenoemd mevr. A. Batten-Paarlberg en de heren B. H. Lavooy en L. A. Schenk. De voorziening in de va catures in het college van cura toren van het Gymnasium had meer voeten in de aarde. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) vroeg waarom van de aanbeveling van het college van curatoren was af geweken, terwijl hij wees op het feit, dat personen, die slechts kort in Middelburg kwamen wonen, thans worden voorgedragen. Ten slotte wilde spr. weten waarom van de traditie Is afgeweken en de burgemeester niet op de voor dracht is geplaatst. De wethouder van Onderwijs, de heer J. W. Kö- geler antwoordde, dat de samen stelling van het college niet een zijdig mag zijn, doch een weer spiegeling van de verschillende bevolkingsgroepen. Voorts is re kening gehouden met het nieuwe element, dat zij, die de Gymna siale opleiding hebben gevolgd in Delft verder studeren. Wat de be noeming van de burgemeester be treft deelde spr. mede, dat deze mettertijd bij een nieuwe vaca ture zal worden voorgedragen. De heer J. S. Hoek (A.R.) sprak over de betekenis van het curatorschap en wees er op, hoe de curator niet direct een voor stander behoeft te zijn van Open baar Onderwijs. In de le vacature werd voor zien door de benoeming van ir T. Michielsen, terwijl ds H. Veld kamp in de 2e vacature werd ge kozen. Nadat een aantal leraren aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs waren benoemd werd over een begrotingswijziging gesproken, waarbij de heer Hoek sprak over de destijds door de re gering aangeboden barakken, waarin o.m. de Kraamkliniek is gehuisvest. Spr. voelde er niets voor deze barakken te betalen daar dit bij het aanbod niet is bedongen. De burgemeester zei toe, dat B. en W. al het moge lijke zullen doen, dat van beta ling kan worden afgezien. De heer A. de Poorte werd hierna be noemd tot schatter van het Grondbedrijf. Kortgene zoekt een nieuw gemeentehuis. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Kortgene on der voorzitterschap van burge meester A. A. Schuit. Een verzoek om subsidie van het bestuur van de Vakopleidings cursus Bouwbedrijven voor N.- Beveland werd afgewezen. Aan de Ambachtsschool te Goes werd f 25 toegekend ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig jubileum. Voorts werd besloten de gemeentelijke septictank te Kats te vernieuwen. Dit werk zal f 400 kosten. Met de Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag zal een geldlening worden aangegaan van f 88.000 ter finan ciering van de in aanbouw zijnde 12 woningen. M.a.s. werd vastge steld een verordening inzake ziek tekosten-verzekering voor het ge meentepersoneel. Aan de heer A. J. Geelhoed werd op diens ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de O.L. school te Kortgene met ingang van 1 Fe bruari 1951. De algemene politie verordening werd gewijzigd en de jaarwedde van de schoon maakster van de O.L. school m.f v. 1 Januari a.s. nader vastge steld op f 600 per jaar. In beginsel besloot de raad po gingen te ondernemen om een nieuw pand te verkrijgen voor het onderbrengen van het ge meentehuis. Het gebouw waar men thans zit is te klein ge worden. jes werd een tableau opgevoerd, hetgeen voorstelde de schemering, de nacht, de morgen en de dag. Verder werd voorgedragen door C. Hoeve. Gespeeld werd „De barbier en de fietspomp als E.H.B.O.-er". Door de heer Minderhoud werd verteld uit de Gewijde Geschie denis waarop de jongens en meis jes zo vlug mogelijk moesten ant woorden over wie hij vertelde. De gezellige avond werd door ds Tie- mersma met gebed gesloten. WEMELDINGE. Uitvoering kinderkerkkoor. Zaterdagavond had in 't jeugd- gebouw der Ned. Herv. Kerk een uitvoering plaats van het kinder kerkkoor, onder leiding van de dirigent, de heer J. Kousemaker. De leider van deze avond, de heer J. Veerhoek, opende de avond. Daarna werd de avond gevuld met het zingen van christelijke en andere liederen, welke twee of meerstemmig op zeer verdienste lijke wijze door het kinderkoor werden gezongen. In de pauze bracht de heer A. Veerhoek enige voordrachten ten gehore. Dit alles werd door de talrijke aanwezigen met grote aandacht aangehoord en met ap plaus beloond. De bijeenkomst werd door ds Oost, nadat hij alle medewerkers aan deze avond had dank gezegd, met dankzegging gesloten. WAARDE. Ongeval. De heer L. van Z. had bij het laden van een schip bieten in de haven het ongeluk op het schip te vallen. Met een beenwond en een lichte hersenschudding bleek opname in het ziekenhuis noodza kelijk. Door een tweetal E.H.B.O.- leden werd de eerste hulp ver leend. NIEUWDORP. Vergadering Chr. wijkverpleging, Onder leiding van haar waar nemend voorzitter, ds Beukema, vergaderde de vereniging voor Chr. wijkverpleging Borssele Nieuwdorp. In dienst dezer vereniging ar beiden thans twee wijkzusters waarvan één te Nieuwdorp en één te Borssele. Ook Lewedorp ressor teert onder deze vereniging, zo dat in verband met de uitge strektheid van dit arbeidsveld actie is gevoerd door een comité, om te komen tot het aanschaffen van een auto voor de wijkver pleegster. De resultaten van de voor dit doel gehouden lijstcollec- te waren echter nog niet volledig bekend. De statuten der vereni ging werden gewijzigd en opnieuw vastgesteld. HEINKENSZAND. A/scheid. Ds J. H. Renting zal op Zondag 4 Februari 1951 afscheid nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Heinkenszand, om dan op Zon dag 11 Februari 1951 intrede te doen in zijn nieuwe gemeente te Gent bij Nijmegen. MELISKERKE. Filmvertoning. Voor de vereniging van Oud leerlingen van de Landbouwwin- tercursus werd Vrijdagavond een film vertoond. De voorzitter, de heer A. Krijger, heette alle aan- FEUILDETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 34) HOOFDSTUK XIII. Toen Virginius in Antiochië kwam, stond de stad bekend als „het gouden Antiochië". Slechts Rome en Alexandrië konden op meer inwoners en meer wel vaart bogen. Het was een cul tuurstad, maar decadent en oververzadigd: eten, drinken en vrolijk zijn, gemengd van de sensualiteit van weeldeleven. De binnenstad werd beheerst door twee zeer brede, door colonna des omzoomde straten. De hoofdverkeersader, de He rodes-Colonnade, strekte zien mijlen ver uit en was dicht overschaduwd door hoge bo menrijen. Aan deze straat, ge plaveid met marmer, waren tal rijke theaters, triomfbogen en markthallen gebouwd. Het felle zonnelicht bestraalde ontelbare standbeelden van koningen en goden, geflankeerd door marme ren zuilen, fonteinen en hogs obelisken. Maar deze metropolis van het Oosten produceerde niets. Zjj bezat niet de energie, nodig voor een sterk bedrijfsleven. Antio chië had aantrekkingskracht voor schrijvers, denkers, toneel spelers, musici en artisten en haar bouwmeesters waren we reldbekend. Geen dag ging voorbij of er waren openbare disputen op het forum, weten schappelijke samenkomsten, ver toningen van blijspelen en dra matische stukken. Dat hiertus sen heel wat kunst van twijfel achtig gehalte school, laat zich denken. Ook de letterkunde en de wel sprekendheid hebben haar kwakzalvers. En zo was de grens dezer kunstwereld gemakkelijk te overschrijden door waarzeg gers, tovenaars, magische won derdoeners, circus-artisten, om maar te zwijgen van de zwen delaars en oplichters die dit complex van cultuur en quasi- cultuurhelden omzwermden. Overdag sliep deze stad, omdat zij des nachts zich uitputte in drinkgelagen, spel, dans en per verse geneugten. En in deze stad was Virginius nu gekomen om voorwerpen van schoonheid te scheppen, kunst glaswerk, gouden en zilveren sieraden en producten van edelsmeedkunst. Enkele jaren na Virginius' komst in Antiochië, reed Io op een laat avonduur door de Poort van Daphne in een ca- rucca, een zeer groot, luxueus voertuig, waarin een soort divan en een soort troonzetel waren aangebracht en dat door vier zwarte paarden werd getrok ken. Ze had een wandeling gemaakt door de heuvelachtige, bloem rijke omgeving der stad, waar rozengeur en het aroom van Oosterse vruchten het heerlijk klimaat doortrokken. Bij het binnentrekken der stad had een wolkendek zich voor de zon ge schoven en was het begonnen te regenen, weshalve Io haar koetsier gelastte niet naar haar villa te rijden, doch haar te brengen naar het atelier van Tan Tanna in de Nicatorstraat dicht bij de rivier. Weinige mi nuten later hield het met rijk- geborduurde uitgedoste vierspan stil voor de hoge, bronzen ves tibule van het beroemde glas atelier. Zodra Io's ogen gewend wa ren aan het half donker van de ruime toonzaal, genoot zij van een zeldzame kleuren- en vor menpracht: goud, zilver, juwe len, ivoor, glas, kristal, kortom een feestfestijn van uiterste be koring. Terwijl zü opgetogen langs de met kostbare stoffen beklede vitrines wandelde, na derde een bejaard mannetje, diende zich aan als chef-verko per en vroeg, waarmede hij haar van dienst zou kunnen zijn. Opgewekt antwoordde Io: Ik ben hier gekomen, om een vriendschappelijk bezoek aan uw meester te brengen. Is hij thuis? Zeker wel. Ik vermoed, dat de jonge meester op het ogen blik vrij is. Als u mij uw naam wilt noemen, zal ik hem waar schuwen. De jonge meester? Maar ik wilde Tan Tanna zelf zien en die is toch niet jong? De oude heer heeft zich uit de zaken teruggetrokken. Uit de zaken? Daar wist ik niets van! Ja, dat is in het voorjaar gebeurd. Io's verbazing bemerkende, ging hij voort: De jonge meester heeft het gehele bedrijf nu in handen. Practisch vraagt de handel uit Rome en Alexandrië nu al naar de naam Virginius op de pro ducten van deze bedrijfstak. (Wordt vervolgd.) wezigen welkom, inzonderheid de heer v. d. Have en de heer Arend- se van Souburg. De heer v. d. Have gaf een In teressante uiteenzetting over zijn bedrijf. Daarop werd de film ver toond welke op duidelijke wijze de bietenteelt belichtte. De heer Lindenbergh uit Sas van Gent vertelde een en ander over de verbouwing van mais. Hij wees er op dat in de verbouw van mais wel toekomst zit. De heer A. Krijger dankte ten slotte alle medewerkenden. OOSTKAPELLE. Ernstig ongeval. Maandagavond omstreeks half vijf werd het achtjarig zoontje van de schilder J. Janse door de auto van de heer A. M. d. H. aan gereden. Het kind reed op het trottoir met z'n step en kwam plotseling op de weg, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was, Dokter Bom, die de eerste hulp verleende, liet het ventje, dat een gebroken been had opgelopen, naar het ziekenhuis te Middelburg overbrengen. Benoeming Herv. Kerk. Tot diaken in de Herv. Kerk is gekozen de heer P. de Voogd Lzn. Hij neemt de plaats In vai) de heer Jac. Wondergem, die zich niet meer herkiesbaar stelde. De heer J. Lous Sr werd als diaken herkozen. Tot ouderlingen werden gekozen de heren M. Kwekke- boom en K. Poppe Johnzn. ST LAURENS. Vergadering afdeling Z.L.M. Maandagavond vergaderde de plaatselijke afdeling van de Z.L.M. onder voorzitterschap van de heer Joh. Marinissen. Besproken werden de voorstellen welke op de algemene vergadering van 20 December te Middelburg aan de orde zullen komen. De heer J. Koole Dzn werd ge kozen als afgevaardigde naar de ze vergadering. Tot leden ener commissie wel ke enkele vragen van het hoofd bestuur o.m. of de verdere me chanisatie in de landbouw verant woord is, zal bespreken en hier over het hoofdbestuur een rapport zal doen toekomen, werden be noemd de heren J. Gideonse Sr, J. Koole Jzn en A. Pieterse; plaats vervangend lid de heer P. Rooze. Mr J. F. G. Schlingeman, alg. secretaris der Z.L.M. hield een referaat naar aanleiding van de volgende vragen: „Wat is de P B.O. „Wat doet de Stichting voor de Landbouw?" en „Is de Z.L.M. nog wel nodig?" Een drukke bespreking volgde. Bij de rondvraag kwam aan de orde de stichting van een centra le aardappelbewaarplaats, terwijl meerdere leden hun misnoegen uitspraken over de hoge water stand in sommige gedeelten van Walcheren, dit laatste werd een gevolg geacht van de te geringe werking van het Poldergemaal. Getracht zal worden hierin ver betering te brengen. Aan het slot van de vergade ring vertoonde de heer Schlinge man enkele interessante films over Zeeland en een kleurenfilm over het bezoek van een aantal Z.L.M.-ers aan Zwitserland en Italië. SOUBURG. Filmavond. Maandagavond werd in „De Zwaan" door de C.B.T.B. een filmavond georganiseerd. De ver toonde films werden toegelicht door de heer Jae. Arendse, terwijl de leiding van de bijeenkomst be rustte bij de heer B. Koole. Nederland-Canada samenkomst. In de grote zaal van „De Zwaan" werd een bijeenkomst ge organiseerd door de stichting „De Eendracht" waarbij was uitgeno digd de vereniging „Nederland Canada" die vertegenwoordigd werd door de' heer P. Plomp, se cretaris voor Nederland. Na een kort openingswoord van ir P. Ph. Steneker, die de burge meester verving, werd door de heer Plomp aan de hand van lan taarnplaatjes een aardrijkskundig overzicht gegeven van Canada. Hierna werd een film vertoond over Canada. Voorts werd de kleurenfilm over Canada en haar industrie gedraaid. De burgemeester, de heer A. H. S. Stemerding sprak een woord van dank tot de heer Plomp voor de gegeven uiteenzetting. BRUJNISSE. Duivenkeuring. In de voormalige Chr. school werd Zaterdag j.l., georgani seerd door de Postduivenver. „De Bruse Trekker" een post- duivenkeuring gehouden. Keur meester was de heer A. A. de Rijk Az. uit Roosendaal. Ter keuring waren ingezon den 148 duiven van leden en 29 duiven van niet-leden. Door een onbekende was een fraaie beker beschikbaar gesteld voor de mooiste duif. Deze be ker werd gewonnen door de heren Van Geel en Kool te Nieuw-Vossemeer met een door hen ingezonden doffer. Meteen in 1947 geboren duivin behaal den deze zelfde heren eveneens de medaille voor de mooiste niet-leden aangevoerde door duif. Kampioen generaal van de leden werd de heer I. Deurloo, kampioen generaal van de Ju niores Gerrie Bal. Verder werden nog de vol gende prijzen toegekend. Groep Oude Doffers: 1. C. J. Maas; 2. A. J. IJzelenberg. Groep Oude Duiven; 1. H. W. Bossers; 2. C. Maas. Groep Jonge Doffers: C. J. Maas; 2. A. J. IJzelen- berg. Groep Jonge Duivinnen: A. Jr- IJzelenberg; 2. W. A. 1. Jumelet. ANNA JACOBA POLDER. Reparatie aan verbindingsbrug Bij reparaties aan de klep van- de brug die wordt neergelaten wanneer de veerboot Grevelin- gen aanligt en dus het verbin- dingssstuk vormt tussen de boot en de ponton in de tram haven te Anna Jacobapolder, kwamen twee stukken van on geveer 500 kg. gewicht in de tramhaven terecht, gelukkig (Tn®*ez TTlfrtpfiplino f zonder ongelukken te veroorza ken, al vielen wel twee mensen die op genoemde klep stonden daarvan af. Nadat men tevergeefs enige dagen had geprobeerd de ge zonken stukken op te vissen door middel van dreggen en ha ken, werd de hulp ingeroepen van het bergingsvaartuig „Wal rus" van kapitein Breen van v. d. Taks Bergingsbedrijf. Breen is daarop als duiker in de tram haven afgedaald en heeft een draad bevestigd waarna men de stukken heeft opgehaald. KERKWERVE. Vergadering N.C.L.B. Vrijdagavond vergaderde de Af deling Kerkwerve van de N. C. L, B. ten huize van de heer J. M. Neele. De voorzitter, de heer A Kloet opende de vergadering met gebed en Schriftlezing. De heer v. d. Linden uit Zwijndrecht zette de Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie uiteen. De heer v. d. Linden eindigde met dankgebed. SINT PHILIPSLAND. Begin Januari onderzoek op t.b.c. Ook in deze gemeente vindt binnenkort het bevolkingsonder zoek op longtuberculose plaats. Het ligt in de bedoeling, dat be gin Januari 1951 met het onder zoek zal worden begonnen. In de weken voor Kerstmis zullen de huisbezoekers bij de bevolking aan de deur komen. Deze zullen over het grote gevaar, dat aan t.b.c. verbonden is kunnen inlich ten. Immers het bevolkingsonder zoek op grote schaal is de beste manier van actieve opsporing. Het kan alleen dan een goed resul taat opleveren, indien een zo groot mogelijke deelname van de bevolking plaats heeft. Voor het onderzoek komen in aanmerking alle personen van 6 jaar en ouder, dus ook oudere mensen. Alle Inwoners worden daarom met de meeste nadruk aangeraden zich bij de huisbezoekers op te geven voor onderzoek. Door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Waarde werden herbenoemd tot ouderling de heer M. Wisse en tot diaken de heer W. Kootstra. Tot kerkvoogd werd door notabelen herkozen de heer J. J. Pieper. De dankdagcollecte bracht in de Geref. Kerk te Arnemulden op f 750. De wachtmeester der Rijks politie C. Verwijs te Bruinisse, kwam bij de wekelijkse politie- sportoefeningen te Zierikzee, zo ongelukkig terecht, dat hij zijn enkel brak. Nog steeds Belgische protesten. Ondanks het feit, dat de zee zich enige tijd geleden door uit schuring van een oude geul toe gang verschafte tot het natuur reservaat Het Zwin en ondanks de toezeggingen van Nederlandse zijde, ts bevorderen, dat deze geul open blijft, gaat men van Bel gische zijde voort te protesteren tegen het aanleggen van de dam, die reeds zoveel stof heeft doen opwaaien. Zo deed thans het Arrondisse menteel Comité van de C.V.P. te Brugge ln een protestmotie een beroep op alle Belgische vertegen woordigers en instanties teneinde het gemeenschappelijk eeuwen oud patrimonium Het Zwin te be veiligen en te vrijwaren Het was niemand minder dan oud-minister Huysmans, die dezer dagen in de Belgische Kamer aandacht vroeg voor de kwestie van „Het Zwin". Volgens de Bel gische bladen wees hij op de vreemde practijken van de Noor derburen. Hij begreep degenen niet, die de incidenten hadden uitgelokt en sprak over vernieling van het natuurreservaat op bevel van ondergeschikte Nederlandse instanties, zonder raadpleging van de Belgische regering, zelfs zonder toelating van de Neder landse regering. Hij wees op de protesten van 't gemeentebestuur van Knokke en van het Departe ment van Onderwijs en vroeg een einde te maken aan het stilzwij gen, daar het algemeen belang hiermee niet gediend )s- Met belangstelling ziet de Bel gische pers uit naar het antwoord van de minister van Buitenlandse Zskcn Inmiddels heeft „Het Vrije van Sluis" vastgesteld, dat na het aanleggen van de bewuste dam een einde gekomen is aan de duin afslag en dat er zelfs aanwas is te constateren. TEKEN AAN DE WAND. De bloedige onlusten te Singapore naar aanleiding van het verloop van de zaak- Bertha Hertogh hebben eens te meer bewezen, hoe plotseling m het Oosten de hartstochten kun nen oplaaien met de meest noodlottige gevolgen. En ook bij deze gelegenheid is weer ge bleken, hoe de leiders, die zich als de bom barst aan de verant woordelijkheid onttrekken en de verhitte gemoederen trachten le sussen, vólkomen buiten machte zijn om de door hen zelf opge roepen boze geesten te bezwe ren. Deze gebeurtenissen behoren voor de Nederlandse Regering een laatste en klemmende waar schuwing te zijn voor wat in In donesië kan gebeuren, wanneer de souvereiniteit over West- Nieuw-Guinea niet voor 1 Ja nuari a.s. aan dat land wordt overgedragen. Men stelle zich niet gerust met de redenering, dat de belangrijkste politieke partijen zich niet achter de aangekondigde boycott-actie heb ben gesteld en dat die actie, naar thans verklaard wordt, evenmin de instemming van de Indonesische Regering heeft. Want evenmin als te Singapore, waar nog een Brits bestuur was om de orde te herstellen, zullen de volksleiders in Indonesië in staat zijn een eenmaal ontstoken brand van volkshaat te blussen. En voor het oplaaien van zulk een brand bestaat inderdaad groot gevaar. Men beschouwe de Indonesische uitspraken te dien aanzien vooral niet als onbe hoorlijke, doch loze dreigemen ten. Onbehoorlijk zijn zij zeker, doch loos allerminst: zij druk ken de angst uit, die leeft bij dt Indonesische leiders zelf, die hun volk terdege kennen. In dit alles leze men geen aansporing tot toegeven inzake Nieuw-Guinea. Maar wel een ernstig beroep op de Neder landse Regering om de uitersts waakzaamheid te betrachten cn de middelen gereed te houden om op iedere gebeurlijkheid voorbereid te zijn. Het gaat om leven en veiligheid van onze landgenoten! Filmavond van Sckeldegouwen. Zaterdagavond organiseert de M.A.C. „Scheldegouwen" een film avond in het Nederlands Koffie huis te Middelburg. Vertoond zal o.m. worden een film van een reis naar Rome, welke zal worden toegelicht door de heren P. Cas- tenmiller en A. Weemaes. Het programma vermeldt verder nog een lezing over sport door de heer A. W. Levering. AXEL. Culturele film-avond. Als sluitstuk van een tournée door Z.-Vlaanderen werd in de bovenzaal van Hotel „Het Gul den Vlies" te Axel een welbe- zochte filmavond gehouden voor de Vereniging van oud-leerlin gen der Chr. Lagere Landbouw school alhier. De vergadering stond onder leiding van de heer W. van Cad- sand, voorzitter van bovenge noemde vereniging, die een kort welkom toeriep tot de vertegen woordiger-deskundige van de Shell-Mij., de heer, Metz. Deza schetste de enscenering van een 100 pet. Nederlandse film, die een aanschouwelijk beeld gaf van de evolutie der mechanisa tie in de landbouw. Na de film „De paardenkrachten van de boer" hield de heer Metz een vlotte causerie over „De sme ring der tractoren". Woningbouw in Plan-West stagneert. Tengevolge van de hevige re genval der laatste weken zijn de funderingen van de in aanbouw zijnde woningen in Plan-West onder water komen te staan, waardoor men het werk tijdelijk heeft moeten stilleggen. Konijnen- en Pluimvee-tentoon stelling. De Konijnen- en Pluimvee vereniging „Ter Verbetering" te Axel zal op 25 en 26 December a.s. haar 24e nationale tentoon stelling organiseren in het Ge- zellehhuis te Axel.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2