Dc Duitse herbewapening PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na gunstige beslissing Hof van appèl BERTHA HERTOGH REEDS OP WEG NAAR NEDERLAND Vader Hertogh: „Ik hoop, dat men ons de eerste dagen wat rust zal gunnen" Westelijke Drie bereid tot overleg met Sowjet-Unie Indonesisch voorstel uitgewerkt in zeven punten De strijd om Ambon. f 4000.- boete geëist in smokkelzaak ZIERIKZEE'S BEGROTING SLUIT Plannen voor terugkeer van Marine naar Vlissingen* „Jacob van Heemskerk" wordt opleidingsschip. Ds Streefkerk uit Indonesië te Veere teruggekeerd SNIPPER NIEUWS Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. STel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1739 Abonnementsprijs f 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord WOENSDAG 13 DEC. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J._ S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssèn, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; K. Zuidema, Goes. Op en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.40 u., onder 16.28 u.; Maan op 12.34 u., onder 22.48 u. Hoogwater op Donderdag 14 Dec. Vlissingen: 5.14 u. 1.93 m., 17.50 u. 1.98 m.; Terneuzen: 5.46 u. 2.10 m„ 18.19 u. 2.16 m.; Wemel- dinge: 7.05 u. 1.55 m., 19.31 u. 1.71 m.; Zierikzee: 6.44 u. 1.31 m., 19.15 u. 1.48 m. BERTHA HERTOGH en haar moeder zijn gistermiddag in het geheim uit Singapore naar Nederland vertrokken. Bertha en haar moeder reizen met het K.L.M.-toestel „Maastricht" met als gezagvoerder Vis, dat gisterochtend uit Djakarta is vertrokken. Het vliegtuig heeft een speciale tussenlanding gemaakt om de beide passagiers op te nemen, meldt Reuter. Het Oppergerechtshof to Singapore besliste gisterochtend, dat Bertha mocht vertrekken. Het Hof besloot tot verwerping van het beroep, omdat de Nederlandse Consul-Generaal op zich nam Bertha voor de Engelse Ambassadeur in Nederland te leiden. Zjj kan dan besluiten of zij in Europa of in Azië wil wonen. Mocht zij Azië kiezen, dan zou de Nederlandse regering haar terugkeer regelen. De Nederlandse Consul-Gene raal heeft in verband hiermede, namens de regering een garantie som aangeboden. Het Hof bepaal de deze som op 7500 Straits dol lars, 9300 gulden. BELLETJES DUBEN VOOBT. Een sterke wacht begeleidde Sir Henry Gurney, de hoge com missaris van de Maleise federatie, en generaal Sir Harold Briggs, de leider van de acties tegen ben den, van het gouvernementshuis naar het vliegveld, vanwaar zij vertrokken. De passagiers van een Constellation met bestemming Londen werden eveneens onder geleide van zwaar bewapende po litie naar het vliegveld gebracht. Militairen uit Johore reden in con- vooi de stad binnen, om in ver scheidene stadsgedeelten te pa trouilleren. De politie verspreidde een wanordelijke menigte, die het gemeente gebouw met stenen be kogelde en een auto omverwierp Montgomery wil diensttijd van twee jaar. En wel zo spoedig mogelijk. Volgens een officiële woord voerder van de Belgische regering heeft Veldmaarschalk Montgome ry, voorzitter van de defensie- commissie van de West-Europese Unie, de eis gesteld dat alle lan den van het Atlantisch Pact een militaire diensttijd van twee jaar Instellen. Montgomery heeft in een on derhoud met kolonel de Greef, de Belgische minister van landsver dediging, verder nog verklaard, dat deze dienstperiode zo spoedig mogelijk diende te worden inge steld. Daarna zouden in 1951 ge- meenschappciu'ke oefeningen ge houden moeten worden, niet ai- leen ter voorbereiding van de co ördinatie der diverse staven maar vooral om het mogelijk te maken, dat in 1952 grootscheeps inter- gealiieerde manoeuvres kunnen worden gehouden. De tegenwoordige wettelijke diensttijd in de landen van het Atlantische Pact is: België: 1 jaar. Canada: geen dienstplicht. Denemarken: 1012 maanden. Frankrijk: 18 maanden. Neder land: 1 jaar. IJsland: geen dienst plicht. Italië: 18 maanden voor het leger, 2 jaar voor de vloot. Luxemburg: 1 jaar. Noorwegen: 1 jaar. Portugal: 6 jaar. Enge land: 2 jaar. Ver. Staten: geen algemene dienstplicht, doch jonge mannen kunnen voor militaire opleiding worden opgeroepen. Bij de ingang van het gouverne mentshuis werd nog een auto in brand gestoken. De busdiensten te Singapore werkten niet, er was weinig auto-verkeer in de stad. De meeste winkels waren geslo ten. Een helicopter van de R.A.F. met een politie-officier aan boord vloog voortdurend boven de stad om de militairen op de grond de plaatsen aan te geven, waar zich menigten vormden. Nog 12 personen zijn gistermid dag in het algemeen ziekenhuis opgenomen, waarmede het totaal aantal slachtoffers van de onge regeldheden is gestegen tot 12 doiden en 188 gewonden. BEEGEN OP ZOOM LEEFT MEE. In Bergen op Zoom is een juich kreet opgegaan, toen het verheu gende bericht bekend werd, dat Bertha naar huis mocht terugke ren. „Ik ben er nooit bang voor geweest", zei ons de secretaris van het Comité, de heer Houtman. „Het recht van de ouders stond te duidelijk vast. Ik ben echter blij, dat het werk met succes is be kroond". „Ik kon het haast niet geloven" zei vader Hertogh, toen hij het nieuws vernam. „Wat zal ook mijn vrouw gelukkig zijn. Het is jam mer, dat bij de onlusten zoveel on schuldige slachtoffers zijn geval len". Op onze vraag verklaarde de heer Hertogh er zeker van te zijn, dat het Bertha thuis zal bevallen. Ais ze met het Hollands moei lijkheden mocht hebben, haar zus jes spreken vloeiend Maleis". De buurtgenoten zijn druk aan het kronen geslagen. „Ik hoop echter, dat men ons de eerste da gen wat rust zal willen gunnen", zei de heer Hertogh tenslotte. De Franse minister van buitenlandse zaken, Bobert Schuman, heeft gisteravond in de Franse Nationale Vergadering medegedeeld, dat Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten overeen zijn ge komen het Duitse herbewapeningsvraagstuk met de Sowjet-Unie te bespreken. Hij voegde hieraan toe dat voor dit probleem nog een oplossing dient te worden gevonden. Schuman deed deze mededeling zaghebbende bron vernomen, dat op een verklaring van de voorma lige socialistische minister Daniël Mayer die zeide, dat zijn partij er de voorkeur aan zou geven indien het weder instellen van een Duits leger zou worden uitgesteld, tot dat gebleken was of de voorge stelde conferentie der „Grote Vier" al dan niet zou mislukken. DUITSLAND EN HET ATLANTISCH PACT. De militaire commissie van het Atlantisch Pact heeft Dinsdag avond bekendgemaakt, dat zij definitieve overeenstemming heeft bereikt over de militaire plannen om Duitse gevechtseenheden in het Atlantische leger op te nemen. Te Londen werd Dinsdag uit ge- Nederlandse Korea- vrijwilligers maken, het goed. De Nederlandse vrijwilligers in Korea, die thans hun dienst verrichten bij het achtste Ame rikaanse leger, opereren niet in de frontlijn. Na voortzetting van de training en completering der uitrusting, zal het de taak van het detachement zijn, verbin dingslijnen te beschermen. Hier toe zal het als een zelfstandige eenheid worden uitgerust. Op het ogenblik verricht het on derdeel patrouille-diensten in en om het legeringsgebied. Al les is wel en er heerst een uit stekende geest. DE KWESTIE N 1EUW-GUINEA. De Indonesische delegatie heeft in zeven punten gepreciseerd in hoever men aan Indonesische z\Jde door bijzondere clausules zou wilien tegemoet komen aan Nederlandse belangen in Irian op eco nomisch, sociaal en cultureel gebied alsmede op het terrein van missie en zending. De basis van het voorstel van Donderdag, dat als uitgangspunt had de souverelniteitsoverdraeht aan Indonesië, welke in beginsel zou moeten worden neergelegd in een gemeen schappelijke verklaring uiterlijk 27 December a.s., doch welke pas effect zou krijgen na een half jaar, waarin voorwaarden en modali teiten van die overdracht zouden moeten worden vastgesteld is hiermede onverlet gelaten. De zeven punten zijn: 1. Binnen het kader van de In- donesisch-Nederlandse economi sche samenwerking erkent de In donesische regering bestaande rechten en concessies en zal aan Nederland bijzondere consideratie gegegeven worden bij de uitgifte van nieuwe concessies en kapi taalsinvestering. 2. In het administratieve appa raat in West-Irian zal van Neder landse krachten worden gebruik gemaakt. 3. Pensioenen van Nederlandse ambtenaren in West-Irian zullen in de lijn van de R.T.C. overeen komsten worden gegarandeerd. 4. Immigratie van Nederlandse burgers zal door de Indonesische regering worden toegestaan. Voorts zal bijzondere aandacht worden gegeven aan de voorzie ning van de benodigde arbeids krachten voor West-Irian. 5. De Indonesische regering zal de opneming van West-Irian in de Indonesische transport-systemen (zee- en luchttransport, telefoon, telegraaf en radio-verkeer) be vorderen, met inachtneming van de concessie-rechten, die Neder landse of gemengde maatschap pijen reeds op dit gebied hebben verworven in Indonesië, generaal Eisenhower waarschijn lijk nog deze week tot opperbe velhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa zal wor den benoemd. Afvloeiing van Ambonese K.N.I.L.-leden naar Nieuw-Guinea gevorderd. Nieuwe dagvaarding tegen de Staat. Het Bureau Zuid-Molukken deelt mede, dat thans een nieuwe dagvaarding tegen de Staat der Nederlanden Is uitgebracht, waar in ten behoeve van alle op Java verblijvende Ambonese oud-K.N. I.L.-militairen en hun gezinnen afvloeiing en wegvoering naar Nieuw-Guinea wordt gevorderd. De behandeling van deze nieu we zaak geschiedt gelijktijdig met de reeds ter zitting in kort ge ding voor de president der Haagse Rechtbank aangebrachte zaak, op 16 December a.s. om 10 uur. Mulo- en A.M.S.-leerlingen weerden zich dapper. Het Bureau Zuid-Molukken meldt van de regering van de Republiek Zuid-Molukken de vol gende berichten te hebben ont vangen: „Tegenaanvallen in Hoeloemoe- ri en Soeli hebben de Apris-een- heden grote verliezen toegebracht. In de gevechten rond Ambon heb ben Mulo- en A.M.S.-leerlingen zich dapper geweerd tegen de op rukkende R.I.-troepen. In het leg gen van telefoonverbindingen hebben zij grote moed aan de dag gelegd, terwijl zij drie weken lang voor de ravitaillering tussen de loopgraven en schuilkelders heb-_ ben gezorgd. De K.P.M.-schepen (o.a. de Waikelo en de Kaloekoe) onder houden regelmatig de verbindin gen in de Ambonese wateren voor de R.I.-troepen. Via radio Ambon (40.5 m. band) zijn aan onze mili tairen op Java uitvoerige instruc ties meegedeeld." Van Java ontving het Bureau Zuid-Molukken een bericht, waar in o.m .gezegd wordt, dat Zuid- Molukkers op Java met klem heb ben geprotesteerd tegen de meest ondemocratische manier der Indo nesische regering om de vrjje 6. De godsdienstvrijheid zal vol ledig worden gewaarborgd en de humanitaire werkzaamheden van zending en missie, zoals onderwijs en ziekenzorg, zullen kunnen wor den voortgezet. Bij bedoelde hu- meningsuiting te onderdrukken, manitaire werkzaamheden zullen) 6 missie en zending desnoods steun verkrijgen van de Indonesische regering. 7. In West-Irian zal de volledige democratisering van het bestuur krachtig worden ter hand geno men. Aan dat gebied zal autonomie en medebewind worden toege kend. Onmiddellijk zal worden be Oproepen van aantal reserve-officeren. In verband met de oefeningen in de organieke verbanden van de lichting 1949 H in het laatste ge deelte van de opleidingsperiode, zal een klein aantal met groot verlof zijnde oudere reserve-offi cieren, die sinds 1945 uitsluitend hier te lande hebben dienst ge daan, in werkelijke dienst wor den opgeroepen van medio Fe bruari tot einde Maart 1951 ten einde deel uit te maken van de oorlogs-encadrering van de ge noemde lichting. Geldkist gestolen uit huis voor gerepatriëerden. Te Den Haag is een geldkist met ca. f 1500 gestolen, die in het hotel „De Hertenkamp" aan de Bezuidenhoutseweg op een tafel had gestaan in het kantoor van de beheerder. De politie stelde in het hotel, dat in ge bruik is als doorgangshuis voor gerepatrieerden, een onderzoek in, maar vond niets. Suikerbietencampagne loopt ten einde. Men verwacht dat de suiker fabriek te Zevenbergen volgende week zal „uitdraaien". Van de weersomstandigheden hangt het af, wanneer de fabriek te Roosendaal de campagne zal kunnen beëindigen. Blijft het niet vriezend weer, dan zal de fabriek vermoedelijk tot na Kerstmis blij ven draaien, gaat het vriezen dan zal de fabriek nog voor de Kerst dagen de werkzaamheden beëin digen. Zeer waarschijnlijk zal Din- teloord eerst enkele dagen voor of na Nieuwjaar de poorten sluiten. In October meer invoer dan export. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek sa mengestelde voorlopige cijfers bedroeg de waarde van de totale invoer voor ons land in October f751 millioen en van de totale uitvoer f575 millioen. Lijk opgehaald van te Kruiningen verdronken man. Na de hele morgen te hebben gedregd heeft de politie gister middag het lijk gevonden van de uit St. Jansteen afkomstige G. F. v. d. Velde, die Zondagnacht door de duisternis misleid in de Veer haven te Kruiningen is geraakt en verdronken. De Indonesische regering over de kwestie Nieuw-Guinea. gonnen met de instelling van een eigen vertegenwoordigend lichaam Bijeenkomst Internationale Chr Vakbonden. De Internationale Federale Raad van Chr. Vakbonden zal op 20 Dec. te Angers bijeenko men onder voorzitterschap van G. Tessier, voorzitter van het Franse verbond van Chr. arbei ders. Er zal gesproken worden over het plan-Schurnan.. Na mens het C.N.V. neemt de vice- voorzitter aan de bijeenkomst deel. Tot Dinsdagochtend heeft de minister van buitenlandse zaken van Indonesië, Moh. Roem, geen nieuwe instructies aan zijn rege ring gevraagd. Het mandaat van de delegatie is tot heden ongewij zigd, zo verklaarde men in Indo nesische regeringskringen aan Aneta. Men zei, dat een eventuele overdracht van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan de Unie, een mogelijkheid waarvan berich ten uit Den Haag, afkomstig van een buitenlands persbureau ge waagden, niet aanvaardbaar ach ten, daar een gezamenlijk bewind over Irian door Nederland en In- donisië precies hetzelfde is als het scheppen van een trusteegebied in Indonesië, waarvan Indonesië zelf een der trusteehouders is. Men wees er in dit verband op, dat de souvereiniteit niet te delen is. Het Amerikaanse leger roept meer dienstplichtigen op. In Januari en Februari 1951 zullen in de V.S. 80.000 man per maand worden ingelijfd, hetgeen over beide maanden 70.000 meer is, dan aanvankelijk werd beoogd. In Februari zullen, sinds het uit breken van de Koreaanse oorlog, bij het Amerikaanse leger 370.000 man buiten de bestaande sterkte zijn ingelijfd. BADIOBEDE VAN TRUMAN. President Truman zal Vrijdag- of Zaterdagavond een radiorede tot het Amerikaanse volk houden. Hij zal spreken over de wereld situatie en de binnenlandse maat regelen, die de Verenigde Staten met het oog op de oorlogsdreiging naar zijn mening zullen moeten nemen. SOUMOKIL NAAK NIEUW-GUINEA Dr Soumokil zou met een vaar tuig via Ceram naar Nieuw-Gui nea zijn gevlucht. Dit heeft het parlementslid Mohamad Padang, die een oriëntatiebezoek aan Am- bon heeft gebracht aan het blad „Pedoman" verklaard. Een vliegboot van de Nieuw- Zeelandse Luchtmacht is kort na de stort bij de Samoa-eilanden neergestort. Er zijn zeven perso nen om het leven gekomen; de acht andere inzittenden werden gered. De Bjjz. Politierechter te Mid delburg behandelde gistermorgen de zaak tegen drie personen, die in de jaren 1945 tot 1947 over tredingen hadden begaan tegen het Deviezenbesluit 1945. Dat deze zaak eerst thans aan het licht is gekomen had een bij zondere oorzaak. In het afgelopen jaar deden n.l. in Yerseke praat jes de ronde, dat er enige oester kwekers in die gemeente werden voorgetrokken bij de toewijzing van oesterpercelen! N.a.v. deze praatjes stelde de recherche een onderzoek in, met ais resultaat, dat drie verdachten gistermorgen voor de Bijz. Poli tierechter verschenen, terwijl er later in deze zaak nog zeven per sonen zullen worden berecht. Deze laatsten hebben goederen gekocht, die uit Relgië naar Nederland waren gesmokkeld. In 1945 ver voerde een der oesterkwekers uit Yerseke regelmatig mossels naar België volgens voorschrift en met geldige papieren. Door de lading echter aan te stampen werden per reis 100 tot 800 kg. mosselen meer meegenomen, dan werd aangeno men. De C.C.D. die met de con- tröle belast was, nam volgens de voorschriften een vast gewicht per kub. m. aan. De extra ver voerde hoeveelheid werd in Bel gië aan de man gebracht tegen 2 fr. per kg. Wanneer men weet, dat er zo ongeveer 400 reisjes werden gemaakt, dan kan men uitrekenen, dat een en ander een aardig winstje heeft opgebracht. In België werden, destijds in Ne derland nog schaarse, goederen en andere waardevolle artikelen ge kocht, die op de terugreis werden gesmokkeld en hier zonder veel moeite van de hand werden ge daan. Verd. gaf toe, dat hij in België beschikt had over vreem de valuta, zonder dat hij daar ver gunning voor had. De Officier van Justitie eiste een boete van f 4000.subs. 6 maanden hech tenis. De Bijz. Politierechter zal op 19 December a.s. schriftelijk vonnis wijzen. Twee personen, die van deze handel hadden geprofi teerd, werden tot geldboetes ver oordeeld van resp. f 150.en f30.—. 285-JARIG BESTAAN VAN HET KORPS MARINIERS. Ter gelegenheid van het 285-jarig bestaan van het Korps Ma riniers heeft Z.K.H. Prins Bernhard Maandag 11 December te Rotterdam een aantal onderscheidingen uitgereikt. Z.K.H. Prins Berhard overhandigt Sergeant Majoor der Mariniers J. C. Zim merman het Bronzen Kruis. Links de drie andere gedecoreerden. MILLIOENENPLAN OPGESTELD. Dinsdagmiddag vergaderde de raad van Zierikzee. Als belang rijkste punt vermeldde de agenda de behandeling van de gemeente begroting voor 1951. Na een uitvoerige bespreking werd deze nage noeg ongewijzigd aanvaard met in ontvangst en uitgaaf voor de gewone dienst een bedrag van f 1.238.386.88. De begroting sluit met een post onvoorzien van 13523.50. De kapitaaldlenst beloopt in totaal een bedrag van f 619.175.48 in ontvangst en uitgaaf. In een toelichtend schrijven op de begroting hadden Burgem. en Wethouders een lijst overge legd van kapitaalswerken, die zullen worden uitgevoerd of wor den voorbereid. De kademuren zijn thans voor het grootste deel hersteld; in 1951 hoopt men deze geheel gereed te krijgen. De plan nen voor het herstel van de ha- vendijken zijn door de raad goed gekeurd; in 1951 hoopt men met de restauratie te kunnen begin nen. De riolering van het gedeel- De Verenigde Staten zullen, zo als gemeld, in 1950 en 1951 een bedrag van 5500 millioen dollar besteden voor het verlenen van militaire hulp aan het buitenland, wonende te Wassenaar. Hoewel officieel nog niets kon Kolff, gegeven verzekering, dat worden medegedeeld, verneemt het A.N.P., dat er plannen zjjn om de Marine weer naar Vlissin gen terug te brengen en wel in grote omvang. Evenals vóór de oorlog zal in Vlissingen weer 'n deel van de opleiding gevestigd worden. Daartoe zal de luchtver- dedigingskruiscr „Jacob van Heemskerk" ligplaats kiezen in de eerste binnenhaven en als op leidingsschip dienst doen. Het schip heeft een bemanning van 360 koppen. Voorts is in overweging nog twee kleinere marinevaartuigen in Vlissingen te stationneren en mogelijk zelfs nog een groter schip het gerucht wil dat dit Hr Ms „Tromp" zou zijn en een hulpvaartuig. Nadere bijzon derheden hierover, alsmede over de datum waarop Vlissingen weer Marinestad zal worden ontbreken. In ieder geval zal eindelijk de voortdurende activiteit van het gemeentebestuur van Vlissingen beloond worden. Men heeft blijk baar ingezien, dat Vlissingen stra tegisch wel zo belangrijk is, dat hier een Marine-eenheid gesta- tionneerd moet worden, waarmee men tevens de historie van de Schelde-stad en haar belangen recht laat wedervaren. De bij herhaling door de bur gemeester van Vlissingen, mr B. Griffier bij Kantongerecht Oostburg benoemd. Bij K. B. is benoemd tot grif fier van het Kantongerecht te Oostburg Mr N. J. C. Hoorweg, In zijn beantwoording van de sprekers gaf ds Streefkerk uiting aan zijn blijdschap over deze ont vangst, hoewel hij in het algemeen niet op zulke officiële plechtighe den gesteld is. Daar hij Indonesië ook al van vroeger kende, geloof de hij, dat de gemeente hem niet - veranderd zou vinden. Wei had hij veel meer ervaring opgedaan en de grote nood onder onze militai ren leren kennen. Hij kon zich dan ook voorstellen, dat er jon gens waren, die vonden, dat het met de geestelijke verzorging niets gedaan was, hoewel dit werk toch ook wel vrucht heeft mogen dragen. Hartelijk dankte ds Streefkerk nog voor het medeleven, dat hij van de gemeente gedurende zijn verblijf in Indonesië heeft mogen ondervinden. Ook sprak hij zijn dank uit voor de toespraak van de burgemeester en van de heer Houterman. Met het zingen van Gez. 29 en dankgebed «loot ds Streefkerk de bijeenkomst, waarna alle aanwe zigen hem de hand kwamen druk ken. Begroetingssamenkomst in kerkgebouw Gisteravond had in de Geref, Kerk te Veere een begroetings samenkomst plaats tussen de ge meente en haar joist ui Indonesië teruggekeerde predikant ds Streefkerk. De samenkomst werd geopend door de waarnemend voorzitter van de kerkeraad, de heer A. P. Wouters, die wees op de zegen, die zowel de dominee en zijn ge zin als de gemeente, door deze be houden thuiskomst hebben onder vonden. Het was een offer ge weest ds Streefkerk te moeten af staan, maar een verantwoord of fer, daar de grote nood onder on ze militairen in Indonesië een goede geestelijke verzorging hard nodig maakte. Vervolgens werd ds Streefkerk welkom geheten door de burge meester, door de heer P. Houter man als vertegenwoordiger van de Ned. Hervormde Kerk en door de voorzitter van de J.V., W. Kas- se, die de dominee een boekwerk aanbood. de Marine naar Vlissingen terug zal komen en men slechts de tijd moet afwachten, schijnt dus bin nenkort in vervulling te zullen gaan. GEKLEURDE MEEUWEN. Het vorige jaar is te Schiphol een aantal gekleurde meeuwen losgelaten, zoals men zich zal her inneren, waarmee werd getracht meer te weten te komen omtrent de levenswijze van deze volgeis. Deze proefneming is niet in alle opzichten geslaagd en daarom worden deze week opnieuw ge kleurde meeuwen op verschillende plaatsen in Scandinavië en Euro pa in vrijheid gesteld. Kleuren van seinlichten bij overwegen. Naar aanleiding van een des betreffend advies van het Medisch Psychologisch Verkeerstechnisch College zal naar de K.N.A.C. meldt het witte knipperlicht bij spoorwegovergangen worden ver vangen door een blauwgroen ge kleurd licht; tevens zal dan de rode kleur worden veranderd in oranje-rood. Dit geschiedt omdat kleurenblinden de kleuren blauw groen en oranje-rood beter kun nen onderscheiden dan rode ,en groene kleuren. Boven Londen vloog gisteren een voorwerp, dat de vorm van een sigaar had. Het had een lich tende staart en bromde „als twee bommenwerpers". De premier van Nieuw-Zeeiand, Peter Fraser, is op 66-jarige leeftijd te Welling ton overleden. De Sowjet-Rus- sische minister van buitenlandse zaken, Wisjinsky, heeft bij de al gemene vergadering der V.N. een resolutie ingediend waarin het ge bruik van atoomwapens wordt verboden. Tot twee en een half jaar met aftrek is gisteren de 61- jarige ex-directeur van de N.V. Oudewaterse Bank, mr C. H. Ver- hage veroordeeld. Sinds 6 De cember wordt te Gouda vermist de 17-jarige Annie de Jong. Een ongeluk wordt gevreesd. Voor de Burgerlijke verdediging zijn van rijkswege een honderdtal Amerikaanse motorspuiten uit legerdumps opgekocht en gedistri bueerd over Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. De burge meester van Den Haag heeft gis teren de „Constantijn Huygens- prijs" uitgereikt aan prof. dr F. C. Gerretson. Michel van der Pias ontving de „Jan Campertprijs". De Vereniging „Het Neder lands Kankerinstituut" organi seert weer een grote landelijke prijsvraag ten bate van de kan kerbestrijding. Niet minder dan 2%millioen prijsvraag-formulieren worden deze maand door de post in het gehele land bezorgd. Met deze prijsvraag hoopt men 150.000 gulden binnen te krijgen. te Touwbaan werd reeds aanbe steed. In 1951 zal waarschijnlijk het gedeelte Hoofdpoortstraat worden uitgevoerd. Plannen en bestek voor verbouwing van de O.L.-scholen A en B zijn reeds goedgekeurd, terwijl plannen voor de Christelijke en de Openbare Ulo bjjna gereed zijn. De uitvoe ring van deze werken zal onge veer f 1.300.000.— kosten. Hier van zal een millioen door een le ning gedekt moeten worden. Wanneer men een aflossingsplan van 50 jaar opstelt, betekent dit waarschijnlijk gedurende de eerste jaren een last van f 50.000.—. Men hoopt echter nog meerdere kapitaalswerken uit te voeren. Deze, zoals b.v. restauratie van monumenten, zullen waarschijn lijk ook een millioen kosten. Ge durende het tijdvak 1955—200Q zal daarvoor jaarlijks extra f80.000.ten laste van de ge wone dienst moeten worden ge bracht. De financiering zal daar door moeiljjk worden in de toe komst. 1951 tot maatstaf geno men, rekent men met een bijzon dere uitkering van f 67.000.—. Zo doende hoopt men de gemeente- financiën sluitend te kunnen hou den. In 1951 hoopt men, wat ge meentewerken betreft, het achter stallig onderhoud zoveel mogelijk uit te voeren. Op de rest van de vergadering komen wij morgen terug. Verkeersavond te Goes. In „De Prins van Oranje" te Goes is Dinsdagavond door de Vereniging voor Veilig Verkeer te Goes e.o. een verkeersavond be legd, waar een spreker van het Verbond .voor Veilig Verkeer, de heer K. J. Schummelketel voor een aantal belangstellenden een rede heeft gehouden, waarin hij het doel van het Verbond heeft uiteengezet. De avond werd ge opend door de voorzitter van de Goese vereniging, de heer H. B. Pilaar. In zijn rede week1 de heer Schinnmelketel erop, dat de Ver eniging voor Veilig Verkeer de veiligheid op de weg wil bevorde ren door het verkeersonderwijs te stimuleren, jong en oud meer be grip bij te brengen voor de ver keersregelen, het voeren van in tensieve propaganda en het hou den van verkeersexamens voor de jeugd. Voorts organiseert het ver bond veiligheidswedstrijden voor beroepschauffeur en veiligheids- ritten. De bond heeft zelf een or gaan en iaat ook een jeugdver- keerskrant verschijnen. Na zijn redevoering beant woordde de spr. nog enkele vra gen. De Vereniging te Goes telt thans 100 leden. Begin van brand in woon wagen te 's-GravenpoIder. Door dat een brandende kachel omviel ontstond Maandagmorgen een begin van brand in de aan het eind van de Provinciale weg te 's-Gravenpolder staande woonwa gen. Voordat de gealarmeerde brandweerauto ter plaatse was, bleek het vuur echter reeds te zijn gebluscht. BENOEMINGEN WATERSCHAPPEN. Bij K.B. is benoemd in de pro vincie Zeeland: tot gezworene van het waterschap Westkerkepolder G. van Strien te Wolphaartsdijk; en is aan A. Jeronimus te Middel burg op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijn functie van Raad van de Polder Walcheren. DE BILT ZEGT: Kegen of sneeuwbuien. Weersverwachting geldig tot hedenavond. Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen- of sneeuwbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Temperatuur om het vries punt tot lichte dooi.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1