proviniifrg?/» De galeislaaf Prijzcnbureau voor onroerende goederen te Middelburg wordt opgeheven. hoofdpijnk C*B*T*B* opende kadercursus* daAr niet Jtaliano m-u,tl Het Kerstgebeuren in de literatuur. ADAA4SON F^ecjenweertje. Dinsdag 12 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De heer A. de Poorte met pensioen. Wanneer binnenkort de nieuwe Huurwet in werking treedt, zal 't Prijzenbureau voor Onroerende Goederen te Middelburg worden opgeheven. Vermoedelijk zal dit tijdstip omstreeks 1 Januari 1951 vallen. In welke vorm het Prij- zenbureau nadien zal blijven be staan is nog niet bekend. Dit bu reau heeft in de loop van 10 jaar heel wat werk verzet en de taak van de ambtenaren was niet be paald een gemakkelijke. Over het werk van het bureau heeft het waarnemend hoofd, de heer A. de Poorte, die, wanneer het bureau verdwijnt met pensioen gaat, ons één en ander vertelt. Het Prijzenbureau werd eind 1940 opgericht als uitvloeisel van het Huurprijsbesluit 1940, dat op 13 December van dat jaar van kracht werd. In April 1941 kwam het Huurbeschermingsbesluit tot stand, dat weer werd opgevolgd door het Huurprijsuitvoeringsbe sluit, dat op 21 Augustus 1941 van kracht werd. Het Prijzen bureau te Middelburg werd inge steld voor geheel Zeeland, uitge zonderd Zeeuwsch-Vlaanderen. De voornaamste taak van het bureau was het vaststellen van da huurprijzen, waarbij op 9 Mei 1940 geldende huur als bindend moest worden aangenomen. Voorts had men te maken met het Vervreemdingsbesluit 1942, waaronder echter niet de land bouwgronden vielen. In het vol gende jaar werden echter ook de landbouwgronden bij de prijsvast stelling door het bureau betrok ken. Niet alleen huur- en grond prijzen werden vastgesteld, ook bij verkoop van huizen moest worden nagegaan of de prijzen, die voor gebouwen werden be taald, niet hoger lagen dan de op 9 Mei 1940 geldende prijzen, ver meerderd met 25 procent. De heer De Poorte, die aanvan kelijk alleen de werkzaamheden verrichtte kreeg al spoedig assis tentie en enige tijd heeft men met 4 personen gewerkt. Het eigen lijke hoofd van het Prijzenbureau was de directeur van gemeente werken, terwijl de heer De Poor te, waarnemend hoofd was, omdat de directeur er onmogelijk ook nog dit werk bij kon doen. De heer De Poorte en de andere amb tenaren trokken er veelal op uit om schattingen te verrichten, ter wijl voor het schatten van land bouwgronden aan leden van de Grondkamer om advies werd ge vraagd. Sedert April 1950 bepaalt het bureau niet meer, wie de schatters van de landbouwgron den zijn, dit wordt door de Grond kamer beslist. ENKELE CIJFERS. Het aantal aanvragen voor schattingen van landbouwgronden was in totaal 2858. Dit aantal liep in de loop der jaren steeds op. In 1943 bedroeg het aantal schat tingen van landbouwgronden 222, In 1949 niet minder dan 871. Dit Jaar is er echter een teruggang te constateren en zal het aantal om streeks 565 bedragen. Bij verkoop van huizen werden in totaal 7703 aanvragen om vaststelling inge diend. In 1945 bedroeg het jaar totaal nog slechts 160, doch in het topjaar 1948 was het 1506. Vaststellen van de huurprijs kwam 4989 maal voor. Hier werd een hoogste totaal in 1947 be reikt, toen men tot een aantal van 829 kwam. In 1949 was dit al te ruggelopen tot 579 en het aantal is ook in 1950 verder gedaald. TUSSEN DE BUFFERS. Op de vraag of het werk wel eens moeilijkheden met zich bracht, antwoordde de heer De Poorte, dat men a.h.w. altijd tus sen de buffers zat. Was de huur der tevreden, dan mopperde de verhuurder en omgekeerd was het precies hetzelfde. In zekere zin was het dus een heel ondankbaar werk. Wanneer men het niet eens was met een vaststelling, kon men in beroep by het directoraat- generaal voor de pry zen. Dit kwam echter niet vaak voor. Ook de notarissen zyn uitermate te vreden over het werk van het bureau, want men werd er spoe dig geholpen. In elk geval werd steeds getracht om binnen drie weken een beslissing te nemen. Het zal nu afwachten zyn welke beslissing er met betrekking tot het Prijzenbureau wordt geno men, als de nieuwe Huurwet in werking treedt. Het einde van het Prijzenbu reau betekent ook het einde van de ambteiyke loopbaan van de heer De Poorte. Hy kwam in 1917 naar Middelburg en werd kort daarop secretaris van de Huur- commissie, die toen in het leven werd geroepen. Tot 1923 is hy in deze functie werkzaam gebleven en ging toen over naar Bouw- en Woningtoezicht. In 1940 werd hy tenslotte wnd. hoofd van het Prij zenbureau voor Onroerende Goe deren. Militair Comité van Atlantisch Pact vandaag bijeen. Het militair comité van het Noord-Atlantisch Pact, bestaande uit stafchefs van de betrokken landen, zal heden te Londen by- eenkomen. Met de raad der plaatsvervan gers van het Atlantisch Pact zul len de verschillende militaire en politieke problemen Inzake de verdediging van West-Europa on derzocht worden. Vandaag uitspraak over over Bertha Hertogh. De zaak Bertha Hertogh is van gisteren tot vandaag verdaagd door het Hooggerechtshof te Sin gapore. Gistermorgen verzamel den zich by het oppergerechtshof meer dan duizend Mohammedaan se remonstranten. Speciale poli- tieversterkingen drongen de schreeuwende menigte met knup pels terug. Daarvoor marcheerden 60 per sonen over het glasveld voor het gebouw, zy droegen de vlag met de groene ster en de halve maan van de Islam met zich mee. Er verschenen ook spandoeken, waarop de „vrijlating" van Ber tha uit het klooster geëist werd. Tegen de tijd, dat de rechtszit ting een aanvang zou nemen, was de opgewonden menigte tot 2000 aangegroeid. De Nederlandse autoriteiten, aldus Reuter, zyn van oordeel, dat het hof de uitvoering van het vonnis zal bekrachtigen. Er zyn daarom reeds plaatsen in een toe stel van de K.L.M. geboekt onder de naam „mr en mrs Jones". (Ingez. mededeling, advert.) Mijnhardt Hoofdpijnpoederi. 45 ct. Mijobaidt Hoofdpijntabletten. 75 ct. Twee weken hard werken op „Bakhoven". Gisteren heeft Mr W. Rip, secretaris van de Christelijke Roeren en Tuindersbond de veertiendaagse kadercursus van de C.B.T.B. in het conferentie-oord „Birklioven" by Amersfoort geopend. De inleidende speech getuigde van een helder inzicht in de op bouw van de C.B.T.B. Met waardering kon de heer Rip gewag maken van de groei en activiteit, welke in de organisatie aan de dag treedt. Het dagelijks bestuur heeft echter ingezien, dat er gebrek was aan jong kader. De oprichters van dertig jaar geleden en zij, die zich hierbij hebben aangesloten, zijn gedeeltelijk reeds ontvallen aan de organisatie. In hun plaats dienen jongeren te treden, die evenwel in deskundigheid en ervaring niet by de voor gangers ten achter mogen komen. De West wordt een marinecommando. Zoals reeds gemeld, zullen ma riniers de Koninkiyke Landmacht op de Nederlandse Antillen en in Suriname gaan vervangen. Op het ogenblik zyn er op Cu racao reeds 80 mariniers; een de tachement van 150 man vertrekt nog deze maand. In het voorjaar zullen nog twee compagnieën vol gen, zodat de sterkte van het korps mariniers in de West 450 k 500 man zal bedragen, hetgeen iets minder is dan de huidige sterkte der Kon. Landmacht in do West. Deze maatregel heeft tot ge volg, dat de West militair gezien voortaan een marinecommando zal zyn. Het is verder niet uitgesloten, dat eenheden van de marine luchtvaartdienst eveneens naar de West zullen gaan, gezien de plannen om Mitehellbommen- werpers daar te stationeren. De uitzending naar de West zal niet van invloed zyn op de uit zending van mariniers naar N.- Gulnea. Deze kadercursus, aldus de heer Rip, waaraan vooruitstrevende jongeren deelnemen, die door de provinciale organisaties zyn aan gewezen, dient om de cursisten het een en ander by te brengen. Technische onderwerpen wor den er niet behandeld. Het gaat in de eerste plaats om de zo hard nodige sociaal-economische scho ling. Er zyn zoveel problemen, waarmee momenteel een maat- schappelyke organisatie zich moet inlaten, dat het programma met deze vraagstukken reeds ruim is gevuld. Loon- en prijspolitiek, in richting en werkwijze van de P. B. O,. C.A.O. en andere sociale voorzieningen, internationale pro blemen, zyn enkele van deze on derwerpen. Dat de organisatie wil trachten by haar meningsvorming zich te funderen op Gods Woord, geeft ook aan deze kaderdagen een byzonder karakter. De heer Rip sprak aan het slot van zyn rede de hoop uit, dat de cursisten met genoegen de cursus zouden bywonen, veel zouden le ren en dit geleerde weer zouden uitdragen aan anderen. HET KARAKTER VAN DE CURSUS. De C.B.T.B. heeft in de loop der jaren reeds de nodige erva ring opgedaan in het houden van conferenties en cursussen. Zo'n kadercursus stelt echter byzon- dere eisen. Ir Wansink, die de leiding van deze cursus heeft, zal dus dit jaar de gelegenheid heb ben na te gaan welke methodes de beste zijn. De onderwerpen zyn op de practyk gericht, maar er zal 'toch aandacht geschonken moeten wor den aan de wyze waarop men de 35 deelnemers, die het dagelyks vergaderen niet gewend zyn, het best van het gebodene kan laten profiteren. De deelnemers zullen de gelegenheid hebben hierover zelf mede te beslissen. Als docenten treden voor deze kadercursus op de heren Ir L. Troost, directeur Chr. Landbouw- winterschool te Hoofddorp; Ir J. lent; N. A. Laarman, hoofd Econ. Afd. van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen; A. W. Biewenga, voorzitter Groninger C.B.T.B.; Drs C. P. Hazenbosch, adj.-secr. Hoofdafd. Soc. Zaken van de Stichting voor de Land bouw; C. J. van Mastrigt, hoofd bestuurder C.N.V.; L. Hansma, directeur Boekhoudbureau van de C.B.T.B.; Mr W. Rip, W. P. Cnos- sen en Chr. v. d. Heuvel, hoofd bestuurder C.B.T.B.; Mr B. W. Biesheuvel, secr. Hoofdafd. Bui tenland van de Stichting voor de Landbouw; Prof. Dr J. Zylstra, hoogleraar Vrije Universiteit; A. R. Dykema, directeur Chr. Land- bouwwinterschool te Gorinchem; A. Blokzyl, secr. Groninger C.B. T.B. en J. Haverkamp, voorzit ter Overijselse C.B.T.B. De laatste cursusdag is Zater dag 13 Januari, op die datum worden de examens afgenomen en vindt de uitreiking der getuig schriften plaats. Men komt dus twee keer een week lang by el kaar. 28 stuks vee bij brand omgekomen. Zondagnacht om plm. half vier is te Zeyen in de gemeente Vries (Dr.), de kapitale boerderij afge brand van de heer J. H. van Da len. Hierby kwamen 28 stuks vee om het leven en ging de gehele oogst verloren. Van de inboedel kon niets gered worden, de in- wonenden moesten zich, nog in nachtkleding in veiligheid stellen, De schade is ongeveer f 50.000, De verzekering dekt de schade gedeeltelyk. Een oorzaak is nog niet bekend. De brandweer te Vries was spoedig ter plaatse, doch kon niets meer tegen de brand begin nen. Het huis was bewoond door 4 personen. De begroting van de Amerikaanse luchtmacht. De begroting van de Ameri kaanse luchtmacht voor het hui dige begrotingsjaar heeft een to taal van 14 milliard dollar be reikt, zo heeft de ass.-minister voor luchtvaart verklaard. Eu gene Zuckert zeide, dat de lucht macht per 1 Juli 1952 84 groepen zou moeten tellen. Zy omvatte 48 groepen toen de oorlog in Korea begon. Van de 14 milliard zullen 6 milliard dollar worden gebruikt voor nieuwe moderne vliegtuigen aldus Zuckert. In Juli a.s. zal de luchtmacht 651.095 man tellen. Begin Juli j.l. telde zy 411.000 man. By de overstromingen in de Panamese provincie Darien zyn tot nog toe elf personen om het leven gekomen. Verder wordt ge- meld, dat er 8 vermisten zyn, tal- G. Veldink, rijkslandbouwconsu- ryke gewonden en 3000 daklozen. Het plan-Schuman bijna gereed voor ondertekening. De West-Duitse delegatie voor de onderhandelingen over het plan Schuman is naar Parijs te ruggekeerd om deel te nemen aan naar verwacht wordt de laatste besprekingen. Van Duitse zyde wordt mede gedeeld, dat de volgende twee voorname vraagstukken nog moe ten worden behandeld L De eindbeslissing over het vereffeningsfonds ter subsidiëring van de oneconomisch werkende Belgische kolenmynen; 2. De eindbeslissing Inzake garantie tegen kartels. Indien volledige overeenstem, ming zou worden bereikt, zou het plan Schuman gereed zyn voor ondertekening, doch, naar van Duitse zyde wordt verklaard, zou de ondertekening moeten wachten totdat een in Januari a.s. te hou den ministersconferentie besluiten zal hebben genomen over de po litieke aspecten van het plan n.l, het hoge gezagsorgaan, het comi té van ministers, de vergadering en het gerechtshof. West-Duitse industriëlen heb ben voorgesteld, dat Belgische mijnwerkers in het Ruhrgebied zouden komen werken. West- Duitsland heeft een tekort aan mynwerkers en België zou waar- schy'nlyk een overschot aan myn werkers hebben, wanneer er Bel gische mynen gesloten zouden worden. Alle landen, die bij het plan- Schuman betrokken zyn, zyn het er naar van Duitse zijde gezegd wordt over eens, dat gestreefd moet worden naar vrijheid van beweging by het zoeken van werk in de kolen- en staalindustrieën In Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Lux emburg. Op die manier zouden mynwerkers en arbeiders in de staalindustrie „de eerste werke- ïyke Europeanen" worden. Volgens een schatting in Vati- caankringen hebben dit jaar 3 k 4 millioen bedevaartgangers Ro me bezocht. Naar schatting 30.000 kwamen uit Nederland. (Ingez. mededeling, advert.) HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid 30 cent per 100 gram ymijJU jTJII/jl'O N* Vr|) naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 33) o— In deze overwegingen speelde ook eigenbelang mee: Io kon de stadslucht niet duurzaam ontbe ren, maar als Virginius daar niet was, zou het haar ondergang be tekenen. Een andere uitweg zag ze niet. Tranquillitas was geen alternatief. Nooit zouden zy daar duurzaam gelukkig kunnen zijn. Het zou hierop uitlopen, dat hij haar weer als de bron van zijn ellende zou zien en dit zou groeien tot verbittering en haat. Om hem te bevrijden van zichzelf moest zij hem .meene men naar een stad; echter: hoe verder van Rome verwyderd, hoe beter. Maar het moest een wetenschappelyk centrum zyn en in dit opzicht was Antiochië ideaal. Van deze overweging uitgaande, begon Io: Virginius! Ja Io! Als je in Antiochië een atelier kon vinden, zou je daar de kunst van het glasmaken weer naar hartelust kunnen be oefenen. Je zou daar ook de bi bliotheek vinden met al de do cumenten en perkamenten, waar zo van houdt. Je zou de Tiendschap met die vriende lijke oude man, Paulus van Tar- sen, weer kunnen aanknopen en daardoor ook zijn vriend, dok ter Lukas, kunnen ontmoeten. Lukas is juist het type, dat je zou liggen. Ik zie jullie al in dispuut, twee geleerden met uit gesproken liefde voor de wys- begeerte. En hoe kom jy zo op. dat idee, Io? Met smekende ogen hem aan ziende, pleitte ze: O, Virginius, ik zou zo graag zien, dat je een tehuis had in Antiochië en tegelijk een werkdoel naar je aanleg. Terugdenkende aan de folte rende onzekerheid, waaraan hij in zijn wachttijd op Ionos ten prooi was geweest, werd Virgi nius opnieuw in tweestrijd ge worpen. O zeker, hy snakte naar rust en zekerheid en Tranquil litas kon het hem brengen. Maar Antiochië? En alweer drong Io aan: Virginius, tijdens dal ver schrikkelijke jaar, doorgebracht in pijnigende onzekerheid over je lot en toestand, ben ik menig uur geweest in het iaboratorium van Tan Tanna. Ik wilde ver toeven by iemand, die jou zeer na stond. En hij hééft my ge steund; hij is niet alleen een er wetenschappelijk man, maar heeft ook zoveel begrip voor an- derer leed. En dan, Tanna, je oude leermeester, wordt oud en heeft een jonge kracht nodig, die zyn prachtig werk kan voortzetten. Virginius had met trage be weging telkens wat fijn oever' zand door zijn vingers laten gly- den en zei afwezig: Dit is uitstekend zand voor de glasmakerij. Het zou my met verwonderen, als het van nog betere kwaliteit bleek dan net zand uit Phoenicië. Kijk lol Ik zou willen proberen dit zand met een soda-menging uit as van zeewier toe te passen! Luis ter! Ik geloof dat ik een glas kwaliteit zou kunnen produce ren, die geschikt zou zijn voor de meest fyne ontwerpen. Mis schien zal het atelier van Tan Tanna daardoor het meest be roemde van de wereld kunnen worden! Hoopvol glimlachend, ging lo hierop in: Het zou zo gemakkelijk te schikken zijn. Onlangs heb ik Tanna nog geschreven en hij zei me, dat hij nu 55 jaar werd en zyn leeftyd terdege voelde. En als hij niet een jonge kunstenaar kon vinden met de nodige be kwaamheden om zijn werk voort te zetten en op peil te hou den dan zou hij z'n atelier een voudig verkopen. Toen hqj> ik hem een aanbod gedaan dat me een goed aanbod leek en het slot was, dat hij mij de helft van zyn bezit heeft verkocht, met een. optie voor de andere helft. Zy wachtte even, legde haar handen op Virginius' schouder en vroeg dan oog-in-oog: Virginius, zeg my, of ik goed gehandeld heb. Ik weet letterlijk niets van glasmaken. Hy knikte, zonder enige uit drukking op z'n gelaat en ver trouwde zijn stem niet, dat zy zou uitbreken in bitter protest. Want hij zag het wel aanko men, het was niet te vermyden: hij was en bleef een slaaf, het lijfelijk bezit van zyn vrouw, die daarvoor aan Nero een ze kere prijs betaald had. Hy was van nu af aan het roerend goed van zijn vrouw. Zij kon met hem doen naar welgevallen en zij zou het doen ook. En zo bezat dan de Gouden Helena een slaaf-echtgenoot, een jonge man die sterk genoeg was voor haar ijdele amusementen. Weer dronk hij de bittere beker van het vernietigde man-zijn. En Nero's prijs Nu, Virginius, zullen we dat werkelijk doen? Ja. Zij stond op. Bijna onhoorbaar zei ze: Heb dank, Virginius. Kort na de noen verlieten zij Tranquillitas, Virginius bitter gestemd, maar evenzeer ernstig voornemens daartegen te strij den; Io geneigd tot smeekbeden aan alle goden om oplossing van het probleem, dat zij nu tege moet gingen, opdat haar ver wachtingen van Antiochië ver vuld mochten worden. (Wordt vervolgd.) Zeeuwen op de „Cameronia' Met het troepentransportschip „Cameronia", dat vermoedelyk 24 December te Rotterdam aan komt, komen de volgende Zeeu wen naar huis: Sergt H. J. A Schouwaert, Hulst; Sergt W. Va der te Koudekerke; D. F. van de Cingel, Wemeldinge; Chr. Hof man, Kloosterzande; A. de Boer en gezinsleden, Zierikzee; F. M A. Niehüser, Terneuzen. De ramp van de Arnemuiden 20. „De Banier", het orgaan van de Staatkundig Geref. Party, van de vorige week, bevat een inge zonden stuk van het bestuur van de kiesvereniging van deze party te Arnemuiden, waarin opgewekt wordt tot steun aan de familie Marys, wier vaartuig, zoals be kend, 31 Juli j.l. vergaan is. In dit stuk wordt o.a. medegedeeld, dat na onderzoek gebleken is, dat de familie Marys niet verzekerd was tegen schade, toen het ongeval plaats had. Dit dus In tegenstel ling met de verklaring destyds gedaan door het inzamelingscomi té, welks steun door de familie Marijs op principiële gronden ge weigerd werd. Oud-Mariniers hadden gezellige avond te Goes. De afdeling Zeeland van de vereniging „Contact Oud-mari niers" heeft haar leden Zaterdag in het Schuttershof te Goes en kele prettige uren bezorgd. Aan deze avond werkten mede de ac cordeonvereniging „Animato", dir, P. B. van Sprang uit Goes en de toneelgroep „Kamperland" uit Noord-Beveland. De avond werd geopend door de heer J. de Dreu, voorzitter van de afdeling Zuid- Beveland. Er werd hartelyk ge lachen om de klucht „Gijs bekykt het", die de Kamperlandse toneel groep opvoerde en met instem ming werd geluisterd naar de vlotte muziek en de cowboylied jes van „Animato". De afdeling Noord- en Zuid- Beveland van de „Grote" hield Zaterdag een goedbezochte ver gadering in de Chr. Ulo-school te Goes. De voorzitter, de heer H. C. van Donk te Goes sprak een kort openingswoord in aansluiting aan Joh. 1 113 waarin hy er op wees, dat duisternis in de Bybel achtereenvolgens verlies van ken nis, toestand van ellende en ten slotte verdorvenheid en haat te gen God betekent en dat de blyd- schap van Kerstfeest is, dat het Licht niet overweldigd kon wor den door deze duisternis, die ook zo dicht is in onze wereld van he den; alleen door dat Licht kunnen wy onderwys geven, maar is ook onze verantwoordelykheid groot jegens de Verbondskinderen, die we dagelyks te lelden hebben. Daarna declameerde de heer Ja- quet van Biezelinge drie middel eeuwse Kerstliederen, „Reizang der Edelingen" en „Kerstlied' van Vondel en „Spruite Davids' en „Kindermoord" van Revius. Drs A. P. Cornet, leraar aan het Chr. Lyceum te Goes, hield een causerie, getiteld „Enkele gedachten by het lezen van de Nederlandse Kerstpoëzie". Spr. begint er op te wyzen, dat elk Kerstgedicht nog geen zuivere lyriek is, en demonstreert dit aan Gezang 29 der Ned, Herv. bundel, een product van „opoe Tollens' vol pathos en holle rhetoriek. Hy stelt daartegenover „Kerstboom' van Nijhoff en het middeleeuwse ,Ons genaket die Avondstar", waarin het alledaagse gereflec teerd wordt op het Christuskind, de vertedering, het oproepen van de ganse schepping tot aanbid ding. Het kenmerk der middel eeuwse lyriek is haar naïviteit en simpelheid. Tydens de Renais sance wordt de instelling van de dichter persoonlyker, het ïyfelyk contact gaat verloren b.v. „O Kerstnacht, schoner dan de da gen" van Vondel (Gezang 20). Ook houdt men in die tyd van felle contrasten en is de kinder moord, vooral in de latere Barok- tyd een zeer gewild onderwerp. In onze moderne tyd is de poëzie niet meer kinderlijk naïef, maar soms bewust naïef (een broeikas- product, geen veldbloem). Ook legt de moderne dichter een sterk persoonlyk accent, staande in de ze verscheurde tyd, en confron teert zich dan met de Eeuwigheid (zie „Advent" van G. Smit), zo dat telkens de grote vreugde doorbreekt („De vrolyke herder" van G. Smit). Alles in eenvoudige woorden maar met een smarte lijke ondertoon van „heimwee". By de christendichters is er ook dat verlangen, maar de grondtoon is het geloof. By de R.K. dichters overheerst het verhalend element („Het Advent" van F. Rutten) en de grote verering voor Maria. Gods rijkdom tegenover onze ar moe, vergeving naast schuldbesef is het zeer persoonlyk getuigenis der jongere Protestants Christe- lyke dichters. Een zeer geanimeerde bespre king volgde, speciaal over de in stelling van de ongelovige dichter tegenover het Kerstfeit, en het gevaar van diens poëzie ten dezen voor de jeugd. Als dank biedt de voorzitter de pas-verloofde spre ker een bundel „Liefdespoëzie" aan. Dan declameert de heer Jaquet nog een 12-tal Kerstliederen on zer huidige dichters (Eekhout, v. Doorne, Eybers, Smit, De Merode, Nobel, De Bruin, Woltjes, Hour- vink en Schrewis. Het geheel werd enige malen afgewisseld met gemeenschappeiyk zingen van Kerstgezangen. Na dankgebed door de heer Ja quet, wien ook een dichtbundel geoffreerd werd, werd de styi- volle vergadering gesloten. Alg. Vergadering der Kamer van Koophandel, Zoals we reeds eerder bericht ten, zal de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeland Vrijdag a.s. een algemene verga dering houden in hotel „De Ko renbeurs" te Goes. De agenda voor deze vergadering vermeldt o.m. de bespreking van de wense lykheid tot het voeren van een actie ter bevordering van een wegverbetering van Dinteloord naar Moerdijk ten behoeve van het autoverkeer van en naar Schouwen-Duiveland. Voorts zal een overzicht worden gegeven van de verrichte werkzaamheden met betrekking tot de reorganisatie der Kamer per 1 Januari a.s. Schip In moeilijkheden. Het Engelse s.s. „Kingsbo rough", groot 6001 br. reg. ton, op weg van zee naar Antwerpen is Zondagavond in moeilykheden geraakt by de Middensteenbank, Om 20.30 uur seinde het schip om sleepbootassistentie, waarop de sleepboot „Goliath" vanuit Vlissingen uitvoer. Nadat de „Go liath" het schip bereikt had werd besloten de „Kingsborough' naar Antwerpen te slepen. Gister morgen ging het schip enige tyd voor anker op de rede van Vlis singen. MIDDELBURG. Bekroonde konijnen. Op 7, 8 en 9 December werd te Gorinchem een Nat. tentoon stelling van konynen gehouden, waar de heer P. J. den Hollander met zyn Havanna's behaalde voedster oud le ZG, ram jong le ZG, voedster jong le ZZG en 4 ereprijzen. Op dezelfde tentoonstelling be haaide de heer A. Louwerse met konijnengrys Vlaamse reuzen voedsters jong le ZG en GG. Beiden zyn lid van „Nut en Sport". VLISSINGEN. Kanarietentoons telling. De Vlissingse vereniging „Vo gelvreugd" heeft succes gehad met de in de Vrouwestraat Inge richte kanarietentoonstelling. 210 zangvogels, 18 kleurvogels en 10 poppen bevolkten de kooi tjes en trokken vele kyklustigen. Opvallend was het groot aantal Brabantse inzendingen en prys winnaars. De traditionele koek bleef in Vlissingen. De voornaamste uitslagen wa ren: klasse I eigen kweek, 4 vo gels: 1. G. J. van Loon, Bergen op Zoom, 816 punten; 2, A, L. Leeuwesteyn, Vlissingen, 315 p.; Klaese II eigen kweek 2 vogels 1. W. J. Reinders, Middelburg, 174 punten; 2. M. J. Hogesteger, Middelburg, 159 punten. Klasse III eigen kweek 1 vogel 1. M. A. Jacobs, Bergen op Zoom, 87 punten; 2. P. M. Verbeem, Goes, 85 punten. Klasse IV overjarige eigen kweek 1 vogel l.P. C. Polderman, Goes, 82 punten; 2. J. Weug, Vlis singen 78 punten. Klasse V open klasse 1. J. van Diesen, Bergen op Zoom, 81 pnt; 2 J. J. Tromp, Vlissingen, 79 pnt. Klasse VI 6 poppen eigen kweek 1. A. L. Leeuwsteyn, Vlissingen; J. J. Tromp, Vlissingen. Koek: J. M. v. d. Broeck, Vlis singen, 18 punten. Kleurvogels 1. A. Mutsaards, Bergen op Zoom 89 punten; 2. M. A. Mieras, Goes, 88 punten. MELISKERKE. Oud-leerlingen vergaderden. Alhier werd door de vereniging Oud-leerlingen der Landbouw wlntercursus een vergadering be legd. Op deze vergadering was uit genodigd de heer H. J. van de Vrle, teelt-chef van de Fa D. J. van der Have. Deze hield een le zing met film over de veredeling van suikerbleten. De twee laatste delen gaven weer de teelt ln het algemeen zoals het by de boeren geschiedt en het verdere procédé op de fabriek. Hierna sprak de heer Linden bergh van de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent over de teelt en het verwerken van de Hybrldemais. De voorzitter dankte de belde sprekers voor de Interessante causerieën. Een dergelyke vergadering werd gisteravond, heden en mor gen resp. te Souburg, Koudeker ke en Vrouwenpolder belegd. ARNEMUIDEN. Postdulvententoonstelllng. Vrijdag en Zaterdag hield de postduivenvereniging „De Voor waarts" haar derde jaarlykse tentoonstelling in café „De Vriendschap" Ingezonden wa ren 250 duiven. De keuring in 4 klassen werd verricht door de keurmeester de heer R. J. v. d. Veeke uit Zaamslag, De uitslag was als volgt: Eerste klasse, oude doffers; 1. Sturm uit Veere; 2. Gebr. de Ridder; 3. C. de Ridder Jzn.; 4. B. de Nooyer Bzn.; 5. C. Stit- zinger. Tweede klasse, oude duivin- nen: C. de Nooijer Lz.; 2. Gebr. Caljouw; 3. Cornelisse, 4. C. v. Belzen; 4. Gebr. v. Brizen; 5. C. v. Belzen Jzn. Derde klasse, jonge doffers: J. Theune; 2. J. Cornelisse; 3. C. v. Belzen Jzn.; 4. Gebr. v. Belzen; 5. C. v. Belzen Jzn. Vierde klasse, jonge duivin- nen: 1. en 2. C. v. Belzen; 3. E. Belzen; 4. Gebr. v. Belzen; 5. de Ridder Jzn. De mooiste doffer behoorde toe aan J. Theune en de mooiste duivin aan C. de Nooyer. De tentoonstelling werd Za terdagmiddag officieel geopend. Jeep in do sloot. De landbouwer K. reed in de Landsheerweg met een door hem bestuurde jeep in een sloot. Persoonlyke ongelukken deden zich hier niet voor. OmUC de> tou^e,. UITGEBROKEN. Met vreugde heejt de wereld het bericht vernomen, dat de 15.000 Amerikanen, die tn Noord-Oost-Korea door de Chi nezen waren ingesloten, zich een weg hebben weten te banen naar de kust. Na dagen van bittere gevechten in ijzige koude meid de haven bereikt, waar een in drukwekkende vloot gereed ligt om hen, zo nodig, aan boord te nemen. Zo nodig, want er schijnt nog geen beslissing te zijn genomen, of men tot evacuatie zal over gaan dan wel een vast bruggen hoofd in het door de Chinezen bezette Noord-Korea wil hand haven. Zolang nog niet zeker is, of de rode troepen bij de grens van Zuid-Korea zullen halt hou den, willen de verbondenen blijkbaar bij dit bruggehoojd zoveel mogelijk vijandelijke troepen blijven binden en zich tevens gereed houden voor eigen nieuwe operaties. De Uno-troepen zullen zich immers, naar Attlee in Ottawa mededeelde, niet uit Korea la ten verdrijven. Naar het schijnt acht men hiervoor de Chinese bewapening toch niet sterk ge noeg. Anderzijds zijn er tekenen, dat Mao Tse Toeng thans ernstig tot onderhandelen bereid is. De hoop, dat de vrede gered zal worden, wint dan ook aller- wege veld. Moge de gedragslijn van de uitgebroken legers, die zich thans in hun bruggehoofd hand haven en gereed houden voor nieuwe strijd, ook die van de ge hele Westelijke wereld zijnt moge zij zich, ook, neen juist, wanneer de vrede ditmaal nog bewaard mocht blijven, krach tig voorbereiden om nieuwe be dreigingen het hoofd te bieden. Schoorsteenbrandje. In een woning aan de Nieuw- landseweg, bewoond door de familie Poortvliet, brak een schoorsteenbrandje uit. Men slaagde er in het brandje ta blussen, zodat erger voorkomen werd. GRIJPSKERKE. „Het Groene Kruis" vergaderde. Onder leiding van ds J. v. Winterswyk hield de afd. van het „Groene Kruis" haar alge mene vergadering. Na Schrift lezing en gebed sprak de voor zitter een kort openingswoord. De heer J. Kaljouw bracht ver slag uit van de Provinciale ver gadering gehouden te Tholen. De magazynbode de heer Joh. Meijer werd voor een jaar her benoemd. De begroting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f601; voor de T.B.C.-verent- ging op f 1097,50. De heren H, U. Bouwman en J. J. Cevaal werden als bestuursleden her kozen en in de plaats van do heer J. H. Marinissen, die be dankte wegens a.s. vertrek, werd gekozen de heer J. J. Wykhuis. Medegedeeld werd, dat in 1951 de Provinciale ver gadering in Grypskerke zal wor den gehouden, omdat de afde ling dan haar 40-jarig jubileum hoopt te herdenken. De voor zitter sloot de niet druk be zochte vergadering met dank gebed. SCHARENDIJKE. Herstel haven. Te Scharendijke werd Vrydag aanbesteed het herstellen van de oorlogsschade aan de haven „Kloosternol" te Scharendyke. Ingeschreven werd als volgt: C. en A. Kastelein, Dordrecht, 14.450; Van Dongen en Van Hoven, Dordrecht, f 14.350; M. de Moor, Brouwershaven, 12.000; J. M. Dekker, Brou wershaven, f 11.745; L. van Po- pering, Bruinisse, f 11.335; Fa. Visser en Smit, Papendrecht, 11.000; M. van de Velde, Brui nisse, f 10.348; W. van den Berg en P. van Dongen, Bruinisse, 9499; D. Ornee, Scharendyke, 8890. SINT ANNALAND. Röntgenonoïogisch onderzoek. Het röntgenologisch onderzoek zal in St. Annaland plaats vin den op Woensdag 13 Dec. en Donderdag 14 Dec. van 912 en 2—5 uur; en op Vrydag 15 Dec. en op Maandag 18 Dec. van 25 uur en 69 uur n.m. De wagen komt te staan op het schoolplein by de O.L. school.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2