PEKING ONVERZETTELIJK NIEUWS RAAD VAN MIDDELBURG KEURDE VERLICHTINGSPLAN GOED PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Parlementair incident. Aziatische landen komen vandaag met voorstellen Doden en gewonden bij OPROER TE SINGAPORE Dokier G. Sissingh ten grave gedragen Houdt dat in dc gaten,,, 'tgaat om onze soldaten. Mr Palmer bracht foto's en nam Delfts-blauw bord mee terug DRAMA AAN VEERHAVEN KRUININGEN SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1738 DINSDAG 12 DEO. 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT a'i'*nC? Pfr P"S' Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Ad\ertentieprijs li cent per m.m. delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 et. per woord j)s J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes^Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.40 u., onder 16.28 u. Maan op 12.19 u., onder 21.24 u. Hoogwater Woensdag IS Dec.: Vlissingen: 4.18 u. 2.17 m., 16.54 u. 2.20 m. Terneuzen: 4.51 u. 2.34 m., 17.25 u. 2.36 m. Wemeldinge: 6.16 u. 1.74 m., 18.44 u. 1.84 m. Zierikzee: 5.57 u. 1.50 m., 18.30 u. 1.60 m. rve Tweede Kamer heeft 1-y vorige week Donderdag een motie aangenomen, waarin zjj zich heeft uitgesproken tegen verhoging van de salarissen der zogenaamde topfunctionarissen met meer dan de 5 pet., die alle andere ambtenaren ook krijgen. De kwestie op zichzelf had niet zoveel om het lijf, al had de R.K. minister Teulings (van bin nenlandse zaken) zich ook hef tig tegen de motie verz.t en al zal haar aanneming wijziging van de begrotingen van alle de partementen op dit punt nood zakelijk maken. Merkwaardig was echter de samenstelling van de meerder heid die deze motie aannam. Deze werd namelijk gevormd door de fracties van de Anti- Re volutionaire Partij, de Chris- telijk-Historische Unie, de Staat kundig Gereformeerde Partij, de Partij van de Arbeid en de com munisten. Tegen stemden de Katholieke Volkspartij en ds Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. Hier deed zich dus een Ka mermeerderheid voor, die nu eens gevormd werd zonder het tegenwoordig zo oppermachtig schijnende Rooms-Katholieke blok. Een incident, dat wel de moeite van het noteren waard is A nderzijds zal men goed doen zich duidelijk voor ogen te stellen, dat het hier inder daad slechts een incident, een op zichzelf staande gebeurtenis, be trof. Voor te vérstrekkende ge volgtrekkingen zal men zich dan ook dienen te hoeden. Temeer, daar niet de gehele fractie van de Partij van de Arbeid zich achter de motie schaarde, al stemde geen van haar leden tegen. Vooral echter zal men voor zichtig moeten zijn op dit inci dent enige verdere verwachting te bouwen voor een meer duur zame samenwerking tussen de niet-Rooms-Katholieke groepen, omdat ieder begrijpt, dat voor zulk een samenwerking voor langere duur op de communisten toch in ieder geval niet te bou wen valt. En gevieren hebben de drie Protestants-Christelijke partijen en de Partij van de Ar beid slechts 51 zetels, wat be paald geen doorslaggevende meerderheid mag heten. n esondanks heeft het nog wel *-*' enig nut verder over de door dit incident geopende perspectieven door te denken. Het is immers niet uitgesloten, dat, bij andere gelegenheden in plaats van de communisten de V.V.D. de niet-Rooms-Katho lieke groepen zou komen ver sterken, wat deze een alleszins voldoende meerderheid zou ver schaffen van 59 zetels. Intussen moet men bedenken, dat het papier, ook dat van de krant, wel geduldig is en zich leerit voor het maken van alle mogelijke theoretische becijfe ringen over de parlementaire verhoudingen, doch dat men ze ker niet mag verzuimen te over wegen of deze theoretische be cijferingen ook practische moge lijkheden inhouden. En gesteld al, dat dit het geval zou blijken, dan zal men zich vervolgens toch nog moeten afvragen, of het ge bruik maken van een eventuele mogelijkheid om te komen tot een niet-Rooms-Katholieke combinatie principieel geoor loofd en daarnaast politiek ge wenst is. Wij hopen hierover in de komende dagen nog een en ander op te merken. HOND STICHTTE BRAND. In Den Haag heeft een hond brand gesticht. Het dier had het blijkbaar koud en sleepte zijn mand zo dicht bij de kachel, dat de mand vlam vatte. Mand en vloerkleed verbrandden. Omdat kleurblinden de kleuren blauwgroen en oranje beter kun nen onderscheiden dan groen en rood, zullen de knipperlichten bij de spoorwegovergangen, naar de K.N.A.C. meldt, in deze zin wor den veranderd. DE HOOP BEGINT TE VERFLAUWEN. Te Lake Success begint de hoop, dat spoedig een staakt-het- vuren in Korea tot stand zal worden gebracht, te verflauwen, daar liet meer en meer duidelijk wordt, dat Peking van plan is een flinke pr(js te vragen voor een onmiddellijke vrede. De Sowjet- russische minister van buitenlandse zaken, Wlsjlnsky, zou een Amerikaanse diplomaat hebben medegedeeld, dat de Chinese com munistische troepen mogelijk nit Korea zullen worden terug ge trokken, indien Peking een gelijkwaardige stem in de besprekingen ter regeling van het Formosaanse vraagstuk krijgt. De dertien Aziatische landen zullen vandaag twee resoluties bij de politieke commissie der V.N, indienen, één voor een uitvaardi ging van een order tot staken van het vuren en een voor de rege ling van de algemene internatio nale toestand in het Verre Oosten. Mac Arthur bezocht Korea. Gen. Mac Arthur is gisteren per vliegtuig naar Korea gegaan om een bezoek te brengen aan de be velhebbers van het achtste en tiende Amerikaanse legercorps, Bij zijn terugkeer te Tokio ver klaarde de generaal dat de Noord Koreaanse troepen geconcen treerd worden In de sector van Sibjon, 40 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De com munisten boeken geweldige ver liezen. Zij verloren tien man tegen de verbonden troepen één, aldus de generaal. Men koestert de grootste be wondering voor de prestaties van de Turkse brigade, welke zeer lang heeft stand gehouden en de communistische aanval zeer heeft vertraagd. Verklaring van Zuldkoreaanse ambassadeur. Na afloop van een onderhoud met Dean Rusk, Amerikaans on derminister van buitenlandse za ken, heeft John Tsjang, de Zuid- koreaanse ambassadeur te Was hington, Maandag verklaard, dat „het Koreaanse volk, hoewel het zich niet zou verzetten tegen een wapenstilstand, er de voorkeur aan geeft tot de laatste man te vechten, liever dan de oude ver deeldheid tussen Noord- en Zuid- Korea opnieuw tot stand te zien komen", Attlee terug naar Londen. De Britse premier, Clement In 20 minuten voor een half millioen gekocht. Martin Caine, een Amerikaan die op weg was van Frankfort naar Amerika stapte dezer dagen te Londen uit het vliegtuig. Kan ik nog even wat zaken gaan doen? vroeg hij de douane en het vliegveld-personeel. Als u maar opschiet", luidde het antwoord. „U hebt maar 20 minuten de tijd". Prompt op tijd doch buiten adem kwam Caine weer terug. Later bleek, dat hij vijf kilometer verder in een Army surplus dump 76 tien-wiels legerwagens had ge kocht voor een half millioen gul den. Hij had gehoord, dat er op het vasteland van Europa gebrek aan zulke auto's was en daarom had hij ze vast maar gekocht De conferentie over Nieuw-Guinea. „Deze vergadering heeft de beide delegaties aanleiding gege ven om opnieuw een ernstige po ging te doen om tot resultaten te komen", aldus verklaarde de voorzitter van de Indonesische de legatie, mr Moh. Roem, na afloop van de bijeenkomst der beide de legaties ter Nieuw-Guinea-confe- rentie. Volgens een communiqué werd door de beide delegaties besloten, de wederzijdse standpunten aan een verdere informele bespreking te onderwerpen teneinde na te gaan, in hoeverre een mogelijk heid tot overbrugging bestaat. Attlee, is Maandagavond per vliegtuig uit Ottawa naar New York vertrokken, op weg naar Engeland. Attlee zal waarschijnlijk van daag onmiddellijk na zijn terug keer het Kabinet bijeenroepen en verslag uitbrengen over zijn be sprekingen. NOODTOESTAND IN DE V.S. AANSTAANDE. De Amerikaanse regering wil door drastische economische maatregelen de wapenproductie vergroten en een ruimere beschik king krijgen over bepaalde stra tegische grondstoffen. Truman heeft daartoe gister avond zijn voornaamste economi sche adviseurs bijeengeroepen voor een bespreking in het Witte Huis. Na de vergadering met de Con gresleiders zal Truman Woensdag a.s. via de radio tot het volk spreken. Verwacht wordt, dat Truman dan de nationale noodtoestand zal afkondigen, waarbij de economie op semi-oorlogsbasis wordt ge bracht. Bertha en haar moeder naar andere plaats. Een Britse vlieger en vier andere personen zijn gedood en 140 personen waarvan 36 Europeanen gewond, tijdens woelingen te Singapore. Het besluit van het Hooggerechtshof om de zaak Bertha Hertogh tot Jieden te verdagen Is de oorzaak geweest, dat de ver hitte gemoederen van duizenden Mohammedaanse demonstranten op het kookpunt raakten. De tierende menigte viel de politie aan met stecnen, flessen en knuppels. Mohammedanen met bebloede zakdoeken om de hals leidden de oproerige menigte. Er worden nog verscheidene personen vermist, onder wie een correspondent van Associated Press. Kleine groepen Moslims gingen er op uit, om bepaalde doelen te vernielen en in brand te steken. Een Deense afgevaardigde van de Wereld-gezondheidsorganisatie dr Hansen genaamd, raakte met zijn auto, waarmede hij op weg was een kostbaar vaccine tegen T.B.C. naar een ziekenhuis te brengen, tussen de oproerlingen. Deze trachtten de auto omver te werpen. Dr Hansen sprong uit de wagen en werd hierop met een knuppel geslagen. Hij kon tenslot te een of andere woning bereiken waar hij zich kon verbergen. Bertha en haar moeder verble ven tijdens de relletjes In het klooster van de Goede Herder, doch zy werden later naar een andere plaats overgebracht waar zjj onder bescherming staan van de politie. De ongeregeldheden duren nog Korps Mariniers te Rotterdam vierde 285-jarig bestaan. Rotterdam stond gisteren in het teken van de Mariniers en dat van de verbondenheid tussen bur gerij en korps. De overweldigende belangstelling voor het 285-jarig bestaan van het korps was daar een bewijs van. De plechtigheden werden inge zet met een kranslegging op de begraafplaats Crooswijk door de commandant Generaal Majoor M. R. de Bruyne. Duizenden hebben op de Coolsingel vervolgens de parade bijgewoond. Een treffend moment was het, toen vier man nen voor het front van de troep traden, om namens H. M. de Ko ningin door Z. K. H. Prins Bern- hard te worden gedecoreerd met het Bronzen Kruis, n.l. de ser geant-majoor J. C. Zimmerman, de marinier der eerste klasse G. J. Visser, de gepensionneerde ad judant-onderofficier J. Kroese en de gewezen sergeant der mari niers, oorlogsvrijwilliger F. D. Hooyer. Volgens het West-Duitse pers bureau D.P.A. zou een prediker van „Jehova's Getuigen", een ze kere Rudolf Scholl uit Goerlitz (Russische zone), de vorige maand door leden van de Oost- Deze bespreking zal hedenmiddag Duitse veiligheidspolitie doodge- plaats hebben. ranseld zijn. voort. De menigte stoort zich niet aan het traangas, dat de po litie gebruikt om terrein te win nen. De autoriteiten hebben der tig pantserwagens en twee batal jons Goerkha-keurtroepen aan laten rukken ter versterking van de militairen en politie, die pa trouille lopen. Ook buiten de stad zijn troebelen gerapporteerd. Twee doden en 1 gewonde Euro peaan werden gisteravond buiten de stad gevonden. Ook hierheen zijn troepen gezonden, met het consigne zo nodig van de vuurwa pens gebruik te maken. Onder grote belangstelling heeft gistermiddag te DriebergenVel- sen de crematie plaats gevonden van het stoffelijk overschot van de heer G. Sissingh, in leven be drijfsarts van de Kon. Mjj. „De Schelde" te Vlissingen en Kring commissaris van het Rode Kruis in Zeeland. In de aula waren vele vertegen woordigers van organisaties en verenigingen aanwezig en talrijke kransen en bloemstukken vertolk ten de dank van hen, die bewon dering hadden voor het vele en goede, dat dokter Sissingh tijdens zijn leven in Zeeland met groot enthousiasme en doorzettingsver mogen verricht heeft. Een groot aantal personen getuigde van de werkzaamheid van wijlen dokter Sissingh. Ir J. W. Hupkes sprak namens „De Schelde", jhr G. M. Verspijck uit Den Haag namens het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis; mr J. A. Heijsse uit Middelburg namens de kring Zee land van het Rode Kruis; dr H. P. Veening uit Vlissingen, namens de Kring Walcheren van de Vereni ging van Artsen; dr Fortuyn na mens de sectie bedrijfsartsen. De heer D. F. P. Hoegen uit Middel burg, bracht het werk van de overledene voor Hark en Volks herstel in herinnering en mr B. Kolff, burgemeester van Vlissin gen, dat van het Groene Kruis. Verder spraken nog dr P. v. d. Slikke uit Middelburg, namens het Rode Kruiscorps in Zeeland en notaris J. L. Verhagen uit Vlis singen namens de Stichting „Nw Walcheren" en als vriend. Nadat ds W. C. F. Metz de plechtigheid met gebed beëindigd had, dankte de oudste zoon van de overledene voor de bewezen eer. Gistermorgen zijn we ver rast met een gijt Van niet minder don Hifi. De gever wil absoluut niet genoemd worden, maar we willen hem hier in het openbaar hartelijk danken voor deze mooie bij drage. Wie maakt nu ijlings met f10 de f500 vol? De stand kwam vandaag op 490,25. Twee collectes hebben we te verantwoorden. Tijdens dc Jonge Kerkvergadering te Middelburg werd 9,93 ge- :ollecteerd, welk bedrag werd volgemaakt met 10. Van de J.V. .op G.G. te Ter neuzen ontvingen we nog 5. Hartelijk dank voor deze blijken-van meeleven. Welke organisaties volgen dit voor beeld? De Kerstbijeenkom sten, die overal gehouden worden, lijken ons zeer ge schikt voor het houden van dergelijke collectes en we verwachten dan ook zo in het Oude jaar nog tal van der gelijke bijdragen. Behoudens de reeds genoemde drie be dragen ontvingen we nog: F am. V. te S. f 10, J. de V. te G. f2,50, ir J. F. P. B. te G. f2,50, D. B. te De Kr. (Ov.) f2,50, A. A. L. te M. f3, J. te A. f2, ir W. M. te M. fl, H. M. te M. fl, P. J. te M. fl, A. v. M. te M. f 1. Tenslotte nog even het giro nummer voor hen, die nog niet konden besluiten een be drag over te maken: 68757 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad Actie Bouw Militaire Tehui zen Zeeland" te Goes. AMERIKA VERSTERKTE BAND MET OUD-VOSSEMEER. Mocht leder, die van het Amerikaanse bezoek op de hoogte was, verwacht hebben, dat één of meer grote glimmende auto's Oud- Vossemeer binnen zouden rijden, om half twaalf gistermorgen kwam slechts een doodeenvoudige volkswagen. En reeds gingen de blikken van de Oud-Vossemeerse Vroede vaderen weer naar het eind van de straat, omdat de gasten toch ieder ogenblik konden komen, toen zo bleven haken aan de R op het bcmodderde nummerbord van het volkswagentje. „Ze zijn er", klonk het waarschuwend door de gang. Inderdaad ze waren er: mr C. F. Palmer en zijn echtgenote, als mede hun dochter en haar man J. M. Cath, een al aardig ver- amerikaanste Nederlander. Uit genodigd door burgemeester mr J. J. Versluys, bestegen zij de juist gedweilde stoep en namen, na voorgesteld te zijn aan de beide wethouders, dé heren P. van Driel en M. J. Daane en de secretaris de heer W. v. d. Ploeg, plaats in de secretarie, waarin zo goed en zo kwaad als het ging voor de ge legenheid wat sfeer gebracht was. De papierwinkel had plaats ge maakt voor enkele kleedjes en de bezoekers hadden het volle zicht op de fraaie schoorsteen met on der andere het wapen van de fam. Roosevelt. De burgemeester herinnerde aan het bezoek van mevr, Roosevelt en vertelde, dat er 70 personen tegenwoordig geweest waren, die allen de naam Roosevelt droegen. Het ijs was al spoedig gebroken, vooral toen mevr. Palmers' schoonzoon als tolk optrad. Mr Palmer aan het woord. Toen stond echter mr Palmer op en herinnerde in een korte speech er aan hoe op 24 Mei 1949 de toenmalige Nederlandse am bassadeur in Amerika mr E. N. van Kleffens, namens het Neder landse volk een reproductie van het wapen der Roosevelts aan bood aan de F. D. Roosevelt Warm Springs Memorial Com mission, waarvan mr Palmer voorzitter is en die zich ten doel stelt de nagedachtenis aan Ame rica's overleden president leven dig te houden, o.m. door het in richten van wijlen pres. Roose velts woning het kleine witte huis tot museum. Als dank voor het wapen en als herinnering aan de president, overhandigde mr Palmer de burgemeester als representant van het Nederlandse volk, een lijst met foto's van pres. Roosevelt en van zijn woning met daartussen de aanbiedingstekst. Mr Versluys aanvaardde de foto's in dank en zeide, dat zij de herinnering aan Amerika's grote president in Oud-Vossemeer le vend zullen houden. Hij overhan digde mr Palmer een Delfts blauw bord met het wapen der Roosevelts met het verzoek, dit een plaatsje te geven in het kleine Witte Huis. De gemeenteraad heeft een twaalftal van deze borden ln de maak, waarvan er ook één naar mevr. Roosevelt gezonden zal worden. Mr Palmer zei toe, het te zul len plaatsen in het museum, dat reeds door 120.000 mensen uit alle 48 staten van Amerika en uit 43 Janden der wereld bezocht is. Ongedwongen. Natuurlijk moesten er foto's gemaakt worden van de burge meester, wethouders en secretaris Hoofden-Conferentie Christelijk Paedagogisch Studiecentrum. Op Dinsdag 2 en Woensdag 3 Januari a.s. zullen vele hoofden van christelijke scholen op „Woudschoten" (Zeist) bijeenko men ter bespreking van vraag stukken, welke zich groeperen om dit kernpunt: Het kind in de (nieuwe) school. In verband met de grote be langstelling, die van de zijde van de hoofden van scholen hiervoor bestaat, heeft de Commissie van Uitvoering van het C.P.S. een doublure van deze conferentie be legd, direct aansluitend aan de eerste, dus op 4 en 5 Januari '51. Referenten zullen zijn Prof. Dr K. Dijk te Amsterdam, die be handelen zal de geestelijke zijde van de relatie school en kind, Drs D. Fokkema te Overveen, die de relatie school en kind zal bezien van de sociale zijde, Prof. Dr J. Waterink te Amsterdam, die spe ciaal aandacht zal schenken aan de psychologische zijde van dit vraagstuk. M1LO GEËVACUEERD. Door de gestadig voortkruipende stroom lava uit de Etna be dreigd, is de bevolking van het bedreigde dorp Milo geëva cueerd. De 2900 bewoners van het dorp werden hierbij door militairen en politie geholpen. Tijdens de evacuatie. Op de ach tergrond is reeds de rook van de gloeiende lavamassa zichtbaar. EEN MAN VERDRONKEN EN EEN VERMIST. Gisterochtend Is men tot de vreseljjke ontdekking gekomen, dat zich Zondagnacht aan de Veerhaven te Kruiningen een drama heeft voorgedaan waarbij twee mensenlevens zijn te betreuren. Uit de haven heeft men namelijk het stoffelijk overschot opgedregd van de 50-jarige stoker J. Brasser uit Vlissingen, terwijl men tevens in het water een rijwiel heeft gevonden, dat toebehoort aan een inwoner van St. Jansteen die, naar men vermoedt, eveneens is ver dronken, doch wiens stoffelijke resten men nog niet heeft kunnen vinden. De heer Brasser was stoker op de provinciale boot, die de ver binding onderhoudt tussen Krui ningen en Perkpolder. Hij zou des avonds omstreeks 11 uur kennis hebben gemaakt met de inwoner van St. Jansteen, wiens naam ge geven wordt als G. F, v. d. Velde, en die, op weg naar huis, de laat ste boot zou hebben gemist. Bras ser, zou samen met genoemde van der Velde in het restaurant aan de haven, nog iets hebben ge bruikt. Daarna schijnen beiden naar de reservesteiger te zijn ge lopen om een onderdak aan boord van het daar liggende Moerdijk- pontveer te zoeken. Hierbij moe ten zij, door de duisternis misleid, misgestapt zijn en te water zijn geraakt. Gistermorgen vroeg kwam een andere stoker op het schip, die Voorlopig geen uitbreiding van de Begraafplaats. De raad van Middelburg heeft gistermiddag twee belangrijke besluiten genomen. Het eerste betrof het tienjarenplan voor verdere uitbreiding en verbetering der straatverlichting, terwijl voorts werd besloten de Alg. Begraafplaats voorlopig niet uit te breiden, zoals destijds is besloten. Deze uitbreiding zal voorshands niet meer noodzakelijk zijn, daar eerst de graven van 30 jaar en ouder zullen worden opgeruimd, waardoor er voorlopig weer ruimte ontstaat, die voor de bomende tien jaar voldoende kan worden geacht. met de schoorsteen met de wa pens der Ambachtsheren op de achtergrond. De erewijn kwam op tafel en mr Palmer zette een toast in, na er aan herinnerd te hebben, hoe president Roosevelt op een diner in 1942 de hoop had uitgesproken, dat ook Nederland weer spoedig bevrijd zou zijn en hij zelf een bezoek aan zijn stam land zou kunnen brengen. Ook vertelde hjj nog, dat het de bedoeling Is, de secretarie na te maken en op te stellen ln het „Little White House". Hij sprak de hoop uit, dat als het zover Is, men uit Oud-Vossemeer eens naar Amerika zal komen. Onderwijl bekeken de gasten een uit de 17e eeuw daterend re keningenboek, waarin de handte kening van verschillende Roose velts voorkomen. Mr Palmers dochter bleek al een aardig mond je Nederlands te kunnen spreken en uitte haar bewondering voor het Delfts-bord. Vanzelfsprekend werden ook de herinneringen aan de fam, Roosevelt in de Ned. Herv. Kerk en het „Roosevelt- huis" bezichtigd. Daarna klom men de bezoekers weer in de auto en verlieten Oud-Vossemeer, bij na niet opgemerkt door de inwo ners. Vanavond vertrekken mr Pal mer en zijn echtgenote, die 6 De cember in Nederland kwamen, per vliegtuig weer naar de Ver enigde Staten. De heer Cath en zijn vrouw zullen eerlang volgen, de stadsverlichting vooral in de Over de uitbreiding der begraaf plaats had de financiële commis sie enkele vragen gesteld. De commissie drong hierbij aan om niet meer dan 20 zitplaatsen in de aula te maken en een geluidsin stallatie achterwege te laten, Tenslotte kwam men met de vraag waarom men niet eerder met een voorstel tot ruiming der graven was gekomen. De heer Kögeler deelde mede, dat inderdaad slechts een gering aantal zitplaatsen in de aula zal komen, terwijl er geen geluidsin stallatie wordt aangebracht. I.v. m. de noodzakelijke bezuiniging, zo deelde spr. mede, is men nog eens gaan bezien of er geen een voudiger mogelijkheid aanwezig was, waardoor men meer ruimte kreeg. Dit werd gevonden door ruiming der graven van 30 jaar en ouder. De heer Flierman (Arb.) wilde weten of graven van kinderen ook na 30 jaar zouden worden opgeruimd, doch deze vraag werd ontkennend beant woord. Op een vraag van de heer Breel werd medegedeeld, dat nabestaan den kennis krijgen, wanneer een graf zal worden opgeruimd. De heer M. Wattel (A.R.) be pleitte opnieuw uitbreiding van de begraafplaats in de breedte i.p.v. in de lengte. Hij wilde graag cij fers zien. Volgens de wethouder heeft de raad zich destijds uitge sproken voor uitbreiding in de lengte en hij voelde niets voor een nieuwe discussie over dit punt. Hierna werd het voorstel aan vaard Verder werd een crediet van f21.250.— verleend wegens uitbreiding van buizen- en kabel net, terwijl werd besloten tot het treffen van voorziening in de af zetting van het schoolplein van de school a.d. Verwerijstraat. Straatverlichting. Betrêffende het plan tot uit breiding der straatverlichting merkte de heer B, A. Hesselink (V.V.D.) op, dat de jaarlijkse kosten f34.000.— zullen bedra gen, De heer Hoek zwaaide B. en W. lof toe voor het plan, daar hij buitenwijken totaal onvoldoende vond. De heer Flierman vond de verlichting van de binnenstad nog zo slecht niet en wenste alleen in de buitenwijken een betere straat verlichting. De heer Wattel wees op de toestand op de Loskade. In zijn antwoord merkte wethouder Kögeler op, dat Middelburg wat de verlichting betreft beneden haar stand leeft. Het voorstel werd aangenomen. In de rond vraag vroeg de heer Hesselink wanneer de stationsbrug gereed kwam. De voorzitter gaf hem ten antwoord: „Iedere maand zegt men dat het volgende maand wordt". De boze brief die Truman schreef aan Paul Hume blijkt geld waard te zijn. De muzieksecen- sent beeft al verscheidene aanbie dingen gekregen de brief te ver kopen. De commandanten iuchtdoelartillerie van de West- Europese landen zullen vanaf he den tot Donderdag te Londen ver gaderen. 21 December arriveert in ons iand de 12-jarige Ameri kaanse jongen Bobby Benson, een van de meest geliefde radio- en televisie-sterren. Vijf maal per week vertelt hij de Amerikaanse jeugd door de radio hetgeen zich afspeelt rond de ranch waar hjj woont ert waarvan deze knaap eigenaar werd, nadat zqn pleeg vader Benson, die hem destüds adopteerde, was overleden. Bobby komt met kerstgeschenken naar ons land voor oorlogswezen en oorlogsinvalide kinderen, die door Amerikanen zijn geadopteerd. Gisterochtend is te Amsterdam de .Tabinta" gedebarkeerd. De „Zuiderkruis" is op 8 December met 1096 opvarenden uit Priok vertrokken. Op 21 December wordt te Arnhem de eerste oefen periode van de dienstplichtigen van het garderegiment Grenadiers en Jagers afgesloten. Er wordt dan een ouderdag georganiseerd. bemerkte, dat zpn collega niet aanwezig was. Wel werd onder water het rijwiel gevonden. Na de vondst van de fiets Is men terstond aan het dreggen ge gaan. Hiertoe werden de eerste vier pontdiensten niet gevaren. Omstreeks half tien is het stoffe- lyk overschot van de stoker op gehaald. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vijf kinderen. Tot vijf uur des middags is men door blijven dreggen naar de an deren man. Vandaag zal het dreg- Milde eis tegen uit Rusland teruggekeerde krij gsge vangenen. De Byzondere Strafkamer van de Amsterdamse Rechtbank, ge presideerd door Mr B. de Gaay Fortman, behandelde gisteren een zevental zaken tegen ongeveer een maand geleden uit Rus sische krijgsgevangenschap terug gekeerde leden van de waffen SS. Zy waren allen afkomstig uit Am sterdam. De verdachten gaven allen toe, dat zü vrijwillig in vreemde krijgsdienst waren getreden al hoewel zü zich bewust waren, dat Nederland in oorlog met Duits land was. Hierdoor vorderde de behandeling van elk der zaken slechts enkele minuten. De offi cier van justitie, Mr L. W. N. N. Drabbe, eiste in alle zaken één jaar gevangenisstraf, welke niet ten uitvoer zal worden gelegd, tenzij de verdachte zich binnen drie jaar aan enig strafbaar feit schuldig maakt, en ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. De uitspraak werd bepaald op 18 December des morgens om half tien. S.S. „KINGSBOROUGH" NAAR ANTWERPEN. Het Engelse s.s. „Kingsborough" dat Zondagavond, zoals reeds ge meld, bü Vlissingen aan de grond liep is gisternacht vlotgesleept en thans op weg naar Antwerpen. Het schip zal in Antwerpen ge repareerd worden. ILSE KOCH SIMULEERT WAANZIN. Ilse Koch ontbrak gisteren by de hervatting van het proces te Augsburg. Doktoren hebben ver klaard dat zij doet alsof ze krank zinnig is om haar proces in de war te sturen. De rechter besliste ech ter, dat het proces zou worden voortgezet. Het aantal verloven A. Bij K. B. is het maximum aan tal verloven A ingevolge de Drankwet, voor zover nodig met wqziging van vroegere desbetref fende besluiten, voor navolgende gemeenten met ingang van 1 Jan. 1951 vastgesteld: Biggekerke 1, Baarland 2, Bruinisse 2, Nieuw en St. Joosland 2 Serooskerke (W.) 1. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelük in de kustge bieden. Matige, en langs de kust later vrq krachtige wind tussen West en Noord-West. In het bin nenland koude ochtend, overigens ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1