Mm m Joegoslavië wil industrie uit de grond stampen* De galeislaaf Groot gebrek aan vakmensen en ervaring. Kwantiteit telt meer dan kwaliteit. meer Gezond èn lekker! ZWITSALETTEN Jaarverslag Algemeen Ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland", „Aetherpiraten" zijn actief in Twen the. -bed is ook voor U ideaal! ÖmUc de toupe. ABAAtSON blijft practisch. a 1 Goed geslaagde jaarmarkt te Axel Maandag 11 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 BELGRADO, November 1950. Zes uur te laat stoomt de nacht expres uit Zagreb eindelijk de buitenwijken van Belgrado binnen. In de corridor van de slaapwagen staan alle reizigers al klaar om uit te stappen. „Kijkwjjst de man met wie lk het compartiment gedeeld heb. In de aangegeven richting zie ik eenzaam in het weiland langs de spoorbaan een gebouw in de steigers staan. „Dat wordt de regeringszetel van Nieuw-Belgradovoegt hjj er niet zonder trots aan'toe. Maar hjj verzuimt er aan toe te voegen, dat het zeer twijfelachtig is of het ooit zover zal komen. In een opwelling van geestdrift is men met de bouw begonnen. Men heeft daarbij onvoldoende aandacht aan de weke bodem be steedt. Nu men halverwege klaar is blijkt het gebouw al zo ernstig te verzakken, dat buitenlandse deskundigen geadviseerd hebben om alle werkzaamheden er aan te staken. Zo werkt men hier. Het com munistische regiem heeft zich tot taak gesteld een achterlijk, agrarisch land met een groten deels primitieve bevolking, waarvan velen nauwelijks kun nen lezen en schrijven, in en kele jaren in een moderne in dustriestaat om te toveren. Dat is de droom van het vijfjaren plan. Men vraagt niet of het mogelijk is. Het moet. Met een naïeve lichtzinnigheid stapt men daarbij over het enorme gebrek aan vakmensen en ervaring heen. Men bouwt de ene fabriek na de andere. Men plant boeren van het platteland naar de stad over en stelt hen in fabrieken te werk. En men tracht zichzelf wijs te maken, dat alles naar wens verloopt. MISLUKKING. Op het Ministerie van Voor lichting vertelt een ambtenaar me vol enthousiasme over de machtige industrialisatie. Het is nog een jonge man. En een com munist. „Vroeger was er prac- tisch geen industrie..", vertelt hij, „maar nu.." En hij somt een hele serie van fabrieken op welke sinds het communistische regiem gesticht zijn. Het is op zichzelf een in drukwekkend verhaal. En het getuigt van de onstuimige werk lust en het vertrouwen in eigen kunnen, dat er in communisti sche kringen leeft. Daar valt niet aan te tornen. Men pakt aan en weet anderen mee te slepen. Velen geven hun vrije tijd aan de verwezenlijking van de com munistische Idealen. Een soort Ïuoniersgeest waart er door het and. „En de resultatenpols ik voorzichtig. „Het kan niet ineens.." Dat is ook zo. Maar zoals men het nu doet, is het twijfelachtig of men er ooit zal komen. Men heeft veel te veel hooi op de vork. Het communisme kent geen bescheidenheid. Men be schouwt zich als super-mensen. Het spectaculaire en machtige wil men verwezenlijken. Men wil de rest van de wereld im poneren. Dat kan men niet doen door huizen met badkamers te bouwen. Die heeft men elders al lang. En evenmin door wegen te asfalteren. Een zware indu strie moet men hebben. En liefst atoombommen kunnen produ- oeren. En daarom stampt men maar steeds meer fabrieken uit da grond. Men vraagt niet of men de mensen en de kennis er voor heeft. Eerst de fabriek met de machines. Men verdiept zich niet in kostprijsberekening. Ook dat komt later. Maar het resultaat is, dat er verscheidene fabrieken zijn, die nimmer aan produceren toegekomen zijn. RECORDJACHT. In een schoenenfabriek in Belgrado laat een trotse direc teur in stofjas en met een pet op me het bedrijf zien. Zeven honderd mannen en vrouwen produceren er dagelijks onge veer drieduizend paar schoenen. „Dat is vijfhonderd procent van de productie in 1945.." ver telt de directeur. En de pro ductie gaat nog steeds vooruit. Men zweept de arbeiders met allerlei lokmiddelen tot steeds frotere inspanning op. Op de innenplaats is bijvoorbeeld een eregalerij van kampioenwerkers. Daar komen de portretten te hangen van degenen, die voor de tijd hun taak in het vijfjaren plan vervullen. Een stuk of tien hebben dat al gepresteerd. De eerste was in drie jaar klaar. Ze zijn de trots van de fabriek en een inspirerend voorbeeld voor de andere arbeiders. Ver der is er een uitstalling van schoenwerk. Aan de ene kant staat voorbeeldig werk met de naam van de arbeiders er bij. Aan de andere kant slecht werk eveneens met de naam van de gene, die het ingeleverd heeft. Dan staat er nog een groot bord met onder de alom-aanwezige communistische ster een serie namen en getallen. „Dat zijn de beste werkers van de week.." verduidelijkt de directeur weer. De arbeiders met de hoogste weekproductie komen er op. Sommigen zijn veertig en vijftig procent over hun taak heen. Daarmee ver overen ze aanzien en extra- bonnen voor voedsel en kleren. Maar ook het kwaliteitspercen tage staat er bij. Daaruit blijkt, dat veel van de overproductie ten koste van de kwaliteit gaat. BUREAUCRATIE. De communisten houden ech ter moed. „Het komt wel terecht.." ge loven ze. Buitenlandse deskundigen twij felen daar echter ernstig aan. En ze geven er verscheidene redenen voor. In de eerste plaats staan er aan het hoofd van de bedrijven dikwijls personen, die volkomen ondeskundig zijn. Ze bekleden de positie uitsluitend omdat ze vanwege hun verdien sten voor de communistische be weging een beloning moeten heb ben. Het lagere personeel mist voor 'n groot deel de aanleg en de scholing voor technische arbeid. Het communistische systeem doodt elk persoonlijk initiatief en stelt er voor in de plaats een angst om beslissingen te nemen. Men laat dat liever over aan de allerhoogste autoriteiten. Een dergelijke bureaucratie kost na tuurlijk millioenen. Daarbij komt nog, dat men ontstellend veel tijd verknoeit aan het be studeren van de leer van Marx en Lenin. Daarvan af te wy- k.n is de ernstigste misdaad welke men meent te kunnen maken. Dat de fabrieken on danks alles toch blijven werken komt voort uit het feit, dat ze alle aan de staat behoren en deze uiteindelijk de verliezen draagt. Men doet zeker zijn best in Joegoslavië. En in vele gevallen beoogt men >k een werkelijke lotsverbetering van het volk. De nuchtere buitenstaander laat zich echter niet door en thousiasme en idealisme ver blinden. Hij kijkt naar de wer kelijke resultaten van al die in spanning en al die kapitalen. En die spreken tot nu toe een be droevende taal. Men eist hier Tito en gelukkige arbeiders. Het is vooral onder hen, dat hij zijn populariteit geniet. In jeite is het leven voor de arbeiders ech ter moeilijker dan vroeger. Ze blijven echter hopen en ver trouwen in een betere toekomst van buitenlanders, dat ze alles beschouwen in het licht van een Balkanstaat, die door eeuwen lange onderdrukking ver achter is bij het Westen. Dat is een billijke eis. Maar de communis tische leiders zelf houden daar bij de opstelling van hun plan nen geen rekening mee. Ze grij pen veel en veel te hoog. So cialisme heeft een maatschappij van mensen met veel ontwikke ling en een diep verantwoorde lijkheidsbesef jegens de gemeen schap nodig om met succes te kunnen werken. Voor commu nisme gelden die eisen in nog veel sterkere mate. De wereld heeft tot op heden nog geen maatschappij kunnen voortbren gen van een dergelijke ideale samenstelling. Daarom is het communisme in zijn oervorm overal op een mislukking uit gelopen. ALFRED VAN SPRANG. (Nadruk verboden.) (Ingez. mededeling, ad >rt ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BEGIf Gedood door vallend gesteen te werd gisteren de 21-jarige hulpbouwer Herveille uit Tree beek, tijdens werkzaamheden in een 546 m. diepe peiler in Staatsmijn Emma. Een vrouw en een kind blijven achter. (Ingez. mededeling, advert.) 2" Pf ANTl-PUN TABLETTEN Vrijwillige verzekering levert nog nadelig slot van ruim twee en dertig duizend gulden. Het jaar 1949 bracht voor het Algemeen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland een belangrijk besluit, n.l. het invoeren van een drastische verhoging der premie voor de vrijwillig verzekerden. Aldus het jaarverslag over 1949, dat in de Zaterdag j.l. gehouden vergadering werd uitgebracht. Aan dit verslag ontlenen wy voorts het volgende. In Juli werd afscheid genomen van jhr mr D. van Doorn wegens diens vertrek naar Amsterdam. In zijn plaats stelde de heer mr H. B. Bouwman zich beschikbaar. Mr Bouwman werd in November 1949 geïnstalleerd. Tegelijkertijd konden nog twee andere nieuwe bestuursleden welkom worden geheten, n.1. tandarts E. Klin- kert uit Goes en huisarts K. J. Nanninga uit Rilland. Zij kwa men in de plaats van de heren C. Röthengatter en A. I. Vos. Het bestuur bestaat thans uit een onpartijdig voorzitter, 1 specialist, 1 niet-apotheekhou- dend arts, 1 apotheekhoudend arts, 1 tandarts en vier verzeker den-vertegenwoordigers. De navolgende mutaties kwa men voor: Per 1 Januari 1949 legde de huisarts L. G. Gelderman te Kortgene zijn practijk neer. Hij werd opgevolgd door arts H. Janssen. Op 7 Maart 1949 werd in schrijving als specialist-huidarts verzocht door J. Plaisier, die zich te Goes vestigde. Tandarts P. C. Meeuwse te Goes werd inge schreven als medewerker-tand- De Etna bedreigt 3 dorpen. Millioenen tonnen gesmolten lava, die langs de Noord-Ooste lijke helling van de Etna naar be neden stromen, zijn Vrijdagavond plotseling van richting veranderd. De bedreiging van de dorpen Milo en Rinazzo is hierdoor voorlopig opgeheven, maar het reeds ver laten dorp Fornazzo wordt thans bedreigd door een lavatong, die zich met een snelheid van tien meter per uur voortbeweegt. Deskundigen verklaarden, dat de richtingsverandering geen de finitieve betekenis heeft, daar de exploderende kraters van de Et- na, op een hoogte van 2000 meter, lava blijven uitspuwen. Zij ge loofden nog steeds, dat de drie dorpen door de lavastroom ver zwolgen zullen worden. Twaalf huizen aan de rand van Rinazzo waren reeds door de lava bedolven, toen de stroom plotse ling van richting veranderde. Soms zijn er 20 geheime zenders tegelijk in de lucht. Wie in het nijvere texöelland Twenthe zyn radio aanzet, loopt alle kans In plaats van welluidende muziek een tumult te horen, alsof een eskadron walkuren door de aether davert. In Twenthe weten ze dan, dat er weer een geheime zender aan het werk is. Soms zyn tussen het, lawaai door enkele flarden muziek waar neembaar: een gramofoonplaat, die een papa tegen betaling van een gulden voor zijn jarig zoontje draaien laat. In Almelo, Enschede, Hengelo, Losser, Markelo, Hellendoorn of waar de zender ook mag staan, luistert men vergenoegd naar de ze „muzikale" felicitaties en met voldoening wordt geconstateerd, dat die zender toch maar weer de P.T.T. en politie durft trotse ren. Ergens in de wolken echter dwaals een vliegtuig blindelings rond, omdat de vlieger zijn posi tie niet meer peilen kan. Of plot seling valt de automatische piloot uit. Ook dit doen de geheime zenders. Een keer zelfs hebben zij zoveel storingen veroorzaakt, dat geen enkel vliegtuig op het vlieg veld Twenthe landen kon. De heer van Schendel, hoofd van de opsporingsdienst van de P.T.T., noemde tegenover de pers de geheime zenders in Twenthe een onverklaarbare chronische ziekte. Het schijnt, dat deze ziek te alleen in Twenthe kan bestaan, want waar het opduiken van een geheime zender elders in het land slechts bij hoge uitzondering voor komt, is het verschijnsel in Twen the algemeen. Populair. Het clandestien zenden in Twenthe is eigenlijk begonnen met de „Nachtegaal", een sterke reclamezender, die in 1937 in de aether kwam. Deze zender was door een vakman geconstrueerd en zond voornamelijk op Zondag morgen programma's uit, waarin (tegen betaling) voor bepaalde zaken en artikelen reclame werd gemaakt. Heel Twenthe luisterde er naar. Toen de P.T.T. zich er mee ging bemoeien werden er weddenschappen afgesloten of de zender al dan niet zou worden gepakt. De „Nachtegaal" werd tenslot te op een afgelegen boerderij ont dekt. De zender zat kunstig ver borgen in een voetenbakje, waar op een zieke boer tijdens de huis zoeking zijn voeten rusten liet. Zo populair was destijds die zen der, dat een politie-inspecteur, die bij de huiszoeking aanwezig was, na afloop niet naar huis durfde gaan omdat zijn huisgeno ten het oprollen van de „Nachte gaal" afkeurden. De „Nachtegaal" bracht door de zoete winst, die de reclame programma's opleverden (de eige naar heeft er een radiozaak in Hengelo van kunnen kopen) nog andere clandestiene zenders in de lucht, die de overheid noodzaak ten strengere maatregelen te ne men. Het clandestiene zenden, voor '38 een overtreding, waarop een lichte straf stond, werd na '38 een misdrijf, dat maximaal met vijfduizend gulden en zes maanden gevangenisstraf kan worden gestraft. Tegenwerking. De oorlog bracht een rustpauze maar na de oorlog begon het clan destiene zenden opnieuw. Er zijn dagen, dat er vijftien geheime zenders tegelijkertijd in de lucht zijn. Zij proberen elkaar dan te overschreeuwen en twisten hevig onderling, omdat de een de ander het bezit van een golflengte ont zegt. De heer van Schendel meende, (Ingez. mededeling, advert.) Lékker warm en volkomen geruisloze vering FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 32) —o— Een tortel. Let op, hij gaat duiken! Waar rook is, is vuur. Er moeten dus eieren zijn te vin den. Terugkerende naar het zo plotseling losgelaten onderwerp, hernam Io: - Ik begrijp niet, waarom je wilt weggaan, als je 'thier zo goed vindt. Je kunt hier toch ongehinderd leven, de rust ge nieten, die je wenst en als je dat wilt, vriendelijk nodigen? Waarom de wereld van Caesar zoeken, als je deze ligfhebt? Afwerend antwoordde hij kortaf: Laten we over andere din gen denken. Zoals je wilt. We zijn hier nu bij elkaar, laat de wereld draaien. Wij kunnen geiten mel ken, eieren zoeken, kreeften vangen en vissen. Ze keek hem zó smekend aan, dat hij een ogenblik alles wat verleden was, vergat voor dit ene: Io en hij op dit vergeten eiland alleen. Langzaam schoof zijn arm rond haar rug. Toen hij zich dit bewust Werd, bemerkte hij, dat zij zich er niet aan onttrok. Meer dan dat: zij moedigde hem aan door haar hoofd tegen zijn schouder te vlijen. Is het je werkelijk ernst, Io, met wat je daareven gezegd hebt? Zij sloot haar ogen om beter te kunnen verwerken dat hij voor het eerst sinds dat vrese lijke uur in Rome haar naam genoemd had. Ja Virginius. Jij maakt plannen en ik wens alles te doen wat jij wenst te doen. Zy scheen de wereld buiten haar vergeten te hebben, pn voor een ogenblik was er iets van levensvreugde in Virginius. Toen de avond gedaald was en de grens tussen zee en land niet meer te onderscheiden was, zei Virginius: Als we niet dadelijk naar Ionos terugkeren, zullen we de nacht hier moeten doorbrengen. Ik ben niet genoeg zeiler om bij nacht te koersen. Waarom wil je persé naar Ionos terug? Al goed, Io. Ik dacht aan jou. We zullen tot morgen hier blijven. Voorraad genoeg en nog twee kruiken wijn. Begeleid door het monotone lied der branding wandelden de twee langs een duinpad onder 'n smetteloze sterrenhemel. Veel spraken zy niet. Io was er ten volle van overtuigd, dat zy Vir ginius steunde door haar nu ge volgde gedragslijn. Want waar moest een kluizenaarsleven ten slotte toe leiden? Zeker niet naar geluk. Als hy een leven van vereenzaming begeerde, zou het hem langzaam maar zeker overheersen, alle contacten ver breken en tenslotte in onder gang eindigen. O, zij zou op haar knieën hem willen smeken, daarvan toch af te zien. Ja, zy zou voor hem vechten! Het zwygen verbrekend vroeg zij: Waar denk je aan Virgi nius? Ik dacht aan het gevoel van eenzaamheid, dat over mij komt als ik opzie naar de sterren. Dan voel ik mij zo onbetekenend te genover de oneindigheid. Ik ken dat ook. Even later opperde zij: Virginius, ik zou je graag in aanraking brengen met een man uit Antiochië, die Lukas heet. Het is een dokter en een zeer goede vriend van Poly. Ik geloof zeker, dat hij je zou aan trekken. Ik heb Poly over hem ho ren spreken. Hij behoort tot een secte, waar ook Paulus van Tar- sen by is. In Antiochië noemen ze hen christenen. Ook dit gesprek strandde weer op zwygen. Inmiddels was de nacht gena derd, zodat Virginius en Io zich schikten tot de openluchtslaap waartoe het klimaat en de se rene stilte uitlokten. Virginius genoot van een boeiende jeugd droom; daaruit ontwakende, keek fay in de ogen van een wilde ezel, die hem belangstel lend besnuffelde. Hy schoot in een lach en joeg het dier met een armzwaai weg. Na een sma kelijk ontbyt gingen ze op jacht naar wilde geiten, maar deze jacht bleef zonder resultaat. Vervolgens maakten zy een wandeltocht langs het strand waar de zuivere morgenwind hen verkwikte. Hier was dat maakte het hart rustig van Nero niets te duchten. Maar hoewel die verre, liefdeloze we reld Io's waarde slechts taxeer de op haar fabelachtige rijkdom en bewonderde schoonheid, was dit toch ook de wereld, welke Virginius niet ontberen kon in verband met zyn ontwikkeling en toekomst. Hoe poëtisch ook, een eiland als dit kon hem, al was het ook een veilige plaats voor politieke gevaren, op de duur toch niet bieden wat hy In Rome, Alexandrië en Antiochië in overvloedige mate kon vin den. Io berekende, dat een kort verblijf op Tranquillitas hem lichamelijke versterking zou brengen, om straks naar Antio chië te gaan. (Wordt vervolgd.) dat dit zenden voor sommigen een hartstocht is geworden waaraan alles wordt opgeofferd. Nog on langs werd iemand aangehouden, die, ofschoon zyn gezin in zeer be hoeftige omstandigheden verkeer de, van zyn kinderbyslag voor duizend gulden een zender had ge kocht. In de laatste drie jaren zyn reeds 20 zenders ontdekt, maar het zenden gaat voort. Een grondige bestrijding dreigt echter te mislukken door de hou ding van het Twenthse volk. In Twenthe gnuift men n.l. over de stryd tussen zenders en politie. De sympathie staat geheel achter de zenders en P.T.T. en politie worden zoveel mogelyk tegenge werkt. (Ingez. mededeling, advert.) Ze hebben 31 zakkenrollers gevraagd, wat zij het liefst pikken. 30 hebben geantwoord: portefeuilles 1 heeft geantwoord: Bond Street sigaretten! In allp ernst: De sigaret met ile record omzet De „Bessa" uit Vlissingen vertrokken. Het Noorse vrachtschip „Bes- sa" dat enige dagen te Vlissingen in qaurantaine heeft gelegen om dat aan boord typhus was uitge broken, is gistermiddag om half vyf vertrokken. Het officieren corps bestaat thans gedeeltelijk uit Nederlanders. Het schip gaat naar Abö in Finland. Volgens de behandelende spe cialist dr E P. Veening, is de toestand van de zestien leden der bemanning, die te Vlissingen in het ziekenhuis zyn opgenomen, zeer gunstig. arts. In September verzocht de (homoeopatisch) huisarts P. Kleinepier te Goes als mede werker te worden toegelaten en werd oogarts W. G. M. v. d. Valk te Bergen op Zoom aan het fonds verbonden, speciaal voor de verzekerden uit Oost- Zuid-Beveland. In October ves tigde te Kortgene zich tandarts Feenstra, die als deelnemer werd ingeschreven, terwijl in dezelfde maand de heer J. F. Visser zich te Goes als huisarts vestigde in plaats van de heer J. Plaisier, die inmiddels was vertrokken. Tenslotte werd in October de longspecialist dr J. M. van Daal als medewerker toegelaten. Op 31 December werkten aan het fonds mede: 24 apotheek- houdende artsen, 5 niet-apo- theekhoudende artsen, 21 specia listen, 13 tandartsen, 2 apothe ken, 1 vroedvrouw, 4 heilgym- nasten-masseurs. Door de contr. geneesheer, dr van Gelderen te Middelburg, werden o.m. 938 aanvragen voor vervoer be handeld. De verzekerden. In 1949 bedroeg het gemiddeld aantal ingeschreven verplicht- verzekerden 27.537 en dat der vrijwlllig-verzekerden 14.525, samen 42.062. Een vooruitgang van 899 personen. Het is opmerkenswaard, dat het aantal rechtstreeks verze kerde vrouwelijke personen is gestegen, terwyl dat der recht streeks verzekerde mannelijke personen een kleine daling te zien geeft. By de vrijwillige verzekering is het totale aantal iets afgenomen, doch het aantal premiebetalers van 63 ets is nog iets toegenomen. Dit is gunstig voor de premie-opbrengst, welke per 31 December 1949 f 24.87 per ziel per jaar bedroeg. Verstrekkingen. De ko'sten van ziekenhuis- verpleging vertonen over 1949 een belangrijke styging, n.l. voor de verplichte verzekering van f3628 tot 5385 en voor de vrij willige verzekering van f 4336 tot f 5904, dat is niet minder dan resp. f 1.75 en f 1.57 per ziel. Ook de kosten van sanatorium- verpleging gaven belangrijke stijgingen te zien. De oorzaak ligt in het feit, dat boven de in 1949 ingestelde tegemoet koming van f 4.50 per dag de nieuwste en dure geneesmidde len voor rekening van het fonds aan sanatoriumpatiënten ver strekt mochten worden. Alleen voor deze middelen betaalde het fonds in 1949 een bedrag van ongeveer f 14.500. De premieverhogi n g voor vrywillig-verzekerden, die per 16 Januari werd ingevoerd, betekende voor vele mensen 'n zware last. Uit de toelichting op de balans en de verlies- en winstrekening blijkt, dat het na delig saldo, dat over 1949 werd geboekt, nog groter is gewor den. In 1948 bedroeg dit nadelig saldo f21.311.88, in 1949 niet minder dan f 32.216.72. Om nog enkele cijfers te noe men: voor de verplichte verze kering werd in 1949 zuiver uit gegeven f 686.739.88 tegen f572.398.48 in 1948. De uitgaven voor de vrijwillige verzekering zijn gestegen van f 319.960.39 in 1948 tot f388.780.73 in 1949. De premieverhoging ving uiteraard een deel van deze uitgaven op. Ondanks dat blijft de vry- willige verzekering toch een zorgenkind, zolang de nieuwe Ziekenfondswet er nog niet door is. HACHELIJK. Ondanks alle vriendelijke woorden bij de opening van de Nieuw-Guinea-conferentie tus sen de beide delegaties gewis seld dreigt zij reeds nu, na nau welijks een week onderhande len vast te lopen. Na uitstel op uitstel van de aanvangsdatum der conferentie door de Indone sische regering eiste zij thans, dat Nederland binnen 3 weken zou verklaren over een half jaar afstand te zullen doen van de souvereiniteit. Het is begrijpe lijk, dat de Nederlandse rege ring deze eis niet wenste in te willigen. Intussen wordt door deze gang van zaken de situatie van de Nederlanders in Indonesië steeds hachelijker. Reeds enige tijd ge leden richtte de Raad van Sa menwerkende Vakorganisaties van Nederlands Personeel in Overheidsdienst in Indonesië, die zich steeds angstvallig bui ten alle politieke vraagstukken heeft gehouden, zich tot de Re gering aldaar met een verzoek om bescherming ingeval de kwestie Nieuw-Guinea niet ten genoegen van Indonesië gere geld zou worden. Wel een be wijs, hoezeer men zich bedreigd gevoelt. Weliswaar blijkt uit de berichten, dat lang niet allé groepen in Indonesië voor een boycott gevoelen. Maar onder ul die groepen is er, naar de „Nieuwe Prov. Groninger Crt." terecht opmerkt, niet één, die zich uit principe tegen verklaar de. En dan wint het radicalisme het altijd, voegde het blad er aan toe .Zo is het. Dat onze re gering op haar hoede zij! Y .f^-w ---^ ,-u Het Amerikaanse leger heeft een nieuwe tank gekregen, de T-41, die met geheime instrumen ten is uitgerust, waardoor zy in volle vaart op oneffen terrein doelen kan beschieten en raken. Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp „Uitzen ding van dienstplichtigen", waar in voor de tyd van drie maanden verlenging van dienstplicht wordt gevraagd voor ongeveer 5000 man die in Indonesië vertoeven. Grote aanvoer en veel belang stelling. Donderdag werd te Axel de traditionele jaarmarkt gehouden, georganiseerd door de land bouworganisaties, de Slagers bonden en de Vereniging van Varkenshandelaren. Ondanks het regenweer was er ook dit maal een grote aanvoer en zeer veel belangstelling, zodat ook deze jaarmarkt weer een suc ces werd. De uitslagen waren: Afdeling paarden: le pr. Fa F. Dekker Pzn, Axel; L. Herre- bout, Axel; C. Dieleman, Zaam- slag. Afdeling Fokvee: Koeien meer dan 2 X gekalfd: le prys: C. Cattoir, Overslag; 2e pr. Gebrs Picavet, Westdorpe. Koeien niet meer dan 2 x gekalfd: le pr. H. Picavet, Westdorpe; 2e pr. Gebrs v. Duysse, Clinge; 3e pr. J. Quaakden Hamer, Axel. Kalfvaarzen met 4 tanden: le pr. Gebrs Picavet, Westdorpe; 2e pr. A. v. Arenthals, Axel; 3e pr. Gebrs Picavet, Westdorpe. Kalfvaarzen met 2 tanden: le pr. L. v. Dorsselaer, St.-Jansteen; 2e pr. J. Quaakden Hamer, Axel; 3e pr. L. v. Dorsselaer, St.-Jansteen. Runderen met 4 tanden: le pr. A. Goethals, West dorpe; 2e pr. R. Blankert, Axel. Runderen met 2 tanden: le pr. J. Quaakden Hamer, Axel; 2e en 3e pr.: L. v. Dorsselaer, St.- Jansteen. 1-jarige runderen: le pr. Aam. de Feyter, Axel; 2e en 3e pr. Gebrs Picavet, Westdorpe. Graskalveren: le, 2e en 3e pr. Gebrs Picavet, Westdorpe. Stier- kalveren: la pr. Gebrs Verstra- ten Axel. Vaarskalveren: le pr. Jan Koster, Axel. Nuchtere kal veren: le pr. R. Blankert, Axel. Kampioen fokvee meer dan 2 X gekalfd: C. Cattoir, Overslag. Afdeling vetvee. Vette runde ren met 4 tanden en meer: le pr. G. Verbist, Zuiddorpe; la. Gebr. van Gys, Breskens; lb. Gebr. Verstraten, Axel; 2e pr. Jacob Blankert, Axel. Vette run deren met 2 tanden: le pr. Oct. v. d. Bosse, Sas van Gent; la. H. Picavet, Hulst; lb. G. Verbist, Zuiddorpe. Vette runderen zon der tanden: le pr. Gebrs. Ver straten, Axel; la. G. Verbist, Zuiddorpe; lb. Gebrs Verstraten, Axel. Ossen met 4 tanden: le pr. Gebrs. v. Gijs, Breskens. Os sen met 2 tanden: le pr. Aam. de Feyter, Axel. Dikbillen met 4 tanden: le pr. P. Coene, Koe wacht; 2e pr. Gebrs Verstraten, Axel. Dikbillen met 2 tanden: le pr. C. Cattoir, Overslag; la. P. Roussia, Sas van Gent. Dik billen zonder tanden: le, la, lb, 2e en 2a pr. P. Roussie, Sas van Gent. Vette koeien: le pr. C. Pijfferoen, Eede: la. H. Picavet, Westdorpe; lb. G. Verbist, Zuid dorpe. Vette schotten: 2e pr. Jac. Blankert, Axel. Kampioen vetvee: A. de Block, Sas van Gent. Kampioen dikbillen: P. Roussie, Sas van Gent. Schoon ste schapen: le en 2e pr. R. Blankert, Axel. Vaarzen met 6 tanden: le pr. A. de Block, Sas van Gent; la. Gebrs van Gijs, Breskens; lb. M. de Jonge, Bres kens' 2e pr. Gebrs Verstraten, Axel. Vet kalf: le pr. Gebrs Ver straten, Axel. Schoonste vet var ken: le pr. A. Swets, Axel; la. P. Gelderland, Axel; lb. A. Audennaerde en L. de Mey, Axel. Schoonste vleesvarken: le pr. idem; la. Gebrs Verstraten, Axel. Scfaoonste fokbeer: le pr. Gebrs de Meij, Zuiddorpe. Jonge fokbeer: le pr. idem. Schoonste fokzeug: 2e pr. A. Swets, Axel. Schoonste toom biggen: le pr. G. Gelderland, Axel; 2e pr. A. Audenaerde en L. de Meij, Axel. Grootste aantal biggen: le pr. idem (49 stuks); 2e pr. Gebrs de Meij, Zuiddorpe (14 stuks). Grootste aantal varkens: le pr. A. Swets, Axel. Schoonste schaap: le en 2e pr. R. Blankert, Axel. Zwaarste varken: Jac. Blankert, Axel. De duurste big gen werden verkocht door J. Gelderland te Vogelwaarde.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2