Peking voor bereid in ruil zetel NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het beroep der Aziatische wereld SPOEDBIJEENKOMST VAN DE DERTIEN LANDEN Plechtigheid te Oud-Vossemeer Doorbraak naar de Oostkust gelukte De maisteek op De Bevelanden Verwacht tekort van 12*700 noopt tot opheffing van Middelburgse kraamkliniek Zr Hamelink zocht en vond oplossing „Kerk van het Westen, kent uw taak" SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 6fi, Tel. 2438, bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1737 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 11 DEC. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.39 u., onder 16.28 u. Maan op 11.57 u., onder 19.55 u. Hoogwater Dinsdag 12 Dec.: Vlissingen: 3.29 u. 2.33 m., 15.59 u. 2.36 m. Terneuzen: 4.03 u. 2.50 m., 16.30 u. 2.53 m. Wemeldinge: 5.27 u. 1.90 m., 17.51 u. 1.98 m. Zierikzee: 5.11 u. 1.64 m., 17.38 u. 1.72 m. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen van de Verenigde Naties heeft de regering van Peking doen uitkomen, dat z(j bereid zou zyn een ronde-tafelconferentie bij te wonen met de Verenigde Staten, de Sovvjét-Unle en Groot-Brittannië, voor een algemene regeling van de kwesties in het Verre Oosten. Peking zou er echter op staan, deel te nemen op voet van algehele vrijheid. De laatste voorwaarde wordt door waarnemers geïnterpreteerd als een eis van toelating van Communistisch China tot de Verenigde Naties. China zou een gezamenlijke oplossing wensen van alle kwesties met inbegrip van Formosa, zowel als van Korea. De dertien Aziatische en Mid- denoostelijke landen, die een be roep op de Chinese regering heb ben gedaan om de 38ste breedte graad in Korea niet te overschrij den, zijn gisteravond voor een spoedzitting bijeen geroepen. De Indiase delegatie te Lake Success had nieuwe instructies van haar regering gekregen, die, naar men gelooft, voldoende be moedigend zijn om een spoedzit ting te rechtvaardigen. De spoedzitting werd bijeenge roepen om de laatste hand te leg gen aan een resolutie, waarin, naar men aanneemt, tot een on middellijk staken van het vuren aan de 38ste breedtegraad en de vestiging van een gedemilitari seerde zóne langs de breedte graad, hangende de onderhande lingen, zal worden opgeroepen. Men gelooft, dat de resolutie van daag in de politieke commissie van de Verenigde Naties zal wor den ingediend. Ofschoon de regering te Peking nog geen directe belofte heeft ge daan, dat zij haar troepen aan de breedtegraad zal laten halt hou den, zijn er sterke aanwijzingen, dat zij dit zal doen, aldus meldt Reuter. SOWJET-VOORSTEL. Overigens heeft de Sowjetrus- sische minister van buitenlandse zaken, Andrej Wisjinsky, Zater dag bij de politieke commissie der V.N. een resolutie ingediend waarin werd aangedrongen op on middellijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea. NOODTOESTAND AMERIKA? IN De Amerikaanse minister van defensie, George Marshall, heeft VANMORGEN HALF TWAALF. Vanmorgen omstreeks half twaalf zal te Oud-Vossemeer een kleine plechtigheid plaats vinden. Dan zal namelijk de voormalige speciale assistent van President Franklin Delano Roosevelt, mr Charles Palmer, thans voorzitter van de „Franklin Delano Roose velt Warm Springs memorial commission" uit Warm Springs, Georgia (V.S.), de burgemeester van Oud-Vossemeer een foto van de president en een van het klei ne witte huis, waarin de presi dent stierf, aanbieden. Deze aanbieding betekent een bewijs van dankbaarheid voor de copie van het Roosevelt-wapen, dat in 1949 door de toenmalige ambassadeur in de V.S. mr E. N. van Kleffens, namens het Neder landse volk aan genoemde her denkingscommissie werd aange boden. Gisteren omstreeks het mid daguur heeft de heer Palmer irr Leiden dezelfde foto's overhan digd aan de regenten van het "Jean Pestijn's hofje aldaar. Dit hofje werd in de 17e eeuw ge sticht door Maria de Lannoye, die ln 1601 met haar man uit Lannoy in Frankrijk emigreerde en wier naam in latere geslachten is blij ven voortbestaan en als tweede voornaam door Roosevelt in de naam Delano is gedragen. Het hofje werd destijds gesticht ais tehuis voor geloofsvervolgden, die later naar Amerika zijn ver trokken. Mr Palmer is vergezeld van zijn echtgenote en dochters, mrs J. M. Cath en echtgenoot. Het kleine witte huis waar Roosevelt de laatste adem uitblies, werd het vorig jaar door m;er dan 120.000 personen uit de V.S .en 43 lan den bezocht. De kwestie-Nieuw-Guinea. Sjafruddin voorspelt moeilijk heden. De Indonesische minister van financiën, Sjafruddin, heeft op weg naar huis te New York ver klaard, dat hij grote moeilijkhe den in de toekomst voorziet als gevolg van het feit, dat geen overeenstemming is bereikt over de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. DERTIG JAAR VOOR GOLD. De Amerikaanse scheikundige Harry Gold, die verklaard heeft verbindingsman te zijn geweest in een Sowjetrussisch atoomspion- nagenet, is Zaterdag te Philadel phia tot dertig jaar gevangenis straf veroordeeld. Zaterdag te Washington ver klaard, dat de President ernstig een afkondiging van de nationale noodtoestand zou overwegen. Marshall deed de mededeling toen hij een besloten zitting van de senaatscommissie voor de toe wijzingen, die drie uur had ge duurd, verliet. Deze commissis heeft Trumans verzoek om bijna achttien milliard dollar voor aan vullende defensiegelden in behan deling. Marshall wilde niet ingaan op bijzonderheden van een afkon diging van de noodtoestand. Britse tank met geheime gegevens in handen der communisten. Bjj het terugtrekken van de verbonden troepen uit Pjongjang Is de Chinese communisten een Britse Centurion-tank ln handen gevallen. Deze tank, waarmede nog geen schot was gelost bevatte een aantal nog geheim gehouden nieuwigheden. De Centurion weegt 52 ton. De bemanning van de tank heeft nog getracht het wapen te vernietigen, doch slaag de hierin slechts gedeeltelik. Men vreest dan ook dat de communis ten vele gegevens uit het wrak kunnen opmaken. Attlee te Ottawa. Clement Attlee, de Britse mi nister-president, heeft gisteren op een persconferentie ln de Cana dese hoofdstad Ottawa verklaard, dat zijn besprekingen met de Ca nadese regering hadden aange toond, dat men het in het alge meen eens was over de politiek, die ten opzichte van iedere com munistische dreiging moet wor den gevoerd. 15.000 MAN BREKEN UIT OMSINGELING. De Amerikaanse mariniers, de Zevende Divisie en de Engelse commandotroepen, in totaal 15.000 man, hebben na doorbraak door de hen omsingelende vijand heen, het gebied van Hamhoeng aan de Oostkust van Korea bereikt en bevinden zich thans in veiligheid. Er is weinig nieuws over het Amerikaanse Achtste leger, dat zich in het Noord-Westen naar de 38ste breedtegraad terugtrekt. Het schijnt er dicht bij te zijn, want volgens een communiqué van Zondagmiddag werden 2000 a 3000 communisten ten oosten van Haedjoe, een slechts 3 kilometer boven de breedtegraad gelegen haven aan de Westkust, van de lucht uit aangevallen en zijn on derdelen van twee Zuidkoreaanse divisies met guerillastrijders in strijd gewikkeld ten zuiden van Tsorwon, dat in het midden van het schiereiland 25 kilometer ten noorden van de breedtegraad ligt. Gisteren is bekend gemaakt, dat de inscheping van de grond strijdkrachten der V.N. in de ha ven van Wonsan voltooid is. De Amerikaanse kruiser „St. Paul" en drie onderzeeboten dekten de inscheping. Zondagavond werden commu nistische troepen waargenomen op slechts 48 km. van de 38ste breedtegraad. Zij bewogen zich naar het zuiden. Men weet niet of de troepen deel uitmaken van de Chinese hoofdmacht of guerilla strijders zijn. Zjj maakten geen Truman schreef een boze brief „Ik heb juist Uw "minne re censie gelezen. U spreekt als een teleurgestelde oude man, die nimmer succes heeft ge had. Ik heb U nooit ontmoet, maar pas op, dat U uit mijn handen blijft". Deze kwade brief zou, volgens „The Washington Daily News", Pre sident Truman geschreven hebben aan Paul Hume, mu ziekrecensent van „The Was hington Post". Hume had na melijk over de dochter van de president, Margaret, een re censie geschreven waarin hij zei, dat Margaret een aantrek kelijk figuur op de planken was, maar dat zij niet goed kon zingen. Argentijn Najdorf wint wereld-schaaktoumooi. De Argentijn Najdorf is win naar geworden in het te Amster dam gespeelde wereld-schaak- tournooi. De Nederlandse schaak meester Euwe eindigde als no. 6. De eindstand luidt: 1. Najdorf (Argentinië) 15 pnt. 2. Reshevsky (V.S.) 14 pnt. 3. Stahlberg (Zweden) 13V2 p. 4/5. Gligoric en Pirc (beiden Z.- Slavië) 12 pnt. 6/7. Euwe (Ned.) en Pilnik (Arg.) 11V2 pnt. 8. Rossolimo (Fr.) 11 pnt. 9. Trifunovic (Z.-Sl.) lOVi pnt. 10. O'Kelly (Belg.) 91/2 pnt. 11/12. Donner (Ned.) en Tar- takower (Fr.) 8% pnt. 13. Foltys (Tsjech.) 8 pnt. 14/15. Gudmundsson (IJsland) en Van Scheltinga (Ned.) 7% pnt. 16. Van der Berg (Ned.) 7 pnt. 17. Kottnauer (Tsjech.) 6 pnt. 18/19/20. Golombek (Brit), Kramer (Ned.) en Szabados (Italië) 5% pnt. contact met eenheden van de ver bonden troepen, die thans in hoofdzaak ten zuiden van de breedtegraad liggen. Aan het noordwestelijke front was het opnieuw geheel rustig, doch rapporten van waarnemers uit de lucht spreken van massale communistische troepenbewegin gen om het vacuum op te vullen, dat de verbonden troepen door hun terugtocht hebben geschapen. P.T.T.-ambtenaar te Zierikzee bestal de spaarders. Vrijdag stond voor de Politie rechter te Middelburg terecht de ambtenaar van de P.T.T. A. J. van G. te Zierikzee. Hij had zich aan de spaarduiten van verschil lende personen vergrepen en werd nü wegens diefstal berecht. Wan neer er mensen bij hem kwamen om geld op het spaarbankboekje te storten, boekte hij het bedrag wel in het boekje, doch te laag of in het geheel niet op zijn verant- tvoordingsstaat. Verd. zei, dat hij in financiële moeilijkheden was geraakt en vond voorts, dat het ontslag uit de P.T.T.-dienst al een zware straf voor hem was ge weest. De Officier van Justitie hield daarmee dan ook rekening en eiste een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling. Verd. werd over eenkomstig deze eis door de Po litierechter veroordeeld. Interessante voorlichtings middag te Kruiningen. Hoezeer de maisteelt ln het middelpunt van de belangstelling staat, bleek Zaterdag op de voor- liehtmgsmiddag te Kruiningen, georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost- Zuld-Beveland ln samenwerking met de Kring Oost-Zuid-Beve land van de Z.L.M. Op deze bij eenkomst, die in Hotel de Koren beurs plaats vond, zijn door een drietal deskundigen diverse as pecten van de maisteelt bespro ken. De zaal, waar de bijeenkomst plaats vond, was tot de laatste plaats bezet, toen de heer Smal- legange, de voorzitter, de verga dering opende. Als eerste spreker trad op de heer W. P. Balkenende, assistent voor Noord- en Zuid-Beveland van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Deze besprak eerst de resultaten van de maisteelt op Oost-Zuid-Beveland. Hij gaf een duidelijk overzicht van de bewer king, de verzorging en de oogst- werkzaamheden. Zijn conclusie luidde, dat de teeltproeven met mais op Oost-Zuid-Beveland uit stekend zijn geslaagd. Per ha. was er ongeveer een winst gemaakt fan f 900.Hij waarschuwde zijn toehoorders echter nog niet over dreven veel mais te gaan kweken. De directeur van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging te Wemel dinge, de heer B. W. Alink, gaf een interessant overzicht van de proeven die men heeft gedaan met het dorsen en drogen van mais. Uitvoerig schetste hij hoe men verscheidene machines heeft geprobeerd, teneinde het product volkomen onbeschadigd te kun nen afleveren. Er moesten hier toe diverse wijzigingen worden aangebracht, doch tenslotte is men hierin geslaagd. Hij besprak het zgn. centraal drogen en beval deze werkmethode aan. Het beste achtte spreker, het gewas na het dorsen direct te drogen. Tenslot te deelde hij iets mede over de afzet, die dit jaar 13.000 ton be droeg doch voor het volgend jaar reeds geschat wordt op 50.000 ton. De prijs bedroeg dit jaar 39 tot 43 ets. Spreker beantwoordde tenslotte enkele vragen, waarin hij er op wees, dat men voorlopig niet moet trachten zelf zaaizaad te kweken. Ir W. Kakebeeke, die, zoals be kend, sedert kort uit Amerika is teruggekeerd, gaf een buitenge woon interessante lezing over zijn bevindingen in de Cornbelt. In zijn causerie wees hij er o.m. op, dat de oogstopbrengsten ongeveer gelijk zijn aan die in ons land. De soort die daar het meest wordt verbouwd is de zgn. paardentand- mais. Men zaait er niet te vroeg doch wacht tot het warme jaar getijde komt, dus Mei of Juni. De oogsttijd is, evenals hier, October. Men neemt thans selectie-proeven teneinde de diverse soorten te combineren. Tegelijk met het zaaien wordt het land bemest. De onkruidbestrijding geschiedt daar chemisch en op de zware gronden met een roterende egge. Deze on kruidbestrijding begint als de mais 4 tot 12 cm. lang is. Het dro gen van de mais geschiedt in ren nen, doch men begint het kunst matig drogen te overwegen. Over de diverse kiemmethoden vertelde ir Kakebeeke interessante proe ven. Spreker wees er tenslotte op, dat in Amerika het vee de grote consument van mais is. C.J.M.V.-weekend te Souburg Zaterdagavond en gisteren was een groot aantal bestuurs-, kernleden en jongensleiders van het C.J.M.V. van Walcheren en W.-Zeeuwsch-Vlaanderen in Sou burg bijeen, waar in verschillende bijeenkomsten werd gesproken over het werk. Zaterdagavond werden de deel nemers ontvangen in „Rehoboth", waar de voorzitter der Ring Wal cheren, ds J. van Winterswijk te Grijpskerke, hen allen verwel komde. Na de broodmaaltijd was het woord aan de districtssecre taris, de heer J, C. Gordeau, die sprak over de plaats, die sport en spel in de vereniging behoren in te nemen. Ook werden enkele spelen beoefend. De dagsluiting werd verzorgd door de heer Jac. Sinke te Souburg, lid van de Prov. Commissie Zeeland. Gistermorgen waren de C.J.M. V.-ers met de Herv. Gemeente in de kerk bijeen, waar de ringvoor- zitter, ds van Winterswijk, de dienst leidde. Hij preekte over Openbaringen 3 vers 20. Na deze dienst kwam men opnieuw in „Rehoboth" bijeen, waar in dis cussiegroepen de preek werd be sproken en een aantal op de preek betrekking hebbende vragen wer den behandeld. Na de broodmaal tijd sprak de heer A. v. d, Roo- vaart te Zaamslag over „Ons Jongenswerk", waarbij spr. voor al stil stond bij de taak der C.J. M.V.-ers t.o.v. het jongenswerk. Ook deze inleiding werd in dis cussiegroepen besproken. Ten slotte sprak de heer C. J. Snoep te Krabbendijke over „De taak van voorzitter, secretaris en pen ningmeester", waarna een aantal vragen werden gesteld. Om vijf uur sloot ds van Win terswijk het week-end met een woord van dank voor het buiten gewoon vlot verloop der bijeen komsten, terwijl hij vooral de afd. Souburg bedankte, voor de orga nisatie van dit weekend. Met het zingen van het Bondslied werd dit bijzonder goed geslaagde week end besloten. Auto te water; twee doden. Tengevolge van de gladheid en de mist is Zaterdagmorgen een auto met twee personen bij Zwin deren (Dr.) in de Verlengde Hoo- geveense Vaart gereden. Beide in zittenden, de 40-jarige aannemer Wol ting uit Dalen (Dr.) en zijn 20-jarige boekhouder A. Plas, ver dronken. Zij waren op weg naar Hoogeveen om daar wonende ar beiders loon uit te betalen. W. was gehuwd en vader van 5 kin deren. Sabotage aan Amerikaans troepen-transportvaartuig. Amerikaanse marine-functio narissen hebben Vrijdagavond medegedeeld, dat saboteurs de 12.000 ton metende „Greely", 'n vaartuig van de Amerikaanse marine, dat in gebruik is voor het vervoer van troepen en mi litaire voorraden naar Korea, op vijf plaatsen hebben beschadigd. Beambten van de geheime dienst der Amerikaanse marine en an dere functionarissen stellen een onderzoek in, De „Greely" wordt thans hersteld. Ir Kakebeeke verduidelijkte na de pauze zijn causerie met een serie mooie lantaarnplaatjes. Na dat de voorzitter de sprekers voor hun interessante inleidingen had dank gezegd, volgde nog een kor te gedachtenwisseling waarin ir D. J. van der Have van Kapelle de toehoorders aanbeval tijdig be stellingen te doen, waarna hij nog nog enkele nuttige aanwijzingen de teelt betreffende, gaf. Een tekort van f 12.700.dat in de exploitatie van de Middel burgse Kraamkliniek in 1951 zou ontstaan betekent, dat er per dag en per verpleegde f 6.nit de gemeentekas moet worden bijge past. Een dergelijk exploitatietekort durven B. en W. dan ook niet langer te verantwoorden. Derhalve is voorgesteld de Kraamkliniek met ingang van 1 Juli 1951 op te heffen. Er is hierover de laatste dagen nogal een en ander te doen geweest en de leidster van de Kraamkliniek, zr G. Hamelink ls al vele malen hierover opgebeld. ENGELS STOOMSCHIP AAN DE GROND. Het Engelse stoomschip „Kings- borough" is gisteravond om streeks half negen aan de grond gelopen op de Middelbank bij Vlissingen ter hoogte van de boei H. K. 5. Het schip, dat 6001 bruto register-ton meet, behoort aan de rederij P. E. Hendry and Sons in Glasgow. De Belgische sleepboot „Goliath" is van Vlissingen uitge varen voor eventuele assistentie, ten tot exploitatie van een kli- We hebben in deze kwestie ons licht opgestoken bij de wethou der van Sociale Zaken, de heer A. J. Berenpas en bij de heer J. C. F. van Kamer, directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Maat schappelijke Zorg, wiens dienst het beheer over de Kraamkliniek voert. We vernamen, dat het grootste tekort min of meer de schuld is van het Rijk. De barak, waarin de Kraamkliniek is onderge bracht, zou, zo werd destijds aan genomen, door de regering aan de gemeente worden geschonken. Achteraf kwam het Rijk met een rekening van niet minder dan f58.000.hetgeen door de ge meente moest worden voldaan. Hierdoor wordt de exploitatiere kening voor 1951 alleen al belast met een bedrag van f8300. Was de barak destijds door de re gering geschonken, dan zou er nu een exploitatietekort zijn geweest van f4400.d.w.z. f2 per dag per verpleegde. Dit bedrag zou zeker door de gemeente kunnen worden gedragen. Nu zal de raad in laatste instantie moften beslis sen of de Kraamkliniek al dan niet zal moeten verdwijnen. Onvoldoende bexet? Toen de Kraamkliniek tot stand kwam, was Middelburg overbe volkt. De woningtoestanden noop niek. Nu zijn echter de woningtoe standen verbeterd zeggen B. en W„ waardoor ook de belangstel ling voor de Kraamkliniek zal af nemen. Op dit moment is er ech ter van een afname nog geen sprake. Ook de personeelsbezet ting vormt een moeilijk punt. Men moet uiteraard over vaste krach ten beschikken. Of er nu veel of weinig bedden bezet zijn, men zit met gelijke las ten aan salarissen e.d. Zouden alle bedden steeds bezet zjjn, dan komt men tot 7000 ligdagen per jaar, terwijl het aantal ligdagen nooit meer dan 2500 per jaar heeft bedragen. Mogelijkheden. De mogelijkheden, die er over blijven, wanneer de raad inder daad zal besluiten tot opheffing van de kliniek zijn beperkt. De Kraamkliniek in het ziekenhuis onderbrengen kan alleen wanneer tot een uitbreiding van het zie kenhuis wordt overgegaan. Voors hands is daarvan zeker nog geen sprake. Van de zijde van de gemeente werd 'ons er op gewezen, dat de Stichting Kraamzorg reeds een goed deel van de gevallen zal kun nen overnemen. Tenslotte zou bij het in standhouden van de kliniek nog een vrij kostbare voorziening uitvallen. moeten worden getroffen, zodat de last voor de gemeente nog zwaarder zou worden. Zr Hamelink, die we naar haar mening vroegen, had haar ant woord al klaar: ,,'t Is in één woord verschrikkelijk". Zij was het er mee eens dat een verbetering in de woningtoestand was ingetreden, doch hield vol, dat de noodzakelijkheid blijft. Zr Hamelink, die binnenkort niet meer als leidster werkzaam zal zpn, omdat de taak haar te zwaar wordt, heeft echter al een plan. Zjj zal over niet al te lange tjjd kunnen beschikken over een pand aan het Molenwater bij de Z.C.F. Het pand, dat momenteel leeg staat, zal worden verbouwd in zjj is van plan een klein aantal kamers ln te richten tot kraam inrichting, zij het op bescheiden schaal. Hierdoor zullen die vrouwen, die absoluut in een kraaminrich ting willen worden opgenomen en het zijn er volgens zr Hame link altijd nog velen toch wor den geholpen. Zij zal voorts zo no dig over een kraamverzorgster en een verpleegster kunnen beschik ken. Bovendien kan nog worden op gemerkt, dat de Kraamkliniek niet alleen in een behoefte Voor ziet, wat Middelburg betreft, maar ook voor de dorpen iets be tekent. Vorige week werden hier 2 dames uit Middelburg en 6 af komstig van de dorpen van Wal cheren, verpleegd. Met spanning wordt niet alleen door zr Hamelink en het perso neel naar de beslissing, die de raad zal nemen, uitgezien. Ook vele moeders en a.s. moeders wachten af, hoe de beslissing zal Onder grote belangstelling heeft in de Effectenbeurs te Amster dam de voorlaatste ronde plaats gevonden van het Internatio naal Schaaktournooi. Uiteraard interesseerde men zich sterk voor de verrichtingen van Najdorf, Stahlberg en Reshevs ky. De Argentijn maakt echter de beste kansen. We zien. Naj dorf (rechts) tijdens de partij tegen dr P. Trifunovic, PROF. DR BAVINCK (IN ZENDINGSREDE): In het Oosten leeft thans de helft van het huidige mensdom, méér dan een milliard mensen, zonder innerlijke kracht, in chaos, staande op de ontzaggelijke tweesprong: of ten prooi vallen aan het meest goddeloze nihilistische communisme öf houvast vinden in de reddende kracht van Jezus Christus. Zie Uw geweldige ver antwoordelijkheid, Kerken van het Westen. Door uw gebed, door uw gaven, door uw belangstelling heen, wil Christus Zijn eeuwig rijk bouwen". Aldus sprak in een magistraal betoog, dat met grote bewogen heid werd voorgedragen en door de toehoorders ademloos werd aangehoord, Zaterdagavond Prof. Dr Bavinck, tijdens zijn zendings rede, die hij in de Gereformeerde Kerk te Goes heeft gehouden. Eerst schetste spreker de Ja vaanse wereld, zoals die tot voor een tiental jaren, een eeuwenlang onveranderde wereld van rust was, waar het volk alom het god delijke verborgen dacht in alle dingen. Ook sociale rust heerste alom; de vorsten beschouwde men van goddelijke afkomst. Dit alles is grondig veranderd in de laatste decennia, dank zij de Westerse techniek en het onderwijs. Waar eertijds met tal van ceremonieën de sawahs beplant werden, en de bibit plantje voor plantje uitgezet werd naar oeroude adat, razen thans de tractoren. Vooral de oor log bracht enorme verschuiving. „Een nieuwe Godsdienst hebben we nodig, die ons tot mannen maakt, de oude was narcose, die ons bedwelmde". Pandit Nehroe, India's leider sprak het uit: „Wij willen een nieuw volk worden, zoals ook in Rusland geschiedde. God is iets, waar ik niet in geloof, wij hebben te maken met de mens". Nog missen de millioenen de innerlijke kracht en heerst de chaos. Nu juist breidt Jezus Christus Zijn armen uit naar die ontredderde volken in onzegbare nood en is de zending de uiting van zijn zondaarsliefde! Ook het zendingswerk is veran- „Geef mij weer de macht" zei Generaal de Gaulle gisteren te Rijssel, waar hij in een toespraak de vorming van een regering van partijlozen onder zijn leiding be pleitte. Gisteren is te Oslo de Nobelprijs voor de Vrede (111.000 gulden) aan de vroegere bemidde laar in Palestina dr Ralph Bunche uitgereikt. Wederom zijn vier personen vrijgelaten die bij de actie te Djakarta op 19 Novem ber waren gearresteerd. In Neurenberg zijn de stoffelijke overschotten gevonden van elf tij dens de oorlog aldaar gestorven Nederlandse dwangarbeiders. De stoffelijke resten zullen naar Ne derland worden overgebracht. Een Frans transportvliegtuig, op weg van Frans W.-Afrika naar Madagaskar, is boven Congolees grondgebied neergestort. Het toe stel vervoerde soldaten. Er kwa men er 37 om het leven. «- De Haagse politie heeft een oplich tersbende opgerold bestaande uit enkele mannen en vrouwen, die in de afgelopen maanden door middel van bedrog in totaal voor meer dan f 80.000 in de wacht hebben gesleept. Een Amsterdam se textielfirma die voor ruim f 40.000 werd opgelicht staat op de rand van een failliet. Toen de ongehuwde 20-jarige Marcus uit Treebeek in Staatsmijn Emma met een draaiboormachine een gat in de kool aan het boren was, werd zijn loshangende halsdoek door de boorstang gegrepen. De man kon zich niet bevrijden en overleed onmiddellijk. Het ligt in de bedoeling, dat de torpedo- bootjager „Jan van Galen" de „Evertsen", die thans ln de Ko.- reaanse wateren opereert, in het komende voorjaar zal aflossen. De Nederlands Hervormde Kerk in Zuid-Afrika heeft de regering verzocht Koningin Juliana en Prins Bernhard uit te nodigen de Van Riebeeck-herdenking in 1952 bij te wonen. derd, aldus spr. Nu werken we samen met de Javaanse kerken. Tijdens de oorlog werd onze zen ding weggevaagd en tot ieders verbazing bleef het christendom staan. Daardoor groeide het ver antwoordelijkheidsbesef en het vertrouwen van de omgeving, zo dat veel christenen thans belang rijke posten bezetten. Wat moest de zending nu doen Er volgde na de bevrijding een samenspreking, waarbij de inlandse kerken uit spraken: „God doet bijna alles door samenwerking in de wereld en daarom is ook de zaak van Je zus Christus het beste gediend door samenwerking". Verwacht wordt onze hulp door onze meer dere ervaring, theologische kennis en dat we hun handen sterken vooral door ons gebed. Als God ons nog de tijd laat, (zal het over een jaar nog kunnen?) dan moe ten we met alle kracht de Ooster se kerken helpen. Zij moeten le ren de volle belijdenis van Jezus Christus uitdragen, mannen als Augustinus moeten uit hen op rijzen'. Wat een perspectief! Kan dat? „Een levende kerk met zo grote activiteit als die van Mid den Java is nog niet gezien", was het oordeel van een Amerikaans zendingsconsul, die het Oosten dit jaar doorreisde. Onze zendelingen worden met open armen en groot vertrouwen ontvangen, omdat men voelt, dat onze hulp bitter nodig is. Laten we dan alles doen, wat we kunnen, zo lang God ons nog roept: het zal waarschijnlijk niet lang meer duren! Bespreking. Er volgde een drukke bespre king, waaraan een 3-tal dames en 7 heren deelnamen. Bij de beant woording wees de spreker er op, dat de regering van Soekarno de zending geen duimbreed in de weg legt, zelfs subsidies aan onze zie kenhuizen schenkt, waarschijnlijk om politieke redenen (hoop op Amerika's steun om democrati sche houding!) De Islam echter is zeer fanatiek, wil geen uitbrei ding der kerk toestaan, hoogstens haar bestaan dulden. In Ball moest de zending tijdelijk het veld ruimen om de rampokkende ben den; echter de inlandse predikers werken door. Van Ambon weten we zeer weinig, slechts zr Miede- ma zit daar nog: de toekomst voor de kerk is daar zeer donker. Hoewel de inlandse kerken onze financiële hulp nog niet missen kunnen, zijn ze er niet blijde mee: het is een mes, dat naar 2 kanten snijdt, want het maakt afhanke lijk, en en ook weer extra moei lijk, als wij weer eens weg zou den moeten. De R.K. voeren een geweldige actie in Indonesië, maar zelfs vooraanstaande gees telijken onder hen erkennen, dat men onder de Inlanders eigenlijk geen boodschap heeft bij de hui dige kerkleen: „We moeten weer terug naar het eenvoudige Evan gelie". De vergadering werd geleid door ds Flinterman, de voorzitter van de Zendingscommissie der Geref. Kerk te Goes. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot hedenavond. Aanvankelijk in het oosten van het land nog zwaar bewolkt met regen en een vrij krachtige tot krachtige wind uit zuidelijke rich tingen, overigens half tot zwaar bewolkt met enkele buien en een krachtige tot matige zuid-weste lijke wind. Zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1