Eensgezind tegen bedreigingen van de vrede NIEUWS PROTESTANTS.CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND lü Memoriam Dokter G. SISSINGH. Truman en Attlee beëindigden besprekingen Programma van 10 punten opgesteld Binnen twee jaar een nieuw Burgerlijk Wetboek Dc situatie in Korea Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Aantal opnamen in het Gasthuis te Middelburg blijft stijgen Ook Chinese aanval op Indo-China aanstaande? Een Provinciaal financieringsfonds voor Zeeuwse industrieën SNIPPER Uitgave .Stichting „Zeeuwsch Dagblad" jl ufdkantoor: Goes, L. Vorststr. {O, TeL 2438, bij geen gehoor voor a Ivertenties 2970, voor redactie 2135. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 10. Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD Ge JAARGANG Xo. 1736 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord ZATERDAG 9 DEC. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Xieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.36 u., onder 16.29 u. Maan op 10.33 u., onder 16.58 u. Hoogwater Zondag 10 Dee.: Vlissingen: 1.51 u. 2.37 m., 14.15 u. 2.36 m. Terneuzen: 2.24 u. 2.56 m., 14.46 u. 2.55 m. Wemeldinge: з.46 u. 1.99 m„ 16.08 u. 1.97 m. Zierikzee: 3.33 u. 1.73 m., 15.57 1.71 m. Na dokter Wolters nu dokter Sissingh. Heengegaan. Of liever gebleven op het veld van eer. Midden in hun werk, hun strijd. Toen dokter Wolters zo plot seling stierf, was ik ziek en kon ik hem in ons blad niet herden ken. En nu, tragisch, is dokter Sissingh plotseling opgeroepen, bijna op dezelfde plek als zijn collega Wolters. Ik acht het mijn weemoedige plicht om de dankbaarheid van Zeeland, vooral van Walcheren en niet het minst van Vlissingen uit te spreken voor wat dokter Sis singh voor ons betekend heeft. Hij behoorde tot die topfigu ren, die in de bezettingstijd een kostelijke staat van dienst heb ben opgebouwd en aan wie Zee land zo enorm veel verplicht is. Want zij werkten boven hun krachten voor ons, arme, ge slagen bevolking, die veel leed moest incasseren: Wolters, mijn vrouw, Sissingh, om de doden het eerst te noemen, Staverman, Jens en ik geloof dat het tijd wordt daar nu eindelijk eens Dr Detmar bij te noemen. Topfigu ren, die voor anderen op hun post zichzelf niet telden maar alles gaven. Die trouw waren en niet wegliepen. Bij doden en le venden bewaren wij een koste lijke herinnering. In deze tijd van failliet, vooral van geeste lijk, zedelijk deficit is het een zegen Gods, dat er mannen en vrouwen zijn, die pal staan en onder alle omstandigheden trouw zijn aan hun taak, hun roeping. Wat 'thun kost. Ook Sissingh moest daarvoor met zijn leven betalen, zoals Wolters en mijn vrouw. Voor zijn vrouw en de kinde ren is het vreeslijk. En toch is het mooi. Juist omdat hij was, die hij was laat Sissingh zulk een ledige plaats, maar ook zo'n warme, dankb-"" herinne ring na. Hij kwam mi. „v-den, maar had Zeeland lief gekregen. En het beste van zijn kunnen aan ons gegeven. Zeeland heeft door de tijd heen en wellicht nog het meest in de laatste tijd, de tijd van onze ellende, ontzag lijk veel te danken aan die „vreemdelingen", die soms meer dan wij, zich hebben laten in spireren door het moedige, opti mistische en vertrouwende van het Zeeuwse Wapendevies, dat zonder geloof een overmoed, met geloof een werkelijkheid is. Herhaaldelijk heb ik, als ver tegenwoordiger van het refor matorische protestantisme, hoe ook georganiseerd, met Sissingh de degen gekruist. Hij behoorde tot die mensen uit het Noorden maar ze worden ook onder ons gevonden die het de Rooms-Katholieken niet kwa lijk nemen, dat ze georganiseerd zijn, maar die er zich moeilijk mee kunnen verzoenen, dat wij reformatorische protestanten ook eigen inzicht, eigen taak en eigen stem hebben. Humanisten, hoe edel ook, kunnen niet ook na mens ons spreken. Dat blijkt tel kens. Want ze begrijpen ons niet. En waarderen ons niet, omdat zij de reden van ons be staan niet aanvaarden. Maar juist als in vele opzicn- ten zijn tegenstander wil ik aan zijn werk, zijn karakter, zijn op offering hulde brengen. Hij was een edel mens, met brede blik, 'net warm hart en grote talen ten. Met enorme werkkracht. Ook hij stierf in het harnas. Wij hier, wij rouwen met de rijnen. Bij alle verschil want er waren veel verschillen werkte ook hij, tot zijn dood, voor Zeeland, voor ons. Hij werkte, en dat is prachtig, voor do lijdende mensheid. HARTJES. Engeland en de Verenigde Staten zijn liet eens geworden over gemeenschappelijke doelstellingen van de buitenlandse politiek. Engeland en de Verenigde Staten zullen „met vastbeslotenheid en eenheid samen optreden om het hoofd te bieden aan de be dreiging van de vrede, die in de afgelopen weken voor ieder duideljjk is geworden", aldus wordt verklaard in het communique, dat na afloop van de besprekingen tussen Truman en Attlee Vrij dagavond in Washington Is uitgegeven. Truman en Attlee verklaarden: „Wij v.aren liet volledig eens, dat er geen sprake kan zijn van toegeven of het belonen van agressie, hetzjj in het Verre Oosten, hetzij elders". 7. „Wij zijn het volledig eens over de behoefte aan onmiddellij ke actie van alle landen, die aan- President Truman en premier Attlee kondigden een program van 10 punten aan „vopr de ver dediging van de vrije wereld in Europa en in Azië tegen een communistische aanval". Het program luidt als volgt: 1. Gemeenschappelijke doel stellingen van de buitenlandse politiek om de vrede te bewaren, de kracht van de vrije wereld te vergroten, de oorzaken van vrees, gebrek en ontevredenheid uit te schakelen en de democratische levenswijze te bevorderen. 2. Verenigde actie ter onder steuning van deze eenheid van doelstellingen. 3. Geen toegeven aan of belo ning van agressie waar ook ter wereld. 4. Bereidheid om te trachten een eind te maken aan de vijan delijkheden (in Korea) door mid del van onderhandelingen. 5. Overeenstemming, dat de ge schillen tussen Engeland en de Verenigde Staten met betrekking tot het toelaten van communis tisch China tot de Verenigde Na ties „geen belemmering moeten vormen voor onze verenigde po ging ter ondersteuning van onze gemeenschappelijke doelstellin gen". 6. Overeenstemming, dat de kwestie-Formosa met vreedzame middelen moet worden geregeld en op een dergelijke wijze, dat de belangen van het volk van For mosa en het behoud van de vre de en veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan worden gewaar borgd en dat bestudering van de ze kwestie door de Verenigde Na ties hiertoe zal bijdragen. gesloten zijn bij het Noord-At lantisch Verdrag, om hun pogin gen tot het opbouwen van hun defensie te intensiveren en de At lantische gemeenschap te ver sterken. Wij erkennen dat vol doende grote strijdkrachten voor de verdediging essentieel zijn voor het verhinderen van een even tuele oorlog". 8. Truman en Attlee kwamen tot de conclusie dat de militaire capaciteit van hun beide landen moet worden vergroot, zo snel mogelijk, en dat de wapenpro ductie van deze landen moet wor den uitgebreid om alle vrije lan den, die thans verenigd zijn in een gemeenschappelijke defensie, te helpen. 9. Internationale maatregelen, die een billijke verdeling van de voornaamste grondstoffen voor de defensie en de essentiele be hoeften der burgers verzekeren. 10. Truman verzekerde Attlee, dat hij hem op de hoogte zal hou den van een eventueel gebruik van de atoombom en verklaarde teh hopen, dat de toestand in de wereld geen aanleiding zou geven tot het gebruik van de bom. Geen gemeenschappelijke politiek. Op de conferentie is men er niet in geslaagd een gemeen schappelijke politiek op te stel len ten aanzien van de Chinese communisten, zo seint Reuters correspondent uit Washington. In welingelichte kringen, zo vervolgt hij, verklaart men, dat geen ge heime overeenkomsten zijn geslo- ten omtrent een toekomstig op treden en dat men niets besloten heeft voor het geval de Chinezen de strijdkrachten der Verenigde Naties uit Korea drijven. Deze zaken, zo verklaart men, vormden het voornaamste doel van de conferentie. Afgezien van het verschil van mening, over China's toelating was het trouwens moeilijk een politiek voor de toekomst op te stellen als de militaire toestand snel van dag tot dag veranderde. Engeland had zich verzet tegen voorstellen voor een „beperkte strafoorlog tegen China, teneinde de weg tot onderhandelingen over de crisis in het Verre Oosten te effenen". ifionesisch voorstel betref- inde Nieuw Guinea afgewezen Het Indonesische voorstel be treffende de kwestie Nleuw-Gui- nea is gistermiddag door de Ne derlandse delegatie verworpen, aldus wordt in kringen der beide delegaties in Den Haag vernomen. Nederland heeft het antwoord op het Indonesische voorstel gis termiddag schriftelijk overhan digd. Hieruit is duidelijk gewor den, dat Nederland niet bereid is de souvereiniteit aan Indonesië over te dragen. In de motivering werd gewezen op de zorgwekken de internationale situatie. Voorts werd gezegd, dat Nederland zich verantwoordelijk voelt voor het tot ontwikkeling brengen van West-Nieuw-Guinea en zijn au tochtone bevolking. Wanneer deze bevolking voldoende tot ontwik keling zal zijn gebracht, zal zij zelfstandig over haar toekomstig staatkundig lot moeten kunnen beslissen. De Nederlandse regering is ech ter bereid Indonesische medewer king in de ontwikkeling van het gebied te aanvaarden. De Indonesische delegatie heeft thans to't Maandag de dag van de eerstvolgende bijeenkomst de gelegenheid om het antwoord te bespreken en eventueel con tact met haar regering in Dja karta op te nemen. Aan Indonesische zijde ver klaarde men naar aanleiding van het Nederlandse antwoord: „Er schijnt geen gemeenschappelijke basis voor discussie aanwezig te zijn". Voorlopig geen algemene dierenbeschermingswet „De regering verwacht in de loop van dit zittingsjaar een aan tal hoofdpunten over een gedeelte van het nieuwe Burgerlijk Wet boek aan de vaste commissie voor privaat- en strafrecht te kunnen voorleggen. Prof. Meljers heeft de hoop uitgesproken binnen een tijd van twee jaar met het ont werp voor een nieuw Burgerlijk Wetboek gereed te zijn", aldus de minister van Justitie in zijn antwoord op de beschouwingen der Tweede Kamer naar aanlei ding van de begroting voor 1951. Omtrent de plannen van de Beneluxstudiecommissie tot een making van het recht wordt me degedeeld, dat in behandeling is de verplichte verzekering van automobilisten tegen schade aan derden en voorts het bedrog in 't strafrecht. Het rapport van de regerings commissie tot herziening van de pachtwetgeving wordt thans be studeerd. Het ligt in het voorne men van de minister, te zamen met zijn ambtgenoot van land bouw, de indiening van een ont- werp-pachtwet te bevorderen. Terecht hebben een aantal le den hun afkeuring uitgesproken over de havenstakingen, die niet gerechtvaardigd waren. DE STAKINGEN. Onder de huidige omstandighe den acht de minister geen reden aanwezig stakingen in alle be drijven te verbieden, reeds op de ze grond, dat de loonvaststelling immers in feite niet in alle ge vallen van overheidswege ge schiedt, en een zodanig ingrijpen van de centrale overheid in de verhoudingen in en tussen de be drijven ook niet in alle gevallen als de meest wenselijke oplossing moet worden beschouwd. Een andere mogelijkheid is het treffen van een regeling omtrent vormen, welke bij het stakings recht in acht genomen zouden moeten worden, waartegenover "de minister niet afkerig staat. SPEELCLUBS, VOETBALPOOLS. Politie en justitie hebben vol doende oog voor de noodzaak ener bestrijding van verboden speelclubs en voetbal-pools. Op richting van gecontroleerde pools welke niet uitsluitend een alge meen belang zouden dienen, zou slechts mogelijk zijn na wetswij ziging. De indruk bestaat, dat 't wedden buiten de totalisator om, zeer aanzienlijk is afgenomen. In totaal bedroegen in 1949 de bru- to-ontvangsten bij de totalisator ruim f3.554.000. Over het probleem van de die renbescherming in zijn volle om vang, met inbegrip van de wen selijkheid van een wettelijke re geling van de vivisecties, is inter departementaal overleg, gaande. Zonder op de resultaten voor uit te lopen, wil de minister niet nalaten op te merken, dat hij van de wenselijkheid van een algeme ne dierenbeschermingswet voor alsnog niet overtuigd is. De commissie-Pitlo, aan welke is opgedragen de bestudering van het vraagstuk betreffende invoe ring van een leeftijdsgrens voor notarissen, zal binnenkort een rapport over dit onderwerp indie nen. Het rapport zal vergezeld gaan van een ontwerp voor een pensioenregeling. DE POLITIE. De minister meent, dat vele fa cetten van het politievraagstuk, waarvan de verhouding tussen Rijk en gemeenten slechts één facet vormt, het wenselijk maken de verschillende vraagstukken ge leidelijk aan te pakken en niet om de organisatie in te passen in een leerstellig schema, doch om deze te bezien vanuit een practische gezinchtshoek van ef ficiënte organisatie," rekening houdend met historisch gegroei de verhoudingen. Het ligt in liet voornemen in de loop van 1951 en 1952 gelei delijk over te gaan tot de benoe ming van enkele vrouwelijke ambtenaren in de hoge rangen (officier der Rijkspolitie 3e klas se), teneinde op het gebied der kinderpolitie werkzaam te zijn. Een wetsontwerp tot reorgani satie der voogdijraden is in ver gaande staat van voorbereiding en zal binnen enkele maanden het departement verlaten. In overleg met andere Aziati sche landen legt de Indische afge vaardiging te Lake Success thans de laatste hand aan een voorstel, waarbij de Verenigde Naties ver zocht wordt aanstonds 'n „staakt het vuren" uit te roepen „om al dus in te gaan op de wens van de gehele wereld tot vrede". Volgens de jongste Reuter-tele- grammen was de toestand aan 't Koreaanse front Vrijdag ais volgt. Westfront. De Chinese commu nisten gaan door met het over de Taedong brengen van versterkin gen. De Chinese eenheden, die bij Tsjinnampo de monding van deze rivier oversteken, vormen een be dreiging voor de Westflank van Mac Arthur's nieuwe verdedi gingslinie, die-in het Westen tot de zee loopt. In Midden-Korea en ten Oosten van de rechterflank der verbon den troepen blijven de Chinese communisten in Zuidelijke rich ting oprukken, waardoor het ge vaar van een schaarbeweging wordt vergroot. De mogelijkheid bestaat.dat deze eenheden spoe dig in verbinding zullen komen met Zuidelijker opererende N. Koreaanse guerilla's. Noord-Oostelijk front. 15.000 man verbonden troepen pogen, langs een moeilijk begaanbare weg door het gebergte, waarbij zij van de omliggende heuvels aan vijandelijk vuur bloot staan, zich vanuit Kotori, in het Zuiden van het bekken van Tsjosin, een weg te banen naar de Oostkust. In het uiterste Noord-Oosten trekken Zuid-Koreaanse troepen terug uit het gebied van Naman het achterland - van de haven Tsjongdjin. Er zit schot in! Deze op merking zult u met ons ma ken, wanneer u onderstaan de afrekening bekijkt, 't Heeft dan wel even ge duurd, maar nu begint de stroom te vloeien. De stand, waarvan we verwachten, dat we vandaag konden melden, dat deze was opgelopen tot f300, bedraagt op dit mo ment f 348,75, dus bijna f50 meer. De eerste f 500 komt dus in zicht en met een beetje goede wil halen we dit getal begin volgende week. 5 December is wel al voor bij, maar toch is er nog iets van te vermelden. We ontvingen n.l. een enveloppe, inhouden de f2,50, met het opschrifi: „Voor het Militair Tehuis van St. Nicolaas". Ook vandaag kunnen we weer een collecte opnemen, en wel van de C.J.M.V. te Haamstede, waar men tijdens een vergadering f 1,2 5 bij eenbracht. Bedenkt u wel: Alle beetjes helpen en iedere gift wordt in dank aanvaard. De huisvader van het tehuis bracht ons met een opgeto gen gezicht ook al een paar giften. Hier komt de verant woording: fam. D. te Goes f25, M. M. C. H. te Th. f 10, M. H. te M. f10, G. H. L. :e M. f10, J. P. K. te M. f5, W. O. te D. f 5, J. A. M. te P. f 5, H. L. te A. f5, A. F. te G. f2,50, C. T. te St. L. f2,30, A. G. te K. f 2,50, A. F. te Gr. f2,50, P. G. Jzn. te K. f2,50, J. H. C. te M. f2.50. P. J. T. te K. f 2.50, C. K. te M. f 2,50, Mevr. N. H. M. L. te M. f2,50, C. D. teV.fl en J. H. B. te M. fl. Begin deze week werden we opgebeld met de vraag, welk gironummer voor deze actie bestemd was. We hebben geantwoord: 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dag blad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. HET NEUr,.\LANLiz> uE'i Actlr.-.-VERENIGDE NATIES IN POESAN AANGEKOMEN. Na een voorspoedige reis met het troepentransportsclüp „Zui derkruis" zijn de leden van het Detachement Verenigde Naties in Poesan, op Korea, aangekomen. De militairen werden har telijk verwelkomd, zowel door de Koreaanse burgerbevolking als door hun Amerikaanse strijdmakkers. Na de begroeting door Lt.-Kol. Stevens namens de Am erikaanse strijdkrachten, vond de debarkatie plaats. Voorop Lt.-Kol. Stevens, daarachter de ge zagvoerder van de „Zuiderkruis", Kapitein J. Bracht, de C.O.T. Lt.-Kol. Slagter en de Commandant van het detachement Lt.- Kol. den Ouden. Uitbreiding meer dan ooit noodzakelijk Verschenen is het jaarverslag van de Godshuizen te Middelburg over 1949. De daarin opgenomen cyfers bewijzen, dat de bezet ting van het ziekenhuis zich nog steeds in opgaande lijn beweegt, terwijl ook het bezoek aan de poliklinieken en de rüntgen-afdellng opnieuw het aantal van het voorgaande jaar overtrof. De In het vorige jaar aangekondigde voorstellen tot uitbreiding konden door talloze moeilijkheden nog niet worden verwezenlijkt. Intussen deed het ruimtetekort zich steeds sterker voelen, zodat de noodzaak tot uitbreiding steeds meer tot uitdrukking kwam. van de Vooren de opvolgster werd van mevr. E. Vermaas-van Ko nijnenburg als specialiste voor kinderziekten. De medische assis- De heer J. P. B. Pfaeltzer, ze nuwarts, werd i.v.m. zijn vesti ging in Middelburg toegelaten tot het behandelen van patiënten in het Gasthuis, terwijl mej. M. J. AUTO IN KANAAL GEREDEN BIJ BEILEN. Zes personen verdronken. Gisteravond omstreeks 8 uur is bij Beilen een auto door een leu ning van de brug over het Lint horst Homan-kanaal gereden. De zes inzittenden verdronken. Pas omstreeks 10 uur werd de auto boven water gehaald. De zes mannen, die werk hadden in de Noord-Oost Polder, waren op weg naar hun woningen in de gemeente Emmen. De weg was erg glad en ver moedelijk is dit de zes inzitten den van de auto noodlottig ge worden. Juist ten Zuiden van Bei len ligt in de weg de brug over het Linthorst Homan-kanaal. De auto is waarschijnlijk door de gladheid van de weg door de lin ker brugleuning geschoten en in het kanaal gereden. Vijf van de slachtoffers waren gehuwd. Dc besprekingen te Parijs. De vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk en de Verenigde Staten, die te Parijs beraadslagen over een antwoord op het Russi sche voorstel inzake een confe rentie van de „Grote Vier" over Duitsland, zullen waarschijnlijk accoord gaan met een dergelijke conferentie, zo wordt in gewoon lijk betrouwbare kringen te Pa rijs verklaard. De vertegenwoor digers zullen waarschijnlijk dit weekeinde een antwoord opstel len aan hun respectievelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken, van de strijdkrachten Aanwijzingen zijn dezelfde als voor de Koreaanse interventie Van gewoonlijk betrouwbare zijde is te Washington vernomen dat Franse militaire autoriteiten functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Landsver dediging hebben medegedeeld dat zjj voor 15 Februari a.s. een gro te aanval door Chinese commu nistische strijdkrachten op Indo- China verwachten. Prsident Truman en minister president Attlee hebben deze week over de mogelijkheid van 'n dergelijke aanval en van de be dreiging, welke de Chinese com munisten voor Hongkong en Ma- lakka vormen, gesproken. Het is te Washington bekend dat de Fransen een dringend beroep op de Amerikaanse regering hebben gedaan om meer hulp voor Indo- China. Waarnemers te Washington zijn van mening dat er inderdaad aan- wijzigingen zijn voor een op grote schaal ingrijpen door Chinese communistische troepen in Indo- China. Deze aanwijzingen komen overeen met die, welke vooraf gingen aan het binnen vallen van Korea door Chinese communis tische legers. ,De Chinese communisten heb ben, in het begin heimelijk, het Noord-Koreaanse communistische leger versterkt. Dit geschiedt thans met de Viet-Minh. In de afgelopen weken zijn er Chinese protesten geweest tegen beweer de schendingen door Franse strijdkrachten van de Chinees- Indo-Chinese grens. Voor het in grijpen der Chinese communisten in Korea zijn er overeenkomstige protesten geweest aan het adres van Mac Stichting zoetwatervoorziening Zeeland wordt opgericht Ge<l. Staten van Zeeland heb ben op vragen van leden der Prov. Staten medegedeeld, dat een Pro vinciaal Financieringsfonds zal worden ingesteld, waarvoor de plannen nog geheel in staat van voorbereiding verkeren en waar omtrent met Ged. Staten en de daarvoor in aanmerking komende banken overleg wordt gepleegd. Dit Financieringsfonds zal een taak kunnen vervullen bij de fi nanciering van industriële objec ten en dc moeilijkheden bij de financiering van kleine indus trieën kunnen opvangen. De gel den, die t.z.t. nodig zullen zyn, zuilen o.a. door bemiddeling van de banken opgenomen kunnen worden. Reeds enige tijd geleden meld den wij, dat besprekingen werden gevoerd om te komen tot oprich ting van een z.g. industriebank. De bevestiging van deze mede delingen komt thans door het antwoord van Ged. Staten op de vragen, die gesteld werden in de afdelingen der Prov. Staten met betrekking tot doel en inhoud van liet Ontwikkelingsplan Zeeland, tot het maken waarvan Ged. Sta ten onlangs het E.T.I. opdracht gaven. Op andere vragen en onmer- kingen antwoorden Ged. Staten, dat het E.T.I. voor dit werk nau we contacten heeft met vele an dere instellingen, organen en ver enigingen, zoals het Gew. Ar beidsbureau, de Kamer van Koop handel, de Stichting Zeeuwse Vis- serijbelangen, de Stichting voor de Landbouw en de Verenigingen van burgemeesters en secretaris sen. Ook met de werkgevers- en werknemersverenigingen worden contacten onderhouden. Voor de vakbeweging b.v. organiseerde het E.T.I. reeds verschillende voor lichtingsvergaderingen. Het laat zich aanzien, zo ver klaren Ger. Staten, dat de ophef fing van het woningtekort zal ge schieden naar de mate van feite lijke industrialisatie. De werkzaamheden t.b.v. het eiland Tholen betreffen met name het werkgelegenheidsvraagstuk en de conjunctuurprobiemen. DE PROBLEEMSTELLING. Wat betreft de diepte van de probleemstelling, waarover op merkingen werden gemaakt, mer ken Ged. Staten op, dat het E.T.I. slechts leiding wil geven, waar die te geven is. Beter is het dan ook te spreken van stimulering, waar de noodzaak zich kennelijk voordoet. Over het verzoek om een bre der opgezet Ontwikkelingsplan wordt opgemerkt, dat dit voorbij een zeker punt de concreetheid en doelmatigheid niet ten goede zou komen. Tegen te grote abstrac tie dient te worden gewaakt. Wat de sanering van de land bouw betreft wordt erop gewezen, dat de samenwerkende landbouw organisaties hier zelf competent zijn. Dit vraagstuk raakt het Ont wikkelingsplan zijdelings, vooral door het vraagstuk der arbeids krachten. De zoetwatervoorziening en wa terzuivering hebben de volle aan dacht van Ged. Staten, die zich voorstellen hieromtrent overleg te plegen met de eerlang op te richten Stichting Zoetwatervoor ziening Zeeland, waarin alle wa terleidingmaatschappijen verte genwoordigd zullen zUn. Arthur", aldus deze waarnemers Militaire deskundigen te Was hington zijn van mening dat de kansen der Franse troepen in Indo-China, om tegen een grote aanval door Chinese communis tische strijdkrachten te kunnen standhouden, geringer zijn, dan die van Mac Arthur's leger in Korea. Zij menen dat de Fransen in dat geval mogelijk nog verder in Indo-China zullen moeten te rug trekken. Franse legerautoriteiten te Ha noi hebben erkend op de hoogte te zijn van een bericht, dat 30.000 Chinese communisten de grens van Indo-China zijn overgetrok ken en in verbinding trachten te komen met de gueriliastrijders om het bruggenhoofd in de Ton kindelta heen. De Franse strijdkrachten heb ben in de afgelopen drie weken 9000 hectare rijstvelden, die de opstandelingen in Cochin-China in handen hadden, onder controle gekregen en daar 42 nieuwe pos ten en blokhuizen gevestigd. Tengevolge van het slechte weer is gisteravond aan de Frans- Spaanse grens een Frans vlieg tuig neergestort. Er waren 7 do den en 3 gewonden. Wegens terrorisme" zijn op Brits Ma- iakka in totaal 116 personen ge ëxecuteerd. Onder hen is een vrouw, een 24-jarig Chinees meis je. Volgens Antara lijdt presi dent Soekarno aan voorhoofds holteontsteking. Daarom ook werd zijn reis naar de Philippijnen uitgesteld. Alle snelheids- en groottebeperkingen op de Duitse scheepsbouw zullen binnenkort worden opgeheven, aldus is van wege bondskanselier Adenauer medegedeeld. Gistermorgen is in Saigon de Frans-Vietnamese militaire conventie ondertekend. Tengevolge van de mist is gis teravond op de Rijksweg Ede Arnhem een personenauto op een stilstaande vrachtauto gereden. Twee inzittenden van de luxe wa gen werden onmiddellijk gedood, terwij 2 anderen zwaar gewond werden. Het troepentransport- schip „Tabinta" wordt Zondag avond voor IJmuiden verwacht. De ontscheping zal waarschijnlijk Maandagmorgen plaats hebben. De eerste zending voedsel en me dicamenten, bestemd voor Ambon, van de Stichting „Door de eeuwen trouw" is op Ambon aangekomen. Omdat zij meende dat door 'n brand op de benedenverdieping de uitweg naar beneden was af gesloten, wierp gisteravond een radeloze vrouw haar 4 kinderen uit het raam van de tweede ver dieping van een woning aan de Gerard Douwstraat in Amster dam. De twee jongsten, een baby van 3 maanden en een kind van 2 jaar werden door buren opge vangen, terwijl de beide anderen op een dekzeil werden opgevan gen. tente, mej. M. Wartenweiler, ver trok naar elders en werd opge volgd door de Zwitserse arts H. Brun, als assistent-geneesheer van de chirurgische afdeling. De hoofdverpleegster van deze afde ling zuster A. Middelveen kreeg eervol ontslag en werd opgevolgd door zuster L. de Pagter. Ais plaatsvervangend adjunct-direc trice werd aangewezen zuster A. Minnaard. Tenslotte werd aan de le operatiezuster, zuster I. K. Wijnterp, eervol ontslag verleend, terwijl in deze vacature werd voorzien door benoeming van zus ter E. J. A. M. Wiegant. Met be trekking tot de vervulling van de vacatures viel een lichte verbe tering t.o.v. 1948 te constateren en vooral de toename van het aantal leerling-verpleegsters kan niet onbevredigend worden ge noemd. De moeilijkheden liggen nu op het terrein van het huis houdelijke werk, waarvoor blijk baar moeilijk personen te vinden zijn. CIJFERS. In 1949 werden in totaal 1121 mannen en 1305 vrouwen opge nomen, terwijl het aantal ver- pleegdagen 47766 bedroeg. Reke ningen werden uitgeschreven tot een totaal bedrag van f 402.488,62. Op I Januari 1949 waren in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis opgenomen 26 mannen en 24 vrouwen, terwijl in de loop van het jaar 4 mannen en 8 vrouwen werden opgenomen. Er overleden 4 mannen en 5 vrouwen en 1 man nelijke verpleegde vertrok. Het totaal aantal verpleegaagen be droeg hier 18744 tegen 18182 in 1948. In de interne afdeling van het ziekenhuis werden 301 pa tiënten behandeld, terwijl in het laboratorium 13.328 onderzoekin gen werden verricht. In de rönt- gen-afdeling werden 2779 patiën ten onderzocht, terwijl in de chi rurgische afdeling 1168 patiënten werden verpleegd t.w. 617 man nelijke en 551 vrouwelijke. Er werd 990 maal operatief ingegre pen. De polikliniek werd door 1469 nieuwe patiënten bezocht. Nijpend gebrek aan plaats in het Gast huis noopt tot zoveel mogelijk poliklinische behandelingen, doch daarin schuilen bepaalde gevaren. Wil de chirurgische afdeling ook in de toekomst blijven beant woorden aan de vragen, die de tegenwoordige moderne chirurgie stelt, dan zullen belangrijke ver anderingen nodig zijn. Het verlies, dat in 1949 werd geleden op de exploitatie van het Gasthuis en het Oude Mannen- en Vrouwen huis beliep in totaal f 23.466,36. (Ingez. mededeling, advertentie.) DE BILT ZEGT: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking en weinig wind. In de ochtend lichte en in het Zuid-Oosten van het land plaatselijk matige vorst. Op ver schillende plaatsen nevel of mist. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1