Weinig hoop op overeenstemming met Peking NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Economische Benelux- unie uitgesteld. Amerikanen „standvastiger' Britten dan de Dokter G. Sissingh te Vlissingen overleden. Zeeland verliest hoogstaand- mens en stuwende kracht. Indonesisch voorstel tot souvereiniteits- overdracht over W. Nieuw-Guinea Militaire plechtigheid te Middelburg* De woningtoewijzing aan Zeeland Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" H i jfdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VlissingenVan der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1765 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per num. Rubriek Kabouters 10 et per woord VRIJDAG 8 DEC. 1950 Met vaste medewerking vant Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. tL Wiel, Tholen; R. Zuidcma, Goes. Op- cn ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.35 u., onder 16.29 u. Maan op 9.18 u., onder -6.51 Nieuwe Maan 10.28 u. Hoogwater Zaterdag 9 Deo.: Vlissingen: 1.03 u. 2.27 m., 13.24 u. 2.24 m. Terneuzen: 1.34 u. 2.45 m., 13.53 u. 2.42 m. Wemeldinge: 2.54 u. 1.92 m„ 15.15 u. 1.86 m. Zierikzee: 2.40 u. 1.66 m., 15.03 u. 1.60 m. \Toor de laatste oorlog is wel gebleken, dat zelfs een groot land als Duitsland econo misch niet op zichzelf kon staan, zonder dat zijn welvaart daar onder sterk leed. Hoeveel te meer geldt dit voor een kleine mogendheid als Nederland. Er zijn immers zoveel goederen, die wij alleen door invoer kunnen verkrijgen. En die kunnen wij slechts betalen door eigen pro ducten uit te voeren en door geld te verdienen met het ver lenen van diensten aan het bui tenland b.v. door middel van onze handel en scheepvaart. Vroeger konden wij ook nog een flinke portie van onze invoer bekostigen uit de rente, die de Nederlandse beleggingen in het buitenland opleverden, maar die beleggingen zijn thans voor een goed deel opgemaakt. Juist omdat Nederland zozeer afhankelijk is van het interna tionale handelsverkeer, is het aangaan van nauwere betrek kingen met België en Luxem burg in de zogenaamde Benelux zo belangrijk voor ons land. Onze handel met die landen zou daardoor immers zonder be lemmeringen tot ontplooiing kunnen komen. En wanneer deze drie landen economisch als het ware één geheel zouden gaan vormen, zouden zij tegen over de rest van de wereld in een veel sterkere positie komen, waaruit ook Nederland weer voordeel zou kunnen trekken.. IJ elaas vlot het nog niet 1 zo erg met de Benelux. Of schoon er reeds belangrijke re .uitaten bereikt werden, is zij thans, vijf jaar na de oorlog, toch nog steeds niet voltooid. De conferentie, die op 14 December te 's-Gravenhage had moeten aanvangen, om mogelijk te ma ken, dat op 1 Januari a.s. een economische unie tussen de drie landen tot stand zou komen, is uitgesteld tot de volgende maand. De moeilijkheden schijnen vooral gevormd te worden door Nederlands zwakke financiëel- economische positie. Ons land is namelijk bij lange na niet in staat zijn invoer te dekken met de door uitvoer en dienstverle ning verdiende gelden. Anders gezegd: zijn betalingsbalans vertoont een ontstellend tekort. En het wordt daarmee steeds erger. Bedroeg het tekort in 1949 f250 millioen, dit jaar zal het vermoedelijk oplopen tot f 1 milliard, het viervoudige dus. De gebeurtenissen in Korea zijn aan die verslechtering van Nederlands positie niet vreemd. Zij deden namelijk in het al gemeen de prijzen van de grondstoffen en industriële ar tikelen, die ons land in moet voeren, veel meer stijgen dan die van de landbouwproducten, die wij in hoofdzaak uitvoeren. Men noemt dit een verslechter de ruilvoet. Een tegenslag, die te harder aankwam, waar onze positie toch al niet te sterk was. Het is begrijpelijk, dat België en Luxemburg bevreesd zijn met zo'n zwakke partner al te nauwe banden aan te kno pen. Daar komt trouwens r.og bij, dat ook België zelf zijn zwakke punten heeft, die juist door nauwe samenwerking met Nederland nog geaccentueerd worden. Zijn landbouw is name lijk niet al te modern ingericht, zodat het een overstroming met de goedkopere Nederlandse landbouwproducten vreest, wan neer de grenzen zonder beper king opengaan. En van die uit voer van landbouwvoortbreng- selen moet Nederland het nu juist voor een deel hebben. Het lijkt ons echter toe, dat Nederland wel de zwakste posi tie heeft van de drie landen. Een zwakte, die alleen hersteld kan worden door de betalings balans weer in evenwicht te brengen, waarvoor naast een verhoging van de uitvoer ver mindering van de invoer onver mijdelijk zal zijn. De bepaling van de wijze, waarop dit doel bereikt zal kunnen worden, biedt nog tal van moeilijkheden. Maar zonder versobering zal het in geen geval gaan. Anders is economische ondergang op de duur onvermijdelijk. Een hard, doch waar woord. Dat Regering en Volk dit nog tijdig mogen in zien. Inbrekers aan het werk in Middelburg. Er is enige ongerustheid ont staan onder de bewoners van 't Zand te Middelburg. Vorige week hebben daar verschillende bewo ners, meest zakenlieden, nachte lijk bezoek gehad van een inbre ker. Het was de dief veelal om geldsbedragen te doen. Diverse zakenlieden zijn door de diefstal len gedupeerd. De bewoners zijn vooral de laatste dagen uitermate op hun hoede, vooral nu de dief nog steeds niet gevat is. De re cherche speurt inmiddels nog steeds ijverig om de inbreker te vatten. Van gezaghebbende zijde werd Donderdag te Washington ver nomen dat de Amerikaanse regering de mogelijkheid overweegt van een blokkade van het communistische China door de ver bonden vloot en het instellen van sancties, indien de Chinese communistische legers de 38e breedtegraad zouden overschrijden. Ook schijnt bij de Amerikaanse regering overwogen te zijn over te gaan tot algehele mobilisatie. Tijdens de besprekingen tussen Truman en Attlee, waarbij aandacht Is besteed aan eik aspect van de Koreaanse crisis, is gebleken dat er slechts ge ringe mogelijkheden bestaan om een overeenstemming met Pe king te bereiken, waardoor een oplossing voor de crisis in het Verre Oosten zou worden gevonden en die de dreiging van een algemene oorlog zou afwenden. Er bestaat te Washington wei nig hoop dat Peking een bevre digend antwoord zal geven op het beroep, dat 13 landen in Azië en het Midden-Oosten hebben gedaan op de Chinese commu nistische regering om haar troe pen de 38e breedtegraad niet te doen overschrijden. De aanwij zingen, afkomstig van personen, die in nauw contact staan met de Chinese communistische de- legatiet in Lake Success, duiden er op dat zij het Koreaanse vraagstuk in het geheel niet zal willen bespreken, tenzij in het kader van een algemene rege ling. In het laatste geval zou Pe king eisen dat het een zetel krijgt in de Verenigde Naties en dat het het gezag zal krijgen over Formosa. In kringen, die in verbinding staan met het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, wordt vernomen dat de houding van Attlee en zijn raadgevers te genover dit standpunt der Chi nese communisten „minder standvastig" is dan die der Ame rikaanse regering. Volgens deze kringen staat Truman erop dat er met de Chi nese communistische delegatie slechts over Korea zal worden gesproken, terwijl de Britten be reid zouden zijn met haar te spreken over Formosa, het toe laten in de Verenigde Naties en diplomattieke erkenning van het bewind te Peking. DE FRONTSITUATIE. Volgens de laatste berichten is de haven Tsjinnampo aan de W.- kust thans in handen van de troepen van de tegenstander. Er wordt melding gemaakt van ge vechten aan de rechterflank der verbondenen bij Kiksan en Joel- li. Het centrum van de gealli eerde linie, waarachter de Britse 27e en 29e brigade staan opge- AANBEVELING KANTON RECHTER. De arrondissementsrechtbank te Zutphen heeft ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Zutphen o.m. op de lijst van aan beveling geplaatst mr A. Tiele- man, griffier van het kantonge recht te Middelburg, tevens kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Middelburg. Woensdagavond omstreeks 9 uur is te Vlissingen plotseling over leden de heer G. Sissingh, controlerend geneeskundige en bedrijfs arts van de N.V. Kon. Mjj. „De Schelde" en kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in Zeeland. Dokter Sissingh had tot 9 uur les gegeven in de Zeevaartschool, na afloop waarvan lij] In zfjn auto stapte. Nog voor lij kon starten, werd hij onwel en tezelfder tijd of kort daarna is hij overleden aan een hartverlam ming. Eerst omstreeks 12 uur vond men de auto met de overleden arts. Met dokter Sissingh heeft Zeeland een hoogstaand man ver loren, die vooral op het terrein van het Rode Kruis een stu wende kracht was. Gerard Sissingh werd 31 Dec. 1897 geboren in Groningen en zou dus op Oudejaarsdag 53 jaar ge worden zijn. In zijn geboorteplaats studeerde hij voor arts en ln 1928 deed hij zijn examen. Het jaar daarop werd hij huisarts in 's-Gra- vendeel, waar hjj bleef tot 1942, toen hij op 1 November van dat jaar benoemd werd tot controle rend-geneeskundige en adviseur voor de bedrijfshygiëne aan de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde". ACTIEF RODE KRUISMAN. 15 October 1945 werd de heer Sissingh benoemd tot Kringcom missaris van het Hoode Kruis voor Zeeland en het is vooral in deze functie, dat hij zich buiten gewoon verdienstelijk gemaakt heeft voor Zeeland. Zonder tekort te doen aan alle andere Roode- Kruismedewerkers, kan men de verdiensten van Zeeland in het Roode Kruis op rekening van de overleden kringcommissaris schrij ven. Nimmer miste hij een ver gadering van het Hoofdbestuur en alien, die met hem samen werkten, hadden het grootste res pect voor zijn persoon en werden door zijn actieve, degelijke en ac curate arbeid gestimuleerd. Hij stond steeds op de bres voor de financiën en speciaal het ram penfonds had zijn aandacht. Zijn verdiensten werden erkend door het Hoofdbestuur van het Roode Kruis, dat hem in April 1950 on derscheidde met het Kruis van Verdienste, een hoge onderschei ding. Ook op „De Schelde" was hij een zeer geziene figuur, zowel bjj de directie als bij het perso neel. Hij besteedde veel aan dacht aan de gevaren aan be paalde beroepen verbonden en de bestrijding ervan. steld, bleef over het algemeen rustig. Verder wordt de verovering van Wonsan, een haven aan de Oostkust, gemeld. Het verlies van Wonsan zal 't gehele verspreide tiende corps in het Noord-Oosten en ook de Zuid-Koreaanse Kapitool-divisie, isoleren. Laatstgenoemde divisie trekt zich naar verluidt thans te rug na haar opmars langs de Oostkust naar de Siberische grens. De positie der verbondenen in Korea is volgens de laatste be richten als volgt: In het Noord-Oosten pogen 15.000 man langs een naude bochtige bergweg van Kotori, 15 km ten Zuiden van het Tsjosin- meer, naar Hamhoeng, 65 km verder aan de Oostkust, uit hun omsingeling te breken. Zij staan aan voortdurend vurr van de omringende heuvels bloot. Een rechtstreekse aanval van een overweldigende vijandelijke troe penmacht werd door onafgebro ken aanvallen van de geallieer de luchtmacht belet. Bij Ham hoeng staan geallieerde schepen klaar om de troepen te evacu eren. PANIEK IN SEOEL. In de Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoel geraakten velen in paniek, toen het nieuws uitlekte, dat de regering de leden van het parlement in het geheim ge waarschuwd heeft hun gezinnen naar Poesan te brengen. Vele rijke families hebben de stad al verlaten en Donderdag groeide de vluchtelingenstroom aan met talrijke armeren. De prijzen van zitplaatsen in bussen of vrachtwagens, die naar Poesan gaan, stegen on middellijk van 60.000 wan tot 1 millioen wan, wat overeenkomt met het loon over 18 maanden van de gemiddelde Koreaanse werkman. Apotheken werden overstroomd met aanvragen om vergif. Nederlands tegenvoorstel verwacht De Indonesische delegatie he.eft gistermiddag in de derde werk vergadering van de onferentie over de status van West-Nieuw- Guinea schriftelijk een voorstel ingediend teneinde het probleem op te lossen. Het Indonesische voorstel, dat slechts ongeveer vier tot vijf honderd woorden beslaat, houdt in, dat als basis voor een op lossing van het probleem een verklaring zou moeten worden af gelegd door de beide voorzitters van de delegaties waarin wordt vastgesteld, dat de souvereiniteit over West-Nieuw-Guinea aan Indonesië zal werden overgedragen. De „Van Maarseveen-Roem-verklaring" zou moeten worden afgelegd uiterlijk op 27 December a.s. De feitelijke overdracht zou na ongeveer een half jaar moeten plaats hebben. lijk een actie van de Veiligheids raad zou uitlokken. Daarom was men van Indonesische zijde niet WERKZAAM LEVEN. Dokter Sissingh heeft ver scheidene functies vervuld op het maatschappelijk terrein. Hij was voorzitter van de Raad van Toezicht van het Jeugdcentrum te Domburg, voorzitter van da Stichting Medisch Centrum te Vlissingen, bestuurslid van het Groene Kruis in Vlissingen, van het comité Scheldebekerwed- strijden en controlerend genees kundige van het Politiezieken- fonds. De overledene was vooits oud-voorzitter van de afdelin gen Zeeland van de H.A.R.K. en van Volksherstel. Dokter Sissingh was de initia tiefnemer van het noodzieken huis, dat in Januari en Februari 1949 te Biggekerke ingericht werd in verband met de griep epidemie, die heerste onder de D.U.W.-arbeiders op Walcher :ri, De helpsters van de Roode Kruiscollones traden als verpleeg sters op in dit noodziekenhuis, waar 55 patiënten in totaal 433 dagen verpleegd werden. In de dagen na de bevrijding heeft dokter Sissingh ontzaglijk veel gedaan voor de Vh'ssingers, die gewond werden. Met zijn hei- Voor die tijd zouden de beide delegaties rrioeten onderhandelen over een aantal afzonderlijke overeenkomsten betreffende de positie van Nederland in cultu reel, financieel-economisch en sociaal opzicht in Nieuw-Guinea. Over aard of inhoud van deze overeenkomsten spreekt het voorstel zich niet uit. De Nederlandse delegatie heeft na enige minuten van onderling beraad medegedeeld, dat zij op det ogenblik geen vragen over het voorstel wenste te stellen, doch dat zij in de vergadering van Vrijdagmiddag schriftelijk op het voorstel zou reageren. Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat Nederland dan met 'n tegenvoorstel za! komen. De voorgaande besprekingen. In de vergaderingen van Dins dag en Woensdagmiddag heeft men zich bepaald tot algemene beschouwingen over de verschil lende aspecten van het vraag stuk. Hierbij is o.m. van Neder landset zijde naar voren ge bracht, dat men meende te we ten, dat de Verenigde Staten van Amerika het als niet met hun belangen in de Pacific stro kend zouden beschouwen indien de souvereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. Er werd in dit verban! ge wezen op de strategische rol die Nieuw-Guinea in de laatste oor log heeft gespeeld. Ook werd verklaard, dat men de indruk had dat Australië er niet voor zou terugschrikken Nieuw-Gui nea te bezetten in geval de sou vereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. Van In donesische zijde wees men erop, dat dit een rechtstreekse agres sie zou betekenen, die onmiddel- pers en helpsters was hij dag en nacht in de weer om de nood van de getroffenen te lenigen. Met dokter Sissingh is een man heengegaan, die zich zeer ver dienstelijk heeft gemaakt voor ge heel Zeeland en apn wie de Zeeu wen veel dank verschuldigd zijn. Hij was een hoogstaand mens, die zijn woorden: „Bij het Roode Kruis zijn, betekent: klaar staan en je opofferen voor je mede mens", waar maakte. De crematie van het stoffelijk overschot zal geschieden op Maan dag 11 December 's middags om 2 uur te Driebergen. Sint-Nicolaas in de Renkumse raad. Op de zitting in de Ren kumse raad is een St. Nico- laaspakket binnengebracht, dat flesjes jenever en lolly's bevatte. De jenever was bestemd voor de raadsleden, die in de vorige vergadering vóór de uitbreiding van het aantal vergunningen stemden, zo stond in een begeleidend schrijven, en de lolly's waren voor de tegenstemmers. bereid deze Australische opvat ting serieus te nemen. Een ander lid van de Neder landse delegatie heeft gewezen op de politieke moeilijkheden welke in Nederland zouden kun nen ontstaan bij een eventuele overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. De voormalige hoofdstad van Noord-Korea, Pjongjang, is dooi de strijdkrachten van de Verenigde Naties verlaten. In lange colonnes vrachtwagens trekken de troepen Zuidwaarts. Nieuwe Kerkorde der Ned. Herv. Kerk aanvaard. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk aanvaardde gisteren de ontwerp-kerkorde met 76 te gen 14 stemmen. Het vereiste aantal voorstemmen (60) werd dus overschreden. Radio-reportage aankomst Korea-detachemcnt. Op Vrijdag 8 December te 13.20 uur zal door de K.R.O. via Hil versum I (402 M.) een reportage worden uitgezonden van de aan komst van het Nederlandse de tachement Verenigde Naties in de havenplaats Poesan op Korea. Eergisteren werd door de vee handelaar M. Spoor uit Eethen (N.-Br.) de 100.000ste koe in de Bossche veehallen binnengeleid, waarmee de markt, wat de aan voer van runderen betreft, een record-cijfer voor Nederland be reikte. Drie jaar geleden deed de C.O.A.K. zijn intrede Majoor Potteboom herinnerde Gisteren was het drie jaar ge leden, dat Middelburg zijn gar nizoen terugkreeg. Dit feit is niet onopgemerkt voorbijgegaan, want gistermid dag om kwart voor vier defileer den de leerlingen der C.O.A.K. voor de inspecteur van de Mili- tatire Administratie, kolonel W. J. Pluym. Na afloop van het de filé vond in de Burgerzaal van het stadhuis een bijeenkomst plaats, waar zowel door de gar nizoenscommandant, majoor J. Potteboom, als door de burge meester van Middelburg mr dr N. Bolkestein korte toespraken werden gehouden. De troepen werden tijdens het défilé voorafgegaan door tam boers- en hoornblazers, waarbij do dieptetrommen en trompet ten, die een jaar geleden bij de opening van de nieuwe kazerne in de Korte Noordstraat door de burgerij aan de C.O.A.K. wer den geschonken, goed dienst de den. Naast kolonel Pluym,' die de parade voor het stadhuis af nam, stonden de garnizoens commandant en de burgemees ter van Middelburg. Als parade commandant fungeerde ditmaal kapitein E. Friskus. TOESPRAKEN. Nadien was men ln de Bur gerzaal bijeen, waarbi ook het comité tot behoud van het gar nizoen en verschillende leden van het kader van de C.O.A.K. alsmede de wethouders J. W. Kö- geler en A. J. Berenpas en de gemeente-secretariSj de heer J. Ph. Koene, aanwezig waren. Baron v. d. Fcltz verdedigde Zeeuwse belangen (Van onze parlementaire redacteur). Op krachtige wijze heeft mr W. F. E. Baron vander Feltz gis teren in de Tweede Kamer de Zeeuwse belangen verdedigd. Aan de orde was daar toen de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Het feit, dat minister In 't Veld onze provincie slechts 521 won'ngen toewees werd op fel'" wijze gehekeld. Deze toewijzing betekent een strop voor Zeeuwsch-Vlaande ren en voor steden als Middel burg en Vlissingen, zo betoogde de Zeeuwse afgevaardigde. Het woningtekort in Vlissingen be tekent een ernstige belemmering voor „De Schelde", waardoor on ze marine en talrijke rederijen worden gedupeerd. Minstens dui zend arbeiders zullen nodig zjjn, wil men tot 1953 alle orders kun nen uitvoeren. Voor deze men sen echter geen woningen; er zouden er minstens 5 a 600 voor nodig zijn. Baron van der Feltz vroeg de bewindsman overleg te plegen met de minister van Economi sche Zaken, omdat hiermee een groot industrie-belang gemoeid is. Wordt hier niet in de woning nood voorzien dan verdroogt 'n nu vloeiende deviezenbron. Volgens preciese berekeningen bedraagt volgens baron van der Feltz het tekort in Middelburg 489 en in Vlissingen 1028 wonin gen. Totaal 1517. De toewijzing van 521 woningen is daarom veel te weinig. Dit temeer omdat niet deze gehele toewijzing voor herbouw kan worden besteed. Is dit een waardige behande ling van Zeeland? Welke sata nische geest is over de bewinds man gevaren toen hij dit ramp zalige besluit nam? aldus vroeg Baron van der Feltz zich af. Hjj deed een dringend beroep de woningtoewijzing aan Zeeland nog te verhogen. Twee redenen voerde hij daarvoor aan: Steun aan de industrie en het recht van Zeeland op woningen als zeer zwaar getroffen gebied door de oorlog. Zeeland mag niet klagen! In zijn antwoord aan Baron van der Feltz zei minister In 't Veld dat Zeeland er het best voorstaat van alle provincies. Na de oorlog is er veel meer ge bouwd dan voor de oorlog. De gemiddelde woningbezetting be droeg in 1947 4.1, in 1948 3.8 en in 1938 3.75. Zeeland heeft dus bijna dezelfde woningbezetting als voor de oorlog. In andere provincies is dit verschil veel groter. Met name 't Westen van het land, Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht, is er wat be treft de woningbouw slecht af gekomen. Van bevoordeling van het Westen is geen sprake, al dus de minister. In Zuid-Holland b.v. werden voor de oorlog jaar lijks 11.759 huizen gebouwd. In 1947 waren dat er 2039, in 1948 3489 en in 1949 8405, zodat daar dus nog steeds een achterstand is. Wat betreft de woningtoewij zing ten bate van „De Schelde", zei de minister dat men hiervoor zou kunnen putten uit het con tingent voor bijzondere ontwik kelingen. Dit is een extra pot van 4000 woningen per jaar. in zijn toespraak aan het feit, dat 3 jaar geleden de C.O.A.K. in Middelburg kwam en hij roemde de prettige verhouding, die er altijd heeft bestaan tussen b.rgers en militairen. Spreker had daarom deze gelegenheid aangegrepen om te tonen hoe zeer van militaire zijde deze goede verhouding op prijs wordt gesteld. Tenslotte bood majoor Potteboom de burgemeester een asbak aan met het embleem van h dienstvak Militaire Admini stratie. Ook mr Bolkestein begon zijn toespraak met te wijzen op de goede verstandhouding tussen de inwoners van Middelburg en de hier gelegerde militairen. Spr. wees op de speciale plaats, die leger en vloot innemen en hij sprak de hoop uit, dat deze nooit zouden moeten worden gebruikt, waartoe ze eigenlijk bestemd zjjn. Voorts zei de burgemeester, dat wanneer leger en vloot moe ten worden gebruikt, er van de militairen meer gevraagd wordt, dan van welke ambtenaar in de burgerlijke dienst ook. Spr. her innerde er aan hoe thans ook Nederlandse militairen buiten 't land hun plicht doen en hij sprak de wens uit, dat ook wan neer het nodig zou zijn in moei lijke dagen de samenwerking tussen militairen en burgers zou mogen blijven, zoals deze thans is, tot behoud van de vrijheid van het vaderland. FEESTAVOND. Gisteravond werd in 't Schut tershof een feestavond belegd voor militairen en burgers. Ma joor Potteboom, die de bijeen komst opende, verwelkomde in het bijzonder kolonel Pluym en overste Van Bazel, hoofd der af deling onderwijs van de inspec tie der Militaire Administratie, en het comité tot behoud van het garnizoen. Spr. reikte aan de voorzitter van dit comité, M. J. A. Dumon Tac een asbak met 't embleem der Militaire Admini stratie uit, terwijl hij mededeel de dat aan de oud-voorzitter, de heer J. P. de Blécourt eveneens 'n dergelijk geschenk zal worden uitgereikt. De avond werd ver der gevuld door een gezelschap van de R.A. uit Dordrecht, dat een toneelstuk opvoerde. Majoor Pottebcom overhandig de tijdens z"n dankwoord tot 't gezelschap aan het einde van de avond bloemen aan de speelsters. 33 E.H.B.O.-Diploma's uit gereikt te Goes. In het Schuttershof te Goes hebben gister.- -ond 33 personen uit handen van de heer A. van Heel, secretaris van de afdeling Zuid-Beveland-West van het Nederlandse Rode Kruis, een E.H.B.O. eenheids-diploma ge kregen. Zij hebben allen met goed gevolg een cursus afgelegd in het verlenen van eerste hulp bij ongelukken. Deze diploma's zijn geldig voor de tijd van twee jaar, en, zoals de heer Van Heel de gesl-.agden op het hart druk te, het is derhalve vereist, dat het geleerde voortdurend beoe fend wordt. Na de uitreiking wees de heer Van Heel op de noodzaak, dat men voortdurend paraat dient te zijn. Samen met de Transport- en helpsterscolon nes van het Rode Kruis, zal bij eventuele rampen actief moeten worden opgetreden. Nederland kent slechts 6000 werkelijk actief werkende E.H.B.O.-ers en dit aantal moet groter worden. De volgende personen verkre gen een diploma: de dames E. Aarts; A. va '.rdenne; H. Bot ter; J. Bras; C. Dominicus; C. Duyvesteyn; C. de Jonge; I. de Kok; W. E. Korstanje; M. van Os; P. Rentmeester C. van Rijs wijk; C. Schot en J. Wasser te Goes; J. de Jager; J. de Jager; F. van Paaschen en L. Snoep te Kapelle en M. de Jager te 's-H. Hendrikskinderen. De l.eren L. Beirnaert; J. de Bruyne; M. J. Fokke; H. W. Geers; A. P. H. Goossen; W. F. van Riet; P. G. Schrier; D. Ta- kema; P. J. Teske; H. A. Tis- sink; C. Visser en M. C. Wind- horst te Goes en A. M. Rijk te 's-Heerenhoek. Aanbesteding te Middelburg. Donderdagmorgen werd door de directeur van Gemeentewer ken namens de gemeente Middel burg aanbesteed, het verrichten van grond-, straat- en riolerings werken in de St Barbaragang na bij de Segeerstraat. De inschrij ving was als volgt: Fa Jongepier, Serooskerke (W.) f 42.189; Fa Gebrs Geldof, Se rooskerke (W.) f 49.186; Aanne mersbedrijf „Zeeland", Middel burg f 51.100; P. de Voogd, Veere f 53.400. De republikeinse leiders uit de Amerikaanse Senaat zullen vol gende week een conferentie hou den om voorstellen te bespreken hoe tot het ontslag van Dean Acheson te geraken. Radio Pe king heeft de Fransen in Indo- China ervan beschuldigd dat zij met vliegtuigen Chinees grond gebied hebben gebombardeerd. De Amerikaanse regering heeft alle door Eva Braun ver vaardigde fims, waarin tonelen uit haar en Hitiers leven worden afgebeeld, geërfd. Er hebben zich n.l. geen andere erfgenamen gemeld. In Brussel is vanwege de Sowjet-Russische ambassade een 13-jarige Oekraïense wees ontvoerd, die als kind was aan genomen door de echtgenote van een Belgische generaal. voor de uitbreiding van de Zuid-Afri kaanse nijverheid zou in de eerstvolgende vijf jaren 200 mil lioen pond sterling nodig zijn, waarvan de helft uit het buiten land zou moeten komen. De reis van president Soekarno naar de Philippjjnen, die volgen de week Maandag zou beginnen, is voorlopig uitgebeld. - Konin gin Juliana en Prins Bernhard hebben gistermorgen de voltalli ge Indonesische delegatie naar de Nieuw-Guinea-conferentie in audiëntie ontvangen. De lui tenant ter zee le klasse A. F. Eibers is benoemd tot adjudant van Prins Bernhard, zulks in de plaats van de luitenant ter zee F. Steinmetz, die naar Nieuw- Guinea is vertrokken. In 1951 zal de K.L.M. 100 emigranten- vluchten naar Australië maken. In Rotter-Lm zijn gisteren 48 jonge boeren teruggekeerd na 'n verblijf van 8 maanden in de Verenigde Staten om daar ken nis te maken met de Amerikaan se landbouwmethoden. DE BILT ZEGT: Opklaringen. Aanvankelijk zwaar bewolkt en plaatselijk mist, maar in de loop van de dag opklaringen. Nog en kele verspreide regen-, sneeuw- of hagelbuien. Zwakke verander lijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Noord en Oost. In de ochtend temperaturen om het vriespunt, in de middag tem peraturen enkele graden boven nul.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1