De galeislaaf Baarland wil rcpatriërenden herbergen. Verhoging van de abonnementsprijs der dagbladen. VAN 15 TOT 18 DECEMBER, Driedaagse veldtocht tegen de bruine rat Een tip voor de huisvrouw ADAAtSON „\A?at zei Darwin ook weer?'' GEMEENTERADEN R HELMIN LAXE ER-AKKERTJES Donderdag 7 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Lang debat over verkoop van van een huis. De gemeenteraad van Baarland heeft beslaten over te gaan tot de bouw van vijf woningen, waar van vier voor gerepatrieerden en daarover t.z.t. plannen aan de raad voor te leggen. De benodigde bouwgrond aan de Zuidzijde van de Raadhuisstraat, die eigendom U van de heer Meeuwse zal aan gekocht of onteigend worden. Over bovengenoemd besluit, dat In een spoedeisende vergade ring viel, is zeer uitvoerig van ge dachten gewisseld. De heer de Vriend, uitvoerig door de voor-, zitter omtrent de noodzaak van deze bouw voorgelicht, besprak de problemen die z.L aan de huis vesting van gerepatrieerden vast zitten. Hij vroeg zich af of deze mensen zich wel zouden kunnen aanpassen in een landbouwge- meente. Evenals de heer van Damme, die na hem het woord voerde, wilde hij graag weten waar er gebouwd zou worden. Er volgde een uitvoerige gedachten- wisseling over de bouw van de woningen, waarbij de- heer de Vriend de aandacht vestigde op het terrein van de heer Meeuwse. Vervolgens werd tot bovenge noemd voorstel besloten. Voorts werd besloten enige lindebomen op de Dorpsstraat bij inschrijving te verkopen. Een ver zoek om f 60 subsidie voor drie leerlingen uit deze gemeente, werd afgewezen. Wel werd het verzoek ingewilligd van de heer Steenbakker om bus- en rijwiel- vergoeding voor het bezoeken van de R.K. Uloschool te Goes. Het huis. Ook de rondvraag nam nogal wat tijd in beslag. Door mevr. de Rijk-Murre was n.l. een request Ingediend i.v.m. verkoop van een woning. De voorzitter deelde me de, dat deze zaak nog niet vol doende was bekeken. De heren de Vriend en van Damme namen hier echter geen genoegen mede. De voorzitter zei, over de verkoop geïnterpelleerd dat hierover geen beloftes waren gedaan. De heer De bestrijding van verwilderde duiven. Landbouw maar matig optimistisch. Zoals gemeld, is overeenstem ming bereikt over de te nemen maatregelen inzake het ophokken van duiven, teneinde schade te voorkomen aan landbouwgewas sen. De landbouw Is echter maar matig optimistisch gestemd over de maatregelen, die genomen zul len worden tegen verwilderde duiven, kraaien en roeken. Deze dieren, vooral de laatsten, komen van vèr aanvliegen en zijn in te genstelling met de standvogels, zoals mussen, slecht te verdelgen. Op Schouwen Duiveland zijn bv. reeds vele proefveldjes koolzaad gezaaid, waar men de dieren wil vangen. Men loopt daarbij echter nog geregeld de kans, dat ook duiven, die aan wedvluchten deel nemen, op deze veldjes neerstrij ken en gedood worden. Een proef, de dieren met een verdovend mid del te bedwelmen, is vrijwel mis lukt. Toch Is dit de aangewezen weg, omdat men dan de postdui ven, na zekere tijd weer los kan laten, zonder dat de dieren schade ondervinden. Mussenbestrjjding. De mussenbestrijding zal echter wel met kracht ter hand worden genomen. Buiten de bebouwde kommen zullen met gaas om zoomde voederplaatsen worden aangelegd, waar vergiftigd voer neergestrooid wordt. Op de boer derijen zal men dit ook doen door op bepaalde uren van de dag het voer in deze voederplaatsen neer te strooien. De mussen kunnen dan gemakkelijk verdelgd worden. Deze bestrijding mag uitslui tend worden uitgevoerd door de assistenten van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst onder toezicht van de Plantenziektenkundige Dienst. de Vriend kwam vervolgens met het voorstel het vorige raadsbe sluit in te trekken doch dit voor stel werd niet ondersteund. De heer de Bruyne was van mening, dat mevr. de Rijk hier toch maar tijdelijk zal wonen, zodat het er weinig toe doet waar zij woont. Tenslotte besloot men, na een voorstel van de burgemeester, in de volgende zitting de zaak op nieuw te bespreken, opdat dan tevens met mevr. de Rijk en de heer Elenbaas, als koper, overleg zal kunnen worden gepleegd. Samenwerking burgemeesters en Rijkspolitie. Teneinde binnen de sfeer van de interne organisatie der Rijks politie de waarborgen te ver meerderen, dat de Rijkspolitie haar verplichtingen jegens de burgemeesters op de juiste wijze vervult, is door de minister van justitie een nadere regeling vast gesteld. Op verzoek van de bur gemeester wordt voortaan een ge gradueerd politieambtenaar ter beschikking gesteld, die het con tact onderhoudt met betrekking tot de juiste uitvoering van de politiedienst in de gemeente, waar hij is gestationneerd. Deze regeling heeft enkel de strekking om wensen te vervullen, welke de praktijk bij de burgemeesters heeft doen rijzen, maar geenszins om voor hen de groepscomman dant moeilijker bereikbaar te ma ken. Om te bereiken, dat de burge meesters ook op 't justitiële ter rein op de hoogte blijven van het geen in hun gemeente voorvalt, heeft de minister van justitie be paald, dat van alle door de Rijks politie opgemaakte processen- verbaal onverwijld aan hem een afschrift wordt verstrekt. KORTE BERICHTEN De Amerikaanse legerstafchef, generaal Edlino, heeft te Seoel verklaard, dat er geen tactisch- militaire reden is voor gebruik van de atoombom in Korea. Het Amerikaans hof van beroep heeft herziening geëist van het proces tegen Judith Coplon, voor malig regeringsemployé, die tot 15 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld op beschuldiging van sa menzwering met Valentin Goe- bitsjef, een Sowjet-Russische in genieur. Een aanvullende begroting, die Dinsdag te Londen is gepubli ceerd, maakt het mogelijk 55.000 meer officieren en manschappen in het Britse leger en 28.000 meer officieren en manschappen in de luchtmacht op te nemen dan eerst de opzet was. De Britse minister van buiten landse zaken Bevin heeft zijn be zoek aan West-Duitsland, dat hij het komende weekeinde zou bren gen, laten vervallen. Het West-Duitse kabinet heeft de tekst goedgekeurd van de ver klaring, waarbij de buitenlandse schulden in principe worden er kend. Koning Paul en premier Veni- zeios van Griekenland zullen in Januari naar de Noord-Griekse havenstad Saloniki gaan voor be spreking van de Noord-Griekse problemen. De Indonesische afgevaardigde bjj de V. N., Palar, heeft aan de directeur van het Internationaal Kindernoodfonds uit naam van zijn regering een cheque van 100.000 dollar overhandigd. Indonesië en West-Duitsland zullen directe handelsbetrekkin gen gaan aanknopen. Zo is door het West-Duitse ministerie van economische zaken medegedeeld. Als gevolg van de actie tot ver betering van de veiligheid hebben 2000 man zich met hun wapens in Midden-Java gemeld. Het Bestuur van de Vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" deelt mede: Een zeer ingrijpende verhoging van de prijs van het couranten papier tot meer dan het zesvou dige van de vooroorlogse prijs, ge paard gaande aan een nieuwe be langrijke stijging van andere be- drijfsonkosten, heeft de algemene vergadering van de Vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" genoopt tot het nemen van het besluit de abonnementsprijzen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1951 te verhogen. Van de ze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat de abonnementsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. zal moeten zijn: week-abonnementen 37 cent; maand-abonnementen f 1.55; kwartaal-abonnementen f 4.55; post-abonnementen f 4.65. Niet dan na langdurig overleg is tot deze maatregel besloten. Ofschoon sinds 1945, het jaar der bevrijding van ons land, de be- drijfsonkosten der dagbladen tel ken jare door verschillende oor zaken met zeer grote bedragen zijn gestegen is steeds het stre ven geweest, de abonnementsprij zen laag te houden. Dat streven doet zich ook bij de hier aange kondigde verhoging gelden, want zij is niet voldoende om de stij ging der kosten te dekken. De prijs van het courantenpa pier wordt in hoofdzaak beïnvloed door fluctuaties op de wereld markt. Oorzaken, die zich bij de nu opgetreden zeer grote stijging hebben doen gelden, zijn o.a. de (Ingez. mededeling, advert.) ten weMaad vooi U* haai! sterke stijging der prijzen van de grondstoffen, die voor de fabri cage van het courantenpapier dienen, en het enorme, nog steeds snel toenemende gebruik van dit papier door de Ver. Staten. De Nederlandse dagbladen gezamen lijk zullen in het jaar 1951, vol gens de thans beschikbare gege vens, alleen voor courantenpapier zeven millioen gulden meer moe ten besteden dan in 1950. Het to tale bedrag, met het papier ge moeid, zal ongeveer negen en twintig millioen gulden zijn. Zulke sommen geven een indruk van de hoge kosten, aan de productie van dagbladen verbonden. Het dagblad is een artikel, dat ver beneden de kostende prijs aan zijn lezers wordt geleverd. De op brengst van advertenties moet voor een deel mede dienen om de kosten te dekken. Dat de direc ties der dagbladen niettemin, on danks de conjunctuurgevoeligheid die dit voor hunne bedrijven mee brengt, aan zo laag mogelijke abonnementsprijzen blijven vast houden, heeft een goede reden. Zij zijn er zich welbewust van dat de ideële taak van het dagblad tot zijn verspreiding op zo groot mo gelijke schaal noopt. Iedereen moet een dagblad kunnen lezen. Deze overweging heeft zich ook bij het nu genomen besluit weer krachtig doen gelden en de ver hoging van de abonnementsprijs beperkt. Dat zij niet uit kon blij ven is ter algemene vergadering van de Vereniging „De Neder landsche Dagbladpers 1945" als een harde noodzaak ingezien. Men had meer medewerking verwacht. Op 15 December begint in Zeeland de driedaagse strijd tegen de bruine rat. Deze rovers, die 's zomers ln het vrije veld leven, trekken ln het najaar naar de steden, dorpen en boerderijen om bescherming tegen de koude te zoeken. Door de Plantenziekten- kundige Dienst te Wagenlngen wordt, in samenwerking met diverse gemeenten, een periode van actie vastgesteld, opdat de bestrijding over het gehele land zoveel mogelijk gelijktijdig plaats vindt. Ge durende genoemde drie dagen zullen op tal van plaatsen in Zeeland weer lokaasporties worden neergelegd, waarvan de dieren zullen eten, hun roofzucht bekopend met de dood. Het is niet eenvoudig deze die ren gelijktijdig te verdelgen. Daar weet de Plantenziektenkundige Dienst van mee te praten. Want hoe gaat het? De ene gemeente wil wél mee doen, de andere niet. „Wij hebben geen ratten", luidt vaak het antwoord, dat de P.D.- ambtenaren krijgen, als ze om medewerking vragen. Ratten zijn echter vreemde dieren, die het als „bon ton" beschouwen niet op een anders jachtterrein te komen, zo lang die andere rattenfamilie ten minste hun eigendomsrecht ver dedigen. Is echter zo'n rattenfa milie verdelgd, dan zijn er direct andere bruine ratten, die de lege plaats innemen. Een gemeente, die dus niet meedoet aan de be strijding, benadeelt onbewust de nabuurgemeenten, die wel mee doen, omdat een deel van de rat ten overloopt naar een andere ge meente. De medewerking ook van de be volking is niet zo groot als wel verwacht mocht worden. De kos ten zijn laag. De scilla-praepara- ten (Zee-ajuin) zijn goedkoop en alleen schadelijk voor knaagdie ren. Er is een landbouwer ge weest, die geprobeerd heeft, of bijv. zijn kippen niet door het lok aas gedood zouden worden, als ze ervan pikten. Hij waagde er drie oude kippen aan. De dieren leven nog, zelfs de leg ging normaal door. Zo vernamen wij, dat de ge meente Goes nog nimmer aan de door de P.D. georganiseer- Ingez. mededeling, advert.) PUROL GlüiEST ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen i m t iirnm de bestrijding heeft meege daan. Dat is wel zeer jammer. De vesten zijn ware broed plaatsen van de bruine rovers en er zullen in de oude bin nenstad nog wel meer plaat sen zijn. Aparte bestrijding op een ander tijdstip loont niet. De dieren komen onmiddellijk van andere plaatsen terug. Bij streekacties tegen de bruine rat blijven de zwarte ratten leven. Deze dieren verdelgt men n.l. in de zomer. De zwarte rat is klei ner, slanker en te herkennen aan de grotere oren en ogen. De zwar te rat is een goede klimmer en leeft binnenshuis. De zomeracties vinden plaats als de schuren leeg zijn en de nieuwe graanoogst deze rat is een tarwe-eter nog niet binnen is. Het dier eet dan grif het vergiftigde graan. Volgende zomer zal in Middel burg een uitgebreide actie tegen deze rat beginnen. DE BESTRIJDING. De bestrijding geschiedt door het uitleggen van lokaasporties. Deze worden door de gemeente besteld en al of niet gratis ter be schikking van de inwoners ge steld. De uitleg geschiedt door vrijwilligers onder leiding van een vaste kern van ervaren mensen. De P.D. heeft reeds diverse in structie-avonden gegeven, o.m. in de Rijkslandbouw-winterschool te Goes en landbouwjongeren-orga- nisaties van het belang op de hoogte gesteld. Van de 101 Zeeuwse gemeenten namen vorig jaar 72 gemeenten aan de bestrijding deel. Ook dit jaar zijn er, bijv. op Walcheren, vele gemeenten, die weer verstek laten gaan. Blijkbaar wordt maar te gemakkelijk vergeten, dat de rattenstand geen gelegenheid moet krijgen zich te herstellen. Dertien landen in Azië en Midden-Oosten jjtoen beroep op communistisch China en Noord-Korea. Dertien leden-staten der V.N. in Azië en het midden-Oosten heb ben een beroep gedaan op com munistisch China en Noord-Korea de 38ste breedtegraad in Korea niet over te trekken en tijd te laten voor het overwegen van de mogelijkheden tot het oplossen van de crisis in het Verre Oosten. Het beroep, waartoe door India het initiatief werd genomen, is onmiddellijk gezonden aan de zich thans te New York bevindende vertegenwoordiger van communis tisch China met het verzoek dit aan de regering in Peking door te zenden. (Ingez. mededeling advert.) f ïrsen bi/na dagelijks terug- ■s-4 kerende post In Uw huishoudboekje is marga rine. Dus alles, wat U op margarine besparen kunt, loopt snel op tot een voor deel van belang! Maar besparen wil niet leggen: beknibbelen op de kwaliteit. Alleen de beste soort margarine Is goed ge noeg voor Uw gezin. Toch is er ook op de beste soort een flinke be sparing mogelijk. ImmersDe Gruyter s allerfijnste margarine van 37 cent, wordt met 10% korting verkocht! Dat be tekent een besparing van ruim ï'/z cent op elk pakje. Op elke 10 pakjes hebt U er dus éên gralfs. **- - (Ingez. mededeling, advert.) Nieuw station te Vlissingen wordt 18 December officieel geopend. Aanvankelijk zou het nieuwe stationsgebouw te Vlissingen 22 December a.s. officieel geopend worden, doch thans is dit bepaald op 18 December a.s. Om 10.15 uur zal de directie der Nederl. Spoorwegen in een eenvoudige plechtigheid, waarvoor verschil lende personen zijn uitgenodigd, het gebouw officieel ingebruik stellen. In-ex. me<io4eltng, advert.) H wlcUyet ntifyi esi ci/tyfiL f2, pet Uterfl&dffreuMft CCw tvltt/uUier. DIT MERK UW GARANTIE! „Door de eeuwen trouw" wendt zich tot regering. Aneta bericht, dat 4000 Ambon- nese K.N.I.L.-militairen met 8000 gezinsleden half December van Java overgebracht zullen worden naar Ambon. In verband daar mede vraagt het hoofdbestuur der stichting „Door de eeuwen trouw" zich af in een telegram aan de regering, naar welk deel van dit door de honger geteister de eiland deze personen zullen worden vervoerd. Slechts enkele kleine kuststro ken van het eiland Ambon zijn bezet door de Republiek Indone sia en het overbrengen van deze Ambonnese gezinnen naar deze bezette gedeelten zou gelijk staan met uitlevering aan de bezetter. Het bestuur dringt er bij de regering op aan garanties te ver strekken aan de Ambonnese ver tegenwoordigers op Java en hier te lande, dat aan de wens tot ver trek van Java naar het vrije ge bied der Republiek Zuid-Moluk- ken zal worden voldaan. Oude* cU twfie. WEL DUURDER, NIET DUNNER. Reeds enige tijd geleden moes ten wij op deze plaats medede len, dat de Nederlandse dagbla den voor de moeilijke keus ston den: dunner of duurder. De be slissing is thans gevallen: dt kranten worden duurder. Duurder, maar dan ook niet dunner. Kleinere kranten dan thans wilde de pers haar le zers niet aanbieden. Daarvoor gevoelde zij te sterk haar ver antwoordelijkheid een behoor lijke, niet al te beknopte, voor lichting te blijven geven. Zij vertrouwt ook, dat V, lezer, bij al Uw geldelijke zorgen, toch liever wat meer zult uitgeven dan dagelijks met onvolledig nieuws genoegen te moeten ne men, met name in deze zo span nende dagen. Duurder wordt dus de krant, doch het is toch maar een be scheiden prijsverhoging. Ieder, die bedenkt, wat hij voor de oorlog voor tal van artikelen, b.v. levensmiddelen en kleding moest betalen, en wat hij er thans voor moet neertellen, zal toegeven, dat de krant het nogal schappelijk maakt met haar abonnementsprijs. Ook deze prijsverhoging dekt trouwens maar voor de helft de meerdere kosten, die de pers moet maken wegens de jongste stijging van de papierprijzen. Wij nemen daarom ook aan, dat de lezer ook in het vervolg over zijn eigen krant zal willen blijven beschikken. Dat U niet als „medelezer" Uw dagblad een dag later verfomfaaid van Uw buurman zult willen ontvangen, zoals U in Uw jeugd om de beurt met Uw kameraadjes op een zuurbal zoog. Een schone, verse krant, zo van de persen gerold, met het laatste nieuws dadelijk in huis: dat blijft U toch ook voor de toekomst be geren. Dan voorkomt U ook, dat Uw dagblad minder abonne mentsgelden ontvangt en zo doende straks nóg duurder moet worden. Door nu Uw enkele dubbeltjes meer te offeren be schermt U zich dus tegen een nieuwe stijging van Uw uitga ven en helpt U Uw lijfblad. Zo kunnen krant en lezer samen de moeilijkheden de baas blijven! Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk te 's-Heer Abtskerke zijn herbenoemd de heren J. Braam en Q. Remijnse. RENESSE. Vijf leden van de brandweer onderscheiden. In de gemeenteraadsvergade ring werd de burgemeester als vertegenwoordiger benoemd van de gemeente in het bestuur van het gemeenschappelijk Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland. Na de goedkeuring van enkele rekeningen en begrotingen van het B.A. en enkele voorstellen, besloot de raad tot garantverkla ring van rente en aflossing reke ning-courant overeenkomst voor het Ziekenhuis Schouwen en Dui veland te Noordgouwe. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe ver ordening op de begrafenisrechten, ingaande 1 Januari 1951, werd aanvaard. De voorzitter gaf een toelichting op het voorstel van B. en W. over te gaan tot de bouw van 2 woningwetwoningen, die reeds zijn aanbesteed, doch nog FEUILLETON. Vrq «aar het Engels van JOSEPH STEPHENS. Ik ben blij, dat u ervan ge noten heeft. Maar het eiste ont zaglijke inspanning om het te verliezen. Natuurlijk. Ik begrijp. Zijn ogen dwaalden even af naar het tempelplein: Ja, dat herinnert mij aan iets. Is er nu wat waars in al dat gepraat van de spraakmakende gemeente over jou en mijn vroegere collega prins Catar Virginius? Io schudde haar hoofd, maar bloosde. Jaren geleden had Pe- tronius van Io gedroomd als van een bijzondere vrouw, die be wondering afdwong, maar die hij toch nauwelijks als vrouw be geerde. Toen zij de kans kregen elkaar te ontmoeten, was zij koel en scheen hem niet, of niet te willen begrijpen. Later bezweek zijn verliefd heid, toen hij haar beter leerde kennen als vrouw, wier hoogste kwaliteit was, dat zij de rijkste in Rome was.... En daarna kwam de opzienbarende tijding, dat zij ging trouwen met een heidense prins. Hem nu weer ontmoetende, antwoordde zij met vlakke stem: Virginius is nog mijn man, en ik heb hem nog lief. Op het ogenblik is hij op het eiland Ionos, waar ik mij binnen een week bij hem hoop te voegen. En wat de praatjes betreft, ze ker, daar is waarheid in. U ziet, Petronius, dat noch ik, noch mijn man ervaren waren in de liefde, en zo hebben wy beiden de gebruikelijke fout gemaakt, elkander niet te begrijpen. Ik was juist daar bang voor, toen ik van je huwelijk hoorde. De mensen, vervolgde Petro nius met het hem eigen cynis me, zijn dwaas, als zij van vrou.- wen in logische vorm denken. Die geloven nog in nyaden en dan van hun zesde tot hun hon derd-en-zesde jaar. Maar ja, de vrouwelijke psyche is nu een maal niet gebaseerd op de wet ten der logica. Zoals u zegt, Petronius. En met een ontwapende glimlach: U schijnt over deze dingen een zeer positieve mening te heb ben. Maar speelt u nu niet met zo'n kind als ik ben? Hoe zou ik durven? Maar ik ga u groeten, meest roemrijke van alle vrouwenl Ave lol Zon- negodin! Io boog stijf en groette hem met een afgemeten: Vale, Petronius. Maar hij had nog geen twee stappen gedaan, of hij keerde terug en hervatte het gesprek glimlachend: Luister, Io, en zet het goed in je geheugen. Virginius is ma tig, bijna ascetisch, behalve dan dat zijn kuisheid niet een deugd, maar een neiging is. Hij is heel normaal, maar een vrouw zal nooit zijn veren doen opsteken. Geef hem de teugels en je zult hem zien ontplooien als een ge boren vader en beschermer van veriatenen en verstotenen. Ik weet niet, waarom ik dit gezegd heb. Het is in elk geval de waarheid. Io had geen wederwoorden en zei slechts zacht: Heb dank, Petronius. Terwijl zij hem nakeek werd zij met een schok gewaar, dat haar draagstoel voor het ge sprek met Petronius was neer gezet vlak bij de plek van Vir ginius' vernedering. En zij voel de plotseling fel het verlangen naar Ionos scheep te gaan en hem te zeggen, dat hij Nero's wraak niet langer te duchten had dat hij weer meester was van zijn lot. Van hem geschei den te zijn, was voor haar geen leven. Zonder hem doofde het zonnelicht, was haar hart leeg. Zou hij haar nog terugwensen? Zou hij nog gezond zijn? Zou hij op Ionos gebleven zijn? HOOFDSTUK XII. Tijdens de spannende gebeur tenissen in Rome bracht Virgi nius zijn dagen op Ionos door in al de eentonigheid van een doel loos bestaan zonder andere ver plichtingen dan die van een leeg leven: eten en drinken, zwem men en wandelen, lezen en sla-, pen. De ochtenden waren even ongezellig als de middagen, de avonden brachten althans nog enige afwisseling door het be zoek van de dokter Poly, met wie hij de dingen van de dag of de tijdingen uit Antiochië en Jeruzalem kon bespreken. Cay en Tano waren zijn toegewijde bedienden gebleven. De nachten waren voor Virginius vaak een kwelling; zij sloten de dagen af, die geen uitzicht op een betere openden, en zij werden gevolgd door andere, die er precies ge lijk aan waren. In arren moede stond hij menigmaal na slape loze uren maar op en liep in luchtig morgengewaad naar het strand, om de pracht van het morgengloren te aanschouwen. (Wordt vervolgd.) niet gegund. Aangezien de prijs van de laagste inschrijver nog te hoog was, werd besloten de wo ningen iets vereenvoudigd te bouwen. Hierna werd overgegaan tot de uitreiking van oorkonden aan 5 leden van het vrijwillige brand weerkorps van Renesse, t.w. de heren L. J. Kapper, D. Huson, C. P. de Feiter, J. J. Guequierre en J. W. Kooman. De voorzitter sprak hen namens de raad enkele woorden toe van erkentelijkheid en dank voor die diensten door hen in het belang van de gemeen schap gedurende 12% jaar of lan ger verricht en overhandigde hen de oorkonden met insignes. Besloten werd tot het aangaan van een bijzondere rekening-cou rant overeenkomst tot een maxi mum crediet van f 12.000,voor de voorlopige financiering van de bouw van 2 woningen. Vervolgens besloot de raad tot het aangaan van een dading met de curator in het faillissement der N.V. Senator Noris en de Ne derlandse Credietbank N.V. te Haarlem. Zonder hoofdelijke stemming stelt de raad daarna vast een verordening op de keu ringsdienst voor Vee en Vlees in de keuringskring Schouwen en Duiveland, in ontwerp toegezon den door het College van B. en W. van Zierikzee. Nadat een veror dening op de keuringsdienst voor vee en vlees en op het vergun ningsrecht op de drankverkoop goedgekeurd waren alsmede het vooorstel tot het gebruik van een pad van Kijkduin tot „Hotel Zee- rust", besprak de voorzitter de (Ingez. mededeling, advert.) BROC Uil S) Up/xf^ 20 tabletten 45 ets restauratie van de toren. Met de bestektekening, alsmede de be groting ging de raad accoord. De heer Stevense vroeg het dagelijks toezicht bij de uitvoering op te dragen aan een door het college van B. en W. aan te wijzen per soon. Dit zal besproken worden. Besloten werd aan de Kam- peerraad een jaarlijkse subsidie toe te kennen van f 10. Daarna kwam de gemeentebe groting voor 1951 in behandeling. Namens de commissie van onder zoek vroeg de heer Dorreman aan B. en W. pogingen in het werk te stellen tot verhoging van de bij zondere uitkering van het Rijk, opdat dringende werkzaamheden niet langer uitgesteld behoeven te worden. De voorzitter zegt dit toe. De begroting sluit met voor de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven f 118.855.48 en voor de kapitaaldienst f 151.080.61. Het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs voor 1951 wordt hierna vastgesteld op f 22.29 per leerling bij een ge middeld aantal leerlingen van 95. WOLPHAARTSDIJK. Geldlening van f 35.000 voor woningbouw. Maandag vergaderde de raad van Wolphaartsdijk onder voor zitterschap van burgemeester S. A. N. van Oeveren. De heren de Jager en Koert waren afwezig. Als enig punt stond op de agenda het aangaan van een vaste geld lening voor de eerste 5 woning wetwoningen met verminderde rijksbijdrage tot een bedrag van f 35000, waartoe besloten werd. Bij de rondvraag wees de heer Bosschaart op het lossen van een vrachtauto op Zondag, hetgeen enige weken geleden is voorgeval len. Tevens dringt hij aan op een beter toezicht op de naleving van de bouwverordeningen. Tenslotte informeert hij nog naar de bestra ting van 't Villaterrein. De heer Hannewijk vroeg naar de rijks goedkeuring van de laatste 5 wo ningwetwoningen met verminder de rijksbijdrage en vroeg naar de mogelijkheid van uitbreiding van de straatverlichting. (Ingez mededeling, advert.) EERVOL ONTSLAG NOTARIS. Bij Kon. Besluit is op zijn ver zoek aan de heer D. van de Velde eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Tholen, $ne/en §ecuur u/erken _^<ei2_en_v_e_r_s-^_o_£_£_i_n_2_ Zendingsbijeenkomst te Goes. Prof. dr J. H. Bavinck zal spreken. Zaterdagavond wordt in de Geref. Kerk te Goes een grote Zendingsbijeenkomst gehouden, waarin zal optreden prof. dr J. H. Bavinck, hoogleraar in de Zen dingsvakken aan de Theol. Hoge school der Geref. Kerken en aan de Vrije Universiteit. Zijn onderwerp zal zijn: „De Zending ln de crisis van deze tijd." Nederland heeft thans in staat kundig opzicht geen taak meer in Indonesië, maar de zendingsop dracht blijft van kracht. Nu dit grote land door communistische en islamietische machten bespron gen wordt, geldt deze opdracht zelfs sterker dan ooit te voren. Prof. Bavinck is bij uitstek be voegd ons in te lichten over zen dingsproblemen en -mogelijkhe den. Zijn arbeid als hoogleraar brengt hem dagelijks met de pers pectieven en de noden der Zen ding in aanraking. Bovendien kent hij land en volk van Indo nesië als weinigen, door zijn ja renlange practijk in Djogja. Aanbesteding en bouw Jeugdherberg te Axel. Er begint thans schot te komen in de plannen voor de bouw van de Jeugdherberg op het terrein der V.V.Z.F. te Axel. De aanbe steding heeft plaats gehad en de bouw is opgedragen aan V. Ver- straeten te Hoofdplaat voor de som van f 53.000. Het materiaal wordt dezer dagen aangevoerd en men hoopt het gebouw per 15 Juni 1951 te kunnen opleveren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2