Overeenstemming over Atlantische verdediging* Tekort op Middelburgse begroting voor 1951 bedraagt f 265.000. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Fransen gaven toe onder sterke Amerikaanse druk* Vrees voor het communisme Verlanglijstje 1951. Kleuterscholen krijgen desondanks subsidieverhoging* Voorlopig geen sluitende begroting. Cijferparade uit Middelburgs' gemeentebegroting* Algemene Vergadering der V* N* gaat Chinese interventie bespreken* SNIPPER Houdt dat in de gaten.., 't gaat om onze soldaten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1734 DONDERDAG 7 DEC. 1950 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4. Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Mid- Idvertentieprijs 17 cent per m.m. delburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.34 u., onder 16.29 u. Maan op 1.46 u., onder 15.06 u. Hoogwater Vrijdag 8 Deo.: Vlissingen: 0.17 u. 2.08 m., 12.36 u. 2.01 m. Terneuzen0.45 u. 2.27 m., 13.04 u. 2.20 m. Wemeldinge: 2.01 u. 1.80 m., 14.22 u. 1.67 m. Zierikzee: 1.47 u. 1.56 m., 14.10 u. 1.42 m. De Franse regering heeft Woensdagavond besloten de voor naamste punten van het Amerikaanse plan voor het bewapenen van Duitse gevechtsgroepen en haar opneming in de Atlantische verdedigingsmacht te aanvaarden. Herve Alphand, de Franse vertegenwoordiger in de Raad van plaatsvervangers van het Atlantisch Pact, keerde Woensdagavond haar Londen tgrug met de machtiging om de aanbevelingen van de plaatsvervangers betreffende de herbewapening van W'est-Dults- land te ondertekenen. Een woordvoerder van de minister-president, die dit bekend maakte, zeide, dat de Franse regering aanzienlijke concessies had gedaan om de herbewapening van West-Europa niet op te houden. De beslissing werd genomen door premier Pléven en zijn voor naamste ministers na een dag van strijd met de socialistische ministers, die zelfs eenmaal dreig den liever uit de regering te zul len treden dan in te stemmen, met, wat zij noemden, het laten vallen van het Franse plan voor een Europees leger. Naar in de parlementaire wan delgangen wordt verklaard, heeft Amerika zeer sterke druk uitge oefend. Het Franse kabinet stem de tenslotte toe, omdat het er naar uitzag, dat het alternatief een ernstige spanning tussen Frankrijk en Amerika zou bete kenen met het gevaar van een isolatie van Frankrijk voor zover zulks Amerika zou betreffen. Men verwacht, dat Frankrijk hiertegenover zal stellen, dat al les wordt gedaan om een vier- mogendheden bespreking met de Sowjet-Unie te doen houden, zo verluidt verder. Frankrijk zou het werk van de Franse, Britse en Amerikaanse afgevaardigden, die Donderdag in Parijs beginnen te vergaderen over het antwoord aan de Sowjet- voorstellen voor Duitsland willen bespoedigen „teneinde zo spoedig mogelijk een viermogendheden be spreking te kunnen organiseren". HET PLAN. Volgens welingelichte bron be staat het plan voor de opneming van Duitse strijdkrachten, dat door de plaatsvervangers van het Atlantisch Pact is goedgekeurd, uit de volgende voornaamste pun ten: 1. de Duitse gevechtsgroepen in het Atlantische of Europese leger zullen de sterkte van een brigade hebben, 2. Met de technische voorberei dingen, zoals het organiseren van Duitse recruteringsbureaux, zal onmiddellijk een begin worden ge maakt. 3. De Duitse recruteringsbu reaux zullen in verbinding staan met het West-Duitse ministerie voor Arbeidszaken en onder su- Niet vrijwillig uit Korea, aldus Truman en Attlee. In gewoonlijk welingelichte kringen te Washington geeft men de volgende samenvatting van het stadium, dat Truman en Attlee in hun besprekingen hebben be reikt: „Truman en Attlee zijn het er thans over eens, dat men zich niet vrijwillig uit Korea zal te rugtrekken en direct noch indi rect in de Verenigde Naties agres sie door de vingers zal zien". Ver der zouden zij overeenstemming hebben bereikt over algemene strategische kwesties. Naar ver nomen wordt besloten zij uitein delijke beslissingen over de slech ter wordende militaire situatie in Korea tot hun volgende bespre king uit te stellen, die vermoede lijk vandaag zou plaats hebben, doch waarvoor nog geen vaste af spraak is gemaakt. Men houdt re kening met de mogelijkheid, dat Vrijdag ook nog wordt vergaderd, zodat Attlee zijn bezoek aan Ot tawa een dag zou moeten uit stellen. pervisie en controle van de gealli eerde commissie in Duitsland staan. 4. Er zal geen Duitse minister van Defensie en een ministerie van Defensie zijn. 5. In afwachting van de uitwer king van de structuur van het Europese leger met een Europese minister van Defensie zal een „Atlantische hoge commissaris" benoemd worden, die in zeker op zicht de taak van een Europees minister van Defensie zal hebben tot de voorwaarden bereikt zijn, geschikt voor de benoeming van een minister. Een woordvoerder van de Fran se premier verklaarde, dat Frank rijk de eis, dat het plan-Schuman ondertekend zou worden alvorens in te stemmen met een Duitse deelneming, heeft laten vallen. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. In de voortgezette zitting van de Generale Synode der Ner. Herv. Kerk op Woudschoten wer den Dinsdag eerst formuleren vastgesteld van vele reeds aange nomen wijzigingen. Vervolgens hield de Synode algemene be schouwingen over ord. 16 over de kerkelijke financiën, waarbij voor al vele detailpunten over beheers kwesties aan de orde kwamen. Het ligt in de bedoeling om de zitting van de verdubbelde Syno de, waarin de eindstemming ge houden wordt, vandaag te openen. Men verwacht dat deze zitting enige uren zal duren. Het verzoek van 'n aantal theo logische studenten ook bij deze zitting aanwezig te mogen zijn, werd met het kleinst mogelijke verschil van stemmen verworpen. VERBINDING MET AMBON HEROPEND. In een officiële instructie heeft de territoriaal troepencomman dant van het gebied van Oost- Indonesië bekend gemaakt, dat de vaart op de stad Ambon per K. P. M. en met inheemse zeilprau- wen is heropend. Reispassen wor den verstrekt op militaire vergun ning. Vijftien schepelingen met typhus in „Bethesda". In totaal zijn thans 15 leden van de 27 koppen tellende be manning van het Noorse schip „Bessa", dat thans voor Vlissin gen in quarantaine ligt, in Be thesda opgenomen. Het is geble ken, dat de 10 leden van de be manning, die eergisteravond nog naar het ziekenhuis werden ge bracht en van wie het bloedonder zoek positief was, eveneens typhus hebben. De overblijvende 12 leden wer den gevaccineerd. Zodra de ge gevens over het bacteriologisch onderzoek binnen zijn, zullen zij met het Noorse schip, dat thans ontsmet is, naar Finland kunnen vertrekken. Alle maatregelen werden hier getroffen door de geneeskundige hoofdinspectie voor de volksge zondheid. DUITSERS NIET ENTHOUSIAST. Naar uit welingelichte bron wordt vernomen heeft Engeland veranderingen voorgesteld in het Nederlandse plan, De Britten stellen voor, dat de voorgestelde burgerlijke hoge commissaris de zelfde betrekkingen tot alle re geringen zal onderhouden en niet belast zal zijn met de speciale su pervisie van de Duitse eenheden. Het doel zou zijn bepaalde aspec ten te ontgaan, welke voor de West-Duitse regering onaan vaardbaar zouden blijken, zonder de basis van de in Parijs aanvaar de oplossing te vernietigen. Dr Adenauer, heeft op een bij eenkomst van het nationale par tijbestuur van de Christelijk-De- mocratische Unie, het Neder landse denkbeeld van aanwijzing van een hoge commissaris voor de opneming van Duitse eenheden in een gemeenschappelijk leger van de hand gewezen. „Een dergelijke opneming zou discriminatie ten opzichte van de Duitse partner betekenen", aldus Adenauer. Nieuw station te Vlissingen op 18 December in dienst. Op Maandag 18 December des morgens zal het nieuwe stations gebouw te Vlissingen met een eenvoudige plechtigheid door de directie der Nederlandse Spoor wegen in gebruik worden gesteld. WEINIG BELANGSTELLING VOOR DE PROPAGANDA- AVOND INSTITUUT STEUN WETTIG GEZAG. Leeft er bij de mannen, die in aanmerking komen om deel uit te maken van de Nationale Re serve, vrees voor het communis me? Zijn zij bang „dat hun na men bekend worden?" Deze vraag stelde gisteravond de pro vinciaal secretaris van het Insti tuut Steun Wettig Gezag, de heer P. de Kam, in een toespraak, die hij hield op de propaganda-avond die te Goes werd gehouden. En hij had er alle redenen voor deze vraag te stellen. Want van de 400 mannen, die een uitnodiging voor deze avond hadden gekregen waren er maar enkelen aanwe zig. „Een vlammend protest moet uitgaan tot hen die deze avond verstek laten gaan" zei de heer De Kam, die, na een openings woord van burgemeester W. C. ten Kate, de voorzitter van de plaatselijke commissie, het woord voerde. Hij herinnerde aan de vrijheidsstrijd die Nederland in de tachtigjarige oorlog, de Na poleontische tijd en tijdens de Duitse overheersing heeft ge voerd. Nu dreigt een nieuw ge vaar, dat van de 5e colonne. Zee land, dat strategisch van groot belang is, moet meer vrijwilligers hebben. Nadat een uitstekende docu mentaire film was vertoond over het leven van Koningin Wilhel- mina, een film over de grote land dag van de Nationale Reserve te Dordrecht en na de pauze, een film over het Koninklijk bezoek aan Parijs sprak de pastoor- deken van Goes, de heer R. M. A. Nieveen van Dijkum. Deze be treurde het schromelijk tekort aan plichtsbesef, dat bij de Ne derlandse mannen leeft. Burgemeester Ten Kate sprak het slotwoord op deze avond. De werken, die in 1951 zul len worden aangevat, blijven dit keer tot slechts een vier tal beperkt. De totale kosten daarvan worden geschat op f360.000. Zo zal worden begonnen met de bouw en inrichting van de openbare zwemgele- genheid, die zoals men weet aan 't Zand zal komen en f220.000 zal kosten. Men wil echter nog trachten deze kosten te beperken. Verder zal voor de bestrating en rio lering van de Seisweg een bedrag van f 58.500 nodig zijn, terwijl de verbetering van Klein Vlaanderen f 59.500 vraagt. Tenslotte zal de riolering in de binnenstad vernieuwd en verbeterd moeten worden en daarvoor zal f20.000 nodig zijn. Het is het gemeentebestuur van Middelburg voor 1951 niet gelukt do eindjes aan elkaar te knopen. De begroting 1951 geeft n.l. een tekort aan van f 218.000, welk bedrag echter met f 47.000 moet worden verhoogd ter dekking van de wederopbouwuitgaven, die ten laste der gemeente komen. Het is duidelijk, dat die werken, welke niet direct urgent zijn, doch wel wenselijk, i.v.m. de précaire financiële toestand, voorlopig achterwege zullen blijven. Het ver langlijstje, waarop de in 1951 uit te voeren werken voorkomen, is dan ook bijzonder klein. Een verheugende omstandigheid is echter, dat B. en W., ondanks de moeilijke toestand der geld middelen, toch de vrijheid hebben gevonden een verhoging der subsidies voor de Middelburgse kleuterscholen voor te stellen. De bezuinigingsnoodzaak brengt mee, dat de vorming van een Stu diebeurzenfonds achterwege moet blijven en dat tegen 1 Januari a.s. ontslag is aangezegd aan hst hoofd van het Huisvestingsbureau, welk bureau, waaraan vanaf die datum dan slechts 1 persoon meer werkzaam zal zijn, wordt overge bracht naar het gemeentehuis. Tenslotte wordt onderzocht of het mogelijk is de Dienst van Ge meentewerken economischer te laten werken. De mogelijkheid ener efficiënter bedrijfsvoering wordt reeds bestudeerd. In de begeleidende brief memo reren B. en W. de vorig jaar uit gesproken wens, dat de noodrege- lingen zouden worden vervangen door definitieve, Hetgeen het mo gelijk zou maken een meer vast omlijnde financiële politiek te vol gen. Naar thans echter bekend is geworden, ligt het in het voorne men der regering de werkings duur der noodregeling nog met 2 jaar te verlengen. OORZAKEN VAN HET TEKORT. B. en W. hebben een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het tekort van f 218.000. Als eer ste oorzaak is aan te wijzen de verdere stijging van lonen en prij zen, waartegen geen zelfde stij ging der inkomsten stond. Een tweede zeer nadelige omstandig heid is het feit, dat er bij het Rijk een sterke neiging tot objective ring van de verschillende uitke ringen is waar te nemen. Vooral waar het betreft de door oorlogs geweld getroffen gemeenten heeft dit tot betreurenswaardige gevol gen geleid. Een dergelijke objec tivering, die tot doel heeft de Rijksuitgaven te besnoeien, geeft ais regel geen gelegenheid om re kening te houden met de bijzon dere omstandigheden t. a. v. de getroffen gemeenten. Als voor beelden van objectivering noemen B. en W. de maatregelen i.v.m. bepaalde wederopbouwuitgaven. Deze beide nadelige factoren, zo menen B. en W., leiden er toe, dat, evenals vorige jaren, de fi nanciële positie van de gemeente niet alle en verre van rooskleurig zal zijn, maar dat bovendien voorshands niet meer aan een sluitende begroting kan worden gedacht. VERDERE NADELEN. Naast het aangeven van de hoofdzaken hebben B. en W. een verdere specificatie gegeven. On gunstige beïnvloeding geschiedde o.m. door afschrijving op in de kapitaaldienst opgenomen, in 1951 uit te voeren kapitaalswerken; verhoging der subsidies voor de kleuterscholen; de kosten, die ver band houden met het tegelijk ge bruiken van 't Gothische deel van het Stadhuis aan de Markt en het noodgemeentehuis in de Wage- naarstraat, de verhoogde kosten van de straatverlichting; verho- iJijzondcre uitkering geraamd op f 549.250. De Middelburgse gemeentebegroting biedt behoudens de enkele drastische bezuinigingen, die moesten worden doorgevoerd om de precaire financiële positie waarin de gemeente verkeert, niet nog moeilijker te maken, weinig verrassingen. De begroting van de gewone dienst sluit met een bedrag van f 6.614.297,90. De post onvoorzien bedraagt f 74.841,84. De kapitaaldienst sluit met een bedrag van f 9.574.052,37. De bijzondere uitkering wordt geraamd op f 549.250 tegen f 318.000 in 1950. De gewone uitkering is ge schat op f 473.400 en de raming voor de belastinguitkcring be draagt f 13.640. Het hoofdstuk Algemeen Be- bare werken zal in 1951 worden heer, waarbij opvalt de post „Kos ten van officiële ontvangsten", die niet minder dan f 2500 belo pen, sluit met een nadelig saldo van f 239.422,86. De politie kost de gemeente in 1951 f 183.524,04, waartegenover een uitkering van het Rijk staat van f 170.741,20. De kosten voor de brandweer worden geraamd op f 27.641,68, terwijl de stadsverlichting een be drag van f 55.000 zal eisen. Het hoofdstuk Openbare Veiligheid sluit met een nadelig saldo van f 118.432,44 (v. j. f 73.284,15). De volksgezondheid vraagt een bedrag van f 18.971,84, waardoor een nadelig saldo van f 15.748,04 ontstaat. De lasten, die voor de gemeente voortvloeien uit de ge meentelijke woningwetwoningen zullen in 1951 f 479.891,73 belo pen. Hiertegenover staat aan ba ten een bedrag van f 461.248,27. Het nadelig slot van het hoofd uitgegeven een bedrag van f 405.509,19, waartegenover aan inkomsten f 173.660,29 staan. ONDERWIJS. De kosten van het Openbaar Gewoon Lager Onderwijs zullen in 1951 bedragen f 94.928,44, voor het Openbaar Voortgezet Gewoon L. Onderwijs f 13.113,27; voor het Openbaar Uitgebreid L. Onderwijs f 56.030,31; voor het Openbaar Voorbereidend L. On derwijs f 545,40. Het Bijzonder Gewoon L. Onderwijs kost de ge meente volgend jaar f 44.511,34; het Bijzonder Voortgezet L. On derwijs f2.459,26; Bijzonder Uit gebreid L. Onderwijs f 15.367,89; Bijzonder Buitengewoon L. On derwijs f 9.737,87. De regeling voor het kleuteronderwijs is met ingang van volgend jaar gewij zigd. I.v.m. de te lage salariëring Juk Volkshuisvesting bedraagt van het onderwijzend personeel in totaal f 59.433,17. Aan open-1 en de hoge exploitatiekosten wordt voorgesteld het subsidie 1951 te verhogen tot f 30 per leerling. De scholen van de Mij tot Nut van 't Algemeen aan de Vlasmarkt en Schuitvlotstraat krijgen dan resp. f 4.050 en f 2.580, de Chr. Kleuterschool aan de Bree f 4.850, de Chr. kleuter school 't Zand f 2.770, de Ver. Kleutershchool 't Zand f 1.370, de R.K. Bewaarschool f 1.930 en de Voorbereidende klasse der Rijksleerschool f 890. De oplei ding voor het kleuteronderwijs zal een subsidie van f 2.040 ont vangen. Voorts zijn de kosten voor het Middelbaar Onderwijs geraamd op f 40.479, voor het Hoger Onderwijs op f 94.724,16. Het nadelig saldo van het Nijver heidsonderwijs zal f 58.706,09 be dragen. Voor de inrichting van kinderspeelplaatsen is op de be groting een bedrag van f 1.800 uitgetrokken, terwijl voorts een bijdrage voor het inrichten van lokalen voor jeugdorganisaties van f 3.000 is beschikbaar geko men. Verder is het exploitatietekort van de Godshuizen voor 1951 ge raamd op f 59.671,47. INKOMSTEN. Wat de inkomsten betreft is 'n aanmerkelijke verhoging van de leges te verwachten. Werd in '50 f 8.000 in ontvangst geraamd, voor 1951 verwacht men f 10.000. Aan Marktgelden is een bedrag van f 9.000 geraamd, aan staan gelden f 13.000, terwijl de begra fenisrechten van f 8.000 in 1950 tot f 11.000 in 1951 zijn verhoogd. De opbrengst aan diverse belas tingen is geraamd op f 58.000 (v. j. f 54.500). De reinigings rechten zullen eveneens meer op brengen n.l. f 27.500 tegen f 25.000 v. j. De kosten voor de sportterreinen zullen f 6.845 be dragen, waartegenover een op brengst van f 4.783,89 staat. De opbrengst der grondbelas ting (geb. eigendommen) wordt geraamd op f 92.000 (v. j. f90.000), voor de ongeb. eigen dommen bedragen deze cijfers f 6.000. De personele belasting brengt de gemeente f 98.960 op (v. j. f 87.200). De opbrengst der vermakelijkheidsbelasting is on veranderd geraamd op f 40.000. De uitkering van het Rijk i.v.m. de afschaffing der ondernemings belasting wordt geraamd op f 411.000. DE BEDRIJVEN. Tenslotte de bedrijven, wat be treft de bedrijfsoverschotten en -tekorten. Het electriciteitsbedrijf zal vermoedelijk een batig slot van f 49.955,85 te zien geven te gen f 60.307,77 geraamd in 1950. Het batig slot van het gasbe drijf werd geschat op f 10.915, terwijl het batig saldo van het waterleidingbedrijf wordt begroot op f 16.507,93, hetgeen de helft minder is dan vorig jaar werd ge raamd. Het grondbedrijf sluit met een nadelig saldo van f 92.000, ter wijl voor de reinigings- en ont- smettingsdienst een nadelig saldo van f 100.125,06 wordt verwacht. De slachthuis- en keuringsdienst geeft een verlies van f 18.400,77 te zien, terwijl de dienst voor Maatschappelijke Zorg een nade lig slot van f 307.952,73 oplevert. ging der normen voor de vergoe ding voor aanschaffing en onder houd der schoolbehoeften voor het L.O.; de staking van de ren tebijschrijving en hertaxatie van in het grondbedrijf ingebrachte gronden; de verdere stijging van het nadelige saldo van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg en de minder gunstige uitkomsten van bedrijven en diensten. Maakt men een analyse, dan komt men tot het tekort van f218.000, doch in feite is dit bedrag f 70.000,gro ter, daar in 1950 een dergelijk be drag werd geraamd wegens toe voeging aan de algemene reserve, terwijl zulks in 1951 niet mogelijk zal zijn. De grote verwoestingen, die de oorlog in Middelburg heeft aan gericht, maakte uitvoering van belangrijke kapitaalswerken nood zakelijk, terwijl daartegenover geen volledige vergoedingen wer den geplaatst. Het gevolg hiervan is, dat t.o.v. van niet-getroffen gemeenten do getroffen gemeen ten in een zeer ongunstige finan ciële positie komen te verkeren. Het ware noodzakelijk, aldus B. en W., dat bij de financiële ver- houdingsregeling hieraan meer aandacht werd geschonken. ENKELE CIJFERS. Uit de enkele cijfers, die ter toelichting zijn bijgevoegd, blijkt, dat het politiecorps door het Rijk is vastgesteld op 30 man, hetgeen een aanmerkelijke vermindering betekent. Wegens vergoeding zal voor 1951 f 43,000 minder worden ontvangen. De kosten van straat verlichting zullen met f 8.000, toenemen, waarbij nog geen re kening is gehouden met het deze week gepubliceerde plan. De nieuwe methode van aanvoer der suikerbieten biedt grote voorde len, maar financiële nadelen, want aan vergoedingen wordt nu f3.800,minder ontvangen. De minder gunstige uitkomsten van sommige bedrijven en diensten worden weliswaar opgevangen door de betere uitkomsten van andere bedrijven en diensten, maar uiteindelijk moet in verge lijking met de begroting 1950, in totaal een bedrag van f 135.284,— voor meerdere uitgaven en min dere inkomsten worden geraamd. B. en W. achten dan ook enige verhoging van de waterleidingta rieven gemotiveerd, terwijl een voorstel tot verhoging der slacht huisrechten kan worden tegemoet gezien. De post onvoorzien is gesteld op f 74.841,84, w.o. begrepen is een bedrag van f 50.000,ter dekking van de 2e duurtetoeslag van 5 procent, zodat het eigenlijke bedrag slechts f 24.841,84 groot is hetgeen lager moet worden ge acht, dan als verantwoord kan worden aangenomen. BIJZ. UITKERING. B. en W. willen trachten het tekort van f 265.000 geheel of ten dele op te vangen door verhoging van de bijzondere Rijksuitkering. Hiertoe zullen binnenkort onder handelingen worden begonnen. B. en W. achten een verhoging daar van volkomen gerechtvaardigd, daar op het eerste voorontwerp der begroting zeer aanmerkelijk werd bezuinigd. Men is zelfs met de bezuiniging op onderhoudskos ten zover gegaan, dat de grens van wat verantwoord geacht moet worden, reeds bereikt is. ATTLEE IN WASHINGTON AANGEKOMEN. De Britse Premier Attlee is in Amerika aangekomen voor het houden van besprekingen met President Truman. Bij zijn aan komst op het vliegveld van Washington, werd hij verwelkomd door President Truman en Minister Acheson, terwijl ook andere leden van het Amerikaanse kabinet en de Britse ambassadeur te Washington aanwezig waren. Met een hartelijke handdruk verwelkomd President Truman de Britse Premier Clement Attlee (Radio-telefoto.) Opdringende Chinezen volgen terugtrekkende verbonden legers op de voet. Met 51 tegen 5 stemmen en 4 onthoudingen heeft Woensdag de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties besloten de kwes tie van de Chinese interventie in Korea op haar agenda te plaat sen. Bjj de politieke commissie der Verenigde Naties zal vandaag door de Ver. Staten, Engeland en vier andere landen een resolutie worden ingediend waarin wordt geëist dat de Chinese troepen uit Korea zullen worden teruggetrok ken. De tekst van de resolutie is gelijk aan die waarover de Sow jet-Unie in de Veiligheidsraad enkele dagen geleden haar veto uitsprak. Van het front wordt gemeld, dat, terwijl de verbonden troepen Woensdag hun terugtocht in Zui delijke richting voortzetten om een omsingeling door de Chinese communistische militairen te ont gaan, Chinese versterkingen over de Mandsjoerijse grens Korea ble ven binnen stromen. Een aanzienlijk aantal Chinese communistische troepen ver plaatst zicht langs de Nam, welke rivier ten Zuid-Oosten van Pjong jang stroomt. Ten Zuiden van Pjongjang zijn reeds eenheden Chinese infante risten waargenomen, die zich in de onmiddellijke nabijheid van de terugtrekkende geallieerde troe pen bevinden. Op de bevroren grond van N.- O.-Korea zetten de afgesneden Amerikaanse mariniers en Britse commandotroepen hun pogingen voort om een doorbraak naar de kust te forceren. De nieuwe geallieerde linie loopt van de Westkust van Korea tot op ongeveer 65 kilometer in het binnenland. In het Oosten staat deze linie echter bloot aan vijandelijke aanvallen. De in het centrum oprukkende Chinezen maken nu een zwenking naar het Westen, in een poging om de Oostelijke flank der geallieerde linie te omtrekken. Het is nog niet duidelijk of de verbonden troepen daadwerkelijk zullen pogen stand te houden, in dien de Chinese communisten tot massale aanvallen overgaan. Het schijnt dat, bij een voortgezette communistische opmars, eerst aan de juist ten Zuiden van de 38e breedtegraad stomende Imjin met kans op succes tegenstand aan de oprukkende Chinese com munistische legers kan worden geboden. Waarnemers der geallieerde vliegtuigen hebben geconstateerd dat Chinese communistische sol daten zich mengden onder vluch telingen, teneinde op deze wijze te pogen achter de geallieerde li nies te komen. Melkprijs voor de boer blijft 17'/a cent. Naar het N.A.P. van bevoegde zijde verneemt, heeft de regering geen aanleiding gevonden haar standpunt t.a.v. de verlaging van de melkprijs te wijzigen. Deze prijs was zoals bekend door de regering vastgesteld op 17% cent. Gisteren heeft over dit onder werp een delegatie uit het hoofd bestuur van de Stichting voor de Landbouw een onderhoud gehad met de raad van economische aangelegenheden van het kabinet. De 1500 bewoners van de dor pen Milo en Rinazza aan de voet van de Etna zijn geevacueerd in verband met de uitbarsting van de vulkaan. Een 10 meter hoge lavastroom overstroomde reeds de eerste huizen van de dorpen. Door 'n gasontploffing is gisteren 't dak van 'n 300 m. lange tunnel op Sicilië ingestort. Reeds 18 lijken werden geborgen doch men vreest dat er nog meer slacht offers zijn. Bij een treinongeluk bij Coruma (Spanje) eijn 5 perso nen gedood en 50 gewond. De ergste sneeuwstorm, die sinds 20 jaar in Spanje heeft gewoed, heeft Madrid geheel geïsoleerd en chaos in 't weg- en spoorverkeer veroorzaakt. Alle spoorwegver keer naar het Noorden (en naar Frankrijk) werd verbroken. Engeland heeft aan Joego-Slavië een lening van 3 millioen pond sterling toegestaan voor de aan koop van voedsel en verbruiks- goederen. Zweden heeft voor gesteld de heilige plaatsen te Je ruzalem onder de controle van 'n commissaris der Verenigde Naties te stellen. Het burgerlijk bestuur over de stad zou dan in handen der Israëlische en Arabische au toriteiten blijven. Het Griekse schip, de „Metamorphosis", dat Zaterdagochtend bij de Noorder- pier te IJmuiden is vergaan, zal worden opgeruimd. Bij gunstig weer zal dit gebeuren op 9 De cember a.s. De waterhoogte van de Waal was gisteren 12 me ter N.A.P. Het gevaar voor Nijmegen schijnt echter voorbij, vooral nu van de Boven-Rijn val wordt gemeld. De marinelucht vaartdienst zal zijn Mitchell- vliegtuigen, die verouderd zijn, vervangen door Amerikaanse „Harpoons". De „Harpoon" is be wapend met 9 12 mm mitrail leurs en heeft een bommencapa- citeit van 1300 kg. Vermoede lijk tengevolge van de gladheid van de weg is Dinsdagavond een automobilist uit Winschoten tus sen Veendam en Winschoten in een kanaal gereden. Hij verdronk. Zaterdagmiddag zijn drie Ne derlandse ondernemingsemployé's bij Siantoe op Sumatra door een bende overvallen en vermoord. Er zal bij het lezen van deze stukjes wel eens de op merking zijn gemaakt: „Kunnen de militairen zelf ook eens iets doen, 't'is toch hun tehuis?" Hier is het ant woord al op deze vraag: De familie H. te Delft, waarvan een zoon aan de C.O.A.K. te Middelburg wordt opgeleid, bracht het afgelopen week end f 10 voor het tehuis bij een. Maandagavond werd het bedrag prompt aan de huis vader van het tehuis afge dragen. Ook dit goede voorbeeld verdient navolging. Trouwens, we kunnen van deze gelegenheid gebruik maken en meedelen, dat na tuurlijk ook de huisvader, de heer J. Bakker, die in het tehuis woont, altijd bereid is, giften in ontvangst te ne men. We zouden zo denken, dat wanneer U dan ook eens een kijkje gaat nemen, U met des te meer enthousias me een gift zult afstaan. Vandaag kan de stand weer met f 70 worden opgevoerd en we zijn nu op f245,50. We rekenen erop, dat Zaterdag de f300 wordt gepasseerd. F am. H. te D. f 10, H. J. v. G. te M. f10, P. W. Wzn te K f 10, L. J, v. G.—K. te W. f 5, A. C. I. te M. f 5, A. de S. te S. f5, mej. C. te M. f3,50, R. J. B. te A. f3, H. D. te K. f 3, H. de V. te S. (W.) f 2,50, M. de B.—D. te A. f2,50, C. H. te M. f2,50, Mevr. F. H.— v. D. te G. f 2,50, Mevr. L. te V. f2,50. P. B. te St.-L. f2, W. de W. te G. fl. Weet U het al: Giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Te huizen Zeeland" verwacht ook Uw gift. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige en aan de kust later harde wind tussen West en Zuid. Ge leidelijk minder koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1