ürovintig^M® -tfORT FILO FOP KERK EN ZENDING. en de De uitslag van onze prijsvraag Woensdag 6 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina J Vergaderingen van de Chr. Landbouworganisaties. Gerard Hoek spreekt voor de jongeren. De jaarvergadering van de Chr. Jonge Boeren- en Tulndersorga- nlsatie en de Chr. Bond van Plat telandsmeisjes en Boerinnen in Zeeland, zullen Zaterdag 27 Jan. te Goes hun jaarvergadering hou den. In de ochtendvergadering van de C.J.B.T.O. zal Ir H. Steur, directeur van de Landbouwwin- terschool te Middelburg, spreken over het onderwerp „Het land bouwonderwijs aan de practijk getoetst". In de gezamenlijke middagsa menkomst vertelt de heer G. Hoek, programmaleider van de N. C. R. V. van zijn reisindrukken over Canada. Op 19 December zal de heer H. M. Gerbrandy, lid van de Ged. Staten van Friesland en voorzit ter van de Friese C.B.T.B., spre ken voor de afdeling Zuid-Beve land van de Chr. Landbouwjonge- renorganisaties en Chr. Platte landsvrouwenbond over het prin cipiële onderwerp„Inzicht Uitzicht". De dag hiervoor 18 Decem ber zal de afdeling Walcheren van de C.B.T.B. vergaderen te Middelburg. Op deze vergadering zal Mr W. Rip het woord voeren, Tweede Benelux-Ronde wordt in Juli 1951 gehouden. Vorige week werd in Milaan najaarscongres van de Federation Internationale Motocyclisten ge houden. Op dit congres werden o.m. als data van de door de motor- en autoclub Scheldegou- w ente organiseren 2de Benelux Ronde vastgesteld op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Juli 1951. MIDDELBURG. Nieuw hek voor de alg. begraaf plaats. Door middel van een grond ruil heeft de gemeente de be schikking gekregen over een strook grond langs de Nieuw- landseweg bij de alg. begraaf plaats. Hierdoor zal het hek moeten worden verplaatst, doch daar dit in een vrij desolate toe stand verkeert, stellen B. en W. aan de raad voor een crediet van f4800 te verlenen, waardoor een nieuw hek zal worden ge plaatst. Commissie van toezicht L.O. Wegens periodiek aftreden worden voorgedragen als leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs: Groep IV (onderwijzers Bijz. Lager On derwijs) 1. B. H. Lavooy, 2. E. A. Swanborn; Groep V (andere meerderjarige ingezetenen) 1 Mevr. A. BattenPaarlberg, 2. Mevr. J. v. d. Weelde Heyer en 1. L. A. Schenk, 2. P. M. de Kleyn. Prjjzenbureau wordt opgeheven, B. en W. verwachten, dat ver moedelijk met ingang van 1 Ja nuari a.s. het Prijzenbureau voor Onroerende Goederen zal worden opgeheven. Het wnd. hoofd van dit bureau, de heer A. de Poorte, wordt thans door B. en W. voorgedragen zitting te nemen in de commissie van schatters van het Grondbedrijf. Benoeming Ieraren Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. B. en W. stellen aan de raad voor de volgende personen te benoemen tot leraar aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs: C. W. Heeren (electro-montage), A. Louwerse (vaktekenen en electro-tech- niek.) Nieuw schoolhek. De school aan de Verwerij- straat krijgt een nieuw hek, waarvan de kosten op f 859 worden geraamd. B. en W. doen dit voorstel aan de raad i.v.m. de binnengekomen klachten, dat de schooljeugd gemakkelijk in de achtertuintjes van de per celen in de nabijheid van de school kan komen. Nieuwe straten nieuwe leidingen. De aanleg van nieuwe straten bij de Poelendaeleweg maakt het nodig, dat het buizennet van de waterleiding wordt uitge breid evenals het kabelnet. De totale kosten worden geschat op f 21.250. Wegdek Langevlelebuitenbrug wordt verbreed. De heer J. S. Hoek, die des tijds B. en W. heeft gevraagd om voorzieningen te treffen aan de Langevlelebuitenbrug i.v.m. het smalle wegdek, heeft succes gehad. B. en W. komen nu n.l. met een voorstel het wegdek van 5.10 m. op 6 m. te brengen door versmalling van de trot toirs. Bovendien zal het wegdek opnijeuw worden bestraat. De kosten worden op f 4700 ge raamd. SINT LAURENS, llerv. Vrouwenvereniging bestond 15 jaar. De Herv. Vrouwenvereniging „Wees een zegen" vierde Maan dagavond haar 15-jarig jubi leum in intieme kring o.l.v. Mevr. Keijzer. Een overzicht werd gegeven over de afgelo pen 15 jaren. Namens de kerke- raad werd een boekwerk aan geboden. De avond werd ver der gevuld met voordrachten, gedichten enz. GOES. Water-overvloed. Water, water, water en om de maat nog voller te maken sneeuw. Sinds een eeuw viel niet zo veel water als in November. De polders staan boordevol en de gemalen draaien op volle toeren. Ook de gemeente Goes onder vindt hiervan grote last. De Westvest staat zó vol, dat men i -gonnen is. het water over te L. Verhage. pompen, de Poel in, waar het wa ter ook nog 30 cm hoger staat dan anders. Men moest wel tot deze maatregel overgaan, omdat anders de woningen in de Zuid vlietstraat kans zouden lopen ge ïnundeerd te worden, terwijl ook de vestkanten er schade van on dervinden. De reinigingsdienst, die gister ochtend om half zes al in touw was om de straten slipvrij te ma ken, was om half negen met dit karwei gereed, dank zij de nieuwe zandstrooier. Vervolgens moesten de rioleringsputten sneeuw- en ijsvrij worden gemaakt. Met de werkzaamheden aan diverse ob jecten moest men staken. St. Nlcolaasfeeet op het Chr. Lyceum. De leerlingen van het Chr. L; ceum hebben Maandagavond in c „Prins van Oranje" het St. Nico laasfeest gevierd met de rector en leraren en hun dames. Vanzelf sprekend moesten de leraren er nu aan geloven en getooid met puntmutsjes als kleuterklas kin derversjes zingen, de „zeven sprong" doen enz. En op het mat je kwamen ditmaal niet alleen de leerlingen, maar ook hun opvoe ders. Overigens heerste in deze omgekeerde wereld een gezellige sfeer, waartoe mee bijgedragen werd door de mondharmonicaclub „The Flying Dutchman", de schoolband en niet het minst door de aanwezigheid van de Sint zelf. Er werden verder nog verschil lende schetsjes opgevoerd en de komische opera „Eulalia". Op school zorgde St. Nicolaas gister morgen, dat ieder voorzien werd van een aandenken aan zijn ver jaardag. De Sint bezocht het ziekenhuis. Tot verrassing van de patiënten heeft St. Nicolaas gistermiddag een bezoek gebracht aan het zie kenhuis aan de Oostwal. Om streeks half vier arriveerde de goed-Heiligman op de Kade, van waar hij in een open auto vertrok en eerst een tocht door de stad maakte. De Radiowagen van de fa. v. d. Broek te Goes, belange loos ter beschikking gesteld, speelde St. Nicolaasliedjes. De Sint en zijn knecht maakten hun rondgang door het gehele Gast huis, waarbij Piet met gulle hand lekkernijen uitdeelde. BORSSELE. Filmvertoning. De Oranje-vereniging verraste zijn leden Zaterdag op een film avond. De belde zalen waren goed bezet. De heer Nergert opende de vergadering, 's Middags werd een kindervoorstelling gegeven. KAFELLE. Uitvoering „Flierefluiters". De Kapelse Mandolinever. „De Flierefluiters" gaf haar jaarlijk se uitvoering in „Obadja". De belangstelling was op beide avonden zeer groot. Het muzi kale gedeelte was zeer afwisse lend. Na de pauze werd een blij spel in drie bedrijven opgevoerd „Beurskoorts". KRABBENDIJKE. C.J.M.V. bestond 25 jaar. Vrijdag en Zaterdag vierde de C.J.M.V. haar 25-jarig bestaan Op deze avonden werden pic- gramma's afgewerkt, die be stonden uit declamatie, zang, to neelspel enz. Gesproken werd door de heer Gordeau van het C.J.M.V. BIGGEKERKE. Ongeluk. Zaterdagmorgen had de tim mermansknecht P. S. het ongeluk met zijn hand in de cirkelzaag te komen. Hij moest zich in 't Gast huis te Middelburg onder genees kundige behandeling stellen. WISSEKERKE. Ledenvergadering A.R. Kies vereniging. Vrijdagavond hield de A.R. Kiesvereniging een vergadering o.l.v. de heer M. de Nooijer in de consistoriekamer der Gerei. Kerk. De voorzitter deed verslag van de te Breda gehouden streek- vergadering. De heren M. de Nooijer en J. de Schipper werden herbe noemd resp. als voorzitter en secretaris. Het verslag van de vergade ring van het Prov. Comité moest achterwege blijven, daar de heer J. J. van der Maas, die deze vergadering had bijge woond, wegens ziekte afwezig was. ST. MAARTENSDIJK. T.b.c.-onderzoek. 75 pet. van de bevolking boven 6 jaar heeft zich opgegeven voor het t.b.c.-onderzoek, dat 4 Dec. begonnen is en 7 Dec. zal eindi gen. AXEL. Oprichting Personeels-verenlging Op de Compagnie Neerlandaise de 1' Azóte te Sluiskil bestaan plannen tot oprichting van een Personeels-vereniging, die tevens de beoefening van diverse takken van sport door de arbeiders zal behartigen. Als eerste stap wil men een St.-Nicolaasfeest orga niseren voor de kinderen der per soneelsleden. - Het „Groene Kruis" te Coljjns- plaat heeft in de plaats van wij len D. J. Anemaet tot magazijn meester benoemd de heer P. Kleppe. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk te Westkapelle werd be noemd de heer S. Minderhoud Lz. Herbenoemd werden de heren K. Lievense en H. Wouters. Tot diaken is benoemd dhr A, van Sighem Pz„ herbenoemd de heer Overeenstemming over het ophokken van postduiven. Overleg tussen vertegenwoor digers van de ministeries van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en van Oorlog, de Stichting voor de Landbouw en van de diverse postduivenhouders- organisaties over de maatregelen, welke dienen te worden getroffen, teneinde de schade tegen te gaan, welke door tamme duiven aan landbouwgewassen wordt aange richt, heeft thans geleid tot voor lopige overeenstemming, omtrent een regeling, welke berust op vrij willige medewerking van de zijde der postduivenhoudersorganisa- ties. Overeengekomen is, dat de Stichting voor de Landbouw en de postduivenhoudersorganisaties, voor ieder gebied in Nederland zullen vaststellen, in welke perio de van het jaar de duiven moeten worden opgehokt. Vastgesteld Is dat deze periode in het algemeen niet langer dan twee maanden behoeft te duren, en dat het op- hokken in grote delen van het land in het geheel niet noodzake lijk zal zijn. Tijdens het ophok ken zal gelegenheid worden ge geven tot trainen van de jonge duiven. De wedvluchten zullen tij dens het ophokken normaal door gaan. GOES. St Nlcolaasmiddag „Goese Lyceum". Dinsdagmiddag gaf de school club van 't Goese Lyceum „Vlam' de gebruikelijke St Nlcolaasmid dag. Na het welkomstwoord van de voorzitster, het zingen van het clublied en het openingslied door de spelers werd 'n rijk gevarieerd programma geboden. Bijzonder aardig was het optreden van het zangclubje, dat het laatste half jaar sterk in kwaliteit is geste gen. Vooral de le klassers zetten dit jaar hun beste beentje voor. Met name noemen we: Tonny van Arenthals, de zingende cowboy. Het schetsje van de Gymnasium afdeling was eveneens zeer ge slaagd. Na 't stukje „Geschrabt" dat goed insloeg, volgde rhyth- mische gymnastiek o.l.v. de heer Van Tiel. Na de pauze volgde o.a. het stukje van het hoofdbestuur, waarin een beroep gedaan werd op de leerlingen om meer activi teit te tonen. Het schetsje „Bus halte" gaf ons een blik in de toe komst. Op het einde van de middag bracht St Nicolaas een bezoek. Jammer was het dat verschil lende leerlingen van mening wa len op zeer onbeschaafde wijze hun gevoelens te moeten uiten; waardoor de totale Indruk omlaag gehaald werd. Tenslotte noemen we nog de namen van Bas Hollestelle, accor deon en Piet Platteeuw, piano, die tussen de bedrijven door het programma opvulden. Extra kerkdienst. Stavenlsse: Oud-Geref. Gemeen te. Donderdag 2.30 en 7 ur ds v. d. Poel, Giessendam. V eilingsberichten Eiermarkt Goes. Prijs voor verse kippeneieren tot a.s. Zaterdag f 2.53 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uit betaald. GOES. Veiling van 5 Dec. Pe ren voor export: Doyenne du Co- mise 135; Conference 89.40; Com- tesse de Paris 36—51; Gieser Wil deman 4145; St. Remy 3133; Ponsperen 27; Kleiperen 33; Ver pakt fruit: Jonathans 4148 Goudreinetten 3849; Bonne Louisse d'Avr. 6778; gewone veiling appels: Goudreinetten 11 35; Cox Oranje Pippin 2941; Sterappels 829; Jonathans 15 45; Zure Bellefleur 828; Glorie van Holland 1428; Golden Deli cious 1236; Laxton Superbe 12 36; Zoete Campagne 1837; Pomme d'Oranje 31——45; Kroet- appels 0.507.50; gewone veiling peren: Doyenne du Cornice 39 88; Conference 2744; Comtesse de Paris 2335; Gieser Wildeman 1434; St. Remy 2229; Pons peren 2328; Kleiperen 21J24; Blauwe druiven 7981; Noten 1.401.70 per 100 stuks. MIDDELBURG. Veiling van 5 Dec.: Fruit: Cox Oranje Pippin 3548; Goudreinet 2839; Zoete Ermgaard 3138; Zoete Belle fleur 23; Court Pendu 22; Com tesse de Paris 3747; Mispels 20 30, alles per kg; Aardappelen: Koopmans Blauwe 10,80—11,20; Groenten: Andijvie 538; Rode kool 616; Savoije kool 1223; Witte kool 45; Boer kool 11 21; Prei 15—21; Peen (kg) -1 -8; Kroten 612; Spruiten 12 —47; Bospeen 932; Glassla 573; Bloemkool A 1751; idem 3 li 28; idem C 1119; idem D 8 13; Witlof 38—61; Uien 2—6; Veldsla 2541; Kasstoksnijbonen 1,22; Koolrapen 12. VERRE. Vismijn van 5 Dec.: Aanvoer 675 kg export-garnalen 1,20—1,70; 1096 kg schar 38—16; 255 kg bot 3952; 198 kg wijting 34^47; 15 kg schardijn 45; 103 kg ongesorteerde vis 4150. THOLEN. Uienveiling van 5 Dec. Gewone 5.04; kop 5.36; bon ken 5.30; drielingen 3.29; picklers 12.50, alles per 100 kg. Aanvoer 30 ton. ROTTERDAM. Veemarkt van Dec.: Aanvoer in totaal 4773. Vette koeien en ossen 850; Ge- bruiksvee 1425; Vette kalveren 22; Graskalveren 206; Nuchtere kalveren 815; Varkens 167; Big gen 524; Paarden 176; Veulens 8; Schapen of lammeren 544; Bokken of geiten 38. Prijzen: Vette koeien 2,30 2,50, 2—2,20, 1,80—2; Vette kal veren 2,90—3,10, 2,50—2,70, 2— 2,30; Graskalveren 320, 220, 170; Nuchtere kalveren 58, 53, 48; Biggen 48, 43, 33; Slachtpaarden 1,70, 1,60, 1,55; Schapen 100, 80, 55; Lammeren 90, 75, 60; Kalf- koeien 960, 800, 700; Melkkoeien 960, 800, 700; Vare koeien 575, 525, 475; Vaarzen 650, 600, 500; Pinken 450, 400, 325, 91. Z-z-ziet U wel", zei de handlanger, „ziet U wel dat 't 'n tovenaar was „Houd je mond, kerel!" beet de dief hem toe, „of het een tove naar was of niet, 't is in leder geval 'n lelijk, gevaarlijk mannetje! GevS&rlijk, begrijp je? Hij heeft ons boek weggenomen; daar zit ie nu misschien op z'n gemak in te lezen! Snap je wat dat be tekent, druiloor?" Ehuhjn „Nee?! Snap je dat niet? Dat betekent dat wij niet langer de enigen zijn die het geheim van de wonderklok kennen! Nu kent dat akelige ventje, die Filoflip of weet-ik-hoe-ie-heet, het geheim óók! En hij heeft hier ook al die klokken zien hangen en, en ja, hij weet nu alles van ons en nu is ie er vandoor met één van onze paarden! Is het niet verschrikkelijk?" „J-ja, 'tis heel vrese„Zwijg, man!!" bulderde de klokken- dief weer, „heb ik je iets gevraagd? Ik wou dat ik je nooit gezien had, slaapkop! Je wilt alles beter weten en als 't er op aan komt, doe je alles verkeerd of je loopt weg of je gaat 'n dutje doen, bahi Luister! Die Flopfilo is natuurlijk op weg naar Blijdebuurt of 'n ander dorp om hulp te halen. Vóór vanavond kan ie niet terug zijn, maar in ieder geval heb ik hier twee pistolen, één voor jou en één voor mij. Ik blijf vanavond en vannacht hier op het kasteel, dus mochten ze komen, dan zullen we ze warm onthalen, haha! Dat is dat! Zeg 'ns, heb je alle klokken, die vannacht aan de beurt zijn, hiernaast gebracht?" „J-ja, twee hangklokken en 'n staande!" „Juist! Hm. Ik hoop, dat we nu eens geluk hebben. Kom mee, ik heb trek in een hap eten!" De dief en zijn helper verlieten het vertrek. Filo, nog steeds verscholen achter de grote klok, slaakte een zucht van verlichting. „Dat heb ik 'ns fijn allemaal afgeluisterd", dacht hij, „ze moesten eens weten dat ik hier zit!" Voorzichtig kwam hij te voorschijn. „Nu eens zien hoe ik hier met die klok vandaan kom", dacht hij, „hé, daar zit een raam dat open kan Motorclub „Eendracht" te Tholen kampioen. De Zeeuwse Motorclub „Een dracht" te Tholen heeft deelgeno men aan de West-Brabant-com petitie, waarin uitkwamen de motorclubs Roosendaal, Zevenber gen, Oud-Gastel, Fijnaart, Kruis land en Eendracht. Nu de eindstand bekend is blijkt, dat de Thoolse motorclub een bijzonder goed figuur heeft geslagen. In het clubklassement neemt de M.C. Eendracht met 229 punten de eerste plaats in. De verdere stand is: 2. M.C. Fij naart, 209 p.; 3. M.C. Kruisland, 183 p.; 4. M.C. Roosendaal, 137 p.; 5. M.C. Zevenbergen, 22 p.; 6. M.C. Oud-Gastel, 11 p. In het individuele klassement werd de heer J. Blaas can de M. C. Eendracht, kampioen In de solo-klasse. Ook de 2de, 3de en 4de plaats In deze klasse wordt ingenomen door leden van de M. C. Eendracht. Het zijn in de zelf de volgorde: D. Poelman, C. Steendijk en J. Beukelaar. In de duo-rijdersklasse werd 't kampioenschap behaald door J. Gommers van de M.C. Kruisland en in de auto-klasse door A. Ak kermans van de M.C. Fijnaart. „Van A tot Z in alle hoeken". „Ik las een prijsvraag in de krant, dat was een kolfje naar mijn hand. Direct begon ik met het zoeken, Van A tot Z, in alle hoeken. Ik zocht en zocht en kreeg zowaar, Juist veertig namen bij elkaar. Nu stuur Ik deze aan U In en 'k hoop, dat Ik een prijsje win. By voorbaat dan bedankt mijnheer, en 'k hoop zelfs op een volgend' keep'. Dit schone vers stuurde Kees Geuze uit Baarland bij zijn op lossing. Die Kees heeft een prijs, niet vanwege dat gedicht, maar omdat zijn oplossing goed was. Want déAr ging het om. Wim Otte uit Driewegen, dat schreven we reeds, heeft het polshorloge gewonnen.. Hier komen dan nog de andere 38 prijswinnaars en -winnaressen. Het zijn: Addle Kort, Goes; Janny Adri- aanse, Middelburg; Willy van Moord, Wemeldlnge; Pleternella L. Cevaal, Grijpskerke; Nelly de Smid, Nieuwland; Cornells Boo gaard, Westkapelle; Tonla Ver beek, Krulningen; Corry v. d. Velde, KrabbendijkeWim Dijk man, Haamstede; G. J. de Jager, Driewegen; Nico de Back, Kats; Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Garderfen, J. van Dijk te Gameren. Aangenomen naar Oirschot, J. v. d. Touw, pred. alg. dienst strafgestichten Zd.-Limburg, Brunssum; naar Heerjansdam, J. A. Visser te Deelen; naar Utrecht, dr E. v. d. Schout te Zaandam. Bedankt voor Aalburg, D. J. v. d. Graaf te Leerbroek; voor de classis IJzendjjke (v.h. jeugdwerk, standplaats Nieuw- vliet), F. de Graaf te Well en Ammerzoden. Beroepbaars telling. J. Erik, candidaat en hulppre diker te Nieuw Vennep-Abbe- nes, Bennebroekerweg 81 te Hoofddorp, stelt zich beroep baar. Geref. Kerken. Beroepen te Leimuiden, G. II. Homans, cand. te Nieuw-Dor- drecht; te Bergen (N.H.), C. Kamper te Bleiswijk; te Hasselt en te Nieuwebrug, G. H. Ho- mans, cand. te Nieuw-Dor- drecht; te Oudega-Smallinger- land, Oude Pekela en Wetsinge- Sauwerd, L. Zwanenburg, res. legerpred. te Middelburg. Bedankt voor Vroomshoop, W. C. P. den Boer te Vorden. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te Zuidlaren, R. te Velde te Zalk en Veecaten. Chr. Geref. Kerken. Benoemd tot hulpprediker te Harlingen, ds C. v. d. Zaal, lid Tweede Kamer en hulpprediker te Ulrum. Ds W. A. Hoek met emeritaat. Ds W. A. Hoek, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, heeft tegen 1 Mei a.s. eervol emeri taat aangevraagd. Ds Hoek werd ln 1885 geboren en aan vaardde in 1911 zijn ambt te Anlo. In 1913 vertrok hij naar Laren (Geld.) en sedert 15 Oct. GEMEENTERAAD. BORSSELE. Gemeenteraad besprak bestemming van 7 nieuwe woningen. Zaterdagavond kwam de raad ln spoedeisende vergadering bij een. De heer J. de Smidt was af wezig. Mede ter vergadering was de heer Valk, directeur van de Centrale Dienst Bouw- en Wo ningtoezicht op de Bevelanden, die inlichtingen verstrekte om trent de 7 nieuw gebouwde wo ningen. Er was in eerste instan tie bepaald, dat de nieuwe wo ningen niet meer verkocht, maar verhuurd zouden worden. Na de toelichting van de heer Valk be sloot de raad thans de huizen zo nodig te verkopen. Drie gegadig den hadden zich aangemeld voor de aankoop van een woning. De andere vier woningen werden toegewezen aan huurders ingaan de 1 December. 1922 dient hij de Herv. gemeen te in de hoofdstad. Met groot verlof. De uit Indonesië gerepatrieer de res.-legerpredikanten der Ned. Herv. Kerk, de heren ds J. A. v. Boven, ds G. J. Geurtsen, ds J. Voorsteegh en ds N. Warns benevens ds G. Rienks, predi kant der Geref. Kerken, zjjn al len in het genot van groot ver lof gesteld. c Ver. voor Clir. onderwijs. De jaarlijkse algemene verga dering van de Ver. voor Chr. Mulo zal 21 en 22 Dec. a.s. m Bellevue te Amsterdam onder presidium van de heer H. v. d. Tol van Rotterdam worden ge houden. Aan de algemene ver gadering is verbonden een ten toonstelling van .leermiddelen. De 21e is gewijd aan huishoude lijke zaken. In de zitting van 22 Dec. zal prof. dr A. H. Edel- koort van Utrecht spreken over: „De zin van de geschiedenis". Studie-conferentie N.A.E. Onder auspiciën van de „Na tionale Associatie van Evangeh- schen" (N.A.E.) in Nederland zal op Dinsdag 19 December een Studie-conferentie worden ge houden, waar de mogelijkheid onder de ogen zal worden ge zien van nationale en interna tionale samenwerking van Schriftgelovige christenen op de basis van de onlangs in Boston (U.S.A.) gehouden Conferentie van Evangelischen. Bedoeling is, dat er twee in leidingen gehouden wordendoor voorzitter en secretaris van de N.A.E. in Nederland, resp. over de grondslag en over de organi satievorm van zulk een Associa tie van Evangelischen. Verwacht worden vertegen woordigers of waarnemer van kerken, verenigingen en perso nen, die met de geloofsbasis van Boston instemmen en die van oordeel zijn, dat meerdere sa menwerking tussen rechtzinnige Protestanten moet worden na gestreefd. De vergaderingen ('s morgens en 's middags) worden gehou den in het NIV.-Huis te Utrecht, Oudegracht T.Z. 245. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot ds F. Dres- selhuis, seer. N.A.E., Ch. Ruys- straat 31, Roermond. Piet Eggebeen, Wolf aartsdijk Willy Verhage, Aagtekerke; Jo Qulst, Tholen; Adrie Jobsen, p.a. D. Buteyn, Wemeldlnge; Marlnus van Westen, Borssele; Franck Smidt, p.a. Mej. J. Hogesteger, Goes; Adrie Dieleman, Axel; Jaap ae Munck, Kamperland; Plet van Gilst, Middelburg; Nelly Been hakker, 's-Heer Arendskerke; Jaantje Schoe, Oostkapelle; Cor nells Adriaan van Dijke, Oud Vossemeer; Daan Francke, Sint Maartensdijk; Cornells v. d. Vel de, 's-Gravenpolder; Ltneke Aar- noudse, Kloettnge; M. A. Hoge steger, Kapelle; Kees Geuze, Baar land; Louwrien Wisse, Melisker- ke; Mientje Kalle, St. Annaland; C. P. van der Meet, Kerkwerve; Fetje Slebenga, Goes; Riekje van Liere, Wissekerke; Izak Nijsse, ICortgene; Simon Koole, Souburg; Kees van de Ketterij, Arnemui- den; Bram Wouters, Lewedorp; C. J. de Broekert, Ellewoutsdijk; Suus C. Leenhouts, Zierikzee; Margaretha Chrlstiaanse, St. Lau rens. De prijzen zijn jullie reeds toe gestuurd. Waterstanden Keulen 652 (plus 0.35)Ruhrort 876 (plus 0.34)Lobith 1444 (plus 0.27) Nijmegen 1181 (plus 0.21)Arnhem 1131 (plus 0.21); Eelde 629 (plus 0.06); Deven ter 507 (plus 0)Borgharen 4339 (plus 0.05); Belfeld 1438 (plus 0.27); Grave 646 (plus 0.16); Venlo 1385 (plus 0.29); stu wen open te Roermond, Belfeld, Sambeek en Lith. Gen. Synode Ned. Herv. Kerk. Ook vrouwen kunnen hulpprediker z\jn. De zitting van Maandag j.l. van de Generale Synode der Ned. Her vormde Kerk is nodig geweest voor de bespreking van ord. 13 over het pastoraat van art. 35 tot 40, waarin gehandeld wordt over de bijstand in het pastoraat door hulppredikers en vicarissen. De problemen, die hierbij aan de orde komen, zijn: 1)% de verhou ding tussen ambt en bediening; 2) de plaats van de vrouw ln de bedieningen. Bij het werk van hulppredikers en vicarissen vrezen sommigen, dat de grens tussen ambt en bediening vervloeien zal. Het enige, wat hen van de predi kant onderscheidt, is, dat zij geen sacramenten kunnen bedienen en niet voorgaan in de Dienst des Woords. Wèl hebben zij o.m. de bevoegdheid het Evangelie te pre diken en kerkelijke huwelijken te bevestigen. Het hulppredikersohap zal onder bepaalde voorwaarden toegankelijk zijn voor de huidige godsdienstonderwijzers (essen) Tot vicaris kunnen worden be noemd de proponenten en de vrouwelijke theologen, die hun proefpreek gehouden hebben. Vooral het feit, dat hiermede aan vrouwen definitief de bevoegdheid gegeven wordt huwelijken te be vestigen, het Evangelie te predi ken en het voorzitterschap van de kerkeraad in vacante gemeenten waar te nemen (dit laatste echter niet dan na goedvinden van het breed moderamen der classis), achtten sommige sprekers een vooruit grijpen op de beslissing, die de Synode eerlang moet ne men over de vrouw in het ambt. Daartegenover werd opgemerkt, dat het hier niet over de ambten, maar over de bedieningen gaat, dat reeds in vele gemeenten vrou wen met veel zegen deze diensten verrichten,~dat het voeren van het Schriftbewijs tegen deze voorstel len wel heel moeilijk is. Vooral Efeze 5 kwam hier in het geding. Daar kan men wel lezen, aldus één der sprekers, dat de verhou ding van Christus tot de gemeen te het oerbeeld is van de verhou ding tussen man en vrouw in het huwelijk, maar daaruit valt geen directe conclusie te trekken voor de bezetting van het ambt en hoe veel te minder voor de bedienin gen. Ook werd het argument naar voren gebracht, dat men, ook ai wil men niet vooruitgrijpen, de Synode in ieder geval de vrouw geen rechten mag ontnemen, die zij nu reeds bezit. Met 4 stemmen tegen werd het voorstel om man nen en vrouwen de volle bediening Wat brengt de Radio? Donderdag 7 December 1950. HILVERSUM I (402 m). KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst, 10.45 Orgelconcert. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio, 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Plano. 13.45 Gram. NCRV 14.00 Promenade orkest en solisten. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal ensemble. 35.45 Bijbellezing. 16.30 Zender- sluiting. 18.00 Voor de jeugd.- 18.30 „De stem van de christelijke vakbeweging". 18.45 Orkest van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws 19.15 „Levensvragen van allerlei aard". 19.30 „In dienst van het vaderland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaak wedstrijd. 20.06 Gev. programma. 22.00 Planorecital. 22.15 Bultenl. overzicht. 22.35 Kerkkoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldschaaktournooi. 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m) I AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 9.30 Amusementsmuziek. 10.30 „De antwoord-man". 10.45 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Gram. 11.45 Causerie. 12.00 Zang en plano. 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen. 12.88 „In 't spionnetje". 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 18.15 Avro-allerlel, 13.20 Metropole-orkest. 13.45 „TJ kunt het geloven of niet". 13.50 Reportage. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Lichte muziek. 16.80 Slui ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Orkest. 19.00 Voor burger en militair. 19.10 Orkestconeert. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuw». 20.05 Radio schaakwedstrijd. 20.06 Actualiteiten. 20.15 Avro- allerlel. 20.20 Radio phllh, orkest en soliste. 21.25 Hoorspel. 22.85 Accordeonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. SCHEEPSTIJDINGEN PASSAGIERS- EN TROEPEN TRANSPORTSCHEPEN OP INDONESIË TABINTA pass. 5 Algiers naar Am sterdam. DORSETSHIRE 4 van Port Said naar Rotterdam. INDRAPOERA pass. 4 Bizerta naar Rotterdam. KOTA AGOENG S te Belawan; GAROET pasa. 5 Finistcrre naar Rotterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 4 December: WILLIDA van Antwerpen. 5 Decemb.er: KONINGSDIEP van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 5 Decem ber: HOOP OP ZEGEN naar Norköplng. Gepasseerd naar Antwerpen 4 Decem- NAU- irpi ber: B REEHELLE van Bi TULES van Swansea. 5 December: JU LIA MARY van Rotterdam. CORNELJS van Nakskoff. Gepasseerd van Antwerpen 4 December: Sleepboot BLANKENBURG naar Maas sluis. AKKRUMDIJK naar Amsterdam. CASANA naar Kopenhagen. van het hulppredikerschap te ge ven aanvaard. Het voorstel om geen vrouwelijke vicarissen toe te laten, werd met 3 stemmen voor verworpen. Verder bleef bepaald, dat emeriti-predikanten tot hun 70ste jaar geroepen kunnen wor den tot bijstand in het pastoraat. De rechten van emeriti, dus preekbevoegdheid, houden zij ook daarna. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 5 December medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goe» Amsterdamsche Bank N.V. Grootboek Obügatiën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bk. Ned. Handel Mij, A.K.U. Berghs Jurgens Calvé Delft v. Berkel's Patent Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unil, Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 cum. pref. wd. Wilton Billiton I rubr. Dito H rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim - A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Java China Jap» hju 99* 97 96* 90* 97* 97* 97* 79* 95* 96* 46* 82* 148* 170* 320 125* 112* 166 123 168* 147* 214* 302 226* 166* 147 216* 272 280* 294* 292 500 128* 115 102* 96 40* 95 42* 173* 117 99* 97 97* 96* 97* 97* 97* 79* 100* 95* 96* 44 82 150* 171 316 125 112* 165 169* 146* 213* 304 230 167 150 220 268)4 278* 292)4 290 500 125* 113 101* 42* 173* 115* Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Scli. Unie v. Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah "Muller Co. Amsterd. Bk. Escompto Bank Holl. Bank Unie Cert. Java Bank Herstelbanlc Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damse Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Bcthl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 161* 166* 41* 253

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3