„Het Vrije van Sluis" vat de problemen aan. ADAMSON De galeislaaf „Iedere stap kostte duizend gulden/' HOEST Belgisch blad beschuldigt de Neder landse regering* Een aula op het Middelburgse kerkhof. Wat Goes nog gaat ver- nieuwen. Brede traverse met electrische verlichting. De heer L K. van Dijk te Tholen 95 jaar. DAMES WINTERMANTELS JAPONNEN ÓkgUc de, foufve. Zeker is zeker. Woensdag 6 December 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 West Zeeuwsch-Vlaanderen begin December. Laag hangen sta pelwolken over het ruige land. Een scherpe wind doet mens en dier halveren. Op de akkers en ln de welden staan plassen. De binnenwegen sfln modderbanen. Met de snel vallende duisternis komt een sneeuwjacht aangieren. Binnen enkele minuten ligt een Wit kleed op velden en boerderijen, op bomen en struiken Z6 zagen w(j eergisteren West Zeeuwsch-Vlaanderen tijdens de excursie van het Waterschap „Het Vrije van Sluis", met de ver tegenwoordigers, of ln waterschapstermen: de hoofdingelanden, van dit gebied, helaas nog door sommigen beschouwd als een „over zees gebiedsdeel". „Het Vrije" staat nog voor vele problemen. Al mag met voldoe ning worden gewezen op wat reeds is hersteld en verbeterd na de oorlog. Maar problemen zijn er de eerste jaren nog genoeg. De ingelanden zijn daarvan stuk voor stuk overtuigd. De dijk graaf, de heer C. M. v. d. Broec- ke en de ingenieur van het Water schap, Ir I. van Sandick, hebben die (voor de hoeveelste keer al?) nog eens toegelicht tijdens de tocht, die met twee grote auto bussen van de Z.V.T.M. werd ge maakt en die voerde naar de zee dijk bij Groede, het gemaal van Nieuwvliet, de zeesluis bij Cad- sand, het Zwin en een leiding object achter Retranchement. DE ZEEDIJK BIJ GBOEDE. „Iedere stap, die wij op de zee dijk by Groede deden, was er één van duizend gulden", merkte Ir van Sandick op, toen het gezel schap nog even in Oostburg by de kachel kroop. Dat Is ook zo, want het stuk zeedyk, ln de plaats ge komen van de vroegere duintjes, die onheilspellend afnamen en voor een doorbraak deden vrezen, ls ongeveer één kilometer lang en Kostte net een millioen gulden. Nu ls het een dyk, beschermd door een talud van betonblokken, die voorlopig een stootje kan verdragen. De grond, waar mede het dyksllchaam ls ge bouwd, ls afkomstig van een sla- perdyk, die verder landinwaarts lag. Het aansluitende westehjke deel vraagt nog enkele voorzie ningen, die een kwart millioen zullen kosten. Dan is de zeedyk by Groede op peil en daarmede één der nachtmerries van de in- felanden achter de rug. De hele yk is drie kilometer lang. Uiter aard moeten ook de paalhoofden op het strand nog aan de beurt komen. Die zullen zo ongeveer twee millioen vergen. AFWATERINGSPKOBLEMEN. Ir van Sandick vertelde ook, dat er nog heel wat te doen is aan de afwatering van het Wa terschap, dat 30.000 ha. beslaat. „Het ïykt, of er al veel is ge beurd, maar in werkelykheid ïykt het nog nergens op", zo verklaar de hy. „Het criterium is nj. niet, of er water op het land komt of niet, maar dat het water voldoen de laag onder de oppervlakte ligt. In de regel wordt daarvoor 1.40 meter beneden het maaiveld ge nomen. Dit ls momenteel maar op enkele plaatsen het geval. Als de waterstand te hoog wordt, verandert de structuur van de grond. Die waterstand moet dus beheerst worden. Er mogen geen te grote schommelingen zijn. Rui me leidingen zün in verband met dit alles zeer gewenst. Ongetwy- feld gaat dat gepaard met grond- verlies, maar de grondopbrengst van het overbiyvende vergoedt dit verlies vele malen. De water stand by het gemaal „Het Melk meisje" by Nieuwvliet b.v. was 1.90 m N.A.P. en 2 li km verder 80 cm N.A.P. Een verschil dus van 1.60 m. Het mag niet meer ryn dan 25 cm. U kunt dus zelf wel concluderen, hoe hard de wa terbeheersing nodig is. Op de buitengewone dienst voor 1951 is f260.000 uitgetrokken voor het verruimen van de leidingen. De hoofdleiding, die 4 km. lang is, Zuid-Amerika neemt Nederlandse aard_„pelen af. De voornaamste afnemer voor onze aardappelen blijkt Zuid- Amerika te zyn. In de afgelopen maand gingen niet minder dan 9178 ton aardappelen naar Uru guay, terwijl Brazilië voorna melijk interesse had voor onze pootaardappelen en 706 ton ex porteerde. Naar Egypte gingen 4159 ton consumptieaardappelen en naar Singapore 2130 ton. Ceylon nam 1783 ton, Malakka 913 ton, Trinidad 849 ton, Brits Guyana 754 ton, Venezuela 739 ton, de Ned. Antillen 425 ton, diversen 3935 ton. Totaal aan consumptieaardappelen 24.865 ton, ter waarde van f 3.850.000. Totaal aan pootaardappelen warden geëxporteerd 1203 ton ter waarde van f310.000. zal geheel met draglines worden uitgegraven. De bodembreedte zal twee meter zyn. Er ls al een be gin gemaakt met de verbinding van de leiding even voorby Potjes naar de Linie". ZEESLUIS CADZAND-HAVEN. De zeesluis te Cadzand-haven Is weer een hoofdstuk apart ln het dikke problemenboek van het Wa terschap. De Fransen maakten haar eerst stuk by hun terug tocht, de Duitsers gaven haar nog een flink duwtje en de Canadezen lieten zich evenmin onbetuigd. Hef gevolg van deze internatio nale belangstelling was, dat de (Ingez. mededeilng, advert.) sluis er in '45 allesbehalve floris sant uitzag. Zy is nu opgelapt in afwachting van de uitvoering van het nieuwe plan, dat door de Rykswaterstaat wordt gemaakt. De capaciteit zal dezelfde blijven. Het afwateringskanaal ligt tus sen hoge, zware dyken en als dit kanaal eventueel wordt overbe last, wil men spuien op de Braak man. De in de oorlog vernielde wacht- sluis zal door een stuwinrichting worden vervangen. Alle ontwer pen voor de 10 grote sluizen en bruggen worden door de R.W.S. gemaakt. De technische dienst van het Waterschap is toch al overbelast met andere werkzaam heden. DE ZOUTEPOLDEKS OM BIERVLIET. Tenslotte deed Ir van Sandick nog enige andere belangrijke me dedelingen. Zo zullen de Zoute- polders om Biervliet (200 ha.) worden verbeterd, in hoofdzaak de leidingen. Er zal een gemaal worden gebouwd met een capaci teit van 24 kub. m. per minuut. Dit is zeer hoog, doch noodzake- lyk i.v.m. de aard van de grond, die zeer oud is en dicht onder de oppervlakte door een ondoorlaat bare laag practisch is afgesloten. Voorts zal in samenwerking met de R.W.S. worden onderzocht of het mogelyk is de z.g. Passa- geule oostwaarts op de Braakman Dl* krampachtige te doen lozen. Lukt dit, dan be- hoest laat U g*en rust. tekent het voor het Waterschap Spaar Uw longtn, neem een groot voordeel, de tlijmoplossende Tenslotte kan gemeld worden, dat de wallen van Retranchement DlXlIfitnAAl) van beplanting zullen worden LnDUSlKIIUr voorzien. O.m, komen er 1900 po- wsrvwswv». pulieren. Ons lanrl rnii or»k Rrif-eo beid zich voordoet, te verbeteren, ns ïana zou ook Dritse Het zou onverantWOOrdeiyk zyn, aldus het blad, ln een tydperk van onzekerheid voor vyftlg jaar een economische unie te sluiten. De komende Beneluxconferentie moet worden uitgesteld. credieten willen verbruiken. Volgens het blad „La libre Bel- gique" worden de berichten met betrekking tot de Beneluxconfe rentie, welke op 14 Dec. a,s, te Den Haag zal worden gehouden, hoe langer hoe verontrustender. Het blad onderstreept, dat de Ne derlandse handelsbalans na een voorbijgaande verbetering nog ls verslechterd, terwijl men ander zijds van Nederlandse zyde niet verheelt ln de één of andere vorm opnieuw een credlet van België te verlangen. Het blad schryft, dat Neder land voornemens is tegenover het mechanisme van de Europese be- tallngsunie een blok der Benelux- landen te vormen, 't Blad knoopt hieraan de opmerking vast, dat, nu Nederland zyn credlet heeft opgebruikt, dit land blykbaar ook nog dat van België en Luxemburg zou willen verbruiken. Evenwydig hiermede zou tydens de bespre king der commissies te Brussel opnieuw een Nederlands voorstel worden besproken, dat reeds eni ge keren is verworpen door Bel gië en Luxemburg en hetwelk volgens het blad zou beogen met Belgisch goud en Belgische dol lars een gemeenschappelyk fonds te vormen, waaruit een ieder naar behoefte zou kunnen putten. Dat zou hierop neerkomen, dat België en Luxemburg dit fonds dus zou voeden en Nederland hier van gebruik zou maken. Volgens het blad zou de Bel gische volksvertegenwoordiging de Beneluxovereenkomst zeker niet goedkeuren, indien na enige maanden biykt, voor welke pro blemen men zich geplaatst ziet. In plaats van de zaak der Euro pese Integratie te dienen, zou men nieraan aldus een ernstige slag toebrengen. Indien men werkelyk wenst, dat de Benelux een reali teit wordt, dan zal deze zich moe ten laten inrijden, zoals op het ogenblik geschiedt en trachten haar iedere keer dat de gelegen- (Ingez. mededeling, advert.) (Ingez. mededeling, advert.) tijdens 't slechte Jaargetijde met 2- 6^5 Agenda voor viermogend- hedenconferentie gereed? Volgens het onafhankelyke tyd- schrift „United Nations World" zouden de Franse en Britse Ka binetten ln het geheim een agen da aan het voorbereiden zijn voor een viermogendheden-conferentle ln twee fasen. De eerste fase zou zyn, na overeenstemming tussen de grote vier over de agenda, de tweede een half jaar of een jaar later. De algemene plannen voor de eerste fase van de conferentie zou den omvatten het sluiten van vre desverdragen met Oostenrijk, Duitsland en Japan, aanvaarding van de beslissingen van de V.N. t.a.v. Korea, een zes-mogendhe- denverklarlng tegen hulp aan op standelingen in Indo-Chlna en er kenning van en samenwerking met communistisch China. In de tweede fase van de con ferentie zouden behandeld worden ontwapening, contröle op de atoomenergie en Internationale economische samenwerking. Voorlopig geen uitbreiding van de begraafplaats. De raad van Middelburg, die Maandagmiddag a.s. zal verga deren, zal o.m. een voorstel met betrekking tot de begraafplaats te behandelen kragen. Zoals men weet ls dit onderwerp al vele ma len aan de orde geweest. Reeds werd een voorstel tot uitbreiding en verbetering aangenomen, doch het financiële gedeelte en daar mede de uitvoering der plannen werd aangehouden, tot nadere fi nanciële gegevens bekend zouden zijn. BjJ nadere bestudering, waar bij vooral werd uitgezien naar een goedkopere oplossing, rees twijfel over de vraag, of de uit breiding wel zo urgent was, zo delen B. en W. thans de raad mede. Inderdaad ia die twijfel juist gebleken. Door een verantwoorde Rioleringsplan van groot belang. In de begroting voor 1951 heeft het college van B. en W. der Ge meente Goes een somber geluid doen horen over de bouwplannen die in de toekomst verwezenlykt zouden moeten worden. Toch biy ven er nog objecten over, die ten uitvoer zullen worden gebracht of reeds ten dele zyn uitgevoerd, Van deze objecten ls het nieuwe rioleringsplan wel een van de voornaamste. Het is namelyk van groot be lang, dat de rioleringen' van de bouwplannen zo spoedig mogelyk met de te bouwen zuiveringsin stallatie verbonden worden. Deze zuiveringsinstallatie zal, zoals be kend, gebouwd worden aan het eind van de Zuidvlietstraat. De aanleg van nieuwe rioleringen heeft dit jaar de gemeente pre cies 4 ton gekost, buiten de bouw plannen om, waaraan men een bedrag van 1 ton heeft besteed. Voor het volgend jaar staat nog een bedrag van 3 ton op de be groting. Men is thans bezig met het aanleggen van de riolering in de Zuidvlietstraat tot aan de overstortput ln Plan-West in de Geboren docent en actief in alles. Tegelijk met St. Nicolaas heeft gisteren de heer L. K. van Dyk te Tholen z(jn verjaardag gevierd ln een prachtige witte wereld. En al heeft de Sint het heel wat drnk- ker gehad, omdat hy mlllioenen mensen van geschenken moest voorzien, ook de heer van Dyk heeft het niet ontbroken aan be langstelling op zyn 95e verjaar dag. De heer van Dijk werd in 1855 geboren te Tholen als zoon van een kleermaker. Op zyn 14e jaar kwam hy van de lagere school om de lessen te gaan volgen aan de Oefenschool, waar hy het eerste deel van zyn onderwyzersoplei- ding kreeg. Na nog een jaar op de Franse school in Tholen te zyn geweest en op de Normaalschool in Middelburg, kreeg hy op zyn 19e jaar de acte van bekwaamheid voor hulponderwyzer. De voor die tyd wel zeer jeugdige onderwyzer werd aangesteld op de lagere school te Oud Vossemeer, waar hy een traktement had van 500 gul den ln 't jaar, een bedrag dat met 100 gulden vermeerderd werd toen van Dyk 2 jaar later onder wijzer werd in Tholen. Reeds op de lagere school was de jonge van Dyk een uitblinker en geen moei te was hem te veel om zyn kennis te vergroten. Dat die hunkering naar kennis vergaren hem bybleet bleek in de volgende jaren, want in 1885 behaalde hy de hoofdacte, ln 1892 de acte voor vry'e- en or deoefeningen en 1899 de acte Landbouwonderwys. De activiteit van' van Dyk be perkte zich echter niet alleen tot het vergroten van zyn kennis; hy moest die ook overdragen op an deren. Die drang zat in hem en hy kreeg daarvoor ruimschoots de gelegenheid. In 1916 werd hy hoofd van de O.L.S. te Tholen en later tevens van de Normaal school. Maar zyn aangeboren gave om te doceren kwam vooral tot uiting op de landbouwwintercursussen die hy gaf; 's zomers hield hy nog een tekencursus. Op deze wyze hebben ln de loop der jaren hon derden jongelui kunnen profiteren van zyn kennis en kunde. Men kan gerust zeggen, dat de heer van Dy'k op het gebied van de landbouw baanbrekend werk ver richt heeft te Tholen. Hy organi seerde excursies voor de land- bouwjongeren, legde proefvelden aan, trad als spreker op in di verse vergaderingen en verzamel de tal van gegevens over de land bouw op Tholen, in het byzonder als lid van de commissie voor de in 1906 ondergelopen gronden op Tholen, gegevens die by de jong ste inundatie nog van grote waar de bleken. Byzondere liefde had hy voor het vak biologie en de wyze waarop hy vooral ln dit vak zyn lessen gaf, zyn z'n leerlingen nog steeds niet vergeten. Op velerlei terrein heeft de heer van Dyk geyverd. Hy was mede oprichter van de veiling in Tho len, van de Protestantenbond, voorzitter van de Maatschappy tot 't Nut, van de Spaarbank enz. En dat zyn werk op Tholen ge waardeerd werd blykt uit zyn ere-lidmaatschap van 't Nut en ere-voorzitterschap van de Pro testantenbond. De hoogste waar dering kreeg hy echter op 79- jarige leeftijd, toen H.M. de Ko ningin hem benoemde toti Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer van Dyk is thans oud, maar geenszins een vergeten man. Daarvoor heeft hy zich te zeer verdienstelijk gemaakt voor het eiland Tholen en zyn bevolking. Uit alle delen van het land ont ving de heer v. Dyk felicitaties, in de vorm van telegrammen, brieven en bloemstukken. Vele autoriteiten kwamen persoonlijk hun gelukwensen aanbieden. Ver der kwamen vertegenwoordigers van de gemeente, diverse organi saties en ook Jhr J. van Vreden- burch was aanwezig. FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 28) —o— Nero, jij vergeet al te ge- mak'telyk. Een moeder, die de troon voor haar zoon gereed maakt. En die hem z'n troon zal doen missen als zy haar gezond verstand niet gebruikt. Ik kan my Io's verlangen heel goed in denken. Zy is in de bloei van haar leven en zij heeft lief. Maar wat ziet u in die Adonis, moe der? En waar wilt u het geld vandaan halen om hem te ko pen indien hy te koop was? Dat doet niet ter zake, weerde zy bits af. Koop ik hem. of koop is hem niet? O, ga uw gang! zei Nero kwasi onverschillig. Als u maar bedenkt, dat deze slaaf op het ogenblik, volgens de markt waarde, dertig millioen seser- tiën (plm. f 450.000) moet op brengen. Dat is absurd, Nero. Wie zal zo'n exorbitant bedrag voor «en slaaf neertellen? Je spreekt als een dwaas. Nero glimlachte: Ik weet niet, wat hy waard is. Maar er zyn heel wat dames, die een bod op hem wi'iendoen. Hy is nu te koop. En wie het eerst komt Jy praat als een kind. Ju lius Caesar zou op het hoogte punt van zyn macht zo'n bela- chelyke plaats niet hebben ge boden. Daar denk ik niet aan. Agrippina stond eensklaps op en verliet als de beledigde on schuld het vertrek. Met een gulle lach begroette Nero Io, toen ze werd aange diend en opgewekt binnentrad. Io, jij bent een lastig ge val geworden! Sire, tot welke goden bidt u? Met een trage hoofdbeweging antwoordde hij; Io, als ik Acté niet had, zou ik jou het meest bekoorlijke type van vrouw vinden. Wat een compliment! Helemaal niet. Maar wens welkom! Ik zou even graag de race hebben willen verliezen. Want het was een mooie wed strijd! Een pracht race! stemde Io enthousiast in. Ik had mijn vreugd aan elke ronde. En nu moet u een pand zetten! Mag ik een suggestie geven? Nero knikte. -r Hoe zou het opgenomen worden, als ik mijn eigen man wilde kopen? Wat, je eigen man kopen? Na een kleine aarzeling: Maar waarom ook niet? Wat vind je hem waard, Io? Daar ben ik nieuwsgierig naar. Heel kalm antwoordde zy, al les op één worp zettende; Wat denkt u van vyftig millioen sesertiën? Het pand is jou, Io, zei Nero met blykbaar grote vol doening. Ik zal nog heden de nodige papieren in orde laten maken. Een zucht van verlichting ontsnapte Io. Toen Nero haar vragend aankeek zei ze: Ik dacht, dat Agrippina zou hebben Nero schoot in de lach. Dat hééft ze ook gepro beerd. Moeder heeft soms wel iets van een kind, dat maar met haar poppen blijft spelen tot zy er veel te groot voor is. Maar jij wint het nu van haar, Io. Ik heb echter één voorwaarde: Virginus moet altijd je slaaf blijven. Het zal je nooit zijn toe gestaan hem te verkopen of vrij te laten. Dit is een onafwijsbare eis, omdat ik, naar de wet ge rekend, de grens overschryd door te beschikken over een slaaf van de Publieke Dienst, zonder een openbare verkoop. Ik wil dit doen, omdat jy je man zó liefhebt, dat je bereid bent 50 millioen sesertiën voor hem te betalen. Zo zy het. De koop is gesloten. Io knikte. Zy was niet in staat, haar stem te beheersen. En Nero besloot het onderhoud met nog te zeggen: Tot morgen. Io, ik zal een koerier zenden. Ze mompelde nog een paar woorden van dank en vertrok. Io's draagstoel daalde de Pa- ladynse Heuvel af en passeerde het plein voor de tempel van Vesta, waar het zonlicht de tal- ryke daar rondpikkende duiven overglansde eri een bontge kleurde menigte haar middag wandeling deed. Juist op het punt, de dragers bevel te geven haar naar de baden te brengen, ontwaarde Io de Arbiter Petro- nius, die haar draagstoel had opgemerkt. Met een hoffelyke buiging kwam hy naast haar lopen en zei: Io van IonosI Heeft da roem van Rome een minuut, om mijn hulde in ontvangst te ne men? Het was de spannendste race, die ik ooit gezien heb en ik hèb wat gezien! (Wordt vervolgd.) Scheldesltaat. Op deze riolering zal aansluiten een nieuw te leg gen riolering ln de traverse de weg lopende vanaf Middelburgse straat tot aan de Patynweg die dan tegelykertyd geheel ver nieuwd zal worden. In deze tra verse komt een dubbel rioolstelsel waar ook de vesten op zullen lo zen. Voorts ls gelegd het riool stelsel ln Plan-Oost, lopende van eind Heernisseweg naar Beatrix- plein en het rioolstelsel vanaf de Beestenmarkt naar de Middel burgsestraat. Besteksklaar is het rioolstelsel dat loopt vanaf de Vo- gelenzangsweg naar de Voorstad. EERSTE ASPHALTWEG. We noemden de vernieuwing van de traverse door Goes, die eindelyk mogelyk is geworden, 't Zal de eerste asfaltweg worden, die de gemeente bezit. Deze weg zal geheel verbreed worden en de entree van de stad zeker ver fraaien. Met de vernieuwing zal deze traverse een fraaie electri sche verlichting krijgen. Trou wens, nog meer gedeelten van de stad krijgen electrische verlich ting n.L de Grote Markt, de Korte Kerkstraat, Singelstraat, Zuster straat en gedeelte Wy'ngaard- straat tot aan het reeds electrisch verlichte parkeerterrein. Ook de verlichting van de Vismarkt wil men gaan vernieuwen om zodoen de de ingangen naar 't centrum, die in de toekomst het meest ge bruikt zullen worden, van goede verlichting te voorzien. Men be gint hiermede het volgend Jaar. Om de lampen te ontsteken en te doven zal men, evenals In Mid delburg een nieuw systeem gaan toepassen, n.l. door afstandsbe sturing met kleine zendinstalla- tles. Het volgend jaar zal men ook beginnen met de doorbraak van Anjelierstraat over de Oostsingel naar de Korte Nieuwstraat. Deze doorbraak is, zoals bekend, van groot belang voor de verbinding tussen Markt en Plan Oost. In deze doorbraak, die „Magnolia straat" genoemd zal worden, wordt tevens de verbinding van de riolering gelegd tussen Plan- Oost en de binnenstad. NOG MEER OP HET PROGRAMMA. Er staat nog meer op het pro gramma en een groot aantal pro jecten verkeert reeds in vergevor derd stadium. In het Industrieter rein is dit jaar 2 ton verwerkt. Men is thans volop bezig met de bouw van 50 woningen, die in Mei klaar moeten zyn; in totaal een kwestie van een f 380.000. Met de nieuwe Hervormde School aan de Kamperfoeliestraat hoopt men na Kerstmis klaar te komen. Op de bouw van deze school komen we nog nader terug. Voorts zyn in het afgelopen jaar de havenboorden vernieuwd, waarin een bedrag van f 190.000 verwerkt werd, terwyl men voorts begonnen is aan de reparatie van de Oosthavendam. Voor de grote hers'telling aan deze dam is een bedrag van f 90.000 aangevraagd. Dat zyn zo een aantal uitgevoerde en nog te verwezenlyken projec ten, waartoe voorts nog behoren de uitbreiding van het sportter rein, de bouw van de nieuwe brandweerkazerne en de aanleg van een nieuw parkeerterrein. Vooral het laatst-genoemde object biytt nog steeds een moeilyk pro bleem. We zyn er echter van over tuigd, dat hiervoor te zyner tyd een oplossing gevonden zal wor den. ruiming van oude graven kan er ruimte worden vrygemaakt voor 225 eigen graven, 60 eerste klas se graven en een zeer groot aan tal tweede en derde klasse gra ven. Indien deze ruimte t.z.t. zal zyn gebruikt, kunnen er opnieuw oude graven worden geruimd. Nog gerume tyd kan dus met begra ven op de oude begraafplaats worden voortgegaan. Wel achten B. en W. het nood- zakelyk, dat binnen korte tyd over een aula kan worden be schikt. Deze aula was ontworpen tussen de oude en de geprojec teerde nieuwe begraafplaats ln en zij zal nu dus op een andere plaats moeten komen. Er is thans een plan ontworpen, waarbij het te genwoordige wachtlokaal als aula wordt verbouwd. Door verwijdering van de be staande tussenmuur en het op metselen van een nieuwe schei dingswand wordt een ruimte ver kregen van ca. 40 zitplaatsen. In het overbiyvende deel kan een nis worden gebouwd voor het plaatsen van de kist, terwyl de daarnaast overbiyvende gedeelten kunnen worden gebruikt voor kleedgelegenheid der grafdelvers en het plaatsen van de baar. De nis kan aan de zaalzyde worden afgesloten door een gordyn en schuifdeuren. In de zaal is gere kend op een eenvoudig spreekge stoelte. De kosten, met Inbegrip van varbeteringen aan vloer, dak en muren, worden geraamd op f 7080 tot welk bedrag een credlet wordt gevraagd. Voorts zyn B. en W. van me ning, dat het aanbeveling ver dient om, nu de Herverkavelings- dienst binnenkort echter de be graafplaats werkzaamheden gaat uitvoeren, te trachten de voor de latere uitbreiding noodzakelijke ophoging van het terrein reeds nu te doen plaatsvinden, zo mogelyk in D.U.W.-verband. Daartoe kan een belangryk deel van het dyks llchaam van de achter de begraaf plaats lopende dyk worden ge bruikt. Geen verzending van mosselen Zeeuwse mosselen werden ook in de week van 27 November tot 2 December niet gevraagd, zo dat er van Bruinisse naar de verwaterplaatsen te Yerseke weer geen verzending was. Wel gingen nog enkele van de ploeg van 10 schepen naar de Wad denzee om mosselen van de ver zamelplaatsen te halen. Zodoen de werden ruim 1200 tonnen ta Yerseke aangevoerd. Overigens is het in de mosselhandel ter dege te merken, dat Frankrijk geen mosselen vraagt. Een groot verschil met vorig jaar, toen van Bruinisse uit aan Zeeuwse mos selen in de maand November werden verzonden 38055 ton nen. In November 1950 was dat slechts 200 tonnen. Een verschil aan inkomsten van f 190.000. SCHIP VAST EN VLOT. Waarschynlyk tengevolge van een navigatiefout voer het mo torschip „KAWI", schipper Schot van Hansweert, geladen met bieten, bestemd voor Din- teloord, in de nacht van Zater dag op Zondag op de Kram merplaat. Door het bergings vaartuig „Walrus", kapitein H. Breen, van van der Taks Ber gingsbedrijf te Rotterdam, werd het schip Zondagavond by hoog water vlot getrokken. (Ingez. mededeling, advert.) KORTE BERICHTEN Het wederopnemen van de ver bindingen met Ambon door de K.P.M. en Inheemse zellprauwen ls thans toegestaan met inacht neming van zekere vergunntngs- bepalingen. Generaal Sir Andrew Thome, Engels deskundige in Noorse mi litaire vraagstukken, verleent zijn medewerking by de vorming van een nieuw Noors leger, dat ln het Atlantisch verdedigingsstelsel zal worden opgenomen. De Amerikaanse regering heeft by het Congres een program in gediend voor de burgeriyke ver dediging ter waarde van 8100 millioen dollar, Een persoon, wiens naam niet bekend ls gemaakt, heeft vla een advocatenkantoor bezwaar ge maakt tegen het testament van Bernard Shaw, daar dit het ge- LANGE NOORDSTR. 10-12 zag van de Engelse taal ernstig ksinriCI D I I D C zou aantasten en een ernstige te- MIUUtlDU K Uj rugslag zou hebben op de Engelse litteratuur. (als bovenstaande albeelding) van zuiver wollen velours in diverse tinten 49.75 Prachtige sortering zuiver wollen alleraardigste modellen in grote verscheidenheid van kleuren vanaf 29.75 SURPRISE. De voorzitter van de Party van de Arbeid, de heer Vorrink, heeft op een vorige week ie Utrecht gehouden congres van die partij een merkwaardige rede gehouden. Men kon daar uit vernemen, dat de anti-mili- tarische actie, die de sociaal-de mocratie voor de oorlog voerde, niet meer was dan een strijd tegen het leger als „klasse-in strument der bourgeoisie". Het recht der volken zich gewapen derhand tegen aggressie te ver dedigen werd volgens de heer Vorrink door die actie niet bi- streden, terwijl hij overigens van mening was, dat zelfs in deze be perkte zin van onderdeel van de klassenstrijd de socialistische anti-militaristische actie mis lukt was en alleen maar de weg voor Hitler had gebaand. Ook over de tegenwoordige internationale politiek der so cialisten in verschillende lan den, met name in West-Duits- land, toonde de heer Vorrink zich allerminst tevreden. Het bestaan van een eigen socialisti sche buitenlandse politiek moest hij dan ook tot zijn leedwezen ontkennen. De socialistische partijen in de onderscheiden landen gaan elk verschillende wegen. Zelf wilde de heer Vorrink zich zeker niet eenzijdig op de militaire politiek oriënteren. „Maar ik heb wel eens deze angst", zeide hij: „Realiseert men zich wel eens, dat de tijd kan komen, dat wij met elkan der over het verleden discus siëren achter het prikkeldraad?" „In onze partij moet gaan leven de overtuiging, dat volk en weermacht bij elkaar horen', was dan ook de conclusie, waar toe de socialistische partijleider ten slotte kwam. Zowel op sprekers weergave van het verleden als op zijn motivering van de door hem aanbevolen gedragslijn voor het heden, zou nog wel enige critiek uit te oefenen zijn. Wij willen ons er echter op de St. Nicolaas- dag, waarop wij dit schrijven, toe bepalen met voldoening te con stateren, dat het begrip voor 's Lands verdediging in het so cialistische kamp niet langer ge heel afwezig is. Sportnieuws DE TAFELTENNIS- COMPETITIE. In de 2e klasse is De Schelde weliswaar de concurrentie van Sla Raak, dat om onbegrüpelyke re denen niet aan de competitie deel neemt, kwyt, maar het Poolse trio heeft in het team van de C, O. A. K. een naar het zich laat aanzien nog gevaarlyker tegen stander gekregen. De Schelde bleef zonder verliespunten door een 91 overwinning op het be zoekende Spirit. Jacobs zorgde in zyn party tegen Grochla voor het enige tegenpunt. Maar ook de G. O. A. K. bleef zonder verliespun ten, want Sorry moest met een 73 nederlaag naar Vlissingen terug. De P.Z.E.M. kreeg in eigen huis de eerste nederlaag te slik ken en nog wel een zware ook, want Wilno won met 9-1. Goes, tot nu toe zonder punten, deed het beter en haalde in Middelburg door een 8—2 zege op V.S.V. de beide punten weg. In de 3de klasse bleef Be Fair ongeslagen en zonder verliespun ten aan de kop, want Goes II moest met 64 de eer aan de be zoekers laten. De C.O.A.K-reser- ves haalden by Wilno II de beide punten weg en wonnen met 82. De P.Z.E.M.-reserves wonnen voor de eerste maal, maar deden het meteen goed, want Spirit II moest met een 91 nederlaag naar huis. De grootst mogelyke zege be haalde Schelde II, want het be zoekende V.S.V. II werd met 10 —0 verslagen en daardoor stevig op de onderste plaats gedrukt. In de 4de klasse staat Goes III door een 73 overwinning op Arm. '50 ongeslagen en zonder verliespunten. aan de kop. V.S.V. III en Sorry III deelden eerlyk (5—5). De heren J. Jonkheer en D. Harthoorn hebben resp. als ouder ling en diaken der Geref. Kerk te Yerseke bedankt. Candidaat zyn gesteld de heren P. Stomp, ouderling en M. Moerland en D. van der Vrede, diaken.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2