Ondertekening van Benelux-Unie voorlopig uitgesteld Afsnijding en omsingeling bedreigt V*N* troepen Geen balen rijst meer voor België* NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Vaste lijn» Nederlandse wens tot pool vorming belemmering Ongevallen tengevolge van de gladheid Truman cn Attlee be reikten overeenstemming St» Nicolaas kwam per reddingsboot naar Veere Vervoer van vaatje azijn kostte 10 cent. Uitgave ichting „Zeeuwsch Dagblad" ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Hi, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactia 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1733 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 17 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 et per woord WOENSDAG 6 DEO. 1950 Met vaste medewerking van: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, VHssingen; J. S. Hoek, Mid delburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.33 u., onde* 16.30 u. Maan op 16.08 u., onder 14.37 u. Hoogwater Donderdag 7 Dec.: Vlissingen: 11.50 u. 1.81 m., u. m. Terneuzen: 12.18 u. 2.00 m., u. m. Wemel» dinge: 1.10 u. 1.71 m„ 13.30 u, 1.53 m. Zierikzee: 0.54 u. 1.49 m~ 13.15 u. 1.30 m. je Nederlands-Indonesische conferentie, die over het lot van Nieuw-Guinea zal moeten beslissen, is Maandag in Dan Haag begonnen. Wij hopen, dat althans van Nederlandse zijde bij deze besprekingen het wel zijn van de bevolking van dit eiland voorop zal worden ge steld. Het bevorderen van net welzijn der onderdanen behoort immers het primaire doel te zijn van iedere regering. Dat het welzijn van Nieuw- Guinea's bevolking meer zal zijn gediend met een Nederlands dan met een Indonesisch be stuur is voor ons niet twijfel achtig. Voor dit oordeel kunnen wij ons zelfs beroepen op een orgaan als de „Nieuwe Rotter damse Courant". Een dagblad, dat, zoals bekend, niet direct de meest krachtige Indische poli tiek heeft voorgestaan en dus ten aanzien van Nieuw-Guinea zeker niet van vooringenomen heid tegen Indonesië kan wor den verdacht. Wanneer wij een Nederlands bestuur voor Nieuw-Gui- nea bepleiten, wil dit niet zeg gen, dat wij het beslist noodza kelijk achten, dat Nederland on vermurwbaar vasthoudt aan 100 pet. souvereiniteit over dit gebied. Enige concessies aan een zeker internationaal (niet uit sluitend Indonesisch) toezicht lijken ons niet bij voorbaat ver werpelijk, mits het feitelijke be heer maar stevig in één hand blijft: de Nederlandse. Anders is een doelbewust bestuursbeleid onmogelijk. Wat echter wel noodzakelijk is, is dat de Nederlandse dele gatie de omvang van eventuele concessies van te voren in eigen kring nauwkeurig vast legt en daarvan dan ook geen stap afwijkt. Wanneer men niet vastbesloten is Nieuw-Guinea in elk geval onder eigen beheer te houden, kan men het beter dadelijk aan Indonesië overdra gen. Het komt er dan namelijk op de duur toch van en op dit tijdstip is met zulk een over dracht althans nog enige „good will" in Indonesië te bereiken. Een tweede punt is, dat men de vastbeslotenheid om Nieuw-Guinea onder eigen be heer te houden vooropgesteld in geen geval op zij mag gaan voor Indonesische chantagepo gingen. Doet men afstand van Nieuw-Guinea om de Nedei landse economische belangen of zelfs de levens der Nederlanders in Indonesië te beschermen, dan zal men straks onder dezelfde bedreiging één voor één alle nog overgebleven Nederlandse belangen in Indonesië moeten uitleveren. Tets anders is, dat men deze be- dreigingen niet mag onder schatten. Weliswaar is uit ver klaringen van Indonesische rege ringspersonen de laatste tijd op te maken, dat het tegenwoordige Indonesische kabinet niet achter boycotacties e.d. van Nederlan ders in Indonesië staat. Het is echter wel zeer de vraag, of Soe- karno en Natsir en de hunnen de eenmaal opgeroepen geesten zul len kunnen bezweren. En dan konden er wel eens heel erge dingen in Indonesië gebeuren! Toegeven van Nederlandse zijde helpt echter tegen deze gevaren niets. Het enige, wat er tegen gedaan kan worden is op Nieuw-Guinea de nodige machtsmiddelen gereed houden voor représailles en de Indonesische regering hiervan duidelijk en vroegtijdig verwit tigen. Alleen van zulk enerzijds soe pel, doch anderzijds op alles voor bereid en vastbesloten onderhan- delingsbeleid durven wij een goe de uitslag verwachten voor Nw.- Guinea, Nederland en Indonesië te samen. Moge onze regering zulk een beleid voeren. In Brussel is medegedeeld, dat de Benelux ministersconferentie, die op 14 December a.s. in Den Haag zou worden gehouden, zal uitgesteld worden. De oorzaak van dit uitstel is dat dan in Londen in het kader van het Atlantisch Pact uiterst belangrijke bespre kingen zullen worden gehouden, waaraan de minister van Buiten landse Zaken moet deelnemen. Men acht het onmogelijk dat dan 8 leden der Belgische regering de hoofdstad zouden kunnen ver laten om aan de Benelux-conferentJe in Den Haag deel te nemen. Waarschijnlijk zal de Benelux ministersconferentie nu niet meer in December, maar in het begin van 1951 worden gehonden. ke elk der drie landen thans In dividueel heeft. België en Luxem burg wijzen de Nederlandse voor stellen van de hand op grond van het feit, dat de economi#*hunner landen niet in staat is de huidige grote Nederlandse schuld mede te dragen en op grond van de onze kerheid ten aanzien van de eco nomische toekomst van Neder land na het einde van de Mars hall-hulp. De voorzitters van de werkcommissies van de Benelux trachten nog steeds een uitweg uit de impasse te vinden. DE WATERWEGEN. Van een zijde, die In nauwe re latie staat met de Belgische re gering, werd Dinsdag te Brussel vernomen, dat men „het uiterste zal doen, om een duidelijke breuk te vermijden, doch dat men hoopt, dat de Nederlanders ook hun eisen zullen verzachten, opdat het Benelux-plan niet in gevaar ge bracht wordt". Een ander obstakel voor de uit eindelijke verwezenlijking van de Benelux ziet men in Brussel in het probleem der waterwegen, Naar in Den Haag wordt ver nomen hebben de voorbereidende besprekingen tussen Nederlandse, Belgische en Luxemburgse des kundigen betreffende de komende conferentie een goed verloop. In zake een aantal economische en financiële vraagstukken zal even wel op het hoogste niveau nog nader overleg worden gehouden, alvorens de regeringen van Bel gië, Nederland en Luxemburg tot tekening van het verdrag ter vor ming van een economische Unie kunnen overgaan. Naar in Brussel wordt verno men, wordt de ondertekening van het Benelux-Unieverdrag momen teel nog bemoeilijkt door enkele Nederlandse eisen. Deze moeilijkheid ontstond door het aandringen van Nederland, dat de credieten, die elk van de drie landen zal ontvangen in het kader van de Europese betallngs- Unie, in een „Beneluxpool" ge bracht zouden worden en naar ge lang van de behoeften voor elk der landen beschikbaar zouden zijn. Naar vernomen wordt drin gen de Nederlanders ook aan op de vorming van een pool voor I waarvoor nog geen oplossing ge- alle goud- en dollarreserves, wel-1 vonden is. Hoewel niet wordt ont- Ambonnese militairen dagvaar den Staat der Nederlanden. Mr K. van Rijckevorsel, juri disch adviseur van het Bureau Zuid-Molukken, deelt mede, dat de heer F. A. Aponno, hoofd der door alle Ambonnese Oud- K.N.I.L.-militairen op Java naar Nederland afgevaardigde delega tie, de Staat der Nederlanden in kort geding voor de presi dent der Haagse rechtbank heeft gedagvaard tegen 16 December a.s., om de terugvoering dezer ongewapende militairen en hun gezinnen naar Ambon en mits dien hun uitlevering aan de Apri-bezettingstroepen te voor komen. De Ambonnese militairen wen sen afvloeiing naar Ceram of een ander vrij gebied der Zuid- Molukken ofwel naar Nieuw- Guinea, aldus de dagvaarding. De rechtsvordering tegen de Staat is gegrond op een over eenkomst van 14 Juli 1950 tus sen de R.I.S. en Nederland, waarbij aan deze militairen het recht wordt toegekend om af te vloeien buiten hun plaats van herkomst, dus buiten Ambon. Chinezen verloren veel manschappen bij Pjongjang Door hun geweldige numerieke tiende Amerikaanse corps dreigt kend, dat geen enkel juridisch verband bestaat tussen de tot standkoming van de Benelux en de kwestie der waterverbindingen, is men niettemin van oordeel, dat er tussen beide vraagstukken een grote psychologische samenhang bestaat. In dit verband wordt er door deze kringen op gewezen, dat, in dien niet de zekerheid voor Bel gië bestaat, dat in de toekomst een oplossing zal worden gevon den voor het probleem der water verbindingen tussen Nederland en België, het niet waarschijnlijk is, dat het Belgische parlement de Benelux-overeenkomst zal goed keuren. Zowel van Belgische als Nederlandse zijde is evenwel veel goede wil voorhanden, en ver wacht wordt dan ook in deze Bel gische kringen, dat vroeg of laat een oplossing gevonden zal kun nen worden. De „Evertsen" patrouilleert weer rond Korea. Na twee maanden in reparatie te hebben gelegen, patrouilleert Hr Ms „Evertsen" thans weer langs de kusten van Korea. In September is deze Neder landse torpedobootjager tijdens 'n actie voor de kust van Korea op een rif gelopen. De daardoor op gelopen averij dacht men aanvan kelijk In de Japanse havenstad Saseho te kunnen herstellen. Dit bleek echter niet mogelijk. Aan gezien het schip toch in onder houd moest, voer men toen medio September naar Hongkong, waar onderhoud en reparatie gelijktij dig konden gebeuren. Medio November was de repa ratie zo ver gevorderd dat de „Evertsen" zou proefvaren. Het schip kan weer 30 mijl lopen. Ul timo November is de torpedoboot jager toen weer in dienst gesteld. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen is nog niets bekend over een eventuele aflossing van de „Evertsen", die nu al sinds Januari 1949 van huis is. Atoombommen in Italië? Volgens een bericht van het linkse Italiaanse blad „II Paese" zouden Amerikaanse atoom bommen in Italië zijn opgesla gen. Het blad dringt aan op een 'erklaring van de regering hier- •ntrent meerderheid daartoe in staat ge steld maken de Chinese commu nisten nog steeds vorderingen in Korea. Grote afdelingen van de verbonden troepen zijn reeds af gesneden van de hoofdmacht ter- wyi nog meerdere eveneens met afsnjjding worden bedreigd. Grote verliezen leden de communistische troepen by de bezetting van Pjongjang. Amerikaanse straalvliegtuigen vonden een gemakkelijk doel in de grote massa's Chinezen, die de Taedong rivier overtrokken. De vliegeniers verklaarden naar schatting tweeduizend man te hebben gedood. De Chinezen zwermden over de half bevroren rivier, terwijl de straalvliegtui gen gierend neerdoken om hen met raketten, machinegeweervuur en napalmbommen te bestoken. De Chinezen waren weerloos bij het overwaden van de rivier en op het lage oeverland. De piloten rapporteerden, dat zij bij honder den vielen. Volgens frontberich- ten verklaarden de piloten, dat de Chinese troepenmassa's het aan zien hadden van „een menigte, die na een grote voetbalwedstrijd het stadion verlaat' De woordvoerder van Mac Ar thur's hoofdkwartier deelde Dins dag mede, dat het achtste Ame rikaanse leger, dat zich los heeft gemaakt van de overweldigende massa der oprukkende Chinese communistische troepen, ten Zui den van Pjongjang een nieuwe verdedigingssteiling zal innemen DE MILITAIRE TOESTAND. Een Chinese colonne, die door het centrum van de verhonden trfoepen in Zuidelijke richting op rukt, bevond zich, naar gemeld wordt, Dinsdagavond te Koksan, 80 km ten Zuid-Oosten van Pjongjang. In het Westen, aldus wordt ge meld, stromen de Noordelijken in grote getale het gebied aan de rechterflank van de nieuwe ver dedigingslinie van het achtste le ger, ten Zuiden van Pjongjang, binnen. De omsingelingsdreiging, welke de verbonden troepen tot terug trekken naar de 38e breedtegraad dwong, wordt daardoor weer acuut, In het Noord-Oosten hebben de Noordelijken naar gemeld wordt een stad op een afstand van min der dan vijftien km van de haven Wonsan veroverd, waardoor het Hoog water in Nijmegen. De Waal is door de hoge water stand bij Nijmegen bijna 400 me ter breed. Het water staat van kruin tot kruin aan de dijken. De beide kaden in Nijmegen zijn overstroomd. Het auto- en weg verkeer aan de kaden, tussen de Grote Straat en de Lage Markt is versperd. Het water stond daar gistermorgen bijna 1 meter hoog. De gemeente Nijmegen heeft tussen de openingen in de be schermingsmuren in de beneden stad keerkaden geplaatst om het water uit de benedenstad te we ren. Daar van de boven Rijn nog meer was gemeld Wordt, vreesde men dat gisteravond de Waal voor Nijmegen 12 meter N.A.P. zou staan. afgesneden te worden van de troepen meer in het Zuiden. In Noord-Oost-Korea zijn ruim tienduizend man Amerikaanse mariniers en infanteristen teza men met enkele eenheden Britse commando-troepen, volledig af gesneden van de hoofdmacht der verbonden strijdkrachten. De Amerikanen voeren een wanhopi ge strijd om te pogen een krach tige ring van Chinese communis tische militairen, die zich bevindt rondom hun basis in het Zuiden van het bekken van Tsjosin, te doorbreken. Communistisch Kamerlid moet drie maanden brommen. De Maastrichtse rechtbank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in het desertiegeval- Vaals. Zoals bekend verdween op 30 Augustus van dit jaar de dienstplichtige soldaat A. Roos uit Amsterdam als deserteur naar België, daarbij geholpen door vijf personen, vier uit Vaals en één uit Kerkrade. De rechtbank veroordeelde de 43- jarige schilder P. L. H. van Bu ren Lensink uit Vaals tot vier maanden gevangenisstraf (eis 9 maanden), het 52-jarige Tweede Kamerlid J. Hermans kreeg drie maanden gevangenisstraf (eis 6 maanden) en de 60-jarige inva lide mijnwerker H. Leenders twee maanden (eis drie maan den). Deze drie verdachten waren gedetineerd. De niet-gedetineer- den, de 48-jarige magazijnmees ter P. J. Bertrand, tegen wie 1 maand was geëist, kreeg 10 da gen gevangenisstraf en de 46- jarige mijnwerker N. F. J. Bit ter uit Chevremont-Kerkrade drie weken (eis 1 maand). Churchill steunt de Britse regering. Winston Churchill heeft Dins dagavond korte metten gemaakt met een woordenwisseling in het Britse Lagerhuis over de vraag, df hij Attlee naar Washington had moeten vergezellen. Een onafhankelijk lid, Raymond Blackburn, verklaarde, dat het in Amerika en Europa een betere in druk zou hebben gemaakt, als Engeland bij de besprekingen te Washington ook door de leider van de oppositie zou zijn verte genwoordigd geweest. Churchill stond op en verklaar de onder toejuichingen: „Wij keu ren de houding van de regering goed". Door de gladheid van het straat- dek is Maandag een autobus te Rotterdam, die op de Blaak moest remmen, doorgegleden te gen een tramwagen van lijn 2. De botsing was hevig. Van de 60 passagiers van de bus werden er 20 gewond, van wie 17 licht. Van de drie anderen liep er een 'n her senschudding op, terwijl de twee anderen klaagden over inwendige pijnen. Zij zijn in een ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De trampassagiers kwamen met de schrik vrij. Gistermorgen vroeg wilde de chauffeur van een melkauto, de 50-jarige K. Los uit Schagen, de overweg aan de Waal onder Waarland oversteken, toen hij bemerkte, dat de overweg aan de andere zijde door werkzaamhedei was versperd. Bij het manoeuvre ren om op de andere weghelft te komen, belandde hij op de spoor lijn. Op hetzelfde moment nader de een trein uit Schagen In de richting Alkmaar. De auto werd aan de voorzijde gegrepen en ge heel vernield. De chauffeur, de enige inzittende, was op slag dood. Gistermiddag werd op een on bewaakte overweg ln Barneveld- dorp een trailer door een goede rentrein verpletterd. De trailer was even tevoren op de overweg geslipt en kon voor- noch achter uit. De chauffeur was juist bezig met het loswerken van de auto, toen uit de richting Amersfoort de goederentrein naar Ede nader de. De trailer werd tussen een paal van het electrisch net en de wagons In elkaar gedrukt en vloog in brand. De chauffeur wist zich op het laatste ogenblik nog in veiligheid te stellen. Trein en wagons kre gen slechts weinig schade. Deze week benoeming van Eisenhower? President Truman zal wellicht deze week de benoeming aankon digen .van een opperbevelhebber voor de Atlantische strijdkrach ten waarschijnlijk generaal Dwight Eisenhower, aldus meent men ln Londen. Men meent, dat deze benoeming nieuwe stuwkracht zou verlenen aan de besprekingen van de Raad van Noord-Atlantische plaatsver vangers, die thans te Londen de Nederlandse voorstellen betref fende deelneming van West-Duits- land aan de West-Europese defen sie behandelen. AMNESTIE IN FRANKRIJK. De Franse Nationale Vergade ring heeft met 336 tegen 263 stemmen een wetsontwerp aan genomen, waarbij 40.000 colla borateurs uit de laatste oorlog weer in. het genot van hun vol ledige burgerrechten worden gesteld. Het betreft lichtere ge vallen, waarin geen gevangenis straf werd opgelegd. Het ont werp gaat nu naar de Senaat. Typhus aan boord van Noors schip te Vlissingen breidt zich uit. Zoals wij reeds meldden ligt het Noorse schip „Bessa" thans voor Vlissingen in quarantaine, omdat aan boord typhus is uitgebroken. Werden Maandag reeds zes leden van de bemanning, onder wie de kapitein, opgenomen in het zie kenhuis „Bethasda" te Vlissingen, gisteravond moesten weer tien opvarenden naar het ziekenhuis worden overgebracht. Dit ge schiedde naar aanleiding van het bloedonderzoek, dat na het op treden van de eerste gevallen werd ingesteld. Van de totale be manning van zes en twintig kop pen bevinden zich dus zestien mannen in het ziekenhuis. Aon Z.K.H. Prins Bernliard is m Den Haag de gouden J. C. Snij ders-medaille, die de Prins voor zijn actieve en veelzijdige mede werking aan de Nederlandse luchtvaart door het Bestuur van het Generaal Snijdersfonds werd toegekend, door dr ir M. H Domme, Voorzitter van het Bestuur der Stichting, uitgereikt. Tom Connally, de voorzitter van de commissie van de Ameri kaanse Senaat voor Buitenlandse betrekkingen heeft medegedeeld, dat Truman en Attlee overeen stemming hebben bereikt over de belangrijkste aspecten der te voe ren politiek. Hij deed deze mede deling nadat hij met Truman en Attlee had geluncht aan boord van het jacht van de president, de „Williamsburg". De overeenstemming gold ook de militaire situatie in Korea. Gisteren confereerden Truman en Attlee iets meer dan drie en een half uur. Na afloop had Truman een kabinetsvergadering bijeen geroepen. Dinsdag spraken Truman en Att lee over de vraag of de troepen der Ver. Naties, die zich zien ge steld tegenover een millioen man oprukkende Chinese communis tische troepen, in staat zullen zijn aan een linie in Korea stand te houden en zo niet, hoe zij dan zul len worden gered. Kennelijk, aldus Reuter, zijn Attlee en Truman het er over eens, dat de voornaamste com munistische dreiging Europa en niet Azië geldt en dat effectieve maatregelen genomen dienen te worden om de verdediging van het Noord-Atlantisch Pact in Europa op te bouwen. Hij werd ontvangen met carillonmuziek. Op ontelbare plaatsen hebben voerde het commando en had i.» IT- Z «IntlAW 4 V» /Iata TX m710n_ St Nicolaas en zijn zwarte knecht gisteren 'n bezoek gebracht. Over al lieten z(j glundere gezichten achter. In Veere deed de Sint zyn intocht met de reddingboot „Ma ria Carolina". Ai vroeg was het er een hele drukte in het oude stad je; leerlingen van de lagere en kleuterschool alsmede een groot aantal belangstellenden waren samengestroomd om maar niets van de aankomst van St Nicolaas en zwarte Piet te missen. Het is een glorieuze intocht ge worden in deze oude roemrijke stad, die door de sneeuw, waar mede de straten en daken bedekt waren een nog fraaier aanzien had gekregen. Hoog uit de stadhuistoren zon gen de klokken van de beiaard en hoe kon het anders, het waren de bekende St Nicolaasversjes, die de beiaardier, de heer Jan Kwist, deze morgen speelde. St Nicolaas bevond zich aan boord van de reddingboot „Maria Carolina", waarmee de Sint en zijn knecht de tocht naar Veere ondernamen. Schipper Minneboo 80 jaar beurtdienst AxelRotterdam. Een antwoord te geven op de vraag hoe oud de veerdienst Axel (Sassing)Rotterdam wel zou zyn, is zo ai niet mogelijk, dan toch zeker wel moeilijk. Wel kan men in de driedelige „Geschiedenis van Axel" van de vermaarde Predikant-Dichter Jan Scharp het een en ander lezen over de tarieven, die in de 18e eeuw golden op tal van havenplaatsen in ons land van uit Axel. Maar dit onthult niet, of er oudtijds ook een geregelde beurtvaartdienst op Rotterdam of Dordrecht was, al zal er zeker op gezette tijden wel verkeer te water geweest zijn met derge lijke handelssteden vanuit onze oude schippersplaats. Hoe dit alles ook zij, de beurtvaartdienst op Rotterdam vanaf de Axelse Sassing, is vermoedelijk wel zo oud als de Sassingse haven. Zeker is, dat vandaag een merkwaardig en in de wereld van „Schuttevaer" uiterst zeld zaam jubileum herdacht wordt in het veerhuis van de Sassing. 6 December is het n.l. 80 jaar 'geleden, dat de Familie van Doorn, om nauwkeurig te zijn schipper Pieter van Doorn, van de Axelse beurtman Frans Eek man diens 42 ton metende hou ten staatsieschuit overnam om daarmede de 14 daagse beurt vaartdienst op Dordrecht en Rotterdam voortaan te onder houden. Deze houten staatsieschuit werd in 1890 vervangen door een op de werf van v. d. Giessen te Krimpen a. d. IJssel gebouwd 49 ton metend paviljoen. Tegenstelling. Toen de heer P. v. Doorn in 1909 co 87-jarige leeftijd stierf, werd hij opgevolgd door zijn zoon Mattheeuwis van Doorn, die voor het eerst met een ijze ren schip van 69 ton ging varen. Door Matth. v. Doorn werd in 1918 het bedrijf overgedaan aan zijn neef, de heer C. P. van Doeselaar, die tot de huidige dag de 14-daagse dienst Axel— DordtRotterdam in samen werking met zijn schoonzoon onderhoudt. De 100 ton meten de motorschuit „Hoop op Wel vaart" vormt wel een tegenstel ling tot de ouderwetse staatsie schuit, daterende uit de dagen van schipper Eekman. Toen werd de hele reis, die als wind en tij niet dienden, enkele dagen kon duren, met de zeilen gedaan. Thans is er maar zelden sprake van oponthoud. Hoewel dit feit uiteraard met geen feestelijk heden of uiterlijk vertoon ge paard zal gaan, meenden wij toch het 80-jarig bestaan van deze steeds door eenzelfde fa milie gedreven beurtdienst aan de vergetelheid te moeten ont rukken. Veel is er veranderd sedert de tijd, toen men als vracht van Rotterdam voor een groot vat petroleum 40 cent en voor een vaatje azijn 10 cent beurde. De tijden dat soms een groot deel der lading voor Moerbeke (B.) bestemd was in de vorm van kaas, krenten, rozijnen, jenever en vaak tot 100 balen rijst is lang voorbij. De namen Schelf hout, Cats, van Rossum en van IJsendijk (tabak, koffie en thee) firma's, die halve schepen met goederen voor de firma D. J. Oggel te Axel aanvoerden, blijven in dit milieu voortleven. zichtbaar plezier in deze plezier- vaart. St Nicolaas scheen een en ander ook zeer op prijs te stellen, want hij zette er ten minste een zeer genoegeUjk gezicht bij, het geen voor vele kinderen, die met een kloppend hart dit bezoek heb ben afgewacht, een geruststelling moet zijn geweest. De boot koer ste statig vanuit zee de haven binnen en meerde juist tegenover de Schotse huizen, waar zich in middels de kinderen van de Bijz. kleuterschool hadden verzameld By de kleuters. Voordat de Sint de kinderen in de Schotse huizen een bezoek bracht, werd hij door Veere's eerste burger, jhr I. F. den Beer Poortugael ontvangen. Na de zware en vermoeiende zeereis deed het de Sint goed in de wo ning van de burgemeester een kop koffie te kunnen drinken en even uit te rusten voor het bezoek aan de kleuters, dat vervolgens op het programma stond. In de Schotse huizen deden na aankomst van St Nicolaas de kinderen een aantal spelletjes en zij werden ieder door de Sint met een geschenkje be loond. IÉ\ de middaguren keerde de Sint, vanuit Middelburg per auto nog eenmaal in Veere terug om een bezoek te brengen aan de Openbare lagere school. Voor de Veerse jeugd was het weer een dag, waarover nog lang zal wor den nagepraat. Nog bijna één millioen krijgs gevangenen In de Sowjet-Unie De West-Duitse regering heeft de namen van 923.000 Duitsers, die door de Russen zy'n krijgsge vangen gemaakt en die nog wor den vermist. Tevens heeft zij de namen van 62.792 Duitse krijgs gevangenen in de Sowjet-Unie, wier verwanten verklaarden be richt te hebben ontvangen, dat zij nog in leven zijn. Deze getallen zijn Dinsdag ge publiceerd in een memorandum van de West-Duitse regering. In het memorandum wordt er aan herinnerd, dat de Sowjet- Unie op 4 Mei j.l. verklaarde, dat slechts 13.546 Duitse krijgsgevan genen wegens oorlogsmisdaden en ziekte in de Sowjet-Unie waren achtergebleven. Bovendien bevinden zich behal ve krijgsgevangenen ook een groot aantal Duitse verplaatste personen in de Sowjet-Unie. Een officieel onderzoek betreffende 2 districten in de aan Polen afge stane gebieden heeft uitgewezen, dat een kwart van de bewoners bij het binnentrekken van het Ro de leger naar het Oosten is weg gevoerd. Winter zal niet lang standhouden. Langdurige sneeuwbuien hebben de laatste dagen aan het weer in ons land een winters karakter gegeven. Op sommige plaatsen lag de sneeuw Dinsdag reeds 20 cm dik. Daarbij kwam in de vo rige nacht vrijwel overal lichte vorst voor, terwijl de tempera tuur op enkele plaatsen geduren de korte tijd tot 7 graden onder nul daalde. De koude lucht in ons land werd binnen gevoerd door een Noord- Westelijke luchtstroming, die bo ven de omgeving van Schotland in stand wordt gehouden door een lage drukgebied boven Scandina vië en een gebied van hoge lucht druk boven de Atlantische Oce aan, dat tot bjj IJsland en Groen land reikte. Langzamerhand komen er nu veranderingen in deze luchtdruk verdeling. Belangrijke storingen trokken over het Groenlandse plateau en zullen de luchtdruk in de omgeving van IJsland spoedig doen dalen. Tegelijkertijd beweegt het hoge drukgebied naar het Zuiden. Hierdoor stroomt minder koude lucht uit het Westen naar IJsland en Schotland. De kans neemt toe dat deze lucht in de komende dagen ook naar het Noordzeegebied zal doordringen. Het ziet er dus naar uit dat het winterse weer van korte duur zal zijn. De perschef van president Tru man, Charles D. Ross, is gister avond na een persconferentie over de conferentie tussen Attlee en Truman op zijn bureau op het Witte Huis overleden. -» Volgens Indiase kringen te Londen zou premier Nehroe momenteel be sprekingen voeren met de Chine se communistische regering om de vijandelijkheden in Korea aan de 38e breedtegraad te doen op houden. De opperbevelhebber van de landstrijdkrachten der vijf landen van het Pact van Brussel, de Franse generaal Jean de Lat- tre de Tassigny zal volgende week naar Indo-China vertrekken. Hij is door de Franse regering be noemd tot Hoge Commissaris en opperbevelhebber in Indo-China. In Zweden zijn nieuwe, stren gere maatregelen aangekondigd tegen spionnen. De laatste tijd zijn zeer veel communistische spionnen Zweden binnengekomen, aldus deelde de Zweedse vreem delingen commissie in Stockholm mee. Dinsdag zullen de Weste lijke grote Drie in Parijs bespre kingen beginnen over het Sowjet- Russische voorstel tot het houden van een viermogendhedenconfe- rentie over Duitsland. De lei ding van de federatie van de West-Duitse industrie overweegt om tussen 23 December en 1 Januari de bedrijven te sluiten om daardoor kolen te bespraen. Zuid-Australië wordt momen teel geteisterd door een hittegolf; vjjf personen overleden reeds ter wijl talrijke arbeiders bewuste loos raakten en 40 personen in ziekenhuizen moesten worden op genomen als gevolg van de warm te. Gistermorgen is een 66-ja- rige metselaar uit Doetinchem tussen Doetinchem en Terborg van achteren tegen een melkwa gen opgereden met een motorrij wiel. Hij overleed onmiddellijk. Ainah,, de raadsman van Bertha Hertogh's pleegmoeder heeft gis teren beroep aangetekend tegen het vonnis van het Hooggerechts hof waarbij Bertha aan haar ouders wordt toegewezen. De Nederl. Padvindersraad heeft haar bekende kampeercentrum op de Goudsberg bij Lunteren ver kocht. Veldmaarschalk Mont gomery heeft gisteren een bezoek gebracht aan minister Drees. DE BILT ZEGT: Afnemend buiig. Wisselende bewolking met voor namelijk in de kustprovincies nog enkele regen-, sneeuw- of hagel buien. Meest matige Noord-Wes telijke wind. In de ochtend plaat selijk mist en temperaturen om het vriespunt. In de middag de zelfde of iets hogere temperatu ren dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1